Zakken Voorjaars vooruitzichten Voedzame spijzen beheerschen de voorjaarsmode Ilw huwelijk.en iuv handschrift Menu aan de week Sjaaltje Een leuk spel, dat bijna niets kost DO ND F. Rn AG 22 FEBRUARI 194(5 HA'ARUEM'S DAGBEAD 5! Nu de sneeuw nog hoog in den tuin ligt en een ijzige Zuid-Oosten wind de menschen op straat verschillend belaagt, is het moeilijk om zich voor te stellen, dat het Zondag over vier weken Paschen zal zijn. Paschen doet ons denken aan bloeiende cro- cussen, aan laatste sneeuwklokjes, sommigen speuren er zelfs den zomer al in, maar anderen herinneren zich sneeuwbuien en gure winden Goed, sneeuw en wind, maar beiden erg nat, zooals we dat van ons klimaat gewend zijn, en als we dan denken hoe ijzig de winter nog regeert en hoe er nog heelemaal geen sprake is van eerste sneeuwklokjes en dat het nog maar vier weken duurt voordatnee, dit lijkt voor- loopig nog een onoverbrugbare kloof. Het is alsof de winter en Paschen naar elkaar toe ge groeid zijn, die lang uitgerekte winter en die vroege Paschen, welke elkaar, wie weet, straks nog de hand zullen reiken. Hoe ver lijkt intusschen het voorjaar nog van ons af te staan! Wie kan zich een goed denkbeeld vormen van een zachten voorjaarsavond waarop de nachte gaal ons op zijn gefluit vergast. Of zelfs maar een gewone, lauwe morgen waarop alle vogels hun gejubel aanheffen om het aanbreken van den nieuwen dag te verkondigen. Of hoeveel fantasie heeft men noodig om zich de geurende aarde voor te stellen in het vroege voorjaar: al deze ijzige winterkou brengt noch geluid, noch geuren voort, de natuur lijkt dood, en wanneer het daarbij dan sneeuwt ook, wordt elk geluid op straat nog gedempt alsof alles in watten is verpakt. Toch wennen wij weer spoedig aan de on gewone situaties waarin de winter ons heeft ge bracht: een frappant staaltje daarvan vond ik den opgewekten toon waarmee de burgemeester van Ameland verleden week over de moeilijk heden van zijn geïsoleerde eiland berichtte, waar bijna geen brandstof meer aanwezig was, waar op nieuw sneeuw was gevallen en de vorst weer toe nam, waar de petroleum was opgebruikt, „en nu zijn we maar rauwkosteters geworden, want ten slotte is het een wonder zoo goed als de mensch zich weet aan te passen", besloot deze burger vader. Ik hoop van harte dat de Amelanders net zoo opgeruimd zijn als deze burgemeester, want dan zullen zij de penibele situatie waarin zij door den winter verkeeren des te gemakkelijker kunnen aanvaarden. En nu het 22 Februari is, is het einde van al hun ellende tenslotte te overzien. Evenmin als men zich 's zomers kan voorstel len op een warmen dag, dat er dagen in den winter zijn, dat het nauwelijks warm te stoken is en hoe, kunnen we nu zeggen! evenmin kunnen wij onszelf nu zien, zittend op een bank in den tuin of op het balcon, in dunne kleeren, en waarbij wij het nog erg warm hebben. Toch komt het weer zoover, zelfs wordt er alweer, zoo als in iedere koude winter, gesproken van een nu ook extra warme zomer, iets dat nooit uit komt. maar waarbij de wensch blijkbaar de vader van de gedachte is, want nietwaar, wij willen het straks na deze kou weieens smoor warm hebben. Wellicht zullen er ook nog menschen zijn, die het u uit de Enkhuizer Almanak weten te voorspellen, maar die meer hun eigen zeer fantastischen duim hebben gebriukt, om iets bijzonders te kunnen opdisschen. Maar in ieder geval gaat deze hevige kou voorbij en dan verschijnen al onze oude kennissen van verleden jaar in de natuur weer, de bloe men, de bladeren, de vogels en dat is iets waar op wij ons nu al verheugen kunnen. E. E. J.