KEPS SINATRAN liet JOient en Jxm Oliebol. ALLEEN GARAGE HARTOG BESTEL- en Veftfeoie H.D.* Vertelling GRIEP VRIJDAG 23 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD ORGANISATIE VAN GEZONDHEIDSZORG. Rapport van een Commissie van onderzoek EEN ONTWERP VAN WET SAMENGESTELD. Onder den indruk van de omstandigheid, dat op het gebied der gezondheidszorg dringend behoei'te bestaat, pogingen in het werk te stel len Ier bereiking van een nauwere samenwer king der op dit gebied werkzame particuliere en overheidsinstellingen en tot verkrijging van coördinatie der bemoeiingen van deze instel lingen, hebben de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, de Alg. Ned. Vereen, voor Sociale Geneeskunde, de Alg. Ned. Vereen. „Het Groene Kruis" en de Nationale Federatie „Het Wit- Gele Kruis", een „Commissie ter bestudeeren van de organisatie der Gezondheidszorg" inge steld. Deze Commissie heeft nu onder haar eigen ver antwoordelijkheid aan den Minister van Sociale Zaken een rapport als studiemateriaal aangeboden. De Commissie bestond uit de heeren: R. N. M. Eykel (voorzitter), voor de Ned. Mij. tot bevor dering der Geneeskunst; dr. L. C. Kersbergen en dr. C. H. A. Fehmers; voor de Alg. Ned. Vereen, voor Sociale Geneeskunde: dr. C. J. Breukman en dr. M. G. Neurdenburg (secretaris); voor de Alg. Ned. Vereen. „Het Groene Kruis": ds. J. Beyer- man; voor de Nat. Fed. „Het Wit-Gele Kruis: Chr. Mol en vond verder mr. dr. H. Fortuin, adj. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam, bereid, haar bij haar werk- 2aamheden behulpzaam te zijn en naar aanleiding van de gehouden besprekingen een ontwerp van wet samen te stellen. Aan het rapport is het volgende ontleend. De volksgezondheid is in de eerste plaats een medische aangelegenheid. De Commissie heeft door een enquête een onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop in een aantal belangrijke gemeenten des lands voorzien is in de behoeften der volksgezond heid en is tot de slotsom gekomen, dat een meer intensieve samenwerking noodig is, welke het best bevorderd kan worden door het scheppen van een middelpunt tot uitwisseling van ervaringen enz., zoowel landelijk als gewestelijk. Zoowel voorzorg, zorg als nazorg dienen hierbij betrokken te worden. Als eerste punt, dat gewenscht wordt, noemt de Commissie het brengen van een zekere eenheid van uitvoering en ontwikkeling van het gesubsi dieerde werk ter verhooging van de doeltreffend heid, het nuttig effect en de rationeele besteding der beschikbare gelden; een samenwerking dus, om met minder kosten een hooger effect te verkrijgen. De commissie is van meening dat de geweste lijke behoeften het beste in provinciaal verband bezien kunnen worden, waarbij tevens het voor deel bereikt wordt dat de provinciale indeeling reeds nu in vele opzichten bij de bestaande orga nisatie wordt gevolgd. De commissie wenscht zoowel instellingen, die daadwerkelijke uitvoering op den voorgrond stel len hetzij door haar zelf, het zij door de bij haar in federatief verband landelijk georganiseerde on der-instellingen als ook andere instellingen, die meer in het bijzonder deskundigen op een gebied der volksgezondheid in zich vereenigen, in het overleg te betrekken. De commissie is op deze gronden gekomen tot een bij de wet in te stellen systeem van Raden voor Volksgezondheid met als doel de samenwerking te bevorderen van instellingen door overheid en par ticulieren in het belang van de volksgezondheid in het leven geroepen en leiding te geven aan de werkzaamheden, welke worden verricht ten be hoeve van de volksgezondheid. De bestaande wetgeving biedt voldoende moge lijkheden om tot een verwezenlijking van de ge dachten der commissie te kunnen geraken. Men is van meening dat met de oprichting van een li- .