Sjwttüi't Jtjvd Aantal miltvuur-gevallen normaal 'geworden. DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 HA'ARE EM'S DAGBEXD Vragen van Kamerleden beantwoord. De minister van economische zaken heeft ge antwoord op schriftelijke vragen van den heer Dieters in verband met het heerschen van „milt vuur" onder het vee. De minister antwoordt ontkennend op de vraag of 't juist is. dat aan een of meer fabrieken van meng voeders ontnomen is de haar door het rijks bureau voor veevoedervoorziening in oorlogstijd verleende mengvergunning, op grond van het feit. dat niet ontlijmd beendermeel zou zijn ver werkt in mengvoeders. Wel is aan de door de Nederlandsche Meel centrale erkende fabrikanten van mengvoeders verboden, hun voor de vervaardiging dezer meng voeders voorgeschreven mineraalmengsels te betrekken van een bepaalden fabrikant van mi neraalmengsels. die. in strijd met de geldende De dichter dr. P. C. Boutens 70 jaar. Op 20 Februari 1870 aanschouwde Pieter Corne lius Boutens in Middelburg het levenslicht, voor bestemd om later een van Nederland's eerste dich ters te worden. Er. het is daarom wel van belang om ter gelegenheid van den zeventigsten verjaar dag van onzen „Prins der Dichters" (zooals zijn eeretitel luidt) aan deze figuur aandacht te wij lden. En het is heusch niet te veel dafr men hem dezen eeretitel heeft toegekend, want Boutens is naast Henriëtte Roland Holst en J. M. Leopold een der grootste dichters, die bèhooren tot de dis cipelen van de „Mannen van '80". In verschillen de opzichten overtreft hij zelfs zijn beroemde voorgangers. Boutens studeerde te Utrecht klassieke letteren en promoveerde aldaar op een proefschrift, onder "den titel: „Exercitation^s criticae in scholia ad Aristophanis Acharnenses". Na zijn promotie was de dichter gedurende eenigen tijd Ieeraar aan het Instituut „Noorthey" te Voorschoten en later vestigde hij zich als pri vaat-docent in Den Haag, waar hij thans nog woonachtig is. Hoewel het meest bekend als dichter is Boutens daarnaast ook een klassiek litterator en een zeer knap vertaler van klassieke en moderne poëzie. Als student schreef de jonge Boutens reeds eenige verzen in den Studenten-almanak, die al dadelijk de aandacht trokken. Hij debuteerde in 1898 met zijn bundel „Verzen" (een nieuwe uitgave van „XXV Verzen" verschenen in 1894, maar nog met weinig succes), waarbij Lodewijk van Deyssel een enthousiaste voorrede schreef, waarmede Boutens' naam meteen bekend werd. Sindsdien publiceerde hij geregeld verzen, veeial in „De Gids", „De Nieuwe Gids" en in „De Beweging". Dr. P. C. BOUTENS. Boutens is een dichter met een „eigen geluid", hoewel in deze eerste verzen nog duidelijk de in vloed van Gorter en van Eeden merkbaar is, voor al de invloed van Gorter is zeer groot geweest op de vorming van den dichter.Boutens bezit vooral in groote mate virtuositeit in het hanteeren van de Nederlandsche taal. hij is een woordkunstenaar in den waren zin van het woord. Hij is impressionist en sensitivist maar tegelijkertijd leeft er in zijn woord een sterke geestelijke bezinning. Zijn verzen zijn vaak moeilijk te begrijpen, sommige worden den lezer pas na herhaalde lezing duidelijk. Een gunstige uitzondering maakt hierop de bundel „Vergeten Liedjes" (1920), die veel gemakkelijker te benaderen zijn dan zijn overige gedichten. Deze onduidelijkheid wordt dikwijls veroorzaakt doordat de dichter vaak zijn persoonlijke gevoelens tracht te verbergen. Zijn werk kenmerkt