Haarlem's Dagblad Witgoederen Mislukte pogingen Moderne Heerenhuizen tot ontzetting der Sovjet divisie. De Brand van Borgaa. Ingesloten Russen bieden wanhopigen tegenstand. vMOORSEL Se „Jleltm" in hinkenden toestand Nederlandsch vaartuig Wat 'n bedrijf. De „Tara" door explosie getroffen VAARTUIG ZINKENDE OLIEBOLLEN-DAG Duitsche luchtmacht weer in den aanval. Het Belangrijkste 57e Jaargang Nö. 17385 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woens'dag 21 FeErnar! 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. In dit nummer schrijft onze bijzondere mede werker in Finland over den brand van Borgaa. Ik vraag u, zijn stuk vooral te lezen. Niet omdat ik daarmee haat tegen de Russen poog te kwee ken. Dat is niet mijn doel. De eenige kans dat wij ooit vrede in Europa krijgen is gebonden aan het besef, dat er een eind moet komen aan de eeuwi ge, domme kweekerij van volkenhaat. Wie voelt trouwens, als hij rustig nadenkt, geen medelijden ook met de massaas van die Russische troepen, die in een strijd gedreven worden waarvan zij het doel zelfs niet kunnen bevroeden. Geplaatst voor de keuze, zelf neergeschoten te worden of voor waarts te gaan en op anderen te schieten kiezen zij, uit instinct tot lijfsbehoud. Mis schien schiet de verdediger mis, misschien wor den zij niet te zwaar gewond en door het Roode Kruis gered. Of misschien worden zij wel ge vangen genomen, zooals duizenden vóór hen. Er zijn kansen op lijfsbehoud in het voorwaarts gaan. Zoo hebben de huurlegers der historie ook vaak gevochten. De Nederlandsche journalist, die ons sinds het begin dezer maand in reeds meer dan twintig artikelen van zijn indrukken en ervaringen in Finland heeft verteld, is diep ontroerd door het aanschouwen van den brand van Borgaa. Hij had dat oude stadje, vol historie en kunst, ver zamelplaats van Finsche schilders, beeldhouwers en literatoren, een brandpunt van cultuur dat ver buiten de linies lag en geen enkel „militair doel wit" opleverde, tien dagen tevoren bezocht. En toen had hij er met bewondering over geschre ven, omdat hij daar Finland's hooge beschaving sterk aangevoeld en er zooveel schoons bewon derd had. Hij keerde er terug toen in Helsinki de tijding hem bereikte dat Russische vliegers het domweg, wreedweg in brand gestoken hadden. Hij vond de hel in Borgaa en hij schildert die hel. Hij spreekt van den onoverwinnelijken weerzin tegen den oorlog, die hem vervulde, van het afgrijzen waarmee hij granaten zag, van het hopelooze gevoel van machteloosheid tegenover dit beest achtig bedrijf. Deze getuige van de misdaad bevestigt in zijn brandend verzet tegen zooveel verschrikking en onrecht hetgeen jarenlang door zooveel strijders voor den vrede en ook door mij in dit blad die eindeloos gewaarschuwd hebben, is gezegd: men moet den oorlog voorkomen, lapmiddelen baten niets, reglementeering en „humaniseering" van den oorlog is onzin, want men „vermensche- lijkt" niet wat onmenschelijk is. Het blijkt niet alleen in Borgaa. Ook in andere Finsche steden en dorpen. En op zee. Men bepaalt zich volstrekt niet tot „militaire doelen", men houdt zich niet aan conventies, er wordt zelfs met mitrailleurs uit vliegtuigen geschoten op mannen, vrouwen en kinderen die allen als burgers onschendbaar heeten te zijn.En als de oorlog in West-Europa te land mocht losbarsten zal hij evenmin „hu maan" wezen, want humaan beteekent mensche- lijk. En aan dat begrip hechten wij nog een hooge beteekenis en met recht, omdat wij ieder voor