Journaal aan Week Sovjet-luchtbases gebombardeerd ZATERDAG 2 MAART 1940 HAAREEM'S DAGBEAD 5 HET FINSCHE LEGERBERICHT: Het Finsche legerbericht van Vrijdag luidt: „Te land: Op de Landengte van Karelië zijn 30 29 Februari de aanvallen van den vijand op jé eilanden in de baai van Viborg in de richting iuora, Sainio, Peronjoki, het station van Hein- oki, Ristesooala, Nalkola en Alrapaa voortgezet. )e Finsche troepen brachten den vijand zware erliezen toe en vernielden verscheidene tanks. Op iet Oostelijk deel van de Landengte werd een Inval bij de Taipale afgeslagen. Elders was de jrtillerie actief. Ten Noordoosten van het Ladoga-meer werd ieftig door de artillerie geschoten in de richting tan Pitkaranta. Verder aan het front activiteit ran patrouilles en hinderlagen, in het voordeel ran de Finnen. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft ver- cheidene verkenningsvluchten gemaakt en lombardeerde een luchtbasis, een verbindings- lentrum en een militairen trein van de Russen, loowel boven het binnenlandsche als bo ren de operatiezöne speelden zich talrijke lucht rechten af, de activiteit in de lucht was ook loven het binnenland zeer levendig. In de Kym- mene-vallei bombardeerden de Russen Frederics- ïamm, Incerols en Kouvola. In het Zuidwesten en het centrum des lands jjn Aabo, Rlhmaki, Tavastehus, Haapamaki, >iejsamaki, Nyslott en Savonlinna gebombar- leerd. Op verscheidene plaatsen veroorzaakten ie bommen materieele schade en branden. Veer tien burgers werden gedood en zestien gewond, ie meesten te Slott. Vooral boven de operatie-zóne was de activi- eit in de lucht zeer levendig. Boven het noor delijk deel van de Landengte van Karelië werden ■erscheidene escadrilles jachtvliegtuigen gezien ju hevige gevechten werden hier in de lucht ge- everd. Elisenvaara, in de burnt van Imatra Ro- aniemi en enkele andere plaatsen werden ge- lombardeerd. Verscheidene Sovjet-Russische pa- achutespringers werden tijdens den sprong ge lood. Volgens gecontroleerde berichten zijn veertien vijandelijke vliegtuigen vernield, terwijl van rijf anderen het verlies nog niet bevestigd is. De Finnen verloren vier toestellen". In een beschouwing over de Russische vorde- lngen zegt de correspondent van het Agentschap Ambassadeurs der geallieerden in de Ver. Staten krijgen adviseurs. Charles Rist. oudrgouverneur van de Bank van Frankrijk en thans economisch adviseur van het Fransche ministerie van de blokkade, en Ashton G-watkin, politiek adviseur van het Eïitsche ministerie van economische oorlog voering, (Hij behoorde tot de delegatie van Lord Runciman naar Tsjecho-Slowakije. Red.) hebben van hun regeeringen opdracht ontvan gen naar Washington te gaan als adviseurs van de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk, aldaar. Zij hebben, volgens Havas, eenerzijds tot taak inlichtingen te verstrekken over de werking van de blokkade, ten einde de maatregelen te verduidelijken, welke genomen zijn om, voor zoover de uitoefening van de belligerentenrech ten zulks toelaat, een nadeeligen terugslag van de blokkade op de neutralen te vermijden, an derzijds inlichtingen in te winnen bij de Ameri kaansche autoriteiten ten einde hun denkbeel den te leeren kenen, Stefani te Helsinki, dat deze vooral konden ge schieden door den steun van honderden vlieg tuigen en tanks. De Russische verliezen aan manschappen zijn echter enorm. Commandant van vrijwilligerscorps gesneuveld. De bevelvoering van het Zweedsche vrijwilli gerscorps in Finland deelt mede dat de comman dant van de eerste groep vrijwilligers, lit. kol. Magnus Dyrssen gistermiddag gedood is tijdens een inspectie in de