-fchaam met adviseerende en besturende taak een alleszins bevredigende regeling te verkrijgen is. Dan blijft de wetgevende arbeid geheel bij de Sfa- ten-Generaal, terwijl de voorgestelde raden een bij de wet geregelde bestuurstaak krijgen. Het stelsel der voorgestelde regeling bevat de instel ling bij de wet van één Centralen Raad voor de Volksgezondheid en Districtsraden voor de volks gezondheid in iedere provincie en in de drie groot ste gemeenten elk één. In principe stelt de commissie voor deze raden samen te stellen als volgt: de voorzitter van alle raden en de plaatsvervangend-voorzitter worden door de Kroon benoemd. De plaatsvervanger d- voorzitters der districtsraden in de provincies wor den benoemd door Gedeputeerde Staten, terwijl die der drie gemeentelijke districtsraden benoemd worden door B. en W. dier gemeenten. In grove trekken geschetst treedt de Centrale Raad op als verzorgster van die belangen der volks gezondheid, welke het geheele land betreffen of van meer algemeenen aard zijn; de dlstrïctsraden behartigen de belangen, die in hun district aan de orde zijn. De kosten der raden dienen bestreden te wor den uit de gezamenlijke subsidies van het Rijk, de provincies en de gemeenten. Naar de meening van de commissie wordt dit mogelijk gemaakt door de bezuiniging, die van de nieuwe regeering, d.w.z. van de coördinatie en drang tot samenwerking het gevolg zal zijn. Turfmarkt 26-18, Tel. 16066 [VERHUURT luxe D. K. W. Automobielen |De meest zuinige wagen 1:15 (Adv. Ingez. Med.) LEGER DES HEILS HAARLEM NOORD Ceramstraat 4. Deze afdeeling zal Zaterdag en Zondag bezocht worden door Lt. Kolonel Jan P. Ra wie. Luitenant Kolonel Rawie heeft de leiding van het Mannen' Maatschappelijk Werk in Nederland, waar onder ook het uitgebreide reclasseerlngswerk be hoort. Het bekende Jongelieden Muziekkorps van de Congreszaal te Amsterdam zal in iedere samen komst medewerking verleenen. Zaterdagavond heeft een begroetings-bij eenkomst plaats en Zondagmid dag zal een muziekuitvoering worden gegeven. NIEUW ECONOMISCHE GROEP. Dr. ir. M. D. Dijt uit Haarlem zal Vrijdag avond voor de afdeeling Amsterdam van de Nieuw Economische Groep voor Nederland en Koloniën in restaurant „Atlantic" aan de Nic Witsenkade te Amsterdam een lezing houden over het onderwerp: „De ontwikkeling en ver wording van het geld- en credietwezen", MINTA Verfijnde pepermunt. Neem ze in huis. 2 ons voor 27 cent en in fleurige doo- zen van 38 cent. (Adv. Ingez. Med.) ARRONDRECHTBANK. Aanrijding op het Valkenburger- plein. Vrijspraak tegen autobestuurder geëischt. „Ik reed op het Valkenburgerplein en had niets buitengewoons gezien. Plotseling voelde ik dat er iets tegen mijn auto botste. Ik stopte onmiddellijk doch begreep nog niet wat er gebeurd was. Toen ik echter uitstapte zag ik een meisje onder mijn auto liggen". Dat vertelde hedenmorgen een 59-jarige ge- pensionneerde machinist van een stoomvaart maatschappij, die ervan verdacht werd dat hij op 6 November hoogst roekeloos en onvoorzich tig over het Valkenburgerplein had gereden waar door hjj in botsing was gekomen met een wiel- rijdster, die daardoor vrij ernstig gewond werd en verscheidene weken in