£aalsle> BuiM&t KOLENHANDEL KRUL N.V. VOORZIENING van BRANDSTOFFEN Uit de Omstreken HAARLEM'S DAGBLAD II Gevechten in Britsch-Indië. Troepen slaags met vijandige stammen. NOORD WESTGRENS VAN BRITSCH INDIë 24 Februari. Er is een hevig gevecht geleverd in de omgeving van Ahmadzai. Vijandige stammen heb ben heftigen weerstand geboden aan Britsch Indi sche troepen, die zich van twee verschillende bases uil wilden vereenigen in de Tangai Vallei. Zij won nen slechts onbelangrijke objecten bij Gumatti, na een zeer hevig gevecht, waarbij vooral de infanterie en de artillerie zeer actief waren. De verliezen der Britten waren slechts zeer gering ondanks het leit dat de vijandige horden, die zich in holen en achter rotsen verschanst hadden, hun vooruittrekken trachtten te belemmeren. Later op rukkende Britsche troepen werden door dorpelingen van hinderlagen uit beschoten. Deze dorpelingen werden gearresteerd. In de veroverde streek zullen e\ entueel voortdurend Britsche patrouilles aanwezig zijn. (United Press). De Fransche legerberichten. Vrijdagavond: „Een zekere activiteit va macht aan beide zijden." Zaterdagochtend: „Niets te melden." de lucht- ï,ijk van bediende van bet 111.s. ,,Den Haag" aangespoeld. De reederij van het op 15 Februari jl. door een explosie gezonken motortankschip „Den Haag" heeft van den Nederlandschen consul te Londen bericht ontvangen dat te Falmouth het lijk is aangespoeld van den 29-jarigen C. van der Horst uit Rotterdam, bediende aan boord van het gezonken motorschip „Den Haag" Ongeveer terzelfder tijd is de sloep aangespoeld, waarin van der Horst met 12 andere opvarenden had plaats genomen, zoodat men vermoedt, dat deze alle 13 zijn omgekomen. Men zal zich herinneren, dat een Engelsch schip dezer dagen 13 opvarenden van de Den Haag" te Londen aan land heeft gezet. De totale bemanning van het schip èestond uit 39 koppen. De namen van de schipbreukelingen der gevon den sloep zijn: le stuurman P. de Jager uit Vlaardingen, 2de ma chinist v. Wieringen uit Amsterdam, 3de ma chinist W. de Romph uit Vlaardingen, bank werker C. Verwey uit Vlaardingen, N. v. Mil- lingen uit Rotterdam en F. Bronkhorst uit Vlaardingen, beiden olieman, de stokers K. v. d. Plas en P. Huyser, beide uit Rotterdam en W. de Heer uit Vlaardingen, de matrozen C. v. d. Oever en Vons, beiden uit Vlaardingen. en de chef-kok P. Stom uit Rotterdam. De Eugelsclie vluchten boven Ostmark en Bohemen. Duitscli afweergeschut kwam in actie. De speciale correspondent van Reuter bij de Brit sche luchtmacht in Frankrijk meldt dat het Duitsche luchtafweergeschut zonder succes is opgetreden te gen de Britsche vliegtuigen, die des nachts tot boven Oostenrijk en Bohemen zijn gevlogen. Er werden geen Duitsche gevechtsvliegtuigen gezien. De Brit sche machines hebben opnieuw boven Weenen strooibiljetten uitgeworpen. Het eerste toestel keerde kort voor het aanbreken van den dag in Frankrijk terug. Een Britsch gevechtsvliegtuig heeft Vrijdag den strijd aangebonden met een Duitsch toestel, dat vlak boven den grond vliegend over de Belgische grens vluchtte, de Duitsche machine werd ernstig beschadigd en het is waarschijnlijk dat zij niet naar Duitschland heeft kunnen terugkeeren. Strooibiljetten op Belgisch gebied, Volgens berichten in de Belgische bladen hebben vreemde vliegtuigen Donderdagavond gevlogen op groote hoogte boven het gebied van Charleroi. Zij wierpen vlugschriften uit, die als opschrijft droe gen: „Slachting onder de minderheidsduitschers in Polen" en als