k/i kii^aaT/ *05 iws «ONS Hiel JOient en Jan OlieM. Evacuatie. "AKKERTJES x ZUURKOOL Unox GELÜERSCHE ^ROOKWORST Een interne evacuatie te Haarlem DINSDAG 27 FEBRUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Officiëele verklaringen over de voorberèidingen. Eindelijk heeft onze regeering de commis sies die de voorbereidingen treffen voor een evacuatie in oorlogstijd gemachtigd aan de pers officieel mededeelingen te doen. De eerste pers conferentie in Den Haag was gewijd aan de or ganisatie in de gebieden die eventueel ont ruimd moeten worden en aan de maatregelen voor het transport van de geëvacueerden. In een later te houden bespreking komen nog aan de orde de huisvesting en de verpleging in de vluchtoordgemeenten. Na onze uitvoerige publicatie over.de evacua tie-voorbereiding in de afgelóopen weken, was het te verwachten dat wij op deze eerste pers conferentie niet veel nieuws zouden hooren. Op eenige details willen wij evenwel nog de aandacht vestigen. Mr. H. W. J. Mulder, chef van de afd. bin- nenlandsch bestuur van het departement van Binnenlandsche Zaken, voorzitter der bur gerlijke commissie voor evacuatie, vertelde al lereerst, dat men thans bij de voorbereiding van de evacuatie gebruik heeft kunnen maken van het rapport dat in 1918 is uitgebracht door een commissie door de regeering benoemd om een evacuatie voor te bereiden, die toen geluk kig niet noodig is gebleken. Nadat in September 1939 de oorlog opnieuw in Europa is uitgebroken is in ons land met kracht aan de voorbereiding van een evacuatie gewerkt, ..vaak onder hoogen druk". In vele ge meenten is de bevolking door verschillende maatregelen die daar genomen zijn, geleide lijk aan die voorzorgsmaatregelen gewoon ge raakt. ..Men weet nu langzamerhand, dat eva cuatie deel uitmaakt van de talrijke voorzienin gen welke voorbereid worden om paraat te zijn als het ergste mocht gebeuren. Het verontrus tende is er nu wel af De heer P. L. van Boven, kapitein van den Generalen Staf die speciaal belast is met de voorbereiding der inundaties in ons land, stelde in zijn inleiding allereerst vast, dat ontruiming door de burgerbevolking van bepaalde gebie den noodig kan zijn: a. in het belang der landsverdediging, b. voor de veiligheid der be woners. Er bestaat geen plicht aan de aan maning tot de evacuatie gevolg te geven, tenzij dat de militaire situatie dit noodig maakt. De verwachting is evenwel, dat de burgers zich zonder uitzondering in de bevelen zullen schik ken. omdat die immers voor hun eigen veilig heid genomen worden. Wanneer iemand zoo dwaas zou zijn tegen de bevelen in toch in zijn huis in het te ontruimen gebied te blij ven, dan doet hij dat geheel voor eigen risico. Door de militaire deskundigen is nauwkeurig nagegaan welke zones in' geval van oorlog voor ontruiming in aanmerking komen. Het zijn in het algemeen de inundatievelden, alsmede de gebieden die blootgesteld zijn aan de inwerking van het geschut en van de vliegmachines. De diepte dezer zones bedraagt veelal 10 K.M. In het gebied dat ontruimd moet worden liggen meer dan 100 gemeenten, omvattende een bevolking van meer dan een half mil- lioen menschen, verdeeld over een opper vlakte van meer dan 2000 K.M.2. Niet allo bewoners mogen vertrekken; Achter moeten blijven de burgemeesters, de gemeente secretarissen, de politie, personeel van electrici- teits-, waterleiding- en gasbedrijven, mannen van de luchtbescherming en van de brandweer, als ook al het waterstaatspersoneel. Tenslotte moe ten ook eenige personen blijven die bij de voed selvoorziening betrokken zijn, zooals slagers en bakkers, maar toch niet meer dan noodig is om voor de achter gebleven menschen te zorgen. De opperbevelhebber beslist wanneer tot eva cuatie moet worden overgegaan. Het streven is er op gericht dit tijdstip zoo tijdig mogelijk te kiezen Het is te begrijpen zoo deelde de heer Ir. W. G. Cool, reserve-majoor bij den Generalen Staf. belast met de organisatie van het transport der geëvacueerden, mede