VALDA PASTILLES De torpedeering van de „Arendskerk* SCHINDELER De Luchtbescherming te Haarlem Raad voor de Scheepvaart stelt onderzoek in MAATCOSTUUMS! WaarA De Kleeding Verkoop Centrale DOXTVF F DA G 72 F E R R U A R T 1940 WASREEM'S DAGBEAD 2 Niemand aan boord heeft iets gedaan, dat torpedeering wettigde Gisteren heeft de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek ingesteld naar den ondergang van de „Arendskerk". Op 15 Januari werd het 8000 ton groote Motor schip „Arendskerk" van de Ver. Scheepvaartmaat schappij, dat op weg was van Antwerpen naar Zuid-Afrika, in de Golf van Biskaje op een af stand van ongeveer 100 mijl van Ouessant getor pedeerd. De 62 opvarenden zijn gered door het Italiaansche stoomschip Fedora" en later over gegaan op de „Poelau Bras", die de geredden in Lissabon aan land bracht. De „Arendskerk", onder commando van kapitein C. J. H. Wijker, was geladen met stukgoed. Om 1 uur op den dag van den ondergang was het schip Ouessant gepasseerd. Ver aan den gezichtseinder zagen de opvarenden iets. dat voor een mijnenve ger werd aangezien. Plotseling daalde een kogel regen in de buurt van het schip neer. Dichterbij gekomen bleek het een duikboot te zijn, welke bevel gaf de machines te stoppen. Gehoor ge vend aan het bevel van de Duitschers, zond de kapitein toen zijn eersten officier met de scheeps papieren naar de duikboot Na het onderzoek de zer papieren zeide de commandant, dat het hem speet, maar dat hij het schip tot zinken moest brengen, omdat de lading uit contrabande be stond, omdat zy bestemd was voor Zuid-Afrika De opvarenden kregen een half uur tijd om zich in veiligheid te brengen. Toen werd het schip getorpedeerd. Het was het tweede geval van dien aard te voren is de „Shedrecht" getorpedeerd het eer ste evenwel, dat door den Raad voor de Scheep vaart wordt onderzocht De verklaring van den marconist. Als eerste getuige werd gehoord de heer Th. P. van den Bergh, directeur van Radio Holland. De raad wilde ook den marconist hooren, omdat hij bij deze zaak een rol heeft gespeeld. Nadat marconist Van Saane in den morgen van de torpedeering was opgestaan, zoo bleek uit diens verklaring merkte hij, dat er iets niet in orde was Hij ging naar de radiokamer en probeerde de noodinrichting. Geseind heeft hij niet. Dit is in tegenstelling tot de verklaring van den Duitschen commandant, die als een der redenen van torpedeering het geven van radioseinen op somde. De lampen van diens ontvanger zouden gesprongen zijn. De heer Van den Bergh vond het zeer loffelijk van den marconist, dat deze de noodinstallatie heeft geprobeerd. Men moet zich voorstellen, dat de marconist ontploffingen hoorde. Vanwaar het geluid kwam, wist hij niet. Toen schakelde hij de noodinstallatie in. Waar bestaat dit probeeren uit? Uit het geven van een paar „punten". Het is uitgesloten, dat door het gebruik van een nood installatie de lampen van den ontvanger op de Duitsche duikboot zijn gesprongen. Zelfs met een normale installatie is dit onmogelijk. Inductie kan hier evenmin zijn veroorzaakt. Het is even eens moeilijk aan te nemen, dat de Duitsche com mandant in de „punten" een geheime code ver moedde. De plaatsvervangend Inspecteur-generaal, de heer G. Mante. vroeg nog of het mogelijk was op deze seinen de plaats te peilen. De heer Van den Bergh: Daarvoor $as de tijd veel te kort. FEBRUARI AANBIEDING De heer Van den Bergh voegde hier nog aan toe dat de marconist verklaard had, dat de noodin stallatie niet zou zijn ingeschakeld indien hij had geweten, dat er een Duitsche duikboot in de buurt was en het om een aanhouding ging. Hij wist niets van een duikboot af. Het relaas van den kapitein Kajitein C. J. H. Wijker werd als tweede ge tuige gehoord. De kopsnelheid van het schip bedroeg 21 mijl. President: Hebt u papieren van de lading? Kapitein: Die had ik, nu zijn ze op de Duitsche duikboot. President: En uw