Nederland verzorgt zijn verdediging Ons verdedigingsstelsel mag er wezen! Vreemde vliegtuigen boven ons land. Wintersche kwalen? Oan M^nhardtjes halen! Indië rijp voor een volwaardig parlement? Economische Zaken D O,N DERDAG 22 FEBRUARI 1940 HA ARE EM'S DAG BEAD (Van onzen specialen verslaggever) Driemaal hebben de vertegenwoordigers van de Nederlandsehe pers thans de gelegenheid gehad, zich met eigen oogen te overtuigen van den stand van zaken betreffende de verdediging van onze land- en zeegrenzen. Vóór de mobilisatie zijn zij twee keer op pad geweest om te zien, hoe men overal vorderde met den aanleg van verdedigings objecten. Bijna een half jaar nadat de algeheele mobilisatie werd afgekondigd zijn zij, vergezeld ditmaaldoor vele vertegenwoordigers van de -buitenlandsche pers (voor zoover deze niet tot de oorlogvoerende landen behoorden) op initiatief van het Algemeen Hoofdkwartier aangetreden voor de derde excursie. Reeds hebben wij de gelegenheid te baat geno men om enkele algemeene conclusies te geven. Er zij bij het slot dezer beschouwingen nog aan toegevoegd dat de opgedane indrukken inderdaad tot voldoening, groote voldoening, aanleiding ge ven. Het Nederlandsehe volk kan gerust zijn. De troepen, die langs de grenzen zijn gelegerd, de kustbataillons en de troepen in het inundatie- gebied hebben prachtige prestaties geleverd, heb ben gewerkt in een tempo dat eerbied afdwingt. Nederland is paraat. Het is reeds gezegd, maar het mag heuscn nog wel eens herhaald worden. Zij, die hun blik hebben laten weiden over de reeksen versperringen, over de indrukwekkende rijen kazematten, over de bruggen, die als vitale onderdeelen der toegangswegen extra-scherp be waakt en verdedigd zullen worden, zeggen het tenminste uit den grond van hun hart. En het moge ieders waardeering hebben, dat het Alge meen Hoofdkwartier in ons land de pers in de gelegenheid heeft willen stellen om over de ver dediging één en ander te schrijven. Zonder iets te kort te doen aan de effectieve verdediging van onze grenzen en onze kust zij hier voorts nog eens de nadruk gelegd op het inundatiegebied, waar zich achter het water een reeks van linies uitstrekt, waarvan de weerkracht groot, zeer groot is. Het is niet, omdat een tocht door dit gebied bij de twee vorige excursies niet op 't programma stond, dat wij daarvoor extra aandacht vragen. Neen, de reden is dat naar veler meening hier sinds 1 September zoo ont- I zaggelijk veel veranderd is ten goede veran derd! dat een accentueering daarvan stellig verdiend is. 1 De deelnemers aan de excursie hebben de sol daten bij een damsluis bezig gezien om den wa terstand van twee aan elkaar grenzende kommen te wijzigen. Zij hebben zelf blootgesteld aan een snijdenden'wind toegezien, hoe de soldaten één en al actie waren om de oefening zoo goed mogelijk te doen slagen. Zij hebben het nut lee- ren kennen van een alarmoefening, welke in een oud fort, een hecht en stevig bolwerk, leidde tot de bezetting van alle posten in enkele oogenblik- ken. j Zie, dat was kranig werk. Want nauwelijks I had de uitkijkpost een vuurpijl ontstoken omdat er „gevaar" dreigde of de hoornblazer schetterde het alarm de lucht in. En meteen kwamen de secties in beweging, werd in looppas de posten bezet, trokken, de troepen, bewapend met mi trailleurs, bet oude bolwerk in, joeg een aan zijn gespan vastgekleefde soldaat een stuk geschut naar bovén. Na enkele minuten had iedereen zijn post betrokken en was er voor den toeschouwer niets meer. te zien. Maar hij wist dat 't fort op alles voorbereid was. Een ander hoogtepunt? Er zijn zoo vele inte ressante indrukken van deze excursie, die zich voor een beschrijving leenen! En dan denkt de schrijver van deze regels terug aan de in de dui nen gelegerde soldaten, die op hun eenzame pos ten de wacht houden om een overrompeling van zee uit te verhoeden. Hij denkt ook aan een na tuurlijk