Prijs Brechcokes BRECHCOKES KOLENHANDEL KRUL N.V. De vernietiging der 18e divisie Ned. Op' era Ensemble. FAUST. „Arendskerk" WEERBERICHT rtts in alle maten rits in verschillende soorten RITSSLUITINGEN N.V. DE GROOT Ochtendbeurs Amsterdam DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 HA "A RE EM'S DAGBEAD 2 IN/T INI HTTERIN Na zich kort vóór de laatste jaarswisseling, met Beethoven's .Fidelio" hier te hebben introduceerd.kwam het Ned. Opera-Ensemble Maandagavond In onzen Stadsschoifwburg een vertolking van Gounod's „Faust" geven. Gounod's wereldberoemd werk is ook voor Haarlem allerminst een noviteit. Ettelijke uit voeringen er van heb ik hier al mogen bijwo nen. De Opera Italiana kwam er mee: Neder- landsche ensembles kwamen er mee. al of niet als debuut. We zagen Fausten die kleiner dan Mephisto waren en een Faust die een hoofd boven Mephisto uitstak; we zagen slanke corpulente Marguérites, Siebels en Martha's; we hoorden volledige en onvolledige orkesten; we ontwaarden uithangborden, die wèl en an dere die geen stroom leverden; kerken, die vrij stonden en andere waarvan 'de ingang tus- schen een huisje en een boom naar voren drong. Maar onveranderd bleef, voor zoover ik me herinneren kan. de; achtergrond van het. marktplein, dat onverschillig of het van een Italiaansche dan wel van een Duitsche deel moet uitmaken, steeds hetzelfde beeld van zon nigheid en absolute verlatenheid vertoont, waar achter de neergelaten zonneschermen slechts leege uitstallingsruimten te zien zijn en waar we het kerktorentje op den achtergrond graag eens scheef zouden willen zien staan om ten minste eenige variatie op te leveren. Doch tenslotte zijn dit alles slechts bijzaken We kunnen nu eenmaal niet verlangen dat de schouwburg eener provinciale hoofdstad ir ensceneering zal kunnen wedijveren met de Pa- rijsche Opéra. Toch deed zich het gemis aan voldoende ruimte in het tweede bedrijf hin- - derlijk gevoelen: de menigte, het ballet en het vendel konden zich amper bewegen, zonder in conflict met menschen of coulissen te komen, zoodat menigte en vendel ongeveer dezelfde vrijheid genoten als de gevangenen in de opera „Fidelio". En het was toch ook niet noodig geweest om in het derde bedrijf zulke foeileelijke bordpapieren bosschages op te stel len als flankeering van het middenvak waarin potten met. azalea's, begonia's, een aspidistra en een varen een bloemperk moesten voorstellen En waarom zat in het eerste bedrijf Faust met zijn oude oogen te studeeren zonder lamp en waarom bleef het visioen van Marguérite zichtbaar? Dit zijn slechts een paar voorbeelden van on bevredigende ensceneering. Als men een opera als opera geeft, laat men het dan ook voor het oog zoo goed mogelijk doen. Toch leverde deze uitvoering iets op. dat bij vorige ontbrak: men zong de opera in de oor spronkelijke taal. Fransch. en de uitspraak daar van door onze Nederlandsche artisten verdiende zeker evenveel lof als hun rolvastheid. En nu kom ik vanzelf tot het muzikale gedeelte dezer op voering. Den tenor Jac. Turner hadden we als „Flo- restano" in „Fidelio" gehoord. Als ..Faust" gaf hij vaak mooien, van dramatische bewogenheid ver vulden zang te hooren; soms daarentegen, met name in de tuinscène, scheen zijn stem onvast en waren zijn aanzetten weifelend Hélène Ludolph zong de partij van „Margue rite" met de bekende goede kwaliteiten harer vo cale kunst, maar het kwam me voor, dat de draagkracht -harer stem althans in borstregister en medium niet bij uitstek geschikt is voor de opera. Er waren in de tuinscène