Haarlem's Dagblad Nederlandsch tankschip na explosie vergaan Zes Spionnen gevat Ook voor GORDIJN STOFFEN vMOORSEL Winter-afscheid? Turksche kabinet ontplooit groote activiteit Nog 'n Duitsch schip in de Joesingfjord Complot met vertakkingen in het heele land Bommen op Zweedsch stadje. Artikelen-: Zweden zal voor Finland doen wat het kan. Wetsontwerp inzake oorlogswinst spoedig te wachten. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Van de 39 opvarenden worden er *26 vermist WOENSDAGAVOND heeft een Engelsch vrachtschip dertien leden van de bemanning van het Nederlands che tankschip „Den Haag" van de N.V. Petroleum Industrie Maatschappij te 's-Gravenhage, dat met een lading van 11.800 ton petroleumproducten voor de Standard American Petroleum Com pany van New-York op weg was naar Rotterdam, te Londen aan wal gebracht. Het schip blijkt op 15 Februari honderd vijftig mijl ten Noordwesten van Oues- sant op een mijn te zijn geloopen of door een torpedo te zijn getroffen. Daardoor is de vrees van de directie der N.V. Petroleum Industrie Maat schappij bewaarheid, welke vrees ontstaan was doordat er sinds 14 Februari geen contact meer was geweest met het schip, dat ongeveer 20 Februari te Rotterdam had moeten aankomen. Op 14 Februari bevond het zich naar schatting ongeveer 400 mijlen ten Westen van Lizard. Na 14 Februari was slechts één bericht ontvangen, dat met het schip verband hield, n.l. dat een reddingboot met den naam „Den Haag" in de omgeving van Lizard was aan gespoeld. Woensdagavond heeft de reederij van agenten te Londen een nader telegram ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat het tankschip op 15 Februari des namiddags te 13.15 uur door een explosie midscheeps aan stuurboord is ge troffen. De bemanning ging in drie sloepen. Hiervan is een sloep, waarin 13 opvarenden, na 75 uur door een Engelsch schip, de „Glcnorthy" waargenomen. Dit vaartuig heeft de 13 schip breukelingen aan boord genomen en Woensdag avond aan wal gezet. Raakt het heusch nu afgeloopen Met de temperatuur op min? Gaat het water zacht aan open, Dooien wij het voorjaar in? Je zou 't werkelijk gaan hopen, 57e Jaargang No. 17386 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Aigem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Het tankschip „Den Haag" had een totale beman ning van 39 koppen. 26 opvarenden worden dus nog vermist. De namen der geredden zijn: C. Wijker, kapi tein; S. Verbeek, eerste machinist; H. G. Schimmel, assistent machinist; J. Vermeer, magazijnmeester; W. Damen, Bootsman; G. Assenberg, olieman; H. Johns, bediende; J. Kuiper, hofmeester; A. Visser, tweede kok; N. van der Wagt; P. G. Zevenbergen L. Bredins, matrozen en J. van der Meer, logies- jongen. Alle leden der bemanning, 39 in totaal, waren van Nederlandsche nationaliteit, voor het meeren- deel te Rotterdam woonachtig. De directie der ree derij heeft de familieleden van de opvarenden van wie zij thans nog geen bericht heeft ontvangen, dat zij gered zijn, meegedeeld, dat zij op het ergste voorbereid moeten zijn. Deze mededeeling is "o.m. gezonden aan de echtgenoote van den derden stuur man, die te Haarlem woonachtig is. Het tankmotorschip werd in 1925 door Fried. Krupp Aktien Ges. te Kiel gebouwd. Het mat 8971 ton bruto en 5036 ton netto. Naar wij van dfe directie der Standard Ame- rikaansche Petroleum Compagnie vernemen, was hedenmiddag 12 uur nog geen enkel nader bericht van het motortankschip ontvangen. Echter moet op de eigen belangen gelet worden. De Zweedsche minister-president. Hansson, heeft Woensdag in de Eerste Kamer van den Zweedsdien rijksdag verklaard dat het tijdens het debat in de regeering uitgesproken vertrouwen niet nieuw is, daar de politiek der regeering te dien aanzien sinds lang was vastgesteld. De