eerste linie. Dyrssen was een der voornaamste initiatief nemers voor het Zweedsche vrijwilligerskorps. Zweedsche en Deensche arbeiders naar Finland. De volgende week zal wederom een contingent Zweedsche arbeiders-vrijwilligers naar Finland vertrekken. Men hoopt ongeveer 9.000 arbeiders te kunnen zenden, die verdeeld zullen worden in groepen van 1.500 man. Gisteravond zijn uit Kopenhagen driehonderd metaalbewerkers en werktuigkundigen ver trokken, die zich voor vrijwilligen burgerarbeid in Finland hadden opgegeven. Thans zijn reeds zeshonderd Deensche arbeiders naar Finland vertrokken. Zij zullen binnenkort door een nieuwe groep worden gevolgd. Duitsche opvatting van liet begrip „contrabande". „Vijandelijke bestemming", zoodra een vijandelijke haven wordt aangedaan. De president van het Prijzenhof te Ham burg, Rothenberger, schrijft in het „Zeit- schrift der Akademie fiir Deutsches Recht" dat bij de processen voor het hof drie kwes ties voor de neutralen van bijzonder belang zijn gebleken, nl. de interpretatie, welke het hof van het begrip contrabande geeft, de vraag, wanneer een lading in neutralen of vijandelijken eigendom is en de kwestie of een kapitein resp. een reederij ervan op de hoogte was dat een bepaald artikel op de door de Duitsche regeering gepubliceerde contraban- delijst staat. Ten aanzien van de laatste vraag is gedurende vele weken na het uitbreken van den oorlog geen zeer strenge maatstaf aangelegd, onidat men den neutralen reeders tijd wilde laten kennis van de Duitsche coutrabandelijst te krijgen. Nog bij sche pen, die begin October werden opgebracht, werd met onbekendheid met de lijst rekening gehouden. De kwestie, of een lading neutrale of vijande lijke eigendom is wordt door 't hof steeds zeer uit voerig behandeld, omdat daarvan al direct af hangt of men bij de prijsprocedure wel als be langhebbende kan optreden. Duitschland zou, al dus Rothenberger. het zich zeer gemakkelijk kun nen maken door eenvoudig de Britsche opvatting te volgen. De Britsche prijsrechtspraak heeft zich in het verleden op het standpunt gesteld dat door neutralen bevrachte en vijandelijke ontvan gers verscheepte goederen bij voorbaat als vijan delijk beschouwd moeten worden zonder dat op de werkelijke rechtspositie acht wordt geslagen. Daarentegen houdt het Duitsche prijzenhof ten vólle rekening met de materieele rechtspositie, dus met de kwestie van den juridischen eigendoms overgang, voorzooverre de eigendomsverhouding met zekerheid nagegaan kan worden. Tenslotte houdt Rothenberger zich bezig met het begrip „vijandelijke bestemming" van contra bande. Krachtens een rechtsgedachte. die in het volkenrecht reeds lang gelding heeft, wordt de vijandelijke bestemming als aangetoond be schouwd, wanneer het vaartuig een vijandelijke haven zou aandoen. Dit geldt ook voor goederen, die feitelijk voor een neutrale haven bestemd zijn. omdat, wanneer een vandelijke haven aangedaan wordt, elke betrouwbare controle op een mo gelijk ingrijpen van den vijand ophoudt. Duikbootaanval nabij de Amerikaansche kust Mogelijkheid van vergissing niet uitgésloten geacht, Het Mackay Radio Station meldt dat het te Lon den thuishoorende s.s. „Southgate'', groot 4862 ton, draadloos geseind heeft, dat het werd aangeval len door een duikboot nabij Porto Rico. De Ame rikaansche kustwachtkotter Unalga en drie Ameri kaansche oorlogsschepen begaven zich daarop naar de aangegeven plaats. In Amerikaansdie marinekringen laat men zich echter volgens Havas niet uit over deze berichten. Men wacht op de berlchteri* van de Amerikaan sche schepen, die uitgevaren zijn. Een officier gaf als zijn meening te