—<P. Hef een en ander over sfokvisch Stokvisch is, zooals de naam dat aangeeft, visch die zoo stijf is als een stok. Dit is verkregen door de visch te drogen. De visschen, die er voor ge bruikt worden, zij<n de kabeljauwachtigen. Dit drogen wordt vooral veel gedaan in Noorwegen, omdat daar de lucht droog is en de zon 's zomers lang schijnt. Zou het drogen in een vochtiger kli maat gebeuren dan zou de visch niet zoolang goed blijven. Door het drogen verdampt het vocht, waardoor de visch langer houdbaar wordt: bovendien wordt de voedingswaarde grooter. Terwijl de ongedroog- de visch een eiwitgehalte heeft van pl.m. 20 pet. bevat stokvisch bijna 80 pet eiwit. Stokvisdh is dus een zeer voedzaam gerecht Toch is die 80 pet. eenigszins geflatteerd, immers we gebruiken de stokvisch niet voordat ze geweekt en gekookt is. Hierbij neemt de visch weer water op, maar toch niet zooveel als ze oorspronkelijk bevatte: het ei witgehalte van gare stokvisch is plm. 35 pet., dus nog aanmerkelijk hooger dan van versche visch. Niet alleen de voedingswaarde is voor ons van be lang, maar ook de prijs. Deze is nu laag en de ge rechten met stokvisch bereid zijn smakelijk. Drie redenen dus om voor stokvisch een plaatsje In te ruimen in ons menu. Panvisch. Benoodigdheden: Per persoon rekenen we 100 gram droge stokvisch of pl.m. 200 gram geweektp stokvisch. Verdere benoodigdheden zijn aardappelen, rijst, uien en mosterdsaus. Bereiding: Week de stokvisch gedurende 24 uur in ruim water. Breng schoon water aan de kook. Doe hierin de geweekte stokvisch. 'Voeg per liter 1 lepel zout toe. Zorg nu, dat het water steeds tot aan de kook blijft, maar net niet kookt en laat de visch zoo 1 uur zachtjes sudderen. Verwijder, als de visch gaar is, de graten en ide vellen en verdeel ze in kleine stukjes. Kook de aardappelen gaar en wrijf ze fijn. Kook c!e rijst gaar met 2% maal zooveel water als rijst. Bak de uien in vet mooi goudbruin. Meng nu de visch met de aardappelen, de rijst en de uien dooreen. Maak hiervan een smakelijke, smeuïge massa door het geheel te vermengen met mosterd saus (gemaakt van kooknat van de visch) of met mosterd, peper, boter en kooknat van de stokvisch. Doe de panvisch in een vuurvasten schotel, be strooi den bovenkant met paneermeel, leg hierop klontjes boter en laat er in de oven een bruin korstje op komen. Geef panvisch als hoofdgerecht bij het middagmaal of als warm hapje bij de koffie tafel. Stokvisch met tomatenpuree (4 pers.) Benoodigdheden: 4 a 5 ons ongeweekte stokvisch, 1 blikje tomatenpuree, 50 gram boter, 1 ui, zout, peper, gehakte peterselie. Bereiding: Week en kook de stokvisch zoo als in het vorige recept is beschreven. Maak van de gare stokvisch rolletjes of maakt de rolletjes vóór het koken, dus na het weeken. Smelt de boter, fruit hierin de gesnipperde ui, maar zorg. dat de ui licht van kleur blijft Voeg ook de tomatenpuree toe en laat deze massa dan ongeveer 15 minuten stoven. Doe hierbij de gare visch, maak het geheel op smaak af met de peper. Laat ook de visch nog S uur mee stoven. Roer voor het opdoen de gehakte peterselie er door. Geef bij dit gerecht aardappelpuree of rijst. 