verdedigingsterrein, dat in normale tij den onbegaanbaar en ondoordringbaar is. De deskundigen geven direct toe dat de thans kei hard bevroren grond voor een invaller in deze streek een voordeel beteekent. Maar zij laten er direct op volgen dat de troepen, belast met de taak een opmarsch door dit uitgestrekte gebied onmogelijk te maken, hunnerzijds ook bepaalde maatregelen hebben getroffen om het voordeel te niet te doen. En dan wordt gewezen op 't feit, dat er overal mijnen in dit terrein verspreid lig gen, dat er ten behoeve van de defensie kanalen zijn gegraven, dat zich ook hier de noodige kaze matten en mitrailleursnesten bevinden, die een nadering tot een hachelijke onderneming bestem pelen. Het Nederlandsehe leger heeft krachtig, zeer krachtig gebouwd aan de defensie van het land dat open en bloot lag en dat heel weinig geld over had voor een eenigszins passend verdedi gingsstelsel. Toen de noodzakelijkheid daarvan Belecninjr obligatiën tweede Neder landsehe Staatsleening 1940. Het bestuur van de Vereeniging voor detn effec tenhandel te Amsterdam heeft zich met een circu laire tot de leden gericht, waarin zij mededeelt, dat het den leden vrijstaat, om in afwijking van het provisie-reglement, de obligatiën der tweede staatsleening 1940 als onderpand voor beleening te aanvaarden van hen, die ter gelegenheid van de storting liquiditeitsmoeilijkheden ondervinden, zulks op dezelfde voorwaarden als door de Neder landsehe Bank geschiedt blijkens het bij de kan toren van inschrijving verkrijgbare afzonderlijke bericht van de Nederlandsehe Bank. De leden zullen daarbij van degenen die in ver band met de liquiditeitsmoeilijkheden bij de stor ting op de obligatiën dezer leening een beleening wenschen te sluiten, de onderteekende verklaring moeten verlangen, welke in de circulaire van de Nederlandsehe Bank van 14 Februari jl. is opgeno men. meer en meer doordrong is de hand aan de ploeg geslagen en is er in betrekkelijk korten tijd mei man én macht gewerkt om den achterstand zoo goed mogelijk in te loopen. Het stemt tot dankbaarheid dat het gemobili seerd Nederland gelukt is, een effectief verdedi gingsstelsel te scheppen. Nu al weer bijna een jaar geleden is men met het „bouwen" daaraan beginnen. Er is gedurende dien tijd koortsachtig doorgewerkt teneinde de belangrijke toegangswe gen zoo goed mogelijk te beschermen. Daarna is in een even verbijsterend tempo de conso lidatie van de stellingen en onderkomens aan grenzen en kust gevolgd. Ondertusschen werd het inundatiegebied onder het oog genomen en zette men ook daar de verdedigingslinies uit. En zoo heeft Nederland, ter handhaving van zijn neutra liteit naar alle zijden, een defensief stelsel tot stand gebracht, dat hecht en sterk is. Dat er wezen mag! ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Woensdag was de heer H. Bosma nabij de Ned. Herv. Kerk te Hemelum aan het boomen bakken. Op een gegeven oogenblik raakte hij onder een vallenden boom. Toen men hem er onder vandaan haalde, waren de levensgeesten reeds geweken. Noortl-Hollandscli Kanaal wordt opengebroken. Men is heden begonnen met het breken van het ijs in het Noordhollandsch Kanaal. Voor de scheepvaart zal het opengaan van dezen vaar weg van groot belang zijn. ook in verband met de verbinding met Friesland en Groningen. Het ijs in het IJselmeer blijft altijd veel langer zit ten dan in de kanalen en door het openmaken van het Noordhollandsch kanaal wil men trachten de scheepvaartverbinding met het Noorden van ons land zoo spoedig mogelijk te herstellen Officieren van het Leger des Heils niet vrij van militairen dienst? Besluit van den minister van Defensie bestreden. De afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State behandelde Woensdag een be roep Van den officier van het Leger des Heils Spie- gelaar, wien de minister van defensie vrijstelling van militairen dienst op grond van het bekleeden