kennen dat er ook een vergisisng in het spel zqu kunnen zijn. Er bevindt zich namelijk een Amerikaansche duik boot in de buurt, waar de „Southgate" voer, en het Britsche schip zou, zonder de nationaliteit van de duikboot herkend te hebben, noodseinen hebben kunnen uitzenden. Geredde schipbreukelingen waren de opvarenden van ïtaliaansch vaartuig. Nog elf man van de „Mirella" vermist. Reuter verneemt dat de reddingbooten, welke Vrijdag aan de Britsche kust zijn aangekomen. de geredden aan boord hadden van het Italiaansche stoomschip ..Mirella" (534C toni. dat in de Noord zee op een mijn is geloopen. De eerste redding boot had tien uur rondgezwalkt. Elf opvarenden van de „Mirella" worden nog vermist. „Aanvaarding der Britsclie controle onvereenigbaar met neutraliteit". Officiëele Duitsche mededeeling. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Ten aanzien van de kwestie van het aan vaarden van de Britsche controle ter zee door neutrale staten wordt er hier op gewezen dat door de bevoegde autoriteiten te verstaan is gegeven dat zulk een aanvaarding niet in over- eenstemimr.g te brengen is met de neutrali teit en de souvereiniteit van een staat. Londen„Regelrechte intimidatie". Het Engelsche ministerie van economische oorlogvoering heeft gisteren verklaard dat deze officieele Duitsche verklaring een regel rechte intimidatie" is. Het is de plicht van de neutralen, zoo zegt het ministerie, om zich te onderwerpen aan de uitoefe ning van belligerentc rechten, welke wettig ten uitvoer worden gelegd. Geen oorlogvoerende heeft eenigerlei recht tot klachten jegens een neutraal land, dat zich op die wijze onderwei-pt. Horthy twintig jaar Rijksregent. Felicitaties van Staatshoofden. Ter gelegenheid van zijn twintigjarig jubileum als rijksbestuurder van Hongarije heeft Horthy Vrijdag gelukwenschen ontvangen van Paus Pius XII, den Koning van Italië, den Keizer van Japan, de Koningin der Nederlanden, den Koning van Zweden en den Duitschen Führer. Voorts van de staatshoofden van Frankrijk, Estland, Brazilië én Spanje, van Mussolini, Goering, Von Ribbentrop en talrijke anderen. In vele kerken in Hongarije is het ambtsjubi leum herdacht. De regent ontvirg de voorzitters van Kamer en Senaat en alle leden der regeering in audiëntie. De deken van het diplomatieke corps bracht de gelukwenschen van het corps over. Te Den Haag heeft de chef van het kabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. G. C. J. van Reenen, gisteren namens den minister op de Hongaarsche legatie de felicitatieregisters geteekend. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP DE NOORDZEE. Britsch schip gezonken, Noorsch schip met slagzij een Engelsche haven binnengebracht. LETLANDSCH VAARTUIG VERGAAN? Een Reuterbericht uit Londen meldt, dat Duitsche vliegtuigen Vrijdag opnieuw bombar- dementsvluchten hebben uitgevoerd op vis- schersschepen in de Noordzee. Britsche ge vechtsvliegtuigen stegen op om den strijd aan te binden. Des morgens is de motortrawler „Courage" een haven binnengekomen, na te zijn gebom bardeerd zonder daarbij rechtstreeks getroffen te zijn. Een van de drie opvarenden geraakte evenwel over stuur. Een ander schip zond nood seinen uit van een punt acht mijlen uit de kust. Twee trawlers vertrokken ter assistentie. Gedurende eenige uren vlogen Britsche ge vechtsvliegtuigen boven de kuststreek. Een Britsch convooi werd aangevallen, doch er werd geen schade aangericht. Het Noorsche schip ,3rott" (1583 ton), werd eveneens door een Duitsch vliegtuig aangevallen. De .Brott" kwam met zware slagzij in een haven aan de Oostkust van Engeland aan. Het schip had noodseinen