Jxm OCie&aL De voorbereiding der evacuatie. Wanneer U Uw pijnen moe is, URODONAL "AKKERTJES .D.* Vertel li mi DTNSDAG 20 FEBRUARI 1940 HA'AREEM'S DAGBEAD Welke moeilijkheden er in het bijzonder voor Zandvoort zijn. Ook te Zandvoort is een commissie reeds eenigt- maanden lang bezig aan de voorbereiding van de evacuatie. „Op papier" is voorioopg alles geregeld, hoewel dit natuurlijk nog niet wil zeggen, dat daarmee ook al het voorbereidende werk ten ein de is. Eerst wanneer de commissie weet welke per sonen aangewezen zijn om bij evacuatie naar Zandvoort te werden gezonden, kan een sche ma gemaakt worden voor de huisvesting. De com missie heeft wel een volledig archief van de wen- schen der Zandvoorters die onderdak moeten ver- leenen. maar die krijgen alleen waarde als zij ge combineerd kunnen worden met die van de men- schen die deze gastvrijheid moeten genieten. Voor de huisvesting zelf is te Zandvoort alles op een enkele uitzondering na reeds in orde. Dit komt omdat men in de badplaats altijd gewoon is veel vreemden te huisvesten: er behoeven daar om geen bedden en ander meubilair voor te wor den aangeschaft. Er wordt aangenomen dat de Zandvoort 7000 geëvacueerden zullen komen. Die kunnen ook in den winter worden ondergebracht. In de zomer maanden beschikken de Zandvoorters over veel meer logeergelegenheid, omdat dan vele zomer huisjes in gebruik genomen worden. Als Zand voort „vol" is kan net ongeveer 25.000 badgasten herbergen. Dat wil dus zeggen dat Zandvoort "bui ten 7000 geëvacueerden nog wel 18.000 badgasten kan hebben. De Zandvoorters hebben dan ook den raad ge kregen voor den aanstaanden zomer gewoon pen sion te bespreken en kamers te verhuren. Mocht het zoo treffen dat de evacuatie in het seizoen valt, dan jvordt verwacht dat er toch nog plaats genoeg zal zijn, omdat immers evacuatie alleen verwacht kan worden als Nederland ernstig door oorlogsgevaar wordt bedreigd. In dat geval zullen menschen die te Zandvoort logeeren voor een be langrijk gedeelte naar hun eigen woningen terug- keeren. Als er dan nog plaats te kort komt, zullen de badgasten wat moeten inschikken en met min der ruimte genoegen dienen te nemen, want de Zandvoorters hebben dan bovenal den plicht te zorgen dat de geëvacueerden behoorlijk onderdak krijgen. Dit is door de commissie-leden voor de evacuatie, die de Zandvoorters bezochten, duide lijk gezegd. Er bestaat te Zandvoort evenwel nog een moei lijkheid. Het is natuurlijk aan te nemen dat de regeering pas in het uiterste geval tot evacuatie zal overgaan. Nu wordt gevreesd dat in de dagen die aan de evacuatie vooraf gaan zeer veel Am sterdammers geheel uit eigen beweging naar Zandvoort zullen komen, omdat zij van de ver onderstelling uitgaan, dat zij te Zandvoort veili ger zitten dan in Amsterdam. Verschillende Am sterdammers hebben zich reeds in dien geest uit gelaten. Nu dreigt in die omstandigheden het ge vaar dat die Amsterdammers, die de regeering buiten de evacuatie laat vallen, in Zandvoort de plaatsen zullen innemen die voor de geëvacueer den bestemd zijn. Het is heusch niet te verwach ten. dat de gemeente Zandvoort in die dagen op de toegangswegen borden plaatst met het opschrift „Artikel 461 W. v. Str., verboden toegang". Maar aan de ingezetenen van Zandvoort is toch mede gedeeld, dat in een tijd van evacuatie alleen re kening gehouden wordt met de ingezetenen van Zandvoort. Zelfs zullen geëvacueerden gaan bo ven familieleden van