wil der regeering Fin land te helpen, werd niet zoozeer in woorden, doch voortdurend in daden betoond. De Finsche stap, waarbij doeltreffender hulp werd gevraagd in den vorm van interventie van geheele Zweedsche mi litaire detachementen, was niet officieel, doch is besproken tijdens particuliere gesprekken tusschen individueele leden der beide regeeringen. Hansson zeide dat Zweden vastbesloten is zijn politiek voort te zetten in de hoop, dat wat gedaan zal kunnen worden, nuttig voor Finland zal zijn. In zijn hoedanigheid van minister-president van Zweden moet hij zich evenwel vooral de belangen van Zweden voor oogen houden. Unden, de gewezen minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in een groote redevoering, een alge- meene solidariteit van alle Zweden met Finland geconstateerd. Het door Zweden ingenomen stand punt is volgens spreker de eenig practische politiek onder de huidige omstandigheden. Jtur is auiaenjK een begin. Dan zal 't mannendom verzuchten: Hè, goddank, dat is gedaan, 'k Hoef die kou niet meer te duchten, Niet die winterjas meer aan, Niet meer, wat ik niet kan luchten, Glijdend over straat te gaan. Dan zal 't vrouwenslim verzuchten: Nu het voorjaarsmodefeest, Nu het huis eens grondig luchten, 't Is zoolang potdicht geweest, En dan grijpt haar de geduchte Nieuwe groote schoonmaakgeest. Want de man verliest zijn grieven, Waar hij vreugd in vinden kan, Reeds verblijd door 't negatieve, Dat is teeknend: voor den man, Teeknend voor zijn vrouw, de lieve, Is het positieve plan. P. GASUS. GROENTJES in een enkel jaar (1939) vor men evenveel bewijzen dat dit het aan gewezen middel is om iets te vragen of aan te bieden Zuidenwind en dooi is de voorspelling en daar er geen regen verwacht wordt mogen we, als 't niet tegenloopt, ook voor morgen op een mooien dag rekenen. Nationale industrieën onder regeeringscontrole ISTANBOEL, 22 Februari. Het Turksche ka binet verliest geen tijd met de tenuitvoerlegging van de speciale volmachten, die het kreeg toege wezen. Direct na de officieele proclamatie van de wet is een interministerieele commissie benoemd, die belast is met de voorbereiding van de maat regelen, die het kabinet wenscht te nemen krach tens de nieuwe volmachten. De premier zal het voorzitterschap van deze commissie bekleeden, ter wijl de ministers van Financiën. Handel, Nationale Economie, Verkeerswezen en Landbouw deel er van zullen uitmaken. Deze commissie is officieel aangeduid met den naam van commissie van coör dinatie. De commissie is reeds begonnen met het opstellen van de decreten, die de regeering voor nemens is uit te vaardigen, zoo wordt in regee- ringskringen gemeld. De Turksche pers bericht dat de eerste maatre gelen van economischen aard zullen zijn teneinde de productie van de nationale industrieën direct te controleeren en gelijktijdig tegemoet te komen aan de behoeften van de nationale defensie en de bevolking. (United Press). De opvarenden van de „Tara" allen gered. Naar thans bekend is geworden zijn de 35 opvarenden van het 4760 metende Nederland sche stoomschip „Tara", dat met een lading regeeringsgraan op weg was van Bahia Blanca naar Rotterdam en nabij Kaap Finisterre door een explosie is getroffen, allen gered. De „Wiegand" zou „Altmark" assistentie verleenen Acht gewonde opvarenden van de nAltmark" bezweken OSLO, 22 Februari. De Noorsche Admiraliteit weigert hardnekkig alle commentaar omtrent de geruchten dat het 9000 ton metende Duitsche vrachtschip „Wiegand" zich in de Joesingfjord zou bevinden ten einde de .Altmark" behulpzaam te zijn bij het weer vlot komen. Ondanks de te genstrijdige geruchten is thans uit zeer betrouw bare bron bevestigd dat de „Wiegand" wel dege lijk aanwezig is om de „Altmark" te helpen haar reis te hervatten. Men verwacht dat de poging hiertoe binnen enkele dagen zal worden onder nomen. Het gerucht dat de „Wiegand" wegens de mist de Joesingfjord binnengeloopen is, is vermoedelijk ontstaan door de groote stilzwij gendheid die er betracht wordt omtrent alle schepen die de Noorsche wateren binnen loopen. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen zal morgen een begin gemaakt worden met de her stellingswerkzaamheden aan de beschadigde schroeven van de „Altmark", Het feit dat drie Noorsche torpedobooten in de nabijheid van de „Altmark" liggen wijst er op dat de Noorsche re geering van de laatste ontwikkeling op de hoogte is. Het is niet mogelijk de ontwikkeling van den toestand te voorspellen, als de „Altmark" een po ging zou doen de Joesingfjord te verlaten. Wan neer de „Altmark" binnen de Noorsche territoriale wateren blijft is het mogelijk dat geen verwik kelingen zullen ontstaan, maar wanneer zij in open zee komt is een nieuw treffen met Britsche oorlogsschepen mogelijk. Acht leden van de bemanning der „Altmark" zijn heden aan boord gestorven aan hun ver wondingen. Zij zullen Donderdag in Hauge worden begraven. (United Press). NA een langdurig en uitgebreid onderzoek, dat door de Groning- sche recherche werd ingesteld in samen werking met de Rijksrecherche, is een spionnagegeval, dat zijn vertakkingen in het geheele land had, ontdekt. In den nacht van Dinsdag op Woens dag j.I. kon de politie overgaan tot de arrestatie van een aantal verdachten, zoowel in het Oosten van de provincie Groningen als in de provincie Noord- Holland. Zes verdachten werden na deze gelijktijdige arrestatie gevankelijk over gebracht naar Groningen en daar in het politiebureau opgesloten. Van deze zes gearresteerden is slechts één vreemdeling. De zes verdachten zijn hedenmorgen ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Onmiddellijke aanleiding tot dit in grijpen van de politie was een poging tot ontvluchting van twee geïnterneerde buitenlandsche militairen, die in den nacht van Maandag j.I. door de mare chaussee op den afsluitdijk werden aangehouden. De gearresteerden waren betrokken bij deze ontvluchtingspoging. Overbelaste prauw sloeg om. Twintig vrouwen verdronken. SALATIGA 22 Februari (Aneta.-A.N.P.) Bij Kedoengan in het Japarasche, is een over belaste prauw bij het oversteken van de Kali Seron omgeslagen, waarbij van de in zittenden twintig vrouwen zijn verdronken. De prauw, die slechts plaats bood voor 15 men- schen, was overbelast doordat 25 personen, die van den arbeid op de sawahs terugkeerden, hierin hadden plaatsgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Reeds zijn eenige lijken van slachtoffers geborgen. NAAR GROOTE HOUTSTR. 31 BIJ ANEGANG (Adv. Ingez. Med.) Donderdag 22 Februari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan De Montesquieu: De kunst geeft de regels en de smaak de uitzonderingen. Sovjetvloot hield manoeuvres in de Zwarte Zee. Voornamelijk nieuwe schepen. MOSKOU, 22 Februari (D.N.B.) Naar uit Sebastopol gemeld wordt zijn dezer dagen om vangrijke oefeningen gehouden van de Russische vloot in de Zwarte Zee. Hieraan namen eenheden van alle klassen deel, waaronder voor bijna twee derde deel geheel nieuwe oorlogsschepen, welke pas den laatsten tijd op Russische werven ge bouwd zijn. Ook de kustartillerie en de marine luchtmacht namen aan de oefeningen deel. Het incident bij Venlo. Mededeeling van Butler in het Engelschê Lagerhuis. In antwoord op een in het Britsche Lagerhuis gestelde vraag over de tegenwoordige verblijfplaats van de beide Britsche officieren kapitein Best en majoor Stevens, die door de Duitschers bij de Ne derlandsche grens werden ontvoerd, heeft Butler verklaard dat zij zich, voor zoover bekend thans te Berlijn bevinden. „Er was geen sprake van dat deze officieren