Nederland verzorgt zijn verdediging Defensie vraagt 40 millioen Het ijs wordt ook als bondgenoot gebruikt Bijna f25 millioen voor lucht doelartillerie bestemd. Eet meer oliebollen! DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 HA A'RU EM'S DAGBEAD 3 Goed opgestelde batterijen (Van onzen specialen verslaggever). E deelnemers aan de driedaagsche excur sie langs de versterkte land- en zee- grenzen en door het inundatiegebfed, beleefden den tweeden dag een bij- ondere gebeurtenis: een ontvangst met een kor- e toespraak door den Commandant van het Veld- eser. luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst ot Voorst. Een der hoogste militaire autoriteiten jeeft nog over de inundatie gesproken en ook gezegd jat die niet geschiedt met één druk-op-den- mop. maar dat dit een arbeid is, welke berekenin- vergt van de knapste specialisten, welke ons le ger in dit opzicht telt. „Het water", aldus de Commandant van het 'eldleger, „is een van Nederland's oudste wapens, [enige indringer heeft er tot zijn schade kennis ïede gemaakt ener voor moeten wijken. En ik thans, ondanks den strengen winter, zal een ipmarsch door het water haast onmogelijk zijn. Vant al ligt het ijs ter dikte van 30 a 40 c.M. in le gebieden, waar de inundatie bijwijze van proef, gesteld, ook met het ijs kan het Nederlandsche jer goed over weg. Wie zou denken, dat de win- >r de waterlinie tot een onbelangrijk verdedi- ingswapen degradeert, zal bemerken, dat de troe- ;n overal gezorgd hebben voor behoorlijke ope- ingen in 't ijs, openingen, die een nadering over le gladde vlakte tot een onbegonnen werk maken. endien hebben de militaire atuoriteiten het in Ie hand om in één nacht den waterspiegel te ver- loogen of te verlagen, al naar gelang dit gewenscht Niet voor niets heeft men kanalen en dijken langelegtd, en damsluizen gemaakt. De waterlinie liedt daarnaast het voordeel, dat er zich c.m. een looggelegen terrein in bevindt, waar bosschen •oeien, die dekking bieden voor transport van al- wat aan- of afgevoerd moet worden. En die Omstandigheid 's tevens uitgebuit on. verdedigings- lwerken aan te leggen, welke zich aiep in den •ond bevinden en waar vijandelijke vliegtuigen ivergeefs naar zullen speuren. Daar zijn batte- ijen opgesteld, met een grooten scoootsafstand, be dilden zich mitrailleursnesten, waarop de camou- lagekunst met zeer veel succes is toegepast, 't Ge- tied achter de waterlinie dat verdedigd zal moeten lorden, bevat een groot aantal vei dedigingslinies Ichter elkaar. Valt de eerste, dan stuit de aanval- ;r op een tweede, vervolgens op etn derde en 'ierde. En zoo lang als het gaat wordt er aan deze ies doorgewerkt, wordt de weerkracht van de jeeds bestaande verhoogd en worden nieuwe bol- erken opgetrokken". j De commandant van 't Veldleger vestigde er tenslotte de aandacht op, dat er thans overal tank grachten zijn of worden gegraven, dat men bij het preken van ijs niet alleen gebruik maakt van tro tyl, maar ook van ijszagen, welke blokken ijs za- {en, die meteen weer gebruikt worden om een ïoor een tank onbegaanbare versperring op te werpen, waarna hij besloot met zijn warme waar- jeering uit te spreken voor het prachtige werk, dat je troepen te velde thans in Nederland hebben irerricht en nog zullen verrichten. Luit.-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. I Een goed half uur bleef luitenant-generaal Van Voorst tot Voorst te midden der persvertegenwoor digers. Toen gaf de man, die Ln het inundatiegebied Bis gids zou optreden 't vertreksignaal: een inte ressante tocht begon. Interessant: want niet alleen perd hierbij overtuigend bewezen, dat het inder daad mogelijk is batterijen geschut zoodanig in den grond in te graven, dat niemand iets van de ianwezigheid bemerkt, maar ook werd daarbij ge demonstreerd en dat bij een koude van ongeveer 35 graden Celsius beneden 't nulpunt dat het ijs iloor de troepen te velde tot bondgenoot is gepro moveerd. Men stelle zich voor een besneeuwd