dat de evacuatie van zoo veel menschen in verschillende phasen moet plaats hebben. Alle voorbereidingen daarvoor zijn intusschen getroffen. Het transport zal geschieden per trein, boot of autobus. Alle personen die voor evacuatie in aanmerking komen hebben reeds papieren ontvangen waarop precies staat hoe zij moeten handelen en wat zij moeten klaar zetten om mee te nemen. Voor de leiding der transpor ten zijn leiders aangewezen, zoodat verwacht wordt, dat alles zoo ordelijk mogelijk zal verloo- pen. 12 uur na het besluit van den opperbevelheb ber dat tot evacuatie moet worden overgegaan, zullen de treinen op de stations klaar staan om de eerste vluchtelingen naar hun verblijfplaats te brengen. En dan zal het vervoer onafgebroken nacht en dag doorgaan tot ieder op de plaats van bestemming is. Met eiken .trein kunnen 1000 vluchtelingen mee. De eerste en tweede klasse worden gereserveerd voor zieken en ouden van da gen. Voor ernstige zieken wordt in bagagerijtuigen een legerstede gemaakt, terwijl er verpleegsters zullen zijn voor de verzorging. Voor het transport per boot is het oog gevestigd op schepen van 600 ton. die 400 passagiers kun nen vervoeren. Met de regeering wordt overlegd of die booten reeds nu gehuurd zullen worden om ze in verschillende havens klaar te leggen voor een mogelijk overhaast vertrek. Voor het vervoer van de bevolking van gestich ten, blinden, krankzinnigen en andere ongelukki- gen, zal zooveel mogelijk gebruik gemaakt wor den van autobussen om het transport zoo snel mogelijk te doen geschieden. Men hoopt het transport zoo goed voorbereid te hebben, dat alles vlot kan verloopen, zoodat in 1 a 2 etmalen alle menschen naar de vluchtoor den zullen zijn overgebracht. Met nadruk werd er op gewezen dat evacuatie op eigen houtje zeer ongewenscht is en bovendien gxoote gevaren met zich meebrengt, omdat aange nomen moet worden, dat als één maal maatregelen genomen worden voor evacuatie de toestand in ons land zoo gespannen zal zijn, dat aan parti culieren het reizen onmogelijk wordt gemaakt zoodat dan alleen de officieele evacuatie-trans porten door de militairen doorgelaten zullen worden. Van de gestelde vragen waren interessant die betrekking hadden op de quaestie wat personen in de grensgebieden moeten doen. die geen aanzeg ging van evacuatie hebben ontvangen, maar die met grond kunnen vreezen, dat zij op grand van hun sterk-uitgesproken politieke overtuiging moeilijkheden zullen krijgen met den vijand die het land binnentrekt. Wij kunnen zoo werd medegedeeld in een tijd van evacuatie geen rekening meer houden met de persoonlijke belangen van sommige land- genooten. Daarom zullen personen die in zoo'n bijzondere positie verkeeren, goed doen er t ij d i g voor te zorgen, dat zij het grensgebied verlaten om zich in een ander deel van het land voorloopig In veiligheid te stellen. De film in dienst van de „Bellamy"-beweging. De internationale vereeniging ..Bellamy" heeft tei propageering van de Bellamygedachte het geschre ven en gesproken woord, de radio en het tooneel te hulp geroepen. En thans wendt ze ook de film aan ter verbreiding van de door haar voorgestane ge dachten. Maandagavond werd deze film, getiteld „De nood der tijden" voor de stampvolle zaal van „De Leeuwerik" vertoond en aandachtig door Haarlem- sche Bellamy-aanhangers zoomede genoodigden aanschouwd. De film werd vervaardigd door de filmfabriek ..Profilti" te Den Haag met gesproken tekst door Hans van Meerten. Volgens de opvatting der ver eeniging „Bellamy" toont deze film ons het ontstaan van den nood, waarin we tegenwoordig verkeeren en waarin we in den loop der tijden verkeerd heb ben. De film begint met ons de beteekenis van de menschelijke rede te demonstreeren. Wij verbouwen graan om ervan te oogsten, wij kweeken druiven om ze te kunnen plukken, wij zaaien katoen om ons van het product, dat eruit groeit, te kunnen kleeden. Om al de producten, die de menschen door arbeid uit de aarde weten te ma ken, binnen ieders