Zandvoorters. Er zijn te Zandvoort in verband met een even- tueele evacuatie ook reeds verschillende andere maatregelen voorbereid. Het is de bedoeling dat dan in de dara-stichting een hulp-ziekenhuis komt met ongeyeer 60 bedden. Thans is die in richting opengesteld voor de verpleging van chirurgische tuberculose, maar in geval van een dreigende evacuatie worden de patiënten naar huis gezonden. Voorts zal in het badhuis „Zee duin" een kraamverpleging gevestigd worden, om dat men overtuigd is, dat in veel gevallen de be huizing der Zandvoorters dan zoo beperkt zal zijn, dat hulp buitenshuis gewenscht is. De regeering heeft maatregelen genomen dat er voor het geval van evacuatie ook te Zand voort voldoende levensmiddelen aanwezig zullen zijn. Een moeilijkheid is dat de gemeente Zandvoort. evenals verschillende andere gemeenten, uitgaven moet doen. die 'in verband staan met de evacua tie. Nu is er door de regeering aan de gemeente besturen medegedeeld dat de uitgaven, die de ge meenten voor de evacuatie doen. door het rijk zullen worden terugbetaald. De moeilijkheid is evenwel dat deze aangelegenheid tot heden niet wettelijk geregeld is en de gemeenten alleen gel tien mogen uitgeven waarvoor posten op de be groot in g zijn gebracht. Toch ligt het in het voor nemen van B. en W. aan den gemeenteraad van Zandvoort voor te stellen voorloopig voor dit doel een post van f 17.000 op cte begrooting te brengen, in afwachting van de verrekening later met het rijk. DE METHODE-MONTESSORI. Voordracht van dr. A. Groeneveld. Men schrijft ons: Wanneer wij de resultaten van de moderne beschaving zien, die er slechts op uit schijnt te zijn. zichzelf te vernietigen, lijkt het welhaast zinneloos, zich met opvoedingsproblemen bezig te houden. Was opvoeden alleen maar: de aan ons toevertrouwde kinderen zoo materieel en geestelijk te voeden, dat zij later zelf in staat zijn, het hoofd boven water te houden, dan zou men zich het hoofd niet zoo behoeven te bre ken over het „hoe" en het „waartoe". Toch blij ven er altijd nog een aantal hardnekkige idea listen over, voor wie „opvoeding" iets meer be- teekent dan het middel om het kind in de ge legenheid te stellen, zijn eigen broodje te ver dienen. De vraag „waartoe" beantwoorden zij met: „naar een betere samenleving, waarin de mensch er vreugde in schept, zijn zoo goed mogelijk ontplooide gaven en krachten in dienst van de gemeenschap te stellen". De vraag „hoe" zal minder eenstemmig be antwoord worden, want het is de vraag naar de methode, den weg, om dat doel te bereiken. Gelukkig de tijd die enkel productieve geesten oplevert, die met geniaal inzicht dien weg zien en met een dergelijke overtuigende kracht ver kondigen, dat niemand, ,die zich op dit gebied beweegt, zich aan den invloed daarvan kan onttrekken. Een dergelijke productieve geest is Dr. Maria Montessori, die door haai- experimen ten met zwakzinnige kinderen tot de ontdekking kwam, welke rijke mogelijkheden er in het normale kind worden verstikt door een onoor deelkundige opvoeding. Wat zij deed op het gebied van de paedagogie werd tegelijkertijd door de moderne zielkunde ontdekt. Ook deze ging uit van den mensch, wiens zieleleven door foutieve ontwikkeling ge stoord was. en zij kwam toe de ontdekking, dat ook de z.g. gezonde, normale mensch ontwik kelingsfouten vertoont, die een' rijkere ont plooiing van zijn gaven in den weg stonden. Zoo reiken de moderne paedagogie en psycho logie