IN ENGELAND. )e debatten over de Indische begrooting. Economische Zaken. Buitenlandsche geschillen en schulden. VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Minister Weiter beantwoordt de detail-kwesties. DEN HAAG Donderdag. Voor dat de minister, laat op den middag, een lanvang kon maken met zijn rede, kregen we nog lerschillende sprekers te hooren. Mr. Jo ekes (v.-d.) stipte voor alles aan, dat ndië er thans eigenlijk beter aan toe is dan Ne- lerland. Het grenst niet aan de oorlogvoerenden en jovendien lijkt het economisch op 't oogenblik elfs wat opleving dank zij den oorlog te genie- en. Komende tot eenige financieele beschouwingen, rerklaarde spr. met den minister'te onderschrij ven, dat een sluitende begrooting een primaire •isch is. Maar. zoo voegde hij er aan toe, 's lands- ielang kan het niettemin noodzakelijk maken nog lenigen tijd tekorten te aanvaarden. Mr. T e u 1 i n g s (r.-k.) dit zij hier vast even rermeld liet een paar uur later een soortgelijk ;eluid hooren, daarbij o.a. ingaande tegen de som- lere tonen va nden naar een sluitend budget ha- ;enden heer Wagenaar (a.-r.), terwijl hij er evens op wees dat de conjunctuurgevoeligheid Indïë, naar we al eerder ervaren hebben, wel ■ens de verrassing van gunstigere resultaten zou ;unnen opleveren. Terugkeerende tot het betoog van den v.-d. ractieleider, zij gereleveerd, dat hij, opnieuw een roeger behandelen der Indische begrooting - be lettende, eigenlijk het meest er voor voelde, de aststelling der Indische begrooting door den Volksraad te doen geschieden, ook al aangezien enslotte van eenige amendeering hier, na de voor- iehandeling ginds, toch niets pleegt te komen. Het ilgemeen beleid ter zake van Nederlandsch-Indïë ou men dan op het Binnenhof kunnen bespreken lij de behandeling van de begrooting van het De- lartement van Koloniën. Zorg voor de sociale en cultureele ontwikkeling ■an Indië moet op den voorgrond staan en op die lasis zal men naar een sluitende begrooting dienen e streven ,zoo gaf mr. Joekes te verstaan, die oorts informeerde of men van plan is ook in In- iië tot herwaardeering van het goud over te gaan im dan de winst aan de gemeenschap ten goede te oen komen. Wat den economischen toestand betreft, de v.-d. woordvoerder, die van meening was dat de Regee- ing de kwestie van plaatselijke voedseltekorten wel wat te gunstig had voorgesteld, had overigens 11e waardeering voor de economische oorlogs- naatregelen door de Regeering in Indië getroffen. Tot zijn voldoening constateerde hij dat de stij- ;ing van de kosten van het levensonderhoud slechts natig was geweest; tegen verdere stijging diende nen echter op z'n hoede te blijven. Op staatkundig gebied stond spr. aan de zijde ran den heer 'v. Poll, dus ook van den minister inders de chr.-demoer. v. Houten die op dit lunt de opvatting van den heer Stokvis deelde n zoo gaf hij dan te kennen dat de eisch van een olwaardig Parlement in Indië indruischte tegen e werkelijkheid. Daarvoor toch bestaat er in Ne- lerlandsch-Indië een veel te groote verscheiden- eid. Zeer scherp keerde hij zich tegen de extre mistische nationalisten alsmede tegen hetgeen bij lit debat Roestam Effendi (cornmun.) te berde had ebracht. En nu Minister W e 11 e r. Deze constateerde al- ireerst totaal gemis aan gevoel voor maat en ver- ouding in de kritiek van Roestam Effendi en het ammend protest van Mr. Joekes daartegen was en bewindsman uit het hart gegrepen. Met stil- vijgen zou hij 't betoog van den communistischen {gevaardigde dan ook voorbijgaan. Vanmiddag wilde de heer Weiter een aantal bij- unten bespreken. Zoo gaf hij den heer v. Kempen e verzekering, dat de belanghebbenden bedacht zijn p de gevaren die