ondertitel: „Tot dusverre ruim 58.000 slachtoffers der Poolsche terreur". Voor de eenheid der Fransche democratie. Democratische Unie van Kamerleden opgericht. Te Parijs is de Democratische Unie van Kamer leden opgericht, welke ongeveer 200 leden omvat. Ook is het programma van werkzaamheden opge steld. Voorzitter van de Unie is de radicaal-socia list Elbel. Volgens het communiqué heeft de Democratische Unie ten doel gedurende den oorlog binnen het kader van de eenheid van de Fransche democratie de parlementaire instellingen en de traditioneele vrijheden te verdedigen. Zij zoekt buiten de par tijen alle afgevaardigden te vereenigen, die vast besloten zijn de instellingen, welke Frankrijk zich zelf vrijwillig heeft, gegeven, te handhaven en eventueel te verbeteren en iedere gemeenschappe lijke actie te ondernemen welke noodig ban zijn voor dit handhaven en verbeteren Het bureau werd opgedragen minister-presidpnt Daladier mededeeling te doen van het oprichten en de bedoelingen van de Democratische Unie en met hem de verschillende punten te bespreken, zooals de censuur, het uitoefenen van controle op het parlement en het eerbiedigen van het politieke en juridische recht van de Fransche burgers. Twee seliepen als verloren beschouwd. De reeders te Bergen van het Noorsche stoomschip „Telnes" (2550 br. reg. ton) verkla ren dat er ernstige reden is te onderstellen dat dit schip op weg van New York naar Nederland en België met een gemengde lading en een be manning van achttien koppen verloren is ge gaan. Sinds het schip op 9 Februari uit New York was vertrokken, heeft men niets meer vernomen. Uit Londen meldt Reuter dat het Britsche stoomschip „Leo Dawson" (4330 ton) bijna drie weken over tijd is. Men vermoedt dat het met man en muis is vergaan. Geen vrije telefoon voor Haarlenische raadsleden. Hoogere colleges hebben bezwaren. Bij de behandeling van de begrooting voor 1940 besloot de Haarlemsche raad twee weken geleden aan de raadsleden weer een vrije telefoon te geven Deze is een paar jaar geleden op verlangen van de Haagsche bezuinigingscommissie afgeschaft maar nu meende de meerderheid van den Raad het te kun nen wagen een nieuwe poging te doen om dit oude voorrecht weer te herstellen, temeer omdat ieder er van overtuigd is dat een telefpon voor een raadslid zeer gevvenscht is. Lang kunnen de raadsleden zich niet verheugen over de illusie misschien weer een vrije telefoon te zullen krijgen, want er is nu al een brief van Ged Staten bij den raad ingekomen met de aanmaning het besluit over de vrije telefoon weer in te trek ken. Een voorstel van B. en W. om daartoe te be sluiten staat op de agenda voor de raadszitting van a.s. Woensdag. WIJZIGENG VAN DE DREEF. Verlegging van de tramlijn. EEN RIJWEG VAN 10 M. EN TWEE RIJWIELPADEN. B. en W. schrijven aan den Raad: Op de begrooting voor 1940. is een bedrag van f 63.500 uitgetrokken voor het wijzigen van de Dreef. Het ligt in de bedoeling, de tramlijn op de Dreef uit den rijweg te verwijderen en deze lijn te brengen achter de boomenrij aan de Oostzijde van het wandelpad daar ter plaatse. Niet alleen ver krijgt men hierdoor een rusttgen rijweg, doch ook zullen het zuidelijk en noordelijk eindpunt van dit tramweggedeelte geen of belangrijk minder gevaar opleveren. De trambaan behoeft het hiervoorbe- doeld wandelpad niet meer te kruisen. Bij den verkeerscirkel ontstaat voor het verkeer, komend van den Wagenweg een langer gedeelte rijweg vóór dat.de trambaan moet worden gepasseerd, zoodat