oogenblikken, dat zelfs op de eerste rij haar zang ter nauwernood hoorbaar was. Het spinlied en haar vertolkingen in 4de en 5de bedrijf leverden zeer goede momen ten op. „De „Mephisto" van Chris van Dam liet weinig of niets te wenschen over. zoowel wat zang als wat actie betreft. Hij vulde het tooneel. zoo dra hij verscheen: zijn zang was krachtig, mooi gethnbreerd en zuiver en gaf het diabolische karakter uitstekend weer. Gerard Holthaus begon in de partij van „Valentino" tamelijk zwak en kleurloos, doch verhoogde de kracht en het ex pressievermogen van zijn zang gaandeweg, zonder echter tot hét geven van sterke indrukken te komen. Albert Kramer's machtig baritongeluid gaf aan de partij van Wagner veel relief. De travesti-partij van Siebel werd door Francine Bij loos zeer verdienstelijk gezongen. In plaats van Ans Stroink. die door familieomstandigheden ver hinderd was. trad Hester Benjaminse in de tuin scène als ..Martha" met goed succes op. De zang van het vrouwenkoor in het 1ste be drijf kwam soms wat achteraan bij het orkest. Goed zongen de koren in het 2de bedrijf. In de kerkscène zakte het unisono merkbaar: het vond trouwens in het veel te zwak klinkende harmo nium geen voldoenden steun. Het orkest onzer H.O.V. speelde onder de vaste, door en door zaakkundige leiding van Maarten Spa anderman meerendeels voortreffelijk. De dirigent had ook de vocalisten op het tooneel goed in dc hand, kortom Spaanderman deed zich ken nen als een operaleider van groote bekwaamheid, wiens werkzaamheid als zoodanig te Nice en te Marseille ri.ike vruchten heeft afgeworpen. De regisseur Chris van Dam zal natuurlijk hier en «aar met de beperkte tooneelruimte te kampen gehad hebben. Maar dit had toch nog geen reden behoeven te zijn om ons zulke stijve figuren voor te zetten als b.v. bij het terzet in het 2de bedrijf, toen Mephisto tussehen twee zingende poppen scheen te staan. Over 't algemeen was Mephisto de eenige, die goede actie gaf. In de kerkerscène gaf Faust wel het toppunt van onbeholpen in activiteit te zien. Wat daar te kort schoot werd ruimschoots vergoed door Tilly Sylon's Balletensemble. Dat was een en al fleurigheid en levendigheid, die culmineerde in de verleidelijke gratie van het ballet in het 4de bedrijf. De cynische Mephisto bleef er natuurlijk ongevoelig voor. maar Faust, ja zelfs deze Faust, kwam er tenslotte uiterlijk eenigszins door los. Maar toen verdween het schoone visioen weer De schouwburg was, behalve in de stalles, goed bezet en de opvoering verwierf langdurigen bij val. waarin ook de dirigent zijn aandeel kreeg. Hélène Ludolph ontving verscheidene bloem stukken. K. DE JONG Mannenkoor „Proza en Poëzie". Kinderkoor „Inter Nos". Ondanks de moeilijkheden die een niet overmatig bezet koor als Proza en Poëzie ondervindt van de moeilijke omstandigheden waaronder wij leven, heeft het koor piet willen afwijken van zijn jaar- lijksch concert. Mobilisatie dus. Maar ziekte ook. En toch? Zou het voor de Proza-zangers (zooals zij in de wandeling heeten) niet mogelijk zijn ge weest, om de repetities zóó bezet te krijgen, dat de uitvoering van Kodaly's werk toch nog had kunnen doorgaan? Wel is het waar, dat de moeilijkheden dezer muziek zóó overdadig groot zijn, dat den dirigent niets in den weg moet komen, waarmee hij buiten de muziek om moet rekening houden. Minder goed repetitiebezoek nu deed den dirigent besluiten, Kodaly's werk af te voeren van het programma. Op het mannenkoor scheen dit voor Pr. en P. ongewoon besluit drukkend te werken. Ongewoon. Want zoolang