elkander de hand en zoo kan het niet ver wonderen, dat ook de moderne zenuwarts zich in' paedagogische problemen verdiept. „Hoe ziet een psycholoog het onderwijs volgens de methode Montessori?" Deze vraag zal de heer A. Groeneveld, zenuwarts te Amsterdam, a.s. Donderdag 22 Februari, in de aula van het Kennemer Lyceum (aanvang 8.15 uur), op ver zoek van de Ned. Montessorivereeniging. afd. Haarlem, voor allen, die belangstelling hebben voor opvoedingsproblemen, beantwoorden. die hetzij door rheumatiek, neuralgie of spierpijnen worden veroorzaakt, neem dan Uw toevlucht tot Rexyroi- cachets, die de pijnen onmiddellijk kalmeeren. Maar het urinezuur, dat de werkelijke oorzaak van al deze kwalen is, wordt niet daadwerkelijk verwijderd, dan nadat U een kuur doet met Urodonal/ dat het organisme ontgiftigt en een werkelijke bestrijder van de rheuma is. Bij apothekers en drogisten. Het is een product Chatelain (Adv. ingez. Msd.) EEN GOEDE UITVOERING VAN „DE KLEINE STEM". Men schrijft ons: Het Kinderkoor „De Kleine Stem, afd. Haar lem, dirigent de heer J. Post, gaf een uitvoering met een uitgebreid programma.. Vóór de pauze in concertvorm, na de" pauze operette. Aller eerst zong het koor drie liederen waarvan voor al de twee eerste „Eens .wordt het licht" en .Nooit meer oorlog", veel succes hadden. Er werd frisch en zuiver op toon gezongen. Als solist trad op mevr. Jo Hekkertv. Eijs- den, sopraan. Haar zang viel zeer in den smaak; zij moest een toegift geven. Na de pauze werd de operette „De drie kabou ters" opgevoerd. Behoudens een paar -kleine vlekjes werd er flink gespeeld en gezongen. Een woord van hulde aan Pifet Post die den ge- heelen avond begeleidde. Het was een mooie avond, ook voor den dirigent, wien de kinderen een huldeblijk aanboden. MAILNIEUWS. helpen direct! (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Inlichtingen aan het Bureau van 'Politie Smede- straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, Remmé, Slachthuisstraat 90 zw., arm band, Nouris, Middenweg 64, verpleegstersbroche, v. Straaten, Olycanstraat 27, kinderbril, broche, ket ting, ledige kolenzak, Bureau van Politie, Smede- straat, hoofddoek, kruik, Schouwtjesplein 67, mica gelaatstuk, Biezenbroek. 2e Hoogewoerddwarsshv 42 hondje, Mes, Ramplaan 105, heerenarmbandhorloge. Engelse, Middenweg 169. kinderportemonnaie m. i., v. d. Vliet, Kleverparkweg 14J, portemonnaie m. i„ Peters, Timorstraat 133, pakje m. i„ Stolwijk, Kruis tochtstraat 10. jongenspet. Warmerdam, v. Oosten de Bruynstraat 75, hondenriem, v. d. Berg, Houtplein 18, rijwielplaatje, Zijlstra, Slachthuisstraat 15. slede. Schutte, Eenhoornstraat 40. Engelsche sleutel. Rooze. Potgieterstraat 42, 1 paar schaatsen, Cennik. Linden- laan 53, Heemstede, vulpotlood, Vooges, St. Antho- niesteeg 13Ard„ wanten, v. Duin, Vogelenzangsche- weg 45, Bloemendaal. Koffertje, Hazevoet, Indischestraat 2A; Gum milaars. Bureau van Politie, Smedestraat: Muts v. Kruisvaart: Derks. Harmenjansweg 74: Rij wielplaatje. Cobelens, Madoerastraa: 10: Schaars Van Laar, Pegasusstraat 88 1 paar wanten. Burggraaf, Thorbeckestraat 50. Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch Indië, zeepost: 24 Febr. per s.s. Mapia van Amsterdam; luchtpost: 24 Febr. per trein tot Napels. Suriname, zeepost en mail: 23 .Febr. per s.s. Rensselaer van Amsterdam; luchtpost: 25 Febr. per ld ItaliëZ. Amerika: 23 Febr. per transatl. lucht- dienst; 22 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; 24 Febr. per ld. van New York. Aruba, Bonaire, Curagao, Saba, St. Eustatius. St. Maarten, zeepost en mail: 23 Febr. per s.s. v. Rens selaer van Amsterdam; luchtpost: als Suriname. Amerika (V. S. v.), Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 24 Febr. per s.s. Leerdam van Rotterdam; luchtpost: 23 Febr. per transatl. Luchtdienst; 24 Febr. per ld. van New York. Luchtpostcorrespondentie voor Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica en Peru wordt bovendien ver zonden 22 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika: luchtpoststukken voor Cuba, Ecuador, Columbia en Peru kunnen eveneens op 25 Februari worden ver zonden per ld. ItaliëZ. Amerika. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 21 Febr. per s.s. Alphacca van Rotterdam; 24 Febr. per s.s. Amstelland van Amsterdam; luchtpost: 25 Febr. per ld. ItaliëZ. Amerika; 22 Febr. per ld. Frank- rijkZ. Amerika; 24 Febr. per ld. van New York. Barbados, Trinidad, mail: 23 Febr. per s.s. v. Rensselaer van Amsterdam; luchtpost: 23 Febr. per transatl. luchtdienst; 22 Febr. per ld. Frankrijk- Z. Amerika; 24 Febr. per ld. van New York. Venuzuela, mail: 23 Febr. per s.s. v. Reftsselaer van Amsterdam; luchtpost: als Suriname. China (brievenmalen voor Canton, Kunming), luchtpost: per Engelschen luchtdienst 1). China (brievenmalen voor Peiping, Tientsin, Shanghai), mail: 22, 26 Febr. via Siberië; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 1). Philippijnsche Statenbond, luchtpost 23 Febr. per transatl. luchtdienst; 23 Febr. per ld. van New York. Hongkong, luchtpost: per Engelschen lucht dienst 1). Japan, Jëhol, Mantsjoerije, mail: 22, 26 Febr. via Siberië. Egypte, Cyprus, Palestina, Oost Afrika, Australië, Siam (Thailand) x), Malaya, Saoedi (Arabisch Koninkrijk), luchtpost: per Engelschen lucht dienst 1). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien per ld. NapelsBandoeng verzonden. Br. Indië, Birma, Ceylon, mail:: 21, 24 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 1). Syrië x), Irak, luchtpost: per Engelschen lucht dienst 1). x) Luchtpostcorrespondentie voor Syrië wordt eveneens per Franschen luchtd. verzonden 2). Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail: voorloopig als Spanje. Senegal, Ivoorkust Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: per Fran schen luchtdienst 2). Sierra Leone, Liberia, Goudkust x), mail: voor loopig als Engeland; luchtpost: per ld. Frankrijk Z. Amerika 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Goudkust wordt eveneens per Engelschen luchtd. verzonden 1). Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 1). Unie van Z. Afrika, Mozambique, mail: 28 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engel schen luchtdienst 1). Nieuw Zeeland, mail: 24 Febr. per s.s. Leerdam van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 1). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht wordt er noch tans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korten termijn scheepsgelegenheid naar overzeesche landen wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig publici teit kan worden gegeven. In verband hiermede wordt verzocht voorhanden correspondentie regel matig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voor behouden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met een be paald schip post te vervoeren, zoodat aanduidingen als per s.s. (naam van het schip)" achter wege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders op hun stukken naar buiten-Europeesche bestemmin gen, waarmede geheel of gedeeltelijk reebtstreek- sche verbinding met onder Nederlandsche vlag va rende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Nederlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduiding niet draagt wordt met de eerstvolgende beschikbare gelegenheid verzonden. Buslichtingen voor nachtposttreinen geven aan sluiting. 