Wat ktakeut De Kleeding Verkoop Centrale FEBRUARI 1940 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 HA ARE EM'S D 'AG BEAD m.. 3 Financiering der overheidsuitgaven in dezen tijd. Prof. Koopmans pleit voor de methode van de grootste opbrengst met de geringste middelen. Prof. mr. J. G. Koopmans, hoogleeraar aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rot terdam, heeft aan de Vrijdagmiddag te Amster dam in Krasnapolsky gehouden lunch van het departement Amsterdam der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een-voor dracht gehouden over het onderwerp ,,De finan ciering der overheidsuitgaven in dezen tijd". Spr. wees erop, dat 't bedrag der extra lasten nu per dag niet minder dan ca. 3 maal zoo hoog is als het overeenkomstige bedrag gedurende de mo bilisatie van 19141918 De vraag kan gesteld worden in hoeverre al deze uitgaven werkelijke lasten voor de volkshuishou ding in haar geheel beteekenen. De overheid be taalt de voeding van de gemobiliseerden, maar dit op zichzelf is geen extra last voor de volkshuis houding, daar deze "personen evenzeer gevoed zou den moeten worden, wanneer zij in de burger maat schappij waren gebleven. Ook de kostwinnersver goedingen beteekenen, uit de .goederensfeer" be zien, geen rechtstreeksch verlies voor de gemeen schap. wairt ook de gezinnen die hiervan moeten leven, zouden anders evenzeer gevoed en gekleed moeten worden. Toch mag men hieruit niet concludeeren. dat het voor deze doeleinden bestede gedeelte van de overheidsuitgaven geen werkelijk verlies voor de gemeenschap representeert, want dit verlies be staat in het wegvallen van de productieve presta ties, die de thans gemobiliseerden anders in de burgermaatschappij zouden hebben kunnen ver richten. Slechts voor zoover de gemobiliseerden anders werkloos zouden zijn gebleven of geworden zou men kunnen zeggen, dat het uitgaven cijfer der overheid een te somber beeld van de werkelijk heid geeft, maar helaas is tot dusverre van een aanmerkelijken teruggang der werkloosheid als ge volg van de mobilisatie nog weinig te bespeuren. Een soortgelijke vraag van „schijn of werkelijk heid" in de begrootingscijfers, doet zich voor ten aanzien van de vraag, welk deel van de lasten op het heden en welk deel op de toekomst drukt. Bij de vraag of de lasten op het heden of op de toekomst drukken, gaat het er om. of deze ont trekking plaats vind bij dat deel van het productie apparaat, dat dient voor de bevrediging van on middellijke of in' de naaste toekomst liggende behoeften, dan wel voor de voorziening in verder af liggende behoeften: dat wil dus zeggen aan de Instandhouding en uitbreiding van het productie apparaat zelf. Welke van deze beide mogelijkheden zich zal voordoen, is afhankelijk van de besteding, die de particuliere huishoudingen geven aan het niet aan de overheid, overgedragen deel van hun inko men, en deze besteding wordt, hoewel niet uitslui tend, voor een belangrijk deel mede bepaald dooi de vraag of deze overdracht in den vorm van be lasting of van leening geschiedt. De heffing, die het geringste gedeelte van de lasten naar de toekomst verschuift, is die, welke het meest tot inkrimping der consumptie in het heden bijdraagt. In dit verband waarschuwde spr. met nadruk tegen het gevaar, dat gelegen is in den verlam- menden angst voor consumptie beperking, die haar voedsel vindt in de gedachte, dat deze vla „koopkrachtsvernietiging" tot welvaartvemieti- ging moet leiden. Wat hiervan, ook waar moge zijn geweest in het thans achter ons liggende tijdvak van depressie en deflatie, thans moeten wij ons instellen op het besef, dat wij opnieuw in schaarschte tijd leven, en dat het normale eco nomische motief: het verkrijgen van de grootste opbrengst met de geringste middelen, zijn rech ten herneemt. Het conflict tusschen doelmatigheid en recht vaardigheid dat er in gelegen is, dat de heffin gen die het zekerst tot consumptie beperking lei dien, juist die ten laste van de minst-gegoeden zijn, kan naar spr.'s meening worden overbrugd door een stelsel van spaarcertificaten, zooals dit thans in Duitschland is ingevoerd en in Engeland