9iet pacoet isZeneaudiq, utooiilk en eteqant Deze week een aardig lenteplaatje, dat u alvast een blik laat werpen op het vele schoons, dat de voorjaarsmode ons gaat brengen. De vroolijke sportiviteit van deze mode wordt vooral geaccentueerd door de vele en groote zak ken. Soms zijn ze zoo aangebracht, dat ze een groot gedeelte van de beschikbare ruimte van mantel of tailleur beslaan. Enkele tailleurs hebben een zak. die aan de ceintuur bevestigd wordt zooals u bij 't figuurtje op den achtergrond zien kunt. 't Materiaal der zakken is meest hetzelfde als dat der mantels of tailleurs. Bij 't figuurtje rechts zijn de zakken echter van een andere af stekende stof, die in de schouderbaantjes wordt herhaald. Interessant op deze teekening is ook de wijde mantel met de aardige verwerkte ruimte op den rug. Deze twede mantel is bestemd voor de onvermijdelijke vooi-jaarsbuitjes. De'modelijn is in 't algemeen niet zeer ver anderd. Het parool is: eenvoudig, vroolijk en elegant". Passen wij bij elkaar?" De eeuwige vraag aan den grapholoog Oude, thans uieec nieuwe wetenschap De opmerking dat liefde blind maakt, is zoo oud en zoo afgezaagd, dat iedereen gelooft dat dit werkelijk waar is. Maakt liefde inderdaad blind, stekeblind, voor de fouten van de(n) geliefde? Ja, wat verstaat u onder liefde? O, bedoelt u eigenlijk verliefdheid? Nu, die blindheid, die den menschen zou parten spelen bij de keuze van een levenspartner, is maar heel betrekkelijk. Onstuimige, volkomen natuurlijke liefde, die re gelrecht op het doel afstormt, haar geluk (of on geluk) tegemoet, is maar heel zeldzaam. Meestal gaan in onzen zeer gecompliceerden tijd, waarbij zoo oneindig veel motieven in liefde en verliefd heid een rol spelen, aan het kiezen van den levensgezel of de -gezellin tal van weifelingen en verwikkelingen vooraf, om dan van de psycholo gische en andere heel of half-wetenschappelijke peilingen maar niet te spreken. En dit gewik en geweeg bewijst misschien juist, dat zelfs verliefdheid niet blind is. Het bewijst ook, dat zélfs ons geslacht op het belangrijk ter- rem van liefde en huwelijk (gelukkig) nog altijd streeft naar het volmaakte, naar den bond voor het leven, al zouden misschien de echtscheidings statistieken, die overigens meer van onmacht dan van onwil getuigen, dit lijnrecht tegenspre ken. Ja, het kiezen van den partner voor het leven is geen eenvoudige zaak. Heeft reeds Schiller niet bedachtzaam gewaarschuwd „D'rum prüfe, wer sich ewig bindet, Ob sich wohl Herz zum Herzen findet Der Wahn ist kurz, die Reu ist lang! Liefde is een kwestie van persoonlijkheid. Zij wordt door ieder mensch naar gelang zijner per soonlijkheid beleefd en is dus duizendvoudig ge varieerd. Onlangs las ik ergens de verbluffende mededeeling, dat slechts groote persoonlijkheden in staat zijn om écht lief te hebben. Den volgen den dag ïas ik echter ergens anders, dat groote persoonlijkheden meestal eenzaam door 't leven gaan, omdat zij niet in staat zijn echt lief te hebben. Ra, ra Zeker is het. dat verliefdheid alléén voor een gelukkig huwelijk niet voldoende is, al is het na tuurlijk een factor, die niet mag worden verwaar loosd. Voor een harmonisch huwelijk is 't in de eerste plaats noodig, dat beide partijen bij elkaar pas sen, dat hun levensbeschouwing zoo ongeveer met elkaar overeenkomt, dat hun temperament niet té verschillend is. Worden deze en nog tal van andere factoren rustig of tenminste zoo rustig mogelijk in de gegeven omstandigheden overwogen voor men tot het huwelijk besluit, dan kan zeker heel wat narigheid worden voorkomen. Aan welken oude- tante-achtigen raad ik overigens direct wil