Laatste B DINSDAG 20 FEBRUARI 1940 HA'A'REEM'S D'AG BEAD 9 Gevangenen van de „Altmark" vertellen hun wedervaren. Voeding en sanitaire omstandigheden gaven reden tot klagen. LONDEN. 19 Februari. In een zaal van het ministerie voor de voorlichting hebben verschei dene gevangen van de ..Altmark" vanavond tegenover vertegenwoordigers van de internatio nale pers verteld van hun gevangenschap en hun bevrijding. Wat de ondergane behandeling betreft, loopen de verhalen uiteen al naar zij betrekking hebben op de ..Graf Spee". dan wel op de .Altmark" Aan boord van de „Graf Spee" was de voeding slecht maar dragelijk en de be handeling der gevangenen behoorlijk. Aan boord van de „Altmark" daarentegen gaven voeding en sanitaire omstandigheden reden tot klagen Sommige konden een half uur per dag, ande ren om den anderen dag een half uur frissche lucht inademen, een derde verhaalde dat hij negen dagen in het ruim had gezeten zonder naar buiten te komen. Er werd op matten ge slapen. Slechts twee of drie van de driehonderd hadden matrassen, sommige Duitsche matro zen trachtten him lot te verzachten. Ook een officier van de Graf Spee. luitenant Schmidt, zou klaarblijkelijk hun toestand hebben willen verbeteren, maar hij stond onder de bevelen van den gezagvoerder van de „Altmark", die onhan delbaar leek en vooral scheen te vreezen dat hij verrast zou worden door Britsche of neutrale patrouilles, terwijl hij gevangenen aan boord had. Amerikaansclie gelden ook voor militaire doeleinden in Finland. NEW-YORK. 20 Febr. (Havas). Het comité tot Steunverleening aan Finland, waarvan Hoover voorzitter is, heeft besloten een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben de fondsen te ver- deelen tusschen de burgerlijke en militaire in stellingen van Finland. Tot dusverre was het geld slechts voor civiele doeleinden bestemd. De Finsche tactiek bij de vernietiging der 18de divisie. STOCKHOLM, 20 Febr. (Reuter)In een gesprek met den correspondent van de „Da- gens Nyheter" heeft generaal Hagglund, de commandant der Finsche troepen, die de 18de Russische divisie hebben vernietigd, gezegd: Het Finsche plan de campagne bij de ge vechten ten noorden van het Ladogameer was eenvoudig maar doeltreffend. Bij het begin van den oorlog had Finland in deze streek slechts enkele grenstroepen. De Russische di visie trok langs den weg in marschcolonne op en de Finsche grenswachters trokken zich terug. Toen kwamen de Finsche skitroepen in actie. Zij trokken aan beide zijden van de Russen en evenwijdig met hen op. Toen zij de achterhoède bereikt hadden, sneden zij den Russen den terugtocht af. Dat was het eerste stadium. De Finnen lieten slechts weinig manschap pen ter bewaking van deze divisie achter en deze soldaten maakten veel vertoon van be drijvigheid om de Russen te doen gelooven dat zij door een sterke strijdmacht omringd waren. Intusschen rukte het gros der, Fihsche troe pen verder naar de grens op. Deze troepen zui verden den sector van Russen, die over de grens kwamen om de vooruitgeschoven stellingen te steunen. De geïsoleerde divisie heeft de Fin sche tactiek nooit begrepen en zelfs nooit ge tracht door te breken. De Finnen consolideer den hun stellingen voorzichtig en stelselmatig en omsingelden de Russen in kleine groepen. Dat verklaart, dat zij in vergelijking met de Russen zoo weinig mannen verloren. Bij deze typisch Finsche zuiveringsactie werden 160 Russen gevangen genomen, terwijl er 300 sneu velden: de Finnen hadden drie dooden en zes gewonden. De grootste Finsche verliezen ten noorden van het Ladogameer zijn veroorzaakt door de Russische bombardementsvliegtui^n, waartegen de Finnen niet genoeg gevechts toestellen in het vuur kunnen brengen. Uitbreiding van bet luchtnet der K. L. M. Vier dagelijksche verbindingen met Engeland. 