onder meer door Keynes is bepleit. Dit stelsel heeft het dubbele voordeel, dat het bij de demobilisatie tevens dienstbaar kan worden gemaakt aan het op peil houden der „koopkracht" voor zoover daaraan dan behoefte blijkt te bestaan. „Bijenkorf" maakte in 1939 meer winst dan in 1938. De netto-winst is gunstig beïnvloed door een vermeerdering der gekweekte intrest in verband met belegging der in omvang toegenomen liquide middelen. Met inbegrip van het onverdeeld saldo A. P. ad f 26.262 is een bedrag van f 1.982.791 (vorig jaar f 1.733.428) ter verdeeling beschik baar. De gang van zaken in het loopende boekjaar is niet onbevredigend. Aangezien tegen mogelij ken verderen teruggang door het kweeken van reserves behoorlijke voorzieningen zijn getrof fen, meenen wij, dat ook bij voortgezet conser vatief beheer een matige dividendverhooging verantwoord is. In tegenstelling met vorig jaar wordt het dividend geheel in contanten uitgekeerd. Het dividend wordt als volgt bepaald: 6 pet. (onv.) voor de pref. aand.: 5 pet. (onv.) op de prior, aand.; 11 pet, (9 pet.) op de gew. aand. en f 24 (16) op de winstbewijzen. Evenals vorig jaar wordt f 500.000 aan de re serve voor amortisatie van winstbewijzen toege voegd. Ontploffing op motorschip. Schippersdochter ernstig gewond. Vrijdagmiddag om vijf uur heeft zich op het motorschip ..Avontuur" uit Zwartsluis, liggende aan de Ertskade bij den Verbindingsdam te Am sterdam een ernstige ontploffing voorgedaan, waarbij twee personen werden gewond. Bij het aanslaan van den motor is de luchtkete! met een enormen knal uit elkaar gesprongen. De 25-jarige dochter v-aar den schipper S. werd door wegspringende stukken ijzer getroffen en tegen den grond geslagen. Zij werd opgenomen met ernstige verwondingen aan hoofd en beenen en een gebroken arm. De geneeskundige dienst ver voerde haar na het verleenen van de eerste hulp naar het Binnengasthuis. De 23-jarige schippers knecht liep bij het ongeluk een verwonding aan een arm op, doch kon ter plaatse behandeld worden. LEZING GOUDSCHE KERKRAMEN. De lezing over de beroemde Goudsche Kerk ramen, die om het ongunstige weer werd uit gesteld. zal thans worden gehouden Maandag avond 26 Februari in het Remonstrantsche Kerk gebouw. Deze bijeenkomst wordt belegd door de Onafh. Religieuze Gemeenschap. Als een bijzonderheid kan nog worden mee gedeeld, dat het mogelijk is geweest, daar de glazen met het oog op de tijdsomstandigheden uit de kerk zijn verwijderd, enkele fragmenten, waarvan men indertijd onmogelijk opnamen had kunnen nemen, thans te fotografeeren. Ook deze opnamen zullen worden geprojecteerd. Overlast van siieeuwophoopingen. Vragen van den heer Van der Wcyden beantwoord. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Weijden betreffende den overlast, welken het verkeer ten plattelande ondervindt van sneeuwophoopingen, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken als volgt geantwoord: Het is den minister bekend, dat de sterke sneeuwval de communicatie op tal van plaatsen ten plattelande heeft bemoeilijkt. De vraag, of bepaalde wegen en, zoo ja, welke het meest, in aanmerking komen om te worden ontdaan van overlast veroorzakende sneeuwop hoopingen staat ter beoordeeling van de instanties, welke belast zijn met het beheer en onderhoud der wegen en niet van den minister. Dat zeer vele plaatselijke besturen een afzijdige houding zouden hebben ingenomen ten aanzien van het sneeuwruimen, eenerzijds omdat niet alle binnen het territoir der gemeente gelegen wegen bij haar in onderhoud zijn, anderzijds omdat voor de e.v. daaraan te werk te stellen arbeiders geen bijdrage meer verleend zou worden als werkloo- zensteun en de gemeenten dit dus geheel zouden moeten betalen, is den minister niet bekend. Voor zooveel betreft de financieel van het rijk afhan kelijke gemeenten kan hieraan worden toegevoegd, dat in alle gevallen, waarin een gemeentebestuur zich tot het departement van Binnenlandsche Za ken heeft gewend, is medegedeeld, dat de finan- cieele afhankelijkheid der gemeente geen beletsel behoefte te zijn tegen het doen van onvermijde lijke uitgaven voor het