liet JOcent en Jxui Luchtbescherming is nationale plicht ^een Akkertje Zx STOFZUIGERS AGENDA. 9 Radio Moors SATERDAG 24 februari 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Nalatigheid kan duur ie staan komen. Op ons verzoek zal de heer Leo van Breen, te 's Gravenhoge, perschef van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbescher ming, redacteur van het tijdschrift ,JLucht- gevaar'' een tzceetal artikelen voor ojis blad schrijven over Luchtbescherming. Het eerste plaatsen wij hierbij. Men kan niet zeggen, dat er gedurende de laat ste jaren niet voldoende over de luchtbescherming is gesproken en geschreven. Integendeel, men zou soms wel eens willen verzuchten, dat er te veel gesproken en te veel geschreven is op dit ge bied, en dat de hoofdaaken, waarom het uitein delijk gaat, tenslotte verstikt zijn onder een berg van details. Het is noodig, dat men zich van tijd tot tijd eens afvraagt, wat nu eigenlijk de werke lijke beteekenis is van de luchtbescherming. Te weinig is men in ons land nog doordrongen van het besef, dat de luchtbescherming, zooals"deze in het achterland georganiseerd behoort te worden, niet anders gezien mag worden dan als een defen sief verlengstuk van het militaire front. We zul len trachten, dit hier duidelijk te maken. In vroeger tijden werden oorlogen bijna uit sluitend gevoerd tusschen legermachten. Het tref fen vond plaats aan fronten en begon meestal aan de grenzen van een der oorlogvoerende landen. Terwijl de strijd op een beperkt terrein werd ge streden, bleef het grootste deel van het achter land voor de verschrikkingen van den oorlog ge spaard. De burger leed wel indirect onder den oorlog, maar was toch nog niet gewerden tot een onmiddellijk doelwit van den vijand. Met de ontwikkeling van het vliegtuig is deze situatie geheel veranderd. Dat in vroeger tijden de burgerbevolking niet direct in den oorlog werd betrokken, was geen gevolg van bepaalde mensch- iievende overwegingen van de strijdende partijen. Het was meer een technische aangelegenheid: men kon het achterland in veel gevallen niet be reiken en het eigen leger had juist de opdracht, het achterland te beveiligen. Deze tijd' is voorbij. Het luchtwapen stoort zich niet aan grenzen en hoeft niet te rekenen met een vijandelijke strijdmacht op den grond, als het 't achterland bereiken wil. De vliegtuigen hebben zich ontwikkeld tot zwaarbewapende machines, die kunnen doordringen tot in het hart van het vijandelijk land, waar zij dood en verwoesting brengen. In hoeverre zij hun vernietigende taak kunnen volbrengen, hangt af van de maatregelen, die in het achterland ten behoeve van de afweer en luchtbescherming zijn getroffen. We zullen hier straks nog iets over zeggen. Eerst, willen wij na gaan. welk belang men er bij heeft, het achterland te bombardeeren. Men wil hiermede bereiken dat; 1. Paniek verwekt wordt onder de burgerbevol king. 2. Militaire objecten worden vemietigidi. alsmede punten, die van vitaal belang zijn voor de lands verdediging (bruggen, knooppunten van spoor wegen, enz.); 3. De volkshuishouding wordt aangetast en ge heel of gedeeltelijk vernietigd. Dit zijn dan de hoofdlijnen. Punt 1 en 3 hangen nauw met elkaar samen. Waarom zal duidelijk zijn, wanneer mén zich rekenschap geeft van het feit, idat een modern, gemechaniseerd leger groote behoeften he.eft. waaraan door het achterland moet worden' voldaan. Niet alleen moeten voe dingsmiddelen aan hét Teger te velde worden ver strekt. maar bovendien tal van andere dingen, zonder welke een strijdmacht niet kan opereeren. Hieruit volgt, dat de vijand eventueel zal trach ten, het achterland te desoriganiseeren, fabrieken en opslagplaatsen te vernietigen en de bevolking in paniek te brengen, zoodat zij niet meer in staat ls haar taak naar behooren te verrichten. Bo vendien zal het luchtwapen trachten, de verbin dingswegen naar het front af te snijden. Het ge volg is. dat het eigen front wordt geisoleerd. met alle fatale gevolgen vandien. Men zal dus begrij