dennebosch, Waarvan de boomen niirt al te hoog zijn. De met een dikke sneeuwlaag bedekte paden kunnen ge trouwelijk gevolgd worden. En dan begint opeens een batterij van vier 10 c.M. kanonnen te vuren: eerst op dat oogenblik kwamen de deelnemers aan de excursie tot het besef, dat zij „ergens" de bat terij gepasseerd waren. Zij mochten er zich ten- llotte met eigen oogen van overtuigen, dat het in Stelling gebrachte geschut zich inderdaad diep in den grond bevond endat er van de aanwezig heid, niets, maar dan ook niets te bemerken is. Zóó had men meer, veel meer batterijen kunnen laten zien. Noodig was dit echter niet, temeer om- TWEE DUIZEND GULDEN BIJ INBRAAK BUITGEMAAKT. Maandag ontdekte de chef van he<t filiaal der firma C. Jamin aan de Kruiskade te Rotterdam dat in den nacht van Zondag op Maandag ln ttit pand was ingebroken. Op de eerste verdieping was de brandkast van haar plaats gesleept en omver geworpen. De achterzijde had men opengescheurd. Een be- jdrag van tweeduizend zuiden wordt vermist. De politie heeft geen sporen van braak kun nen vinden. dat thans een bezoek aan een hulpverbandplaats, welke scherfvrij was ingericht, op 't programma stond; een regimentspost, waar de gewonden ge- ;orteerd worden, waar noodoperaties uitgevoerd kunnen worden en waarvan men de buitengewoon moderne outillage ten volle moge waardeeren. Een afdeeling voor de gaszieken ontbreekt evenmin als de mogelijkheid om tot een snellen afvoer van gewonden te geraken Naar het ijs. „Ergens in Nederland" heeft een proefinundatie plaats gehad: wat dit zeggen wil? Dat het onder water gezette gebied thans één onafzienbare ijs vlakte is. En op die ijsvlakte bewegen zich de grijs groene soldaten die behalve rubberlaarzen, even eens uitgerust zijn met een wollen overgooier en een wollen muts. Hun kleed ing is volkomen be rekend op het „ijzige" werk, dat zij verrichten: het maken van openingen in 't ijs met behulp van aan vrachtauto's of op sleden gemonteerde zagen, die tevens het ijs tot blokken omvormen, waar mede tankgrachten of andere versperringen tot onneembare bolwerken versterkt worden. Hier ge schiedde ook de demonstratie met het laten sprin gen over een afstand van 300 Meter van het ijs door middel van trotyl, dat in busjes beneden den ijsvloer was aangebracht. Eén druk-op-den-knop was, op een teeken van den gids, voldoende om een zuil van ijs en water in de lucht te tooveren en een gracht van 7 a 8 meter breed in het ijsveld te doen ontstaan. Trotyl is waarschijnlijk het ge makkelijkste middel om open water te krijgen. Alleen is het nadeel, dat er geen blokken ijs ver kregen worden om bolwerken nog eens extra te verdedigen Zoo werken, ook in barre koude, de troepen te veld aan de verdedigingslinies in het inundatie- gebied, wordt door de militairen op niet te mis kennen wijze aangetoond, dat een eventugelen aanvaller moeilijke problemen voorgelegd kunnen worden: neen, wij bezitten geen linies van beton en staal, al vinden deze ook toepassing in onderko mens en opstellingen. Maardat neemt 't be langrijke feit niet weg, dat ondanks deze handicap de te velde staande troepen met de te hunner be schikking staande middelen een effectieve verde diging van ons land mogelijk gemaakt hebben. Dat in gemobiliseerd Nederland te mogen consta- teeren is van zeer veel belang. En van nog groo- ter belang is, dat deze arbeid is geschied door sol daten, die eensgezind hun uiterste best deden en doen om hun land zoo veilig mogelijk te stellen! De veerdienst tusschen Wamel en Tielsche veer wordt thans weer onderhouden. Aan het ijs op den dijk kan men zien, hoe hoog de waterstand is geweest. VOOR de materieele uitrusting van onze weermacht vraagt de Regeering aan de Tweede Kamer aanvullende credieten. Uit de toelichting, welke bij het wetsontwerp wordt gegeven, blijkt, dat verschillende aankoopen reeds zijn geschied, zoodat de beslissing der Staten-Generaal een goedkeuring van reeds genomen besluiten moet zijn. In totaal wordt een bedrag van ƒ40 millioen gevraagd, waarvan 24y2 millioen voor luchtdoelartillerie en 13 millioen voor de aanschaffing van vliegtuigen, van welke ƒ13 millioen reeds een bedrag van ƒ6 millioen is besteed. In de Memorie van Toelichting zegt de minister, dat in de onderwerpelijke suppletoire begroóting gelden worden aangevraagd voor verdere verbete ring van de materieele uitrusting van de weer macht, welke verbetering met het oog op de tijds omstandigheden geboden is. Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik ge maakt om nog voor eenige andere noodzakelijk geachte voorzieningen bedragen aan te vragen. Herstellingen aan boord van de „Sumatra". Bij de in Augustus en September 1939 door de rijkswerf te Willemsoord uitgevoerde herstellin gen aan boord van Hr. Ms, kruiser „Sumatra" is gebleken, dat het electrische kabelnet van dezen bodem, t.w. van de vuurleidingsinstallatie en van de commando- en keteltelegraafinstallatie in zoo- danigen staat verkeert dat deze installaties niet meer betrouwbaar zijn. Tot vernieuwing van een groot gedeelte van dat net zal dus behooren te worden overgegaan, ten einde het schip in een behoorlijken staat van on derhoud en dus in een toestand van gebruiksge- reedheid te brengen. Bij deze voorziening zit dus niet de bedoeling voor om dezen kruiser, gelijk bij Hr. Ms. „Java" is geschied, té moderniseeren. Uitgegaan is van het standpunt, dat Hr. Ms, „Su matra" een verouderde kruiser is, waaraan alleen die kosten besteed zullen mogen worden, welke noodig zijn om het schip nog een zestal jaren, in hoofdzaak voor opleidingsdoeleinden, dienst te kunnen laten doen. De kosten van de werkzaamheden worden ge schat op f 300.000. Vermoedelijk zal het werkprogramma van de rijkswerf niet toelaten het werk in eigen beheer uit te voeren, zoodat als dap daarvoor de hulp van particulieren zal moeten worden ingeroepen. Achthonderdduizend gulden voor de nieuwe mijnenveger. Gelijk bekend is Hr. Ms. mijnenveger „Willem van Ewijck" op 8 September 1939 bij West-Ter schelling op een mijn geloopen en dientengevolge vergaan. Ten einde een behoorlijke uitoefening van den mijnendienst te waarborgen, is het noodig tot ver vanging van het schip over te gaan. Dit kan slechts geschieden door een nieuwen mijnenveger te doen bouwen. Zooals bij de behandeling van de defensie- begrooting 1940 in de Tweede Kamer door den minister werd medegedeeld is dit nieuwe schip reeds op stapel gezet. De bouw- en uitrustingskosten van Hr. Ms. ..Willem van Ewijck" hebben bedragen f 690.000. In verband met de, bij een voortduring der buiten gewone omstandigheden, te verwachten belangrijke stijging van materiaalprijzen en de als dan be staande onzekerheid ten aanzien van het loonpeil, is het niet te verwachten dat een nieuw schip voor genoemd bedrag zal kunnen worden gebouwd en uitgerust. Hoewel nu niet is aan te geven hoeveel boven deze som noodig zal zijn, meent de minister thans met het aanvragen van een som van f 800.000 e kunnen volstaan. De minister verwacht dat, behoudens onvoor ziene omstandigheden, de bouwtijd van het ver vangende schip ongeveer 8 maanden na opdracht zal vorderen. Luchtverdediging. Gelet op het groote belang van een krachtige luchtverdediging, mede met het oog op de handha ving van de neutraliteit, achtte de regeering het noodzakelijk de luchtdoelbestrijdingsmiddelen op korten termijn te versterken. Ten gevolge van de bijzondere omstandigheden moest omtrent den aankoop van het gewenschte materieel terstond worden beslist; uitstel zou de levering in de waag schaal hebben gesteld. Om deze reden heeft de regeering zeer tot haar leedwezen aan haar plannen uitvoering moeten geven alvorens daar omtrent de goedkeuring van de Staten-Generaal was verkregen. Dit betreft den aankoop van: 20 batterijen middelbare luchtdoelartillerie met bijbehoorende munitie en vuurleidingstoestellen (f 16.610.000); de bij' deze 20 batterijen benoodigde zoeklicht- installaties (f 