ons zelf weten en voelen wat het zeggen wil en het geëerbiedigd willen zien. Dus is het mensche- lijk. Ik heb nog iets meer te zeggen over dien brand van Borgaa. Onze medewerker schrijft, dat zeven tien Russische toestellen, boven het stadje ver schenen, dat twaalf minuten tevoren luchtalarm was gegeven, dat er dus voor de menschen tijd was om de schuilkelders te bereiken. Hij geeft te kennen dat er weinig slachtoffers zijn gevallen, ofschoon men het niet precies heeft kunnen vaststellen. De bevolking van het stadje was trou wens grootendeels geëvacueerd, al lang tevoren. Maar binnen enkele minuten stichtten tweehon derd brandbommen drieëntwintig branden, die gelijktijdig uitbraken, terwijl twintig zware ex plosieve bommen „heele huizen en straten ver nielden". De lichte brandbommen sloegen door alle daken en vloeren heen, ofschoon zij klein waren. Dat is belangwekkend, nietwaar? Het is een inlichting van beteekenis voor onze Nederland sche luchtbescherming. En de andere genoemde gegevens hebben ook die waarde. Zij geven een beeld van hetgeen met een paar honderd projec tielen in eenige minuten tegen een stad klein of groot, dat doet er in dit geval niet toe mis daan kan worden. Wij moeten dat wel weten, want wij moeten zoo goed mogelijk voorbereid zijn en blijven, voor het geval dat zulk een ramp ook ons land zou treffen. Het baat niets, hetgeen dan gebeuren zou milder voor te stellen dan he^ zou zijn. Integendeel: het schaadt, want het zou de voorbereiding kunnen verzwakken. Zoodra onze medewerker terug is uit Finland zal ik hem dan ook verzoeken in eenige artike len, op grond van zijn ervaringen, nauwkeurig uiteen te zetten hoe de Finsche luchtbescherming werkt en wat naar zijn meening dus voor de Ne derlandsche vereischt wordt. Dat zal van groot practisch belang zijn. Het is niet aangenaam deze dingen naar voren te brengen, maar als het noodlot ooit ons land mocht treffen zullen wij even goed georganiseerd, even vastberaden en moedig als de Finnen moe ten zijn. En de herhaalde waarschuwingen van den burgemeester van Haarlem aan de bevolking hebben bewezen, dat er aan het besef van de noodzaak van goede voorbereiding bij velen veel ontbroken heeft. R. P. Vreemde vliegtuigen bij Den Helder beschoten. Nationaliteit onbekend. 'sGRAVENHAGE 21 Februari. De regee- ringspersdienst meldt, dat er hedennacht bij Den Helder door afdeelingen luchtafweerge schut op vreemde vliegtuigen van onbekende nationaliteit is geschoten. Zesmaal luchtalarm op een dag te Helsinki. Reuter meldt uit Helsinki: De pogingen van het Russische opperbevel de 164e di visie, welker verbindingen zijn afgesneden en die nabij Kitela wanhopigen tegenstand biedt, te ontzetten,, zijn tot dusver mis lukt. De Russen trachten deze divisie te ravitailleeren door middel van vliegtuigen, doch het gebrek aan levensmiddelen en munitie is zoo groot, dat de weerstands kracht der divisie er aanzienlijk door ge schaad wordt. De laatste te Stockholm ontvangen berichten uit Finland melden dat de Russen hun aanval len uitgebreid hebben tot dwars over de Ka- relische Landengte. Ook hebben zij nogmaals getracht om massa's manschappen te sturen over het ijs van het meer Suvanto, dat twee tot vier mijl breed is en nergens ook maar de geringste dekking biedt. Men kon dan ook gis- steravond volgens deze berichten waarnemen hoe het ijs bezaaid ligt met doode Russen. Sedert geruimen tijd is te Helsinki niet zoo veel luchtalarm gemaakt als Dinsdag. Zesmaal klon ken de