2-9 Mamt liet JOient en Jan Oliebol. ANTON PIECK TENTOONSTELLING STOFZUIGERS Een sterrenhemel koepelt op den zolder van het R.K. Lyceum. Boekhandel H. de If ties ZATERDAG 2 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Elke kooper van een Nederlandsch Boek van tenminste 2.50 ontvangt „Het Geschenk" iAdv Ingez. Med.) Planetarium door jeugdigen Haarlemmer ontworpen en vervaardigd. Ge betreedt 'n wondere wereld De vrucht van ruim Z'/3 jaar arbeid in vrijen tijd van den 22-jarigen Haarlemschen scheepsbouw kundige G. W. Pieterse kunt ge thans in het R.-K. Lyceum aan den Zijlweg zien: een planetarium, dat ofschoon met eenvoudige middelen tot stand ge bracht, kan wedijveren met het bekende Zeiss pla netarium in Den Haag. Het is verwonderlijk hoe keurig dat allemaal op dien zolder van het Lyceum is ingericht. Ge gaat de trap op voorbij het Na tuurlijke Historielokaal en dan valt de schoolsfeer plotseling achter u weg en opent zich een wijdsch en ongedacht perspectief: het heelal. Langzaam verduisteren de contouren van de betrekkelijk kleine ruimte waarin het planetarium een plaats vond en dan verschijnt voor uw verbaasde oogen het sterrenbeeld in al zijn pracht en glorie en het doordringt u diep van eigen onbelangrijkheid. Ja, dat maakt geloof ik toch wel den diepsten indruk op den verrukten bezoeker, dit besef van eigen nietigheid tegenover den Kosmos, van de klein heid onzer dagelijksche bekommernissen. Het is alsof ge op een wonderstillen, helderen nacht uw blik naar den hemel richt en in het sterrenbeeld de nietigheid van het aardsche geploeter aan schouwt. Ach, dit is misschien niet de verrukking van den Astronoom. Hem zal het veeleer interesseeren hoe veel sterren, en welke planeten geprojecteerd wor den en hoe dat alles tot stand kwam. De heer Pie terse heeft dit helder en duidelijk verklaard kon het anders van een sterrenkundige? en tevens wonderlijke experimenten wonderlijk althans voor den astronomischen leek vertoond. Hij laat het sterren-etmaal in vier minuten verloopen en als men 24 uur onafgebroken naar de lucht kon kijken en de macht bezat ook overdag sterren te zien dan zou men hetzelfde beeld gezien hebben dat ons slechts luttele minuten kostte. Zoo is er meer. Wanneer ge de aarde alleen om de zon en niet om haar eigen as laat draaien dan ziet ge hoe de afstand tusschen de zon en een bepaalde ster steeds grooter. wordt, ge ziet ook de planeet „Mer curius" lussen om de zon maken, ge ziét.doch genoeg. Een wondere wereld gaat voor u open en verbazing bekruipt u als ge bedenkt dat dit alles is vervaardigd door dien bedaarden en gedecideer- den jongeman, bijna een jongen nog, die met feil- looze zekerheid elke berekening zelf heeft verricht en slechts met behulp van .den broeder-amanuen sis en eenige Middelbare scholieren dit werk tot stand heeft gebracht. Ziehier wat hij zelf over dien arbeid vertelt: In Augustus 1936 begon ik met proeven om de mogelijkheden na te gaan, op welke wijze met eenvoudige hulpmiddelen een planetarium kon worden gemaakt. Hiervoor heb ik op den zolder van mijn ouderlijke woning een klein linnen koe peltje gebouwd om verschillende projectie-midde len te beproeven. In Juni 1938 kreeg ik toestemming van den rector van het R.