pen, dat het achterland te zien is als een econo misch verlengstuk van het militair verdedigings front. Staat het achterland bloot aan luchtaan vallen, zonder dat het op een redelijke wijze bevei ligd is en zonder dat afweermaatregelen kunnen worden genomen, dan zal dit beteekenen, dat het leger den strijd moet opgeven. Het is daarom, dat actieve luchtverdediging en passieve luchtbescherming van zoo groote betee kenis zijn. Het is mede daarom, dat de luchtbe scherming niet alleen de zaak is van den invidi- dueelen burger, maar die van het geheele volk! Ook het burgerfront moet vastaangesloten staan en het moet tijdig voorzien in alles wat nooüg is om een redelijke beveiliging tegen het luchtge- vaar te verkrijgen. Spit.rheumatiek? (Adv. ingez. Med.) Heden: ZATERDAG 24 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Dansavond Ha- rald Kreutzberg, 3.15 uur. Luxor Theater: „Film-studio-geheimen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Union Pacific", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De laatste kus", 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Demonen, der renbaan" en „Een vliegtuig stort neer in het oerwoud.-... slechts vijf kwamen terug". 2 en 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ZONDAG 25 FEBRUARI Gebouw Theosol'ia: Ds. Beversluis voor het Coll. t. verbr. der Spir. beg. 10.30 uur. Luxor Theater: „De tuin van Allah" met Mariene Dietrich. 11.30 uur. Rembrandt' Theater: Op reis door Zuid-Afrika. 11.30 uur. Cinema Palace: „Sneeuwwitje", 11.30 uur. La Gaité: Thé dansant American Club. 36 uur.. Stadsschouwburg: „Grompie" met Louis Saalborn 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Mie en Ko. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds MAANDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Het Maskes" met „Gaslicht" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster opgemaakt Van Zaterdag 24 Febr. 8 uur tot en met Vrijdag 1 Maart zijn de volgende apotheken op Zondag des avonds na 8 uur en des nachts geopend. Park Apotheek. Kleverparkweg 13. TeL 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Mr. H. Bogaardt, directeur-secretaris der Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming. De actieve luchtverdediging, een onderdeel van ons militair apparaat, zal met behulp van vliegtuigen, afweergeschut en zoeklichten moeten trachten, de vijandelijke luchtmacht te verjagen en te verhinderen, dat een bombardement in zijn vollen omvang plaats heeft. Maar het spreekt vanzelf, dat de luchtver dediging deze taak niet altijd zal kunnen vol brengen. In veel gevallen zullen toch eenige vij andelijke vliegtuigen hun doel bereiken. Daarom is het noodzakelijk, dat, aan sluitend op de actieve luchtverdediging, de luchtbescherming wordt georganiseerd, op dat een redelijke beveiliging wordt ver kregen. Deze luchtbescherming nu is bij de Wet van 1936 geregeld. Zij is tweeledig. Er is om te be ginnen de gemeentelijke Overheid, die een lucht beschermingsdienst organiseert. De gemeente gaat hier echter niet buiten haar natuurlijk terrein en kan dat ook niet doen. Zij organiseert tal van technische diensten: waarschuwings-, opruimings-, eerste hulp-, brandweer-, gasver- kennings- en gasontsmettingsdiensten, enz. Bo vendien treft zij voorzieningen op het gebied van openbare schuilplaatsen, terwij zij ook kan be sluiten tot de aanschaffing van luchtafweerge schut. De Overheidstaak ligt hier op de straat; zij wordt uitgevoerd ten behoeve van de be volking als geheel. Natuurlijk kan men hier geen al te scherpe grenzen trekken. Als in het huis van een particulier tengevolge van een bombardement, brand uitbreekt, zal de brand weerploeg natuurlijk assistentie verleenen. De gemeentelijke diensten zouden natuurlijk in alle voorkomende- gevallen hulp willen verleenen, maai- bij een bombardement zal dit niet altijd mogelijk zijn. Wordt een bombardement met brandbommen uitgevoerd, dan beteekent dit, dat in een stad op een zelfde oogenblik honderden branden kunnen