Haarlem's Dagblad GORDIJN STOFFEN vMOORSEL Finnen moeten het eiland Koivisto prijsgeven. Op Zoek. Voorhoofdsmeting. Ruim volteekend Koningin zal Amerikaansche zendingsconferentie toespreken 57e Jaargang No. 17390 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. D'rukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 27 Februari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Sumner Welles heeft Europa bereikt, op zoek naar inlichtingen waarom het er zoo'n treurige janboel is en hoe daar een eind aan zou kunnen worden gemaakt. Graaf Ciano heeft hem al har telijk ontvangen, Mussolini heeft hem ook harte lijk ontvangen, maar dat bewijst nog niets. Italië voert immers geen oorlog. Bovendien weet nie mand wat er besproken is. Intusschen regent het vage berichten over Sumner Welles' reisplannen en over de „stemming", die te zijnen aanzien in Rome en Berlijn heerscht. Het beste dat men er van kan zeggen is dat ze niet onvermakelijk zijn. Eerst heetten de Italianen onverschillig en de Duitschers belangstellend. Toen werden de Ita lianen belangstellend en de Duitschers onver schillig. En nu toonen de Duitschers een menge ling van belangstelling en onverschilligheid, want zij zeggen dat zij Welles met veel eerbewijs en aan twee groote officiëele diners, bij Von Rib- bentrop en bij Goering, ontvangen zullen maar houden tegelijkertijd de berichten omtrent zijn bezoeken bij Ciano en Mussolini uit hun bladen. Welles zelf laat zich volop kieken en zwijgt voor 't overige. Hij is gekomen om te luisteren, niet om te praten. Hij heeft ook geen voorstellen bij zich. Hij moet Roosevelt en Cordell Huil ver trouwelijk inlichten over hetgeen hij binnenska mers gehoord heeft. Dat wisten we allemaal al eer hij in New-York aan boord van de „Rex" ging. Wat zou de man dus zeggen? Ik begrijp de kouwe drukte over zijn zwijgzaamheid niet, die vele bla den maken. Hij is op zoek. En hij gaat met zijn vondsten niet naar ons Europeanen, maar terug naar zijn lastgever. Men kan hoogstens veronder stellen, gezien de huidige stemming in Berlijn en Londen, dat het er met zijn vondsten niet erg hoopvol uitziet. Maar die kans zou kunnen keeren. En het is ook mogelijk dat hij dingen gewaar wordt, die hem zullen doen rapporteeren: binnen kort zullen de kansen wel beter worden. Want het is niet alleen een janboel, maar ook een bewe gelijke toestand met wisselende vooruitzichten. En de meeningen van staatslieden staan niet on wrikbaar vast; zij plegen voor verandering vat baar te zijn. Beweging is nu wel niet in den oorlog in het Westen, maar des te meer in den oorlog in het Noorden. En dat doet zijn invloed op den Weste lijken oorlog gelden. De aanduidingen, dat de beide oorlogen aan elkaar gekoppeld dreigen te Worden, nemen toe. Russische terreinwinst op de Karelische landengte, die geleid heeft tot het ver lies van versterkte Finsche eilanden en de direc te bedreiging van Viborg, heeft niet alleen in Zweden de onrust doen toenemen maar ook het vraagstuk van geallieerde hulp aan Finland acuut gemaakt. In het zeer hooge Noorden bevinden zich blijkbaar zoowel Russische als Duitsche en Engelsche vlootstrijdkrachten. En uit het zeer verre Zuid-Oosten komen vreemde berichten om trent militaire activiteit van de Turken nabij hun Russische grens en is er nog steeds, in Syrië, dat geheimzinnige leger onder bevel van generaal Weygand. Dit alles trekt sterk de aandacht. Als men het korte Westfront, dat eertijds zoo veelbesproken krijgstooneel waar twee geweldige legermachten nu al een half jaar lang, vrijwel werkeloos tegen over elkaar liggen, als het middenpunt ziet van een geweldig-lang front, reikend van de Noorde lijke IJszee tot de Zwarte Zee, dan ziet men acti viteit groeien juist aan de beide uiteinden. En die is gevaarlijk, in beide gevallen, voor de Rus sen. Zullen zij het risico willen loopen, in een Europeeschen ooi'log betrokken te worden en dan nog wel op fronten die zoo enorm ver uiteen- liggen? Het schijnt nauwelijks denkbaar. Aan de strijdkracht van hun eigen Roode Leger moeten zij zelf wel sterk zijn