den natuurlijken rubber even- ueel bedreigen van de zijde van den synthetisch en ubber; in verband daarmee wordt ook nuttig re- earch-werk gedaan. De heeren Slotemaker de Iruine en v. Houten (chr. dem.) kan spr. gerust lellen wat 't alcoholgevaar voor' de inheemsche be- olking betreft. Op Nieuw-Guinea is de aanvoer en anmaak heelemaal verboden, voorts werkt de hooge ccijns ook nog belemmerend. Overigens hebben de iheemschen weinig behoefte aan den alcohol-prik- el. De Minister erkende, dat de samenstelling van oeding dikwijls te wenschen overlaat, meer groen- :n, meer fruit luidt nu het parool. Na een statistisch dialoogje met Prof. v. Gelderen, regen de heeren Stokvis en Slotemaker de Bruine en aanzien van de eedsformule der Volksraadsleden hooren, dat hij het heelemaal eens was met laatst- enoemden afgevaardigde; m.a.w.. achter 't verlan en niet meer trouw aan de Koningin te laten zwe- en, schuilt inderdaad een bedenkelijk politieke actor. Dwaas is het wat heusch gebeurt als er 'olksraad-leden enz. zijn, die vloeiend Nederlandsch unnen spreken, krampachtige pogingen doen met ehulp van een op papier gestelde rede zich in het laleisch uit te drukken. Wat de actie van nationalistische groepen aan- aat, voor 'n volwaardig parlement in Indië daarte- wordt niets gedaan, zoolang zij een volkomen wettig en oorbaar karakter blijft behouden. De Mi-, ister voegde hieraan toe groot vertrouwen te heb- en in het gezond verstand aan de massa der in- icemschen en ook van him leiders. Naar aanleiding van de klachten, te berde ge- racht door den heer Kupers (s. d.) over onjuist ptreden van de politie op politieke vergaderingen, erzekerde minister Weiter, dat als er fouten begaan ijn, deze gecorrigeerd worden. In verband met de houding der Regeering te- enover de nat. soc. beweging, welke kritische op- ïerkingen hadden ontlokt aan de heeren Stokvis en Houten (chr. dem.), betoogde de Minister, dat in ndië die partij geen enkelen officier of politïe- nnctionaris en slechts zeer weinig ambtenaren telt. Ie inlandsche bevolking is onvatbaar voor de nat. üc. ideologie en wat den Europeaan aangaat, alleen handjevol hangt haar aan. Spr. verklapt overigens een geheimen als hij meedeelt, dat het de N. S. B. ok in Indië slecht gaat. Van het aantal Europeesche mbtenaren zijn er maar 1.6 pet. vreemdelingen, erna men we verder nog. fa aldus 'n aantal onderwerpen van uiteenloopenden ard te hebben behandeld, zal de Minister a.s. linsdag zijn rede voortzetten om dan de hoofdpun- en te bespreken. EERSTE KAMER Het werkloosheidsvraagstuk maakte het hoofd- lestanddeel van 'sheeren v. d. B ilt's (s.d.) betoog lit, waarin hij op krachtige bestrijding der werk- oosheid aandrong. Van bovenaf ingrijpen is noodig Pc moeten zorgen, dat het geen blijvende werk- oosheid wordt. Verkorting van den arbeidsduur en 'ooral industrialiseering acht spr. de beste genees- ïiddelen. In vele opzichten laat z.i. het particulier aitiatief te wenschen over. Voorts gaf hij te ken- :en, dat naar zijn meening de Regeering te weinig leun aan de werkverruiming verschaft. Prof. Diepenhorst (a.r.) greep de gisteren ehouden rede van den soc. dem. senator De la Sella aan. ten einde met betrekking tot diens be- chouwingen aan de nieuwe economie op te merken er is niets nieuws onder de zon", want hetgeen men nu nieuwe economie noemt dateert reeds van tientallen jaren her. Spr. wees er op, dat de socialisten zich steeds meer op Lassalle oriënteeren. Toen Mr. Wiardi Beekman (s.d.), bij interruptie vroeg, hoe prof. Diepenhorst hieraan kwam, antwoordde deze prompt: „dat weet ik uit boeken, b.v. uit de Gedenk schriften van Troelstra waaraan.... Mr. Wiardi Beekman heeft meegewerkt! De politiek