Haarlem's Dagblad Sovjet-voorhoede reeds in Viborg? VERHOOCINC Boekenweek. Cheerio - Everybody AMERICAN CLUB Entrée: f 0.30 (p. r.) Hitier ontvangt Sumner Welles. Correct optreden van duikbootcommandant Poolland. Veidedigexs bieden nog. steeds haxdnekkigen tegenstand. „Matthaus-Passion" Artikelen- 57e Jaargang No. 17394 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groota Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleïn 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 2 Maart 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Vandaag begint de jaarlijksche Boekenweek weer. die van 2 tot 9 Maart zal duren. „U viert het feest toch meevraagt een aardig, kleu rig „foldertje" dat de boekhandelaar van den overkant haastig en beleidvol op mijn schrijftafel heeft doen belanden. En ik ben bereid, al is het niet met volledige bewondering voor den grooten stroom van nieuwe boeken die jaarlijks over dit kleine land vloeit. Die stroom is te groot, hij sleept al te veel mee en men verlangt er wel eens naar dat hij ingedijkt en van sluizen voorzien zou worden. Een echte Hollandsche gedachte trou- v/ens. Zit ons in het bloed. Als wij een breeden stroom zien denken we aan dijken en sluizen en missen ze altijd een beetje als ze heelemaal af wezig blijken te zijn. Maar in allen ernst: het is teveel. Ik heb mij evenwel bereid getoond om het feest mee te vie ren en zoek dus de lichtzijde van de overmaat. Alles heeft een lichtzijde. Hier is die niet moeilijk te vinden. De overvloed biedt ruime gelegenheid tot dat zoeken en vorschen en peilen, dat de ware boekenliefhebber mint. Hij kan het niet alleen in boekhandels en bibliotheken doen maar ook bij zijn medeminnaars van het boek. Hij kan hen vragen: heb jij iets moois of bijzonders gevonden? en het antwoord aan zijn eigen smaak gaan toetsen. Ja, dat verschil in smaak! Dat is kalei- doscopisch in zijn veelheid van kleuren en het zal den uitgever en den boekhandelaar tot argument strekken als zij de breedte van* den boekenstroom rechtvaardigen moeten. Elck wat wils dienen zij te geven, zullen zij zeggen. Een heelemaal af doende verklaring is het wel niet, maar men komt er een eind mee. Het Boek is in dezen tijd van ramp en benau wenis eigenlijk belangrijker dan ooit. Het kan rust, verpoozing, schoonheid, nieuwe kennis brengen. Het kan in het algemeen het geloof in beschaving en cultuur en de trouw aan die liooge waarden sterken. En in zijn goede uitingen doet het dat ook. Daarbij belooft zoo'n nieuwe Boeken week altijd weer ontdekkingen, die voor lange levensperioden, soms voor het heele verdere leven beteekenis kunnen hebben. Men kan een boek vinden dat kostbaar nieuw inzicht bijbrengt, al is het soms maar een enkele gedachte, die zoo'n diepen weerklank in ons vindt dat zij altijd blijft. Men kan een schrijver of schrijfster ontdekken die zoozeer tot het hart spreekt dat hij of zij een ontroering wekt, die blijvend is en tot tal van herlezingen zal leiden. Men kan in den overvloed van boeken over psychologie een raad of een ver- I klaring vinden, die nieuwe levensvreugde brengt of in de, niet minder uitgebreide bibliotheek over I opvoeding iets ontdekken, dat zijn kinderen baat voor hun toekomst zal opleveren. Er zijn niet slechts de nieuwe boeken. Ik heb die kostbare al genoemd, die wij ontdekken en die bij ons blijven in ons leven als trouwe vrien den. Maar men ontdekt niet alleen in den stapel der nieuwe uitgaven. Wie zoekit kan ook in het oude zooveel vinden, dat hem vreugde zal kunnen baren. Ik heb daarvoor vroeger al eens gepleit en ik doe het nog eens, want het is mij zelf vaak overkomen. Wie zich alleen afvraagt of een boek nieuw en dan nog of het wel „a la mode" is be perkt zijn of haar exploratiegebied tot een heel klein terreintje en loopt de kwade kans, niets te vinden dat werkelijk bevredigt. Behalve dan het „kunnen meepraten". Want a la mode is een vree- selijlc oppervlakkige maatstaf. „Hamster in uw hoofd!" roept het foldertje mij toe. „Hamster kennis, hamster ideeën." Ik zou daar nog aan willen toevoegen: „Hamster in uw hart." Want dat hebben wij in