-K. Lyceum drs. N. Th. Vlaar, O.I.H., om met betere hulpmiddelen mijn pla netarium te voltooien.. In de groote vacantie heb ik mét de onderstaan de leerlingen van het Lyceum den nieuwen koepel gebouwd: Jo Kamphuys, Jan Hollander, Hans Ho reman, Otto Kranendonk, J. Zantman, Piet van Koningsbruggen, Piet Strous, Jan Bijvoet. Gedurende de periode van Augustus 1938Juli 1939, waarin ik de 4de klas van de M.T.S. afd. Scheepsbouwkunde bezocht, heb ik iedererf Zater dagmiddag van 26 uur en van 810 uur aan de opstelling van het toestel gewerkt. De onderdeeltjes zijn veelal vervaardigd door den amanuensis Broeder Pius waarvoor ik 's Zon dags de teekeningen maakte en welke ik zelf in elkaar zette. Tijdens de mobilisatie, welke kort na mijn eind examen M.T.S. uitbrak heb ik van October, toen ik in Haarlem geplaatst werd, na mijn diensttijd aan de voltooiing gewerkt. Technische bijzonderheden. De koepel bestaat uit een houten geraamte van lange en dwarsspanten, waarvan de vorm van te voren op een daarvoor met zwarte verf beschil derden vloer op ware grootte is uitgeslagen. Hier door is voorkomen, dat geen enkele maat van het bouwwerk zelf is opgenomen. We hebben hierdoor den koepel op ongeveer 5 m.M. nauwkeurig kunnen construeeren. De bin nenkant van het geraamte is met 2 m.M. triplex bekleed en hiervoor waren in totaal 208 stukken noodig. Aan den onderkant van den koepel zijn in het triplex de silhouetten van Haarlem en omstreken uitgezaagd, die verkregen zijn door op het dak van het Lyceum 10 foto's te nemen van den horizon, steeds over een breedte van 36 graden. De binnenkant van den koepel is met witte verf getamponeerd. De diameter bedraagt 480 c.M. In het middelpunt van den halfbolvormigen koe pel is het toestel opgesteld. Het instrument bestaat uit 2 hoofddeelen: de ■terrenprojector en de bus. De sterrenprojector is een bolvormig aggregaat, dat de 5155 voor ons oog zichtbare sterren op den koepel projecteert en draaibaar is om een as, welke onder een hoek van 52 graden met den horizon staat en gericht is naar het noordpoolpunt van den sterrenhemel. In de bus, die onder een hoek van 2Zl/3 graden met de as aan den onderkant van den sterrenpro jector hangt en hiermede vast verbonden is zijn de zon, maan en planeten (Mercurius, Venus en Mars) gehuisvest. De sterrenprojector, is een verzameling van 63 radiaal geplaatste projectoren, die elk een deel van den sterrenhemel voor hun rekening nemen. In het middelpunt is een lamp van 300 kaars opge steld, die deze projectoren van licht voorziet. Aan den onderkant van eiken projector bevindt zich een kartonnen plaatje, waarin zeer zorgvuldig gaatjes geprikt zijn en waardoor heen de licht stralen der lamp vallen. Van dit geperforeerde folie wordt met behulp I van twee lenzen, die zioh aan den bovenkant van eiken projector bevinden, een beeld ontworpen op den koepel. Deze beelden tezamen formeeren nu den geheelen sterrenhemel. Het verschil der licht sterkte der sterren wordt in het planetarium niet bereikt door een verschil van lichtintensiteit der lichtvlekjes, maar door verschil in grootte van deze lichWiekjes. Hierom was het noodig, bij het prikken dei- gaatjes gebruik te maken van verschillende pons jes, waarvan de diameters nauwkeurig bepaald moesten worden. Voor elke grootte klasse der ster ren heeft men een afzonderlijk ponsje gebruikt. 'De sterren tot en met de 6de magnitude zijn hier voor in aanmerking gekomen. De sterren der 6e grootte zijn- nl. voor een goed oog bij heldere nach ten nog waar te nemen. De melkweg wordt door afzonderlijke projecto ren, geprojecteerd, welke eveneens op den sterren- projector gemonteerd zijn. De sterren zijn genomen uit den sterrenatlas van Camille Flammarion. De bus is een compleet zonnesttelsel in af dee lingen. De hemellichamen van ons zonnestelsel (zon, maan, Mercurius, Venus, aarde, Mars) wor den voorgesteld door stalen