uitgezonden. Men gelooft, dat zes opvarenden op een vlot ronddrijven. De vliegtuigen hadden het schip ook met machinegeweren bescho ten. Een dokter is aan boord gegaan. Voorts heeft de reddingboot van een plaats aan de kust van Yorkshire vergeefs gezocht naar het Letlandsche s.s. „Katvaldis", dat had gemeld dat het door twee Duitsche vliegtuigen met bommen en machinege weervuur werd bestookt. De .Katvaldis" die 3206 ton meet, behoort te Riga thuis. Tenslotte wordt gemeld, dat het 7418 ton metende Britsche s.s. „Pyrrhus" van de Funnel lijn Vrijdag aan de Britsche west kust door Duitsche actie tot zinken is ge bracht. Acht Chineesche stokers, die zich in de stookplaatsen bevonden worden vermist.Er waren geen passagiers aan boord. Het Britsche schip had bijna zeventig man aan boord. Het was uit een haven aan de noordkust van Engeland naar het Verre Oosten vertrokken. De overlevenden zijn aan de westkust aan land gebracht. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het Duitsche luchtwapen heeft Vrijdagochtend vroeg verscheiden aanvallen uitgevoerd op Engelsche oorlogsschepen. convooi vaar tuigen en gewapende koopvaarders. Eenige schepen met groote tonnage werden door voltreffers van bommen tot zinken gebracht. Verscheiden anderen in brand geschoten en een convooi verspreid. Duitsche controle hield Finscli schip drie maanden vast. Daarna nog vertraging door het ijs. Vrijdagavond omstreeks half zeven arriveerde te IJmuiden het Finsche s.s. „Taurus" met een la ding papier, papierstoffen en triplex aan boord, bestemd voor Amsterdam. De ..Taurus" had reeds eind October in ons lard aan moeten komen, doch het schip was door de Duitsche contrabande con trole aangehouden en naar Hamburg opgebracht. Pas enkele weken geleden werd het schip vrijge geven nadat een deel van de lading, bestemd voor Antwerpen, overgeladen was in een ander schip, dat de goederen naar hun bestemming heeft ver voerd. Nadat het schip was vrijgegeven kon de reis naar Amsterdam nog niet worden voortgezet, omdat het ijs het schip het varen belemmerde. Pas toen de dooi inzette, kon het schip zijn reis vervolgen. De „Taurus" nam omstreeks half tier. ligging aan de Handelskade te Amsterdam, waar de lading ge lost zal worden. Woensdag vertrekt het schip naar Rotterdam om lading in te nemen en aan het einde van de volgende week zal het de terugreis aan vaarden. Als bijzonderheid zij gemeld, dat de „Taurus" in Amsterdam en Rotterdam de hier te lande voor de Finsche soldaten verzamelde ski's zal inladen en naar hun bestemming zal brengen. EEN TERUGBLIK ZONDAG 25 FEBRUARI. Een schoone lentedag: zonnig en weldadig. Wonderlijk, dat er zoo weinig zon is geweest in die lange vorstperiode. Nu komt er heusch lente. Zandvoort is vol bezoekers en de zee ziet er ■vriendelijk en welwillend uit, al herbergt zij in dezen tijd meer verraad dan ooit. Maar het surplus is haar schuld niet. Dat hebben de menschen erin gelegd. Andere mensche'n wandelen langs het strand, uiterlijk zorgeloos. Er schijnt een lente te dagen even schoon als de vorige. Boven het Bloemen- daalsche strand, in de Rotonde, drinkt men kleurige drankjes en hult zich in rookwolken. De kellners hollen af en aan, net als een jaar geleden. Reeksen auto's glijden zachtjes langs de boulevard en snorren den Zeeweg op, die veel beter en dus ook sneller is geworden. En die auto's halen het eruit, alsof de benzine nu niet veel duurder is. Dat gaat zoo met lente in de lucht. Er. is hier niets te merken van een lageren levensstandaard en van besef, dat wij een te zeer verwend volk zijn. Langzaam smelt het zware ijsdek weg in de binnenwateren. Het zal nog