Booda dit koor leidt, heeft 't zich niet anders gekenmerkt dan door een geest, die onge kende moeilijkheden gemakkelijk overwint. Elk koorzanger in Haarlem en omgeving weet dit. En nu dit besluit. Was niet de matte klank van het als eerste nummer gezongen werk „Vale carissima! een rechtstreeksch gevolg van déprimatie? Onge twijfeld. Want voor het koor biedt dit werk onder Booda's leiding geen moeilijkheden. Men kwam er wel spoedig overheen. Het Russische koor her kreeg al spoedig glans en gloed en het Jubilatie had orkestrale kracht en kleur. Dus was er alle reden om de verwachting hoog gespannen te hou den bij de overweldigende Schubertmuziek. Liszt heeft dit extatisch lied (Die Almacht) veranderd n een zetting voor mannenkoor, waarbij de kla- ierpartij behouden bleef. En inderdaad maakte reeds de opzet grooten indruk. Er zijn echter en kele gedeelten gebleven voor solostem. Wij hoor den (en zagen) hier den heer Drogtrop als vertol ker dier partij. Een al te groote attentie van den dirigent voor dezen solozang werd evenwel, zij 't voor kort, oorzaak dat het koor de hand van den leider miste en ging twijfelen. Het herstel kwam al heel spoedig en het slot werd door dit dreigend incident misschien nog te grootscher. Toch merk ik op, dat de zetting van Liszt niet in elk opzicht oldoet. De solostem (hoe klankrijk ook gezongen door den heer Drogtrop) moet wegvallen tegen den massalen klank van het koor. Bij de alt-rhap- sodie van Brahms staat de zaak anders. Daar is /anzelf het contrast van vrouwen- tegen mannen stem. Hier niet. De tenorsolist brengt geen nieuwe kleur. Niettegenstaande dit boden de massale koor effecten veel schoonheid. Na het, nog tamelijk hooge eischen stellend „De Gypten" van N. H. Ajidriessen, waaraan doorgaans zeer bevredigend werd voldaan, bood de frissche compositie „Jan Gerstekoorn'1 van Philip Loots gelegenheid te over, om de zangkwaliteiteri van Proza en Poëzie gemakkelijk te onderkennen. Zij zijn: ronde koorklank; bravour; en niet 't minst: haast ongekende attentie voor den dirigent. Maar in 't bewustzijn van dit bezit teekent Pr. en P. ons een schuldbekentenis: een spoedige uitvoering van Kodaly. De ledig gekomen plaats op het programma werd gevuld door het kinderkoor, dat een drietal extra koorliederen deed hooren, oa. Schemerlied van H. van Tussenbroek en vooral het frissche „Zon en Zang", dat dit concert stralend besloot. Tot het mooiste van den kinderzang rekenen we de uitvoering der „Bloemencantate" van Geertruida van VI ad era eken. In de vooraf gezongen liederen schenen de hooge stemmen voortdurend te weifelen tussehen borst- en kopregister, met als gevolg een onophoudelijk te laag intoneeren. Alles wat „halve stem" vroeg, klonk mat en miste eiken glans. Ook de Kerstcantate (met het frissche solostemmetje) was er lang niet vrij van. Maar opééns was alle weifeling weg in deze prachtige Bloemencantate. Wie kon hier bemerkingen maken? Hier alles even zuiver als helider; hier een voordracht en een af werking dis 't volmaakte zeer nabij kwamen. En bij dit alles de stralend-blijde muziek, de frissche klavierpartij (Emmy van Eeden aan den vleugel!), de juichende kinderen. De luisteraar nad voor een moment de ellende dezer wereld vergeten. Ook de jonge soliste (mooi gedekte zangstem) droeg haar deel bij. De bloemen, die hier bij behoorden, lieten niet op zich wachten. G. J. KALT. Breedvoerig protest te Berlijn ingediend De Regeeringspersdienst meldt: De uitkomst van het onderzoek, door de re geering ingesteld naar de omstandigheden waar onder het m.s. „Arendskerk" van de N.V. Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij op 15 Januari j.l. op weg naar Zuid- Afrika is getorpedeerd, heeft haar aanleiding gegeven aan Hr. Ms. gezant te Berlijn opdracht te geven tot het uitbrengen van een breedvoerig gemotiveerd protest tegen deze ongerechtvaar digde vernietiging van een Nederlandsch schip, zich daarbij alle rechten of schadever goeding voorbehoudend en maatregelen ver zoekend tegen herhaling. Vanaf heden geldt de prijs van in de afmetingen 20/40,40/60,60/90 m.m. a f 18.50 per ton van 1000 K.G franco bergplaats Overveen, Tel. 23517 en 28724 (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor- genavond ongeveer 19 uur. Voor het noordoosten: 'Strenge tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst, hel der tot halfbewolkt, droog. Meest matige zuidoostelijke wind. Voor het zuidwesten: matige tot lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt tot lichte dooi. gedeeltelijk bewolkt. Droog. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. THERMO METERST AN D Hoogste gisteren F 35 Laagste hedennacht F 2( Hoogste heden F 21 Over onze omgeving en rond de Oostzee hiel den óe luchtdrukstijgingen nog aan, zoodat zich thans een maximum van 1025 mb. gevormd heeft, dat zich van de randstaten naar onze omgeving uitstrekt. In dit hoogedrukgebied blijven de tem peraturen buitengewoon laag, over de randstaten vroor het hedenmorgen 29 gr., in Kopenhagen 19 gr. en in het noordoosten van ons land. 12 gr. Ook in Centraal-Europa, waar thans de depres siekern ligt, die zich gisteren ten zuiden van Ne derland bevond, is de vorst matig tot streng. Het hoogedrukgebied over Spanje neemt gelei delijk aan beteekenis af. Er is nog slechts een kleine kern van 1025 mb. over. Tussehen de Por- tugeesche kust en de Azoren houdt de depressie activiteit aan. Horta en Ponta Delgada hebben in de laatste dagen groote hoeveelheden regen gehad. Toch kunnen de daar aanwezige depressies ons de dooi niet. brengen, evenmin als de vrij diepe fage drukkern (99Ö mb.) over IJsland. Belangrijke luchtdrukveranderingen doen zich op het oogenblik over Midden-Noorwegen voor. De barometer daalt daar plaatselijk met bijna 3 mb. per uur, en een uitdiepende kem van 990 mb. veroorzaakt krachtige westelijke winden aan de kust. Uit de Poolzee wordt weer zeer koude arctische lucht aangevoerd, doch het maximum over Groen land neemt weer in beteekenis af. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 754 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 767 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van CAREL v HUIZEN, Opticien. KI Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS, Politie 11850. V,. Ongevallen dienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141 Brandweer 15333 AGENDA. Heden: DINSDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Ik ben zeventien jaar" door Het Nederlandsch Tooneel, 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Haarl. Baehvereeniging: Con cert Residenie-Orkest. 8.15 uur. Rembrandt Theater Stanley and Livingstone. Op het tooneel: 6 Brox, accordeon-sensemble. 2.30, 7. en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ouverture" en „Niets is heilig" 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „La Béte Humaine", van Emile Zola. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater* „De avonturen van Marco Polo" 2.30. 