het Diaconessenhuis moest worden verpleegd. Verschillende getuigen o.a. een aardappelhan delaar uit Heemstede, verklaarden echter, dat het meisje, dat uit de Torenlaan was gekomen, on voorzichtig had gereden en dat zij tegen de auto was gebotst. Een der wielen was daarbij over haar lichaam gegaan. De Officier vond het een moeilijke zaak, te meer daar geen der getuigen gezien heeft, dat het licht van haar fiets brandde. Spreker achtte het bewijs dan ook niet geleverd en vroeg vrijspraak. De verdediger, mr. Folkers, sloot zich daarbij aan. Uitspraak 8 Maart. Helpt Uw Xladeren den winter door met het Nederlandsche product Yan levertraan met den imaak van Sinaasappel. Flacons 6 200 gram i. 1.05 bij Apothekers en Drogisten. Fabr.: N. V. Handeisver. A. J. ten Doesschate - ZwoUe (Adv. ingez. Med.) Vereeniging voor Veilig Verkeer. Luitenant-kolonel H. Polis tot voorzitter gekozen. Donderdagavond vergaderde de Vereeniging voor Veilig Verkeer Haarlem en omstreken in de zaal van restaurant Brinkmann. Bij enkele candidaatstelling werd tot nieuwe voorzitter gekozen luitenant-kolonel H. Polis, garnizoens commandant en commandant van den motor- dienst te dezer stede. De vorige voorzitter kolonel A. M. M. van Loon werd tot eerelid benoemd. Nadat de waarnemend voorzitter, de heer E. H. Tenckinck, de aanwezigen welkom had geheeten en zijn spijt had betuigd over de geringe opkomst bracht de secretaris de heer A. J. Schalekamp, ver slag uit. In het afgeloopen jaar werden door propaganda 100 leden bij gewonnen, doch de bedankjes hebben dit aantal overtroffen, zoodat het totaal aantal le den 664 tot 632 gedaald is. De jeugdverkeersexamens werden met groote toewijding verzorgd en ondervonden veel belang stelling. De verkeerscourant werd zeer intensief, zoowel onder de burgers als onder de militairen verspreid. Ook op andere wijze werd met goed resultaat, o.a. door de verkeersplaat „Kijk Uit", de spandoeken en speldjes, propaganda gemaakt. Het bestuur heeft een uitnoodiging ontvangen om één der leden zitting te doen nemen in de ge meentelijke verkeerscommissie, welke onder lei ding van den wethouder voor Openbare Werken enz. zal werken. De penningmeester bracht hierna verslag uit, en daaruit bleek dat de inkomsten achteruit geloopen zijn. In het jaar Juli '38Juli '39 werd aan con tributies f 674,50 geïnd. Het saldo bedraagt f 216.83. Over de vooruitzichten liet de penningmeester zich optimistisch uit, aangezien de schulden thans betaald zijn en derhalve met nieuwen moed be gonnen kan worden. Op voorstel van den heer G. A. Drayer besloot de vergadering in beginsel tot instelling van een propagandacommissie, opdat het contact tusschen het bestuur en de leden verinnigd zal worden. Het bestuur zal binnenkort nadere mededeelingen over de samenstelling van deze commissie doen. De drie periodiek aftredende bestuursleden de heeren H. van 'Alphen, jhr. J. P. W. van Doorn en jhr. C. J. A. den Tex werden herkozen. FEESTAVOND CIIR. GEMENGD KOOR „HAARLEM". Dezer dagen vierde het Christelijk Gemengd Koor „Haarlem" feest ter gelegenheid van het 13-jarig bestaan van de vereeniging. Muzikale medewerking werd verleend door mevrouw Truus MondriaanLigthart. De eerste prijs vetn het kienen werd door de winnares be schikbaar gesteld voor de zangeres van dezen avond, mevr. M. van DijkPloeg. Verder werden een propaganda-stukje en een voordracht op gevoerd. De prijzen voor kienen waren welwil lend door de leden beschikbaar gesteld. PAKETTEN VOOR