1) De uitwisseling geschiedt dagelijks aar Engeland 2) De uitwisseling geschiedt dagelijks aar, Frankrijk. OP DE VOORDRACHT. Door de arrondissements-rechtbank te Utrecht is ter vervulling van de vacature van griffier bij gemelde rechtbank opgemaakt de navolgende al- phabetische lijst van aanbeveling: Dr. F. W. Fabius, griffier bij de arrondissements rechtbank te Almelo. Mr. C. M. J. de Jongh, substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem. Mr. E. Meindersma, substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Zutphen. WIE DE SCHOEN PAST De coöperatie „Vooruitgang" organiseert voor haar leden op 28 en 29 Februari, feest- en pro paganda-avonden in de Gem. Concertzaal. Het gezelschap Tholen en Van Lier zal de Coöperatierevue „Wie de schoen past...." van Jac. .van Tol opvoeren, waarbij medewerking verleenen: Tholen en Van Lier met Kitty van Dongen en Jeanne Laforce. Muzikale medewerking verleent het muziek corps van het personeel van „Vooruitgang" -on der leiding van den heer Peeters. A R. STUDIE-CLUB „DR. KUIJPER". De A.R. Studieclub „Dr. Knijper" vergaderde in de bovenzaal vaii het restaurant „Suisse" aan den Rijksstraatweg te Haarlem. De heer T. Ha moen behandelde het onderwerp „Eugenetiek of Rassenhygiëne". Volgens spreker heeft de overheid in bepaalde gevallen het recht in te grijpen in het private ieven van den onderdaan. Gewezen wordt echter op de gevaren van de ras-, bloed- en bodem theorie en verworpen een eugenetiek, die zich een rassen verbetering ten doel stelt, losgeslagen van de normen die wij erkennen in de Heilige Schrift. Genoemd worden de middelen, die wor den gepropageerd om te beletten, dat onvol- waardigen de maatschappij met hun nakomeling schap belasten. De theorie van Mendel wordt besproken en aan de hand van statistische ge gevens toegelicht en nog aangevuld met de mu tatie-theorie van prof De Vries Een 110-jari<je. ,GODS OORDEEL OVER DE CHRISTENHEID". Over dit onderwerp zal de heer J. Kits, leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist, op Don derdag 22 Februari spreken in de Begijnhofkapel aan het Begijnehof te Haarlem, hiertoe uitgenoo- digd door het Comité voor Opwekkingssamen komsten. De heer Kits zal de huidige gebeurtenis- en en hun ontwikkeling bespreken in het licht der Bijbelsche profetieën. IJSBREKERS OP DE WAAL VORDEREN. De ijsbrekers op de Waal zijn thans reeds tot Druten gevorderd. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Heden, 20 Februari 1940. wordt de Koninklij ke Liedertafel „Zang en Vriendschap" 110 jaar oud. Na het groote door haar gegeven eeuw feest, nu 10 jaar geleden, en.... in verband met de huidige tijdsomstandigheden, zal de ju- bilaresse dit jaar geen feestelijkheden organi- seeren. Het feit zal op meer sobere wijze her dacht worden door een feestconcert op 16 April a.s., te geven in samenwerking met haar even oude Haagsche zuster „Cecilia", waarop dan enkele dagen later een feestelijke bijeenkomst der leden