bereik te brengen wordt handel gedreven. Maar door winstbejag wordt alleen het koopkrachtige publiek bereikt. Het niet koopkrach tige wordt verwaarloosd. Eenerzijds ontstaat werk loosheid, anderzijds kapitaalopeenhooping. In woord en beeld wordt ons dit duidelijk ge maakt. De film eindigt, na het ontstaan van den nood op deze wijze te hebben gedemonstreerd, met een opwekking tot een ieder om zich aan te sluiten bij de Bellamy-beweging, opdat door een maat schappij zonder winstbejag, een productieapparaat, waaraan iedereen meewerkt, en waarvan de baten dus iedereen ten goede komen, een gelukkiger sa menleving ontstaat. De heer J. Bogaard zette na vertooning der film de Bellamy-gedachte nog eens uiteen, beantwoordde vragen, waarna tot slot de film nogmaals vertoond werd. MAILNIEUWS. Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch Indië, zeepost: 2 Maart van Amster dam; 8 Maart van Rotterdam: mail: 4 Maart van Genua; luchtpost: 2 Maart per trein tot Napels. Suriname, zeepost en mail: 2 Maart van Amster dam; luchtpost: 3 Maart per ld. ItaliëZ. Amerika; 1 Maart per transatl. luchtdienst; 29 Febr. per ld. Frankrijk—Z. Amerika; 2, 6 Maart per ld. van New York. Aruba, Bonaire, Curasao, Saba, St. Eustatius. St. Maarten, zeepost en mail; 2 Maart van Rotter dam: luchtpost: als Suriname. Amerika (V: S. v.), Canada, Mexico, Cuba Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 2 Maart van Rotterdam; 6 Maart van Rotterdam: luchtpost: 1 Maart per transatL luchtdienst; 2, 6 Maart per Id. van New York. Luchtpoststukken voor Cuba, Ecuador, Columbia en Peru kunnen eveneens op 3 Maart worden ver zonden per ld. ItaliëZ. Amerika. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 6 Maart van Amsterdam; luchtpost: 3 Maart per ld. Italië Z. Amerika; 29 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; 2, 6 Maart per ld. van New York. Barbados, Trinidad, mail: 2 Maart van Amster dam; luchtpost: 1 Maart per transatl. luchtd.: 29 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; 2, 6 Maart per ld van New York. Venezuela, mail: 2 Maart van Rotterdam; lucht post: als Suriname. China (brievenmalen voor Canton, Kunming), mail: 4 Maart van Genua; luchtpost: per Engel- schen luchtdienst 1). China (brievenmalen voor Peiping, Tientsin, Shanghai), mail: 29 Febr., 4 Maart via Siberië: luchtpost: per Engelschen luchtdienst 1). Philippijnsche Statenbond, mail: 4 Maart van Genua; luchtpost: 1 Maart per transatl. luchtdienst; 2, 6 Maart per ld. van New York. Hongkong, mail; 4 Maart van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 1). Japan, Jehol, Mantsjoerije, mail; 29 Febr., 4 Maart van Siberië. Egypte, Cyprus, Palestina, Oost-Afrika, Austra lië, Siam (Thailand) x), Malaya, Saoedi (Arabisch Koninkrijk), mail: 4 Maart van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 1). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien per ld. NapelsBandoeng verzonden. Br. Indië, Birma, Ceylon, mail; 28 Febr. via En geland van Rotterdam; 4 Maart van Genua; lucht post: per Engelschen luchtdienst 1). f Hoofdpijn? Laat U den dag toch niet bederven. Neem vlug een "AKKERTJE" en over een kwartier bent U weer 100%. (Adv. ingez. Med.) A1ET MA AKI"/ (Adv. Ingez. Med.) Syrië x), Irak, mail: 4 Maart van Genua; lucht post: per Engelschen luchtdienst 1). x) Luchtpostcorrespondentie voor Syrië wordt eveneens per Franschen luchtd. verzonden 2). Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail; vooi'loopig als Spanje. Senegal, Ivoorkust, Togo. Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: per Fran schen luchtdienst 2). Sierra Leone. Liberia, Goudkust x), mail: als Engeland: luchtpost: per ld. FrankrijkZuid Amerika 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Goudkust wordt eveneens per Engelschen luchtd. verzonden 1). Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 1). Unie van Z. Afrika, Mozambique, mail: 28 Febr., 2 Maart via Engeland van Rotterdam: luchtpost: per Engelschen luchtdienst 1). Nieuw Zeeland, mail: 2 Maart van Rotterdam; 6 Maart van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 1). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht wordt er noch tans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korter termijn scheepsgelegenheid naar óverzeesche landen wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig publici teit kan worden gegeven. In verband hiermede wordt verzocht voorhanden correspondentie regel matig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende lander kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voor behouden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met een be paald schip post te vervoeren zoodat aanduidingen als per s.s. (haam van het schip)" achter wege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders oj hun stukken naar .buiten-Europeesche bestemmin gen, waarmede geheel of gedeeltelijk rechtstreek sche verbinding met onder Nederlandsche vlag va rende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Nederlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduiding niei draagt wordt met de eerstvolgende beschikbar» gelegenheid verzonden Buslichtingen voor nachtposttreinen geven aan sluiting. 1) De uitwisseling geschiedt dagelijks aar Engeland. 2) De uitwisseling geschiedt dageiuks aar Frankrijk. DE WERKLOOSHEID TE HAARLEM. Weer een slechte week. In de afgeloopen week steeg het aantal werk- loozen te Haarlem met 22. Dezelfde week van 1939 gaf een vermindering van 87, zoodat het resultaat een ongunstig verschil van niet minder dan 109 is. Voor een groot deel wordt dit nog geweten aan de ongunstige weersomstandigheden. Het is wel gaan dooien, maar de grond was nog zoo hard. dat er geen spade in gestoken kon worden. Bij voortgaande dooi wordt thans spoedig een daling van het werkloozencijfer te Haarlem ver wacht. Nu is het nog 5154. Dat zijn er minder dan in 1939: 784 en minder dan in 1938: 1223. VOOR DE KINDEREN Opeens zag hij in de verte een stip, die steeds grooter werd. Dichterbij gekomen ont waarde hij een oud, hobbelig Fordje, met een vervaarlijk dikken man er in, die chauffeerde. Piet werd jaloersch. En al is het nog zoo'n miserabel karretje, toch zou ik zooiets wel willen heb ben, dacht hü. Tot zijn verbazing stopte het auto'tje en sprak de dikke man met het oolijke gezicht hem aan. Zeg eens, vriend, weet jij ook waar het dorpje E. ligt en hoe ik er naar toe kan komen? —Ik weet den weg precies, maar het is nog al ingewikkeld om het uit te leggen. Zal ik het voor U uitteekenen? bood Piet gedien stig aan. Vermoedelijk alleen op zeer beperkte schaal. Een week geleden deelden wij mede, dat er door de gemeentebesturen plannen gemaakt moesten worden om in tijden van oorlog ook een interne evacuatie te kunnen toepassen. Blijkens de aan schrijving is het de bedoeling, dat de bewoners uit de extra-gevaarlijke gedeelten eener stad in dat geval overgebracht zullen worden naar minder, gevaarlijke gedeelten. Als extra gevaarlijk worden, volgens dezen aanvankelijken opzet, aangemerkt de spoorwegenplacementen. de spoorlijnen, kazer nes, enzoovoort. Alles wat binnen de 200 Meter van die objecten ligt zou dan voor ontruiming in aanmerking komen. Indien dit zou worden toege past beteekent het, dat te Haarlem eenige tien duizenden personen in geval van oorlog tijdelijk zouden moeten verhuizen. De andere bewoners zouden hen op denzelfden grondslag als bij evacua tie uit ontruimde gebieden in het land onder dak moeten verleenen. Wij vernemen thans, dat de voorbereiding van deze interne evacuatie in de groote steden niet uitgaat van den generalen staf, maar van het de partement van Binnenlandsche Zaken, waaronder de Luchtbescherming ressorteert. Evacuatie i n het land (men zie daarover ook een stuk elders in dit nummer) zal als, daartoe wordt overgegaan, geschieden op last van den Generalen Staf, zij is dan gegrond op militaire overwegingen en op de zorg voor de veiligheid van de bewoners. De in terne evacuatie in de groote