stuwplan? Kapitein: De cargadoor heeft er waarschijnlijk nog een. President: Waaruit bestond de lading? Kapitein: IJzer, cement, prikkeldraad, nieuwe vaten, automobielen. Alles was in Antwerpen ge laden. Een copie van de manifesten is op het de partement van Buitenlandsche Zaken. President: Welke was uw eerste haven? Kapitein: Durban, daarna Kaapstad, waar we mais voor de regeering zouden innemen De eerste stuurman is met de giek naar de duikboot gegaan. President: Hoelang duurde het bezoek? Kapitein: Twintig minuten. Intusschen liet ik allen aantreden. Door mijn kijker kon ik alles volgen. De duikboot seinde, dat ik koers Zuid moest ne men. Ik heb dat gedaan. Alle personeel kwam boven, nadat we rond hadden gemaakt De onderzeeboot sleepte toen de giek met den stuurman terug. Daarna seinde hij: „Shiff sofort verlassen." Aan bakboord vierde ik twee bootenzelf ging ik in een derde boot om later wat menschen over te ne men. Dit is gebeurd toen het schip getorpedeerd was. De Duitscher torpedeerde de ..Arendskerk in ruim vier. Het schip brak In tweeën Twee-derde van het schip bleef drijven Had ik toen een sleep boot gehad dan zou dit deel gered zijn. zelfs de lichten brandden nog! President: Wat deed de duikboot verder? Kapitein: Deze ging op het drijvende stuk schie ten Alles vloog in brand Het schip ging rechtop naar den bodem. President: Hoe laat was het toen? Kapitein: Het zal tien uur geweest zijn. Daarna ging de duikboot weg De commandant had be loofd onze positie op te geven, dat heeft hij ook gedaan. Na 2'/e uur kwam de „Fedora" Aanvan kelijk ging het schip voorbij, de kapitein dacht dat we visschers waren.Den volgenden mor gen zijn we op de „Poelau Bras" overgegaan. Zoo waren we drie dagen na de ramp in Nederland terug. Op een vraag van den heer Mante zeide kapi tein Wijker nog, dat de lanceerafstand ongeveer 500 meter bedroeg Er was één kariön aan boord van de duikboot. Ik heb den marconist gezegd niets te zenden Deze had de noodinstallatie al bijgezet en een paar punten gegeven om den uitslag van de me ters te controleeren. De duikboot was van het kleine type. Misschien was er een mogelijkheid geweest te vluchten, mijn tchip liep natuurlijk meer vaart dan de duikboot Had ik zelf een kanon gehad, dan had hij me nooit gekregen Eerste stuurman getuigt De eesrte stuurman, de heer J. H. Oosterhuis vertelde zijn ervaringen, opgedaan op de duikboot Het was niet nieuw voor hem. want in den wereld oorlog was hij (als leerling) ook al eens na aan houding op een duikboot geweest De commandant van de duikboot gaf vier re denen voor de torpedeering op: 1 bestemming voor vijandelijk land, 2 vervoer van contrabande 3. morseseinen na waarschuwing. 4. poging tot ontvluchten. De stuurman heeft zijn best gedaan deze rede nen te weerleggen, maar slaagde er niet In. Vooral over de morseseinen was cïe Duitscher zeer ge belgd Zoodra er.iets was. waarover discussie ont stond, haalde de Duitscher zijn schouders op Een schriftelijke verklaring wilde de Duitscher niet geven. De inspecteur-generaal voor de Scheepvaart cracht lof aan den kapitein voor zijn handelwijze Spr maande voorts aan tot de uiterste voorzich tigheid in dergelijke omstandigheden. 45.00 50.00 55.00 NU Uw voorjaarscostuum te laten ver vaardigen beteekent een belangrijke besparing. Onze MAATCOSTUUMS heb ben dat bijzondere cachet, dat direct aangenaam aandoet. Geen overdreven vormgeving, maar juist dat „beetje extra" in coupe en verzorging, dat ons MAATWERK kenmerkt. HEeren Kleeding Onderneming Gen. Cronjéstraat 1b, Tel. 16045, Haarlem Wat SCHINDELER biedt, vindt z'n weerga niet! (Adv. Ingez Med.) AGENDA. Heden: DONDERDAG 22 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Cabaretavond Coöperatie „De Eendracht", 8.15 uur. Rembrandt Theater: Stanley and Livingstone. Op het tooneel: 6 Brox, accordeon-sensemble. 