4.000.000); Het zoekiichtmaterieel, hewelk aan de voorge nomen organisatie voor de luchtverdediging nog ontbrak (f 1.750.000); 20 luchtdoelkanonnen van klein kaliber met munitie en toebehooren, bestemd voor de luchtver dediging van gemeenten en particuliere bedrijven (f 2.200.000). Deze gelden vloeien later weder grootendeels in de schatkist terug. Vliegtuigen. Voor de aanschaffing van vliegtuigen is in de verhooging een bedrag van f 13.000.000 opgeno men, waarvan om de zooeven genoemde redenen, reeds een bedrag van rond f 6.000.000 is besteed al. vorens daaromtrent de goedkeuring van de Staten- Generaal werd verkregen. De mogelijkheid deed zich nl. voor om een aantal jachtvliegtuigen, welke voor export gereed stonden, tegen aannemelijke voorwaarden terstond over te nemen en met deze toestellen te voorzien in een dringende behoefte. Bij één der jachtafdeelingen toch ontbraken, ten gevolge van afvoering van materiaal, een aantal toe stellen. terwijl de overige van verouderd model waren en op het punt stonden te worden afgevoerd, waardoor een geheele jachtafdeeling dreigde te worden uitgeschakeld. Het resteerende bedrag ad f 7.000.000 dat, nog niet is verbonden, houdt rekening met een vervan gingsprogramma, dat is opgemaakt met het doel aan- de Nederlandsche vliegtuigindustrie de behoef te van de weermacht tijdig kenbaar te maken, waardoor die industrie Ln de gelegenheid is de ver langde types te ontwikkelen en tijdig te leveren. Het thans ontworpen programma omvat de aan schaffing van strategische verkenners, eenheids verkenners en lesvliegtuigen ter vervanging van verouderd en verbruikt materieel tot een totaal be drag van f 11.000.000, waarvan f 7 000.000 thans wordt aangevraagd en f 4.000.000 is aangevra op de defensiebegrooting voor het jaar 1940. Het ligt voorts in het voornemen na afloop van de mobilisatie magazijnen en werkplaatsen van het luchtvaartbedrijf niet weder op een beperkte ruimte terug te brengen, doch een gedeelte blij vend te vestigen binnen de vesting Holland. Van het daartoe benoodigde bedrag f 1.600.000) wordt een eerste termijn ad f 700.000 aangevraagd. Nabij Dreumel liggen 12 schokkers op den dijk en de eigenaars zien met bange vrees den dooi tegemoet, daar de schepen dan gevaar Ioopen te kapseizen De Waal zal minstens vijf meter moeten wassen .alvorens de booten vlot kunnen komen. Spoorwegfaciliteiten voor militairen. De Nederlandsche spoorwegen kondigen enkele maatregelen aan, die zij ten behoeve van de mili tairen getroffen hebben. Een speciaal abonnement voor gemo- biliseerden. Toen het vorig jaar de mobilisatie in ons land afgekondigd werd en een groot deel der manne lijke Nederlanders zich in het veldgrijs moest ste ken, hebben de Nederlandsche Spoorwegen een nieuw soort abonnement ingevoerd. Dit zijn abonnementen, welke de practisch normale gel digheid van dertig dagen bezitten, doch wier groote attractie daarin bestaat, dat dit dertig willekeurige dagen zijn, die binnen een tijdvak van acht maanden vallen en die dus vooral voor hen, die tijdens, periodieke verloven hun zaken trachten bij te houden, zeer gemakkelijk en voor- deelig bleken. Deze abonnementen nu hebben de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van he den verkrijgbaar gesteld voor alle gemobiliseer- den, onverschillig of zij voor het in dienst treden al of niet abonnementhouder der Nederlandsche Spoorwegen zijn geweest. Dat zij dat wel waren, gold tot nu toe namelijk als de conditio sine qua non. Alleen wordt hun, die tijdens de mobilisatie geen abonnement inleverden bij de eerste ver strekking de gebruikelijke toeslag in rekening ge bracht. Bezoek aan zieke militairen. De spoorwegen zullen een belangrijke reductie verleenen voor het bezoeken van zieke militairen. Zij, die door de omstandigheden ver van huis en haard verwijderd zijn, voelen het gemis van den dagelijkschen omgang met hun gezin des te sterker, wanneer zij door een ongesteldheid in het ziekenhuis moeten worden