opheffen van verkeersbe- lemmeringen. Ten aanzien van de inschakeling van de werk verschaffing bij sneeuwruimïng moge de minister verwijzen naar hetgeen zijn ambtgenoot van Sociale Zaken ter zake heeft medegedeeld in de Eerste Kamer der Sta ten-Gen er aal bij de behandeling der begrooting van zijn departement voor 't jaar 1940. De spionnage-affaire. Men meldt ons, dat ten huize van J. K. te Slnt-Pancras, één der verdachten in de spion- nagezaak in Noord-Holland en Groningen, een schrijfmachine met allerlei papieren met ver dachten inhoud in beslag is genomen. Bij den timmerman P. B. eveneens te St. Pancras, heeft de recherche een boekje met aanteekeningen over aankomst en vertrek van Nederlandsche schepen in beslag genomen. Dergelijke stukken zijn ook nog bij K. gevonden. Vrijdag is te Graft, een dorpje in de buurt van Uitgeest, in verband met de spionnagezaak nog gearresteerd de handelaar in autobanden J. J. B. aldaar. Alle verdachten zijn overgebracht naar Groningen, waar de hoofdverdachte woont, die ook is gearresteerd. X VORSTELIJKE FAMILIE WOONT GALAVOORSTELLING BIJ. De Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Donderdagavond in den Kon. Schouwburg te 's Gravenhage, de gala-opvoering van het tooneelstuk „Artisten in angst", door de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten bijge woond. M. e. t. O. zijn de vier eerste letters van een slagzin, verband houdende met het costuum. Voor de goede oplossing geven wij één MetO- Costuum naar keuze. Oplossingen in te zenden voor 15 Maart onder Motto Meto aan het bur. v. d. blad. 15 Maart worden deze brieven door de administratie van dit blad ge opend. De eerste goede oplossing welke hieruit te voorschijn komt, krijgt het costuum. naast Slager's Verfhandel Tel. 17273 SCHAGCHELSTRAAT 19C (Adv. Ingez. Med.) Maand gevangenisstraf tegen oud-burgemeester geëischt. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft van daag terecht gestaan mr. H. J. V.. oud-burge meester van Dinxperlo. die er van v/rdacht werd een gift in ontvangst te hebben genomen, wetende dat deze hem werd gedaan, om hem te bewegen, in strijd met zijn plicht en bediening, aan Duitsche vluchtelingen voorloopige verblijfsver gunningen te verleenen. De Arnhemsche rechtbank had hem vrijge sproken. De procureur generaal eischte in zijn requisi toir vernietiging van het vrijspreken vonnis van de rechtbank en veroordeeling van ver dachte tot een maand gevangenisstraf. EEN GOEDE TIP geven wij u, wanneer U direct de noodige zaden bestelt die U denkt te gebruiken. Straks moet U misschien lang wachten bij den Zaadhandel, terwijl het dan de hoog ste tijd wordt dat de zaden in den grond komen. Vraag eerst even onze prijscourant aan ZAADHANDEL JAN ROOZEN, SPEKSTRAAT 5 - HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Geen ondergrondsche hangars. Regeering acht ze niet noodzakelijk. In de memorie van antwoord ana de Eerste Kamer betreffende de defensiebegrooting 1940, zegt de minister ten aanzien van de aanschaf fingen ten behoeve van de landmacht, dat hij al het mogelijke doet om zoo spoedig mogelijk in het bezit van het benoodigde te komen. Daarbij bewijst het centraal orgaan aanschaf fingen weermachtsbehoeften (C. O. W.) hem goede diensten. Van de aangeschafte batterijen luchtdoel- artillerie, waarover aan de Tweede Kamer in de vergadering van 12 December j.l. mededeeling is gedaan, zijn thans twee batterijen hier te lande aanwezig, terwijl acht batterijen aan de fabriek zijn gekeurd en naar wordt gehoopt spoedig in Nederland zullen aankomen. De munitievoorraad wordt nog geregeld opge voerd. Het houden van schietoefeningen heeft de aandacht van de desbetreffende legerautoritei- ten. Omtrent de.bij den veldtocht in Polen ver kregen ervaringen zijn nog slechts weinige en onvolledige gegevens beschikbaar. De minister meent echter, dat, zelfs bezien aan de hand dier gegevens welke ontegenzeggelijk de voordeelen van een motoriseering op ruimen schaal in een uitgestrekt operatiegebied duide lijk in het licht stellen ten aanzien van de motoriseering van ons leger voorshands verder behoeft noch moet worden aegaan, dan