DUITSCHLAND. Het heeft al sinds eenige weken de aandacht van de Regeering getrokken dat de omvang van het verzenden van de .Liebesgaben-pakete" naar Duikschland niet meer geheel en al in overeen stemming is met de bedoeling, die aan dergelijke zendingen eigen hoort te zijn. Deze boeten im mers uitzondering blijven en niet den aard van een soort algemeene bevoorrading gaan aan nemen. Daarom is er nu bij de Regeering een nieuwe regeling betreffende den uitvoer van dergelijke paketten in overweging ten einde aldus het oorspronkelijk karakter van die paketten hersteld te krijgen, Yroolijk cabaret-programma in het Concertgebouw. Welgeslaagde feestavond van „De Eendracht". Er zijn weinig cabaretgezelschappen in ons land waarvan de leider voor het begin der voor stelling zoo losjesweg vertelt, dat zijn gezelschap geen kunst met een groote of met een kleine k brengt "doch uitsluitend zal probeeren het publiek prettig bezig te houden „omdat wé er zelf zoo'n plezier in hebben". En als dat'geen valsche bescheidenheid is, en dat geloof ik niet, dan steekt zooiets toch wel uitermate gunstig af bij de pretentie die sommige „artisten" die minder verstand van kunst hebben dan de schilleniman, soms aan den dag leggen. Dat was dus misschien een vreemd maar toch wel een prettig begin van den avond, die het Amsterdamsche cabaretgezelschap „Harree" voor de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Eendracht" verzorgde. Het Concertgebouw was gisteravond bovendien uitstekend bezet en het hartelijk welkomstwoord van den voorzitter, den heer J. H. J. Hulsman en in het bijzonder zijn mededeeling over de stijging van het ledental werd met luid applaus ontvangen. De origineele manier waarop de conferencier van het gezel schap ten tooneele verscheen als telegrambestel ler namelijik, bracht al dadelijk een sfeer van verwachting in de zaal. Die verwachting is niet teleurgesteld. Het programma bevatte tal van aardige nummers en een der hoogtepunten was zeker wel het optreden van Marino, de leider van het cabaret, als goochelaar. Zijn kunststukjes met ringen, touwen, papiertjes en glazen hadden bijzonder veel succes. Ook Hen en Lee met hun liedjes aan den vleugel hadden een groot aan deel in het welslagen van den avond al was het jammer dat Hen, meneer Hen klinkt eenigszins eigenaardig, vtegens griep niet ten tooneele kon verschijnen en aan de piano door een ander werd vervangen. De nieuwe pianist sloeg zich echter door deze moeilijkheid heen en mede daardoor zongen de toeschouwers de verschil lende refreintjes, vooral natuurlijk dat van de coöperatie, flink mee. The Harree Sisters voer den een Russische boerendans en een tapdance uit, terwijl er ook nog eenige sketches werden on gevoerd waar van vooral de „Stille Getuige" uit stekend gespeeld werd. In de pauze werden eenige taarten verloot terwijl de heer C. E. van Eykern een kernachtig propagandistisch woord over de coöperatie sprak. Ook de verdere avond werd door de leden van het „Harree" gezelschap op vroolijke wijze gevuld zoodat het bestuur alles zins met voldoening op dezen welgeslaagden feestavond kan terugzien. NED. VROUWEN ELECTRICITEIS- VEREENIGING. Maandag 26 Februari zal voor de afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Vrouwen Electriciteits- Vereeniging in café-restaurant Brinkmann. Groote Markt, mevr. R. LotgeringHillebrand kookleerares van de A.V.R.O., spreken over het onderwerp: „Voeding in dezen tijd". Haarl. Reddingsbrigade. Hannie Boogaard