opgenomen en niet van hun periodieke verloven kunnen profiteeren. Omgekeerd wordt dan de afwezigheid van va der, zoon of man ook bij hen, die thuis achterble ven, nog sterker gevoeld dan anders het geval zou zijn. Aan de echtgenoote, ongehuwde kinderen en ouders van militairen, die in een ziekeninrich- ting verpleegd worden zal nu voor het bezoeken van den patient eenmaal per week een reductie van 50 pCt. op den enkele-reisprijs worden ver leend, hetgeen een belangrijke besparing bètee- kent. Deze goedkoope plaatskaarten zijn aan de sta tions verkrijgbaar, op vertoon van een door den chef/geneesheer-directeur van de zieken-inrich- ting, waar de patient verpleegd wordt, afgegeven bewijs. De reductie wordt verleend nadat de pa tient minsten^ veertien dagen in het ziekenhuis heeft doorgebracht. Reductie voor officieren Ook voor de officieren van land- en zeemacht en der Kon. marechaussee hadden de spoorwegen een belangrijke faciliteit in petto. Deze is thans van kracht geworden. De officieren, die in uni form, doch voor eigen rekening reizen, behoeven in 't vervolg slechts 50 pCt. van den enkele-reis prijs te betalen. Tot nu toe gold deze regeling al leen voor militairen in uniform beneden den rang van officier. Post aan boord van het s.s. „Ameland". Alles verloren gegaan. Aan boord van het mail-vrachtschip „Ame land" dat is ondergegaan, bevonden zich zee postzendingen voor Ned.-Indië, brief- en pakket- post bevattende, welke geheel verloren zijn ge gaan. Zeepostzendingen, in Nederland tusschen 3 Februari en 16 Februari ter verzending aange boden, kunnen zich op het ten onder gegane schip bevinden. De postkantoren kunnen hier over n^fiere inlichtingen verstrekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor verloren gegane postpakketten, aangeteekende en waardestukken geen recht van schadeloos stelling bestaat in geval van overmacht, hiertoe behooren ook scheepsrampen, welke direct of in direct door een oorlogshandeling zijn veroor zaakt. AANKOOP VAN KANARIEZAAD. Onlangs is medegedeeld, dat het in het voor nemen lag, den aankoop van kanariezaad van telers op 20 Februari te beëindigen. Wij ver nemen thans van officleele zijde. dat. aangezien verschillende telers tengevolge van het aan houden van de koude niet in staat zijn. tijdig hun kanariezaad bij den provincialen voedsel- commissaris in te leveren, besloten is, dat telers, die vóór den 26sten Februari hun kanariezaad ter overneming bij den provincialen voedselcom- missaris hebben opgegeven, pa dien datum dit zaad, nadat zij het onder controle hebben ge dorscht, kunnen inleveren. SCHIPBRUG TE DOESBURG WEER GELEGD. De schipbrug te Doesburg is Maandagmiddag weer gelegd, waardoor het verkeer over de IJsel weer op de normale wijze kan geschieden. Vijf weken geleden was de brug wegens ijsgang weg genomen. VERMIST MEISJE TERECHT. Naar wij vernemen is de 21-jarige Beatrice Orchudesch die sinds Vrijdag J.I. spoorloos wa: verdwenen, terecht. Het meisje werd Maandag middag door de politie in de Kalverstraat te Am sterdam aangetroffen. Als ge van de oliebollen Minnares of minnaar bent, Dan. besef dit wel tenvolle. Daagt voor u een schoon moment. Haarlem's padvindsters offreeren U een oliebol-menu, En zij vinden, dames, heeren, Ook misschien het pad naar u. Maar u vindt, mag ik verklappen, Woensdag op uw eigen pad. Tentjes waar u in kunt stappen. Hier en ginder in de stad. Daar kunt u ook bollen koopen, Waar u echt van olietandt, U doet er uw mond maar open En dan eet u uit de hand. Op die oliebollenposten Eet u zich de maag maar vol. En 't zal u den bol niet kosten, Ook al kost het u den bol. Minimaal reeds voor vijf centen Viert ge een éénbols-festijn, Mèt de olie en de krenten, Waai- gij dankbaar voor zult zijn. Kunt ge er wat meer voor geven, Dan wordt dat in dank aanvaard Voor den nood in 't Finsche leven, En de bollen zijn het waard. En wanneer ge die tractatie Glad over de tong laat gaan, Hebt gij voor een dappre natie Nog een goede daad gedaan. Want de opbrengst, moet u weten, Is bestemd voor 't Finsche kind. 