van den Minister is in overeenstemming met de gunstige zijde van de nieuwe economie, aldus luidde de con clusie. Dr. Heldring (lib.), die zeide dat de landbouw thans ongetwijfeld zeer belangrijk is, vond dat de crisisdiensten te veel uitgebreid zijn terwijl hij weer eens 'n bezuinigingspleidooi hield om tenslotte te informeeren of er al een handelsovereenkomst met een der groote (oorlogvoerende) mogendheden ge sloten is. De heer Bruineman (R.K.), die aan 't adres van den vorigen spreker opmerkte, dat deze, als grootbankier, niet de aangewezen man zou zijn om bezuiniging te preeken kwam er voor op bij inundatie ook de indirecte schade te doen ver goeden. Mr. v. Bönninghausen (nat. soc.) gaf op de hem gebruikelijke wijze uiting aan zijn afkeer van het tegenwoordige bewind. Daarbij raakte hij zoo nu en dan verzeild in dusdanig buiten de orde zijnde beschouwingen, dat de voorzitter hem te recht moest wijzen. Tot hetgeen hij meende te kunnen constateeren behoorde o.m. dat wij ver van het lieve goud hier gebrek zitten te lijden, dat de boer koopkrachtig dient te worden enz. enz. Thans is alles vrijwel mis. Maar wanneer eenmaal de nat. socialisten de baas zullen zijn. dan zal het anders wezen en dan zal men over het huidige tijdperk spreken als de dagen waarin de Regeering willoos, het volk werkloos, het land weerloos was. „Het lijkt bijna op landverraad", interrumpeerde de heer Hiemstra (s.d.). De spreker zeide verder nog dat toen de „Simon Bolivar" in de golven verdween de heele Twentsche industrie tengevolge van gebrek aan katoen, dat genoemd schip aan boord had, te gronde dreigde te gaan. Groote verbazing bij den Minister en 't verdere gehoor. Begrijperlijkerwijze, want Mr. v. Bönninghausen was vergeten, dat de „Simon Bolivar" deze ramp trof niet op weg naar, doch juist reizende uit Ne derland! De heer B 1 o m j o u s (R.K.) die tegen enkele andere uitlatingen van den nat. soc. spreker ook al krachtig protesteerde, vestigde op diens bewering aangaande de „Simon Bolivar" nog even extra de aandacht. Na deze reactie op hetgeen de nat. soc. senator zoo al had verkondigd, wenschte de heer Blomjous tot de kalmere sfeer van de nuchtere werkelijk heid terug te keeren. Dit doende gaf hij o.m. te verstaan, dat de akkerbouw er nu veel beter voor staat dan in 1914, terwijl hij verder opmerkte, dat een voldoende prijs de allergrootste stimulans is voor een goeden gang van zaken bij de landbouw productie. Vrijdagmorgen antwoordt Minister Steenberghe. E. v. R. Stroovoorziening wordt geregeld. Bedrag van 21.50 per 1000 K.G. voldoende geacht. Zooals algemeen bekend zal zijn, hebben de buitengewone weersomstandigheden zeer belem merend gewerkt op de stroovoorziening van de veehouders in Holland, Friesland en Utrecht. Wij vernemen, dat het, teneinde aan de daardoor ont stane moeilijkheden het hoofd te bieden, in het voornemen van den minister van economische zaken ligt, enkele maatregelen te treffen. Overleg is gepleegd met den stroohandel en de stroocartonfabrieken, waarbij een regeling tot stand is gekomen, welke uitzicht biedt, dat in de onmiddellijke behoefte kan worden voorzien, zon der dat de minister tot het nemen van dieper in grijpende maatregelen genoopt zal worden. Getracht wordt ten dienste van het stroover- voer de beschikking te verkrijgen over een zoo danig aantal spoorwagons, dat het mogelijk zal zijn aan de behoefte vobr den eerstkomenden tijd te voldoen. Wij vernemen dat met zekerheid kan worden aangenomen, dat het thans bestaande uitvoer verbod van alle soorten stroo in de toekomst ge handhaafd zal blijven. De voordien voor den uit voer beschikbare hoeveelheid zal dus thans hier te lande afgezet moeten worden. Het is