waarschuwingssirenes. De trein van Turku naar Helsinki is op 40 K.M. van de hoofd stad door vijandelijke vliegtuigen gebombar deerd. Hij moest zes maal wegens luchtalarm stoppen, waarop de passagiers een goed heen komen zochten in de langs de spoorlijn gelegen bosschen. Twee personen werden door splinters van brekende treinruiten gewond. Ook het station Karis op de lijn Pilku werd aangevallen. Verder is ook Viborg verscheidene malen hevig gebombardeerd Tijdens het tweede alarm sprongen vol gens Havas enkele kilometers ten Westen van de hoofdstad een aantal parachutisten omlaag. De meesten van hen werden gedood, drie werden gevangen genomen. fok voor NAAR GROOTE HOUTSTR. 31 BI7 ANEGANG (Adv. ingez Med.) Even voor het ter perse gaan van dit nummer vernemen wij, dat van de Viking Bank Hm. 183 bericht is ont vangen, dat deze trawler de beman ning aan boord heeft van den stoom trawler Petten Dm. 49, die in zinkenden toestand verkeert. Men vermoedt dat de Viking Bank alsnog zal trachten de Petten naar een Noorsche haven te sleepen. De oorzaak van de ramp is niet bekend. Het ongeval moet op ongeveer 60 gr. N.B. zijn geschied. op wrak geloopen en vergaan Alle opvarenden gerede Volgens uit Concarneau (ten Zuiden van; Brest) ontvangen telegram is het Neder landsche kustvaartuig „Alja", dat op weg was van Spanje naar Nederland, op een wrak gestooten en nabij Glénan ver gaan. Alle opvarenden zijn gered. De „Alja" is een motorkustvaartuig van 385 ton en was bemand met zeven per sonen. Kapitein is de heer W. Nooitge- dacht te Groningen. Het schip behoorde aan den reeder J. van Dijk te Groningen. In de omgeving van Helsinki werden tachtig vijandelijke vliegtuigen gezien, die op groote hoogte in formatie vlogen, drie bommenwerpers telkens vergezeld van twee verkenners. Hot Finsche legerbericht. In het Finsche legerbericht van Dinsdag wordt o.a. het volgende gezegd: „Te land: De vijand heeft Maandag de aan vallen tusschen de Finsche golf en Moulajarvi voortgezet, doch deze werden afgeslagen. In het oostelijk deel van de landengte trachtte de vijand over het Suvantomeer op te rukken naar Voosuula, doch hij werd op het ijs tot staan gebracht en trok terug met zware verlie zen. Te Taipale werden sterke aanvallende Sovjet-troepen met zware verliezen teruggedre ven. Ten noord-oosten van het Ladogameer gingen de Finsche troepen door met het ver nietigen van vijandelijke steunpunten en zij sloegen alle Russische tegenaanvallen af. Te Kuhmo namen de Finnen verscheidene Russi sche stellingen. Ter zee: De Finsche kustbatterijen verspreid den een vijandelijke afdeeling, die, gesteund door tanks en andere gemechaniseerde wapens over het Ladogameer trachtte op te rukken, teneinde de Finsche stellingen om Taipale om te buigen. De vijand verloor tweehonderd man, een tank en een slede. Ten Noordoosten van het Lagogameer vernietigden de Finsche kustbatte rijen munitiebergplaatsen en een batterij zware Russische artillerie." In de lucht: De Finsche luchtmacht ging door met het aanvallen van vijandelijke colonnes en troepenconcentraties. De vijandelijke activi teit in de lucht werd op groote schaal voort gezet. Naar tot dusver werd gemeld, zijn slechts zeven personen gedood en zes gewond. Zes Russische vliegtuigen zijn neergehaald, doch naar verluidt zijn nog zes andere Rus sische toestellen verloren gegaan". Van binnenlandsch politiek belang is de overeenstemming, welke gisteren tot stand is gekomen tusschen de Finsche socialistische partij en de Finsche