Herwaardeering goudvoorraad ot een goed einde gebracht. Amendement-Teulings aanvaard. Vragen van de hoogste orde leidden tot het ontslag van Generaal Reynders. Lijkverbranding wordt geregeld. DE STAATSLEENING OVERTEEKEND IA T E R DAG 2 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER DEN HAAG Vrijdag Nadat Minister De Geer zijn voorstel inzake de erwaardeering van het goud, wat de verdeeling Ireft van de winst aan guldens welke daaruit ntstaat, aldus gewijzigd had, dat de Staat daarvan og 10 millioen meer. de Nederlandsche Bank even- joveel minder uit die winst zou krijgen, dan het letsontwerp aanvankelijk bevatte, kon heden het ebat voortgaan. Genoemd bedrag komt overeen met et totaal van de schade, geleden door den Staat participant in de jaarlijksche winst van de Ne- erlandsche Bank) over de jaren 19321939, al; evolg van de afschrijving van het in 1931 ontstane ondenverlies. Er is thans nog een openstaande dekkingspost van 6 millioen aan pondenverlies alles te zamen iad dit een kleine 30 millioen bedragen en nu ilde de heer Schouten, met behulp van een amen- ement, deze som wel aan de Nederlandsche Bank goede doen komen, doch meer ook niet. Het mendement-Teulings bood iets meer, namelijk en bedrag van 13.9 millioen, terwijl het voorstel an den Minister, in zijn huidigen vorm, voor de [ederlandsche Bank wilde bestemmen 19.7 mil- oen, wat dan zou afgaan van hetgeen de goud- envaardeeringswinst (221 millioen) zou opleve- >n. Er zij dan nog even aan herinnerd, dat de Staat het leeningsfonds, bij aanneming van het ont- erp-De Geer ruim 126.6, volgens 't amendement- eulings 132.5 en dank zij het amendement-Schou- :n 138.8 millioen zou storten, terwijl een kleine 75 nllioen aan het egalisatiefonds ten goede zal omen. De heeren Schouten (a.r.), Mr. Teulings R.K.) en Prof. v. Gelderen (s.d.) Bleken nog eeds niet in te zien, dat de Nederlandsche Bank •n recht zou hebben op wat de Minister haar wilde even. In hoofdzaak sproot dit verschil van inzicht oort, uit een andere opvatting omtrent de oorzaak an het pondenverlies. Deze zou zoo zeide de eer Schouten geenszins gelegen zijn in de pu- iekrechtelijke functie van de Bank, gelijk de [inister tot nu toe had beweerd. De s.d. afgevaar- igde vond het maar matig, dat de Minister Woens- had laten doorschemeren verwerping van het etsontwerp of aanneming van een onaanvaard- aar amendement dat hem tot intrekking van zijn oorstel zou nopen. Overigens bleek, dat spreker's actie sterke voorkeur koesterde voor het amende- lent-Teulings. Minister De Geer wees er op, dat als de Neder- ndsche Bank vroeger grootere reserves had ge- ,rmd waaruit ze dan in 1931/32 het pondenverlies ïlf had kunnen dekken deze opmerking was 'oensdag door Mr. Teu lings gemaakt dan zou thans toch ook reden geweest zijn om de winst er goud-herwaardeering eerst aan te wenden ten nde die Bankreservès dan weer op het vroegere ;il te brengen. Juist waar het amendement- eulings zelf o.m. betoogt de verliezen, welke de iserves geleden hebben, goed te maken, moet deze gevaardigde het met spr. eens zijn. Spr. toonde verder aan, dat indien de Bank des- ,jds haar eigen boontjes gedopt had (gelijk Mr. eulings wenschelijk had geacht) dan zou de Staat olgens het amendement-Teulings nu nog harder aar eigen boontjes gedopt, ja, gedokt hebben ;elach). De Minister, die nog eens op de publieke functie in de Nederlandsche Bank wees, kon aan de hand in wat er in 1931 in de commissie van advies van Bank te voren beraamd was met 't oog op even- leele gevaren voor het pondenbezit, aantoonen, at men in die commisie toen bovenal begeerde elk eugje van openlijk wantrouwen tegen het pond te :rmijden. Daarom wenschte men risico te nemen niet de ponden te liquideeren. Zulks juist met et oog op het algemeen belang. Dit beheerschte het oor de Nederlandsche Bank bij die gelegenheid