dan ook zeer onwaarschijnlijk dat, wanneer de vervoers- moeilijkheden voorbij zijn, een tekort aan voer- stroo zal ontstaan. Daarom is, naar ons werd opgemerkt, iedere prijsstijging ongemotiveerd. De strooprijs dient te blijven op een, de omstaxidigheden in aanmer king genomen, gerechtvaardigd peil. Als een in de huidige omstandigheden geheel voldoende ver goeding beschouwt de minister van economische zaken een bedrag van 21.50 per 1000 k.g. stroo voor den teler. Ingeval de prijs zich toch boven het hierboven aangegeven niveau mocht blijven bewegen, hoe wel daartoe geen enkele reden bestaat, zal de minister, naar wij vernemen, zulks tegengaan en een prijsregeling in het leven roepen. Op vreemde vliegtuigen gevuurd. De Regeeringspersdienst meldt: Hedennacht is dooi: een batterij luchtdoel-artillerie ten zui den van Amsterdam gevuurd op een of meer vliegtuigen van onbekende nationaliteit Het Duitsche vliegtuig boven Leeuwarden. Het bericht, in de bladen van Donderdag voor komende, waarin wordt medegedeeld, dat een Duitsch militair vliegtuig van het Heinkel-type III K Dinsdagmiddag boven Leeuwarden heeft ge vlogen, moet tengevolge van een misverstand in zooverre worden gewijzigd, dat hier geen sprake is geweest van een Heinkelvliegtuig type III K, maar van het type 111 K. Duurtetoeslag wordt verlengd. De regeering heeft besloten goed te vinden, dat de regeling inzake toekenning van duurt-ebij slag op steunuitkeeringen aan werkloozen en arbeidsloonen betaald bij werkverschaffingen en die inzake toekenning van duurtebijslag op de steun uitkeeringen aan kleine grondgebrui kers. welke regelingen zijn neergelegd in de circulaires aan de gemeente besturen van 19 December 1939 no. 300 1129. afd. S en van 22 December 1939 no. 302 1129 afd. S en van kracht waren verklaard tot 2 Maart a-s. tot na dere kennisgeving worden verlengd. Centrale Suiker Maatschappij. Aan het jaarverslag der Centrale Suiker Mij. over het boekjaar 1939, is het volgende ontleend: De exploitatierekening sluit met een winstsaldo van f 725.563. Hierin is begrepen de uitkeering op aandeelen in andere ondernemingen alsmede het provenu van arbitrage- en andere handelstrans acties. De winst- en verliesrekening, incl. saldo Ao. Po. ad f 8.673, sluit met een winstcijfer van f 792.211 (783.772). Voorgesteld wordt, f 21 (onv.) per nieuw aan deel uit te keeren, weder f 100.000 (onv.) toe te voegen aan het reservefonds en f 6.201 (8.873) op nieuwe rekening over te brengen. Executie in ons land aan banden. De ministers van Justitie en Koloniën hebben een wetsontwerp ingediend om tegen te gaan, dat in het koninkrijk geschillen worden be slecht en schulden worden verhaald, die aan deszelfs belangensfeer in den ruimsten zin des woords ten eenen male vreemd zijn. De oorzaken van dit euvel zijn hiet moeilijk op te sporen, aldus wordt in de Memorie van Toe lichting gezegd. De onderdanen van een oorlogvoe rende mogendheid, zullen een uitstel van betaling van schulden, dat door hen mocht zijn toegestaan aan onderdanen van de wederpartij, thans veelal intrekken of opzeggen, en tot invordering van hunnen inschulden overgegaan. Men denke in dit verband aan de zg.n. „Stillhalte", welke begin Sep tember is opgezegd. Daarbij komt, dat het normale betalingsverkeer tusschen de onderdanen van de ivederzijdsche oorlogvoerenden gestremd is. Niet alleen voor de oude schulden, maar ook voor de nieuwe geldt, dat betaling langs den normalen weg, hetzij in het land van den schuldeischer of in dit van den schuldenaar, njet meer mogelijk is. In vele gevallen wordt een dergelijke betaling door de mogendheden, welker onderdaan de schulde naar is, met strenge straffen bedreigd, terwijl an derzijds