zich door een zekere weemoedigheid, is mystisch-religieus getint (evenals bij Rilke) en toont ons ook in diverse schakeeringen Boutens' groote liefde voor de na tuur. Zijn poëzie is uiterst plastisch, maar volgens sommigen is zijn dichttechniek zoo verfijnd, dat het geheel wat koel aandoet en het sentiment niet vol doende naar voren komt. Door de Maatschappij der Nederlandsche Letter, kunde werd hem in 1925 de prijs voor meester schap toegekend. Bibliografie: Verzen (1898). Praeludiën (1902), Stemmen (1907). Verzamelde Sonnetten (1907), Alianora (1910). Carmïna (1912). Lentemaan (1916). Liederen van Isonde (1919). Vergeten Liedjes (1920), Zomerwolken (1922). Middelburg's overgang in 1574, openluchtspel (1924), Morgen gedachten bij den vijftigsten geboortedag van Wilhelmina van Oranje-Nassau (1930). In 1909 verscheen zijn bewerking van de Middeleeuwsehe Marialegende Beatrijs, Boutens' meest bekende werk. maar niet zijn beste, want de bewerking kan niet in alle opzichten de vergelijking met den oor- spronkelijken tekst doorstaan. Verder vertalingen van Aischvlos: Agamemnon, Doodenoffer, Eumeniden, Zeven tegen Thebai, Perzen. Prometheus geboeid, Smeekelingen; van Plato: Phaiidoon, Phaidros. Drinkgelag; van Oscar Wilde: Een Florentijnsch Treurspel, Salome, De Profundis. Indiviualisme en Socialisme; van Goe the: Iphigenia in Tauris, Torquato Fasso. Voorts vertaalde hij nog: Vijf gedichten van Dan te Gabriel Rossetti. De sonnetten van Louise Labé: Uren met Novalis en Rubayat van Omar Khayyam (1913). Van vele kanten zal de zeventigjarige dichter Boutens vandaag zeker bewijzen van waardeering en bewondering voor zijn oeuvre ondervinden. Veewet biedt mogelijkheden voor schadeloosstelling. voorschriften, zijn mineralen met niet ontlijmd beendermeel had samengesteld. Het staat niet met absolute zekerheid vast. dat de thans heerschende besmettelijke veeziekte „miltvuur" is veroorzaakt door de verwerking van niet ontlijmd beendermeel in mengvoeders Wel staat vast. dat alle gevallen van miltvuur met uitzondering van enkele gevallen zijn voorgekomen op bedrijven, waar mengvoeders waarin mineralen waaronder beendermeel waren verwerkt, afkomstig van het bovenbedoeld bedrijf, aan het vee waren verstrekt. Maatregelen, waarbij de invoer van beender meel en bloedmeel, ook al is dit bekend voor be smettingsdoeleinden wordt verboden, zijn reeds getroffen (K.B. van 16 Januari 19401 In antwoord op de laatste vraag of een maat regel in overweging is genomen, welke den eige naren van aan miltvuur gestorven dieren een vergoeding verzekert wegens deze niet uit eenig normaal bedrijfsrisico voortvloeiende schade, wijst de minister op de mogelijkheden, welke de veewet ten aanzien van schadeloosstelling geeft Daarnaast zullen de voorraden besmette stof fen ter vernietiging tegen de waarde worden overgenomen. Op vragen van den heer Bierema, betreffende hetzelfde onderwerp, heeft de minister van economische zaken het volgende geantwoord: Hoewel niet met zekerheid, kan toch met een zeer groote mate van waarschijnlijkheid wor den aangenomen, dat de gevallen van miltvuur welke zich den laatsten tijd in ons land onder het rundvee hebben voorgedaan, veroorzaakt zijn door vermenging van niet ontlijmd, met miltvuur besmet, beendermeel van buitenland- sche herkomst. Gelet op de jarenlange ervaring, heeft er tot voor kort met het oog op de hygiënische ver- eischten geen voldoende aanleiding bestaan bijzondere maatregelen te nemen met