burgerwacht. De socia listen hadden tot nu toe geweigerd de burger wacht te erkennen. Russen zeggen Koivisto te hebben veroverd. Het Dinsdag uitgegeven Russische legerbe richt luidt: „Op 20 Februari gingen de Sovjet-troepen voort met succes het offensief op de Karelische landengte tot ontwikkeling te brengen. Zij bezetten de stad en het fort Koivisto (Bjorke) zuiverden het schiereiland Koivisto (Bjorke) van vijanden en maakten een groot aantal tro feeën buit. In de andere sectoren deed zich niets van be lang voor. De sovjetluchtmacht deed met succes aan vallen op vijandelijke troepen en militaire doelen. 47 vijandelijke vliegtuigen werden tij dens luchtgevechten omlaaggehaald". (Van Finsche zijde wordt volgens United Press de bezetting van Koivosto tegengesproken). (Er zijn nu elf arrestaties ver richt in verband met de knoeie rijen met watten bij de levering van uniformen voor het leger.) Wat er in de laatste weken Uit de watten is gehaald, Wordt door iedereen bekeken. Als nou wel heel bar bepaald. U hebt er wel van gelezen. Wat de krant er over had, Ik kan er dus kort mee wezen, Wat 'n watten, 't is je wat. Heel en half wat zoo vertoonen, Is iets dat geen lachlust wekt En men zal het niet verschoonen. Nu het eenmaal is ontdekt. 't Meerendeel van de soldaten, Zit er ook in andren zin. Om 't daarbij maar te laten, Toch al niet zoo warmpjes in. Dien bewakers van ons leven Gaven deze lieden nou, In hun kil hebzuchtig streven. Wat je noemt een watje-kou. 't Zal nu uit zijn met de winsten Van 't complot, zoo wijd vertakt, Want ik denk. dat zij tenminste Niet in watten zijn gepakt. Aanhoudende dooi matige Zuidelijke wind, dat zijn de moedgevende klanken uit het weer bericht voor morgen. Geen neerslag van beteekenisdus misschien een zonnetje bovendien (Nederlandsch schip) Van lot der opvarenden niets bekend TE KOOP nog enkele prachtige HEERENHUIZEN, voor zien van modern comfort, gelegen aan de Lod. van Deyssellaan, vlak bij station Bloemendaal. Ook aldaar nog eenige TE HUUR met centr. verw., ad 630.— per jaar. Te bevr.: S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telef 16373 (Adv. Ingez. Med.) Van het 4760 ton metende Nederland sche s.s. „Tara" is bij de N.V. Maatsch. „Vrachtvaart" te Rotterdam be richt ontvangen dat dit schip op 60 mijl Zuidwest van Kaap Finisterre door een explosie is getroffen. Het schip is zinkende. De „Tara" was op weg van Bahia Blanca naar Rotterdam met een lading graan, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering. Het schip meet 4760 ton. Het werd in 1929 op de werf van Piet Smit Jr., te Rotterdam, ge bouwd. Omtrent de oorzaak van de ontploffing en het lot van de opvarenden is niets bekend. Vandaag wordt in Haarlem een „oliebollendag" gehouden, waarvan de opbrengst aan het Finsche volk ten goede komt. Hedenmorgen werden de oliebollen van het „hoofdkwartier" in restaurant Brinkmann uit naar de verschillende wijken getransporteerd. Hier zien we eenige dames, die de distributie organiseerden, één der „transporten" uitgeleide doen. Hoe ze geconsumeerd werden en wat er alzoo bij den oliebollenverkoop geschiedde, vindt men uitvoerig op pag. 2, 4de en ode kolom, vermeld. Het woord is aan Tacitus De grootste oproermakers zijn de grootste lafaards. Schepen gebombardeerd. O.a. Iwee mijnenleggers lot zinken gebracht? Cit Londen: 20 Februari. Vijandelijke vliegtuigen hebben Dinsdagmiddag ter hoogte van de kust van Northumberland, Norfolk. Lincolnshire en Suffolk aanvallen gedaan op