van een geestelijk ambt (art. 26 Dienstplichtbesluit) heeft geweigerd. Naar Mr. H. H. Steneker uit Amsterdam, die voor den appellant optrad, mededeelde, heeft het Leger des Heils in Nederland 16 officieren in militairen dienst. Pleiter trad dan ook op namens de hoofd leiding van het Leger des Heils. Spr. betoogde, dat het Leger des Heils een belang- ijke overeenkomst vertoont met de kerk. Het is een godsdienstig genootschap dat met de kerk in één lijn werkt. Er is verschil van methode, doch in wezen zijn doel, grondslag en middelen gelijk. De positie van den officier besprekende, legde pleiter er den nadruk op, dat diens positie geheel an ders is dan die van den soldaat. De arbeid van den officier is gelijk aan dien van den geestelijke en van den zendeling. Pleiter drong dan ook aan op vernietiging van het besluit van den minister. De Kroon zal later beslissen. Protest te Berlijn. De regeeringspersdienst meldt: Gelijk reeds is meegedeeld, is Dinsdag een Duitsch vliegtuig, dat boven Friesland en Gronin gen vloog, door een Nederlandsehe vliegtuig patrouille onder vuur genomen en verjaagd en is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een vreemd vliegtuig van onbekende nationaliteit boven den Helder gesignaleerd, hetwelk niettegenstaande de duisternis, van den grond af onder vuur is genomen. Uit later ingekomen berichten blijkt dat Dinsdag in den loop van den dag een viertal vliegtuigen van Duitsche nationaliteit op verschillende punten aan den rand van ons land, n.l. bij Winterswijk, bij Sittard, bij Middelburg, bij Terschelling en een vijfde bij Zutfen zijn waargenomen. Bij Terschelling werd op het in overtreding zijnde vliegtuig het vuur geopend. Voorts werd in den loop van den nacht van Dinsdag op Woensdag een verspreid aantal vreemde vliegtuigen gehoord, die onder dekking van de duisternis over ons land vlogen. Niettegenstaande de duisternis is ook daarop op een achttal plaatsen gevuurd. Van deze vlieg tuigen kon echter in die omstandigheden en in ver band met de groote hoogte, waarop zij vlogen, de nationaliteit niet worden vastgesteld. Zoowel te Londen als te Berlijn worden door de regeering inlichtingen ingewonnen nopens de na tionaliteit der betrokken vliegtuigen. Bovendien zal te Berlijn naar aanleiding van de bovenvermelde gevallen van neutraliteitschending door Duitsche vliegtuigen een protest worden uitgebracht. Geen Duitsch vliegtuig boven Nederland. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Nederlandsehe regeeringspersdienst heeft me degedeeld, dat Dinsdagmiddag boven Leeuwarden op Nederlandsch gebied een Duitsch vliegtuig waar genomen en door een Nederlandsehe vliegtuig patrouille achtervolgd en beschoten is. Volgens de ter beschikking van de officieele Duitsche instanties staande berichten is bij dit voorval geen Duitsch vliegtuig betrokken. Hierbij kan worden aangeteekend zoo wordt ons van gezaghèbbende zijde medege deeld -r- dat het in overtreding zijnde vliegtuig ontwijfelbaar is herkend als van Duitsche na tionaliteit te zijn. De kenmerken dezer natio naliteit, zoowel als het type Heinkel III K, zijn duidelijk herkend. Albert de Bary op de Engelsehe zwarte lijst geplaatst. Naar de Fin. News meldt is de Amsterdamsche bankfirma Albert de Bary Co. op de Engelsehe zwarte lijst geplaatst. Het blad voegt hieraan toe, dat bankkringen, die de Amsterdamsche bankfirma altijd hebben be schouwd als een instelling, welke door Duitschland werd gecontroleerd, maatregelen hebben genomen, dat deze kwestie in parlement zal worden behan deld, waar aan den minister van economische oor logsvoering zal worden gevraagd, waarom het vijf maanden heeft geduurd, voordat deze maatregel werd genomen. Voorloopig geen regen te verwachten. Sneeuw en ijs „verdampen". Na een vorstperiode van ruim twee maanden, welke alle records op het gebied van vriezen en wat daarmede verband houdt, heeft gesla gen, is