wordt lid. De heer A. J. Meijerink schrijft ons: „Juist nadat ik in, Haarlem's Dagblad het bericht over de goed geslaagde redding van een jongen uit het ijs van de Leidschevaart te Haar lem gelezen had, kwam mevrouw Boogaard met de dappere redster Hannie te mijnent. Na een hartelijken gelukwensch tot beiden gericht te hebben, kwam de wensch van het meisje ter sprake om lid te mogen worden van de Haarl. Reddingsbrigade. Het toeval wilde dat ook juist de voorzitter der H. R. B., de heer Joh. M. Schmidt bij mij was. Hij beloofde een en ander te behandelen met zijn medebestuursleden; het gevolg van die besprekingen is dat Hannie, in verband met haar leeftijd, lid kan worden van de Brigade bij het begin van het open zwem- seizoen. Daar het haar wensch is het zwemmend redden spoedig te mogen leeren, is bepaald dat zij reeds van nu af aan de oefeningen in het Sportfondsenbad op Woensdagavond mag vol gen. Wederom bleek me de groote waarde van: de zwemkunst machtig zijn. Toen ouderen zich niet waagden op het broze ijs der Leidschevaart ging het dertienjarige redstertje rustig, krui pend naar den drenkeling toe, daarbij beden kende: „zak ik door het ijs. dan is het niets erg, want. ik kan zwemmen". Het zwemmen geeft dus moed om rustig handelend op te tre den. Alle ouders moeten hun gezonde kinde ren het zwemmen laten leeren. Haarlem heeft twee mooie overdekte zweminrichtingen en het open zwemseizoen komt weer spoedig. De ge legenheid om goed te leereh zwemmen bestaat dus in Haarlem. Het gemeentebestuur geeft ook de gelegenheid dit kosteloos te leeren. bij het schoolzwemonderwijs en ook op vastgestelde uren": V oetbal-propaganda. door GERARD DONKERS. IN verband met de sensationeele voetbalwed strijd K-V.C.V.V.C. werd 734 jonge vrouwen door haar echtgenooten of vrienden gedwon gep, de match bij te wonen. De echtgenooten of vrienden hoopte daardoor hun enthousiasme op hun vrouwen of vriendinnen over te brengen. „Hè", zuchtte zij, „wat een hitte". „Daar beneden rechts staat De Groot", ver klaarde hij. „Die met die kale kop en die O-beenen?" „Alle goede voetbalspelers hebben O-beenen „Gunst wat komiek". „Die links-buiten daar, dat is Vervuren". „Oh". „Nou, nou moet je opletten. Ik moet je nog uitleggen, wat men onder „offside" verstaat". „Alsjeblieft, lieveling". „Zie je De Groot daar?" „Die groote?" „Neen, meer naar links". „Die dikke?" „Ja, dat is De Groot". „Nou, als die De Groot nu ginds op den hoek staat „Maar hij staat toch in het midden?" „Je moet je voorstellen, dat „Ik stel mij liever voor, dat die groote daar op den hoek staat". „Ook al goed „Hoe heet die dan?" „Kortenvoet. Komt er wat op aan. Let nu op. Wanneer die nu „Zeg, kun je niet even vragen, of die mijn heer zijn hoed af wil zetten?" „Laten wij nu aannemen, dat De Groot... „Kortenvoet". „Laten we aannemen, dat Kortenvoet op den hoek staat 4 „Die is stapelgek". „Wie?" „Die blauwe daarginds. Idioot om bij zulk warm weer een wollen pak aan te trekken", „Hou nou op met je grapjes". „Neen, jij bent aardig, nou is het goed". „Wat gaat jou dat aan?" „Of je aardig bent? Wie moet het dan aan gaan?" „Nou ja, ik wou maar zeggenMaar om op dat offside temg te komen, Kortenvoet staat op den hoek en De Groot „Die met zijn kale kop en de O-beenen?" „Ja". „Die vind ik heelemaal niet aardig". „Of je die nu aardig vindt of niet „Kijk eens, gauw, gauw". Hij kijkt. „Leuk hè?" „Wat?" „Dat kleine hondje. Om te zoenen". „Dieren kust men niet". „Waarom niet!" „Vanwege de