kogeltjes, welke ba nen beschrijven evenredig in grootte aan het wer kelijke zonnestelsel. De aandrijving van de dagelijksche en jaarlijk- sche beweging geschiedt door kleine 220 volts mo toren. In het geheele toestel zijn alle projectoren nauw keurig met tegengewichten uitgebalanceerd, zoo dat wij een constante wrijving hebben verkregen en hierdoor een regelmatige aandrijving. De dag, waarop het toestel is ingesteld, kan op een schaal, die om den zonne-projector gemonteerd is, afgelezen worden en het jaar op een aparte schaal. De meridiaan, equator en ecliptica worden met behulp van een verchroomden kogel, waarop een evenwijdige stralenbundel van den gloeidraad van een 8 volts lampje valt, geprojecteerd. De Noordpool en het Zenith worden aangegeven door twee cirkeltjes met een diameter van 4 gra den. De 4 windstreken zijn met behulp van groene verlichte letters op den horizon aangegeven. Verder kan een radiale sterrenregen gedemon streerd worden, waarvoor wij de Perseïden van 10 Augustus genomen hebben. Tenslotte is in het hal letjes voor het planetarium een draaibaar halfver- licht model van de aarde opgesteld". Hedenmiddag te 3 uur zal het planetarium offi cieel in gebruik worden genomen. Ook de burge meester van Haarlem dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk zal daarbij tegenwoordig zijn. „ONDERLING GENOEGEN". Zooals wij gisteren reeds mededeelden houdt de club van volièrehouders en vogelvrienden, afd. Haarlem, een Nationale Vogeltentoonstelling in. Dreef zicht". De officieele opening had gisteravond plaats. Een talrijk publiek was aanwezig, toen de heer J. J. Michielsen, voorzitter der afdeeling, een welkomst woord sprak en dit in de eerste plaats richtte tot den heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie, te Haarlem, die de officieele opening zou verrich ten. Voorts heette hij den heer Van Gink, voorzitter van „Haarlem's Bloei" welkom alsmede de besturen van bevriende vereenigingen. Dank bracht hij aan allen, die hebben bijgedragen tot het welslagen dei- tentoonstelling die ditmaal voor het eerst in de nieuwe localiteiten, die „Dreefzicht" bieden kan. gehouden wordt en nadat de heer W. W. Diedrich uit Wassenaar, een der keurmeesters, de vereeni- ging had gecomplimenteerd met den vooruitgang, dien de inzendingen ook dit jaar weer vertoonen, ver kreeg de heer Tenckinck het woord. In een geestige rede wenschte de heer Tenckinck de vereeniging geluk met den succesvollen arbeid, die toen deze tentoonstelling werd voorbereid, de noodzaak van grooter tentoonstellingsruimte dan te voren aan den dag bracht. Het is een genot op zichzelf, hier te mogen spreken. De zaal is in een bosch herschapen en wat de spreker zegt, wordt door de vogels in hun eigen taal beaamd ofbe oordeeld. Dit is zeker een troost bij de op zichzelf wat onaangename gedachte, dat men naar andere behuizing voor de expositie heeft moeten omzien. Wat de inzendingen betreft, de keurmeester heeft er reeds op gewezen, daU-de qualiteit alweer verbeterd is en dat stemt tot-voldoening want het is geen kunst, vogels groot te brengen maar wel ze, zóó te kweeken, dat ze hun plaats op de expositie waard zijn. De vogels hebben een moeilijken tijd achter den rug, maar juist de barre winter, dien wij nu achter den rug hebben heeft menigeen tot een vogelvriend gemaakt. Mocht dit gevoelen ook voor de verèeniging zijn nut afwerpen! Spr. wenschte de vereeniging toe, dat zij nog vele tentoonstellingen, even interessant als deze, moge organiseeren en verklaarde hiermede de expositie voor geopend. De