weken duren eer ze vrij zijn. Nu wordt er nog door enkele enthou siasten op het Spaarne gereden. Maar bij de roeivereeniging is een bijt gehakt nevens de „box" en daar zit een jeugdige raceroeier stug bij te oefenen, milde golfjes van zijn door boorde riem opjagend tegen het dikke ijs. Eerste teeken van zomersport. Op dezen dag komen de afgezanten van pre sident Roosevelt te Napels aan. Het zeekasteel ,Rex" heeft hen over den Oceaan gebracht. Sumner Welles, de man die hoofdsteden moet bereizen en vredeskansen peilen en Myron Taylor, die een naam draagt als een film-ster maar bij den Paus geaccrediteerd is, drukken verslaggevers hartelijk de hand, zeggen „Pleased to meet you" tegen iedereen," maar hebben ver der niets te vertellen. Dat is geen wonder. Zij komen niet hier om iets mee te deelen, maar om te luisteren naar hetgeen Europa hen heeft mee te deelen. Dit schijnt Europa evenwel niet te begrijpen. Het toont zich verbaasd. Maar het is ook niet erg redelijk meer. Gisteravond heeft Hitier gesproken zonder nieuws te hebben onthuld. Hij is wel erg opge wonden geweest, vooral aan het slot, hetgeen vroeger zijn gewoonte niet was, want hij placht kalm te besluiten. En hij zal door vechten tot de overwinning. Dit lijkt geen erg prettige welkomstgroet voor de twee Amerikanen, die niet hierheen gekomen zijn om alleen dat te hooren. Maar in Berlijn zullen ze Sumner Welles goed ontvangen en hem banketten aanbieden, waaraan hetzelfde hem allicht nog eens ver teld zal worden. Van meer belang zou evenwel kunnen wezen wat hij achter gesloten deuren te hooren krijgt. Heelemaal rustig verloopt deze eerste lente achtige Zondag in ons land niet. Dat veel auto's veeren en schokbrekers verspelen op wegen, die na de lange vorst gaten en opstaande steenen vertoonen, is het ergste niet. Maar er zitten ook weer Duitsche vliegers in onze neutrale lucht, boven Woudenberg en boven Oss, en als in dat laatste geval een Hollandsche jager den Duitscher nazet en op hem vuurt op 8000 M. hoogte schiet de indringer terug en raakt onzen jager eenmaal in den neus en tweemaal in de staart. Waarna de Duitscher verdwijnt over de Belgische grens, waar-ie evenmin mag wezen. De Hollander landt onge deerd. Hij brengt rapport uit en op het Plein ih Den Haag zet minister Van Kleffens zich aan zijn zooveelste protest-nota. Nadat hij natuurlijk gedacht heeft: „Oss!alweer Oss! Dat men ons eens van dien naam verloss'l" Want een minister is ook maar een mensch, zij het dan een excellent. MAANDAG 26 FEBRUARI. Er is vandaag een rare foto van het Engel sche front in Frankrijk. Daar staat een muil ezel op die een gasmasker draagt. Het is een plomp, groot gasmasker maar de muilezel ziet er niet stommer mee uit dan zonder zoo'n ding. Hetgeen men van menschen niet kan zeggen. Dus is de muilezel, in militair tenue, in het voordeel en hij schijnt dat te beseffen, want zijn lange ooren maken boven dat masker «en eenigszins spottend effect, net alsof hij ermee lacht. Misschien voelt hij zich als een sym bool van Europa in dezen tijd. de muilezel met het gasmasker. Het nieuws uit het Westen is overigens schaarsch, hetgeen niemand betreurt. Dat uit het hooge Noorden is een beetje verward. Het gaat den Finnen slecht: Koivisto hebben zij moeten opgeven, het vernielde Viborg wordt zwaar bedreigd en hun kreten om hulptroe pen worden steeds luider. Onze bijzondere medewerker in Finland, die bij president Kal- lio op bezoek is geweest, vertolkt ze uit den mond van minister Tanner, die daar ook was. Maar tezelfder tijd komen berichten binnen die duiden op een kans op bemiddeling en vrede in Finland. Bedreigd in het hooge