gaan twijfelen en de gebrek kigheid van hun wegenstelsel en spoorwegnet en spoorwegmaterieel is algemeen bekend. Tot dusver is trouwens steeds de indruk geweest dat Stalin er wel voor voelt kleine randstaten in te rekenen onder dekking van de vriendschappelijke onzij digheid van de Duitschers, maar niet den minsten lust heeft zich in een grooten oorlog te wagen. De activiteit van de gealliëerden in het hooge Noor den en het verre Zuid-Oosten begeleid door her haalde verzekeringen van de Finnen, dat zij tot een eervollen vrede bereid blijven, moet hem blijkbaar tot de overtuiging tbrengen dat hij nu aan dien grooten oorlog kan ontkomen door te onderhandelen over den vrede met Finland. De Scandinavische landen, die pas te Kopenhagen beraadslaagd hebben en besloten één neutrale lijn te trekken, ruiken die kans ook en zijn blijk baar bereid tot het verleenen van bemiddeling. En de Duitschers kunnen zich op dit punt ook niet onverschillig toonen, des te minder omdat het Duitsche volk zelf wel sympathie moet voelen voor de Finnen, die het indertijd zelf heeft ge holpen om hun onafhankelijkheid te veroveren. Zoo schijnt men op dit oogenblik veeleer op zoek te zijn naar den vrede in Finland dan naar dien in het Westen. En met betere kansen, lijken nog niet zoo best als men denkt aan de voorwaarden, die Moskou vermoedelijk zal stel len en aan de waarborgen, die Finland nood zakelijkerwijs zal dienen te verwerven, wil het niet binnenkort opnieuw aangevallen worden. Maar als Stalin voor de keus gezet wordt: vrede of een grooten oorlogdan zal hij wellicht veel water in zijn wijn doen. Er is onlangs een boek verschenen van zekeren Krivitsky. die zich aandient als ex-chef van den Sovjet-Russischen militairen geheimen dienst in West-Europa. Hij zegt gebroken te hebben met Stalin en vertelt een reeks verschrikkelijkheden over de methoden van het régime. Ik hoop dat ze niet waar zijn. Maar als die man in dat boek ver klaart dat Stalin niets zoozeer schuwt als een grooten oorlog is men geneigd hem in het licht der tegenwoordige gebeurtenissen te gelooven. Het geweldige Rusland is zeer kwetsbaar. En vooral (Prof. Wiersma te Groningen is door gezichtsmetingen tot de de finitieve conclusie gekomen, dat een hoog voorhoofd wijst op rui mer en vlugger begrip en meer gezond verstand dan een laag.) Ik heb al eerder hoor en zeggen, Wat nu een hooggeleerde prof, Ons als een feit weet voor te leggen, Nou, voor zijn arbeid niets dan lof. Hij heeft gezichten opgemeten, Van eiken leeftijd, eiken vorm, En kwam daarbij, in dorst naar weten Tot een intelligentie norm. Men moet dat niet gering beschouwen, De kunst is moeilijk en subtiel, Om op 't beginsel voort te bouwen: 't Gelaat is spiegel van de ziel. De duimstok heeft slechts centimeters, Materiaal, dat weder strekt Tot iets veel hoogers en veel beters, De wijze, die conclusies trekt. Het hooge voorhoofd dan beteekent Een ruim begrip en goed verstand, Eerst ondersteld, maar nu berekend, Als onomstootelijk verband. Eén ding schijnt eraan te ontbreken, Dat is het antwoord op de vraag: Waar, naar dit uitgangspunt bekeken, De grens ligt tusschen hoog en laag. Maar voor mij mag het openbaren, Dat mijn volkomen kale vriend. Die niets dan voorhoofd heeft, als 't ware, Mijn zeer speciaal respect verdient. P. GASUS. daar in dat verre Zuid-Oosten, waar het groote petroleumgebied van Bakoe ligt. Hoe zou het zich op twee fronten kunnen weren als het met zijn geweldige overmacht tegen één klein volkje pas na maandenlangen strijd eenigen voortgang kan maken? R. P. FOK VOOR NAAR GROOTE HOUTSTR. SI BIJ ANEGANG (Adv. ingez Med.) Tweede verdedigingslinie op de Land engte nog niet door de Russen bereikt. >LA -•UPOLA»f F-JOHANtJES ^'.Jvfe^PA V V' J VISTO UUSIKIRKKO"^^* TERIJOKI A//1 «VALKAASAARI KORKEMJAKf ALE.XSANDRC IRINOVKA f 'LENINGRAD R y S A N D Het eiland Koivisto, dat de Finnen hebben moeten ontruimen, ligt in de Finsche Golf tegenover het stadje Koivisto. In het Finsche legerbericlit van Maan dag wordt medegedeeld dat de Finsche troepen het eiland Koivisto hebben verla