DE „COSSACK" TE PORT LEITH AANGEKOMEN. Strijd om Atlantis Willy Reese Zweedsche sledespannen zijn afgestaan ten dienste van het leger in Finland, waar de honden uitstekende diensten bewijzen. Een der sleden trekt uit in het Noorden van het land Finsche belangstelling voor een Rus sische proclamatie in een dorp, dat door de Finsche troepen weer op hun vijanden werd heroverd in den sector van Petsamo Een natuurlijke hindernis, gedemonstreerd tijdens de jongste excursie met den Generalen Staf door Nederland. Het ijs in de wateren wordt opgeblazen, waardoor de vijand weer voor een strook open water komt, welke nadering onmogelijk maakt Met de Britsche zee lieden aan boord, die op de .Altmark" gevangen hadden ge zeten, arriveerde de Engelsche torpedo jager .Cossack" in de Schotsche haven Port Leith. Er was groote belangstelling bij de aankomst 2200 K.G. post voor Ameland. Het was een geheele vliegtuiglading, welke door piloot Bax met de „Kieviet naar het hooge Noorden van ons land werd gebracht. Bax kwam juist van Kopenhagen, toen hij de opdracht kreeg: .Direct naar die hongerlijders op Ameland Zóó is het om het geheele eiland. Sinds geruimen tijd is Ameland reeds ge ïsoleerd De ijsmassa's, welke zich rondom hebben opgestapeld, maken elke communicatie met het vaste land onmogelijk. Alleen de vliegtuigen komen op geregelde tijden eenige uit komst brengen Dr. W. J. Roos van den Berg te Deventer, die benoemd is tot leider der Nederlandsche ambulance naar Finland Ameland geïsoleerd De laatste petroleum is kostbaar en kan dus slechts mondjesmaat worden afgeleverd, want ieder moet wat hebben en het meerendeel der Amelanders kookt op petroleumstellen De schooljeugd van Ameland heeft reeds verscheidene dagen vrij, want er is geen .brand" meer, om de klassen te verwarmen. —Het jonge volkje schijnt deze stagnatie in het leerplan niet al te somber op te vatten door hIk ga nu nog eenige weken naar de bergen, naar de wintersport neen, waarheen, dat ver raad ik niet. Ik wil deze weken nog geheel voor mezelf hebben. En dan dan zal ik naar Atlan tis gaan en zelf den bouw van het groote centrale stralenstation leiden. Met den bouw van stations te New York, Hamburg en aan de Engelsche kust wordt tegelijk begonnen. Waarom niet Berlijn? Een station te Berlijn zou te hoog moeten wor den. Wanneer het gereed is? Ik denk, dat na ver loop van een jaar de eerste stralentrein den af stand HamburgAtlantisNew York zal afleg gen. Neen, de stad Atlantis zal dan nog niet ge reed zijn. Alle wolken krabbers zullen nog niet voorzien zijn van deuren en vensters. Maar wel zullen alle caissons dan gezonken en verankerd liggen. Men zal nog vele jaren bouwen, zooals trouwens geen enkele stad ooit klaar is. Maar waarom zouden we langer wachten? Het gaat er ons niet alleen om, een nieuwen weg naar Atlan tis te vinden, maar om via Atlantis den oceaan te overbruggen, Europa en Amerika met elkaa: te verbinden, zooals ons parool luidt: On rays across the Atlantic Op stralen over den oceaan". Nadat deze woorden van Herbert Wall" -aren gepubliceerd, war er. Atlantis-aandeelen omhoog gesprongen en vast bljjven staan op 266. HOOFDSTUK XXXVIII. Op Atlantis was de arbeid in vollen omvang hervat. De ruwe zang van het werk di eunde weer over den oceaan, ver over de eindelooze zee, mengde zich in het gebrul der opgezweepte gol ven, die vergeefs opstormden tegen de muren van staal en beton. Nog waven de geweldige huizen blokken niet tot hun twintigste en dertigste ver dieping genaderd. Maar de vijfde of zesde hadden de meeste ervan toch reeds bereikt. Sommige waren