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Ouverture" en „Niets is heilig" 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „La Béte Humaine". van Emile Zola, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De avonturen van Marco Polo" 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Nonstop-programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopenci behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Heemstede: Raadhuis: Gemeenteraad. Begroo- tingszitting. 10 uur. VRIJDAG 23 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Gala Benefice Concert van de H. O. V. Solist: Prof. Carl Flesch. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avond:- Nieuw programma. Palestina Diorama s. Schotersingel 117a. Geopeno behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en var Jti uur. FEESTAVOND HANDELSAVONDSCHOOL VEREENIGING. De Handelsavondschoolvereeniging organiseert Zaterdagavond 24 Februari haar jaarlijkschen feest avond in 't gebouw van den Haarlemschen Kegel bond. Op dezen avond zal een Cabaret-Revue worden opgevoerd, getiteld „Cocktail", met medewerking van de Bulbtowngirls. De dansmuziek zal worden verzorgd door „The Rhythm Swingers" o. L v. John Lemlijn. WINKELIERSVEREENIGING „GENERAAL CRONJéSTRAAT". In de gisteravond gehouden bestuursvergadering werden de functies als volgt verdeeld. Voorzitter J. H. Korstjens, tweede voorzitter W. C. Muhlhaus, lste secretaris F. I-Iolzhaus, 2de secretaris C. L. Hoeben, penningmeester M. M. van Ake, commis sarissen: B. Prijs en W. D. Sanders. GYMNASIA EN II. B. S.'EN. Cijfcs over 1939. Eind 1039 waren in ons land 52 Gymnasia, 5 H. B. S.'en met 3-jarige cursus, 42 met 5-jar. cur sus B, 14 met 5-jar. cursus A, 74 met 5-jar. cursus A-B, 22 Lycea, 22 middelbare meisjesscholen en 21 handelsscholen van verschillende samenstelling. In totaal 286, tegen 287 een jaar geleden. De scholen werden bezocht door 43.398 jongens en 19.643 meisjes, samen 63.041. Over 1938 waren deze cijfers 42.629 jongens, 19.681 meisjes, samen 62.310. Bij de jongens dus een toeneming van 769, bij de meisjes een achteruitgang van 38. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het comité, dat deze samenkomsten iederen Don derdagavond in de Begijnehofkapel aan het Begijne hof te Haarlem, organiseert, deelt mede. dat in een serie van drie achtereenvolgende Donderdagen enkele speciale tijdsonderwerpen zullen worden behandeld. Donderdag 22 Februari spreekt de heer J. Kits, leider van de „openlucht-Evangelisatie" te Zeist over: „Gods Oordeel over de Christenheid"; 29 Fe bruari zal ds. W. Dubbeldam uit Rotterdam spreken over „Het verzegelde Boek" uit Openbaring 5. waarna op 7 Maart de Evangelist K. Rozendal uit Den Haag zal spreken over „De aanstaande we reldcatastrofe". In al deze bijeenkomsten zullen de huidige gebeurtenissen en hun ontwikkeling in het licht der Bijbelsche profetieën worden besproken, i Verwachting geldig van hedenavond tot mot genavond ongeveer 19 uur: Matige tot zwakke wind uit zuidelijke rich tingen. Gedeeltelijk bewolkt. Geen neerslag mn beteekenis. Des nachts temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, overdag dooi. THERMOMETERSTAND. Hoogste gisteren F 40 Laagste hedennacht F 34 Hoogste heden F 36 Het luchtdrukverval is thans over het geheele westen van z.o. naar n.w. gericht. Van de kust van Portugal tot het zuiden van Noorwegen en het Oostzeegebied zijn de winden uit het zuiden tot zuid-westen. Een strooming van warme voor jaarslucht beweegt zich op geringe hoogte over de resten van de vorstlucht, die zich op het vaste land nog in de onderste luchtlagen handhaaft. Boven Schiphol was hedenmorgen de tempera tuur op 700 m. -f 14 en op 1400 m. +13 graden. In den Balkan en in Italië ligt een gebied van hoogc-n luchtdruk met barometerstanden van 1037 mb. in Hongarije en Joego-Slavië. Het vriest diaar nog, zeer streng en verscheidene stations melden temperaturen tusschen 15 en 20 graden. In