TRANSPORT VAN „SLACHTOFFERS". Strijd om Atlantis Tijdens de oefeningen van het Nederlandsche veldleger. Een mortier, geheel gereed in stelling, brengt zijn projectielen in worpvuur over het voorliggende masker Aan den langsten winter komt zelfs een «inde. Sommige optimisten zochten reeds een plaatsje op het terras van een restaurant, dat zijn stoeltjes en tafeltjes ter uitnoodiging had uitgestald Zware mitrailleurs slaan, verdekt opgesteld in het sneeuwgebied, een aanval Prof. Bogdan Filoff is bij de kabmets- af. De paraatheid van het Nederlandsche veldleger wordt door de geregelde wisseling in Bulgarije tot minister» oefeningen steeds meer geperfectionneerd president benoemd Ook het vervoer van gewonden kwam bij de dezer dagen gehouden oefeningen van het Nederlandsche veldleger naar voren. Het transport bij een zg. .inlaadpunt", waar auto's gereed stonden, om de .slachtoffers" over te brengen In den Haagschen Dierentuin werd een groot aantal wilde zwanen ondergebracht, afkomstig uit het Noorden van het land. Zoodra de weers omstandigheden zich hebben verbeterd, zouden de dieren aan het strand te Scheveningen weer in vrijheid worden gesteld Bij de luchtraids der Sovjets op de Finsche steden moeten vele gebouwen het ontgelden. Wat er overbleef van een huis, nadat het door een Russische vliegtuigbom was getroffen Na het gebeurde met de .Altmark.*. Sommige geredden van de Engelsche zeelieden, die op het Duitsche schip gevangen zaten, worden thans te Londen verpleegd, om weer op verhaal te komen. Charles Soderblom van de .Doric Star en Joc McSween van de _S»omoway" bespreken nog eens het avontuur Het Nederlandsche veldleger oefent. Met de bewapening van zijn pantser koepel beheerscht een snel naar voren gereden pantserwagen het schootsveld tusschen een sneeuw wal en andere dekkingen door Willy Reese 33 Het werd plotseling koud, de zon verborg zicb achter de wolken, een lichte wind stak op Herbert Wallner, houd nu op met fantasceren, sinds weken loop je nu al rond met die eenige verstandige gedachte, die je hebt. Ga nu naar de hut en neem het meisje eindelijk in je armen. Sinds weken wacht zij daarop, maar jij bent een dwaas, martelt haar en jezelf, ja, ook jezelf. En dit moet je eerlijk bekennen, je hebt naast je iemand noo- dig met een sterk karakter, een echte levenska meraad, die je terzijde staat. Dus je ziet nu ein delijk in, dat je het op je eigen houtje toch niet klaar speelt, dat is al een heele vooruitgang. Maar alsjeblieft geen maren vergelijk maar raak, een vrouw als Alma kan tegen elke vergelijking Li zeker, een flinke vrouw, maar wees heel eerlijk tegen jezelf, ze zou nooit voor je kun nen zijn, wat Alma ja en Annie Frunds- berg zie je wel, nu lach je zelf al om dit tus- schenspel, net zooals zij er ook om lacht. Maar zeg eens, ben je van plan, hier te bevriezen en Alma nog langer in de hut te laten wachen of heb je werkelijk niet begrepen, waarom ze voor je gevlucht is? Tenslotte gaf Herbert zich en zijn ski's een duw en in suizende vaart ging hij het spoor na, dat Alma getrokken had. Nauwelijks twee minuten later stond hij voor de hut. Een blik door de deur. door de kamer, daar stond Alma nog in het lichte sportcostuum, bruin gebrand van de .heerlijke zon hierboven. Zonder iets te vermoeden had zij den rug naar de deur ge keerd. En Herbert stond daar en kon zich niet los rukken van den aanblik. „Zou ikEn reeds had Wallner zich met geweld losgerukt, een wending, een sprong. Een sneeuwwolk omhulde hem, in dolle vaart schoot hij op de smalle ski's dalwaarts. Alma schoot vlug een japon aan ja, wanneer ze samen in de hut waren, wilde zg weer vrouw zjjn. De vrouw van de eigenaar van de hut had het koffiewater al aan de kook gebracht. Omdat het den laatsten dag was, dat zij hier waren, had Alma gebak mee uit het dorp gebracht. Alma sloot de deur, het werd weer koeler, de koppen stonden reeds te wachten, de koffie drupte door den filter. Alma ging naar het raam, keek naar buiten waar bleef hij nu zoo lang, zij had een gevoel, dat het bloed haar onbehoorlijk snel door de aderen vloeide. Daar kwam hij aan maar waar kwam hij nu vandaan? uit de tegenovergestelde richting? Zeer op zijn gemak deed Herbert zijn ski's af, alsof hfj het betreden van de hut nog wat wilde uitstellen. Daar was zij aan de deur. „Kom gauw binnen, maar trek eerst een warme jas aan". Herbert gleed snel voorbij Alma, ging naar zijn kamer en het duurde geruimen tijd voordat hij eindeljjk klaar was. Toen hij uit zijn kamer kwam, greep Alma naar de koffiekan en schonk in. Hij stond achter haar en keek naar haar. Nauwelijks had ze de kan neer gezet, of hij greep naar haar handen, zocht met zijn blik haar oogen. „Waarom ben je voor me gevlucht?" Zij sloeg haar blik neer en zweeg. Toen nam hij haar hoofd tusschen zijn handen en dwong haar, hem in de oogen te zien. „Alma!" Toen kon hij het niet lager uithouden en hij kuste haar In den haard knapperden houtblokken, uit de koffiekoppen steeg een pittige geur, buiten wer velden de sneeuwvlokken