7 en 9 15 uur Moviac Theater: Nonstop-programma. Palestina Diorama's. Schotersmgel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur WOENSDAG 21 FEBRUARI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond- Palestina Diorama's. SchotersingeJ 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. Vijftien I. R. A.-leden gearresteerd. DUBLIN, 20 Februari. Michael Traynor uit Belfast, generaal-adjudant van de I. R. A. Thomas Modermott, brigadecommandant van Roscommon, behooren tot de vijftien leden van de I. R. A., die Zaterdagavond gearresteerd zijn. De vijftien gearresteerden verschenen voor het Hof beschuldigd van het lidmaatschap van een onwettige organisatie. Hun voorloopige hechtenis werd tot Donderdag verlengd. Naar wordt mede gedeeld waren de gearresteerden bijeengekomen voor de uitbetaling van de vergoeding voor hun diensten. De meesten van hen hadden groote be dragen geld in hun bezit. Een had honderd pond in zijn zak en naar verluidt ook Amerikaansche dollars. 'United Press). DE LEGERBERICHTEN. Het Pransche legerbericht van Maandagavond luidt: „Ten Westen van de Saar heeft een vijandelijke afdeeling getracht zich van een onzer posten meester te maken. Zij werd met verliezen terug gedreven. Opnieuw schieten der kazematten op de Rijnoevers". Het legerbericht van hedenochtend heeft den volgenden inhoud: .Mislukte overval van den vijand ten oosten van de Nied. Geringe bedrijvig heid aan de rest van het front". BERLIJN. 20 Februari 'D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Zuidoostwaarts van Busendorf op Fransch grondgebied heeft een verkenningsafdeeling een vijandelijke vrachtauto met ongeveer twintig man vernietigd. Het luchtwapen verrichtte verkenningsvluchten tot in het noordelijk deel van de Noordzee". in alle kleuren ZIJN IN PRIJS VERLAAGD Telef. bestell. worden denzelfden dag besteld I (Adv. Ingez. Medj (Vervolg van pag. 1). Hooge militaire persoonlijkheid in Finsche handen. Nader wordt nog uit Helsinki gemeld: Eenige der Russische divisies, die zich nog ten noord-oosten van het Ladogameer bevinden, ver- keeren in uiterst neteligen toestand en lijden aan zienlijke verliezen Een dezer divisies verkeert in een positie die in zakere mate herinnert aan die van de achttiende, welke thans geheel vernietigd is. De verbindingen met de bases zijn afgesneden en de bevoorrading geschiedt door de lucht. De moei lijkheden dezer eenheid kan men zich voorstellen, wanneer men bedenkt, dat de temperatuur in dit vei-laten gebied nog steeds dertig graden onder nul voortgezet en het eiland Rion, drie kilometer ten westen van de stad Juhannes, het eiland Revon, vijf kilometer ten zuidwesten van Juhannes, en de sta tions Lahteenmaki en Humoljoki bezet.. In andere sectoren geen belangrijke wijzigingen. De Russische luchtmacht heeft aanvallen op vijan delijke troepen gedaan en militaire objecten ge bombardeerd. Bij luchtgevechten zijn 14 vijandelijke toestellen neergeschoten". Bij de vernietiging van de achttiende divisie hebben dc Finnen een zeer hooge Russische militaire persoonlijkheid, die een bekenden naam heeft, gevangen genomen, tezamen met een deel van zijn generalen staf. De vernietiging van de achttiende divisie is t_ opmerkelijker, daar numeriek de Finsche troepen zeer bescheiden waren en tegenover iederen Fin minstens zeventig Russen stonden. De Finnen heb ben overwonnen dank zij hun terreinkennis, hun moed en het optreden van hun ski-eenheden. In den sector van Taipale hebben de Russen hun hevige aanvallen weer ingezet, waarschijnlijk om het front van het Ladogameer te ontlasten. De Russische tanks in den sector van Taipale ope- reeren zonder gevolgd te worden door infanterie. Wat