daar ter plaatse meer tijd voor de wegge bruikers zal ontstaan om den verkeerstoestand te overzien. De nieuwe rijweg van de Dreef zal een breedte verkrygen van 10 M met aan weerszijden een rij wielpad van 2.50 M. Meerbedoeld wandelpad kan daardoor weder zijn oorspronkelijke breedte ver krijgen. omdat in de plaats van het bestaande rij wielpad aan de andere westelijke zijde van de middelste boomenrij op de Dreef een dergelijk pad komt. Wij achten voor den rijweg van de Dreef een gefundeerde klinkerkeibestrating, in aansluiting met de Fonteinlaan met eenzelfde soort wegbedek king, gewenscht. Aangezien het Rijk van plan is dit jaar den Wa genweg te -wijzigen, zal, met het oog op het verkeer op deze beide wegen, de wijziging van de Dreef waarschijnlijk eerst tegen 1 Juli a.s tot uitvoering kunnen komen. Op dat tijdstip moet dan met spoed aan deze wijziging worden begonnen en voortge- werkt om nog tijdig vóór den aanvang van het dechte jaargetijde met dit werk gereed te kunnen zijn. In ieder geval zal de N V. Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij op gemeld tijdstip zoo mogelijk eerder, :met haar wérkzaamheden moeten kunnen beginnen, waarvoor noodig is, dat zij ti'disr de noodige materialen te harer beschik king heeft. Mede met het oog daarop stellen wij u than; •eeds voor tot vorenbedoelde wijziging van de Dreef te besluiten. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Dinsdagavond, 27 Februari a.s. houdt de afdee- ling Haarlem van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie een bijeenkomst voor le den en introducés in café-restaurant Brinkmann. GrooteMarkt, Haarlem. Dr. S. S. Smeding, lid van het Hoofdbestuur, zal spreken over: „De nieuwe richtlijnen van E. d. D." in aansluiting van het op de conferentie dit najaar te Ellecom ter sprake gebrachte. SYMPHONIE-ORKEST „HAERLEM". Het verslag van de uitvoerinig op Donderdag 1.1 behoeft een aanvulling. Door achteraf aangebrachte wijziging in de volgorde der besprokpn stof Is een gedeelte daar van uitgevallen. Het behelst de hiedewerking van •"en tenor-solist Hnn Ie Fèvre. die uitnemend ee- disponeerd, twee liederen zong van Schumann en Mendelssohn. Inzonderheid Schumann's ..Mond nacht" werd (mede door de zeer geschikte zettin? voor orkest), tot een uitvoering, die de roman tiet- van dit schoone lied fraai belichtte. In zijn zan" klonk de lyriek prachtig. Het weinigje te veel' dat Mendelssohn ervoer (Gondellied) deed de -choonheid bij Schumann te sterker uitkomen Het auditorium waardeerde zeer de medewerkinc ook van dezen solist. G. J. KALT. VERSTREKKING MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET. 's-GRAVENHAGE. 24 Febr. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen be richt dat hij door zijn ambtgenoot van Economi sche Zaken in staat werd gesteld goed te keuren dat de extra verstrekking van margarine en bak en braadvet, op basis van 's ministers circulaire van 29 Januari gedurende twee achtereenvol gende weken, aanvangende met de week van 26 Februari a.s., kan worden voortgezet. PROGRAMMA VAN DF HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op Maandag 26 Februari 1940. Progr. I Hilversum II Progr II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III 3.00 Keulen, 8.20 Pauze of diversen. 9 30 Keulen. 9 59 Deutschlardsender. 10.10 Pauze of diversen. 11.20 Ned. Brussel, 1.20 Danmarks Radio. pl.m. 1.50 Keulen, 2.20 Deutschlandsender, 4.20 Pariis Radio, 5.15 Pauze of diversen. 5 35 Boe karest. 6.20 Beromunster, pl.m. 6.50 Boedapest. 