uitbreken. De gemeentelijke hulp kan dus niet afdoende zijn. En daarom moet de burger zelf in actie komen! Hij moet in eigen huis die maatregelen nemen, welke noodzakelijk worden geacht om een redelijke bescherming te verkrijgen. En hier mede komen we op het terrein van de zelf- en gezinsbescherming. Wanneer de burger kennis neemt van de beteekenis van het luchtgevaar, wanneer hij zich op de mogelijkheid van het bombardement voorbereidt, wanneer hij weet, hoe hij onder bepaalde omstandigheden moet handelen en wanneer hij tenslotte in eigen huis een aantal maatregelen heeft getroffen, dan zai hij, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met zijn buren, in oogenblikken van gevaar op doel matige wijze kunnen optreden. Het spreekt vanzelf, dat een en ander een grondige voorbereiding eischt. Nu heeft de Regeering de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming, gevestigd te 's-Gravenhage, Nassau Ouwerkerkstraat 3, aan gewezen als de eenige, landelijke organisatie, die de zelf- en gezinsbescherming moet propageeren en instrueeren. Het is in dit bestek niet mogelijk, een overzicht te geven van de werkmethode dezer Vereeniging. We willen hier alleen aanstippen, dat deze Vereeniging, voortgekomen uit particu lier initiatief, zich in enkele jaren heeft ontwik keld tot een organisatie met 600 afdeelingen en 220.000 leden. De N.V.L. geeft alle gewenschte voorlichting ten behoeve van de zelf- en ge zinsbescherming. Zij voert propaganda voor de zelfbeschermingsgedachte, organiseert cursussen en tentoonstellingen, kortom, zij doet alles wat tot haai- taak behoort en wat kan bijdragen tot een goede organisatie van de zelfbescherming. Het spreekt vanzelf, dat de burger zich niet alleen moet laten voorlichten, maar dat hij, zoodra hij is voorgelicht, de hand aan den ploeg moet slaan om de voorzieningen te treffen, die hem als doelmatig zijn aanbevolen. Hij doet dit niet alleen als individu, ten behoeve van zichzelf, gezin, huis en haard, maar óók, en zelfs in de eerste plaats, als nationaal denkend vaderlander dde een steentje wil bijdragen In de organisatie van de weerkracht van ons volk. Een redelijke beveiliging tegen het luchtgevaar kan alleen dan worden verkregen, wanneer een ieder zijn plicht doet, en de luchtbeschermings maatregelen In hun vollen omvang tot hun recht komen. Het Ls daarom, dat men niet bij de pakken mag neerzitten. Ons volk moet beseffen, wat het luchtgevaar beteekent. Het moet diep doordrongen zijn, dat het hierbij gaat om het behoud van onze cultureele en moreele waarden, die wij in den loop der eeuwen hebben verwor ven. Niemand mag zich afzijdig houden. Waar het in de practijk op aankomt, hopen wij in een tweede artikel uiteen te zetten. Nieuwe postzegels met de beeltenis van H. M. de Koningin. 's GRAVENHAGE, 23 Februari. De ver schijning van een serie nieuwe postzegels met beeltenis van H.M. de Koningin kan, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, binnenkort tege moet worden gezien Het eerst zullen de nieuwe zegels in de waar den van 5 tot en met 40 cent in nieuwen vorm verschijnen. Tegelijk zullen ook de zegel afdruk ken met beeltenis van H.M. de Koningin op brief kaarten van 7j2 cent. enz. worden vernieuwd. De verkfijgbaarstelling hiervan zal wellicht reeds op 1 April a-s. kunnen geschieden. DE BOEKENWEEK 1940. Wordt gehouden van 2 tot 9 Maart. VEEL MEDEWERKING VAN VERSCHILLENDE ZIJDEN. De Vereeniging ter Bevordering van de Belan gen des Boekhandels waarbij alle boekhandela ren en uitgevers zijn aangesloten organiseert thans voor de negende maal een Boekenweek en wel van 2 tot 9 Maart a.s. De organisatie van deze Boekenweek heeft zij opgedragen aan de Boekenweek-Commissie. Het culturele doel eener Boekenweek is het goede Nederlandsche boek gedurende althans een enkele week in het jaar in het bijzonder onder het oog van het publiek te brengen. Een week lang beijveren over het geheele land de boekhandelaren zich om met tal van midde len het boek in al zijin aspecten aan het publiek te toon en. De Commissie heeft het op hoogen prijs ge steld dat ook dit jaar weer de medewerking van officieele zijde is verkregen: het Eere-Comité staat ween* onder voorzitterschap vair den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Dit Eere-Comité bestaat uit de hoogleeraren van de literaire faculteiten der verschillende Uni versiteiten, de voorzitters van de Vereenigingen van Letterkundigen, de P.E.N.