aanwezigen bezichtigden daarna de putters, sijsjes en kneutjes, de kruislingen uit deze en andere soorten, de exotische parkieten, de wevers en de kardinalen. Het jubileum van hoofd-inspecteur G. A. Drayer. In de smaakvol versierde bovenzalen van Brink- rnann te Haarlem heeft gistermiddag de receptie plaats gehad ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van den heer G. A. Drayer, Hoofdinspecteur bij de Politie. Een zeer groot aantal autoriteiten, vertegenwoor digers van vereenigingen, leden van het Haarlem- sche Politiecorps, vrienden en belangstellenden heeft deze gelegenheid aangegrepen, den jubilaris te complimenteeren. Het feit, dat van drie tot vijf uur een onafgebroken stroom van personen den heer Drayer en zijn echtgenoote de hand kwamen drukken stelt het aantal der bezoekers voldoende in het licht. Zooals wij gisteren reeds mededeelden was de heer Drayer gistermorgen ten stadhuize door den burge meester, Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, die verhinderd was, de receptie te bezoeken, gecompli menteerd. Deze officieele huldiging werd voortge zet met die door het corps inspecteurs, waarmede de middagbijeenkomst geopend werd. Vrijwel het ge heele kader der Haarlemsche Politie was natuur lijk voor zoover de dienst dit veroorloofde aan wezig, toen de heer en Mevrouw Drayer, vergezeld van hun beide dochtertjes, na per auto van hun wo ning gehaald te zijn verschenen en namens het corps begroet werden door den inspecteur J. J. Sauer, die veiWolgens het woord voerde. Hij begon met een herinnering aan het verleden, toen de heer Drayer zijn loopbaan bij de Politie be gon. Reeds toen wist hij in zijn -optreden een enthou siasme te brengen, dat zij, die hem in die jaren ge kend hebben, niet gemakkelijk zullen vergeten. Dit enthousiasme is in den loop der jaren getem perd. Het ambtelijk leven brengt nu eenmaal dik wijls teleurstellingen en die zijn ook U aldus de heer Sauer niet bespaard. Als ge echter achter U ziet zult U naast deze teleurstellingen stellig ook vele zonnige oogenblikken kunnen releveeren, die U in uw ambtelijk leven Vreugde hebben gebracht. Nu zijt ge aan een mijlpaal toe en zoowel de oude ren als de jongeren hebben U vandaag blijk willen geven van hun gevoelens, de ouderen, die U in den loop dei- jaren hebben leer en waardeeren, de jonge ren, die U wellicht niet zoo goed kennen, doch wien ge altijd een voorbeeld van plichtsbetrachting zijt. Met elkander komen zij U vertellen. U dank te we ten voor de prettige, rustige en amicale wijze, waar op gij altijd uw medewerking aan de vervulling van den dienst hebt verleend. Een hoofdagent zeïde mij voor eenige dagen, sprekend over U: „Ik hoop, dat we nooit een anderen baas krijgen." Zulk een gezegde kenmerkt den aard der verhoudingen. Moge deze in de volgende jaren zoo blijven! Spr. .Jbood hierna als geschenk van het corps in specteurs een fraaie lamp aan en overhandigde Me vrouw Drayer een keurig bloemstuk. In zijn antwoord zeide de heer Drayer, steeds ge streefd te hebben naar het kweeken van een geest van kameraadschap in het corps. Een superieur zeide eens tot spr.: Er bestaan in een corps afstan den. Die moeten nuances blijven. Zoodra die nuances kleuren worden gaat het verkeerd. Ik heb al dus de heer Drayer, altijd getracht, deze les in prac- tijk te brengen en hoop daarin geslaagd te zijn. En al kunnen we elkander niet eiken dag zeggen, hoe prettig we onze samenwerking vinden, op een dag als dezen woorden va»- waardeering te hooren stemt tot bijzondere dankbaarheid Spr. dankt voor velerlei