Italië is het eveneens nog zeer koud en komt tot ver in het zuiden lichte vorst voor. In tegenstelling tot deze koude in het Middel- landsche Zeegebied is het in Portugal en op de noordkust van Spanje zeer warm. De stations op de Portugeesché kust meldden gisterenmiddag temperaturen boven 20 graden. Bij de Azoren is de luchtdruk sinds gisteren 20 mb. gestegen. De storingsgebieden beperken zich tot den rand van het Poolgebied. De depressie, die gisteren voor de Noorsche kust lag, verdween naar het binnenland van Zweden en wordt gevolgd door een nieuwe ongeveer op denzelfden breedtegraad. De depressie van 985 mb. bij IJsland ligt statiion- nair ten zuidwesten van dit eiland. Om een krachtig gebied van hoogen luchtdruk over het oosten van Groenland en het westelijke deel der Poolzee beweegt zich een uiterst koude lucht stroom naar het zuidwesten. 3AR0METERSTAND Stand van gisteren 767 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 762 m.M. Neiging; Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien KI Houtstraat 13 Tel. 14112. t HELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850 Ongevallendlenst (Brandweerkazerne) Ger Oude Gracht 14141 Brandweer 15333 VERSTANDIGE MENSCHEN die het niet om financieelen toestand be hoeven te laten, bestellen thans reeds de benoodigde groentezaden en wachten niet tot het straks bij den zaadhandel razend druk is en zij misschien lang moeten wachten. Ga dus direct naar: ZAADHANDEL JAN ROOZEN, SPEKSTRAAT 5 HAARLEM, Prijscourant op aanvraag (Adv. ingez. Med.) verschijnt A naast Slager's Verfhandel Tel. 17273 SCHAGCHELSTRAAT 19C (Adv. Ingez Med.) Onrechtmatig steun getrokken. Een arbeider en een patroon knoeiden samen. Door de politie te Heemstede is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand die opgaf werkloos te zijn en dit in wezen niet was. De man, een slagers knecht, ging onder het gewone loon werken bij een Haarlemschen patroon die echter, omdat de man minder verdiende, hem in de gelegenheid stelde des morgens in Heemstede te gaan stempe len. Zoo sneed het mes van twee kanten, tot het strafbare feit aan het licht kwam. Proces-verbaal :s opgemaakt ook tegen den slagerspatroon, daar deze het strafbaar feit in de hand heeft gewerkt. WIE MIST ZIJN FIETS? Op 26 December j.L is vermoedelijk in de Leid- sche buurt te Haarlem een ongemerkte heerenfiets ontvreemd, voorzien van een V. T.-lamp en waar schijnlijk boven op het frame een kinderzadeltje. Acht dagen later, op 4 Januari, des avonds half acht, is voor een café aan de Krocht eveneens een heerenfiets gestolen. Van de vermissing van deze rijwielen, die inmiddels door de politie in beslag zijn genomen, is geen aangifte gedaan. Aan de eigenaars wordt verzocht, zich zoo spoedig moge lijk aan het Politiebureau Smedestraat, afdeeling •echerche, te willen vervoegen om hun eigendom te herkennen. Oslo-staten openen gemeen- schappelijken nieuwsdienst. Heli-station te Amsterdam ingericht. In November 1939 werd te Amsterdam een ver gadering gehouden van de directeuren der natio nale nieuwsagentschappen van de Oslo-staten (Bel gië, Denemarken, Finland, Nederland, Noorwegen en Zweden), waarin de mogelijkheid werd bespro ken van het instellen van een gemeenschappelij- ken berichtendienst volgens het z.g. Heli-systeem. Het doel hiervan was eenerzijds om aan de deel nemende bureaux objectieve berichten uit de res pectieve landen te leveren anderzijds om het den anderen geallieerden persbureaux in Europa mo gelijk te maken de berichten uit de genoemde lan den te ontvangen door middel van het Heli-systeem teneinde aldus aan die berichten de grootst moge lijke verspreiding te geven. Deze nieuwsdienst is thans nadat gedurende eenigen tijd proef-uitzendingen waren geschied werkelijkheid geworden door de inrichting van een draadloos station te Amsterdam. De onderscheide ne bureaux sturen de berichten uit hun eigen land per telex