10.20 Pauze. pl.m. 10.30 Deutschlandsender. 11.20 Pauze, pl.m. 11.30 Deutschlandersender Progr. IV: 3.00 Ned. Brussel. 8.20 Engeland, 10.20 Pauze of gram. muziek, 11.05 Parijs Radio, 11.50 Engeland. 12.20 Fransch Brussel. 120 Diversen, 2.20 Danmarks Radio. 3.50 Engeland. 4,20 Fransch Brussel. 4 50 Pauze of diversen. 5.35 Fransch Brus sel. 5.50 Ned Brussel. 6.05 Fransch Brussel. 6.20 Ned. Brussel. 7.20 Engeland. 8 20 Rome of Milaan. Dl.m. 9.20 Ned Brussel. 11.20 Rome. (In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden). Progr. V 8.005.Ö0 Diversen 5.005.09 Seheveningen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7 008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Zang: Uit het Rijk der liche muze. 1 Vous êtes jolie. Charles Trenet. 2 I go for that. Dorothy Lamour. 3 Rock Rock Rock a Bye Bahy. The Andrew Sisters, 4 And the angels sing, Bing Crosby, 5 L'amour toujours Tamour, Maxine Sulli van. 6 Rien qu'un chant d'amour. Tino Rossi, 7 Oui Madame. Rosita Serrano. 8 Mr. Paganini. Mills Brothers. 9 Ein Schiff fahrt nach Shanghai. Mimi Toma, 10 Summer Sweetheart. Vera Lynn. 11 Bourn. Charles Trenet, 12 Let's dream in the moonlight, Dorothy Lamour, 13 You don 't know how much you can suffer, Andrew Sisters, 14 Summer Time, Bing Crosby. 15 St Louis Blues. Maxine Sullivan. 16 Mia Piccolina. Tino Rossi 17 Da= ist mein Parfum. Rosita Serrano. 18 Star dust. Mills Brothers. 19 Ich hab dich geliebt, Mimi Toma. 8.0012.00 Diversen. Steeds leveren Wij U BRANDSTOFFEN, ook al zijn er moeilijkheden. GEKLOPTE GASCOKES 0.90 per H.L., franco bergplaats BRECHCOKES, alle afmetingen, a ƒ18.50 per ton van 1000 K.G., franco bergplaats. TIJDIG BESTELD, TIJDIG BEZORGD. Overveen, Tel. 23517 en 28724 (Adv ingez. Med.) Verbreeding van (le Pijlslaan.' Tusschen de Stephensonstraat en den spoorwegovergang. B. en W. van Haarlem schrijven aan den Raad: Het gedeelte van de Pijlslaan tusschen de Stephen sonstraat en den spoorwegovergang, is als toegangs weg tot de zich uitbreidende woonwijk ten westen van de spoorbaan te smal; verbreeding achten wij daarom gewenscht Hiervoor is o.a noodig, dat de sloot aan de zuid zijde van de Pijlslaan wordt gedempt. De rijweg kan alsdan worden verbreed en ter plaatse van de gedempte sloot kan dan een nieuw trottoir worden aangebracht. Door tegelijkertijd het wegdek van den rijweg daar ter plaatse te vernieuwen zal bovengenoemd gedeelte van de Pijlslaan een be langrijke verbetering ondergaan. De aan vorenbedoelde werken verbonden kosten zijn geraaamd op f 4.100. Wij stellen voor dit bedrag voor gemeld doel te onzer beschikking te stellen. Het ijs en (le scheepvaart. Het Spaame gedeeltelijk ijsvrij. Door den dooi der laatste dagen is het ijs in het stadsdeel van het Spaarne reeds geheel verdwenen. Het Zuider Spaarne ligt echter nog dicht: in het Noorder Spaarne ligt eveneens nog veel en dik pakijs Wel is er een vaargeul, die enkele dagen ge leden door de „Ijsbeer" werd gebroken en open gehouden werd door sleep- en tankbooten, maar regelmatige vaart naar Amsterdam is er nog niet, omdat vooral in het Zijkanaal C naar het Noord- zeekanaal nog veel ijs zit. Verwacht wordt, dat Maandag enkele schepen zullen varen. NAWEEëN VAN DE SNEEUW. Een heer die zich Donderdag in het Kenau- oark te Haarlem naar het station spoedde, zas nlotseling zijn weg versperd door een hee' grooten plas. Tijd om eromheen te loopen heeft hij niet; hij neemt een kloek besluit en daarna een sprong, maar dacht niet aan het trottoir: tot ver over ziin enkels komt hij in he' vieze sneeuwwater terecht en valt er dan voor over In. Een voorbijrijdende slagersjonseh op de fiets -oept hem tot overma'at van ramp toe; „hé, héb je wel een vischvergunning?" 