dezen tijd wel het meest noodig, als we niet vervlakken, verruwen, afstompen willen temidden van de wreedheid en het cynisme der wereldgebeurtenissen. Als deze Boekenweek tot zulk hamsteren veel bijdraagt en waarom zou zij het niet? zal zij haar ideëele doel op de nobelste wijze verwezenlijkt hebben. Dat wensch ik haar toe. En in de hoop dat ik weer iets blijvends ontdek ken zal, iets dat mij zal blijven vergezellen in den geest en zijn eereplaats behouden in mijn boeken kast voel ik werkelijk de opgeroepen feeststem ming over mij komen. R. P. A.s. Zondag 3-6 The Weller's Noise Mongers (13 m.bez.) m. Adelaide (Adv. Ingez. Med.) BELANGRIJKE MEDEDELING. Wij wijzen er onze abonné's op, dat door het invoeren van den zomertijd in België DE NIEUWSBERICHTEN UIT BRUSSEL thans op de navolgende tijden doorkomen v.m. 8.10; n.m. 12.20 6.40 9.25. CENTRALE RADIO ONTVANGST. HAARLEM TELEF. 10010 (Adv. Ingez. Med.) HOOFDINSPECTEUR G. A. DRAYER 25 JAAR BIJ DE POLITIE. Tijdens de receptie, welke Vrijdagmiddag in Rest. Brinkmann werd gehouden, overhandigde inspecteur J. J. Sauer den jubilaris en zijn echtgenoote een lamp, als geschenk van de inspecteurs. PRETTIGE SFEER - STEMMING Op veler verzoek A.S. ZONDAGMIDDAG Thé Dansant in La Gaité v. 3-6 u. De LAAGSTE entréeprijs en toch de HOOGSTE GEZELLIGHEID GOED PUBLIEK - VERLAAGDE CONSUMPTIEPRIJZEN. (Adv. Ingez Med.) Von Ribbentrop bij het onderhoud tegenwoordig. BERLIJN, 2 Maart. (DNB) De Amerikaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, is vanochtend door den Führer en rijkskanselier ontvangen. De chef van het protocol, Von Dömberg, haalde den Amerikaanschen bezoeker in hotel Adler af. Bij de rijkskanselarij bracht een compagnie van de lijfwacht de eerbewijzen. Bij Sumner Welles' onderhoud met Hitier wa ren ook de Amerikaansche zaakgelastigde, Kirk. de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, staatsminister Meissner en dr. Schmidt, die als tolk fungeerde, aanwezig. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. Men meldt ons van welingelichte zijde, dat op 17 Februari j.l. op 300 mijl bewesten de Scilly-eilanden het Neder- landsche s.s. „Soesterberg", geladen met mais voor de Nederlandsche regeering. door een Duit sche onderzeeboot werd aangehouden. Nadat de eerste stuurman zich met de papieren naar de duikboot had begeven en deze waren nagezien, werden hem nog enkele nadere vragen gesteld. Hierna werd medegedeeld, dat het schip de reis kon vervolgen. Aangezien het hier een schip betreft, in dezelfde omstandigheden verkeerende als het getorpedeer de stoomschip „Burgerdijk", wordt het te be- voegder plaatse als een eisch van billijkheid te genover de Duitsche marine en degenen die hare gedragslijnen bepalen, aangemerkt, dat ook aan dit voorval, waarbij de duikboot zich geheel vol gens de hierbij geldende maatstaven heeft ge dragen, openbaarheid worde gegeven. (De Amerikaan Byrd heeft aan de Zuidpool een nieuw eiland en een nieuw schiereiland ontdekt.) Men mag wel bewondring voelen Voor die landontdekkersschool, Die hun enthousiasme koelen Op de Noord- of de Zuidpool. 't Wintertje dat wij wat weken Hadden, en u weet dat wel, Was, bij poolweer vergeleken, Maar zoo'n beetje kinderspel. Als wij 't ons voor oogen houden, Als één sneeuw- en ijswoestijn, Zijn wij dankbaar dat die koude, Niet ons deel behoeft te zijn. Maar daar aan die beide Polen, Ligt nog steeds een continent, Onder machtig ijs verscholen, Dat de menschheid nauwlijks kent. En zoo kan het dan geschieden Dat de tijding ons gewordt, Dat door Byrd in die gebieden Weer nieuw land is opgesnord. 't Is een kranige prestatie, Machtig intressant ook, maar Schuilt in deze situatie Niet opnieuw een groot gevaar? Wat de menschen nieuw ontdekken Lijkt wel. na verloop van tijd. Altijd ook weer nieuw te weken Tot oneenigheid en strijd Er is over zooveel plekken Op de aarde reeds gedoe Byrd. bedankt voor het ontdekken, Maar och. dek het nou weer toe. P. GASUS. Amerikaansche leeningen voor de Scandinavische landen, 20 millioen dollar voor Finland. Uit Washington: Jesse Jones, de Federal Loan Administrator, heeft medegedeeld dat de bank voor in- en uitvoer een leening van 20 millioen dollar zal verleenen aan Finland. Aar Zweden zal 15 millioen worden geleend en aan Noorwegen 10 millioen. Groot vliegtuig van de „Imperial Airways" vermist. De „Hannibal", plaats biedend aan 42 personen. LONDEN. 