of telegram naar Amsterdam, vanwaar deze berichten door het Heli-station opnieuw wor den uitgezonden. Uitspraken van de Rechtbank. Amsterdamsche kunstschilder vrijgesproken. Drie maanden gevangenisstraf had de Officier tegen twee Amsterdammers geëischt, die zich had den uitgegeven voor kunstschilders uit Laren en daardoor een 78-jarigen bewoner van Bloemendaal hadden bewogen eenige schilderstukjes te koopen. De Rechtbank heeft beide verdachten vrijgesproken. Hond overreden. Wegens het overrijden van een hond op den Spaarndammerdijk op 6 October had de Officier twee weken gevangenisstraf geëischt tegen een 25- jarigen chauffeur uit Westzaan. De Rechtbank ver oordeelde hem tot f 25 boete of 15 dagen. Wapen U tegen hel FbEVAAR v0n KOUVATTEN^ Bescherm Uw keel. luchtpijpen en longen met antiseptische tegen koude vochtigheid en infectie. Maar vraag naar de ECHTE VALDA (Adv. Ingez. Med.) Geen bovengrondsche schuilgangen. Maar wel goede schuilkelders Ieder die trouw de couranten leest moet er van overtuigd zijn dat de kans dat Nederland na tuurlijk tegen zijn zin! in den oorlog betrokken zal worden in den laatsten tijd niet verminderd is. Helaas! Met ongewenschte mogelijkheden moet dan ook rekening gehouden worden. Voorzorgen die genomen kunnen worden mogen niet achter wege blijven. Dit is voor ons reeds aanleiding geweest aan dacht te wijden aan de moeilijkheden die opgelost moeten worden als bij dreigend oorlogsgevaar in onze naaste omgeving 30.000 geëvacueerdem van elders zullen komen en ook aan de medische ver zorging van burgers en militairen. Dit laatste in verband met het feit dat Haarlem in geval van oorlog een centrum zal worden voor de verpleging van zieke en gewonde soldaten. Maar er is ook reden de vraag te stellen of te Haarlem reeds voldoende voorbereidingen zijn ge troffen om, als het eens noodig mocht blijken, het gevaar dat ons dan uit de lucht bedreigt zoo goed mogelijk af te wenden. Bij de behandeling der gemeentebegrooting is in de laatste weken in den Haarlemschen raad wel over verschillende details van de Luchtbescherming gesproken, maar toch niet zoo. dat het overbodig is de hierboven gestelde vraag ter beantwoording te geven. Haarlem, dat aanvankelijk door de regeering v/at de Luchtbescherming betreft in de tweede ge- varenklasse was gerangschikt, is thans overgebracht naar de eerste. Wij hebben allereerst de quaestie van de schuil- gelegenheden. Men weet dat het college van B. en W. eenige maanden geleden in den raad heeft me degedeeld, dat niets gevoeld werd voor het navol gen van het voorbeeld van Amsterdam en ver schillende andere gemeenten, om schuilgangen bo ven den grond te maken. De burgemeester noemde het zelfs „rattenvallen". In het algemeen werd het door hem ongewenscht geacht in tijden van lucht- gevaar veel menschen op éqn punt bij elkaar te brengen, omdat, als er dan op zoo'n plek een bom valt, in eens tallooze slachtoffers worden gemaakt. In hun huis zullen, zoo betoogde de burgemeester, de menschen veiliger zijn dan in zulke schuilgan gen. Alleen zal het noodig zijn er voor te zorgen dat menschen, die tijdens een luchtaanval op straat zijn, een toevlucht kunnen zoeken in openbare ge- bouwen of in particuliere huizen. Toch gelooven wij niet, dat hiermede het vraag stuk van de schuilgelegenheden tegen luchtgevaar geheel als afgedaan kan worden beschouwd. Toen wij dezer dagen in een gebouw waren, bij militai ren in gebruik, viel het ons op, dat overal handwij. zers waren opgehangen „Naar den schuilkelder" Dit is wel een bewijs dat ook de militaire overheid overtuigd is, dat men bij luchtgevaar veiliger zit in een goeden schuilkelder dan im een vertrek boven den grond. Wij stelden daarom aan het Hoofd van de Lucht bescherming te Haarlem deze pertinente vraag: „hoe staat u tegenover schuilkelders?" De heer E. H. Tenckinck antwoordde: „Schuil plaatsen boven den grond acht ik