ook door inbeslagneming door de overheid van fondsen van vijandelijke onderdanen betaling onmogelijk kan worden gemaakt. Daarom worden thans pogingen aangewend om de genoemde schulden langs anderen weg te innen, namelijk door beslaglegging op en executie van het vermogen van den schuldenaar, dat zich op on zijdig gebied bevindt. Voor zoover de woonplaats of de zetel van den schuldenaar in het koninkrijk is gelegen, behoeft daartegen geen overwegend bezwaar te worden gemaakt. Anders evenwel moet worden geoordeeld ten aanzien van den schuldenaar .wiens woonplaats, of van den rechtspersoon, wiens zetel niet in het koninkrijk of in België gelegen is, doch die hier te lande vermogen bezit. Dit vermogen zal in den regel bestemd ziin voor het verkeer in of met een der gebiedsdeelen van het koninkrijk of met Bel gië: het betreft of is bestemd voor handelstrans acties aldaar, of het houdt verband met een be drijf of een filiaal, dat daar is gevestigd. Voorko men moet worden, dat het aan deze bestemming wordt onttrokken, doordat vorderingen als boven bedoeld er op worden verhaald. Hetgeen hierboven is opgemerkt, betreft niet een aangelegenheid, die slechts theoretisch belang heeft. In de laatste maanden is op vrij groote schaal in het koninkrijk beslag gelegd voor vorderingen, welker voldoening in normale tijden met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid hier nimmer zou zijn gevorderd of bewerkstelligd. Naar het oor deel van de ministers dient in het belang van het internationale handelsverkeer van het konink rijk hieraan paal en perk te worden gesteld. De voorziening, die in het wetsontwerp wordt voorgesteld, beperkt de tenuitvoerlegging van vonnissen en andere voor gerechtelijke tenuitvoer legging vatbare stukken ten- aatnzien van schulde naren die noch in het koninkrijk, noch'in België woonplaats of zetel hebben, door haar aan bijzon dere formaliteiten te'binden. Zelfs laagdalende vliegtui gen zullen deze zware mi trailleur, in stelling tegen luchtdoelen, moeilijk onder scheiden. Het Nederlandsche veldleger is terdege uitgerust. De vermisten van het tankschip „Den Haag". De kuststations van Nederland, België en Enge land hebben Donderdag het volgende verzoek aan de schepen op zee gericht: Zie scherp uit naar twee vermiste reddingssloe pen, elk met dertien man van den Nederlandschen tanker „Den Haag'gezonken op 15 Februari 13.15 uur Greenwich tijd, 150 mijlen Noord-Noord-West van Ushand. „Rietvink" landde Donderdag driemaal op Ameland. De „Rietvink" van de K. L. M. vloog Donderdag driemaal van Eelde naar Ameland en terug. Tien personen vlogen van den vasten wal naar het eiland en in omgekeerde richting werden 45 passagiers, voor het meerendeel militairen, ver voerd. Ook .een hoeveelheid post werd overgebracht. Thans wordt overwogen een marinevaartuig naar Ameland te sturen, doch hèt is de vraag, of dit plan kan worden uitgevoerd, aangezien er alleen ten noorden van Nes een kleine ijsvrije plek is. De Waddenzee vormt nog één ijsvlakte en het Ameland- sche gat vertoont nog weinig openingen. Indien de dooi niet met harden wind gepaard gaat, zal aan den tegenwoordigen toes'tand voorloopig nog geen einde komen. Sergeant liet zich voor tien gulden omkoopen. Degradatie en 3 maanden gevangenisstraf geëischt. De sergeant K. en de gewoon-dienstplichtig soldaat B., die belast waren met de opvordering van motorrijtuigen ten behoeve van het leger zijn op schromelijke wijze in hun taak te kort ge schoten. Zij moesten een vrachtauto keuren bij een landbouwer, die steen en been klaagde, dat zijn wagen gevorderd werd, omdat hij het voer tuig voor zijn bedrijf noodig had. In den loop van het gesprek bleek, dat de landbouwer