steun, zoo dikwijls on dervonden en memoreerde hoe vooral met de oude ren veel lief en leed is gedeeld. Hij sprak de hoop uit, op dezelfde wijze als tot duiver met het corps te mogen blijven samenwerken tot heil van het po litiecorps, dat allen, hier aanwezig, dienen en tot verbetering van ons innerlijk. Want een corps, dat geen innerlijk heeft, daar ontbreekt iets aan. Nadat den heer Drayer een keurige, door den in specteur L. J. H. Schadée gecalligrafeerde oorkonde was aangeboden, bestond er gelegenheid, den jubi laris te complimenteeren, waarvan door talloozen gebruik werd gemaakt. De heer H. L. Spee, voorzit- (Aquarellen - schilderijen - etsen etc.) van 2 t/m 9 Maart 1940 Jacobijnesf raaf 3 (Adv. Ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN Jan Oliebol besloot uit te stappen en dat zaakje eens nader te onderzoeken. Het was zooals hij al vermoed hadde radiator was zonder water, vandaar die stoomwolk. Het eenige middel om den wagen weer op gang te krijgen was water maar waar het vandaan fce halen? Er was geen huis of sterveling te bekennen De dikke wist er wel raad op! Hij haalde een leeg benzineblik te voorschijn en wist Piet Krent over te halen om op zoek naar water te gaan. Misschien is daar wel een huis, zei hij, wijzende op een boschje in de verte, tusschen twee heuveis. ter van de R.K. Ver. van Politiepersoneel „St. Mi chael" was de eerste vertegenwoordiger der Politie vakbonden. Hij werd gevolgd door den heer H. van Dijk, voorzitter der afd. Haarlem van den Ned. Bond van Politieambtenaren „Sursum Corda", H. A. van Ieperen van' den Alg, Ned. Politiebond en J. W. Jongkind voor den Alg. Bond van Politiepersoneel. De hoofdagent G. van Zon sprak namens de hoofd agenten, terwijl ook het corps rechercheurs en de motorbrigade hun opwachting maakten. De Commissaris van Politie, de heer E. H, Tenckinck wenschte den heer Drayer geluk met zijn jubileum en dankte hem voor zijn toewijding, inden dienst betoond. Van de lange rij dergenen, die thans volgden noe men wij: de heer A. v. d. Hoeven, Commissaris van politie te Den Helder, Mr. Th. A. Wesstra, Gem. Se cretaris van Haarlem, D, J. A. Westerveld en W. v. Liemt, wethouders, A. J. de Landmeter, Griffier Gem. Secretarie, en diverse raadsleden, Mr. J. C. Donker, Ambtenaar van het O. M., Mr. B. v. d. Burg, Substituut Officier van Justitie, Mr. M. Slin- genberg, Dr. C. Spoelder, J. C. Tadema en J. L. Ta- dema, H. v. d. Weyer, Inspecteur van het L. O. Na de officieele huldiging complimenteerde na mens den Haarlemschen Journalistenkring de Voor zitter van deze Vereeniging, de heer F. Primo den heer Drayer, hem dankend voor de aangename sa menwerking gedurende de afgeloopen kwarteeuw. Namens een groep ingezetenen, die uit hoofde van functie of bedrijf dikwijls met den heer Drayer in aanraking komen sprak de heer H. Deinum woorden van bijzondere waardeering, er van gewagend, dat de heer D. steeds toont, een open oog te bezitten voor de belangen der diverse zaken. Hij heeft zich daar mede de vriendschap en het respect van vele Haar lemsche burgers verworven. Namens hen bood hij den heer en Mevrouw Drayer een cassette tafelzil ver aan. De heer C. J. v. d. Broek, die als Commandant met den heer G. Spaan de Haarlemsche Brandweer vertegenwoordigde, hield een korte rede, waarin hij de erkentelijkheid van het Brandweercorps tot uiting bracht. De heeren A. J. Schalekamp en Donkersloot vertegenwoordigden de Vereeniging „Veilig Ver keer" en boden een schrijfkoker in zilveren foudraal met inscriptie aan, de heeren Ir. B. Nugteren-en