Haarlem's Dagblad Tara" zonder waarschuwing getorpedeerd Heden groot Sovjet-offensief ZIJDEN STOFFEN vMOORSEL Duitschland wil de neutralen niet in den oorlog betrekken Knoeiers. NUMONT Siieas gierstraat 27 Schrijnende beelden..-^ Belastingverhooging te Heemstede. De Zuidwester KEIP Op verscheidene fronten deden de Russen reeds hevige aanvallen. Komt de Roode Vloot in actie Filmjubileum. Steekpenningen aangenomen. 57e Jaargang No. 17387 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuldet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschünt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 23 Februari 194Ö Abonnementen per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Onlangs is gebleken dat er geknoeid was bij de levering van uniformen aan het Rijk. Groote hoe veelheden watten waren „achterovergedrukt", zooals een elegante uitdrukking het pleegt te noemen, en via deft kettinghandel werden zij ten slotte weer aan het Rijk te koop aangeboden. Dat bleek een te avontuurlijke loop van zaken te zijn voor de oorspronkelijke daders, want de zaak kwam uit. In diezelfde dagen ontdekte men in Bilthoven dat een middenstander, wiens opslagplaats grens de aan een soldatenkeuken, groote hoeveelheden levensmiddelen van de militaire koks had gekocht en verhandeld. Die waren op de rantsoenen van den troep beknibbeld. En handelaar en koks wer den ingerekend; de laatsten juist toen zij klaar stonden om mee te gaan naar een vroolijke uit voering van O. en O. Aan deze beide zaken, waarin de man die voor de verdediging des lands moet opkomen respec tievelijk in zijn kleeding en zijn voeding werd benadeeld, was de nog veel leelijker affaire voor afgegaan van den aannemer, die versterkingen bouwde waarin hij knoeide met de materialen. Het waren dientengevolge verzwakkingen in- plaats van versterkingen van onze defensie ge worden, hetgeen de bedrijver blijkbaar niet kon schelen als hij er zelf maar wat meer aan ver diende. Nu jaagt men weer op nieuwe knoeierijen. De Amersfoortsche politie heeft een gezelschap zand- rijders ingerekend, dat zij verdenkt van schrij ven met dubbel krijt, zoodat het Rijk veel meer zandladingen zou hebben betaald dan het ont vangen heeft. En de Haarlemsche gemeentepo litie en militaire politie zijn bezig met een on derzoek inzake de betaling van gevorderde auto's, waarbij het vermoeden overheerscht dat het Rijk onwillens betalingen heeft gedaan aan lieden, die heelemaal geen recht op deze duiten hadden. Uit deze opsomming van enkele gevallen, die den eerlijken burger op velerlei wijze terecht kwetsen in zijn vaderlanderschap, in zijn ge voel voor saamhoorigheid in benarden tijd, in zijn vertrouwen in zijn medemenschen en in zijn be sef, dat zijn noode gemiste zware belastinggeld dan ook geheel ten bate van het algemeen moet komen blijkt wel dat er heel wat geknoeid wordt. En daar komen de spionnage-zaken dan nog bij. De zaak tegen de indertijd gearresteerde Haagsche ambtenaren zal binnenkort voor de rechtbank komen. Nu wordt uit Groningen be richt dat daar zes menschen gearresteerd zijn, waaronder vijf Nederlanders en maar één vreem deling, die eveneens van spionnage worden ver dacht. Als die vijf Nederlanders schuldig blij ken te zijn hebben zij ons allen verraden. Dan hebben zij ondermijnd wat wij allen en de meesten onzer met persoonlijke opofferingen pogen te bereiken: het behoud van onze vrij» heid en onafhankelijkheid. Dat is nog heel wat lager dan knoeierijen met watten, kruideniers waren en zand en beweegt zich op vrijwel het zelfde peil als het bouwen van verzwakkingen inplaats van versterkingen. Wij kunnen hoopvol zijn omtrent de toekomst ook in dit soort aangelegenheden, maar