steden wordt daarentegen beslist door de burgerlijke autoriteiten omdat hierbij alleen de veiligheid van de ingezetenen betrokken is. Wij hebben reeds medegedeeld, dat zulke in terne evacuaties in de groote steden op moeilijk heden stuiten. Dit geldt zoowel voor Haarlem, als Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Deze steden krijgen wel is waar geen geëvacueerden van bui ten. maar toch is te verwachten, dat de bevolking in oorlogstijd zal toenemen. Het is ongewenscht door een interne evacuatie de bevolkingsdichtheid in verschillende deelen van die steden nog te doen toenemen. Bovendien wordt gemeend, dat de vlie gers zich bij luchtaanvallen op steden niet zullen bepalen tot de zuiver militaire doelen, zoodat het de vraag is, of men in die officieel als minder-ge- vaarlijke deelen aangegeven wijken veiliger zit. Bij de persconferentie die dezer dagen in Den Haag is gehouden werd deze quaestie ook bespro ken door kapitein P. L. van Boven, werkzaam op het Algemeen Hoofdkwartier. Hij deelde mede: „Bij de regeling van de luchtbescherming, in het bijzonder in de groote centra kan het noodig blij ken, dat het burgerlijk gezag het geraden acht en het militair gezag daarmede instemt'bepaalde wijken, gelegen in de nabijheid van vitale punten, te ontruimen. Ik denk daarbij in het bijzonder aan spoorwegemplacementen. De bevolking moet dan. hetzij naar andere wijken, hetzij naar randgemeen ten worden overgebracht. Ontruiming, zooals in sommige landen waar stads wijken zijn ontvolkt en scholen zijn gesloten, is in ons land niet mogelijk aangezien de bevolkings dichtheid een dergelijke verplaatsing niet toelaat." Uit deze mededeeling blijkt dus, dat door den Ge neralen Staf in dit geval niet gedacht wordt aan de ontruiming van stadswijken. De bevolking uit de extra-gevaarlijke deelen der stad zou uit Haarlem niet overgebracht kunnen wor den naar de randgemeenten, want die zitten in dit geval al vol met geëvacueerden uit het land. Er zal ongetwijfeld over deze quaestie nog wel overleg gepleegd worden tusschen Binnenlandsche Zaken en den Generalen Staf. In dat geval is wel aan te nemen, dat de interne evacuatie in de groote ste den beperkt zal worden tot de bewoners van hui zen die 'in de onmiddellijke nabijheid liggen van ob jecten die aantrekkingskracht kunnen uitoefenen bij luchtaanvallen. De beslissing blijft over deze aan gelegenheid bij het burgerlijk gezag (in dit geval den burgemeester). Als tot zoo'n maatregel in oor logstijd wordt overgegaan zal van belang zijn de vraag hoe de bevolking daarop reageert. Bij de mi litaire evacuatie in het land bestaat alleen dwang voor de bewoners die op te volgen als de militaire overheid het uit militaire overwegingen noodzake lijk acht. Er bestaat dus geen plicht voor de bevol king wat de burgerlijke interne evacuatie betreft. Er zijn autoriteiten die meenen, dat het aan twijfel onderhevig is, of de bevolking in haar geheel zou sympathiseeren met interne evacuatie als die op uitgebreide schaal zou worden toegepast. Ervaringen in het buitenland hebben geleerd, dat zeer velen weer spoedig terugkeeren in hun eerst ontruimde huizen als blijkt, dat zij daar niet veel gevaarlijker zitten dan op de aangegeven wijkplaats. Ned. Vrouwen Electriciteits- vereeniging. Voeding in dezen tijd. De afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Vrouwen Electriciteits Vereeniging vergaderde Maandagmiddag in een der zalen van café restaurant Brinkmann, Groote Markt, onder leoiding van mevr. R. van der Noord-Magré. Helaas was de spreekster, mevr. R. Lotgering— Hillebrand de voorzitster mevr. R. van der Noord deelde het met leedwezen mee door ziekte verhinderd. Dit was even een teleur stelling. Maar men had gelukkig een plaatsver vangster gevonden in de kookleerares mevr. JansenSmit, die na de pauze een causerie hield over hetzelfde onderwerp, waarover ook mevr. Lotgering zou gesproken hebben. En vóór de pauze? Toen was er ook heel wat. De Paaschtafel met allerhande lekker