P. M. Gieske kwamen namens de N. Z. H. T. M. feli- Citeeren evenals de Directies der verschillende Bios cooptheaters. Noemen we tenslotte nog: de heer A. C. M. van Kimmenaede, directeur van Vroom en Dreesman te Haarlem, Jac. van Maris, voorz. Haarl. Kegelbond, Ph. A. Deinum, Directeur Gem. Concertzaal en Stadsschouwburg, A. van Weerden, voorz. Groote Houtstraat vereeniging, F. Duyn, voorz. Jansstraat- vereeniging, het bestuur van het Verbond van Speeltuinvereenigingen, de directie van het Sport- fondsenbad, de besturen der Oranjevereenigingen in de diverse stadsgedeelten, en tal van particulieren, leden van het Haarlemsche politiecorps, ja zelfs ge pensioneerde politieambtenaren, die den dienst eeds tien jaar geleden verlaten hebben. Het is een onvergetelijke dag voor den heer Drayer geweest. Behalve vele geschenken mocht hij niet minder dan tachtig bloemstukken ontvangen en een stroom van schriftelijke gelukwenschen, o.m. van den Burgemeester van Bloemendaal,. Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Op wel ondubbelzinnige wijze is ge toond, welk een waardeering men den arbeid van den heer Drayer toedraagt. Rest ons nog te vermelden, dat een strijkje zich tijdens de receptie deed hoorën. 45 BEKENDE MERKEN Ook in huurkoop DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv ingez. Med.) RAI» PROGRAMMA ZONDAG 3 MAART 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9,05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.40 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10,00 Zon dagsschool. 10.30 Vrijzinnig Protestantsche Kerk dienst. 12.00 Cyclus „Ónze weermacht". 12.25 AVRO-Amusementsorkest en solist. (12.451.00 Berichten A. N. P. en gramofoonmuziek). 1.30 Cau serie „De gesproken mailbrief". 1.50 Gramofoon muziek. 1.55 Declamatie. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Omroeporkest, strijkkwartet solist en sprekers (opn.). 3.20 Filmpraatje. 3.45 Oude en nieuwe dans muziek (opn.) 4.45 Gramofoonmuziek. Hierna: Sportnieuws A. N. P. 5.00 Gesprekken met luis teraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportnieuws A. N. P., gramofoonmuziek. 7,00 VARA-Kalender. 7.05 Schuldig of onschuldig? 7.30 Orgelspel en gramo foonmuziek. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen 8.20 ,,L' Enfant prodigue", opera. 9.00 Radiotooneel. 9.45 Orgelspel. 10.05 Zang en piano. 10.30 Renova- septet. (11.0011.10 Berichten A. N. P.). 11.25 12.00 AVRO-Dansorkest. HILVERSUM n, 301.5 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 —11.15 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Hoogmis. 10.45 Gramo foonmuziek. 12.15 Causerie „Bloemisterij". 12.35 Gramofoonmuziek 12.45 Berichten A. N. P. 1.00 Causerie „De Nederlandsche boekenweek". 1.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Radiotooneel. 1.50 Gramo foonmuziek. 2.00 Vraag en antwoord. 2.45 Ko ninklijke Militaire Kapel. (3.15—3.30 Gramofoon muziek). 4.00 Ziekenlof. 4.55 Gramofoonmuziek 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.20 Vrij Evangelische Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr. pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 KRO-orkest en solist. 9.00 Reisvertelling. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Radiotooneel. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 Be richten A. N. P. 10.40 Epiloog. 11.0011.15 Espe- rantonieuws. ENGELAND, 391 en 449 M. Van 10.2011.35 nu.m. ook op 342 M. 11.35 BBC-Salonorkest. 12.20 Berichten. 12.30 Stratton-strijkkwartet. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.35 Voor tuinliefhebbers. 