met hunne dames zal plaats hebben. Begonnen als een kleine zangerskring, die a tour de role ten huize der leden bijeenkwam om de zangkunst te beoefenen onder het de vies: „Zang door Vriendschap te verhoogen". groeide het gezelschap langzamerhand uit tot een mannenzangcorps, dat een bescheiden, niet temin belangrijke rol in het leven van Haarlem heeft gespeeld en nog lang hoopt te spelen. Zang en Vriendschap heel't in den loop der jaren haar medewerking verleend aan menige ^-plechtigheid, zooals in 1844 bij de inwijding der R. K. kerk aan de Groenmarkt, in 1900 bij de onthulling van het standbeeld van Frans Hals op het Floraplein in 1913 bij de opening van het Frans Hals Museum, in 1928 bij die van het Krelage-huis, in 1929 bij de onthul ling van het Lorentz-monument, om de voor naamste te noemen. Door een reeks weldadigheidsconcerten, telkens wanneer de gelegenheid zich daartoe voordeed, werkte de Liedertafel mede aan de leniging van den nood der lijdende menschheid. Zoo noemen wij die ten bate van de vereeniging Weldadig heid naar Vermogen, van het Witte Kruis te Velsen. van de Transvalers tijdens den Boe renoorlog, van „Koninginnedag", voor slachtoffers van het bij den Hoek van Holland vergane stoomschip „Berlin", van de aardbe ving van Messina in 1909, van de ramp van Borculo, van den watersnood in 1926 en den stormramp van 1927. Bovendien verleende Zang en Vriendschap telkens haar medewerking bij de feestelijkhe den met betrekking tot de verjaardagen of bij de ontvangst van de leden der Koninklijke fa milie. Zij heeft enkele malen H. M. de Ko ningin bij Haar bezoek te Haarlem mogen toe zingen en nam 'deel aan de huldiging van de Koningin Moeder in 1929 te Amsterdam. Ook in deze benarde tijden is de 110-jarige krachtig en jeugdig van hart en streeft zij naar handhaving der oude traditie om mede t-e blijven werken aan den bloei van het cultu- reele leven der Spaarnestad, zooveel dat in haar vermogen is. Moge zij daarin ten volle slagen' en slechie spijsvertering veroorzaken hoofdpijn, lusteloosheid, gemelijkheid hartwater, maagpijn enz. Foster's Maagpillen zijn het probate laxeermiddel en dragen zorg voor een volkomen normale ontlasting, doordat zij zoo zacht werken. Prijs f 0.65 FOSTEBs MAAGPILLEN (Adv. Ingez Mei PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940. Programma I: Hilversum II. Progr II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen, 8.20 Parijs Ra dio. 8.35 Engeland. 9.20 Pauze, 9.30 Keulen. 9.50 Deutschlandsender. 10.10 Pauze of diver sen. 11.20 Keulen. 11.50 Pauze, 12.00 Keulen 11,50 Pauze. 12.00 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Danmarks Radio. 3.20 Deutschlandsender. 4.20 Pauze. 4.30 Deutschlandsender, 5.20 Fransch Brussel 6.05 Ned. Brussel. 7.05 Fransch Brussel 7.20 Ned. Brussel. 8.20 Fransch Brussel. 8.50 Ned. Brussel. 11.50 Pauze. 11.30 Deutschland sender. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 En geland. 10.15 Pauze. 10.35 Engeland, 11.20 Danmarks Radio. 12.20 Engeland. 1.20 Fransch Brussel. 2.20 London Regional. 2.50 Pauze of diversen. 3.20 Engeland. 4.20 London Regional, 4.35 Engeland. 5.20 London Regional. 6.50 Be- romunster; 7.05 Keulen. 7.20 Danmarks Radio. 8.00 Keulen of diversen. 8.20 Engeland. 9.20 Beromunster; 9.35 London Regional of diversen. 10.50 Boedapest. 11.20 Engeland. Progr. V.: 8.005 00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen—Ber. Depart, van Justitie. 