eindelijk de dooi ingezet. Er is een ge heel andere circulatie van lucht boven Europa ontstaan en daarmede is voorloopig een einde gemaakt aan de regeering van koning Thialf. Of de dooi definitief zal zijn, is niet met ze kerheid te voorspellen, omdat in het Noorden van Europa nog zeer lage temperaturen worden geregistreerd en ook in vroegere strenge win ters aan het einde van de maand Februari vorstperioden zijn voorgekomen. De situatie is echter thans zoodanig gewijzigd, dat voorloopig d.w.z. in de eerstvolgende da gen geen vorst verwacht wordt. Het gebied van boogen luchtdruk, dat tot .Dinsdag boven de Oostzee en Scandinavië lag en in ons land vorst veroorzaakte, heeft zich naar Centraal Europa verplaatst en is daarbij in beteekenis toegenomen. In Zuid- en Midden-Noorwegen is de luchtdruk dus aanmerkelijk gedaald, waardoor in onze omgeving de wind naar het Zuiden is gedraaid. Ons land krijgt daar door luchtaanvoer uit Spanje en Italië, waar temperaturen heerschen van ongeveer vijftien graden CelciUs boven nul. Deze winden zijn behalvè, dat zij een betrekkelijk hooge tem peratuur hebben, bovendien nog zeer droog. Het gevolg is dan ook, dat in ons land de dooi dit jaar niet met regen gepaard zal gaan en de sneeuw en ijs welke hier nog aanwezig zijn, niet alleen zal smelten, doch ook „verdampen". De dooiperiode zal dus ditmaal niet gepaard gaan met het vrijkomen van veel vocht, daar deze in de lucht wordt opgenomen, hetgeen voor de verschillende reinigingsdiensten in ons land doch ook voor den Rijkswaterstaat, een zeer gunstige wending is. Ook het feit, dat het hoo ge drukgebied van Scandinavië zich naar Zuid- Duitschland heeft verplaatst, is voor den Rijkswaterstaat gunstig. Immers nu zal met na me de Rijn bij zijn oorsprong vorst ondervinden, terwijl de monding in een gebied van betrek kelijk hooge temperatuur ligt. Het ijs smelt, dus eerst bij de monding en dit bevordert den af voer in belangrijke mate. Boekhouder stak loongelden in zijn zak. De politie te Kampen is- op het spoor gekomen van een geval van oplichting, gepleegd door middel van loonstaten. Een groote aannemersfirma van S. had verschillende wei-ken in uitvoering, waarvoor zij twintig tot vijf-en-twintig Kamper arbeiders in dienst had. De zaken dezer firma werden beheerd door den 33-jarigen boekhouder G. Deze maakte de loon staten gereed en keende de loonen uit. In deze loon staten heeft de boekhouder geknoeid. Als een ar beider twintig gulden verdiende vulde hij b.v. vijf en twintig gulden in. Arbeiders, die niet meer in dienst waren, werd, althans volgens de loonstaten, toch nog loon uitgekeerd, maar het verdween in den verkeerden zak. Zoo heeft G. zijn patroon ge durende eenige maanden voor een zeer aanzienlijk bedrag benadeeld. G. is in hechtenis genomen en ter beschikking van de justitie gesteld. Bij Griep, Koorts, Kou, Rheumatische pijnen, Spit, Pijnlijke ledematen, Ziek en hangerig gevoel. De echte zijn niet rond, maar hartvormig. 12 stuks 50 cent, 2 st. 10 cent. Bij Apoth en Drogisten. (Adv. ingez. Med.) Het Nederlandsehe s.s .Tara", dal 60 mijl ter Zuid Westen van Kaap Ministère door een explosie is getroffen De .Tara die 4760 ton meet, was met een lading graan voor de Nederlandsehe regeering op weg naar Rotterdam TWEEDE KAMER a Volgens verschillende sprekers niet (RJC Stasljpartij) DEN HAAG Woensdag. Zeer breedvoerig, tevens zeer principieel ging de heer v. Poll (R.