1.50 Hallé-orkest en solist. 2.50 Tango-orkest en soliste. 3.20 Wedstrijd. 3.50 BBC-Harmonuie-orkest. 4.20 Berichten (Welsch). 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Causerie „Under Nazi Rule". 5.55 Fred Hartley's sextet en solist. 6.30 Gevarieerd programma. 7.15 Kerkdienst 8.00 Liefdadigheidsoproep. £05 Orgelspel. 8.20 Be richten. 8.40 Fragmenten „Derby Day", komische opera. 9.40 Pianovoordracht. 10.05 Epiloog. 10.15 BBC-orkest. 10.50 De Boulevard Players. 11.20 richten. RADIO PARIJS, 1648 M. 8.50 Radiotooneel. 9.50 Zang. 10.05 Lichte muz 11.35Vioolvoordracht. 12.05 Pianovoordracht. Zang. 1.05 en 1.30 Fagot en klarinet. 1.50 Rose naz en haar Hawaiian-orkest. 2.20 Vastenpreek, Zang. 3.35 Chansons. 3.50 Radiotooneel. 4.50 Pas loup-orkest. 6.40 Chansons. 6.50 Populair gramma. 7.20 Radiotooneel. 8.05 „Ta Bouii operette. 9.05 en 9.35 Kamermuziek en zang. 1 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.30 Gramofoonmuziek. Zang, viool en piano. 8.50 Omroeporkest. 10.05 G mofoonmuziek. 10.20 Gevarieerd programma. 1) Omroeporkest en -koor en solisten. 12.55 Gramoi muziek. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Popu concert. 2.45 Muzikaal tusschenspel. 3.20 Verzo concert. 7.35 Radiotooneel. 8.45 tot sluiting: Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 8.20 Selctie uit de opera „Faust" (gr.pl.) Vroolijk programma. 10.35 Orgelconcert. 11.05 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12,30 Omro dansorkest. 12,501.20 en 1.50 Gramofoonmuz 2.10 Reportage voetbalwedstrijd België 3.053.20 Gramofoonmuziek). 4.05 Gitaarvo dracht. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.35 Cellovo dracht. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Bonte av« 9.30 Omroepdansorkest. 10.2011.20 Gramofo muziek. BRUSSEL, 484 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Belgisch program: 10.20 Koor „La Musicale". 10.35 Gramofoonr £iek. 11.05 Pianovoordracht. 11.35 Gramofoont ziek. 11.50 en 12.30 Radio-orkest. 12.551.10 1.50 Gramofoonmuziek. 2.15 Zie Brussel 322 M 2.10, 5.10 Gramofoonmuziek. 4.505.20 Milit orkest. 6.15 en 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Vi soldaten. 7.50 Cabaret-programma. 8.35 Rad orkest en soliste. 9.30 Radio-orkest. 9.50 Dansn ziek (gr.pl.). 10.20—11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Omroeporkest, Kamerkoor en solisten, Berichten, sportoverzicht. 9.50 Hans Bund's orli en pianoduo. (Om 10.20 Politiek overzicht). 11 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.51 1.20 Militair programma. Voor Uw lamilie-drukiflerk: Zijlstraat 51-tel.10597 MAANDAG 4 MAART 1940. niLVERSUM I, 1875 en 414,4 M. Algemeen programma verzorgd do de AVRO. 8.00 Berichten ANP., 8.10 Gramofoonmuzii 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgel en viool (op: 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Ca: tor. (11.00 Voor de vrouw). 12.00 AVRO-Aeoliai orkest, (opn.) 12.45 Berichten ANP., hierna: AVE Amusementsork. 1.45 Sylvestre-trio, 2.30 Omroe orkest en solist. (C.a. 3.20 Causerie „Tussch Noord- en Zuidpool"). 4,30 Disco-causerie. 5.30 Vagebondèn en soliste. 6.15 Gramofoonmuziek. 6, Orgelspel. 7,10 Piano, cello en viool. 7.40 „De n tionale en locale beteekenis van de Bredasche tur schiphistorie op 4 Maart 1590", lezing. 8.00 B er iel ten ANP., mededeelingen. 8.15 Fragmenten „Rig letto", opera (opn.) 8.45 Gramofoonmuziek. 9, Radiotooneel. 9.45 Vervolg van 8.15. 10.15 Grami foonmuziek. 10.45 Reportage. 