bacteriën". „Zijn bacteriën bacillen?" „Neen. Nou, de Groot geeft Kortenvoet den bal". „Altijd met de voet?" „Of met het hoofd". „Wat je zegt!" „De verdediging van K V. C evenwel Zij neemt haar spiegeltje uit haar tasch en lacht zich toe. „Let nou op". „Maak je nou niet direct kwaad". Zachtjes legt zij haar hoofd op zijn schouder. Daarna gaat zij overeind zitten en geeft hem een zoen op zijn wang. „Hou nou op". „Mag mij bij 'n voetbalmatch zijn lieven man niet eens een kusje geven?" Hij lacht, omdat hij niets anders weet te doen. „Ja, de backs van K.V.C. bevinden zich, laten we zeggen op de middenlinie „Dan heeft Koertenvoet alleen maar den doel- verdediger voor zich". „Als nu Kortenvoet den bal „Natuurlijk". Zij geeuwt. „Interesseert het je niet?" „Natuurlijk interesseert het mij". „Werkelijk?" Griep is vaak het gevolg van kou vatten. Zoodra U niest vlug een paar druppels Va-tro-nol in beide neusgaten. Het voor- I komt menige ver- I koudheid. Vicks Va-tro-nol (Adv. ingez Med.) VOOR DE KINDEREN zijn belofte aan den burgemeester ook weer Vanouds was Piet den volgenden morgen vergeten. Veldwachter Theunissen was nu bulten zichzelf van woede. Hij kon geen woord uitbrengen en stond met gebalde vuisten op den weg. Het behoeft geen betoog, dat Krent honderd procent onvriendelijker door den burgemees ter ontvangen werd dan den eersten keer. Voor zulke verstokte wetsovertreders is alleen de gevangenis nog goed zoo zei hij. We zullen je een paar weken achter slot en grendel zetten, misschien ben je die gewoonte dan wel vergeten Zoolang een mensch geen pijn heeft en ook g bepaalde klachten, waardeert hij maar half, rijke bezit van een goede gezondheid. Maar bij de eerste-aanwijzingen van pijn hier, stra hied daar, zijn we gewoonlijk nog onverantwo delijk roekeloos en onverschillig. Dat is de fout van de meeste lijders aan Rheums sche pijnen. Het gros van de slachtoffers deze kwaal, die al zoo tallooze levens verwc heeft, verzuimt bijtijds maatregelen te mem Toch is het heel wat gemakkelijker Rheun tische pijnen in den aanvang te bestrijden, wanneer de schadelijke zuren, die de piji veroorzaken, zich hebben vastgezet en genest in spieren, spierweefsels en in de gewricht Zoo'n haard van schadelijk urinezuur, wordt bron van de steeds weerkeerende- sloope: pijnen. Daarom laat het zoover niet men; doe een bloedzuiverende kuur met K schen Salts. De minerale zouten oefenen aansporende werking op Uw lever, nieren en gewanden uit, welke deze organen noodig h ben, om het bloed met jeugdige kracht door aderen te doen stroomen. Dat moet gebeur Dan worden al die giftige zuren, uit Uw bl; gefilterd. Dan is er geen sprake van opeenh ping van urinezuur, want dit wordt dan la- natuurlijken weg afgevoerd regelmatig grondig. Daarom, neem voortaan ook K schen Salts, iederen morgen de beroemde kle dagelijksche dosis. Wat zal U dat goed do hoe veel prettiger zult ge U voelen, méér zi verzekerd, méér fit, beveiligd voor pijn droefenis en ongemak. Kruschen Salts is krijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40. f 0.75 en f 1 (extra groot paki. Fabr.: E. Griffiths Hug! Ltd.. Manchester (Engeland). Opger. (Adv. Ingez. Med. „Natuurlijk". Dan heel spontaan: „Zeg heb vanochtend in de krant gelezen van die vro van 82 jaar, die zich verloofd heeft?" „Neen". „Ja, weet je in Tunis, in Amerika". „Afrika". „Je zei toch, dat je het niet gelezen hat „Tunis ligt altijd in Afrika, zelfs als ik niet gelezen heb". „Nou, die oude vrouw