ongewenscht, omdat die geen veiligheid waarborgen. Ik heb pas nog van een deskundige gehoord, dat in China een bom die slechts in de nabijheid gevallen was, zoo'n bovengrondsche schuilgang door den luchtdruk ge heel had weggevaagd, natuurlijk met het noodlot tige gevolg, dat alle menschen die daarin een toe vlucht gezocht hadden, om het leven kwamen. Maar de heer Tenckinck vervolgde: Iets anders is het natuurlijk met goede schuilkelders, zoo mo gelijk onder den grond van bctpn gebouwd, in elk geval goedgekeurd door den deskundige. Zulke openbare schuilkelders zouden natuurlijk alleen bestemd zijn voor het publiek dat zich tijdens een luchtaanval op straat bevindt. Aan h<# maken van zulke goede schuilkelders zijn te Haarlem evenwel zeer groote kosten ver bonden. Tot zoover het Hoofd van de Luchtbescherming te Haarlem. Wij hadden over deze aangelegenheid ook een onderhoud met eenige andere deskundigen. Zy wa ren het met den burgemeester eens, dat boven grondsche schuilgelegenheden afgekeurd moeten worden. Maar de ervaring in den oorlog, ook nu weer in Finland, toont aan, dat er wel degelijk be teekenis te hechten is aan een goeden schuilkel der. Hoe toch staan de zaken? Er is weliswaar geen schuilkelder te maken die veiligheid biedt tegen een voltreffer, doch de kans daardoor getroffen te worden heeft men ook overal elders. Maar een goede schuilkelder biedt wel veiligheid tegen het gevaar van instorting van een huis en ook tegen scherven van bommen. Iemand die bescherming kan zoeken in een behoorlijk ingericlitcn kelder zit daar dus veiliger dan in bovengrondsch vertrek van dat huis. Daarom is het zoo vervolgden deze deskundi gen onverklaai-baar, dat de gemeente Haarlem niet al het mogelijke doet om zooveel mogelijk goede schuilkelders te verkrijgen. Indertijd is door B. en W. medegedeeld, dat nog overwogen zou worden om de kelder die onder de Vleeschhal is in te richten tot openbaren schuilkel der. Deze beslissing is evenwel ongunstig uitgevallen want nu wordt deze kelder althans in orde gemaakt om er boeken van de Openbare Leeszaal en Biblio theek te zetten. In Haarlem zijn nog verschillende kelders die zonder veel kosten in orde te maken zijn voor open bare schuilkelders. O.a. een onder het Gemeentelijk Concertgebouw. Het gemeentebestuur heeft eenigen tijd geleden aan Bouw- en Woningtoezicht opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van kelders in openbare en particuliere gebouwen. Par ticulieren konden zich tot een ingenieur van dien dienst wenden om advies hoe zij hun kelder, als die te klein was voor openbaren schuilkelder, in orde konden maken voor hun eigen gezin, personeel en eventueel eenige omwonenden. Slechts weinig inge zetenen zijn er toe overgegaan hun kelder te laten beveiligen, hoewel dit in vele gevallen voor een honderd gulden mogelijk was. In veel gevallen is de bedekking van den kelder niet voldoende, maar niet zelden is dit bezwaar op te vangen door een goede stempeling aan te brengen, waardoor de kel der gevrijwaard wordt voor instorten. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat die par ticulieren daartoe niet zijn overgegaan omdat het standpunt dat B. en W. in den Raad destijds hebben ingenomen in deze stad feitelijk den indruk heeft gewekt, dat het niet noodig is, een schuilkelder te hebben en dat men veiliger, althans even veilig, in een gewone kamer zit. Die conclusie lijkt ons evenwel aanvechtbaar. Zou het daarom niet gewenscht zijn deze quaestie alsnog onder oogen te zien en ccn duidelijk advies aan de bevolking te geven? In Haarlem zijn thans van gemeentewege eenige schuilkelders gemaakt, namelijk onder het gebouw van den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht (voor personeel en bezoekers), verder on der den nieuwen vleugel van het Stadhuis in de Ko ningstraat (bedoeld voor ambtenaren en publiek) en bij de gasfabriek en electrische centrale aan den