-club, den Ned'er- landschen Journalistenkring, de Ned. Vereeni ging van Bibliothecarissen etc. In het besef dat het niet zoo zeer gaat om dadelijk en duidelijk merkbare financieele baten, doch om het cultureele doel spant de geheele Nederlandsche Boekhandel zich ernstig in de Boekenweek van dit jaar tot een groot succes' te maken. Op Donderdag 29 Februari a.s. wprdt de Boe kenweek geopend met een Gala-avond in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage. Prof. da*. J. P. M. L. de Vries, voorzitter van de Maatschappij der Ned. Letterkunde, zal met het uitspreken van een rede de Boekenweek openen. Aan dezen Gala-avond werken voorts mede Joanna Diepenbrock, mevr. Iris ZeilingaDoo- deheefver. Maurice Roelants, voorzitten: van de Vlaamsche Vereeniging van Letterkundigen en het Gooische Symphonie Orkest onder leiding van Kees Hartvelt. De omroepvereenigingen hebben hun mede werking toegezegd o.a. door op de Literaire Lunch op 2 Maait in Den Haag in Piccadilly te houden, met den microfoon te verschijnen. Het geschenk bestaat uit een drietal novellen, gebonden in fraaien band. Zooals bekend, wordt dit geschenk aan allen, die gedurende de boe kenweek voor ten minste 2.50 aan Nederland sche boeken koopen, aangeboden. De redactie commissie, gevormd door Emmy van Lokhorst en Victor E. van Vriesland, heeft voor het ge schenk ran dit jaar haar keuze bepaald op een novelle van E. Eewijck, Jan Campert en M. Va- salis. Uit verschillende plaatsen, Amsterdam, Den Haag. Utrecht, Gouda, Breda, ontving de Boe kenweek-Commissie bericht van activiteit in de week van 2 tot 9 Maart. In Amsterdam wordt en literaire avond gegeven in het A.M.V.J.-ge- bouw op 6 Maart, welke geopend zal worden door den burgemeester, dr. W. de VTugt, met een kort inleidend woord. De medewerking is verkregen van Roosje Driessen (declamatie) en Eric Ha- zeLhoff Roelfzema (schrijver van „Rendez-vous in San Francisco"). Een literaire koffiemaaltijd in Carlton des Zaterdags 2 Maart, wordt, voor Amsterdam als de plaatselijke opening van de Boekenweek be schouwd'. Tal van .auteurs .zegden .reeds hun aanwezigheid - tóe. 'r:'- Haarlem laat door het aanbrengen van een honderdtal borden in de trams en de autobussen, couranten- en bioscoop-reclame en enkele le zingen en tentoonstellingen de aandacht vragen voor het boekenfeest. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 25 FEBRUARI 1940. Progr. III. Keulen 8.30; Ned. Brussel pl.m. 9.35; Keulen 10.20; Ned. Brussel 11.20; Danmarks Radio I.20; Fransch Brussel 4.20: Parijs Radio 4.50; Ned. Brussel 6.40: Boedapest pl.m. 10.40; Pauze 11.20; Deutschlandsender pl.m. 11.30. Progr. IV. Fransch Brussel 8.30; Danmarks Radio II.20: Engeland 12.00; Fransch Brussel 12.20: Engeland pl.m. 1.35: Ned. Brussel 1.50; Engeland 3.50; Pauze 4.20: Motala of diversen 4.25; Deutsch landsender 5.20 Berorriunster 6.50; Engeland pl.m. 7 00; Pauze 7.15; Fransch Brussel 7.20; Beromunster 8.20; Danmarks Radio pl.m. 9.40; Engeland pl.m. 10.20. Progr. V. 8.301.00 Diversen; 1.001.09 Scher veningen, Ber. Dep. v. Justitie; 1.0912.00 Diversen. 