betrekkina tot den invoer van alle producten van dierlijken oorsprong, mede uit de overweging den handel niet onnoodig te belemmeren. Zoodra evenwel gebleken was, dat de recente gevallen van milt vuur zeer waarschijnlijk veroorzaakt waren door de vermenging van geïmporteerd beendermeel heeft de minister onverwijld bevorderd, dat maatregelen van verstrekkenden aard met be trekking tot den import zijn genomen. In antwoord op de vraag of voldoende is verricht om uitbreiding van de ziekte zooveel mogelijk te voorkomen, kan de minister mede- deelen, dat dadelijk na het bekend worden van de eerste gevallen van miltvuur een onderzoek is ingesteld naar den haard der besmetting. Dit onderzoek leidde naar bepaalde mengvoeder- bedrijven en van daar uit naar een bepaalde fabriek van mineraalmengsels. Naar aanleiding var. dit onderzoek heeft de minister maatrege len genomen om te voorkomen, dat de besmette stoffen uit de bedoelde fabriek werden vervoerd en dat mengvoederfabrikanten hun mineraal mengsels van die fabriek konden betrekken Reeds door het ter algemeene kennis brengen van de oorzaak en de bron van infectie zijn de veehouders op de hoogte gebracht van het gevaar, dat van die zijde kon dreigen. Gezegd kan worden, dat hierdoor veel onheil is voor komen. Hetzelfde geldt voor de serumbehan- deling welke in de besmette veestapels op ad vies van de inspecteurs van den veeartsen ij kun- digen dienst op groote schaal is toegepast Voorts is in opdracht van den directeur van den veeartsenijkund'igen dienst door deze in specteurs de aandacht van de burgemeesters gevestigd op de wenschelijkheid, ter algemeene kennis te brengen, dat het verrichten van slachthandelingen aan cadavers van dieren achterwege dient te worden gelaten, ten einde verdere verspreiding van smetstof te voorkomen Door middel van de pers heeft de directeur van den veeartsenijkundigen dienst bovendien gewezen op de noodzakelijkheid om in het al gemeen bijzondere aandacht te schenken aan gestorven dieren. Naar de meening van den ondergeteekende zijn deze maatregelen voldoen de gebleken. In dit verband stemt het tot voldoening te kunnen constateeren, dat het aantal gevallen van miltvuur is teruggeloopen tot nagenoeg hei normale getal. Maatregelen om een herhaling van het nu voorgevallene zooveel mogelijk te voorkomen, zijn bereids genomen (K.B. van 16 Januari j.l.) Daar maatregelen getroffen zijn, de besmette partijen te blokkeeren en van de bedrijven te verwijderen en anderzijds de veevoederfabri kanten en ook de landbouwers in de gelegenheid zijn gesteld, door een soepele toepassing van de geldende voorschriften ten aanzien van het vervoer (verstrekking van extra bestelbonnen' hun voorraad aan te vullen, kan de minister geen aanleiding vinden, den veehouders bovendien toe te staan uit eigen voorraad meer voeder te gebruiken dan waarvoor reeds toestemming is verleend vóór het optreden van de miltvuur eruptie. Blij AKTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM 2e KLASSE KLEIN BILJART. Het tournooi om bovengenoemden titel, dat ditmaal in Rest. Bolwerk aan het Kennemer- plein te Haarlem gespeeld wordt, belooft bij zonder fel te worden. De partijen zijr. door het D.E.S.-bestuur als volgt vastgesteld: Vrijdag 23 Februari 1940; 7.30 uur OsterthunSlot en v. d. Hoekv. d. Water. 9 uur: v. d. WaterHasselmeyer en Slot Bonnet. 10.30 uur: Osterthun—Strijbos en Bonnet v. d. Water. Zaterdag 24 Februari 1940: 2 uur: StrijbosBonnet en de ZwartHassel meyer. 