zullen erop moeten rekenen dat er, zoolang deze oorlog duurt, nog wel meer knoeizaken aan het licht zullen komen. Dat zeg ik op grond van historische aanwijzingen. Oorlog heeft een slechten invloed op de menschheid, niet alleen in zijn onmiddel lijke uitingen. Hij werkt demoraliseerend en aller lei zwakke lieden, die in normalen tijd misschien op de been gebleven waren, worden daarin mee gesleept. Ook nemen de kansen van de knoeiers toe in de ongewone omstandigheden die een mo bilisatie meebrengt. En avonturiers krijgen hun gelegenheid tot onderaardsch gewroet in de spionnage waarin veel internationaal schuim op borrelt. Maar niet altijd gezien en als zoodanig herkend wordt. Tijdens den vorigen oorlog werd er ook zwaar aan spionage gedaan en niet het minst in de neutrale landen. Ook nu gebeurt dat. Sinds den vorigen oorlog is trouwens ook de befaamde „pro paganda" tot ontwikkeling gekomen, die vol strekt niet schroomt zich uit te strekken tot het zaaien van onrust en ontmoediging. Ik heb op deze plaats al bij herhaling gewaarschuwd tegen de gevaren en de onbetrouwbaarheid van „het gerucht", dat vele menschen in hun tukheid op nieuwtjes maar grif aanvaarden en verder ver tellen. Het schijnt goed er nog eens op te wijzen, dat geruchten niet altijd bij toeval als pro duct van de een of andere kletskous ontstaan. Zij kunnen ook wel eens met opzet gelanceerd zijn. Voorzoover zij niet alleen onrust maar ook ontmoediging inhouden zij men herinnerd aan de artikelen, die wij dezer dagen nog geplaatst heb ben ter uiteenzetting van de sterke ontwikkeling en de hechtheid onzer landsverdediging. Als men die mededeelingen die geen gerucht maar de waarheid behelzen, verder vertelt doet men een goed werk en levert een tegengif tegen het alar-1 meerende gerucht, dat gelogen is. R. P. Geen accoord met Engeland afgesloten. Mededeeling van minister Steenberghe 's GRAVENHAGE 23 Februari. In ant woord op een vraag van den heer Heldring heeft minister Steenberghe vanmiddag in de Eerste Kamer verklaard dat het accoord met Engeland niet is afgesloten. Hij kon hierover verder niets mededeelen dan dat de optimisti sche persberichten, die den laatsten tijd zijn verschenen, niet voor de verantwoordelijkheid van de regeering zijn. DE „TARA", DIE MET EEN LADING REGEERINGSGRAAN OP WEG WAS VAN BAHIA BLANCA NAAR ROTTERDAM, BLIJKT ZONDER WAARSCHUWING TE ZIJN GETORPEDEERD. Deze mededeeling is door den kapitein van het schip telegrafisch aan de directie van de Maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam gedaan. Zooals men weet is het vaartuig Woensdagochtend op 60 mijl Zuid-West van Finisterre vergaan. De gezagvoerder heeft eveneens bericht, dat de geheele bemanning in veiligheid is. De twaalf inzittenden van de tweede sloep, die het land nog niet bereikt hadden, zijn Donderdag in de Kleine haven van Corme bij La Coruna aangekomen. DE NIEUWSTE ONBREEKBARE GLASBRIL (Adv Ingez. Med.j Dank zij de bijzondere toestemming van de Finsche autoriteiten is het onzen specialen verslaggever ge lukt met zijn eigen fototoestel in het door de Russen zoo geteisterde stadje Hangö foto's te maken. Wij drukken er op pagina 5 eenige afbeter dan woorden schilderen zij het nameloos leed, dat over een vrijen en onafhankelijken staat is gebracht door een machtig nabuurland, dat eens plechtig ver klaarde elke agressie te ver- oordeelen De gemeenteraad van Heemstede vereenigde zich Donderdag in de begrootingszitting met het voorstel van B. en W., tot dekking van het tekort van 43000 de opcenten op de Gemeentefondsbe lasting en de Vermogensbelasting elk met 10 te verhoogen, waardoor nu op de Gemeentefondsbe lasting 45 en op de Vermogensbelasting 30 