uit naam van de Britsche regeering vredesvoorstellen bij zich hadden. Zij waren slechts gemachtigd te luisteren naar en verslag uit te bren gen over een van Duitsche zijde ondernomen stap. De juiste aard en de bron van deze stappen kon den niet worden vastgesteld wegens de geweldda dige ontvoering Van onze officieren door agenten van de Duitsche regeering op Nederlandsch grond gebied". Volgden de Russen een verkeerde spoorlijn Krachtig protest bij de Sovjet regeering. Russische vliegtuigen hebben Woensdag middag het Zweedsche stadje Pajala, dat op vijf mijlen van de Finsche grens in het dal van de Tome Elf is gelegen, gebombardeerd. De toestellen vlogen op een hoogte van 4000 tot 5000 meter over het dorp en wierpen ongeveer 50 explosieve bommen cn verschei den honderden brandbommen uit. De bommen kwam midden in het dorp terecht en veroorzaakten brand in drie huizen. Er werd een aanzienlijke materieele schade aangericht. Verscheidene projectielen kwamen bij de kerk terecht, waarvan enkele ruiten werden vernield. Een zagerij werd vernield, doch de arbeiders wisten zich in veiligheid te brengen. Het schijnt, dat er geen dooden of gewonden zijn gevallen. Na het bombardement verwijderden de vlieg tuigen zich in de richting van Finland. Het Zweedsche telegraafagentschap ver neemt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken aan het Zweedsche gezantschap te Moskou instructie heeft gegeven, bij de Sovjet-regeering krachtig te protesteeren tegen het bombardement. De commissaris van politie te Lulea deelde naar aanleiding van het bombardement van Pajala aan United Press mede dat geen burgers werden gedood. Het aantal gewonden is niet be kend. De bedoeling der Russen was vermoedelijk om een belangrijke stad zooais Jönsuu of Kolari te bombardeeren, maar zij zullen een verkeerde spoorlijn hebben gevolgd en daardoor Pajala hebben getroffen. In Zweden zullen de tegen standers van de militaire noninterventie in Finland dit bombardement vermoedelijk in het debat te pas brengen. De Zweedsche stad Pajala heeft 4800 inwoners; 92 percent der bevolking zijn Finsche Zweden. Telefonisch wordt van ooggetuigen vernomen dat het Russische bombardement een ware pa niek in het kleine stadje teweeggebracht. Ieder trachtte zich hals over kop in veiligheid te brengen. De bommen werden geworpen op een gebied van ongeveer twee kilometer en de vliegtuigen concentreerden hun pogingen klaar blijkelijk op de vernietiging van het spoorweg station, de brug over de Tome Elf buiten de stad en op de kerk. Dit doel werd niet bereikt of schoon de kerk licht beschadigd is. De bevolking dacht aanvankelijk aan een manoeuvre van Zweedsche vliegtuigen, zoodat de paniek eerst ontstond toen de eerste bommen werden gewor pen. Een bom vernietigde een kleine ongebruikte ziekenhuisruimte, een andere trof een school; hierbij kwamen geen ongelukken voor. HEDEN: 12 PAGINA'S. JIMI «uit Van onzen specialen verslaggever: Ons verdedigingsstelsel mag er wezen. pag. 3 Van onzen bij zonderen medewer ker: Rusland heeft in de Finsche zaak geen spoor van recht pag. 5 K. de Jong: Geslaagd Jeugdcon- cert. pag. 4 1 Laatste Berichten op pagina 7 Hansson bevestigt bet ingenomen Zweedscbe standpunt. Voor de huisgenooten der gemobiliseerde Fransche soldaten wordt tegen geringen prijs iederen dag een warme maaltijd beschikbaar gesteld. De uMdeelmfl te Parijs waar niet minder dan 34 van dergelijke gaarkeukens zyn opgericht De minister van financiën deelt in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer betref fende het wetsontwerp tot instelling van een leeningfonds mede, dat het ontwerp tot heffing van een oorlogswistbelasting reeds sinds eenigen tijd het departement van financiën heeft ver laten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1