toe voegen dat een paar, dat niet durft trouwen al vorens het volkomen zeker is van de vereïschte volkomen harmonie en bij wie dus het element van avontuur ontbreekt, veel beter doet met van het huwelijk af te zien. Ieder huwelijk blijft nu eenmaal, lichtelijk on-elegant uitgedrukt, een „sprong in de kou" en bovendien moet er, zelfs in het gelukkigste huwelijk, altijd 't zij in stilte of in de openbaarheid nog heel wat worden afgeworsteld vóór het volmaakte is bereikt. Wat natuurlijk ook alweer heel gelukkig is, want wat zou het huwelijksleven saai zijn als ons het vol maakte met onzen trouwring aan den vinger werd geschoven! Een oeroude, thans weer opkomende weten schap, die wikkende en wegende verloofden te genwoordig ten dienste staat om hun eigen en elkanders karakter eenigszins te peilen, is de graphologie of handschriftduiding. Een hoogst interessante en boelende wetenschap! Wie er al te ernstig in studeert loopt weliswaar 't gevaar „dood te vallen" op een komma of een punt"; voor wie er lichtvaardig in liefhebbert is 't ge vaar niet denkbeeldig dat hij of zij spoken gaat zien waar ze niet zijn. Zooals uw handschrift is, zoo is uw karakter en dus ook uw kans op een gelukkig of ongelukkig huwelijk zegt de grapholoog. Als tweede factor komt daarbij natuurlijk het handschrift van den eventueelen levenspartner dat op het uwe moet zijn afgestemd, wil er spra ke kunnen zijn van harmonie. Graphologen verzekeren ons, dat van de tal- looze menschen, die dagelijks tot hen komen om hun handschrift te laten duiden, meer dan de helft dit doen naar aanleiding van een liefdes aangelegenheid. En dan is 't nog heel iets anders of een man dan wel een vrouw den grapholoog komt raadplegen. De man vraagt in de eerste plaats naar de mogelijkheden van het „wij": de vraag of beide partijen bij elkaar passen houdt, Zondag: Kerrysoep, Ossenhaas, Doperwten (uit blik) Aardappelen. Blanc manger met abrikozenmoes. Maandag: Koude ossenhaas, Bloemkool, Aardappelen. Wentelteefjes. Dinsdag: Zuurkoolstamppot met mager spek. Rijstebrij. Woensdag: Tomatensoep (van tomatenpuree). Rolpens, Appelmoes, Aardappelen. Donderdag: Gebakken kaas boterham, Hutspot, Sinaasappel. Vrijdag: Gekookte Stokvisch, Rijst, Aardappelen. Gebakken uien, Mosterdsaus, Bit terkoekjes vla. Zaterdag: Panvisch (rest stok visch als maal in vuurvast schaaltje). Appelpannekoeken. Recepten Blanc manger met abrikozenmoes (4 pers.) Benoodigdheden: A 1. melk. 1/4 1. room, 50 gram bitterkoekjes. 1/4 stokje vanille, 30 gram suiker. 10 gram gelatine. Bereiding: Laat de melk met de vanille en de bitterkoekjes eenigen tijd trekken. Voeg de suiker toe en los de geweekte en goed uitge knepen gelatine op door de vloeistof eerst weer even aan de kook te brengen. Giet de pudding massa, wanneer ze eenigszins bekoeld is. in een omgespoelden puddingvorm. Stort ze na be koeling en geef er abrikozenmoes bij. Abrikozenmoes. Benoodigdheden: 1V2 ons gedroogde abriko zen (goedkoope soort), een stukje citroenschil, suiker naar smaak. Bereiding: Wasch de abrikozen en week ze een nacht in ruim water. Breng ze aan de kook met het weekwater, citroenschil en suiker en laat ze zéér gaar koken. Wrijf de massa door een paardenharen zeef; laat ze bekoelen. Giet een weinig van het moes om de pudding, geef de rest er apart bij. Appelpannekoeken. Benoodigdheden. Benoodigdheden: 250 gram bloem, V2 1. melk, 15 gr. gist, iets zout, 3 a 4 zachtzure appelen. Bereiding: Maak van de