's-GRAVENHAGE. 20 Februari. Op 1 Maart a.s. zal een nieuwe dienstregeling in werking tre den voor het luchtnet der K.L.M. en der met haar samenwerkende luchtvaartmaatschappijen ABA, DDL, SABENA en DNL. In die dienstregeling zijn verschillende uitbreidingen opgenomen. De onder vinding der laatste maanden heeft geleerd dat de belangstelling voor het luchtverkeer steeds stijgen de is. De uitbreiding van het aantal diensten wordt vergemakkelijkt door het lengen der dagen. Na zonsondergang geldt immers voor bijna alle Euro- peesche landen een vliegverbod. Het aantal diensten, dat dagelijks het verkeer tusschen Nederland en Engeland onderhoudt, zal tot vier worden uitgebreid. Drie diensten zullen worden onderhouden tusschen Nederland, Dene marken en Zweden. Men heeft nu de vertrektijden zoo vastgesteld dat men van Londen uit via Am sterdam Stockholm in één dag kan bereiken. Het zelfde geldt uiteraard in omgekeerde richting. De luchtverbinding tusschen Nederland en Bel gië wordt slechts in zooverre gewijzigd dat de aan sluitingen tusschen Amsterdam en Scandinavië gunstiger zijn geworden. terwijl bovendien de dienst ook op Zondagen zal worden uitgevoerd. In den loop van Maart worden verder nog twee belangrijke uitbreidingen verwacht: de Norway Aii'-express, de dienst tusschen Amsterdam en Oslo. zal vermoedelijk op 15 Maart worden her opend. De tweede luchtverbinding. waarvan de opening in Maart zal plaats vinden, is de dienst Amster dam-Parijs, welke via Dieppe zal worden uitge voerd. ENGELSCHEN OP WEG NAAR HUN VADERLAND TE OLDENZAAL. HENGELO, 20 Februari. Gistermorgen zijn op het station te Oldenzaal wederom een aantal En- gelschen aangekomen. t.w. elf dames en twee ne gerjongetjes, die uit Duitschland waren gearriveerd. De Britsche vice-consul te Hengelo, de heer F. G Dikkers en zijn echtgenoote besteedden hun goede zorgen aan liet gezelschap, waarna dit doorreisde naar Rotterdam, waar het Britsche consulaat-gene raal voor de doorreis naai- Engeland zal zorgen. Wolventerreur in Hongarije. Slachting onder de herten. BOEDAPEST, 20 Februari. (D.N.B.) De laat ste dagen zijn weer negen personen in Hongarije doodgevroren. Nog steeds houdt de hevige koude aan. De Karpathen worden door wolven geteisterd Een boer is door wolven aangevallen en verscheurd. In de omgeving van Raho vond men de resten van meer dan 160 reeën en herten die door wolven waren aangevallen. Geheele kudden herten vluch ten in uitgeputten toestand naar de dorpen, waar zij door de bewoners in stallen worden onderge bracht. De autoriteiten werken samen met de be volking om op de wolven jacht te maken VOOR DEN POLITIERECHTER. „Eenden". Er is een film, die heet „Vrouwen", er spelen alleen vrouwen in. Maar degeen, die aller actie be ïnvloedt is de onzichtbare maar daarom nog niet afwezigeman! Er is een tooneelstük, dat heet „Toontje heeft een paard geteekend" en in 't heele stuk komt Toontje noch 't door hem geteekende paard ten tooneele, en toch zijn 't Toontje en zijn paard, die het meeste gewicht in de schaal leggen bij al wat er gebeurt. Er is een stukje werkelijkheid voor den Haar- lemschen politierechter dat zooals u hierboven ziet staan „Eenden'' heet, en toch verscheen er geen eend in het verdachtenbankje, noch voor het getuigenhekje, evenmin elders in de rechtzaal. Maar, 't was de eend, of liever het waren de een den, die den „verbindenden tekst" kwekten van een menschelijk, misschien beter: onmenschelijk, voorval aan de Doorden van den Kloppersingel. Op 20 Januari was