5.09—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. What goes up must come down. B. Crosby. 2. South of the border, The Ramblers: 3. The lady's in love with you, Benny Goodman; 4. Why doesn't somebody tell me these things, Jack Hylton; 5. Tuli-tuliptime, Nat Gonella; 6. Blue skies are round the corner, Jay Wilbur; 7. My Own, Billy Cotton; 8. Down and out blues. Organ, danceband, me; 9. Girl in the upstairs flat, Joe Loss; 10. Ga je met me uit, Ram blers; 11. Don 't worry 'bout me, Bob Crosby: 12. Heaven can wait, Ramblers. 13. Rhythm in the alphabet., The Six Swingers: 14. Don 't let that moon get away. Jack Hylton; 15. Honey Chile, Nat Gonella; 16. Heart and soul, Jay Wilbur; 17. You're as pretty as a picture, Billy Cotton; 18. Sunday m the park Organ, dance- band, me; 19. When the organ played Oh pro mise me, Joe Loss: 20. Silver on the sage. Henry Hall. •i <K; if- Diversen VOOR DE KINDEREN Oh, meneertje, 't spijt me zoo sta melde Piet, maar heusch, ik was het al weer vergeten. 'n Mooi smoesje zei de veldwachter —maar ik heb maling aan je praatjes, er is nu geen pardon, nu ga je werkelijk op den bon. En zijn zakboekje te voorschijn ha lend voegde hij de daad bij het woord. Nadat Teunissen den naam, het adres en de misdaad van Piet genoteerd had. stak hij zijn zakdoekje weer in zijn zak en met de woorden: Je zult er wel meer van hooren! wilde hij verder gaan. Maar hij keek niet goed uit en struikelde over Piet's wandelstok, die onder het gewicht van Teunisasn's 250 pond bezweek. je met tw) ;n gekomi Dierenvertelli door F. van Amstel. PIET PASTEI had het warm gekregen, avond moesten voor negenen nog acht veertig haringslaatjes de deur uit, chipolata-, een rum- en een roompudd en de mobilisatie-noodhulp had twee linkerh den. Piet Pastei zat niet spoedig met de hau in het haar, maar deze avond telde voor twee. was warm in de bakkerij en de baas snakte li wat frissche lucht. Hij opende dus het kleine v ster, dat op de binnenplaats uitzag, wendde af en zag zoodoende niet, dat Mie Net van de legenheid gebruik maakte en naar buiten wip Mie Net kwam in de sneeuw terecht en d hield ze niet van. Ze trok dus wat met h pootjes, snuffelde even aan een aantrekke ruikend spoor, dat regelrecht naar een muiz gaatje leidde, doch daar de rechte jachtlust c brak deed ze, of de heele zaak haar niet aang; wipte op een afdakje, wandelde onder een gi waar maar weinig sneeuw lag, sloeg een hoek kleumde een beetje tegen een antennepaal, spn in een andere goot en trippelde die door tot v een dakkapelletje, waar ze halt maakte, sneeuw, die haar pad bedekte, weerhield Mie zich een zitplaats te kiezen en dus wreef ze h neusje tegen de stijf bevroren ruiten en be< zacht en klagelijk te huilen. Een deur ging open en werd weer gesloten, was genoeg om Tom Poes gelegenheid te gev onder de rokken van zijn meesteres door te g" pen en zich over enkele daken naar de plek te ;even, waar Mie Net zich had geposteerd. Nau* lijks had die den bekenden tred gehoord, oi wendde zich met vrouwelijke behaagzucht af, v te op het kapelletje en huichelde een ijdele langstelling voor de Casseopeia. Tom Poes, die lang wist, hoe je met vrouwen moet omga keerde haar zijn rug toe en componeerde kleine ode aan de maan. Zijn weeke bariton verteederde Mie Net. oogenblik trachtte ze hem te overstemmen een korte tant.arie oo het Lied an den Abendsh doch ze voleindigde haar poging niet, wendde z om en bevond zich neus aan neus met