3.30 uur: de ZwartStrijbos en v. d. Hoek- Slot. 5 uur: BonnetHasselmeyer en Osterthun— de Zwart. 8 uur: OsterthunBonnet en SlotStrijbos. 9.30 uur: v. d. HoekOsterthun en de Zwart Bonnet. 11 uur: SlotHasselmeyer en v. d. Hoek Strijbos. Zondag 25 Februari 1940: 12 uur: Hasselmeyerv. d. Hoek en de Zwart v. d. Water. 1.30 uur: v. d. WaterStrijbos en Osterthun Hasselmeyer. 3 uur: Slot— de Zwart en v. d. HoekBonnet. 4.30 uur de Zwartv. d. Hoek en v. d. Water Osterthun. 8 uur v. d. WaterSlot en StrijbosHassel meyer. Na afloop prijsuitreiking. DAMMEN. B. SPRINGER SPEELT VOOR DE MILITAIREN. Vrijdagavond 23 Februari zal in restaurant- Munniks aan de Groote Markt te Haarlem voor de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van Militairen door den oud-wereldkampioen B. Springer een blindpartij worden gespeeld tegen P. Wagenmakers. Daarna zal Springer een simul- taanséance geven aan minstens 50 borden Iedere winnaar of remise-speler ontvangt een prijs OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De Maandagavond in Den Haag gespeelde partij uit het tournooi om het kampioenschap van Nederland tusschen Bom en Kalden is door Bom gewonnen SCHAKEN SIMULTAAN-SéANCE VOOR DE MILITAIREN. Woensdagavond 21 Februari zal in Restaurant Munniks aan de Groote Markt te Haarlem voor de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van Militairen een simultaan-séance gegeven worden door den heer T. D. van Scheltinga. waaraan militairen kunnen deelnemen. VAN ZWEMMEN ALGEMEENE JAARVERGADERING H. P. C. De algemeene jaarvergadering van H.P.C. is vastgesteld op Woensdagavond 21 Februari in het Sportparkrestaurant te Heemstede. Het belangrijkste punt van de agenda is de verkiezing van een nieuwen voorzitter. Het be stuur meent in den heer P. Colder. oud-voor zitter van de Amersfoortsche Zwemclub en thans wonende te Heemstede, den juisten man gevonden te hebben. WIELRIJDEN JAARFEEST H. S. V. „DE KAMPIOEN". De H. S. V. .De Kampioen" houdt haar 34ste jaarfeest Zaterdagavond 24 Februari in hotel ..De Leeuwerik" re Haarlem. Her cabaretpro gramma wordt verzorgd door P. Ostra, met me dewerking van The Rhythm. Maniacs onder leiding van P. Verdel: de Singing Strings Ha- waiïan-ensemble en Jimmy en James, imitators. Na afloop is er bal. GEEN UITBETALING VAN MENAGEGELD AAN HEN DIE EERSTE OEFENING VERRICHTEN. Op een schriftelijke vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer Wijnkoop, of het waar is, dat bij verlof geen menagegeld uitbetaald wordt aan hen, die voor eerste oefening zijn opgekomen en tevens dat in het algemeen eerst van 1 Decem ber af menagegeld wordt uitbetaald, heeft de mi nister van Defensie geantwoord. Aan het verzoek van den heer Wijnkoop om menageld ook aan dienstplichtigen voor eerste oefe ning onder de wapenen, te verstrekken, kan de minister niet voldoen. Hierbij merkt hij op dat ook voor het afkondigen van de algemeene mobilisatie aan deze dienstplichtigen geen menagegeld werd uitgekeerd. De minister is niet bereid terugwerkende kracht aan den op 1 December 1939 ingeganen maatregel te geven Geen K. N. V. B.-subsidie voor het schoolvoetbal-tournooi Zelfs wereldkampioenen moeten geregeld trainenVan Vliet's tweede overwinning op GabriëlsVersterkingen voor H. F. C.Zuid-Amerikanen hebben veel aanleg voor de bokssportTrofee voor Alec Henshaw Wat de statistieken aantoonen. llulp voor de Fiiisclie burger bevolking. Oproeping van het Plaatselijk Comité. Het alhier gevormde damescomité voor hulp aan onze noodlijdende medemenschen in Fin land, bestaande uit vertegenwooordigsters van de volgende vereenigingen: Fed. v. Chr. Verg. van en voor Vrouwen en Meisjes, Kath. Vrouwenbond, Ned. Christen Vrouwenbond. Ned. Padvindsters- gilde, Ned. Verg v. Huisvrouwen, Ned. Verg. v. Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap. Ned. Vrouwenbond tot Verh. v. h. Zed. Bew. en Vrijz. Dem. Vrouwenclub verzoekt ons opne ming van het volgende: Naar aanleiding van een bij de Finsch-Neder- landsche Vereeniging ingekomen dringende bede uit Finland om kleeren en wollen goederen, heeft zich een Landelijk Kleerencomité ge vormd, dat de medewerking verwierf van tal van centrale vereenigingen van vrouwen en meisjes. In samenwerking hiermede is ook in Haarlem en omstreken een damescomité ge vormd. dat zich ten doel stelt de inzameling hier ter plaatse te organiseeren. Voorop staat, dat deze actie niet tekort moet doen aan de behoeftigen in eigen omgeving, maar dat ieder voor het zoo uitzonderlijk ge teisterde Finsche volk iets op zijde legt, dat men anders zelf nog gedragen zou hebben, Is dit niet mogelijk, dan weten naastenliefde en vinding rijkheid wel middelen te bedenken om zichzelf op ander terrein iets te ontzeggen, zoodat men voor het uitgespaarde geld eenige kleedingstuk- ken kan koopen of het geld aan het comité kan doen toekomen, om dit te doen. In Finland duurt het koude jaargetijde tot ongeveer half Mei. Daar kan men dus nog goed gebruiken de warme kleedingstukken, die ons van zooveel nut waren in de afgeloopen weken. Indien ieder zijn steentje bijdraagt, zal er een flinke zending van Haarlem zijn, als straks de kisten voor Finland op de kade gereed staan om verscheept te worden. Zij die kleedingstukken willen afstaan voor dit doel, kunnen deze bezorgen uiterlijk 24 Februari as. aan een der onderstaande adres sen: Voor Haarlem: Protestantenbond, Jacobstraat 6. WJjkgebouw Oosterkerk. Zomerkade 162, Wijk- zebouw Noorderkerk. Molenaerstraat 18. Kos terij Doopsgezinde Kerk, Peuzelaarssteeg 3, Jan Gijzenkade 175. Kloppersingel 175, Garen- kokerskade 52. Hoolmarkt 30, Temperliersstraat 21. Westerhoutstraat 10. Prins Mauritslaan 60. Voor Heemstede: Rembrandtlaan 17 en Raad huisplein 8. Voor Aerdenhout: Aerdenhoutsduïnweg 10 en Langelaan 18. Voor Overveen: Julianalaan 16. Voor Bioemendaal: Middenduinendaalsche- weg 18. Rustenburgerweg 6 en Prof. van Vloten- weg 8. Voor Spaarndam: Ned. Herv. Pastorie. Voor Vogelenzang: Vogelenzangscheweg 55. Desgewenscht kunnen de kleeren ook wor den afgehaald, indien daartoe het verlangen wordt kenbaar gemaakt aan mevr. E. Vaillant van Beresteijn. Pr. Mauritslan 60, tel. 10934. Bijdragen in geld op postgiro nr. 73533 ten name van mr. J. W. v. d. Vlugt, Aerdenhout met vermelding: Kleeren voor Finland. Namens het comité. M. v. d. VLUGT—IDMAN. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.44. Berlijn 75.52 V2. Parijs 4,21 3 4. Brussel 31.68. Zwitserland 42.22. New-York 1,88 5'16 GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Donderdag 22 Februari a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat het echtpaar J. W. Verbeek— M. G. van Meeten, 2e Zuidpolderstraat 18, te Haarlem, in den echt werd verbonden. De man die gepensionneerd is van de Ned. Spoorwegen is 72, de vrouw 73 jaar oud. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk 17 van Rott. te Los Angeles. Boschdijk 19 v. Rotterdam te New-York. JAVA—NEW-YORK LIJN. Sommelsdijk 18 v. N.