opcen ten worden geheven. De heer Rijkes trok zijn voorstel, dat er op be rekend was tot dekking van het tekort te komen zonder belastingverhooging maar door onttrek king van bedragen aan de reserves en door een hoogere raming van de winsten op het Waterlei ding- en het Electriciteitsbedrijf, in. voert ons misschien morgen een beetje regen toe. In ieder geval zal de bewolking wat toenemen. Maar dooien blijft het. Mei zorg afgewerkt] Met zorg aangepast! Dat is een bril van 0-0 GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv Ingez Med Zwaar geschut bom bardeert Viborg. HELSINGKI, 23 Februari (Havas). De Finnen verwachtten dat de Russen van daag op den verjaardag van 't Roode Leger een krachtig offensief zouden ontketenen Alle maatregelen zijn genomen om een ver rassing te voorkomen. Wegéns het stilzwij gen dat ten aanzien van den toestand op de Karelische landengte in acht wordt geno men, kan men geen nauwkeurige inlich tingen verkrijgen, doch het is bekend dal de Russen buitengewoon hevige aanvallen op Kamara hebben gedaan. De Finnen sloegen den vijand terug en behielden hun zeer hechte stellingen. Tusschen Muolaljarvi en Vuoksen hebben de Russen eveneens aanzienlijke strijdkrachten, gesteund door tanks in het vuur gebracht. Zij vielen hier over het ijs aan. De twee Russi sche divisies, die bij de Taipale waren terugge slagen, hebben versterking gekregen en haar aanvallen hervat. Hier bekommeren de Rus sen zich niet om hun verliezen. Zij hebben reeds 2000 dooden verloren. Tot dusver heeft het offensief van Worosjiloi aan het Karelische front het Roode leger reeds 60.000 menschenlevens gekost. De Russische aanvallen tusschen Muolal jarvi en de Finsche Golf schijnen zeer hevig te zijn: het Russische commando zou beloofd hebben vandaag de roode vlag te Viipuri (Viborg) te hijschen De stad wordt door zwaar geschut gebombardeerd. Ten zuidoosten van het Ladogameer hebben de Finnen terrein ge wonnen en 300 gevangenen gemaakt. Bij de Pitkaranta-eilanden hebben zij 200 vracht auto's buitgemaakt. De correspondent van het blad „Helsingin Sa- nomat" te Riga verneemt, nog, dat de Russen gaarne een overwinning zouden zien op den verjaardag van het Roode Leger op 23 Fe bruari. Generaal Stern, die de troepen in het verre oosten heeft gecommandeerd, heeft de Mannerheim linie willen doorbreken. Moskou had hem hiertoe het bevel gegeven, doch de op zet is mislukt". Ook wordt gemeld, dat Molo- tof een rede zoii houden over den oorlog en dat Worosjilof een dagorder over de opraties uit zou vaardigen. Het blijkt overigens dat de zware sneeuw val de operaties aanzienlijk belemmert. Voor- loopig schijnt deze sneeuwval nog aan te hou den. Onderscheidingen zijn uitgereikt aan offi cieren en soldaten van de roode luchtmacht, welke zich in Finland hebben onderscheiden. Onder de gedecoreerden bevonden zich 14 vrouwen. Ten aanzien van het bombardement van het stadje Borgo, dat geen militaire waarde heeft, wordt vernomen, dat een Russisch vlieger, die gevangen genomen is. heeft gezegd dat deze aanval gericht was op de woonplaats van een beroemd Finsch dichter, die de Finnen had aangespoord tot haat tegen de Sovjets. Hier is blijkbaar sprake van den Finschen dichter Ru- neberg, die in de vorige eeuw in Borgo heeft ge woond. Hij schreef in het Zweedsch De correspondent van de „Aftenbladet" te Moskou bericht, dat de volkscommissaris van Marine Koeznetzof, per vliegtuig naar Moer- mansk is vertrokken. De correspondent voegt hier aan toe, dat de geheele Roode vloot in de Noordelijke IJszee gereed is gemaakt om ir actie te komen. Officieele kringen te Moskou weigeren dit bc richt te bevestigen of tegen te spreken. (Voor legerberichten zie