evoerde beleid. Minister De Geer deed verder 'n beroep op brie- en, in 1937 door Minister Oud, in 1939 door Minis- ir De Wilde aan de directie van de Nederlandsche ank geschreven, om aan te toonen dat toch ook ie bewindslieden toen 'n verband legden tusschen ondenverlies en devaluatie alsmede herwaardee- ng van de goudwinst. Zeer veel succes oogstte de minister met er aan herinneren hoe mr. Teulir.gs in het orgaan zijner artij terstond na indiening van het herwaardee- ings-ontwerp. kenbaar had gemaakt dat dit nog ing zoo kwaad niet scheen. „Zoo ziet men al weer, oe de indruk bij de eerste kennismaking, de meest liste kan zijn". Het amendement-Schouten is onaannemelijk, at wil zeggen dan zal de minister intrekking van et voorstel bevorderen, maar een portefeuille- westie zou daaruit niet ontstaan. Dat en niets leer had hij Woensdag bedoeld te zeggen, toen hij enbaar maakte zich niet overmatig in zijn taak elemmerd te zullen achten, als het wetsontwerp iet tot stand zou komen. Gezien de aanmerkelijke erbeteringer. die het amendement-Teulings (ver- eleken bij eenige dagen geleden) had ondergaan ook om het de Kamer met al te moeilijk te ma- en verklaarde de minister tegen aanneming van al amendement geen bezwaar te hebben. Aldus et de minister derhalve nog eens 5.8 millioen voor e Nederlandsch Bank vallen, welke som dan het oor hem voorgestelde bedrag, dat in 't leenings- ds gestoken zal worden, van ruim 126.6 millioen p-132.5 millioen zal brengen. Bij de replieken raakte de heer Schouten a.-r.) in vuur over het feit, dat de minister van 'inanciën op eenmaal uit correspöndentie tusschen orige ministers van Financiën en de Bankdiree- een enkel citaat had voorgedragen. Dit eurde spr., het bleek uit den hartstochtelijken oon, waarop hij sprak, ten sterkste af, al mocht ij dan, onder daverend gelach van zijn gehoor, eiklaren, dat hij nog zeer sober was gebleven in 'n kritische uitlating. Hierna onderstreepte de minister nog eens, lat hij in tegenstelling met den heer Schouten - verband legt tusschen het pondenverlies en de hans ontstane goudwinst, terwijl hij voorts ver- ekerde werkelijk den korten inhoud te hebben veergegeven van de brieven van 1937 en 1939; /aarom hij zulks niet mocht doen, kon spr. niet nzien. Tenslotte nam mr. De Geer het amende- nent-Teulings over. Hierna verwierp de Kamer let amendement-Schouten met 2063. (Voor temden met "de anti-revolutionnairen, de Staatk. ïereformeerden, de nat. socialisten en de chr. de- nocraten). Met aanteekening van het „tegen" der lat. socialisten ging het heele ontwerp er vervol gens z.h.st. door. I Na eenige doo»- Mr De Geer beantwoordde korte opmerkingen van de heeren Wagenaar ïa.-r.) en d'A nsembourg (nat. soc.) een pverboekingsamendement van eerstgenoemden af gevaardigde nam de minister over vereenigde de Kamer z.h.st. zich met het wetsvoorstel tot in stelling van een leeningsfonds. Toen kon de minister van Financiën weer Kneu- jterdijkwaarts trekken om plaats te maken voor zijn ambtgenoot van Koloniën, aangezien de Kamer Cu weer voortging mei de «Indische begrooting.- De Bfdeeling ..Onderwijs" gaf den heer v. Sleen !(s.-d.) aarleiding om m verband met het analpha- petisme o.a. uitbreiding van het volksonderwijs en verbetering der personeelsopleiding te bepleiten, waarbij de heer M e ij e r i n k (a.-r.) zich in groo- te trekken aansloot. Nadat de heer Stokvis (s.