deze singel stevig dicht gevro ren en de eenden hadden in langen tijd geen water geproefd. Koning Winter spaarde onze gevederde waggelende diertjes niet, maar dat was nog niet voldoende, want een hond zag zijn kans schoon om de eendjes, die «anders zooonbereikbaar zijn, te belagen. Toen 't monster in eendenland kwam vlo gen de kwekkers weg over de brug. Maar één bleef achter en de hond nam 't dier in zijn bek. Twee menschen, een lasscher en een loodgieter zagen dit, en één dezer twee dierenvrienden ging op 't ijs en bevrijdde de eend uit den bek van den hond. Toen hij op den wal kwam wachtte hem daar een onaangename ontvangst, want de eige naar van den hond voegde hem toe: „Laat die eend los of ik steek je met mijn mes door". En hij zag dat de baas van den hond een beweging maakte met een mes. „Dat was geen mes, dat was mijn hondenriem" zei de baas tegen den politierechter, toen hij zich verantwoorden moest. Maar er was een tweede getuige, de loodgieter, die had ook gezien dat 't een mes was. De politierechter informeerde of de verdachte al eens meer veroordeeld was. „Nou niet voor zulke dingen als deze", klonk 't antwoord. Maar toen kwam dat deel van de rechterlijke organisatie in functie, dat griffie heet,, en dat alles, wat een mensch misdoet voor altijd in de annalen grift. Waarin het blijkbaar blijvender gegrift staat dan in 's menschen geheugen. De verdachte bleek tien keer veroordeeld te zijn, meestal wegens mishandeling. De Officier eischte 14 dagen gevangenisstraf en de rechter ging daarmee accoord. We zullen maar hopen, dat de kinderen weer vlug waarheidsgetrouw kunnen zingen: „Alle eend jes zwemmen in 't water". Want dat is beter voor de eendjes. En voor de menschen. VEILIG VERKEER. De Vereeniging voor Veilig Verkeer Haarlem en omstreken houdt op Donderdag 22 Februari in het café-restaurant Brinkmann de algemeene leden vergadering. ONGELUKKEN DOOR DE GLADHEID. Ook Maandag hebben te Haarlem weer een paar ongelukken door de gladheid plaats ge had. Te vier uur 's middags is een 53-jarige heer in de Lange Vlamingstraat uitgegleden en gevallen, waarbij hij zijn rechter heupbeen brak. Hij werd per ziekenauto naar de Maria- Stichting vervoerd, nadat hij door leden van den Ongevallendienst behandeld was. Anderhalf uur later slipte een 42-jarige wiel rijder in de Planetenlaan en brak zijn linker been. Een militaire arts en leden van den Onge vallendienst hebben hem voorloopig verbon den; vervolgens is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis St.-Johannes de Deo vervoerd. VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal aanvoer 4481. Paarden 99. Veulens 2. Ma gere runderen 760. Vette runderen 920. Vette kalveren 40. Graskalveren 91. Nuchtere kalveren 2134. Schapen en lammeren 408. Varkens 2. Biggen 1. Bokken en geiten 54. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 7084, 2e kw. 5868, 3e kw. 4656. Vette ossen le kw. 7080, 2e kw. 5868, 3p kw. 4656. Stieren le kw. 74, 2e kw. 66.' 3e kw. 54. Vette kalveren le kw. 130145, 2e kw. 110125, 3e kw. 95105. Schapen le kw. 58, 2e kw. 53, 3e kw. 43. Lammeren le kw. 60, 2e kw. 55, 3e kw. 50. Graskalveren 2e kw. 63, 3e kw. 53. Nuchtere kalveren le kw. 40, 2e kw. 35. 3e kw. 30. Slachtpaarden le kw. 64. 2e kw. 54. 3e kw. 44. Prijzen per stuk. Schapen le kw. 33, 2e kw. 3e kw. 21. Lammeren le kw. 26. 2e kw. 19, 3e kw. 15. Nuchtere slachtkalveren le kw. 10, 2e kw. 8. 3e kw. 6. Slachtpaarden le kw. 290, 2e kw. 200, kw. 140. Werkpaarden le kw. 360, 2e kw. 240. 3e kw. 140; Hitten le kw. 260. 2e kw. 210, 3e kw. 130. Kalfkoeien le kw. 290. 