men pag. 5.) (Deze week wordt het duizendste Polygoon-journaal in de biosco pen vertoond.) Hulde, hulde. Polygoon, Duizend keer spant weer een kroon. Op uw journalistisch werk, Met het welbekende merk. Duizend malen, Polygoon. Waarlijk, het is niet gewoon, Altijd zorgen voor een beeld. Dat ons boeit en niet verveelt Duizend keeren. Polygoon, Aller achting zij uw loon, En een motie (allen voor) Draai, in goeden zin, maar door. Duizend malen, Polygoon. Beelden tragisch, beelden schoon, Alles binnen onze grens Dient als voedsel voor uw lens. Nogeens duizend, Polygoon, Fraai van beeld en fraai van toon, Als een toon-beeld van techniek In de film-journalistiek. P. GASUS. Het woord is aan De Talleyrand: Een monarchie moet geregeerd wor den met democraten en een republiek met aristocraten. Fok voor NAAR GROOTE HOUTSTR. 31 BIJ ANEGANG (Adv. ingez. Med.) Verklaring van officieuze Duitsche zijde: Waarschuwing tegen het Engelsche optreden ter zee BERLIJN 23 Februari (D. N. B.) De „Deutsche Diplomatisch-politische Korrespon- denz" constateert dat de Duitsche gevechtseen heden de duidelijke instructie hebben zich tot de uiterste grens der veiligheid van schip en man gestreng te houden aan de regelen, welke het volkenrecht voorschrijft voor de oorlog voering ter zee. Niemand heeft het recht de mannen, die van uur tot uur door de listen van de geniepige oorlog voering ter zee van Churchill worden bedreigd in dienst van hun vaderland hun plicht moeten ver vullen, lichtvaardig te belasteren alsof zij zich niet aan deze instructie houden. Duitschland heeft ondanks de onmenschelijke bedoelingen van de Engelsche schending van het volkenrecht, tot nu toe nog geen gebruik gemaakt van het recht van represaille, hoewel het Duitsch land ongetwijfeld toekomt als dengene, die het eerst van het onrecht heeft geleden. Het heeft zich Veeleer gehouden aan de bepa lingen, welke het prijsrecht het toestaat. Het is echt Britsch dat Engeland, dat zijn bar- baarschen strijd tegen vrouwen en kinderen pro beert door te zetten en te verscherpen, thans Duitschland verantwoordelijk wil maken voor de schade, welke de van Britsche zijde ingezette blok kadeoorlog met zich brengt. Engeland laat niets onbeproefd om onder de neu tralen door verlokking tot varen in convooi, door de gedwongen overbrenging naar zijn contrölehavens en andere gevarenzones, zooveel mogelijk verliezen te weeg brengen, die dan, naar men hoopt, moeten leiden tot een verbittering der neutralen jegens Duitschland. Dat de oorzaken voor alle schade aan de neu trale scheepvaart in elk geval door de Engelsche propaganda in vervalschten vorm wordt medege deeld, aan de openbare meening ter wereld, past natuurlijk in dit kader. Het is intusschen bedenkelijk dat aan de zijde der neutralen, die ten slotte door de schuld van Engeland in dezen rijk aan offers zijnden noodtoe stand zijn geraakt, vaak de tendenz merkbaar is Duitschland voor te stellen als den schuldige, al thans medeschuldige. Daarom moet worden toegejuicht, aldus de Deutsche Dipl. Pol. Korrespondenz, dat zoojuist van gezaghebbende neutrale zijde is gewaar schuwd voor het vormen van een oordeel over de Duitsche oorlogvoering ter zee op grond van niet-bevestigde of van vijandelijke zijde af komstige berichten. Duitschland moet er zich met alle middelen tegen verweren, dat Engeland in den blokkadeoorlog een succes wordt geschonken. Het is daarenboven vast- HEDEN: 14 PAGINA'S. Ahlikeiett^: R. P.: Knoeiers. pag. 1 Vr. S.: In Engeland. Het zekere leven. pag 3 Van onzen specialen verslaggever in Finland: Hangö, 'n Finsch stad je vol wonden. Trieste verhalen over vernielde huizen, omgekomen menschen en angstige kinderen. pag 5 K. de