-d.) betoogd had, dat in Indië de schoolstrijd bezig is zich te ontwikkelen en dat de openbare school er ook aan de algemeene volksbehoefte be antwoordt, kregen we nog Roestam Effendi (commun.), te hooren voordat de heeren tot a.s. Dinsdag huistoe gingen. R. Twee spionnen gearresteerd. Zij bedienden zich van een geheimen zender. De Rotterdamsche Justitie is erin geslaagd twee mannen te arresteeren, een Nederlander en een Duitscher, die van spionnaige worden verdacht. Deze beide personen waren belast met het oversei nen van berichten naar Duitschland, waarbij van een geheimen zender gebruik werd gemaakt, welke in een villa te Schiebroek was opgesteld. Op ver schillende uren van den dag werden weerberich ten uitgezonden, zoodat de Duitsche vliegers op elk moment van den dag op die hoogte waren van den weerstoestand in het westen, hetwelk voor het maken van luchtraids, verkennings- en bombar- dementsvluchten van zeer veel belang was. Het zendapparaat was van een zeer geraffineer de constructie. Klein, maar in staat krachtige signalen uit te zenden. Klaarblijkelijk was het toestel voor spionnage-doeleinden gebouwd. De autoriteiten zijn dan ook van oordeel, dat het, indien niet zoo krachtig was ingegrepen, niet bij het uitzenden van weerberichten zou zijn ge bleven. De gearresteerde Duitscher, Dreves geheeten, was hoofdredacteur van den Westdeutschen Pressedienst in Essen waarvan de heer Paul May. die eenigen tijd geleden, na ingrijpen van de Haagsche Justitie uit ons land werd gewezen, di recteur was. Dreves is zeer waarschijnlijk geen hoofdfiguur geweest in deze kwestie. Hij en de Nederlander hebben slechts bepaalde bevelen uitgevoerd. De Rotterdamsche rechtbank zal Maanidag deze zaak met gesloten deuren behandelen. De ondergang van de „Sliedrecht". Op 6 Maart voor den Raad van de Scheepvaart. Amsterdam, 2 Maart. Naar wij vernemen, zal de Raad voor Scheepvaart Woensdag 6 Maart, 's middags te half drie, een onderzoek instellen naar de ooi-zaak van de scheepsramp, overkomen aan het motorschip „Sliedrecht", dat op 16 No vember 1930 op 150 mijl bewesten Ierland ver loren is gegaan. Auto door trein gegrepen. Twee dooden. SEMARANG 2 Maart (Aneta/A. N. P.) De laatste trein van de Semarang Joana Stoomtram van Semarang naar Demak, is gisteravond op een onbewaakten overweg in botsing gekomen met een uit Djokja afkomstigen personenauto. De twee inheemsche inzittenden van den auto werden ge dood, een derde zwaar gewond, terwijl de vierde ongedeerd bleef. De auto stak den weg over. bestuurder was klaarblijkelijk niet bekend met de situatie daar ter plaatse. In een nota naar-aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake het doen voortduren van den staat van beleg verwijst de minister van Defensie ten aanzien van het ont slag van den opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal Reynders, naar hetgeen de regee ring inmiddels heeft geantwoord op de schrifte lijke vraag van het lid der Kamer den heer Van Poll. Het spreekt na dat antwoord vanzelf, dat de ontslagaanvrage van den opperbevelhebber van land- en zeemacht niet verband houdt met de toe passing van de oorlogswet. Anders had de regee ring niet mogen verklaren, dat het verleenen van de verzochte inlichtingen strijdig zou zijn met het belang van den staat, noch dat het hier betreft vragen van militair beleid, „waarover in het open baar geen gedachtenwisseling gevoerd en zelfs geen aarduiding gegeven kan worden zonder het staatsbelang te schaden". Uit dit antwoord is dui delijk, dat het hier vragen van de hoogste orde betrof, niet zaken, waarover men gerust in het openbaar kan debatteeren. Wetsontwerp bij de Kamer ingediend. Overledene moet den wil tot crematie hebben duidelijk gemaakt. Ingediend is een wetsontwerp, houdende aan vulling en wijziging van de wet van 10 April 1809 tot vaststelling van bepalingen „betrekkelijk het begraven van lijken, de begraafplaatsen x de be- grafenisregten". In het wetsontwerp is uitgegaan van de ge dachte. dat begraving als <le normale vorm van lijkbezorging zal moeten blijven gelden. Lijk verbranding zal alleen zijn toegestaan, in dien de overledene aldus bij uitersten wil heeft beschikt. Geldt het minderjarige kinderen on der de achttien jaren, zoo moeten beide ouders of, bij natuurlijke niet door den vader erken de