ook al tot hun tiende verdieping gestegen. Anderen weer rezen nog pas uit de fundamenten van staal en beton. Ook waren de breede straten nog niet alle met asfalt gedekt. En dagelijks groeide nog nieuw land uit staal en beton. Over smalle spoorbanen rolden eindelooze treinen met nieuwe bouwmaterialen van de haven aan, wier pen hier en daar hun last uit, en rolden weer leeg terug naar de haven. Ook in 't donkere lichaam van den dryvenden kolos rolden en sleepten treinen ijzer, steenen, cement, kalk, hout, machines en men- schen aan. In de haven spuwden schepen vele hondderdduizenden tonnen materiaal uit hun dikke buiken, die zich in Europa en Amerika had den volgevreten. Een stoomschip van twintig duizend ton laadde de eerste badkuipen uit. IJze ren grijpers pakten het materiaal uit de scheeps ruimen, wierpen het op de gereed staande wagons, die het dan verdêr transporteerden. Op lcopende banden werd het verder vervoerd, waar menschen en machines het grepen. Machines en menschen, menschen en machines, het waren kameraden bij het werk, de een vulde den ander aan, stalen ar men en gespierde handen grepen in elkaar. De machines in eindelooze verscheidenheid begrepen de honderd talen en dialecten, die hier ruw en luid gesproken, gebruld en geschertst werden, door vele duizenden menschen, jongens, mannen en grijsaards, blanke, zwarte, bruine en gele. En dezen verstonden weer de taal van him stalen makkers, met hun honderdvoudig brommen, snor ren, zuchten, kraken, gieren, donderen en brullen. Dag en nacht, zonder ophouden dreunt het lawaai van den arbeid ver over de zee. En door dit ge brul heen vallen als zweepslagen harde bevelen, scherpe commar.do'3, schril gefluit. Rust is er niet, geen pauze. De ploegen wisselen elkaar af, dag en nacht. De machines mogen niet stilstaan, de treinen mogen niet ophouden met rol len, de loopende banden niet pauzeeren, de grij pers niet ophouden met het grijpen, de kranen met draaien, heffen en loslaten. Zy alie mogen niet op houden met zingen en brullen. Slechts de mensch heeft behoefte aan een pauze cm te eten en te slapen. Dag en nacht brulde de arbeid over de zee. In de nachten goten honderduizenden lampen en schijnwerpers hun felle witte licht over het ge heele stalen eiland uit. Ongehoord was het tem po van den arbeid, alsof het er om ging, records te slaan. Dat was echter niet de zaak, maar de ver loren gegane tijd moest worden ingehaald. Werk tijd dollars, dat waren de polsslagen van den drijvenden stalen reus Atlantis. Men hamerde ver der, joeg het bloed door de aderen van de werken de massa, dat het zweet haar uit de poriën drong. Het sterkste echter hamerde de polsslag van den arbeid in het geweldige blok uit staal en be ton, dat reeds twintig verdiepingen hoog, uit bet centrum van het stalen fundament verrezen was. Een gigant gebouw van afmetingen. Tot de veer tigste verdieping zou hy nog ryzen. Zijn geweldige platform zou de wereldstations voor de stralen- baan bevatten. Van hier uit zouden stralen naar alle continenten uitgaan. Hier zouden glytreinen uit alle richtingen bir.nenloopen. Dit blok van staal en steen zou de continenten tot elkaar trekken, zoodat hun hoofdsteden nog slechts enkele uren van el kaar verwijderd waren En binnen dit geweldige blok zou zich een stuk wereld ontplooien. Hótels, winkels, banken, theaters, post, radio- en tele graafstation; kantoren van groote transportmaat schappijen, verkeers- en verzekeringsmaatschap pijen, de beurs, de kamer van koophandel, de pers. alle zouden hun plaats in dit geweldige wereld huis hebben. Liften voor