Jong: In hoofdzaak welge slaagde uitvoering van M. U. S. A. pag. 6 G. J. Kalt: Symphonie-orkest „Haerlem". pag. 6 Van onzen Londenschen corres pondent: Engeland in gelaten af wachting! pag. 6 Sport in 't Kort. pag. 7 Laatste Berichten op pagina 9 ^111 BlfflMBIIfflfflBlffifiTllttiBtilJIlllHttHUBtlllllllllllTlllllllllHUIIIIIlfl besloten Engeland met zijn eigen wapenen te slaan. Daarom is het zeegebied om Engeland geworden tot dat strijdtooneel, waarin ook voor de neutralen duizend gevaren en onberekenbare incidenten loeren. Duitschland, dat er in ieder opzicht naar streeft een uitbreiding van den oorlog te voor komen, heeft alleen uit deze zijn opvatting den wensch, dat de neutralen zooveel mogelijk ver schoond blijven van de verschrikkingen van den oorlog. Met het oog op de pogingen van Engeland heft met alle directe en indirecte middelen althans tot stillen vennoot van hun blokkade-onderneming, zoo niet tot helpers van hun eigen oorlogvoering, er bij te betrekken, is het natuurlijk dat het ook van hun eigen optreden moet afhangen of en in hoeverre zij worden getroffen door de automatische gevolgen van den in dezen omvang alleen door Engeland ontketenden zeeoorlog. Te Haarlem werden 5 onderofficieren gearresteerd. Het rijk betaalde soms te veel voor gevorderde auto's. Naar wij vernemen heeft de militaire politie, in samenwerking met de recherche te Haarlem, een onderzoek ingesteld naar fraude, die voorgekomen is by het schatten van automobielen die voor het leger gevorderd zijn. Een vijftal onderofficieren te Haarlem is gear resteerd wegens het aannemen van steekpenningen. Als auto's door militairen gevorderd worden, is het gewoonte dat twee burger-deskundigen de waarde daarvan schatten. Dan moet daarop door de militairen beslist worden of de wagens voor defen siedoeleinden geschikt zijn en of zij dus voor het geschatte bedrag overgenomen worden. De beslis sing of de wagens aangekocht worden ligt dus bij de militairen. In verschillende gevallen die nu onderzocht wer den hebben 5 onderofficieren te Haarlem steek penningen aangenomen. Als de schatters een bedrag noemden waarvoor eenige eigenaars gaarne hun auto's wilden afstaan, was het voor sommigen aan leiding de onderofficieren gunstig te stemmen voor aankoop door steekpenningen te geven. Soms ook werden steekpenningen gegeven als een auto-eigenaar liever zag dat zijn auto niet werd aangekocht omdat hij dien wagen beter in zijn be drijf kon gebruiken. Eén enkelen keer is door een auto-eigenaar aan een onderofficier een kistje sigaren gegeven ter wijl er een biljet van 10 gulden in verstopt zat. Andere keeren geschiedde het aanbieden van het geld zonder sigaren. Het heeft de aandacht getrokken dat in sommige gevallen voor gerequireerde auto's bedragen door het leger zijn betaald die aan den hoogen kant wa ren. Er is evenwel uit het onderzoek niet geble ken dat er aanleiding bestaat tegen de schatters op te treden. De arrestaties bepalen zich tot de 5 onderofficieren. Het rijk is door dezen gang van zaken benadeeld. Het onderzoek is nog niet geëindigd, tot heden kon geconstateerd worden dat de schade die het rijk geleden heeft ongeveer 10.000 gulden bedraagt Het is natuurlijk mogelijk dat door het verdere onder zoek dit bedrag nog oploopt. De fraude is gepleegd bij het schatten van gere quireerde auto's te Haarlem en op eenige andera plaatsen. Uit het onderzoek is gebleken dat een autohan delaar die veel auto's aan de militairen verkocht had zoo over de door hem gedane zake voldaan was, dat hij een dinertje gaf waarbij ook de on derofficieren aanzaten. Na het eten is men toen nog naar een cabaret gegaan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1