kinderen, de moeder schriftelijk den wensch kenbaar maken of gemaakt hebben, dat het kind verbrand worde. Lijkverbranding mag bovendien niet plaats hebben indien blijkt, dat bij het kind daartegen bezwaar heeft be staan of kan hebben bestaan. Daarnaast bevat het ontwerp waarborgen met het oog op de justitieele belangen. In een nieuw artikel 40 wordt uitgegaan van het algemeen begrip lijkbezorging, welk begrip iedere beschikking over een lijk van geheel of goeddeels definitief karakter omvat, dus begraven, verbran den. geheel of ten deele ontleden, bewaren en an dere uiteindelijke bestemmingen. Het artikel stelt hierbij voor strafbaar te stellen het bezorgen van een lijk op een wijze, niet voorzien in artikel 1, artikel 2 of de voorschriften, gegeven ingevolge artikel 3, onder 1, alsmede het bezorgen van een lijk op een wijze wel voorzien in deze artikelen en voorschriften zonder dat voldaan is aan de daar in gestelde eischen en voorwaarden. Ieder die een handeling verricht in strijd met deze bepalingen, zal daardoor strafbaar zijn. Voor strafbare feiten, begaan door of vanwege rechtspersonen, is zeker heidshalve nog een bijzondere bepaling opgeno men: artikel 43. Door dezen opzet zal, naar - ver wacht mag worden, lijkbezorging in strijd met de begrafeniswet in de toekomst met goed gevolg kun nen worden achterhaald. Ter aanvulling regelt een nieuw artikel 9 wat moet geschieden, indien noch door nabestaanden of betrekkingen, noch door armbesturen in lijkbe zorging wordt voorzien. Het oude artikel 9 bevatte te dezen, ook een regeling, doch het schijnt wen schelijk deze te herzien, teneinde een meer volle- digen waarborg te verkrijgen, dat lijkbezorging steeds zal plaats hebben. Overigens zij er op ge wezen, dat de gewoonte om het lijk te bezorgen zoo diep in de volkszede is geworteld dat te dien aan zien in de praktijk hoogst zelden van verzuim is gebleken. Zeer sterke daling van Bloembollen export in Januari. Hoe geweldig de export van bloembollen gedaald is blijkt wel uit de officieele opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de maand Januari. Naar Engeland werd voor f 2369 geëxporteerd en in dezelfde maand van 1939 voor f 546.906. Voor Duitschland waren die cijfers f 4883 en f 19.947; voor Frankrijk f 41.521 en f 134.846. voor Zweden f 14.419 en f 49.698. Alleen de groep Noord- Amerika. vormt een lichtpunt. In Januari van dit jaar werd voor f 15.967 geëxporteerd en in het vorige jaar f 13.888. Het internationale vredeswerk van de vrouw. Pleitrede voor een „Vereenigd Europa". Donderdagmiddag hield freule J. Repelaar van Driel, voorzitster van den I.V.V.V., Neder landsche afdeeling, te Haarlem een lezing voor den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid en den Algemeenen Nederlandschen Vrouwen Vredebond over het onderwerp: „Het internationale vredeswerk van de vrouw". De spreekster gaf twee motieven aan, waarom de oorlog afgeschaft -moet worden; ten eerste het ethische motief: men wil niet dooden en ten tweede het practische motief: men wil niet ge dood worden. Spr. acht het den plicht van de vrouw, te trachten een oorlog te helpen voorkomen. Het is voor haar natuurlijk, zich op een absoluut standpunt te plaatsen en oorlog af te wijzen, omdat zij de hoedster van het leven is. De nuttige kant van tijden als deze is, dat men gaat inzien, dat de oorlog als middel tot het verkrijgen van macht zichzelf overwint. In dezen tijd moet contact gehouden wor den met de vrouwenbewegingen in alle landen. In Duitschland is dit evenwel niet meer moge lijk. terwijl juist in dit land veel nuttig werk voor den vrede is gedaan na den vorigen oorlog. Tijdens den vorigen oorlog is den vredesbeweging sterk vooruitgegaan. Ook nu nog houden afge vaardigden van alle afdeelingen in de verschil lende landen contact met elkaar. Twee maal per jaar vergaderen ze