Harmenjansweg (alleen voor het personeel). De gemeente heeft indertijd de gelegenheid gehad, onder winkels die in de nabijheid van de Jan Gij- zenvaart in Haarlem-Noord gebouwd werden een goeden openbaren schuilkelder te laten bouwen voor enkele duizenden guldens, maar is op dit aanbod niet ingegaan. Een moeilijkheid is de financiering van den bouw van schuilkelders. In de Luchtbeschermings- wet is het rijk aangewezen voor het betalen van de kosten van den bouw, maar het ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft tot heden geweigerd de financieele gevolgen daarvan voor het rijk te aan vaarden. Verschillende gemeenten hebben de uit gaven daarvan voor eigen rekening genomen, maar het is de vraag of dit aan Haarlem zou worden toe gestaan, omdat immers het tekort op de Haarlem- cche begrooting gedekt moet worden door het rijk in den vorm van extra subsidies uit het Werkloos- heidssubsidiefonds. Wij hebben ons ook tot het Hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging voor Luchtbescherming gewend. Dit deelde ons mede, dat het bouwen van openbare schuilkeders buiten haar bemoeiingen valt, omdat dit een taak van de overheid is. De Vereeni ging wijdt alleen aandacht aan de zelfbescherming door de bevolking. Zij adviseert aan de menschen indien het mogelijk is een goede schuilkelder in eigen huis te maken, of anders een deskunidg goed gekeurde ondergrondscheschuilgelegenheid in den tuin, eventueel in samenwerking met de buren. Alleen als dat niet mogelijk is moet men in huis zoo goed mogelijk een schuilvertrek in orde maken. Daaruit blijkt dus dat ook het hoofdbestuur van deze vereeniging beteekenis hecht aan goede schuilkelders. H. O. V. LOTERIJ. De trekking van de H. O. V. Loterij, die oorspron kelijk op 18 September was bepaald, maar die door de tijdsomstandigheden moest worden uitgesteld, zal nu definitief op 18 Maart plaats vinden. Zaterdag 24 Februari zal hiervoor een groote reclame-campagne beginnen, een truck waarop de hoofdprijs, een 4-persoons Ford cabriolet wordt geplaatst, zal rondrijden en huis aan huis worden loten aangeboden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich met verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oJ niet ge- plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Nog eens de Winkelsluiting, Geachte redactie, Ik heb reeds meerdere stukken gesohreven over de actie 7 uur sluiting, de een is het met mij eens, de ander niet. Ik wil gaarne even de mevrouw ant woorden, die argumenten naar voren haalt die met de actie 7 uur sluiting niets uit te staan hebben. Mevrouw zoekt het wel iets te ver met te schrij ven over vacantie en over een vrijen middag (want wanneer moeten wij dan onze inkoopen doen?) Maar dat heeft toch niets te maken met de 7 uur sluiting of schrijft mevrouw dit soms om te laten zien wat een bediende wel heeft en een patroon niet? Mevrouw schreef ook, dat de heeren na hun dagtaak en na het diner nog even met hun dames iets konden koopen. Wat moet haar man en ook wij dan wel niet beginnen? Uw man die reeds 20 jaar zaken doet heeft ook den tijd van vroeger meége- maakt. Was het voor hem geen genot dat de hui dige sluiting van kracht werd? Of wilt u soms weer naar den ouden tijd terugkeeren? Nu bent u nog sterk op de 7 uur^sluiting tegen, maar als ook dit doorgaat dan zal ook uw man als het een paar weken verder is het met mij eens zijn. Mijn dank voor de-plaatsing, DE WINKELBEDIENDE. SCHEEP/ T'JIJkCENl JAVA—NEW-YORK LIJN Brastagi, Batavia n. New York 20 v. Kaapstad. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Pinang, 20 v. Durban n. Sabang. Buitenzorg, (uitreis) p. 21 Perim. Indrapoera, Batavia n. Genua 21 van Port Said, 2fl fv.) te Genua verwacht. Dempo. (uitreis) 21 v. Colombo. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN Manoeran, 18 v. Calcutta te Los Angeles,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2