bloem, melk, gist en zout een gistbeslag. Laat dit pl.m. 1 uur rijzen op een lauwe plaats. Maak in de koekepan vet of slaolie heet. Giet hierin een weinig beslag, zoodat de bodem juist bedekt is. Leg hierop schijfjes appel en bedek deze weer met een wei nig beslag (om aankleven aan de plan te voor komen). Bak nu de pannekoek aan beide zij den mooi goudbruin en gaar. WIST U DIT? Blank als sneeuwVolkomen droog Hoogste zuiverheid! Gegarandeerde kwaliteit! Hygiënische verpakking! JOZO en NEZO zout uit eigen ooaem (Adv. ingez. Med.) hem bezig; de vrouw daarentegen wil alleen maar iets hooren over „hem". Zij wenscht te weten wat voor karakter hij heeft, of hij trouw is of on trouw, temperamentvol of koel. Het handschrift van een mensch kan niet huichelen. Als twee menschefi werkelijk goed bij elkaar passen moet 'dit in de handschriften tot uitdrukking komen. De allergrootste vijand van een gelukkige liefde is het minderwaardigheidsgevoel waaraan duizen den moderne menschen lijden. De grapholoog herkent het onmiddellijk aan de slordig geschre ven t's en f's, de veel te lange staarten der letters onder den streep enz. Heel dikwijls gaat met die minderwaardigheidsgevoelens een overschatting van den partner gepaard, zoodat onder deze om standigheden de liefde niet tot een gezonde ont wikkeling kan komen. Als de grapholoog er na ernstige studie van beide handschriften in slaagt een helder licht op beider karakter te werpen en beiden van hun verkeerd inzicht in eigen en el kanders wezen te overtuigen, dan is heel vee] ge wonnen. Gemakkelijk is dit echter meestal niet! Hiervoor moet de grapholoog zelf een tactvol en voornaam mensch zijn, die enkel spreekt uit de overtuiging dat slechts die liefde volkomen kan zijn of worden, die wortelt in de realiteit. De grapholoog kent een reeks typische hand schriften die de rol vervullen van den stormbal „weest op uw hoede". Daar is b.v. het schrift van die mannen, wier kleine lettergrepen slechts uit een dun streepje bestaan. Men moet uit hun brieven eigenlijk maar raden wat er staat. En zoo gaat het ook in den omgang met dit soort mannen: men is voortdu rend bezig te raden wat ze eigenlijk bedoelen en hoe ze eigenlijk zijn. Deze schrijvers zijn wel zeer ongeschikt voor een gelukkig huwelijk, omdat ze dikwijls achter een fijne intelligentie heel wei nig gevoelswarmte en karaktervastheid verber gen. Juist de beste meest idealistische vrouwen hebben de neiging, zich door dit soort mannen ongelukkig te laten maken. Ze breken hoofd en hart in haar pogingen om te ontdekken „wat er achter zit", om dan vaak te laat tot de overtui ging te komen, dat dit geweldige onnaspeurlijke eigenlijk een groote, handig gecamoufleerde leeg te is. En zoo zijn er meer typen. Daar is o.a. de veroveraarster of met een modern, akelig woord de „vamp" Ze schrijft forsch, dik en klodderie De man, die de vrouwen wil imponeeren: hij schrijft allerlei ongemotiveerde forsche halen en strepen. De koele vrouw van het intellect: haar schrift is even egaal en gevoelloos als zij zelf. De hartelijke, spontane, moederlijke: haar schrift is vloeiend en open. En zoo varieeren handschrift, karakter en huwelijkskansen tot in 't oneindige, een boeiend, steeds wisselend spel van het leven. Voor wie er eenmaal belangstelling voor heeft opgevat, is de graphologie een studie, die den beoefenaar niet gemakkelijk meer loslaat, doch hem ruimschoots schadeloos stelt voor de ge nomen moeite, R. DE RUYTER—V. d. FEER