2 Maart. Vliegtuigen van de Royal Air Force hebben bij het aanbreken van den dag in samenwerking met een vliegboot pogin gen in het werk gesteld om het luxe-lijnvlieg- tuig „Hannibal" te zoeken, dat volgens een mededeeling van de Imperial Airways over tijd is voor Sjarjah aan de Perzische golf. De „Han nibal" verliet met vier passagiers en een be manning van vier leden Jiwani op Vrijdag en moest om 10.35 v.m. te Sjarjah aankomen. Het vliegtuig heeft het laatst zijn positie op gegeven aan Karatsji. Het bevond zich toen boven Jask. De „Hannibal" was het grootste vliegtuig ter wereld, toen het in 1931 gebouwd werd. Het heeft 42 plaatsen en heeft meer dan een mil lioen mijlen zonder ongeluk gevlogen. De ..Hannibal" heeft vier motoren en een maxi mumsnelheid van 120 mijl per uur. (United Press.) Yarnell over den internationalen toestand. WASHINGTON, 2 Maart Admiraal Harry Yarnell, voorheen commandant van de Noord- Amerikaansche vloot in Azië heeft in een brief aan senator Schwellenbach voorspeld dat in dien China en de Europeesche democratieën ver slagen zouden worden, dit een „onzekere en ge vaarlijke toekomst" zou beteekenen voor de Ver. Staten. Yarnell, die voorstander is van een vastbesloten houding tegen Japan, is van meening. dat een embargo zooals Schwellenbach dit in een reso lutie voorstelt, waarbij de verschepingen van alle goederen met uitzondering van landbouwpro ducten naar Japan verboden wordt, geen oorlog tusschen de Ver. Staten en Japan beteekent. aangezien een oorlogsverklaring van Japan aan de Ver. Staten gelijk zou staan met zelfmoord voor Japan. (United Press). HELSINKI 2 Maart (Reuter). De Rus sische troepen staan thans op slechts drie kilometer van Viipuri (Viborg) en waar schijnlijk trekken de stoottroepen de buiten wijken reeds binnen. De Russen trachten de stad van drie punten uit te omsingelen, over het ijs van de baai, waar verwoed wordt gevochten, langs de spoor lijn van Terijoki en verder oostelijk van Peron- joki uit. De Russen hebben den ge- heelen dag nieuwe troepen in den strijd geworpen. Aan het westelijk deel van het front op de landengte zijn de Russen opgedrongen. De verdedigers vechten voor eiken duim gronds en brengen den Russen verschrikkelijke verliezen toe. De Finnen aanvaarden thans den eventueelen val van Viipuri. Zij maken hun verdedigings linies blijkbaar dieper en gisteren hebben zij nieuwe aanvallen bij de Taipale afgeslagen. Er is geen nieuws van Nautsi, waar drie Rus sische divisies trachtten op te rukken. Volgens officieele Finsche cijfers zijn gedurende Fe bruari 251 Russische vliegtuigen zeker en 53 waarschijnlijk neergeschoten. Sedert het begin van den oorlog hebben de Russeri 538 vliegtui gen verloren. (Wij teekenen bij het bovenstaande aan dat volgens het legerbericht van Vrijdag de Russi sche troepen op 29 Februari zich reeds op 2 km. van Viborg bevonden. Red.) 200.000 man Sovjettroepen voor Viborg. De aanvallen tegen Viborg zijn den geheelen nacht door ongeveer 200.000 man Russische troe pen voortgezet. De Russen staan thans bij de bui tenwijken, doch de Finsche verdedigingslinies, waarbij tankversperringen, strekken zich tot die buitenwijken uit. De val van Viborg zou door de Finnen niet als een volledige ramp beschouwd worden. Men betoogt dat het stelsel van Manner- heim nog meer linies achter de stad kent. Boven dien worden de verdedigers geleidelijk sterker. De Finnen schijnen thans vooral te hopen, dat zij op de nu betrokken stellingen stand kunnen houden tot April ongeveer. Dan gaat het ijs smelten en wil len zij terugtrekken op de eerste linie in het eigen lijke Finland een linie in het merengebied. Zij bre ken op het oogemblik het ijs lang de kust om te voorkomen, dat de Russen over het ijs van de baai van Viborg naar het vasteland oversteken. Het Finsohe fort op het eiland Uuras