'MSTERD. STUDENTFN-MUZIEK- VEREENTGTNG M. U. S. A. In ons nummer van gisteren stond tengevolge an een vergissing onzer redactie beven de mu- iekcriliek van onzen medewerker K de Jong M U.S.A. speelt te Haarlem. Dc Amsterdamsche Stndentenmnziekvereeniging M.U.S A. heeft echter niet te Haarlem doch in het Muzieklyceum te Am- terdam geconcerteerd. HAARLEMSCHE JOURNALISTENKRING. De Haarlemsche Journalistenkring werd 25 Fe bruari 1915 opgericht, zoodat hij nu 25 jaar bestaat Zaterdag 2 Maart zal in intiemen kring een her denking plaats vinden. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren F Primo, voorzitter: M J. G. J. van Leeuwen, vice- voorzitter en gedelegeerde: J. H. Voskuil, penning meester en A. Overmeer, secretaris. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN HALFWEG H. KERK. 10 en 6.30: Ds. H. O. Molenaar. IER. KERK. 9.30: Ds. E. A. Groenewegen. 3: Ds Dondorp, van Heemstede NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De leden der afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging maken Zondag 25 Februari een vogelexcursie bij de pie ren van IJmuiden, onder leiding van den heer Jan P. Strijbos. Woensdag 28 Februari zal in de Kroonzaal van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, de heer A. f. J Portielje, inspecteur van de tevende have van Artis, een lezing houden over „Verschil lende gedragsvormen bij zoogdieren en vogeis" met lichtbeelden). „DIE SPAERNE-SANGHERS" Donderdagavond waren de leden van het Man nenkoor ..Die Spaerne-Sanghers" in buitengewone vergadering bijeen in het repetitiegebouw Jans straat 83 De Voorzitter, de heer J. M. H. v. d. Wateren opende de vergadering met een beschouwing over het wereldgebeuren van dezen tijd waardoor vele .nstellingen met cultureele strekking ernstig in het gedrang komen. Spr. uitte zijn erkentelijkheid over de zeer groote opkomst der leden, waaruit hun ernstige belangstelling duidelijk bleek. Na voorlezing der notulen van de vorige ver gadering en het behandelen der ingekomen stuk ken werd overgegaan tot de verkiezing van een oestuurslid. De heer H. Dankelman werd met al- ;eheele instemming der vergadering weer in het bestuur gekozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten op tweeden Paaschdag een avond-kerkconcert te ge ven in de Groote Kerk te Beverwijk, waaraan de heer Moed. organist van de Groote Kerk. met het Haarlem's Vrouwenkoor zijn medewerking zal ver- leenen. Ook het geven van een kamermuziekavond werd in principe aanvaard en het Bestuur zal de noodige stappen doen ter verwezenlijking van dit plan. In verband met de viering van het tien-jarig be- taan van het Mannenkoor ontspon zich een le vendige discussie en kwamen verschillende ideeën naar voren, die door het Bestuur ln studie zullen worden genomen. llliilliilliiiliiiliiiyililllilAllli'iiUliiiiiUllli i.itlfiÜiH: llillHiijii'lltilllllliillllilliiillM!IliiUHIIIIi^^ SANTPOORT Doodelijk ongeluk op den Bloemendaalschestraatweg. Achtjarig jongetje door een vrachtauto overreden. Vrijdagmiddag 4 uur had op den Bloe mendaalschestraatweg een droevig verkeers ongeluk plaats, dat het leven heeft gekost aan een 8-jarig jongetje. Dit jongetje. W. B. geheeten, wonende te Sant poort, reed op genoemden weg op de fiets ach ter zijn 11 jarig zusje. Juist toen