-York tc Tandiong Prio: Kota Radja 17 v. Batavia te New-York. ROTTERDAMSCHE LLC)YD. Buitenzorg (uitreis) 18 v. Djedda. Palembang (thuisr.) p. 17 P. de Galle. Indrapoera, Batavia n. Genua 25 (8 uur) te Ge nua verwacht. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Moena, (thuisr.) 19 te Amsterdam. Talisse (uitr.) 18 v. Djeddah. ^oemba (thuisr.) 19 te Suez. 'Tarnix v St Aldegondr (uitr.) 18 te Batav:, SILVER JAVA—PACIFIC LIJN Klipfontein 18 v. Batavia n. San Francisco. Tosari, Calcutta n. Vancouver 18 van Cebu. Pasohen valt ditmaal wel zeer vroeg in het jaar en als dit wintertje nog een paar weken op denzelfden grooten voet wordt voortgezet wat we intusschen niet hopen is het niet uitge sloten, dat we de feestdagen temidden van ijs en sneeuw moeten doorbrengen. Door de school jeugd zou dit met gemengde gevoelens worden begroet, want al is de Hollandsche jongen ver zot op schaatsenrijden, zoodra het lente- in plaats van wintersport, wordt, is het geen ver maak meer. Bovendien zou het bekende school voetbal-tournooi dan niet kunnen worden ge houden en dit heeft in den loop der jaren zoo veel burgerrecht verkregen, dat het niet door gaan een groote teleurstelling voor honderden jongens zou be tee kenen. Wie de animo en het enthousiasme kent, waarmede de scholieren en vooral die van de lagere school telken jare ten strijde trekken, zal overtuigd zijn, dat ue Haarlemsche Voetbal Bond met het uitschrijven van dit groote tournooi een goed en nuttig wen? doet. Nuttig, omdat de jeugd in de vacantie van de straat wordt gehouden en sportief wordt op gevoed. en Daarom bevreemdt het te meer, dat. zooals uit. de officiëele mededeelingen van den H.V.B eenigen tijd geleden is gebleken, de K.N.V.B. dit. jaar" voor de schoolvoetbal-wedstrijden niet de gebruikelijke subsidie zal geven. Dit getuigt van weinig begrip voor de belangen der jeugd, die toch eerlang de basis van het Nederlandsche voetbal moet vormen. De K.N.V.B., die toch over ruim voldoende financieele reserves beschikt, geeft hier blijk van een bekrompen standpunt. Door het niet ver schaffen van een gering bedrag, dat vermoede lijk de 150 gulden niet te boven gaat, riskeert men, dat de sportbeoefening der scholieren in vacantietfjd, wat toch een prachtige propaganda voor het voetbal en een sociaal belang voor de jeugd is. in de waagschaal wordt gesteld. De school wedstrijden gaan echter, als de win ter intusschen maar verdwenen Is. in ieder geval door; daar zal de H.V.B wel voor zorgen. En het zou ons geenszins verwonderen, als enkele „ge zeten" burgers van Haarlem en Omstreken, die de waarde van dit tournooi begrijpen, het be- noodigüe bedrag met spontane giften bijeen brachten. Ruim 1500 jongelui zullen hun daa/ dankbaar voor zijn. Van hoe overwegend belang training en con centratie zelfs voor een sportsman met buiten gewonen natuurlijken aanleg zijn, blijkt wel uit 't betrekkelijk falen van den wereldkampioen Gabriëls bij den biljartwedstrijd Nederland- België te Amsterdam. Weliswaar heeft hij in zijn partijen 45'2 tegen Sweering en Van Vliet- series van respectievelijk 155 en 125 gemaakt en met de voor normale begrippen fraaie gemiddelden van 20.