gebak stond klaar en daarvan werd verloot en ver kocht en ook in de pauze „gepresenteerd", zoo dat ook deze middag weer door een groote ge moedelijkheid werd gekenmerkt. Bovendien hield mevr. Jansen, zoo onder het bakken van een cake en het bereiden van zandtaartdees door, een gezellig praatje over bakken, waarbij zij voor de aanwezige dames tal van nuttige wenken ten beste gaf. Onnoodig te zeggen bij deze vereeniging, dat van een electrisch fornuis gebruik gemaakt werd! Na de pauze volgde nog een „kookpraatje" van mevr. Jansen. „Wat heeft een huisvrouw het toch dikwijls moeilijk", zoo begon zij, „er wordt van ons ver wacht dat wij aan zoovele en zoo velerlei wen- schen zullen voldoen, dat je soms zou wenschen een duizendpoot te zijn!" En nu komen daar nog bij de moeilijkheden door de tijdsomstandigheden. Vóór alles is noodig dat de huisvrouw zorgt voor een goede voeding voor het gezin, want het voedsel moet werkkracht geven, warmte leveren ons lichaam op peil houden en reserves vormen Hiervoor zijn noodig: eiwit, vet, koolhydraten, zouten en vi taminen. Vooral aan de laatste wordt tegen woordig heel wat meer aandacht geschonken dan vroeger. Mevr. Jansen acht het zeer gewenscht, ook nu en dan eens „rauwkost" te geven en aard appelen in de schil: men kan dan (omdat ei niets verloren gaari met een kleinere hoeveel heid toe. Met fijn gehakte lof of geraspte rauwi wortelen kan men een zeer smakelijke stamppot maken. Wordt het vleesch te duur dan kan men" Grensincidi door C. SWANENBURG E majoor Barschendonk betreedt kwartier, dal zich bevindt in een bij bouw van „Geertruida's Hoeve" ergen Nederland, groet de hem wachtende o eieren en zet zich aan het hoofd van de ta Deze is als gewoonlijk gedekt met de beste sj len van de boerin, doch dezen avond prijkt zij vendien met een groote bouquet anjers. Deze b quet trekt aller aandacht omdat men een dei lijke luxe niet gewend is; de tafelversiering stond tot nu toe uit een bosje hei. gepropt im vaasje met opschrift .Groeten uit Krabbendijl „Eén van de heeren jarig?" informeert de i joor, de tafel rondkijkend. Niemand is jarig. schien is Centenbakje nu al éérste geworden" pert de dokter. Centenbakje is de officier administratie: hij heeft alles tegen: hij is jongste, klein van stuk en bovendien schittert zijn kraag slechts één ster. Iedereen weet dat snakt naar het oogenblik dat de tweede ster er zal komen; dat oogenblik komt in Januari, afwachting daarvan laat hij zich geduldig op kast jagen en wr-eekt zich, door op de uitbe lingsdagen tergend vaderlijk te doen. De oppasser die met de schalen binnenkomt Svi te vertellen, dat de bloemen gebracht zijn d; een fietsjongen uit de stad. „Noemde hij naam?" vraagt de kapitein. „Zekers, hij zi woont hier eene Barschendonk, zee-die". majoor opent het envelopje dat gan de bouqi bevestigd is en leest hardop: Met dank voor onvergetelijke uren. Er ontstaat een kleine pam iedereen doet of hij niets gehoord heeft, slee de dokter zegt nadenkend „Wel, wel!" en Cent bakje stuurt den oppasser weg. „Wat duivekate briescht de majoor, „onvergetelijke uren! w heb ik die dan doorgebracht en met wie?" Z adjudant, die vreest dat de dokter deze vra{ zal gaan beantwoorden, schopt deze onder U tegen de schenen en oppert verzoenend dat bloemen voor een naamgenoot bestemd zul zijn. Ondertusschen heeft de kapitein, die hon heeft, het vleesch tot vlak voor zijn superieur schoven, in de hoop dat deze eindelijk zal beg nen. Zijn toeleg slaagt, de majoor gooit 't kaai op tafel en bedient zich. Drie dagen later zijn het rozen. „Mag ik u te: zien?" staat er op het briefje. De adjudant 1 intusschen geïnformeerd, er is in de buurt slee één majoor Barschendonk bekend. Ditmaal v oorlooft de dokter zich geen enkele opmerking: aderen op het voorhoofd van den majoor zijn denkelijk gezwollen en de maaltijd wordt on een drukkend stilzwijgen genuttigd. Bij de derde bouquet is Centenbakje op 2 hoede: hij volgt den fietsjongen naar de stad heeft een onderhoud met