de kinderen een aan den weg staande auto passeerden werden zij ingehaald door een vrachtauto, bestuurd door een inwoner van Bloemendaal. De weg is daar niet breed en zoo bleef er voor het passeeren van de auto weinig ruimte over maar toch reed de bestuurder door. Het gevolg was, dat het jongetje werd aangereden, waardoor het viel en wel zoodanig dat de knaap door het achterwiel werd overreden, tot groote ontzetting van de vele voorbijgangers, die getuigen vai het ongeluk waren. De jongen bleek opslag te zijr gedood, zoodat doktershulp niet meer mocht baten. De auto reeds na het ongeluk door maar de bestuurder werd spoedig door de motorbrigade van Velsen opgespoord De auto en het lijkje van het slachtoffer werden in beslag genomen MOEDIG OPTREDEN. Donderdagmiddag tegen 4 uur. dus op den tijd dat de schooljeugd de hoofdstraat te Santpoort inkomt sloeg een paard van de alhier gesta tionneerde troepen op hol. Het rende de hoofdstraat in. terwijl een aan zijn hoofdstel hangende ketting tegen zijn bee- nen sloeg (waarscnynlijk was dit ook de oor zaak waardoor het dier op hol geslagen was) Ongelukken zouden zeker op dat drukke uur niet uitgebleven zijn indien het moedig optre den van den heer P. P. Pruys alhier, zulks niet had verhinderd Deze toch ging midden op den rijweg staan, voor het hollende paard greep den ketting en wist het dier tot stilstand te dwingen. Een wooord van hulde is hier zeker op zijn plaats R. K. VOLKSBOND. De kring Santpoort van den R.K. Volksbond vergaderde Vrijdag in „De Viersprong", waar bij een tiental Jozefgezellen met den voorzitter tegenwoordig was. In de vacature Zonneveld werd gekozen de heer H Blom Jr.. die het secretariaat zal waar nemen. Hierna volgde een Inleiding door Pater Gerarts M. S. C. over het onderwerp „Oosten rijk". In een boeiend betoog schilderde spr. het ontstaan en verloop der dubbelmonarchie Lang werd stilgestaan bij den arbeid onder Dolfuss en Schuschnigg, een taak die tot doel had de verwezenlijking der richtlijnen aangegeven ln Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Spreker was van meening dat tenslotte toch de kleine staten van het Donaubekken elkaar eens zullen vinden- waaruit geboren zal worden een hernieuwde' staat of bondstaat met een bloeitijdperk voor de R. K, Kerk. Daartoe is practischer beleving van het Christendom noodwzakelijk; de verwaarloozing hiervan is de oorzaak van Oostenrijks catastrofe. IJMUIDEN Vïarktberiehten en besommingen MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 24 Febr. 1940 (A.N.P. Tarbot f 1.38—f 1.34 per kilo. Groote schol f 19.50f 11 per 50 kilo. Tong f 1.26f 0.98 idem. Middel schol f 16f 13.50 idem. Zetschol f 17f 16.50 idem. Kleine schol f 17f 8.50 Idem. Bot f 9f 6.70 idem Schar f 11.50f 5.10 idem. Groote gul f 17—f 12.50 idem Wijting f 13.50f 8.50 idem Leng f 0.50f 0.39 per stuk. BESOMMING. Loggers: K.W. 103 f 2030 Kotters: H.D 31 t 1200. H.D. 18 f 570. HEEMSTEDE NIET f 40.000 MAAR f 4.000. In een deel der oplage werd ln ons nummer van Vrijdag vermeld, dat dë Raad Donderdae f 40.000 ter beschikking van B en W. stelde voor een betonnen brug op het terrein van den Ge- •neentereinigingsdienst De aandachtige lezer, die ook het betreffende -aadsstuk in ons blad heeft gelezen, zal begre pen hebben dat hier een nul te veel stond en f 4000 bedoeld werd COMITé FINSCH KINDER- EN KLEEDINGFONDS. Op 2 Maart wordt een openbare vergadering gehouden in het R.K. Vereenigingseebouw Heerenweg 101. alhier waarbij de heeren Mr J W v. d. Vlugt