samen, éénmaal in Genève en één maal in een land. dat bedreigd wordt; in 1936 bijv. in Praag. Verder woont één der vice- voorzitsters, Gertrud Baer, steeds de Volken bondsvergadering bij, waardoor ook met deze instelling contact gehouden wordt. Op de laat ste vergadering in Genève is er op aangedrongen om vooral de gedachte te verspreiden, dat, wil men een blijvenden vrede, er een nieuwe Staatsvorm komen moet. Wij moeten er, zeide spr. altijd op hameren, dat een „Vereenigd Europa" een noodzaak is, om Europa van den ondergang te redden. Wij in Holland moeten onzen geest krachtig houden. Juist als neutrale staat moeten wij werken voor een „Vereenigd Europa" en er niet tegen op zien om met opgeving van een deel van onze staatssoevereiniteit ons met dc andere staten gezamenlijk en vrijwillig te onderwerpen aan. gezamenlijk aanvaarde wetten. Mej. dr. M. A. Thiel, voorzitster van den I.V.V.V. afd. Haarlem, dankte de inleidster. TVANp'^3 Meester de Geer„Heel goed, kind, nu heb ik den stok niet meer noodig". Algemeene vergadering van „Kerk en Vrede". Vrijdagmiddag werd te Amsterdam de zestiende algemeene vergadering van „Kerk en Vrede" met gebed en lezing van Psalm 46 en een gedeelte van Matth. 24 geopend. Dr. M. van der Voet heette als vice-voorzibter de aanwezigen welkom. Spr. wees er op, dat „Kerk en Vrede", sinds de oprichting der ver- eeniging, nog nooit in zulke zware omstandig heden haar jaarvergadering heeft gehouden. „Kerk en Vrede" heeft betere tijden gekend. Maar oprichting en bloeitijdperk mogen verband gehouden hebben met een andere mentaliteit dan thans heerscht, „Kerk en Vrede" weigert zich een kind te noemen van eert bepaalden „tijd geest" die vruchtbaar was voor de vredesge dachte. Het jaarverslag van den secretaris, dat een ledental vermeldt van 5589. waaronder 336 voor gangers en de rekening en verantwoording van den nenningmeester met een eindcijfer van 11.292.48 werden goedgekeurd. De begrooting, sluitend met «een bedrag van 12.630.werd vervolgens goedgekeurd. Mevr. F. de Boer—van Iterson en ds. J. J. Buskes werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen. Het beleid van het hoofdbestuur en van de redactie van „Kerk en Vrede" vond algemeene instemming en waardeering. Wijdingssamenkomst. 's Avonds werd in de Zuldwijkkapel een open bare wijdingssamenkomst gehouden. Vijftig: iaat* arbeidsinspectie. In de oude. stemmige Ridderzaal in Den Haag, waar de arbeidsinspectie gistermiddag haar vijftig jarig bestaan herdacht, waren prachtige bloemenmanden, op de treden, van den troon en voor het spreekgestoelte opgesteld, waardoor het feestelijk karakter, dat de zaal bood, werd verhoogd. De bebelangstelling voor dit jubileum was bijzonder groot. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden onder wie vele vooraan staande personen, vertegenwoordigende de re geering van het land, van provincies en gemeen ten, het industrieele en vakverenigingsleven. Ook op andere wijze bleek de arbeidsinspectie gisteren, dat haar jubileum veler belangstelling had. H.M. de Koningin had de Inspectie een schriftelijken gelukwensch doen zendon en den geheelen dag kwamen er brieven en telegram men bij de jubilaresse binnen. Zeer vele sprekers hebben het woord gevoerd, p.m. Minister Van den Tempel. Na afloop van de bijeenkomst heeft de directeur-generaal dr. ir. A. H. W. Hacke, gerecipieerd. Vreemde vliegtuigen boven centrum des lands. De regeeringspersdienst meldt, dat Vrijdagmid dag een tweetal vreemde vliegtuigen, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld, zich bo ven het centrum des lands hebben bevonden. Ztf verden van verschillende plaatsen uit door batte- iier luchtafweergeschut beschoten. Bovendien zijn •liegtuigpatrouilles opgestegen. Hierna hebben de reemde vliegtuigen ons rechtsgebied verlaten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5