ten. Reuter meldt dat de Finnen thans voor bereidingen treffen voor de evacuatie van de stad Sakkijarvi, tegenover ijiipuri Viborg) aan den anderen kant van de Viipuribaai. Dit beteekent waarschijnlijk al leen een evacuatie der burgers. De stad is rechtstreeks blootgesteld aan het bombardement der Russen, die Koivisto thans bezetten. Het verlies der batterijen van Koivisto wordt te Helsinki als ernstig beschouwd. Met haar vuur hebben zij de Russische oor logsschepen op 'n afstand gehouden en lan dingspogingen achter de Mannerheimlinie voorkomen. De Russen, die probeerden een omtrekkende beweging te maken door over het ijs in de Finsche Golf te gaan, werden ook door de kanonnen van Koivisto ver spreid. Zoowel de Russen als de Finnen hebben hun troepen op de Landengte van Karelië versterkt. Tot nu toe is geen enkel bericht te Helsinki ontvangen dat de Russen er ergens in geslaagd zouden zijn door te dringen tot de tweede verdedigingslinie op de Landengte. Uit Helsinki verneemt United Press: Het ver laten van het eiland Koivisto door de Finnen heeft den linkervleugel van de Mannerheim linie op de Landengte van Kalerelië aan de zuidkust onbeschermd gelaten. Het eiland heeft het overigens langer uitgehouden dan het Alca zar te Toledo. Het lot van het garnizoen dat over het ijs wekenlang van proviand en munitie werd voorzienes hier niet bekend. Volgens het com muniqué zou het zijn ontkomen. Waarschijnlijk heeft het alle kanonnen en versterkingen ver- Telkens op en af Uw LEESBRIL Lastig maar dal is onnoodig De Informeer eens bij Brillenspecialist GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) nietigd. Het Russische vuur had langzamerhand vuurkracht der forten verminderd. Hoewel Koivisto tot voor enkele dagen nog door vocht, was het volkomen geïsoleerd van het land. Waar schijnlijk werd het Maandag verlaten. Het had zijn werk gedaan. De eilanden werden ettelijke jaren geleden versterkt, wanneer precies en welk kaliber geschut er stond is echter een militair geheim. Toen de Russische invasie begon werden de forten op de sterkste proef gestefd. Niet alleen dat zij de aanvallen vanden kant van de Finsche Golf en uit de lucht moesten afslaan maar ook namen zij de Russische troepen aan de kust en verder het land in onder vuur en dit was voldoende om het optreden der Russen in het Zuid-Westen en in West Summa tegen te houden tot dat de vorderingen ten Oosten van dit punt de Finsche kust- posities onhoudbaar maakten. Volgens de Finnen slaagden deze batterijen er ook in den Russischen grooten kruiser „October-revolutie" dermate te beschadigen dat zij slechts ter nauwernood een haven kon bereiken. Ook heb ben zij eens een geheele tankafdeeling vernie tigd die over het ijs het eiland naderde. De versterkingen op het Mantsi-eiland houden echter nog stand ook al zijn de verbindingen al wekenlang verbroken. Deze batterijen hebben een groote rol gespeeld bij het afsnijden van de versterkingen voor de achttiende divisie ten noorden van het Ladogameer. In de omgeving van Taipale is de aanval gestaakt. (Vervolg op pag. 2). EEN GELUKKIG WEERZIEN. De hoofd machinist van het motortankschip „Den Haag", de heer Verbeek, met een van zijn kinderen op het vliegveld Schiphol, waar de geredden Maandagmiddag behouden aankwamen. Op nieuwe Staatsleening wordt eenige korting toegepast. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is de 4 Staatsleening 1940, ad 300 millioen, waarvoor de gele genheid tot inschrijving tot Maandag middag vier uur openstond, ruim volteekend, zoodat eenige kor ting op de bedragen, waarvoor werd ingeschreven, zal moeten worden toegepast. Weer vreemde vliegtuigen boven ons land. Herhaaldelijk onder vuur genomen. 