aan vankelijk in het voornemen lag. Van den bouw van ondergrondsche hangars op onze militaire vliegvelden is afgezien in hoofdzaak om drieërlei redenen: 1. de kosten zijn zeer hoog: 2. een vijandelijke luchtaanval richt zich mede tot het vliegveld zelve; is dit vliegveld voor op stijgen en landen onbruikbaar geworden, dan is het nut van de dure ondergrondsche hangars verloren gegaan; 3. het wordt beter geoordeeld de vliegtuigen voor vernieling door vijandelijke bombardemen ten te behoeden door een verspreide gemaskeerde opstelling en door gebruik te maken van een groot aantal hulplandingsterreinen. Binnenkort vliegpostverbinding met Lissabon. Voor het departement Rotterdam van de Ne- aerlanósche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M. hedenmiddag een tafelrede gehouden, getiteld: „Luchtverkeer over langen afstand." Hieriii zeide de heer Plesman o.m.: Indien wij onder de huidige oorlogsomstandigheden het tra ject AmsterdamLissabon ongestoord kunnen bevliegen, zal reeds binnen zeer afzienbaren tijd een tweemaal wekelijksche rechtstreeksch^ lucht- verbinding NederlandPortugal worden geopend ten dienste van het postvervoer. Deze dienst geeft dan aansluiting op de lijn van Pan-American Airways tusschen New York en Lissabon. Naar aanleiding hiervan kan worden medege deeld, dat deze verbinding zal worden uitgevoerd door Douglas-toestellen van het type D.C. 3. Lichtpunten in het Zakenleven. Ook in 't bloem bollen bedrijf zit men niet stil. Dr. A. J. VERHACE: Het belang van het neder landsche volk en het vak eischen dat het braaklig gende land productief wordt gemaakt. HET Rotterdamsche havenbedrijf en alles wat daarmee samenhangt, het boomkwee- kersbedrijf te Boskoop en het bloembol- lenbedrijf die zijn het zwaarst door den oorlog getroffen, zegt dr. A. J. Verhage. de voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en hij kijkt zorgelijk. Met reden. De moeilijkheden van het bollenbedrijf ik behoef ze niet uitvoerig te schetsen. Ze zijn ge noegzaam bekend. Geen export naar Engeland en Frankrijk. Een zeer geringer uitvoer naar Duitsch land; slechts Scandinavië en de Vereenigde Staten zijn als uitvoer-landen behouden gebleven. Om over Finland maar niet te spreken. Bovendien is de lust tot koopen in Zweden momenteel evenredig met de temperatuur: ongeveer 30 gr. C. onder nuL Nooit was de toestand van het bedrijf slechter, nooit de toekomst van den bloembol onzekerder. Blijft men nu met de handen in het haar zitten? Vraagt men alleen maar aan de regeering om meer steun, een vraag, die overigens door de omstandig heden tot een dringenden eisch is geworden? Het bloembollenbedrijf zou nooit zijn uitgegroeid tot de belangrijke cultuur waarop de Nederlanders terecht zoo trotsch zijn als dit zoo was. Men zal in deze tijden alles moeten probeeren. Dit geldt niet alleen voor het bloembollenvak doch voor alle bedrijven. Goed. Wat kan men doen? Vermeerdering van den export door uitvoer naar het Zuidelijk Halfrond? Zuid-Amerika, Zuid-Afrika? „In het gunstigste geval zou een dergelijke toeneming toch slechts enkele procenten van het totale export-cijfer zijn, meent dr. Verhage. Neen, in die richting is niet zoo veel te bereiken, gaat hij voort, belangrijker zou het zijn indien men het braakliggende bollenland pro ductief zou kunnen maken door er b.v. landbouw producten op te telen. Door de crisis waren er al groote stukken land die open lagen. Tengevolge van de inkrimping tot 50 pet. is daar nog een aan zienlijke oppervlakte bijgekomen, zoodat zeker 3000 a 3500 bunder land niet worden gebruikt. De exploitatiekosten, die niet verminderd zijn drukken dus op een bedrijf waarvan slechts 50 pet. produc tief gemaakt is. Indien nu op de andere 50 pet landbouwproducten en met name late aardappelen kunnen worden geteeld, dan beteekent dat weer een verlichting van den te zwaren druk, die anders op het bedrijf rust. Daardoor zou men dus de bollenstreek in schakelen bij de voedselvoorziening van Ne derland. Dat is echter alleen mogelijk indien de regeering een toeslag geeft. Iedereen kan begrijpen dat de duurdere exploitatie waarbij ook de