11.00 Berichten AN 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.40 Gramofoonmuziek HILVERSUM H. 301,5 M. NCRV-Uitzending. 8.-00 Berichten ANP., 8.05 Schriftlezing en ral ditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9,30 Gelukwei schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke le tuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichte 12.15 Amsterdamsch Salonorkest en gramofoonmi ziek. (Om 12.30 Berichten ANP.) 2.00 Voor scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Gastronom sche causerie. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbel lezing. 4.45 en 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Voj de kinderen. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Vraget uurtje. (7.00 Berichten). 7.45 Gramofoonmuzie! 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8, Molto Cantabile, 8.55 Gramofoonmuziek. 9.10 Cai serie. „Oorlogservaringen van een Protestantse aalmoezenier gedurende den grooten oorlog 19 1917". 9.40 Koninklijke Zangvereeniging „Excel sior", het Residentie-orkest en solisten (opn.) 10.( Berichten ANP., actueel halfuur. 10.30 Molto Car tabile. 11.15 Gramofoonmuziek. C.a. 11.50 Schrif lezing. ENGELAND, 391 en 449 M. Van 10.2011.35 n.m. bovendien 342 M. 11.20 Harpkwintet 11.50 Variété. 12.20 Bericb ten. 12.30 BBC-Northern-orkest en soliste. 2.20 Salisbury's orkest. 2.50 Variété. 3.20 Causeri „Schoolmastering in Wartime". 3.35 Phil Cardei en zijn orkest. 4.20 Berichten (Welsh). 4.35 Caust rie (Welsh). 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.5 Radiotooneel 6.20 Mededeelingen. 6.40 Zang. 7.0 Causerie „The Economic War". 7.20 Gevarieer programma 8.20 Berichten. 8 40 Causerie. 8.55 Ra diotooneel. 9.25 Revueprogramma, 9.55 BBC-orkesi 10.25 Orgelspel. 10 45 Het W. Parry-pianokwarte! 11.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 11.10 Pianovoordracht. 11.20 Raymond Legrand! jazzorkest. 12.05 Zang. 12.35 Cembalovoordraohl 1 05 Vioolvoordracht. 1.30 Fluit en piano. 2.20 Or gelconcert. 3.20 Radiotooneel (Engelsch Fransch). 3.50 Zang, 4 20 Chansons. 4,35 Trio Jea Manuel en soliste. 5.35 Piano en zang. 6.20 Licht 'muziek. 6.50 Radiotooneel. 8.05 Orkestconcert. 9.3! Pianovoordracht. 10.05 Radiotooneel. 10.35 Soliste voordracht. 11 05 Raymond Legrand's jazzorkest KEULEN. 456 M. 5.50 Leo Eysoldt's orkest. 7.40 Gramofoonmu ziek. 9.30 Alt. viool en piano. 10.50 GramofoonmU' ziek. 11.20 Concert. 12.00 Duitsch-Ttaliaansch uit- wisselingsconcert. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.3 Populair concert. 2.45 Muzikaal tusschenspel. 3.21 Fabrieksorkest en -koor. 5.00 Folkloristisch prfl' gramma. 5.20, 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek (8.00 Litterair-muzikaal programma). 9.50 tot slui' ting- Zie Dputsrhlandsender. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroep orkest en soliste. 12.50, 4,15 en 4.55 Gramofoonmu ziek. 5.50 Zang en gramofoonmuziek. 6.35 Gramo foonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 en 8.20 Om roeporkest en soliste. 9.30 Selectie uit de opera ..Rigoletto" tgr.pl.) BRUSSEL. 484 M. 11.20 Omroepdansorkest. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.50 4,20 en 5.00 Omroepdansorkest. 5.35 Radio-orkest, 7.20 Voor soldaten. 8.10 „Yannick", opera. 9.30 Viool en piano. DFUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Omroepkleinorkest. 8.20 Berlijnscb Philhar- ■nonisoh orkest 9.20 Berichten 9.50 Jaro Micha- lek's orkest. 10.20 Politiek overzicht. 11.20 Berich ten. Hierna tot 1220 Nachtconcert. 12.20 Militair programma."

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6