45 BEKENDE MERKEN - Ook ln huurkoop DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. Ingez. Med.) Verbond van Haarl. Speeltuin- vereenigingen. Lezing van den heer E. Geerts Wzn. Voor het Verbond van Haarlemsche Speeltuin- vereenigingen, hield Vrijdagavond in een dei- zalen van het gebouw St. Bavo, Smedestraat, te •Haarlem, de heer E. Geerts Wzn.,. onderwijzer aan een school voor Buitengewoon L.O. te Haarlem, een lezing over het onderwerp: „Iets over kinderen". Nadat de voorzitter zijn teleurstelling had uitgesproken over de geringe opkomst was het woord aan den heer Geerts, die begon met te zeggen dat in deze dagen, waarin vele huisge zinnen onvolledig zijn, omdat de vader zijn militairen plicht vervult, de jeugd niet te kort mag komen. Als er iets in deze- benauwde tijden niet ver waarloosd mag worden is dit wel het speeltuin werk. Wij willen het kind op een .hooger, nobe ler niveau brengen, daardoor is het noodig, dat wij de ziel van het kind peilen. Kennis van de kinderziel is onontbeerlijk voor de leiders van het speeltuinwerk. Zij moeten studie maken van het kind. In zijn eerste 6 jaar, vóórdat het naar school gaat, heeft het kind al veel geleerd in het le ven en van „Schoolmeester Natuur". In die ja ren wordt het als het ware „door schade en schande wijs". Experimenteerend, tastend, vindt het zijn weg en leest enorm veel, ook ge durende de bezigheden, waarin het kind geheel verzonken is, met volle overgave en concentra tie en die wij „spelen" noemen. Het hoort sprookjes vertellen, het begint te „teekenen", het „speelt conducteurtje". Dit alles bevordert het voorstellingsvermogen. In de eerste zes schooljaren leert het kind veel wetenswaardige dingen (och, dat de onder wijzers iets konden overnemen van de boeiende leerwijze van „Schoolmeester Natuur"!; dan komen de rijpingsjaren, die zich in drie perio den laten verdeelen. In de eerste periode komt- er een tijd, waarin het kind lastig en prikkel baar is. het maakt een evolutieproces door, dit is het tijdperk van de praepuberteit. Nu gaat het kind de tweede periode in, het wordt een persoonlijkheid in deze puberteitsjaren; het „dweept" ook vaak, het kiest met het gevoel positie, niet met het verstand; het maakt ken nis met het ideaal. Dan volgt de derde pe riode, die der adoliscentie, waarin men zich een levensbeschouwing gaat uitdenken en zich opent voor het schoone, voor geestelijke waar den, gaat zich bezig houden met philosofische vragen, met systemen van wereldbeschouwing. Ook de idealen veranderen in deze periode: de periode van het dweepen is voorbij en de op- groeidende wordt gevoelig voor objectieve en abstracte idealen. In deze periode wordt de geestelijke wasdom bereikt. Hierna bestond gelegenheid tot het stellen van vragen, die door den inleider beantwoord werden. ZONDAG 25 FEBRUARI 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuin- bouwhalfuurtje. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Cau serie „Van Staat en Maatschappij". 10.00 Berichten. 10.01 Zang, piano en gramofoonmuziek.'10.40 Decla matie en gramofoonmuziek. 11.00 „De sneeuw mannetjes", kinderoperette. 11,35 „The Kilima Hawaiians" en orgel. 12.00 Cyclus „Onze Weer macht". 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A. N. P.. gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amuse- mentsorkest en soliste. 1.30 Causerie „De gesproken mailbrief". 1.50 Gramofoonmuziek. 1.55 Declamatie. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Omroeporkest en solist. 3.30 Declamatie en gramofoonmuziek. 4.00 Gramo foonmuziek. 4.40 Orgelspel. 4.55 Sportnieuws A. N. P. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Sportpraatjc. 6.20 Sportnieuws A N. P., gramofoonmuziek. 6.30 „Boeken uit onzen kring", causerie. 7.00 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.00 AVRO's Radio- Maandblad. 9.50 „Les gars de Paris" en ^soliste. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten A. N. P. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM H. 301.5 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.40 Gei-eformeerde Kerkdienst. Hiema: Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 Causerie De zegen der zelf standigheid". 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Be richten A. N. P. 1.00 Causerie namens de Katholieke actie „Voor God". 1.20 Musiquette. 2.00 Godsdienst onderricht. 2.30 Quartetto dit Roma en gramofoon muziek. 3.30 Radio-Almanak 1940. 4.20 Gramofoon muziek. 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Gramofoonmuziek. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.50 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 VOOR DE KINDEREN Ach, Excellentie, stamelde Piet, diep bui gend, mijn moeder vertelde mij vroeger dat ik vol eigenaardige gewoonten zat, dus zult U moeten toegeven dat ik daar niets aan doen kan. Ik vecht er uit alle macht tegen, maar helaas, het gebeurt allemaal machinaal. Maar ik beloof U dat ik den dokter om medicijn zal vragen om mijn gewoonten tegen te gaan. De burgemeester, die zich zeer gevleid voelde, dat Piet hem met Excellentie aan sprak toonde zich een beetje milder en in plaats van gevangenisstraf gaf hij hem een goeden raad. Als U hier niet meer terecht wilt komen zoo sprak hij, ga dan voortaan aan den linker kant van den weg loopen waar geen lantaarn palen staan. SCHRIFTVERBETERING. METHODE SPECIAAL VOOR VOLWASSENEN Voordeelen verbetering brievenst;''. succes ia solliciteeren: meer kans van slager bij exameij enz. Practische voldoening door de vereischJ snelheid van 90 a 100 letters per minuut. INST. REIBER—NAN, Opgericht 1899. - KL. HOUTWEG 8 - Telef. I76ij (Adv. ingez Med.) - n. 8.15 Orkest <j tadiotooneel. 10,1 oog. 11.00—11 i Berichten A. N. P., mededeelingen. soliste. 9.20 Reisvertelling. 9:40 Radiotooneel. Berichten A. N. P. 10.40 Epiloog. Esperanto-lezing. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.30 Het Hirsch strijkkwartet. 1.05 Orgel, vio en zang. 1.35 Voor tuinliefhebbers. 1.50 Pianoso 2.05 Het Londensch symphonie-orkest. 3.05 Radii tooneel. 3.50 Concert. 4.20 Berichten (Welsch). 4, Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Causerie „Li in Germany". 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 BB( Theaterorkest. 7.15 Kerkdienst. 8.00 Liefdadigheid! oproep. 8.05 Zang. 8.20 Berichten. 8.35 Radio-filr 9.35 Fred Hartley's sextet en solist. 10.05 Epiloo 10.15 Viool en piano. 10.50 Wynford Reynold orkest. 11.20 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 8.50 Radiotooneel. 9.50 Zang. 10.05 Kamermuzie 11.35 Cembalovoordracht. 12.05 Vocaal vrouwei kwartet Seupel. 1.05 Cellovoordracht. 1.30 Sa» foonvoordracht. 2.20 Vastenpreek. 3.20 Zang. 3.; Radiotooneel. 4.50 Orkestconcert. 8.05 „La Ma cotte", opera. 9.05 Parijsch instrumentaal kwart* 11.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.30 Gramofoonmuziek. 10.1 Omroeporkest en solist. 12.00 Em. Rambour's orkes 12.20 Gevarieerd programma. 1.18 Muzikaal tu< schenspel. 1.35 Populair concert. 2.45 Muzikaal tus schenspel. 3.20 Verzoekconcert. 7.35 Gramofoonmi ziek. 8.20 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 9.20 Zang en orgel. 10.35 Zang en gramofooi muziek. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.51 en 12.30 Va Damme-septet. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 2.2 Orkestvereeniging van het Conservatorium Oostende. 5.20 Pianovoordracht. 6.20 Gramofooi muziek. 7.20 Gevarieerd programma. 9.30 Gram* foonmuziek. 10.2011.20 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 9.20 Belgisch programma. 10.20 Harmonie-orke „Le Progrès". 10.35 Gramofoonmuziek. 11.0' Pianc voordracht. 11.35 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.3 Omroepdansorkest. 12.501.10 en 1.50 Gramofooi: muziek. 2.20 Muziekkapel van* het Elisabeth-weri solist en gramofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmuzie! 4.50 Militair orkest. 6.15 en 6.35 Gramofoonmuziel 7.20 Voor soldaten. 7.50 Omroepsymphonie-orkest e solist. 8.20 Radiotooneel. 8.55 Omroepsymphonie orkest. 9.30 Omroepdansorkest en soliste. 10.20- 11.20 Gramofoonmuziek. KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14309 BETERE SERVICE door VAKMENSCHEN. PHILIPS nieuwste serie v.a. ƒ92.50. Ook op conditiën. (Adv. ingez Med.) MAANDAG 26 FEBRUARI 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Fluit piano. 11.10 Declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 VARA-orkest. 12.45 Berichten-ANP., gramo-, foonmuziek. 1.00 VARA-orkest en solist. 2.00 Ro- sian-orkest. 3.00 Declamatie. 