2e kw. 200, 3e kw. 140. Melk koeien le kw. 285, 2e kw. 200, 3e kw. 140. Vare koeien le kw. 200, 2e kw. 145, 3e kw. 110. Vaarzen le kw. 145, 2e kw. 125, 3e kw. 95. Pinken le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 65. Graskalveren le kw. 58, 2e kw. 38, 3e kw. 28. Bokken en geiten le kw. 14. 2e kw. 9, 3e kw. 6. Vette koeien en ossen, aanvoer als yor. week, han del matig, prijzen als gisteren. Stieren, aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen iets lager. Vette kalve ren, aanvoer als vor. week, handel matig, prijzen als gisteren. Schapen en lammeren, aanvoer grooter. handel willig, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht en fokkalveren. aanvoer iets ruimer, handel flauw, prijzen dalend. Paarden, aanvoer korter, handel vlot, prijzen hooger. Kalf- en melkkoeien, aanvoer iets kleiner, handel lui, prijzen als vor. week. Varekoeien, aanvoer iets grooter, handel traag, prijzen onv. Vaarzen en pinken, aanvoer gewoon, handel sleepend, prijzen moeilijk te handhaven Graskalveren, aanvoer matig, handel stroef, prijzen iets lager. Bokken en geiten, aanvoer korter, handel vlug, prijzen iets hooger. VOORRE" '««OVERZICHT. De wisselmarkt te Amsterdam, die tegenwoordig ai niet uitblinkt door groote affaire, had hedenmor gen een bijzonder stil verloop. In de leidende de viezen vonden slechts kleine omzetten plaats Ver geleken met gisteren waren de koersen niet of niet noemenswaardig veranderd en tijdens de ochtend uren had de markt een onbewogen verloop. Er wa ren trouwens geen nieuwe factoren en indien er al aangelegenheden zijn, die op het gebied van den deviezenhandel invloed kunnen uitoefenen, staat het reguleeringsfonds onmiddellijk klaar om onge- wenschte afwijkingen te voorkomen. De koersen voor de diverse munteenheden waren hedenmorgen als volgt: Britsche ponden 7.43 1/47.44, Fransche francs 4.21 4.22 1/4, Amerikaansche dollars 1.85 5/16. Belga's 31.6631.70, Zwitsersche francs 42.20 42 24, Duitsche marken 75.5075.55. Voor de Scandinavische valuta's werden de koer sen alsvolgt genoemd: Oslo 42.80, Kopenhagen 36.55. Stockholm 44.85. De termij nmarkt gaf geen vermeldenswaardige afwijkingen te zien en was trouwens bijna geheel verwaarloosd. Op de niet-officieele vroegbeurs was in den effectenhandel vrijwel niets te doen. Voor de locale waarden moest worden afgedaan op advieskoersen, die op een vrijwel onveranderden toestand wezen De Amerikaansche waarden welke op zeer kleine schaal werden verhandeld, waren eveneens zoo goed als ongewijzigd. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12.— uur. Londen 7.43 5/8. Berlijn 75.53. Parijs 4.21 3/4. Brussel 31,68. Zwitserland 42.22. Kopenhagen 36.35. Stockholm 44.85. Oslo 42.80. New-York 1.88 5/16. Italië: Vrije lire 9.60. Reislire 7.95. Bankpapier 6.30 Hit de Omstteken Uitlui wwa m&r HAARLEMMERMEER Verbouw van korrelmais. In verband met de groote vervoermoedlijk- heden over zee zal ons land in het komende Jaar om in de groote behoefte aan veevoeder artikelen te kunnen voorzien zich zelf ge deeltelijk moeten gaan behelpen. Een belangrijk veevoederartikel is de korrel mais, die ons land in groote hoeveelheden uit Argentinië importeeert. In totaal bedraagt deze invoer ruim 900.000 ton en wanneer ons vee dit kwantum in het komende jaar weer moet hebben zal de landbouwer verstandig doen zoo deelt de Nederlandsche Heidemaatschappij mee mgeveer 1/4 H.A korrelmais te verbouwen. Nu is de teelt van maïs als groenvoeder in het algemeen weinig sympathiek ontvangen, omdat het resultaat niet evenredig is met de vele ar beid en zorg daarvoor E>e teelt van maïs voor zaadwinning verloor terrein, waaraan de vogels mede schuldig zijn. In hoofdzaak vinden we de maïsverbouw tegen dé