er wel 10 voor over had, wanneer zijn wagen afge keurd zou worden, waarop de sergeant ant woordde: „Maak er 25 van" Ten slotte werd men het toch voor 10 eens, waarvan de soldaat en de sergeant ieder 5 kregen. De soldaat monteur van beroep, moest het eigenlijke keu- ringswerk verrichten Toen de zaak uitkwam nam de soldaat de geheele schuld op zich. Bij het ondei-zoek kwam natuurlijk uit, dat de sergeant lang niet de kleinste rol in deze fraude had gespeeld. De soldaat werd door den Bosschen Krijgsraad tot 20 boete, de sergeant tot 40 boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken veroordeeld. Van dit laatste vonnis was de auditeur-militair in hooger beroep gekomen, zoodat de sergeant zich voor het hoog militair gerechtshof moest verantwoorden. Van de zijde van het hof werd zijn houding scherp gelaakt Ten eerste, omdat hij zich heeft laten omkoopen, ten tweede, omdat hij zijn on dergeschikte eiwoor heeft willen laten opdraaien De advocaat-fiscaal vorderde een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden met verlaging tot stand van soldaat. Rapen en vervoeren van eieren. In het geheele rijk is het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen scholeksters, grutto's, ture luurs, meerkoeten en waterhoentjes toegestaan van 1 Maart tot en met 19 April 1940 Het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van ge noemd waterwild is toegestaan van 1 Maart 1940 tot en met 21 April 1940, met dien verstande, dat het vervoeren gedurende de data 20 en 21 April slechts is toegestaan binnen de bebouwde kom dei- gemeenten en langs openbare wegen en voetpaden Het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad heb ben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en vervoeren van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), ganzen, duikers, watersnippen en goud plevieren is niet toegestaan. OUDSTE INWONER VAN UTRECHT OVERLEDEN. UTRECHT, 22 Februari. In den afgeloopen nacht is de oudste ingezetene van de gemeente Utrecht, de heer W. Schulz, in den ouderdom van 101 jaar in het Gemeentelijke Tehuis voor Ouden van Dagen ^overleden. Melkcontroleur ontvangt stroom anonieme briefkaarten. Tegen huisvrouw voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt. Een stroom van anonieme briefkaarten met lasterpraatjes en beleedigingen werden verleden jaar bezorgd bij een melkcontroleur te Wormer- veer. Nog andere personen kregen dergelijke schrifturen gestuurd en het was duidelijk, dat deze lasterlawine uit de pen van een vrouw kwam, terecht of ten onrechte bezeten door een verteerende jalouzie. De rijksveldwachter De Beus stelde een scherp onderzoek in en tenslotte rees een zware verdenking tegen een vijftigjarige getrouwde vrouw in de Zaanstreek, moeder van vijf kinderen. Haar man is veehouder en melk venter en de controleur kwam ambtshalve wel eens in zijn woning. Ook de nicht van de vrouw bleek herhaaldelijk anonieme briefkaarten te hebben gekregen. De rechtbank te Haarlem veroordeelde de vrouw wegens smaadschrift tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden en 75 boete, subs, dertig dagen hechtenis. Van dit vonnis kwam de Zaansche. die voor de rechtbank al haar vorige verklaringen hac ingetrokken en die volhield onschuldig te zijn in beroep. Voor het gerechtshof legde de psychiater dr Klein uit Haarlem verklaringen over de vrouw af. Naar zijn oordeel is in dit geval sprake van een pathologische jalousie. Door haar ziekelijker) geestestoestand kan geen enkele waarde aan haar verklaringen worden gehecht Contact is mer deze vrouw zeer moeilijk te verkrijgen, daarvoor zou een lange klinische observatie noodzakelijk zijn. Van eenige vriendschappelijke verhouding met