heeft den man getr fen, dien zij...." „Ja, vertel me dat straks maar. Ik moet eerst verklaren „Ik wil ook wel eens wat zeggen „Je spreekt den heelen dag". „Zoo?" „Wat, soms niet?" „Ik zeg nooit wat, naarling". „Schreeuw niet zoo". „Ui schreeuwen? En jij dan?" „Stil nou". „Zeg nou maar meteen; Hou je mond dich „Moet ik nou...,?" „Ik ga weg!" „Toe nou Zij breekt in tranen uit. „Denk nou toch aan de menschen!" Snikkend baant zij zich een weg langs menschen. Hij loopt achter haar aan. „Ieder plezier misgun je mij!" „En jij mij!" Beiden verlaten met op elkaar geperste lipp bet voetbalterrein. Op dit oogenblik neemt het spel een vang. English Association. Een Engclsch journalist aan het woord. Op populaire wijze heeft een Engelsche jou nalist,die sinds eenigen tijd zijn werkkring ons land heeft. Mr. Woodward van de Ne Cronicle, Donderdagavond den Haarlemscht leden van de English Association iets verte van het wel en wee van den buitenlandsch dagbladcorrespondent. Mr. Woodward was bij b uitbreken van den oorlog correspondent vo zijn blad te Berlijn, moest op dat tijdstip echt tezamen met zijn andere Britsche collegi Duitschland verlaten en kreeg een nieuwe stan plaats toegewezen aanvankelijk te Kopenhagf later te Amsterdam Spreker vertelde dat zi eerste functie in het dagbladbedrijf die van tel fonist is geweest In die hoedanigheid trok 1 er met de medewerkers van het persagentsch; Press Association op uit om het nieuws, dat de voor hun reportages bijeengaarden, naar Y bureau te telefoneeren Op deze wijze leerde het vak van nabü kennen en slaagde hij erin betgeen steeds zijn bedoeling was geweest iournalistieken post te bezetten Later trad i in dienst van Reuter en wel als assistent v: den correspondent te Genève Hij beleefde hi de hoogtepunten van den arbeid in de Volke bondsstad. n.l. de ontwapeningsconferentie, behandeling van het Chineesch-Japansche coi flict en de sanctie? tegen Italië. Voor de Gi neef sche journalisten was er in die jaren volt werk. Het kwam voor dat zij dagen en nacht* onafgebroken in touw waren. De belangrijks besluiten vielen doorgaans in de geheime zittii gen en het' was voor den journalist in b algemeen niet gemakkelijk om daaruit lief "óór den concurrent iets te weten te kome Het beste nieuws wist de reporter dikwijls ni e kriieen door het onderl'nge contact in de ii ter nationale journalisten wereld van Genève. Spreker verhaalde voort? van zijn ervaring* ils correspondent van de News Chronicle te Rom Hier had hii het niet gemakkelijk, aangezien zij blad als anti-fascistisch bekend staat en h dientengevolge geen geringe taak was van •ffie^eele instanties inlichtingen los te krijge Dit npemt overigens niet weg dat hij o.a. in gelegenheid werd gesteld de Italiaansche kolt nisatié in Libië in oogenschouw te nemen, ee brok cultureele arbeid, dat hem met ontzag ve vulde. Ook eenige ware perloden van.,hoogtij" het Rome'nsche lever woonde spreker bij: h( bezoek van Hitler aan Mussolini.het bezoek va chamberlain '"r den Duce en de verkiezing v< -ten nieuwen Paus. Over de onderlinge verhoudingen in de jout nalistieke maatschappij zei de Mr Woodward dt waar men ook komt de kameraadschap st-eec weer een opmerkelijke factor is. Hij noemde daat bij eenige treffende staaltjes van collegialite! •p soFd^nteit die hii <n zb'n loopbaan had met emankt Dr F. P van der Voorde sloot de bijeenkom* met een woord van hartelijken dank aan de; «preker.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6