Duitsche grens in de pro vincies Noord-Brabant. Limburg en in den Ach terhoek. Doof1 selecties en meer ervaring, in Duitsch land en Amerika opgedaan, breidde de teelt zich in de laatste vier jaren wederom uit. In 1936 be droeg de totale oppervlakte der maïsvelden in ons land slechts 272 II.A., in de daarop volgende jaren waren deze cijfers 782 H.A., 887 H.A. en 1052 H.A. Het is thans een belang van lederen landbou wer dat deze getallen sterk vergroot worden Wanneer iedere boer 1/4 H.A. maïs verbouwt, krijgt ons land een opbrengst van 180.000 ton wat ongeveer 1/5 van den totalen invoer is. Een deskundige op dit gebied die zich reeds een vijftal jaren heeft bezig gehouden met selectie van dit gewas noemt het een oogst- zeker gewas, dat ~oowel op lichte zavel als op zandgrond wil groeien, doch is van meening, dat men den verbouw moet aanvangen in het klein met goed zaaizaad, dat ons land in verband met de vele onderzoekingen in ruime mate voorradig Op licht zavel kan aldus onze zegsman gemiddeld ruim 5000 K.G. per H.A. worden ge oogst. De ondervindingen toonen aan, dat men uit de verschillende soorten het best de gemak kelijkst behandelbare kan kiezen, n.l. de gele ronde maïs. (Suikermaïs Golden Bantam - wordt gekookt, als een fijne groente gebruikt doch telt voor den landbouwer niet mee. Na eenige ervaring kan men zich ook toelegggen op de roode paardetand maïs of platte maïs.) Dat dit product een toekomst tegemoet g voor het Westersche en Midden-Europa toont reeds de geweldige uitbreiding in Duitschland (139.000 H.A.). Waar het veevoedselvraagstuk in ons land zorgen gaat baren, is ook hier uitbreiding mo gelijk. Onze gronden leenen zich er uitstekend voor en door de voortdurende stamselectie. die in ons land gedurende tal van jaren plaats vond heeft het zaad zich aan onze klimatologische omstandigheden aangepast. Men moet bij den verbouw evenwel oppassen niet de veelvoorkomende fouten te maken. Oogst niet te vroeg en wacht gerust tot de kraaien ge vaarlijk gaan worden. CREMATIE N. J. RINKEL. Onder veel belangstelling is gistermiddag in het crematorium te Velsen de crematie ge schied van het stoffelijk overschot van den heer N. J. Rinkel, oud-secretaris dezer gemeente overleden te Alkmaar. Aanwezig waten wethouder P. C. de Zeeuw namens het gemeentebestuur, mr. J. F. Jan- sonius gemeente-secretaris en voorzitter der af- deeling Haarlemmermeer van den Neder!. Pro testantenbond. J. A. Veneman en C. Jeuring gemeente-ambtenaren, J. F. R. Gevers, ge meente-opzichter. Dr. H. Nanninga, oud voorzitter der afdeeling Haarlemmermeer var de Noord-Hollandsche Vereeniging Het Witte Kruis, van welke afdeeling de overledene secretaris is geweest. G. Richter Kampen en anderen BURGERLIJKE STAND HAARLEM 20 Februari. Bevallen: 15 Febr.: E. C. L. Samson-Sedel, a. 17 Febr.: H. Th. Stoeltje-Funcke, d. M. E. Kuil- boer-Nauta, z. 18 Febr.: A. Sieval-Krul, d. M. M. Schouten-Dijkstra, d. H. C. van der Woerdt-Witvliet, z W. Best-Pruis. d. 19 Febr. A. M Meerten-van Asten. d. Overleden: 19 Febr C. A. J. Driessen-Opfer- man. 77 j.. Schoterweg. J. 4 m.. z. van J. van Es, Paul Krugerstraat. C. G. Michel-de Graaf, 67 j., Heerensingel. Een neet van den overledene de heer Bruyn. herdacht dankbaar hetgeen de overledene voor de familie was geweest en besloot met de regels van het lied van Paul Gerhard: Wfj reizen met elkander, Wij reizen hand aan hand. Een andere neef van den overledene, de heer Legel, zeide dat de heer Rinkel een zeer be scheiden man was. van wien velen goedheid hebben mogen ondervinden. Het zou niet in zijn geest zijn over zijn goede hoedanigheden uit te weiden. Ds. J. H. Klein Wassink Ned. Herv