den controleur was geen sprake. Dit beeld de vrouw zich slechts in. Waarom verd. herhaaldelijk gelogen had bij het onderzoek kon zij niet zeggen. De beleedigde blijkt ook thans nog steeds anonieme briefkaarten te ontvangen. „Nu staan ze vol dreigementen", zeide de con troleur. „Waarom weet ik niet, want ik heb tegen de vrouw geen klacht ingediend, omdat ik geen oogenblik kon vermoeden, dat zij do schrijfster was Ik heb alleen maar bij de politir geklaagd, dat ik anonieme briefkaarten kreeg" De procureur-generaal requireerde drie maan den gevangenisstraf voorwaai'delijk plus 200 boete, subs, anderhalve maand hechtenis. Het zekere leven. Oxfordshire. Februari. Mrs. lies is in het dorp niet erg bemind. Het is onaardig, maar wel begrijpelijk. Als Miss Tubb heeft ze er het grootste deel van haar le ven doorgebracht en er in het allerlaagste deel van het laaggelegendorp het postkantoor beheerd. In een weggedoken huisje, dat grensde aan het kranten-snoepgoed-sigaretten en-tij dschriftwinkeltje van Mr. Hes. Op haar ouden dag is ze geëindigd als Mrs. Hes, boven op den heuvel in een baksteenen huis, dat zij zichzelf heeft laten bouwen. Zij is niet één, twee. drie den heuvel opgeklommen. Het is langzaam gegaan, met behulp van een spaar varken. dat vaker met. pennies dan met shil- iingen vet moest zien te worden. De klim is begonnen met het uitbouwen van een klein vertrek in den voortuin van het huisje, dat aan een Bank uit de stad werd verhuurd, die daar eiken Donderdagmiddag zitting hield en be halve de huur ook nog een klein bedrag voor het schoonhouden inbracht. Op middelbaren leeftijd is Mis Tubb met Mr. Hes uit den winkel ernaast in het huwelijk ge treden. Mr. Hes had ook een spaarvarken, vol gens hetzelfde recept grootgebracht. Zoodat naast Mr. Hes nog 'twee kleine winkeltjes kon den worden opgetrokken; het één verhuurd aan den slager, het ander aan den schoenmaker. En na nog meer jaren van postzegels-verkoopen en tijdschriften en krantenrondbrengen hebben ze bovenop den heuvel een stuk land gekocht. Een stuk land waar een groote appelboom op stond en een paar pruime- en kerseboomen. In den zomer verkocht Mr. Hes nu ook appelen en pruimen in den winkel. De oorlog onderbrak dit gestadige groeipi-oces; Mrs. Hes zag het ka pitaal voor haar angstige oogen slinken en toen Mr. lies uit den slag terugkeerde, met een Duitsche helm als trotsche tropee, moest er weer opnieuw met het spaarvarken worden be gonnen. Het werden lange, trage jaren, die Mrs. Hes eindeloos schenen. Want de heuvel was nu nog belangrijker geworden, omdat de dokter daar in de lichtere lucht beterschap voor Mr. Hes' geschade longen verwachtte. Zij kwamen er tenslotte. Mrs. lies gaf het postkantoor op. zoodra het maar eenigszlns ging en ze zou het misschien nog niet hebben gewaagd, als niet het postkantoor op het punt had gestaan ook nog met den telefoondienst be last te worden. Overdag werken en dan ook nog de kans loopen 's nachts op te moeten staan om telefoongesprekken te verbinden dat was haar werkelijk teveel. Het baksteenen huis werd gebouwd daar. waar Mr. Hes in z'n vrijen tijd al een tuin had aangelegd en vol gens het plan, dat de plaatselijke bouwer voor één gulden vijftig verstrekte. In één van de kamers een kamer op het Noorden, waar men niet vaak zit kwam de Duitsche helm te hangen, naast een fraai geborduurd stuk in vergulde lijst, dat in de kleuren van zijn regi ment militaire data uit Mr. Hes' leven ver meldt. Beide hangen daar nog. Ze hebben Mr. Hes overleefd. De roem was te duur gekocht, de heuvel te laat bereikt. Hij heeft er slechts en kele jaren kool mogen planten en pruimen plukken. Mrs. Hes komt nu nog zelden in het dorp en dan steeds