de luchtaanvallen betreft raamt men het aantal Russische vliegtuigen, dat boven Finland gevlogen heeft op 600, waarvan er naar schatting twintig werden neergehaald. Op 19 Februari heeft de Russische luchtmacht bombardementen gericht op Aabo, Hangö, Salmi, Koevola, Hapamaki, Loimaa, Riinimaki. Ook Viipuri (Viborg) en Jansu werden bestookt. Vol gens de tot dusverre ontvangen berichten vielen geen slachtoffers. Vernietigde Russische vliegtuigen. Volgens verslagen van den Finschen staf hebben de Finnen sinds 1 Februari minstens 160 Russische vliegtuigen omlaaggeschoten. Sedert den aanvang der vijandelijkheden hebben de Finnen in het geheel 1412 Russische vliegtuigen neergehaald. Finsche jeugd voor den landbouw gerecruteerd. Naar de radio van Helsinki gisteravond mede deelde, zal Finland alle jongelieden van negen tot achttien jaar mobiliseeren voor het verrichten van landbouwwerkzaamheden. Zij zullen te werk wor den gesteld op de boerderijen, waar thans als gevolg van het onder de wapenen roepen van de mannen slechts vrouwen en bejaarden mannen werken. Het Russische legerbericht. MOSKOU 20 Februari (Tass). Het militaire district Leningrad deelt mede: „Op 19 Februari heeft zich het offensief der !ovj et-Russische, troepen op de Karelische land engte gunstig ontwikkeld. De Russen hebben de zuivering van het versterkte vijandelijke gebied van Bjorke Het gala-benefice-coneert van de H. O. V. Ten bate van de orkestleden. Zooals bekend wordit Vrijdag 23 Februari a.s. door de H.O.V. een gala-benefice-con cert ten bate van de orkestleden gegeven, met welwillende medewerking van prof. Carl Flesch (viool). Het bestuur der H.O.V. schrijft ons naar aanleiding van dit concert: De bijzondere geste van den beroemden viool kunstenaar prof. Cai*l Flesch is, naar wij mo gen aannemen, thans wel algemeen bekend en gewaardeerd. Iedereen die de ongunstige omstandigheden kent waaronder het orkest werkt, zal, zooals gehoopt wordt, door aanwezigheid op dit concert van medeleven willen getuigen. Doch behalve dit: er zijn twee voorname factoren verbonden en al wordt het goede doel het eerst ge noemd. omdat het daarom gaat, de artis tieke waarde die het concert verkrijgt door dezen solist telt even zeer. Deze koos het „Concert der Concerten" als zijn bijdrage. Het programma werd toen geheel aan Beethoven gewijd en zal er aldus uitzien: Vioolconcert, pauze, derde Symphonie, de „Eroïca". Beide dirigenten zullen een gedeelte van het programma dirigeeren. Moge Haarlem en Omstreken de gelegenheid niet laten voorbijgaan en voldoen aan het dub bele, doel, het goede en het artistieke doel en in grooten getale opkomen. HET IJS WORDT GEVAARLIJK! Op verscheidene plaatsen, vooral in het Spaarne en in de grachten te Haarlem, wordt het -ijs gevaarlijk, want Maandag is het gemaal van Rijnland te Spaarndam in werking ge steld, waardoor het ijs in het midden der vaarten en grachten is gaan zakken. Bovendien zijn, hoewel Maandag slechts een lichte dooi was ingetreden, op eenige plaatsen, gaten in het ijsvlak ontstaan, die, omdat ook water op het ijs kwam, niet te zien zijn. Men zij dus gewaar schuwd! Jeugdige dienstbode op avontuur. Logeerde onder valschen naam in een hotel. In den afgeloopen nacht werd door de Haar- lemsche politie in een hotel te Haarlem aan getroffen een 17-jarig meisje, dat zich onder een valschen naam in het register had laten in schrijven; zij had bovendien medegedeeld, 23 jaar te zijn. Het bleek een dienstbode uit Bloe- mendaal te zijn, die uit haar dienst was weg- geloopen met medeneming van f 25. Hiervan had zij nog f 19.05 in haar bezit. Met het in beslag genomen geld is zij overgeleverd aan de Bloemendaalsche politie, bij wie reeds aangifte van de vermissing was gedaan. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 242 3/4. Ned. Scheepvaart Unie 107. Holland-Amerika Lijn 93. Beth. Steel 58 1/4. Republic Steel 16 1/16. Anaconda 22 7/8—22 15,16. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. Vak 2, Wijken 4, 5 en 6. De meeste bewoners van vak 2 hebben on getwijfeld reeds gehoord of gelezen, dat door onze vereeniging Zaterdag 24 Februari a.s. een collecte in Haarlem zal worden gehouden, om te komen tot aanschaffing van brandbluschmate- riaal in de diverse wijken van onze stad. We leven in een tijd, dat wij maatregelen moeten treffen en voorzorgen moeten nemen, om bij eventueele aanvallen uit de lucht de schade aan menschen en materiaal zoo gering mogelijk te doen zijn. Wij zijn niet klaar met een goed georganiseerde geneeskundige hulp; wij hebben ook tot taak onze huizen en inboedels zoo goed mogelijk te beveiligen. Een van de eerste zorgen is. bij het ontstaan van brand, zoo snel mogelijk te blusschen. Daar voor is noodig, dat iedere wijk de beschikking krijgt over brandbluschmateriaai, Omdat dit een algemeen belang is, doen wij hierbij dan ook een beroep op iedereen om dit pogen zoo goed mogelijk te steunen. Dit kunt ge èn door uw medewerking aan de collecte te verleenen, door af te staan wat ge maar eenigszins kunt missen. Zij, die bereid zijn mede te collecteeren kun nen zich alsnog aanmelden bij een der onder staande adressen. Mannen, vrouwen en kinderen, als allen een handje helpen is ons rayon in een paar uur af gewerkt. Een auto met geluidsinstallatie zal de collec tanten begeleiden. De collecte duurt van 's middags 2 uur tot half zes. Punt van samenkomst Papetorenvest tegenover de gevangenis. Vele handen maken licht werk. meldt u dus aan bij: J. v. Engelen, voorzitter, 2e Zuidpolderstraat 22; H. H. de Vos, wijkleider Wijk 4. Scheepma- kersdijk 24: A. J. Essenberg. wijkleider wijk 5 Dr. Schaepmanstraat 131 J. v. d Toren, wijk leider Wijk 6. Slachthuisstraat 50 zw., of bij de secretaresse: mevr. F. Peper—Posma, Hofdijk plein 28. Grieksch schip getorpedeerd. Bemanning gered. Het van Engeland naar Griekenland on derweg zijnde Grieksche s.s. „Elli" (1.114 ton) is op 60 mijl van Kaap Finisterre ge torpedeerd. De uit 26 koppen bestaande be manning werd gered. Nadat de bemanning van de Elli" ln de booten was gegaan, lanceerde dé duikboot de tweede torpedo, die het met kolen geladen schip deed zinken. De 26 opvarenden die gered werden door een visschersvaartuig uit La Coruna, zijn allen naar een ziekenhuis overgebracht. Koning Gustaaf verdedigt het Zweedsche standpunt inzake Finland. Actieve militaire hulp zou Zweden's positie in ernstig gevaar brengen. Koning Gustaaf van Zweden heeft Maandag een verklaring uitgegeven, waarin hij het op- treden der Zweedsche regeering door het afwij zen van het Finsche beroep op militairen bij stand onderschrijft. „Ik beschouw het als mijn absoluten plicht i zooveel mogelijk te trachten mijn volk buiten het fatale conflict te houden, dat thans in de wereld woedt". Na zijn „grootste bewondering" te hebben uitgesproken voor „den strijd, welke door onze broeders in Finland wordt gestre den tegen een overweldigende macht", ver klaarde de Koning, dat Zweden probeerde op vele manieren hulp te bieden, doch van het begin af aan duidelijk heeft gemaakt, dat Finland geen directen militairen bij stand kon