en Jan P. Strijbos zullen srpeken resp. over Finland en Spitsbergen een en ander toegelicht met lichtbeelden. Een openbare collecte voor het fonds vindt olaats op Zaterdag 9 Maart aan de huizen der ngezetenen en op enkele punten der gemeente waarvan het Comité zich veel resultaat voor telt. Het stelt de gevers ook in staat vooraf hun zift te gireeren aan den penningmeester den heer A. J. Verspoor. Voorweg 7.. Postgiro 152359 BEVERWIJK Een ernstig onheil voorkomen. Trein naderde niet-gesloten overweg. De spoorwegovergang in den Velserweg was gis- •eravond bijna het tooneel van een ernstig onge luk Gelukkig is het door de opmerkzaamheid van iet publiek bij den hevigen schrik voor de betrok kenen gebleven. Evenals iederen avond werden ook gisteravond de boomen van dezen overweg tegen zes uur ge floten voor het rangeeren van de goederenwagens Als de file auto's en wielrijders voor de boomen dan wat groote afmetingen aanneemt worden de boomen geopend en kan er weer wat verkeer ge spuid worden. .Ook gisteravond gebeurde dit na zes uur weer. Eerst ging aan den kant van Velsen de afsluitboom omhoog en de wachtenden begaven zich op den overweg. Tot him groote ontsteltenis iaderde op hetzelfde oogenblik uit de richting Haarlem een deel van een goederentrein. Later bleek, dat het een waarschijnlijk te hard afgestooten rangeerdeel was. De fietsers en de voetgangers die reeds op den overweg waren, zochten, gewaarschuwd door het geschreeuw van degene, die den trein zagen komen, ijlings een goed heen komen. Een trailer kwam juist voor de rails, waarover de trein passeerde, op het laatste moment tot stand. Een gelukkige omstandigheid was, dat de af sluitboom aan den kant van Beverwijk nog neer gelaten was, waardoor van dien kant nog niemand den overweg had kunnen betreden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. G. J. van Bennekom en E. M. v. d. MeiJ. Bevallen: A. M. SchillemansSleuters, a.; S. M. Nieman—van Leeuwen, z.; A. Nijman—1r. d. Berg. d.; J. A. Kleijn—Jansen, z.; Getrouwd: J. O. R. Hoeppner en J. M. Greis; J. H van Hulst en A. B. Vermeulen; J. Sfcrat- mann en J. C. de Boer Overleden: C. Gorter. 74 j., geh. met L E. Hoving. Zeestraat 91; A. M. C Pirovano, 17 j„ Arendsweg 89: G. Neeft 87 j„ geh. met M. Adrichem. Arendsweg 98; N. Arisz. 78 j„ wed. van A. Webbe. Arendsweg 107; L. Benning. 77 j.. echtgen. van E de Ruiter. Julianaweg 57a; G. Pleging, 68 j., echt-gen. van J. M. v. d. Leek, Bankenlaan 75. Dooi schept onbegaanbare wegen. Als gevolg van den dooi verkeeren in de laatste dagen de meeste straten van ons stedeke in een niet al te fraaien toestand. De verstopte kolken konden het overvloedige dooiwater niet verwerken, waardoor in vele straten kleine vijvers ontstonden; zooals de situatie in den Groote Houtweg en Nar- cissenweg is treft men het echter nergens in de ge meente aan. Deze wegen, die niet bestraat zijn, ver keeren door den dooi in een vrijwel niet te be schrijven toestand. Groote plassen, modder, kuilen en gaten maken deze wegen bijna onberijdbaar. Het wegdek is zoowel in den Groote Houtweg als in den Narcissen weg door den dooi een papperige massa geworden, waarin fietsers en wandelaars hun weg moeten vinden. De meeste wielrijders stappen op hindernissen. De bewoners van deze wegen klagen natuurlijk steen en been. wat volkomen te begrijpen is. Het is te wenschen, dat met de verbetering van deze wegen den Groote Houtweg af en nemen maar loopend de niet te lang meer gewacht behoeft te worden. HAARLEMMERLIEDE