Tom P( die geluidloos het kapelletje beklommen had. ,Gut", zei ze, met een volkomen mislukte ging, verrast te schijnen, „jij hier?" Tom Poes liet zich de jokkernij aanleunen zette het slotcouplet van zijn lied in. „Waarom ben je gekomen, Tom?" zei Mie smeltend, toen het uit was. Tom snorde van louter welbehagen, keek h; diep in de oogen en ging haar voor naar een plekje „Mie Net", zei Tom Poes, tien minuten lat „wat is er?" „Hoe bedoel je, Tom?" „Ik bedoel wat ik zeg. Waarom ben je tig graden Celsius onder nul hierheen terwijl je dadelijk last van koude voeten heli Waarom heb je zooeven gehuild en waarom lj je binnen de vijf minuten drie maal gezucï Wat is er?" Mie Net verborg haar hoofd aan zijn borst. „Ik ben zoo bang, Tom „Waarvoor?" „Voor.morgen. „Wat is er morgen?" „Dan komt erstil, Tomdan komt er., een ijsbeer!" „Zou je niet eens temperaturen?" vroeg Tq bezorgd. „Nee, Tom, gerust, ik meen het. Ik heb het dl baas zelf hooren zeggen!" „Wel?" „Vanmiddag, tegen de vrouw. Zij vroeg hq iets en toen schudde hij het hoofd en zei: j verwacht morgen een grooten ijsbeer!" „Verschrikkelijk!" „Ik weet me geen raad, TomWat moet ik do in dat huis met zoo'n groot beest? Zoodra hij i ziet zal hij me Zul je bij me blijven, Toi Zul je me beschermen? Jij, die zoo g-oot en z sterk „Dat zweer ik", zei hij eenvoudig. Den volgenden morgen stond Piet Pastei in zij werkplaats room te kloppen toen zijn vrouw ml de koffie binnenkwam. „Is hij er ai geweest?" vroeg ze zacht, om dq knecht met de twee linkerhanden. Hij knikte. „Had je hem niet terug kunnen sturen?" „Dat durfde ik niet. 't Was zoo'n. groote!" „W4ar heb je hem gelaten?" „In de huiskamer, op het dressoir. Ik zal ne straks opbergen". Onder de deegmachine werd een dubbele zuci van verlichting geslaakt. „Hoor je het?" fluisterde Tom Poes, „strai bergt hij hem op. Zou hij een kooi hebben?" „Vast niet, Tom, dan had ik die wel gezien". In 't schuurtje misschien?" Mie Net haalde de schouders op. „Vergeet het maar niet", zei de vrouw, die m de leege kopjes de bakkerij verliet. „Tom „Ja?" „Hoorde je het? Op het dressoir in de huiska mer - zei de baas. Zou jij durvqn „Dank je wel. Hij heeft je zóó te pakken e beren kunnen klimmen ook!" „Ben je bang, Tom?" „Bang.bang.dat niet, maar „Je loopt héél zacht, Tom.en ik ook. „Wil je dan wil je ook. „Als jij durft, durf ik ook. We hebben elkaa immers verleden week beloofd „Ja, ik weet wel. Genu '-niocr. ionen ze de keldertrap op. do< den winkel, de gang doorde eerste deu rechts, dat was de huiskamer, daar stond h« dressoir en op het dressoir Mie Net glipte 't eerst naar binnen Blazen van spanning met hooge, onhoorbare stappei koerste ze naar een observatiepost, een theemeu bel. Even later had Tom Poes dekking achter f papiermand gevonden. De winkelbel ging De winkeldeur werd geopen en een windvlaag woei door het huis en met ee slag klapte de deur van de huiskamer dicht ei in de huiskamer krijschte een tweevoudige angst kreet en vier rollende oogen zagen toe, hoe val het dressoir een blaadje papier omlaag fladderde terwijl de stilte opnieuw in het vertrek daalde. Tom Poes. als man, hervond het eersr zijn zelf ertrouwen. Op zijn buik schuifelde hij, den rechterpoot to verdediging gereed, naar het papier, dat in ziii buurt was neergekomen en las: Voor aan UEd geleverd: 25 K G roomijs 37.50 15 K G mocca-ijs 22.50 3 K.G. marasquinijs7.50 Totaal 67.50 'Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6