komt thans in actie. Een van de groote moeilijkheden van de Fin nen bij de verdediging van de Landengte is het geweest, dat zij geen equivalent voor het twaalf- duimsgeschut der Russen hebben. Het Sovjet legerbericht van Vrijdagavond jneldt: „De opmarsch der Sovjettroepen is met succes voortgezet bij de ontwikkeling van het offensief op de Karelische landengte. Zij bezet ten het gebied van den waterval van Paak- kolankoski aan de rivier Vuoksi, de steden Heinjoki en Mannikala, het station Toli aan de spoorlijn Viipuri-Serdobol, de zuidelijke bui tenwijken van Viipuri en Kaap Keyasniemi aan de westelijke kust van de baai van Viipuri. De vijand steekt Viipuri in brand. Van 11 Februari tot 1 Maart zoo vervolgt het Legerbericht hebben de Sovjettroepen 922 vijande lijke verdedigingswerken genomen, met inbegrip van 235 gewapend betonnen geschutforten. De vijand verloor 506 kanonnen, 2732 machinegeweren, 19 tanks, 20.000 granaten, 10.000 geweren en ruim 14.000.000 patronen. In de andere frontsectoren heeft zich niets van belang voorgedaan. De Sovjetluchtmacht is opgetreden tegen vijan delijke troepen en militaire doelen. Elf vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald tijdens luchtge vechten. In het geheel zijn 191 vijandelijke vlieg tuigen neergehaald in het tijdvak van 11 Februari tot en met 1 Maart, terwijl de Sovjetluchtmacht in dienzelfden tijd 21 vliegtuigen verloor". (Voor het Finsche legerbericht zie men pag. 5). CLEARINGSVERDRAG MET DUITSCHL4ND BLIJFT VAN KRACHT. 's GRAVENHAGE, 2 Maart. De Regeerings- persdienst meldt: Van 24 Februari tot 1 Maart 1940 hebben te 's Gravenhage besprekingen plaats gehad tus schen Nederlandsche en Duitsche regeerings- commissies. Hoofdzakelijk werden eenige aangelegenhe den, welke verband houden met de uitvoering van de loopende verdragen op economisch ge bied besproken. Tevens werd overeengekomen dat de bestaande overeenkomst ten aanzien van de Nederlandsch-Duitsche clearing tot 30 Juni 1941 van kracht zal blijven. Viborg vóór den Finsch Russischen oorlog. Bli! op het marktplein mei den z.g. Russische» toren Het woord is aan Hebbel: Wie aan het geluk gelooft, die bezit het geluk. DERHUISBRANDPRIJZEN Met ingang van MAANDAG 4 MAART A.S. zullen de prijzen van de af metingen 30/50, 20/30, 16/20 en 8/15 van de BELGISCHE KWALITEIT, zoowel als van de LIMBURGSCHE KWALITEIT met 10 cent per H.L. en de soorten 8/15 (Industrie IV) en 5/8 (Industrie V) met 1.per ton worden verhoogd. De Vereen. Brandstoffenhandelaren en Coöperaties. (Adv Ingez. Med.t MAANDAG A.S. - 7 3/4 uur. Nog enkele kaarten bij Conccrtbureaux en eventueel 's avonds aan de Concertzaal. Adv ingez. Medj /F=» ROENTJES in Haarlem's Dagblad zijn veel meer dan maar een adver tentierubriek. Zij zijn een instelling en een onontbeerlijke. In 1939 is er 48596 maal gebruik van gemaakt. De sterrenwacht te Zwanenburg (Halfweg) van den bekenden amateur-sterrenkundige P. G. Meesters, is thans weer bedrijfsklaar. Met ver beten energie heeft Meesters, nadat zijn obser vatorium was verbrand, zich gezet aan den weder opbouw van zijn levenswerk en thans is het nieuwe observatorium weer geheel gereed. Op onze foto ziet men den heer Meesters op zijn observatiepost. HEDEN: 16 PAGINA'S Jllllü'ü! iru'rr TrniMnniirain ,jfe R. P.: Boekenweek. pag. l 1 R. P.Journaal van de week. pag. 5 Speciale correspondentieDe 1 goudstad Johannesburg. pag. 2 §f Een sterrenhemel koepeit op den jj zolder van het R.K. lyceum te Haarlem pag. 4 Van 'onzen Londenschen corres pondent; Wel een boatrace, maar geen boat race-dag. pag. 6 Sport in 't Kort. pag. 6 Dr. P. H. Schroder: Boeken die ble ven. Brikkebeen. pag. 7 B. K.; Honderd jaar geleden stierf A. C. W. Staring. pag. 7 J. H. de Bols: Litteraire Kanttee- keningen. pag. 7 Financieel Ec. Weekoverzicht: Het resultaat van de Staatsleening. pag. 9 K. de Jong: Oda Slobodskaja en Marinus Flipse. pag. 2 G- J. Kalt: H. O.V. ledenconcert. pag. 2 Filmschouw pag. 8 Van onzen Parijschen correspon dent: Frankrijk in oorlogstenue. pag. 15 Laatste Berichten op pagina 11

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1