den bloemist waar echter niet veel wijzer van wordt. Bij zijn thi komst merkt hij dat alle bloemen verwijderd i en dat het bosje hei in eere hersteld is. Niettegenstaande dat is en blijft de stemm beneden peil tot de komst van Lisetje. Lisetje de eenige dochter van den majoor en heeft gewoonte, haar vader op vaste tijden op te z ken wanneer de dienst zulks niet belet. H aanwezigheid verjaagt de wolk die sedert de e ste anonieme bloemenhulde boven „Geertrui! Hoeve" hangt. De kapitein heeft de vrijheid nomen, de vierde bouquet te onderscheppen deze, ontdaan van het gebruikelijke billet-dc als welkom aan Lisetje aan te bieden. Hij h( niet gezien dat op het kaartje stond: Mag il opzoeken? Den dag na haar komst, tijdens den bor brengt de oppasser den majoor een briefje dat 1 even slechte uitwerking heeft als de bouquett De majoor springt woedend op en zegt sche „Laat binnen komen". - Een paar minuten la komt een jong officier binnen, die dadelijk in houding vliegt bij het zien van den vertoorn! superieur. ,Nu wil ik toch eens weten wat u te vertellen heeft" roept de majoor hem vero waardigd toe. De nieuwgekomene zwijgt onthi en ziet zijn collega's aan, die eveneens zijn op rezen. En dan komt Lisetje binnen en begroet ieders verbazing den onbekende. „Lisetje", 2 haar vader streng, „wie is die-eh-heer?" Zij he hem ontmoet toen ze vorigen keer hier was, was gaan wandelen en had onderweg thee dronken in een boerencafétje. „Daar ben ik in kwartierd" zegt de vreemdeling verklarend. P! seling valt hem iets in: ..Wat is uw telefconnu mer hier majoor, dit soms?" vraagt hij verschi en overhandigt hem een papiertje. De majoor kijkt het en zegt: „Hoe komt u aan dit papier heb dit voor mijn dochter opgeschreven, het het nummer van de Hoeve". „Ik vond het, na uw dochter weg was gegaan en dacht dat haar nummer was, toen heb ik het nummer a; geslagen, het adres gevraagd en als hii z ver is kan de dokter zich niet meer inhouden vult aan: „Toen stuurde u bouquet na bouq naar haar vader, nee. die is goed!" „Dééd hij dat?" vraagt Lisetje en kijkt vert derd naar haar aanbidder, die van schaamte den grond zou willen kruipen en den dokter w dend aanstaart. „Wie zou dat niet doen?" zegt kapitein galant, die gezien heeft dat de maj intusschen zijn gewone blijmoedigheid heeft h wonnen, „mag ik de heeren een rondje aanbiei op deze gelukkige oplossing?" Hij mag. De maj gaat zitten én gebaart uitnoodigend. Liset aanbidder stelt zich vo<jrt en krijgt een plaal in den kring. Dan vat Centenbakje moed. hij heft zijn g naar den maioor. naar Lisetje. naar iedereen de Romantiek", zegt hij plechtig. Het in'ciden bijgelegd ("Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehoud het vervangen door erwten of boonen en die ook niet te krijgen dan kan men bijv. Br selsch lof met een kaassaus nemen, of» st visch. De voorzitster, die in het begin van den midi had medegedeeld, dat spoeig een excursie woren gemaakt naar de fabrieken van Philips Eindhoven, dankte mevr. Jansen met een h telijk woord. INTREDE DS. W. SPLIETHOFF. Zondagmorgen 3 Maart te half elf zal Ds. Spliethoff zijn ambt als predikant der Evangeli Lutlhersche Gemeente te Haarlem aanvaarden een godsdienstoefening welke in de Luthers kerk aan de Witte Heerenstraat wordt gehouc JUBILEUM AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. Zendag was het 25 jaar geleden dat de h J Overmars. als freezer op den Centrale We olaats der Ned. Spoorwegen te Haarlem in die 'rad. Dit jubileum is te zijnen huize gevierd. Van maatschappij kreeg hij de gebruikelijke o< konde en geschenk onder enveloppe. Zijn c lega's verblijdden hem met een fauteuil. LEZING DS. W. DUBBELDAM Donderdag 29 Februari zal Ds. W. Dubbeldam ''otterdam in d»> Begijnhofkapel aan het Begijn Haarlem een lezing houden over het Boek Openbaring, hiertoe uitgenoodigd door het Con voor Opwekkingssamenkomsten. Ds. Dubbeldam spreken over het onderwerp: „Het verzegelde Boe

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6