— en 21.06 gespeeld, doch hij heeft slechts een van de vier op het spel staande winstpunten behaald. Daar er momenteel in België geen wedstrijder worden gehouden en Gabriëls weinig gelegenheid tot oefenen heeft, miste hij de vastheid en daar door het zelfvertrouwen, die hem anders in staat stellen zijn fenomenale prestaties te leveren Zoo als men weet. verloor hij van onzen landgenoot Van Vliet. di;. wanneer hij in vorm is, in zeer snel tempo voor een technisch verzorgde serie van boven de honderd kan zorgen Het was ove rigens niet de eerste maal. dat de Hagenaar den Belgischen matador een nederlaag wist toe te brengen, ook in 1937 bij het wereldkampioen schap te Groningen was dit het geval. Toen maakte Van Vliet de 400 In 13 beurten vol (moyenne 33.33). waarbij hij Gabriëls op 305 liet staan. Als de mobilisatie onverhoopt nog lang mocht duren, krijgt HFC langzamerhand een elftal, dat. sterk genoeg is groote daden te verrichten. Na Lagendaal is thans ook Pienter tot de blauw witte gelederen toegetreden, waardoor zoowel aanval als verdediging aan stabiliteit zullen winnen. Ook al is het medespelen van deze belde oud-internationals slechts tijdelijk, hun rijpe ervaring zal. vooral op het gebied van tac tiek, niet nalaten gunstigen invloed op het toe komstige spelpeil van de jonge H.F.C.-ploeg uit te oefenen. En ongetwijfeld zullen vele voetbal liefhebbers naar de Spanjaardslaan trekken om dit tweetal spelers ln actie te zien. Het uitkomen van den Chileenschen bokser Arturo Godoy in een match om het wereldkam pioenschap zwaargewicht wekt herinneringen aan de dagen, toen Jack Dempsey triomfen vierde. Ook toen, in 1922, kwam een Zuid-Ame- ikaan, met name Luis Firpo, voor een titelge vecht in den ring. Hoewel het den „stier van d* Pampas" in de eerste ronde gelukte om Jack door de touwen op de veel lager gelegen perstafel te slaan, waardoor de aanwezige sportjournalis ten het nieuws „uit de eerste hand" kregen, ging de Argentijn in de volgende ronde reeds voor de volle tien seconden tegen de mat, zoodat Dempsey zijn titel behield. Na den wereldoorlog is het boksen in Zuid- Amerika in korten tüd zeer populair geworden, waarschijnlijk mede als gevolg van het feit, dat vooral de Argentijnen voor deze sport een groo'en natuurlijken aanleg bleken te bezitten Op de Olympische Spelen van 1924 te Parijs en' meer nog 4 jaar later te Amsterdam werden zij door 'n aantal voortreffelijk; boksers vertegenwoordigd die het dan ook in sommige gevallen tot de hoogste prijzen brachten. Ook in de beroepsklasse traden de Zuid-Ame rikanen menigmaal op den voorgrond; dat, na Firpo. geen van hen tot de komst van Godoy het tot een gevecht om den wereldtitel in het zwaarste gewicht bracht, is wellicht hier aan toe te schrijven, dat zij door hiui lichaamsbouw en grootte niet voor deze klasse in aanmerking ko men. Zooals men zich zal herinneren, waren ook de voetballers van Argentinië. Uruguay en Chili over het algemeen betrekkelijk klein van stuk. wat aan hun bekwaamheid overigens niets af deed. Zij gingen touwens voor geen zwaarderen tegenstander op zij, getuige den strijd in de „ont moeting" Uruguay—Duitschland. Maar dat is een ander verhaal. Aan den Engelschen aviateur Alec Henshaw Is de „Brittannia"-trofee voor de beste luchtvaart- prestatie in het afgeloopen jaar uitgereikt. De Royal Aero Club kwam tot het besluit om dezen jaarlijkschen prijs aan Henshaw toe te kennen, omdat deze 27-jarige jongeman in 1939 de retour vlucht Londen—Kaapstad in recordtijd aflegde Op de heenreis had voor het ruim 9600 Kilo meter lange traject 39''2 uur noodig. de terug tocht duurde vier minuten langer. Uit de jongste publicatie van het Centras Bureau voor de statistiek, waarin ook het be zoek aan vermakelfj kheIdsinstellingen over 