verwachten. „Met zorg in het hart heb ik, na het pro bleem te hebben bestudeerd, beslist, dat wij deze houding moeten aannemen. Anders zou Zweden het grootste gevaar loopen niet alleen I in een oorlog met Rusland, doch ook met de groote mogendheden, te worden betrokken. Een 1 dergelijke 'verantwoordelijkheid kan ik niet op mij nemen. Indien dat zou gebeuren, zou het voor Zweden onmogelijk kunnen worden de hulp te verschaffen, welke Finland thans ont- i vangt." _ie koning besloot met de oprechte hoop uit te spreken dat zijn volk zijn houding zal be grijpen en goedkeuren. Volgens United Press liet de Koning dul- j delijk doorschemeren dat andere mogend- heden te kennen hebben gegeven dat Zweed- sche actieve militaire hulp aan Finland een casus belli zou beduiden, die Zweden lïi den grooten Europeeschen oorlog zou betrek ken. Reuter meldt dat de verklaring van Koning Gustaaf, waarin hij het standpunt van den pre mier inzake hulpverleening aan Finland steunt, te Stockholm nogal sensatie verwekt heeft. De koning heèft thans op opvallende wijze de lei ding genomen van hen. die den premier -steunen. Het standpunt der regeering ontving Maan dag ook krachtigen steun van de sociaal-demo cratische partij. Tot deze partij behoort bijna de helft der leden van den Rijksdag. Hedenmorgen is mr. B. v. d. Burg, geïnstal leerd als Substituut-Officier bij de Haarlemsche Rechtbank in tegenwordigheid van de leden der Rechtbank in tegenwoordigheid van de leden der advocaten en politie-autoriteiten woonden de installatie bij. De Officier van Justitie mr. W. M. Paarde- kooper Overman, las allereerst het Koninklijk Besluit van de benoeming voor waarna de grif fier mr. A. W. Baron Sioet overging tot de voor lezing van de acte van beëediging. Hierna verklaarde de president mr. G. Sluis, mr. v. d. Burg als substituut-officier geïnstalleerd en wenschte hij den nieuwen substituut hartelijk geluk met zijn benoeming. De leden van de balie kregen vervolgens gelegenheid met mr. v. d. Burg kennis te maken of de oude kennis making te hernieuwen. Berlijn bericht Oslo: Geen Duitsche gevechtsj handelingen in de Noorsche waferen. Het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede dat het Noorsche gezantschap te Berlijn midden Januari aan de Duitsche re geering heeft verzocht een onderzoek in te stellen, inzake 't zinken voor de Noorsche kust van het Britsche s.s. Thomas Walton, het Grieksche ss. Garoufalia en het Britsche s.s. Deptford ten einde vast te stellen of het zinken te wijten is aan het optreden van Duitsche vlootstrijdkrach- ten.. De Noorsche regeering zeide te vertrouwen, dat, indien het zinken inderdaad een gevolg was van handelingen van Duitsche oorlogsschepen, de Duitsche regeering de noodige verzekeringen zou geven, dat zuike incidenten zich in de toe komst niet meer zouden voordoen. Op 16 Februari heeft de Noorsche regee ring het Duitsche antwoord ontvangen, waarin gezegd wordt dat geen der bedoelde gevallen het gevolg is van handelingen der Duitsche vlootstrijdkrachten en dat deze strijdkrachten instructie hebben ontvangen zich te weerhouden van alle gevechtshande lingen in neutrale wateren cn de Noorsche territoriale wateren te eerbiedigen. JUBILEUM G. A. DRAIJER. De heer G. A. Draijer. hoofd-inspecteur van politie te Haarlem die op Vrijdag l Maart zijn 25-jarig jubileum bij het Haarlemsche politie korps hoopt te herdenken, zal op dien middag van 3—5 uur in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt receptie houden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2