-K.) in op de kwestie van een „volwaardig Parlement" in Indië. Daarvoor is de bevolking nog allesbehalve rijp. Er bestaat geen Indisch volk als een eenheid, in een gebied, waar men meer dan 200 taalgroepen heeft. Men kan dan ook niet spreken van een Indisch Parlement; eer zou men 't nog kunnen hebben over een Europeesch Parlement. Spreker hield zich vervolgens met het vraag stuk van de volkshuishouding bezig; hij voerde hierbij zelfs een bruid, een bruidsluier en bruids jonkers ten tooneele De korte rede van den langen zin kwam in hoofdzaak hierop neer, dat 't voor een juist economisch beleid waarlijk niet voldoende is zich te wer pen op versobering, want meer dan een versobering kan juist een economische ramp van de eerste grootte beteekenen. Uitbreiding van rationeele ruilhandelingen achtte deze afgevaardigde het ware en hij meende dat het op den duur goec zou blijken te zijn als men daar voor nog wat meer zou uit geven. Hij besloot met de opmerking, dat hij geen uiteenzetting van een nieuwe, maar slechts van een oude economie ten beste had gegeven. Al in 1854 had Thorbeeke gezegd en spr. was het hier mee eens dat het belang van de Indische bevol king het belang van het moederland is. De anti-revolutionnaire Indische deskundige M e ij e r i n k constateerde, dat de tegenwoor dige welvaart in Nederlandsch-Indië berust op de wankele, benevens droeve basis van de oorlogs omstandigheden. Spr. gaf na gedetailleerde econo mische beschouwingen te kennen het ten aanzien der staatkundige problemen in groote trekken met den minister eéns te zijn. Prof. v. Gelderen (s.-d.) erkende dat een sluitende begrooting als principe juist is, maar op den langen duur. Men mag dan ook gerust voor productieve doeleinden uitgaven doen, ook al zou dat mede een beletsel vormen om thans de begroo ting sluitend te krijgen. Met aanwending van vele cijfers ontkende spr. vervolgens ,dat de Indische bevolking van de in de vroegere crisisjaren haar toegebrachte slagen weer geheel hersteld zou zijn. Deze afgevaardigde ves tigde voorts de aandacht op een voor de inlandsche bevolking ongunstige ver schuiving van het Europeesch kapitaal van den land bouw naar den mijnbouw. Eerstbedoelde bedrijven laten een veel- hooger loonpeil ziein: zoo keeren de olie- tin- en steenkolenbedrijven tezamen, evenveel loon uit, als alleen de suikerindustrie doet aan haar vast personeel, buiten de koelies. Tenslotte ging Prof. van Gelderen tegen 's heeren v. Poli's ideaal inzake ineen- groeiing van de economie van Nederland en van Indië in. Indië moet zichzelf door eigen kracht ont wikkelen en dat dienen wij te bevorderen. Daar mee zij<n we op den juisten weg, maar al is de koers goed, het tempo is veel te langzaam. De heer Baj et to r.-k.) bestreed de extremisti sche stroomimg in Indië en waarschuwde tegen de gevaarlijke tendenz van de ex tremistische nationalisten, wier geluid men in menig opzicht kan beluisteren in het betoog van Roestam Effendi (commun.) die geen goed woord over had voor hetgeen de Indische Regee ring doet en verder nog een parlementair rondje bokste met de sociaal-democraten, die hij veel te reactionnair vond. Dat ook de heer Stokvis voor stander was van handhaving van den band tus- schen Nederland-over-zee en het moederland, schreef spr. toe aan het feit, dat de sociaal-demo craten thans dank zij de Minister-zetels hee- lemaal „verburgerlijkt" en gouvernementeel zijn geworden. Al zullen de sociaal-democraten voort gaan in zulk een poel te verzinken, de communis ten zullen trouw blijven aan het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht van Indië. EERSTE KAMER Meer dan een senator gaf uiting aan zijn verheu genis over het herstel van Minister Steenberghe, al moge dan Mr. v. Rappard (lib.) de eenige geweest zijn, die het op „dichterlijke" wijze deed met het rijmpje „Ischias komt den Minister slecht van pas'- In proza gaf deze afgevaardigde, die een agrarisch pleidooi hield, te kennen voor 'n afzonderlijk Dep, van Landbouw te voelen, opvatting bestreden door den heer Kolff (c.h.) (die het onjuist achtte, dat Minister Steenberghe de bepaling van schadever goeding voor boeren wegens inundatie enz. af schuift op z'n ambtgenoot van Defensie), maar ge deeld door den heer Hi ems tra (s.d.), welke laatste wel vond, dat op zichzelf de tegenwoordige Minister er van maakt, wat hij er van maken kan, hoewel hij wat te veel