3.30 Zang, piano en cello. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmu-j ziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.0Ö VARA-Kalender. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.10 Le-j zing „Zenuwenoorlog". 7.30 VARA-orkest (met toelichting). 8.00 Herhaling SOS-berichten. -8.03; Berichten ANP., 8.15 De „Stem des Volks" (afdee- ling Den Haag), het Residentie-orkest en solisten. 9.00 Declamatie. 9.15 Rosian-orkest. 10.00 Cello en piano. 10.30 Cor Stey.n's Accordeonband. 11.00 Be richten ANP.. 11.10 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 301.5 RL NCRV-TUtzcnding. 8.00 Berichten ANP., 8.05 Schriftlezing en medi-; tatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30 Gelukwenschen)! 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ, lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo-i foonmuziek. (Om 12.30 berichten ANP.) 1.00 Or gelspel en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de scholen.! 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Causerie over kamer-j olanten. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing., 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Voor de kinderen. 6.15| Klarinet, piano en gramofoonmuziek. 7.00 Berich ten. 7.15 Gesprekken over het Geloof en zijn moei- tiikheden. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 De Konink lijke Marine Kapel (opn.) 8.45 Causerie „De natio nale beteekenis van het steenkool gas". 9.15 Chr. Radio-koor en gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur. 10.30 De Kamermuziekspe lers en gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. C.a. 11.50 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 449 M. 11.50 BBC-zangers. 12.20 Berichten. 12.30 Cau- :erie. 12.45 BBC-Northern-orkest. 2 20 Dansmuziek. 2.55 Voor de vrouw. 3.20 Het Grimethoroe Colliery, orkest. 3.50 Zang en niano. 4.20 Ber. (Welsh). 4.35 Welsh causerie. 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Redio-tooneel. 5.55 Concert. 6.20 Mededeelin- :en. 6 40 Causerie. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Artistieke causerie. 7.20 Variété. 8.20 Berichten. 8.35 Causerie. 8.50 Orgelspel. 9.20 Radiotooneel. 10.05 BBC-orkest. 10.50 Geraldo's orkest. 11.20 Be richten. RADIO-PARIS 1648 RL 11.05 Pianovoordracht. 11.20 Raymond Legrand °n ziin jazz-ork^st. 12.05 Vocale duetten. 1.05 Viool duetten. 1.30 Fluitvoordracht. 2.20 Orgelconcert. 3.50 Muzikale causerie. 4.20 Chansons. 4.35 Het trio Jean Manuel. 5.35 Pianovoordracht. 6.20 Lichte muziek. 6.50 Radiotooneel. 8.05 Symphonieconcert. 9.35 Zang en piano. 10.05 Radiotooneel. 10.35 Cel lovoordracht. 11.05 Gramofoonmuziek. KFTTLEN 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest. 7.30 Gramo foonmuziek 9 30 Piano-voordracht. 10.50 Gramo foonmuziek. 11.20 Leo Eysoldt's orkest en solist. 1.15 Muzikaal tusschensnel. 1.35 Populair concert. 2.45 Muzikaal tusschenspel. 3.20 Omroeporkest en :olist. 5.00 Folkloristisch programma. 5.45 Gramo foonmuziek. 7.05 Gramofoonmuziek 7.35 Vroolijk orogrammn 8.35 tot sluiting: Zie Deutschlandsen der om 8.20. RPT-sbpt, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20, 12.30. 4.10, 4.55 en 5.50 Gramo foonmuziek. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Cabaret-programma. 9.30 Gramo foonmuziek. 484 M.: 1120 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Oscardy's Musette orkest. 12.50. 4.20 en 5.35 Gra mofoonmuziek. 6.05 Pianovoordracht. 6.30 Gramo foonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 „Condjis et tandems", operette in dialect. In de pauzes: Gra mofoonmuziek. 10.00 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 RL 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Berlijnsch Philhar- monisch orkest en soliste 9.20 Berichten. 9.50 Her- bert Fröhlich's orkest. 10.20 Politiek overzicht Hierna: Otto Dobrindt.'s orkest. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.50 Militair pro gramma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6