's GRAVENHAGE, 27 Februari. De Regeerings- persdienst meldt: Vliegtuigen van onbekend gebleven nationali teit zijn in den afgeloopen nacht langs de kust, bij Amsterdam en boven de provincie Utrecht waargenomen Zij zijn herhaaldelijk beschoten Uit IJmuiden meldt men ons: Hedenmorgen half 5 werd heel IJmuiden op geschrikt door twee felle schoten, die kort achter elkaar de nachtelijke stilte verbraken. Natuurlijk liepen er, naar aanleiding hiervan, vanmorgen in IJmuiden verschillende geruchten. Bij informatie bleek ons. dat het luchtafweer geschut in de omgeving schoten had gelost, omdat vo«r de kust motorgeronk was gehoord, vermoedelijk van een of meer vreemde vliegtuigen Ook is een der hulpmijnenvegers naar buiten geweest, om een on derzoek in te stellen. Er werd echter verder niets bijzonders waarge nomen. Het woord is aan Chamfort: Het is ongelukkig voor de menschheid, maar misschien gelukkig voor de des poten, dat de armen en ongelukkigen niet het instinct of de fierheid bezitten van den olifant, die zich in staat van dienstbaarheid niet voortplant. Kort persoonlijk woord per radio Naar onze Haagsche correspondent verneemt, zal H. M. de Koningin per radio een kort per soonlijk woord richten tot de „Foreign Mis sions Conference of North America". Dit is een conferentie van zendingsgenoot schappen waarin alle Protestantsche Zendings genootschappen van de Vereenigde Staten en Canada vertegenwoordigd zullen zijn. Deze conferentie zal eind Maart, begin April plaats vinden. Volgens United Press zou de rede van H. M. de Koningin op 16 Maart vastgesteld zijn. Ook Roosevelt en de Belgische ambassadeur te Washington zullen tot deze conferentie het woord richten. Duitsche druk op Deensche visschers KOPENHAGEN, 27 Februari. Uit Esbjerg wordt vernomen dat de geheele Deensche vis schers vloot, die nabij Doggersbank vischte, on middellijk naar de verschillende Deensche ha vens is teruggekeerd. Alleen in Esbjerg worden er een honderdtal verwacht. Een en ander zou toe te schrijven zijn aan oorlogsactiviteit in deze omgeving. In herinnering wordt gebracht dat twee Deensche booten de „Olympia" en de „Ejam" dezer dagen zonken terwijl verschillen de andere werden beschoten. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat Duitsche oorlogsschepen eischten dat de Deen sche booten de omgeving van Doggersbank zou den verlaten of anders zouden worden getor pedeerd. Een Deensche reddingsboot is de vis- schersvloot tegemoet gevaren. (United Press). De Paus ontvangt Myron Taylor. VATICAANSTAD, 27 Februari. (Havas) Myron Taylor, Roosevelt's persoonlijke vertegenwoordiger bij den Heiligen Stoel, is vanochend te halfelf in de kleine troonzaal door den Paus in plechtige audiëntie ontvangen. Zacht weer staat ons ook morgen te wachten. De wind blijft in het Zuiden en blijft regen aanvoeren, maar later kan het iets kouder worden. HEDEN: 12 PAGINA'S. jllipiiiniiiiiiii AdikeCeus- Koning Carol in April naar Rome? Gafencoe zou hem vergezellen. BOEKAREST, 27 Februari (D.N.B.) In welingelichte Roemeensche kringen verluidt dat koning Carol in het kader van de Ita- jiaansch- Roemeensche toenadering, welke door de reis van minister Siderowitsj naar Italië ingeleid werd, een officieel bezoek aan Rome zal brengen. Hij zou door zijn minister van buitenlandsche zaken. Gafencoe vergezeld wor den. De Italiaansche regeering zou reeds te kennen gegeven hebben de gasten f gaarne te ontvangen. Het Koninklijk bezoek aan Rome zou in de eerste helft van April vallen. R. P.: Op zoek. pag. 1 Vr. S.: In Engeland: Een onzeker bestaan? pag. 3 Officieele verklaringen over de voorbereidingen der evacuatie pag. 4 Te Haarlem zal vermoedelijk al leen op beperkte schaal geëva cueerd worden. pag. 4 H. D. Vertelling: Grensincident. pag. 4 Onze speciale medewerker in Fin land over de Lappo-beweging. pag. 5 Van onzen correspondent te Ge- nève: De Zwitsersche rantsoenee- ringsmaatregelen. pag. 6 Van onzen Berlijnschen correspon dent: Groote ontevredenheid on der de Duitsche vrouwen. pag. 6 Damrubriek. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 6 J. S. Visser: Een nieuw gezichts punt over den oorsprong der Da- miaatjes pag. 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Merkwaar dige cijfers over den tuinbouwex- port. pag. 11 J. B. Schuil over: „Een zeer wild huwelijk" en „Een Finsch meisje" pag. 7 Laatste Berichten op pagina 9 !!T!TI """TH

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1