goederen, paternosters voor menschen zouden op en neer schieten. Naar de stralenbaan leidden D. liften. Bieede winkelstraten worden aangelegd op elke verdieping, gepavieid met rubber, om het geluid te dempen. Zonder ophouden dreunde nu weer de ruwe zang van den arbeid, het harde lied met zijn ontelbare strofen over de wordende, drijvende metropolis At lantis. En nog steeds groeide het nieuwe land in het westen en het oosten aan, HOOFDSTUK XXXIX, Atlantis had den arbeid hervat. De pers bracht weer kolommen lange artikelen. De fotografen zonden weer afbeeldingen. De kiosken verkochten weer meer geïllustreerde bladen. In de bioscopen liepen weer Atlantis-revues op het speelplan. In alle koffiehuizen, op alle gramofoons. uit al le luidsprekers werden schlagers op onbarmhar tige wijze in de hersens der menschen gehamerd: „Aan 't eind van elke week Glijd ik met mijn lieve Ida Per straal naar het verre Florida En de menschen begonnen weer te speculeeren. Op de beurzen ontvlamde de strijd om Atlantis- aandeelen. Maar Vanderlip had maatregelen ge troffen, dat niet weer een speculatiekoorts om zich heen zou grypen, dat Atlantis-aandeelen niet op nieuw kunstmatig in de hoogte werden gejaagd, «m dan bij een onbeduidenden tegenslag onhoud- oaar te kelderen. De tegenstanders probeerden nog alt'jd tegen aanvallen te doen op beurzen en in de pers Maai overal werden ze teruggeslagen, door Underwood in de pers, door Vanderlip op de beurs. HOOFDSTUK XL. De Müggelsee strekte zich uit als een gepolijs te glazen plaat. Sneeuw dwarrelde neer in dichte vlokken. De meeste der vele villa's en weekend huisjes stonden leeg. Hun eigenaars bleven in den winter in de stad. Sommigen echter kwamen toch voor een weekend naar buiten. Aan de uit oe schoorsteenen stijgende rookwolken kon men vast stellen, welke der huisjes bewoond was. De dikste rookwolken kwamen uit een baksteenen huls met een plat dak, dat als een door een reuzenhand ge worpen dobbelsteen tusschen de dennen en de bloedroode beuken lag. Eigenlyk waren het twee dobbelsteenen, die aan elkaar geplakt waren, de eene uit baksteen, de ander van glas. Iedereen in de omgeving wist, dat de rook hier steeds uit den schoorsteen kwam, dat hier Dr. Volkers zyn or chideeën kweekte. Het was Zondag. Dr. Volkers zat in een gemak- kelijken leunstoel, voor den grooten glazen wand, die een prachtigen blik verschafte op het meer, en las de krant. Nu en dan zei hij een paar woorden tot zyn zuster, die in de aangrenzende kamer het middagmaal klaar zette voor drie personen. Li, niet de Chineesche generaal, maar onze Li, had vanmorgen vroeg opgebeld. Zij was gisteren uit het Rijnland teruggekeerd, waar zij een paar dagen gelogeerd had bij Mevrouw Frundsberg, die al lang niet meer jaloersch op haar was en haar integendeel geheel als een vriendin beschouwde. Toen had Volkers meteen de gelegenheid aange grepen en haar verzocht, vandaag nu eindelijk eens te komen kijken naar zijn orchideeën. Zijn zuster wilde haar ook graag leeren kennen, en bovendien had hij haar heel veel te vertellen. Zy moet echter voor het middageten komen heel eenvoudig soep, een gebraden haas, neen, die had hij niet zelf geschoten, hij was gekocht, maar zou, naar hij hoopte, toch goed smaken, ingemaakte perziken van eigen oogst en holala, dat was wijnpudding; en koekjes bij de koffie hoefde ze ook niet mee te brengen, zusjelief had voor alles gezorgd. Als zjj in haar twositter kwam, moest zij tot Friedrichs- hafen rijden en dan verder rechtshouden, ieder kind kon haar den weg wijzen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8