NIEUWE GASTAR1EVEN. In de e.k. Raadsvergadering zullen de nieuwe gastarieven ter vaststellin worden aangeboden. Deze tarieven wijken vrij belangrijk af van de thans geldende. Naast het enkelvoudig tarief, dat thans voor alle verbruikers geldt, doch voor taan meer voor de kleine verbruikers is bedoeld, wordt een vastrecht tarief voorgesteld van t 1.60 en f 3.20 per maand, al naar gelang van de grootte van het verbruik. Voor de grootste verbruikers, die gas voor verwarmings- en in- dustrieele doeleinden gebruiken, is de mogelijk heid geopend een speciale overeenkomst aan te gaan. Zooals uit tarief A. blijkt, is de gasprijs voor de kleine gebruikers op 10 cent per M3. gehandhaafd. Wel is de grens van 25 M3. per maand, waarboven de prijs tot nogtoe belang rijk werd gereduceerd, vervallen, doch daar staat tegenover, dat bij een verbruik van mer dan 40 M3. per maand het tarief B weder voordeelen biedt, terwijl bij een verbruik van mer dan 160 M3. per maand het tarief C het meest voor- deeligste is. De prijs wordt vastgesteld op: tarief A op 10 cent per M3, tarief B, bij betaling van een vastrecht van t 1.60 per maand op f 0.06 per M3.; tarief C bij betaling van een vastrecht van r 3.20 per maand op f 0.05 per M3.; tarief D. voor verwarmings- of lndustrieele loelinden kunnen B. en W. speciale overeenkom sten sluiten. RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude gehouden op Donderdag 29 Fe bruari 1940 des voormiddags 10 uur. De agenda luidt: 1. Onderzoek geloofsbrief nieuw benoemd raadslid. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het aangaan van nieuw straat verlichtingscontract. 4. Voorschotten Bijzonder Onderwijs 1940. 5. Afrekening vergoeding Bijzondere Scho len. 6. Vergoeding vakonderwijs over 1937. 7. Wijziging gastarief. 8. Bezoldiging ambtenaar aangewezen als plaatselijk deurwaarder. 9. Reclame hondenbelasting. VELSEN BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. J Bosloper—Ruljter, z., Groene- weg 28. IJmuiden: M P A .ElisSchaik, z„ De Genestetlaan 27. Velsen: C. ZeemanJanbroers, d.. Kalverstraat 56. IJmuiden: M Ch. Knapen Raspoort. d.. Iepenstr. IJmuiden; H. Bierman Kortekaas. z.. Uitendaalstraat 31. Santpoort; D. M Blanken—Rietkerk, d., Ladderbeekstraat 88, Velsen-Noora. Overleden: T. H. Wals, 34 Jaar, ongehuwd, Burg. Rambonnetlaan 4. IJmuiden: F. A. de Kroes. 66 j.. wede. van G. van Drlmmelen. Zee weg 332. IJmuiden: A Wijker, 70 jaar. echtgene. van A. van Pel Oranjestraat 23. IJmuiden. Ondertrouwden- J M Janssen. Schuitstraat 9, Santpoort en M A Wessel. id., id., t. a. idem; P de Lange Wij kerstraat weg 125. Velsen-N en H Keiizer. id., id. t a. Haarlem, Vinkenstrat 32; H B. Beunder. Haarlem. Bakkerstraat 22 en W. H Kist de Ruljter Lijsterlaan 19. IJmuiden, t. a. Haarlem Kleine Houtstraat 41. Huwelijken- E. C Ponfoort en J. O. Aust. Am- terdam: R Reindersma en N C Groen. Tromp straat 11 rd IJmuiden G v Aggelen en A. J ter Haar, Hagellngerweg 337. Velsen: B. Kok en W. J. Durge. Tasmanplein 18, IJmuiden; C. Koper en C J Beentjes; BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 24 Febr. Bevallen: 21 Febr. M. A. DorrestljnCorbee. d Overleden: 22 Febr. A. van Riessen—Touten- ourg. 73 j.. Middenweg. 23 Febr.: A. Hofsté—Hee- '■•elaar. 83 j Oranjestraat. P K. Duiker. 60 j Dr Schaepmanstraat. J V Munsterman. 67 j„ Berck- heijdestraat. G. A. Ordelman, 35 j„ Rozenprieel- straat. 24 Febr.: S. c. de Goede—Schrelnders, 55 J-i Fabriciusstraat.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11