predikant te Alkmaar, heeft eenige gedeelten uit de H. Schrift gelezen en de begrafenis-liturgie ge zegd. Bij het dalen van de kist speelde de organist. Gezang 22 „Rust, mijn ziel. uw God is Ko ning". De heer Legel heeft, namens de familie voor de belangstelling bedankt. CONCOURS-HIPPIQUE GAAT DOOR. De vereeniging „Vcoruit" ter bevordering van de paardensport in- ons land heeft besloten, het jaarlij ksche Concours-Hipplque te Hoofddorp ook dit jaar weer doorgang te doen vinden. NATIONALE WEDSTRIJDEN. De nationale wedstrijden, die door de ijsclub Haar temmermeer onder auspiciën van den KNSB op de landijsbaan te Hoofddorp worden georga niseerd zullen Woensdagmorgen 11 uur beginnen Het betreft het schoonrijden voor dames en voor paren. C. G. BASTIAANSE f In den ouderdom van 39 jaar is de heer C. G Bastiaanse, ambtenaar bij de PTT te Hoofddorp plotseling overleden. Hij was bij zijn collega's zeer gezien. HILLECOM PATRIMONIUM Maandagavond hield de Hillegomsche afdeeling in het eigen gebouw een druk bezochte vergadering onder leiding van den heer J. O. Vermeer. Als spre ker trad op de heer P. Gortzak met het onderwerp .Mensch en Maatschappij". Spr. vroeg zich af of de mensch nog wel een plaats heeft in deze maat schappij: is de mensch nog wel waard beelddrager Gods genoemd te worden? Na de pauze had de gebruikelijke bespreking plaats, waarna de heer Gortzak met gebed sloot. IJSWEDSTRIJDEN Woensdagavond organiseert „Hillegom Vooruit" op de ijsbaan hardrijderijen om geldprijzen. Aan vang half acht. BEVERWIJK Teraardebestelling van C. Gorter. Op de begraafplaats „Duinrust" werd Maan dagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer C. Gorter, oud-wet houder dezer gemeente Onder de velen, die den heer Gorter op zijn laatste gang begeleidden merkten wij o.a op burgemeester mr H. J J Scholtens, den gemeente-secretaris den heer A A. Post, de heeren J. P Neijt en F. A. van Loe- nen, directeuren van de Beverwijksch Conser- venfabriek N.V., den heer F. R. C. Rij kens, lid van den gemeenteraad en bestuursleden van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. De baar was gedekt met een aantal kransen o.a. van mevr. A A. van HattumDekker van het personeel en van de gepenslonneerde leden van het personeel der Beverwij ksche Conserven fabriek N.V Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer J. P. Neyt, die namens commissarissen en directie van de Beverwij ksche Conservenfa briek een laatsten groet bracht aan den man. die gedurende 35 jaren onafgebroken zijn krachten aan de vennootschap had gegeven. Om zijn hel der verstand en zijn juist inzicht genoot de heer Gorter groote waardeering. Hij onderscheidde zich in het bijzonder als correspondent in de moderne talen. Een zakenrelatie uit Duitschland roemde eens den perfecten stijl en de juiste woordenkeus, die de door den heer Gorter ge schreven brieven beheerschten. Op deze plaats wilde spr. namens commissa rissen en directie "lank brengen voor het vele dat de overledene voor de venoobschap heeft ver richt. Namens de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden bracht de heer Herb. Blom hulde aan de nagedachtenis van den overledene, die een van de oprichters der vereeniging en een van haar trouwste en beste leden was. Ds. Hannemah, ratecheet der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden wees er op, dat hier bloe men getuigen van hetgeen in de harten leeft We willen hier geen 'edenkteeken voor den over ledene oprichten, aldus spr., het schoonste wordt niet uitgesproken, maar het wordt in de harten weggedragen. God schenke hem den vrede, die aller verstand te boven gaat. Een familielid van den overledene dankte voor de aan den ontslapene betoonde eer HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. van Helvoort-J. G. Meijer. P J. Voorderhaak-N. Zwijnenburg. Getrouwd J.. A. Koster-H. J. Verzeilberg. Bevallen: J. J. de Bonte-Dolron, z. H. C. J Tuinder-'.' Tetering z. Overleden: Ch. Vooges. 