hooge arbeidsloonen komen zoo'n toeslag noodig maakt. Anders kan deze teelt voor een bloembollenkweeker nooit loonend zijn. Blijft dat land onbewerkt liggen dan is dat voor het bol lenbedrijf maar ook voor het Nederlandsche volk een nadeel. De verscherpte oorlog ter zee waarvan vele neu trale- en ook Nederlandsche schepen het slacht offer worden, maakt het noodig, dat Nederland zooveel mogelijk in eigen behoefte voorziet. Voor dien regeeringstoeslag pleiten derhalve verschillen de feiten. In de eerste plaats is er de drastische 50 pet. inkrimping waarvoor de bollenkweekers geen enkele vergoeding ontvangen. Daarbij komt nog, dat, wanneer de uitvoer in Nederland vrijgelaten werd, men er toe zou kunnen overgaan zaden te telen, die grif aan Duitschland zouden kunnen worden verkocht, Men weet, dat Engeland zich echter op het standpunt stelt dat de neutralen niet meer aan Duitschland mogen leveren dan ze in vorige jaren hebben gedaan. Dat neemt echter niet weg, dat dit verbod zeer zeker een nadeel is voor de bollenstreek en een argument te meer om een toeslag te vragen. Behalve late aardappelen kan men ook bruine boonen, erwten en capucijners te len waarvan nu distributie is. Het eventueele over schot van late aardappelen kan men ook als vee voer gebruiken. Weliswaar zijn tulpenbollen daar eveneens geschikt vobr, maar die kali men niet in te groote hoeveelheden geven terwijl narcissen- en hyacintenbollen eerst een jaar in de buitenlucht moeten worden opgeslagen voor ze als veevoer ge schikt zijn. Bovendien wordt een tulpenbol uiteraard niet gekweekt om door een varken of een koe ge consumeerd te worden en op die wijze is de teelt zeker nooit loonend te maken. Belangrijk is ook het volgende. Indien men op de landbouwgronden, op een oppervakte gelijk aan het openliggende bollen land, meer tarwe ging telen in plaats van aard appelen, dan zouHins land, dat nog steeds genood zaakt is granen in te voeren, weer een stapje verder komen op den weg van de „zelfvoorziening". Dat beteekent geen groote omschakeling in den land bouw, daarvoor is de oppervlakte land waar het om gaat te klein. Drieduizend bunder bollenland tegen 125000 bunder (H.A.) waarop onze winter en zomer- tarwe wordt gezaaid. Bovendien zou de regeering op een andere wijze kunnen meewerken, namelijk door vergunning te verleenen voor het telen van rooie peen op de paden tusschen de bloembedden. Dit product is niet alleen een uitstekend voedings middel voor den mensch, doch ook in hooge mate geschikt voor veevoeder. Rooie peen valt echter onder de tuinbouwvergunning. Doordat het echter, zooals reeds gezegd, voor veevoer geschikt is, be hoeft men nooit bang te zijn, dat de positie van den tuinbouw daardoor wordt geschaad. Thans is de toestand zóó dat van de Sierteeltcentrale een circu laire is uitgegaan waarin den kweekers wordt gezegd welke producten ze kunnen telen. Ze zouden dat dan echter geheel op eigen risico moeten doen. Dat is echter niet mogelijk. Deze vraagstukken zijn echter dringend en een spoedige oplossing is niet alleen zeer gewenscht doch ook noodzakelijk. De organisaties in het bollenbedrijf, die ook bij dit vraagstuk weer samenwerken dringen daar dan ook ten sterkste op aan. „U weet dus in ieder geval, dat we niet bij de leege kisten en manden blijven zitten. We doen wat in ons vermogen ligt en als de regeering ons ook verder helpt waarop we hopen dhn bijten we er ons wel doorheen." B. K, Openbreken van het Noord- Hollandsch Kanaal vordert langzaam. De ijsbreker „IJsbeer" welke doende is het Noordhollandsch kanaal open te breken, was Vrij dagavond omstreeks kwart voor tien tot nabij Spijkerboor gevorderd. Het schip had groote moeite zich een weg te banen door het ijs, dat ter plaatse ruim dertig centimeter dik is, doch elders is opgewaaid en veel grootere dikte heeft. SCHIPBRUG TE DOESBURG WEGGENOMEN. DOESBURG, 22 Februari. In verband met den dreigenden Ijsgang is hedennacht de schip brug over den LTsel te Doesburg weggenomen. T? \/A M v De Vrede: „Ik vrees, dat ik op Schrikkeldag alleen maar blauwtjes zal loopen".

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5