Wanneer u nog twee restanten mooie wo hebt, waarvan de kleuren aardig contrasteerei kunt u daar een aardig en origineel sjaaltje vai breien bij uw mantelpak. Op de bijgaande afbeelding -zijn de hoeveel den ongeveer 40 gr., van beide kleuren en di kleuren zijn zachtbruin en de moderne tin pétrole. We zetten 52 st. op en breien 50 pennen recht zoodat we gewoon ribbels krijgen. De volgend! ipen is: 4 st. breien, 2 st. laten vallen, 4 s: breien, 2 st. laten vallen enz., tot we achteraa: weer 4 st. breien. De 2 st., die we hebben laten vallen, laten W( heelemaal zakken, tot onder toe, zoodat we al het ware breede „ladders" krijgen. In de volgende pen wordt geminderd en we door van elke 4 st. er drie te maken, zoodat he middenstuk veel smaller wordt dan de zijstuk ken. Dit is prettig, dan krijgt u niet zoo'n pro: om uw hals. Nu breien we het middenstuk 4 ribbels lang en kanten af. We beginnen nu met de tweede kleur en' breien een zelfde stuk. Deze twee stukken worj den onzichtbaar aan elkaar genaaid, of, waj nog mooier is, aan elkaar gemaasd. Bij het uitstrijken flink rekken, zoodat de ladi ders goed zichtbaar zijn. Sp.—Th. Gemakkelijk timmerwerkje voor handige moeders Moeders, die niet alleen vlug met de naald zijn, maar bovendien handig met hamer en! nijptang omgaan, kunnen dit keer eens een leuk spel voor de jeugd maken. Benoodigdheden: 9 leege garenklossen, een stevige plank, 6 lange spijkers, houtlijm, olieverf in drie kleuren, een beetje goudbrons. We teekenen op de plank cirkeltjes op de plaats, waar de klossen komen te staan en verven daaromheen de heele plank in een mooie kleur blauw of groen. Nu ontdoen we de klosjes van 't papier, plakken 't bovenste gaatje dicht met karton en verven nu bijv. vier van de klos jes hel geel, één goud, 2 zwart en 2 rood. De onderkant verren we niet! Nu plakken we de klossen, zoodra de verf goed droog is, op de aangegeven plaatsen, zetten er in witte verf de: nummers bij en slaan op regelmatige afstanden onze lange spijkers in, zooals u op de teekening ziet. En nu maar gooien met een groote gor dijnring, ieder om de beurt. De ringen moeten om de klos, plat op dej plank liggen. Liggen ze scheef op hun kant, dan; wordt van 't behaalde aantal punten de helft afgetrokken. Een ring om de spijker geldt voor één punt, om de twee achterste klossen telt het aantal punten dubbel. Veel plezier moeders, met dit gezellige werkje. Een goed recept tegen rheumatiek- en spierpijnen Om thuis klaar te maken. Hier is een uitstekend recept voor! een rheumatiek-olie, die snelle erlichting geeft in alle gevalleni /an rheumaiieK, lumbago en spier-; pijnen. U heel't hiervoor noodig! een schoone flesch, 85 gram ter pentijn or, indien niet verkrijgt baar, 85 gram brandspiritus en 15 gram Rheumagic-olle (gecon- acnud de twee bestanddeelen goed door elkaar. Het geheim ligt in de geconcen treerde Rheumagic-olie, cue vijf krachtige pijn stillende bestanddeelen oevat. Een 15 grams- fleschje Rneumagic-olie Kost bij Uw apotheker of drogist öb cent, dus met de 85 gram terpentijn of brandspiritus, bent U voor ongeveer drie: kwartjes klaar. Als U al lang last heeft van rheumatieK-Kwaien, is dit recept wel een proef waard. Knip net uit en maak net vandaag nog klaar. Vergeet de gemobiliseerden niet! Zendt hun een flesch aangemaakte Rheumagic of zorgt er een gereed te hebben voor het volgende verlof, (Adv. Ingez. Medj, centreerd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10