83 j. wed. J. F. Knobbe. ZANDVOORT TOONEELVER PHOENIX De tooneelvereen. Phoenix heeft in studie geno men: Betje regeert, een blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker. De uitvoering zal plaats hebben op Zaterdag 9 Maart, in Groot Badhuis. EEN SCHADEPOST JE. Door de gladheid slipte Maandag in de Dr. Joh Mezgerstraat een driewielige fiets beladen met melk producten. De flesschen melk, room en pap rinkel Jen over de straat. Veel bleef er niet van heel. Voor den man, wien dit ongelukje overkwam beteekent net een belangrijke schadepost. IJMUIDEN VERWACHTE VISCH AANVOER. Thulsstoomende voor de Woensdagmarkt Utrecht IJM. 73. Vangst: 60 manden schel- visch, 45 m. braadschelvisch, 50 m radio 45 m. wijting, 30 m. haring en makreel, 20 m. di versen, 100 m. gul en kabeljauw. 550 m. kool visch, Totaal 900 m„ benevens 100 st. stijve kabeljauw. Alma, IJM. 44. Vangst 95 m schelvisch, 65 m. braadschelvisch. 85 m gul en blanke kool visch, 100 m. zwarte koolvtsch, 150 m. radio, 5 m. tarbot Totaal 500 m. benevens 300 st. ijs- kabeljauw en 140 st. stijve kabeljauw. Marktberichten en besommingen. (Vcrschr visch). IJ muiden, 20 Februari. Tarbot 140—135 ct. per K.G. Tong 145—119 ct. per K.G. Heilbot 104 ct per K.G. Groote schol f 18 per 50 K.G. Middel schol f 19f 17.50 per 50 K.G. Zetschol f 26—f 21.50 per 50 K.G. Kleinschol f 23f 16 per 50 K.G. Bot f 9—f 8 per 50 K.G. Schar f 13.50—f 9.70 per 50 K.G. Poontjes f 8.50 per 50 K.G. Groote schelvisch f 24.50f 24 per 50 K.G. Middel schelvisch f 24f 23 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 22f 18.50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 17.50f 12 per 50 K.G. Groote gul f 21 per 50 K.G. Wijting f 12f 8.20 per 50 K.G. Versche haring f 12 50 per 50 K.G. Kabeljauw f 72f 42 per 125 K.G. Leng f 1.30f 0.90 per stuk. Koolvisch f 1.20f 0.55 per stuk. Besommingen trawler: Uiver IJM 384 565 manden f 5620. Kotters: IJM 204 f 1000. IJM 203 f 1900. Ruime vischaanvoeren. Maar voor het binnenland was er niet veel bij. Het was gisteren evenals de vorige week Maandag een dag van ruimen vischaanvoer. zoo dat het bedrijf zijn capaciteit langzamerhand weer tot het normale oorlogspeil heeft opge voerd. Er waren zes trawlers aan den afslag, alle met ruime tot overvloedige vangsten, varieeren- de van 350 tot 2000 manden. De booten van ge ringer vangcapaciteiten n.l. de Clasina Luther, Prctinus en Zwarte Zee vingen matig, maar booten als de Haarlem. Norma Maria, en Caro line. die heel wat meer in hun mars (lees: machinekamer) hebben, hadden zulke over vloedige vangstefl. dat dit drietal gemiddeld rond f 10.000 kon besommen, met de Haarlem met ca. f 12.000 aan den top. Het achttal loggers en kotters, bracht ook nog wat visch aan. Ook bij deze categorie kwamen mooie besommingen voor. zooals de Deensche kotter E 40. die f 2550 besomde. Er was dus wel visch. maar voor het binnen land was er niet veel bij, want de aanvoer be stond hoofdzakelijk uit koolvisch en haring, beide bij uitstek exportsoorten. Er waren bijna 1800 kisten koolvisch en 745 kisten haring aan de markt. De visch voor de binnenlandsche markt was dan ook nog ver van goedkoop Dit ter oriën teering van het publiek, dat wanneer het leest van groote aanvoeren van visch in IJmuiden, licht geneigd is daaruit te concludeeren, dat ze hun scholletje of hun schelvischje