in haar beste mantel en de hoed met het gekleurde veertje en alleen om de huur op te halen en eventueele verbouwingen en reparaties te bespreken of brandstof te be stellen. Mrs. Hes bestelt altijd persoonlijk brandstof en heeft steeds de beste steenkool die er is. *Mrs. Hes heeft van alles altijd het beste" zeggen ze in het dorp wat hatelijk en niet erg vriendelijk, omdat ze weliswaar het beste, maar o, zoo voorzichtig koopt. Ze weten daar precies hoelang en hoe zwaar het haar is gevallen den heuvel op te komen en daarom hebben ze voor haar zuinigheid geen respect, hoe onlogisch dat ook lijkt.. Ze noemen haar gierig. Merry, de landarbeider die op het land goed van Majoor Miller werkt en het niets bij zonders vindt als er daar gemopperd wordt, oxxidat. hij niet snel gexxoeg met het ploegen op schiet, diezelfde Merry is danig uit z'n hu meur als Mrs. Hes vindt dat hij in het vrije uur, dat hij aan het omspitten van haar tuin heeft besteed, niet erg veel heeft gedaan en hem de verdiende shilling wat aarzelend geeft. Mi's. Hes is natuurlijk een beetje een snob. Hoe kan het haast anders? Zij vindt het onaange naam als ik haar achter het huis aan het hout hakken tref, ook al bezweer ik haar dat zulks een keizerlijke bezigheid is. Ze weet zich geen raad van schaamte als de nicht, die bij haar het huishouden waarneemt in geuren en kleu ren vertelt hoe ze op een morgen zoodra de postbode voorbij was met een kruiwagen paardemest langs het pad hebben verzameld om het asperge-bed wat nieuw leven te geven En ze geeft maar al te veel en al te graag gelijk, Mrs. lies, om vooral geen aanstoot te geven. Maar in hei dieps, van haar hart is ze een goedig, vriendelijk mensen. Anders zou ze me niet af en toe een rijstpudding sturen, een soort super-rijstebrij (die ze voortreffelijk maakte; ongetwijfeld met de beste rijst en de puurste melk) en zorgen dat de kachel bij mij brandt als ik weg ben geweest en ze weet dat ik weer thuis kom. Anders zou zij haar lastige schoon zuster niet in haar huis tolereeren eri altijd be reid zijn mij een kop van haar beste thee te schenken en in duizend kleine dingen de warm ste ongemotiveerde hulpvaardigheid toonen. Zelfs op haar allerpieterigst is Mrs. lies altijd nog een best mensch. die. ook al draagt ze mis schien een tikje bij tot het vervelende, zeker geen aandeel heeft in het kwade en dat is toch eigenlijk wel veel. Op het oogenblik heeft zij ons aller meegevoel noodig. Want het onzekere heeft zij al haar le ven bewust en met hartstocht vermeden, daar voor was niets haar teveel. En nu is zij bang, meer dan beschrijflijk bang. dat deze oorlog op nieuw een gat in haar gespaard bezit zal slaan. De heuvel is opnieuw in gevaar en zij kan zich niet verweren. Vr. S. Militairen van auto geslingerd. Eén doode, één gewonde. Donderdagmiddag zijn van een vrachtauto, welke ien vrij hoog liggenden onbewaakten spoorwegover gang van den Ossendamweg te Soest gepasseerd was en daarna ,de scherpe bocht naar de Parklaan maakte, 2 militairen tegen den grond geslingerd. Een hunner, zekere A. J. Jansen uit Amsterdam, werd bij den vax op slag gedood. Hij laat een vrouw en een kind ach ter. De andere militair werd met een ernstige her senschudding opgenomen. VERZOEK TOT VERBINDENDVERKLARING VAN DE C. A. O. IN HET BOUWBEDRIJF Door den bedrijfsraad voor het bouwbedrijf is in gediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkom- sten voor het bouwbedrijf (burgerlijke- en utiliteits bouw, water-, spoor- en wegenbouw). Bezwaren te gen inwilliging van bedoeld vex-zoek kunnen schrif telijk worden ingebracht bij den minister van so ciale zaken vóór of op 12 Maart 1940.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5