onder den invloed van de in dustrie schijnt ie staan. Een ander sociaal-demo craat, de heer de la Bella had Mr. Steenberghe en diens staf reeds gehuldigd voor veel, dat tijdig ondernomen is, met het gevolg, dat we er econo misch in 'n aantal opzichten thans gunstiger voor staan dan bij den aanvang van den vorigen wereldoorlog. In verband met 't vraagstuk van de prijzenpolitiek gaf spr. te verstaan, dat men de prijzen niet min of meer den vrijen loop moet laten noch de spiraal beweging aanvaarden, maar dat het zaak is maat regelen te treffen ten einde het arbeidersbudget voor verdere prijsstijgingen te behoeden, riet stij gen van dat budget dient op te houden onder meer door vermindering van heffingen, aantasting van bedrijfs-reserves en desnoods door toelagen. Aldus deze afgevaardigde, die voorts o.m. nog het noodige in het midden bracht omtrent aanwending van het productie-apparaat en van de distributie in het algemeen belang, om verder ook nog economische organen onderwerp van 'n deel zijner rede te doen uitmaken. Terugkeerende tot meer agrarische aangelegen heden vermeld ik, dat Mr. v. Rappard er zijn ver bazing over kenbaar maakte, dat in ons land van boter en kaas, de militairen slechts margarine krij gen, ja, dat ze zelfs niet eens boter in de cantine kunnen koopen ook al hebben ze er het geld voor over! Deze verbazing deelden o.m. de heeren Kolff die voor tomatensoep Nederlandsehe boven Italiaansche tomaten prefereerde en Fleskens (R.K.). Laatstgenoemde nam het verder op voor kaas, waarvan het leger meer moet krijgen. Spoedige indiening van een natuurbeschermings wet kwam op het verlanglijstje van Mr. Janssen (R.K.) voor en op dat van den, over de distributie regeling van peulvruchten ontevreden, heer Ter Haar (c.h.), overheidssteun voor het aanbouwen van nieuwe schepen ter vervanging van verloren gegane of verouderde vaartuigen, al erkende hij, dat de B. E. N. A. S. o schrik, de voorzitter wist niet wat deze barbaarsche benaming, afkomstig van een afkorting met behulp van de eerste letters eenige woorden beteekende en niemand kon het raadsel oplossen! op dit gebied wel het een en ander doet. Donderdag komen nog verschillende heeren aan het woord, alvorens de Minister het zijne zal kun nen zeggen. E. v. R. Dr. C. J. Gorter volgt prof. Zeeman op. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft Woens dagmiddag door een hoogleeraarsbenoeming einde lijk de sedert eenige jaren bestaande vacature aan de Amsterdamsche universiteit bezet, door de be noeming van een hoogleeraar in de natuurkunde. In de plaats van prof. dr. P. Zeeman. Zooals be kend is hebben curatoren der Amsterdamsche universiteit sedert het aftreden van prof. Zeeman verschillende natuurkundigen van naam hiervoor aangezocht. Overeenkomstig de voordracht van B. en W. werd tot buitengewoon hoogleeraar benoemd dr. C. J. Gorter te Groningen en tot lector in de ex- perïmenteele natuurkunde dr. T. L. de Bruin te Amsterdam. De loopbaan van dr. C. 3. Gorter. De nieuwe buitengewone hoogleeraar in de ex- perimenteele natuurkunde en de natuurkundige propaedeuse, dr. C. J. Gorter, is op 14 Augustus 1907 te Utrecht geboren. Hij bezocht het onder leiding van prof. R. Casimir staande Nederlandsehe Lyceum te Den Haag en ging in 1924 natuurkunde studeeren aan de universiteit te Leiden, In 1928 werd hij daar assistent van prof. De Haas en een jaar later nam hij deel aan de door de Academie van Wetenschappen naar Nederlandsch-Indië ge zonden z.gn. eclipse-expeditie. In 1931 wend hij benoemd tot conservator van het natuurkundig laboratorium der Teyler-stich- tmg te Haarlem en in Maart 1932 promoveerde hij op een proefschrift getiteld „Paramagnetische Eigenschaften von Salzen". In 1936 werd dr. Gorter benoemd tot conservator aan de rijksuniversiteit te Groningen met een per soonlijken titel van lector. Hij was hier speciaal belast met het geven van