'k Wed, dat u daardoor het eten Nog veel smakelijker vindt, 'k Weet, dat u in duizendtallen Dezen opzet steunen-zult, Woensdag dus dan zijn we allen Van den oliebolvervuld. Bloembollenuitvoerbesluit 1932. De minister van Econimsche Zaken heeft be noemd met ingang van 20 Februari 1940 voor een tijdvak van 2 jaren in den Raad van Beroep, be doeld in artikel 6 van het Koninklijk besluit van 28 December 1932 (Staatsblad no. 656), tot voor zitter, tevens lid: den heer dr. A. J. Verhage te Haarlem; tot plaatsvervangend voorzitter, tevens plaatsvervangend lid: den heer T. M. H. van W-a- veren te Bennebroek; tot leden de heeren: prof. dr. E. van Slogteren te Lisse; S. Verdegaal Hzn,, te Sassenheim, J. van Leeuwen Lzn., te Sassenheim, A. C. v. d. Schoot Jr. te Hillegom, J. M. van Til te Lisse, K. Velthuys te Hillegom; tot plaatsvervan gende heeren: dr. J. J. Beyer te Lisse. H. J. Arent- horst, te Sassenheim, P. F. Seignette, te Beverwijk; Th. M. Hoog te Haarlem. W. A. Philippo, te Hille gom, W. Hopman te Hillegom. Terwijl aan dezen Raad van Beroep als secreta ris is toegevoegd de heer H. J. Voors, Leidsche- vaart 8, te Haarlem. (De hierbedoelde Raad van Beroep, die is inge steld bij het Bloembollenuitvoerbesluit 1932, een Kon. besluit van 28 December 1932 ter uitvoering van de wet van 31 December 1931 tot regeling van den uitvoer van blombollen, beslist over het beroep, dat door belanghebbenden wordt ingesteld tegen de beslissingen, die door de met keuring en controle belaste ambtenaren van den plantenziek- tenkundigen dienst worden genomen betreffende de keuring van bloembollen en de afgifte resp. intrek king van geleidebiljetten voor bloembollen zonder welke geleidebiljetten de uitvoer verboden is). Een zeer gezoclit man. Met de aanhouding van den 26-jarigen reiziger G. W. J. V. zonder vaste woon- of verblijfplaats, in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Haagsche politie een goede vangst gedaan. De man bezocht Donderdag een hem bekende familie aan de Gedempte Gracht, te Den Haag, bij wie hij een kopje thee dronk. Toen zoowel de man als de vrouw, die een winkel hebben, een oogenblik int de kamer waren, heeft de reiziger kans gezien een geldkistje uit een dressoir te nemen en daar mede de beenen te nemen. Er werd aangifte bij de politie gedaan en enkele rechercheurs togen er op uit met een oude foto uit de foto-kast van de politie. Zij slaagden er in, den man in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Wagenstraat aan te houden en naar het hoofdbureau over te brengen, waar hij beweerde in zijn onderhoud te voorzien door het verduisteren van fietsen. Inderdaad bleek dit waar te zijn, doch nog voor vele andere feiten in talrijke gemeenten stond de man gesignaleerd. Tn Den Haag b.v. voor verduistering van 2000 gulden ten nadeele van zijn vader en voor een vijftiental andere feiten als oplichting en verduis tering van geld. verduistering van rijwielen en diefstallen van grootere en kleinere bedragen. De politie van Breda, Baarn, Tilburg, Amsterdam, Rotterdam, Alkmaar, Zaandam, Wassenaar, Wage- ningen, Leiden en Haarlem zocht V. Hij zal nu worden overgebracht naar het Huis van Bewaring, waar hij achtereenvolgens van vertegenwoordigers van de politiecorpsen dezer gemeenten bezoek zal krijgen. KIND DOOR VRACHTAUTO GETROFFEN EN GEDOOD. Maandag te kwart over 'vier ls in de Parallel straat te Overschle het vijfjarig zoontje van de familie Kieboon door een vrachtauto getroffen en onmiddellijk daarop overleden. Het ventje wilde plotseling den weg oversteken, terwijl de vrachtauto uit Rotterdam naderde. Op het laatste oogenblik trachtte de bestuurder het knaapje nog te ontwijken, doch hij slaagde hier in evenwel niet. De auto reed het trottoir op, doch het jongetje werd nog aan het hoofd ge-' raakt en bleek vrijwel op slag te zijn gedood.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5