steeds dichter en dans ten een rijdans om de hut. DERDE DEEL. HOOFDSTUK XLH. Weer waren uren, dagen, maanden een geheel jaar in het niet verzonken. Voor Europa was het een jaar van ongehoorde welvaart geweest. Ook de Vereenigde Staten hadden de groote crisis over wonnen. Zakenleven en industrie waren weer in geregelde banen gekomen. De kwesties, die nog waren overgebleven uit de verouderde vredesverdragen, waren definitief uit de wereld geholpen. De politici hadden niets an ders te doen, dan elkaar beleefdheidsbezoeken te brengen. Europa was bezig een nieuwe gestalte aan te nemen, zonder verdragen, zonder volken bond, eenvoudig wegens de gemeenschappelijke be langen. De staten hadden geen tyd meer om ka nonnen te gieten, en ook geen geld. Atlantis ver slond miljardenen zou ze nog jaren lang ver slinden. Steeds hooger schoten de uit staal en beton ge goten reuzen uit het drijvende fundament der me tropolis van de zee omhoog. Kilometers lange we gen doorsneden het stalen eiland. De eerste zaken van de wereld hadden er zich reeds van ruimten verzekerd, hadden er reeds warenhuizen, winkels, hötels, en amusements-inrichtingen geopend. De passagiersschepen der groote Ocea&nlijnen legden reeds te Atlantis aan. De kamer» der hötels wa ren reeds voortdurend bezet. De wereldreizigers, die reeds overal geweest waren, moesten nu ook de eersten in Atlantis zjjn geweest. Atlantis-City, het centrale station der stralen- glijbaan, stond voor haar voleindiging. Over enkele weken reeds zou in de groote hal boven de veer tigste verdieping de eerste stralenglijtrein uit Eu ropa binnenloopen. HOOFDSTUK XLJII. Aan de Amerika-ka.de In de haven van Atlan tis lagen de beide Oceaameuzen „Europa" en „Bremen" voor anker. De „Europa" bevond zich op reis naar New-York, de „Bremen" op de thuis reis naar Europa. In de groote wandelhal voor de passagiers be vonden zich MacKinley en Herbert Wallner, om ringd door een staf van ingenieurs en persverte genwoordigers, De pers wierp zich eerst op Wallner. Potlooden werden overal gereed gehouden, om te gaan schrij ven op bloknotes. „U keert zeker naar Europa terug?" „Ja". „Dan is uw werk hier op Atlantis nu zeker ge ëindigd?" „Ja, het groote centrale station is gereed." „Is de dag al vastgesteld, waarop de eerste stra lenglijtrein den Oceaan zal oversteken „Dat zal op 7 September plaats hebben" „Is er een bepaalde grond voor, dat u nu reeds dien datum voor de opening van de lijn hebt vast gesteld?" „Op 8 September opent New-York zijn groote sportstadion met de Olympiade van dit jaar. waar aan myn verloofde en ik dat wil zeggen; we zullen tevoren en wel op 6 September trouwen, zullen deelnemen". „Dan zal dus de Olympiade van dit jaar een zeer bijzonder karakter hebben". De journalisten wierpen zich nu met vragen op MacKinley. „En wat voert U naar Europa?" „In de eerste plaats voldoe Ik aan de vriende lijke uitnoodiging van den heer Wallner, die het mt mogelijk maakt, den eersten tocht in een stralen glijtrein over den Oceaan te maken. En als ik tot dit doel reeds nu Mr. Wallner naar Europa bege leid, dan doe ik dat, omdat Ik eindelijk eens dit Europa, dat voor mijn werk zoo enorm veel heeft gepresteerd, wil leeren kennen". „Dan mogen we U zeker wel voor de vrouwen van Europa waarschuwen?" „O, ik begrijp U U denkt, dat ik in Europa wel eens mijn weddenschap kon verliezen." „Inderdaad". ..Weest U dan maar niet bezorgd, mijne heeren, in zulk een gevaar begeeft men zich niet. Honderd duizend dollars betaalt men niet zoo maar. Ik wacht met genoegen de drie jaar nog, tot At lantis gereed zal zijn." „Maar Atlantis wordt reeds nu door zeer veel vrouwen bezocht. Zoudt U daar nu niet reeds Uw weddenschap kunnen winnen?" „Dat heb ik ook gedacht, maar Underwood heeft de voorwaarden van onze weddenschap laten om schrijven. En nu is er in een der clausules vast gelegd, wat onder „gereed zijn", van de drijvend» stad wordt verstaan, Atlantis nu is op den dag ge reed, waarop het zijn eigen gemeentebestuur krijgt*" „Zou dat bestuur niet reeds nu kunnen worden ingesteld „Neen, bij het begin van het werk werd het voorloopig bestuur opgedragen aan de financieel» afdeeling van de leiding van den bouw, en wel voor de eerste vijf jaar." MacKinley voelde zich blijkbaar zeker van zijn zaak. Een uur later maakte de „Bremen" zich los van de kade. De diepe bas van haar groet weerklonk dof over de drijvende stad Atlantis. Twee Amerikanen zaten in den rooksalon van de eerste klasse en zogen aan dikke import-siga» ren. De steward zette voor beide heeren een Man- nattam neer. MacKinley en Wallner betraden den rooksalon. HOOFDSTUK XLTV. Hella Frundsberg vertoefde sine conige weken met haar kinderen te Scharbeutz, een badplaats je aan de Lübecker Bocht Ze had een huisje ge huurd, dat rustig gelegen was en uitzicht had op zee, en een meisje en kinderjuffrouw meegeno men, om niet op pensions en hötels te zijn aanga- wezen. Scharbeutz was geen Norderney en ook geen Swinemünde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 14