schepen. Radioluisteraars aan de kust van Norfolk hebben noodseinen gehoord van een aange vallen schip. De reddingsboot van Norfolk Is uitgevaren, nadat een nader bericht was ontvangen, dat op 50 K.M. van de kust schepen werden gebombardeerd. In Zuid- Essex werd machinegeweervuur gehoord. In dit district werd luchtalarm gemaakt, waarna de bevolking zich naar de schuil plaatsen begaf. Vijf minuten later volgde het signaal: alles veilig. Het Duitsclie legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: ,.In het westen geen gebeurtenissen van be teekenis. Verkennings- en grenscontrole- vluchten van het luchtwapen leverden geen contact met den vijand op. In het kader van de verkenningsvluchten, welke ondernomen worden tegen de Oostkust van Engeland en Schotland tot aan de Shet- land-eilanden, werden twee Britsche mijnen leggers door het uitwerpen van bommen tot zin ken gebracht en werd een bewapend koop vaardijschip zoo zwaar getroffen, dat te re kenen valt met verlies van dit vaartuig. Alle vliegtuigen zijn ongedeerd op hun thuisbases ge land. Na middernacht vlogen verscheidene vijandelijke viegtuigen uit het westen en noordwesten, onder schending van het Ne derlandsche territoriale gebied den Duit- schen bocht binnen. Een van een langdurigen tocht terugkee- rende duikboot heeft gerapporteerd 27795 bruto registerton tot zinken te hebben ge bracht. In Duitschland gebouwd tankschip bereikt New-York. Aan den Amerikaanschen eigenaar overgedragen. NEW-YORK, 21 Februari. Het nieuw 10.444 groote tankschip „Scandinavië" dat pas in Hamburg gereedgekomen ls, heeft met succes de blokkade doorbroken en is aan de eigenaars de „Texas Company" te New- York overgedragen. Het tankschip, een van de grootste tanksche- pene die ooit gebouwd werden, was bemand met Noorsche zeelieden en voerde de Noor sche vlag. Het schip heeft Hamburg een maand geleden verlaten en bereikte weinig dagen later Oslo, vanwaar het op 20 Januari naar New-York ver trok. Er werd niets meer van het schip gehoord tot het een week geleden New-York bereikte. Ook omtrent de aanwezigheid van hett schip werd niets gehoord totdat het Port Arthur (Texas) bereikte, waar het. In de geregelde diensten van de maatschappij Texas Company, werd opge nomen. (United Press). HEDEN: 10 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. De IJmuider trawler Petten is zinkende. 1 BINNENLAND Een Nederlandsch kustvaartuig is ten zuiden van Brest op een wrak geloopen en vergaan. 1 Het Nederlandsche schip „Tara" is nabij Finis terre door een ontploffing getroffen. 1 Duitschland meldt zeer sterken was van den Rijn 2 Prijsverhooging moet door kostprüsstijging ge motiveerd worden. 4 BUITENLAND De Russen doen vergeefsche pogingen de 164ste divisie te ontzetten. 1 Chamberlain heeft in het Lagerhuis over het gebeurde met de „Altmark" gesproken. 5 De verloren scheepstonnage bereikte de afge- loopen week een recordcijfer. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De brand van Borgaa. l Van een spccialen verslaggever: Nederland ver zorgt zijn verdediging. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. 3 Melis Stoke: Mijn nieuwe leven. 3 Van onzen bijzonderen correspondent: Borgaa. Een Droeve tocht door een brandende Finsche stad. 5 Speciale correspondentie: Met de Reiger in Zuid- Afrika. 5 K. de Jong: Concert Haarlemschc Bachvereeniging 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op m LAATSTE BERICHTEN v j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1