dan ook voor een heel zacht prijsje kunnen koopen. Doordat et veel dichte visch aangevoerd werd, hebben vele vischknechts iets extra's aan het strippen kunnen verdienen. De dichte visch bestond ook hoofdzakelijk uit koolvisch en braadschelvisch. Niet alle koolvisch ging de grenzen over. Er wordt den laatsten tijd bij gebrek aan beter, nog al heel wat koolvisch in ons land gconsumeerd. Deze visch gaat dan in filets naar den consu ment Spoedig meer kustvisch? Er komt ook wat meer leven in de kust- visscherij. Er worden nog enkele kustbooten voor de visscherij klaargemaakt en met de log gers gaat het nu ook wat vlotter. Het aantal beschikbare loggers is natuurlijk beperkt, want een deel der Katwijksche vloo tligt in de thuis haven ingevroren, waarmee al weer bewezen wordt, dat het conservatisme der Katwijksche reeders met hunne bedrijven ln Katwijk te blij ven, de ontwikkeling van dit bedrijf niet ten goede komt. Wanneer de kustbooten die thans nog voor de visscherij worden klaargemaakt naar zee zijn. zal het aantal ln bedrijf zijnde trawlers de dertig hebben overschreden, een aantal dat ln de periode na den oorlog nog niet Is be reikt. Wanneer er nu ook eens zooveel loggers in de vaart zijn, kan op een redelijke markt- yoorziening gerekend worden. SANTPOORT FEESTAVOND R. C. „BREDERODE". De op 4 Februari j.l. uitgestelde feestavond van de R. C. Brederode werd nu Zondagavond in „De Weyman" te Santpoort gehouden. Voordat het woord gegeven werd aan het gezel schap Willem van Iependaal, sprak de heer Slag boom, voorzitter van R. C. Brederode een wel komstwoord. Hij dankte de donateurs, die de ver eeniging in het afgeloopen vereenigingsjaar weer trouw gesteund hadden. Met weemoed dacht spreker aan het zeer nabU zij-nde oogenblik, dat de penningmeester der ver eeniging, de heer De Jager, R. C. Brederode door verhuizing ging verlaten. Hij bracht hem dank, voor alles, wat hij voor FL C. Brederode had Hierna betrad de secretaris van D. T. C. uit Am- steram het podium, om het bestuur van R. C. B dank te brengen voor de uitnoodigmg. Als blijk van vriendschap overhandigde hy den heer Slagboom een wandbord. Toen kon het gezelschap Willem van Iependaal beginnen; dn gezelschap had er gauw de stemming in. Het bood een programma voor „elck wat wils". De leider zelf zorgde voor een vlotte conférence. Met dit gezelschap heeft het R. C. B.-bestuur een goede keus gêdaan. Vóór ae pauze werd namens de leden door den heer Voogd van den heer De Jager afscheid ge nomen. Ook deze dankte hem voor wat hij voor R. C. B. geweest was. Als blyk van waar deering bood hy hem een schilderstukje aan. Aan mevr. De Jager werden bloemen aangeboden. Met een krachtig applaus toonde het publiek, dat net met de woorden van den heer Voogd van harte instemde, waarna de heer De Jager met eenige wel gekozen woorden dankte. VERGADERING VAN DEN L. T. B. De afdeeling DriehuisVelsen vergaderde Maandag in ,,'t Huis te Velsen". De voorzitter de heer F. A. Heeremans gaf een kort overzicht over het Jaar 1939. Teleurstellend voor de vollegrondcultuur is de minimumprijs ln verhouding "tot de glascul tuur Splitsing is dringend noodzakelijk! Ge wezen werd op de binnenkort in brochurevorm .•erschljnende artikelen van Voorzitter Groen in het vakblad die veie vermeende misstanden in het bedrijf ontzenuwt. De aftredenden voorzitter en secretaris wer den herkozen; in de vacature Graman werd ge kozen de heer v. Veen. Bij de rondvraag kwam o.a. ter sprake de celtbeperkingvarkenstoewijzing. Kapelaan v. Poll wekte op tot deelneming aan den Stillen Omgang. Tot slot volgde een verloting..

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7