natuurkunde-ondenvUs aan medische studenten. Later werd hij bovendien hoofdassistent van prof Coster en in 1937 maakte hij een studiereis naar Amerika. De loopbaan van dr. T. L. de Bruin. Dr. T. L. de Bruin, die thans benoemd is tot lector in de experimenteele natuurkunde, in het bijzonder den oorsprong en de systematiek der spectra, is 3 Augustus 1895 te Hattem geboren. Hij bezocht de rijkskweekschool te Deventer en werd onderwijzer. Van 1914 tot 1920 was hij als zoodanig werkzaam en behaalde inmiddels verschillende acten, tot hij in laatstgenoemd jaar staatsexamen deed en aan de Amsterdamsche universiteit wis- en natuurkunde ging studeeren. In 1927 promo veerde hij cum laude op een proefschrift, getiteld „Ocndei-zoekingen naar den bouw van eenige spectra m verband met nieuwere theoretische beschouwin gen". Van 1924 af was hij assistent van prol dr. P. Zeeman. Met een korte onderbreking in 19281929 toen hij voor studie-doeleinden in Amerika ver toefde. In Augustus 1930 werd hij benoemd tot pri vaat-docent en sedert het aftreden van prof. Zee man heeft hij diens taak waargenomen. Meer bewegingsvrijheid voor onze militairen. Naar wij vernemen zal aan onze gemobiliseerden een ruimere bewegingsvrijheid worden verleend. Was men voorheen gebonden aan een zekere limiet, thans is het mogelijk geworden, dat de gemobili seerden uit alle plaatsen van het land, des avonds kunnen vertrekken, mits men op het avondappèl aanwezig is. Men is dei-halve niet meer aan een bepaalde grens gebonden. Twee D. C.—5's voor de West. In den loop van het vorig jaar bestelde de K. L. M. vier Douglas DC-5 vliegtuigen. Deze bestel ling is ïntusschen nagenoeg gereed gekomen, en over enkele weken zullen de eerste twee DC-5's naar West-Indië woz-den vervoerd, waar ze door de K.L.M. op haar luchtnet rondom Curacao in be drijf zullen worden gesteld. Het eene vliegtuig is ingericht voor 16, het andere voor 22 passagiers. Het oude gebruik der K.L.M. om haar vliegtuigen te doopen met vogelnamen zal ook bij deze nieuwe serie worden voortgezet. De DC-5's van West-In dië ontvangen de registratieletters PJ-AIW en PJ-AIZ. Hun namen zullen zijn „Wakago" en „Zonvogel". De Wakago is een boschhoen, een vogel welke in West-Indië zeer bekend is, deze wekt den rei ziger bij de eerste schemering met den zeker wel 20-maal herhaalden roep: „Wakago" een verbaste ring van „walk and go". De Zonvogel kan man vergelijken met den roer domp. Deze vogel, welke men veel ziet langs de kleine rivieren in de binnenlanden, komt dikwijls, tam. voor in de kleine dorpen, en zelfs in Para maribo. L. J. van Wijk ten grave gedragen. Op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam is Woensdagmiddag onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer L J. van Wijk, in leven oud-secretaris en buitenge woon lid van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Onder de aanwezigen bevonden zich prof. dr. F. W. Grosheid, hoogleeraar te Amsterdam, de veldpredi kers dr. W. G. Harrenstein en ds. Bik en vele an dere predikanten, de heer G. de Jonge, referendaris van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam en de lieer Jan van Zutphen, voorzitter van de vereeni ging „Zonnestraal". Toen de baar met het stoffelijk overschot de aula werd binnengedragen, speelde de organist „Komm süsser Tod" van Joh. Seb. Bach. Op verzoek van de familie werd slechts gesproken door den heer E. René van Ouwenaller, buitenge woon lid van het Ned. Bijbelgenootschap en ds. G. J. Duyvendak, predikant te Utrecht. Vervolgens speelde de organist „Neem, Heer, mijn beide handen", het lievelingslied van den overle dene. Hierna werd het stoffelijk overschot graf waarts gedragen, onder de klanken van „Boven de -Uerren zal het eens lichten" Nadat ds. Duyvendak het „Onze Vader" had uit gesproken, dankte een zoon van den overledene voor de belangstelling.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5