1938 tot in finesses is na te gaan. blijkt onder meer dat zoowel Eindhoven als Groningen onze stad in sportenthousiasme overtreffen, want het be drag. dat in Haarlem als vermakelijkheidsbe lasting op sportgebeurtenissen werd opgebracht is veel lager dan in de twee bovengenoemde steden. Hierdoor wordt dus langs een omweg bewezen, dat de belangstelling voor de prestaties van onze voetbalclubs, die toch in dezen de grootste bedragen opbrengen, niet overmatig groot is. Gezien het spelpeil in menige wedstrijd Is dat misschien niet te verwonderen, maar tuist daarom doet de naam „vermakelijkheids"- belas ting ietwat bitter aan. Hopen we, dat het spoedig anders mag worden! THé DANSANT. „Everybody" en de Haarl. Amusementsver. ..Cheerio" organiseerden een groot Thé-dansant in den H. K. B- De zaal was gevuld met ruim 300 menschen en allen genoten van de dansmuziek der „Wel- ler's Noise Mongers". Reeds hun eerste num mer gaf reden tot ingenomenheid. Tot dit succes heeft ook veel bijgedragen de charmante Amerikaansche Lady-Crooner Adelaide Vele adspirant Lady-Crooners kun nen haar tot voorbeeld nemen. Met een prach tige getimbreerde stem zong zij de nieuwste hits alsook de „old favourites". Een harer beste nummers was wel „My bonny comes over the Ocean". De balleiding berustte dezen middag in de vertrouwde handen van den dansleeraar den heer Joh. L. van Duin. MADKT I IIII 31 IS AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam 19 Februari 1940. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 400 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 8090 ct., 2e kw. 6070 ct., 3e kw. 5264 ct. per K.G. Slachtgewicht. 100 Melk- en kalfkoeien f 180260 per stuk. Vette kalveren 2e kw. 7480 ct. 3e kw. 64 72 ct, per K.G. levend gewicht. 155 Nuchtere kalveren f 59 per stuk. 79 Schapen f 23—26 per stuk. 417 varkens: Vleesch varkens wegende van 90110 K.G. 6972 ct., zware varkens 6972 ct. per K.G. slachtge wicht. Aangevoerd 3 wagons. Overzicht: Runderen ruime aanvoer, handel stug met onveranderde prijzen: Vette kalveren, kleine aanvoer, handel kalm, moeilijk prijshoudend. Nuchtere kalveren, ruime aanvoer, handel sleepend, prijzen lager; Schapen matige aanvoer, handel stug en on veranderde prijzen. Varkens matige aanvoer, handel kalm. met onveranderde prijzen. VLAS-AANVOER. 10480 KG blauw, schoon 0.90—1.10 per KG; 1000 KG Hollandsch Geel 0.95—1.15 per KG. VEEMARKT. ROTTERDAM. ROTTERDAM, 19 Februari 1940. Aanvoer. Totaal 2035. Vette runderen 689. Vette kalveren 164. Nuchtere kalveren 31. Scha pen en lammeren 388. Varkens 763. Vette koeien le kwaliteit 70 tot 84 st. 2e kw. 58 tot 68 ct„ 3e kw. 46 tot 56 ct. per kilo. Vette ossen le kw. 70 tot 80 ct.. 2e kw 58 tot 68 ct. 3e kw. 46 tot 56 ct. per kilo. Vette kalveren le kw. f 1.35 tot f 145. 2e kw. f 1.10 tot f 1.25, 3e kw. f 0.95 tot f 1.05 per kilo. Varkens levend gewicht le kw. 61 ct„ 2e kw. 60 ct., 3e kw. 59 ct. per kilo. Schapen le kw. 58 ct., 2e kw. 53 ct. 3e kw. 43 ct. per kilo Lammeren le kw. 60 ct., 2e kw. 55 ct. 3e kw. 50 ct. per kilo Schapen le kw. f 33, 2e kw. f 26, 3e kw. f 21 per stuk. Lammeren le kw. f 23, 2e kw. f 19, 3e kw. f 15 per stuik. Vette koelen en ossen, aanvoer korter, handel kalm. prijzen onv. Vette kalveren aanvoer als vorige week. handel ui. prijzen stat. Schapen en lammeren: aanvoer klein, handel /lot, prijzen iets hooger. Varkens: aanvoer groot, handel traag, prijzen iets lager.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11