Noorden en in het verre Zuid-Oosten zou Stalin het gevaar zien naderen, in een grooten oorlog betrokken te raken, en daar niets voor voelen. Niet al leen de Scandinavische landen maar ook Duitschland zijn merkbaar tot bemiddeling be reid. Door de Russische overwinningen op de Karelische landengte zou Moskou het, prestige van het Roode Leger hersteld achten en dus des te meer voelen voor vrede. Wat den Finnen aangaat: die zeggen telkens dat zij op behoor lijke voorwaarden ertoe bereid zijn. Die win den er geen doekjes om. Kleine landen heb ben trouwens minder last van prestige-zorgen dan groote, hetgeen hun oprechtheid ten zeer ste bevordert. Sumner Welles Is vanmorgen door graaf Ciano ontvangen en vanmiddag door Musso lini. Hij vond hen hartelijk. Het waren pret tige gesprekken, zegt hij. En er wordt, precies bij vermeld hoeveel minuten ze elk duurden. Mocht iemand willen weten wat dat er toe doet. dan moet ik helaas het antwoord op die vraag schul dig blijven. Deze tijdsopgaven hooren nou een maal bij moderne berichtgeving, vooral over menschen die hun mond houden. Misschien is het een troost voor velen, te weten dat zij er gens ander toch heusch hebben gepraat. Maar het luisteren lijkt voor Sumner Welles nog al tijd hoofdzaak. DINSDAG 27 FEBRUARI. Onze staatsleening van drie honderd mil- lioen, met den stok achter de deur, blijkt ruim volteekend te zijn. Maar niet erg ruim. Er zal later blijken dat er maar negenendertig mil- lioen te veel is ingeschreven. Dat klinkt mis schien nog of het erg veel is, zelfs in dezen tijd, waarin de tientallen millioenen zich alom in de wereld zoo vlot in wapentuig omzetten. Maar wie zegt: het bedrag is met dertien procent overschreden, geeft onmiskenbaar aan dat het verschil maar matig is. Dus zal de stok achter de deur voorloopig niet gebruikt worden. Evenmin als tijdens den we reldoorlog, toen hij daar ook stond en heele maal niet te voorschijn gehaald hoefde te worden. Maar of dat ditmaal ook zoo blijven zal is nog de vraag. Hoe lang zal de volgende leening nog kunnen uitblijven? En zal de re geering dan met een hooger aanbod van rente komen? Dat moeten wij afwachten. In het holst van den nacht kruisen alweer vreemde vliegers boven ons land. Waarom doen zij het? En wat hebben die verhalen over ge heimzinnige lichtkogels, omhooggezonden uit auto's, ennee te maken? Het is alles nogal on duidelijk. Als het tot dat hedendaagsche begrip gerekend moet worden, dat met het leelijke woord „zenuwenoorlog" wordt aangeduid, lijkt het een mislukking. Het volk dat Cornelis Veth's „Prikkel-idyllen" toejuichte is té nuchter om zich door deze en andere dergelijke middelen in de war te laten brengen. Zooiets als die lichtkogels doet het heelemaal niets. Dat lijkt te opzettelijk, te gewild, te Rinaldo Rinaldini-achtig. De Hol lander huivert bij zooiets niet vanwege de ge heimzinnigheid, maar denkt zoo ongeveer: „Ze hebben toch geen lichtkogels noodig om den weg over ons land te vinden?die lui met al hun moderne instrumenten?Nou dan! Wat mottat nou?Wat geven nou zulke flausies met vuurwerk?" Het zou aardig zijn onszelf vanwege deze houding buitengewonen heldenmoed toe te schrijven. Maar eerlijkheidshalve moeten wij daarvan in dit ge val afzien. Ik geloof niet. dat het iets met hel denmoed te maken heeft, maar wel met een zekere afwezigheid van fantaisie en romantiek. Het best wordt deze levenshouding voor mijn gevoel weergegeven in de kenmerkend-vader- landsche, in andere talen ongeëvenaarde term: „Nou moe!" Dat ls een van onze weinige vocatieven. We zijn niet sterk in vocatieven en „Nou moe!" ver klaart dat meteen door zijn inhoud. Bijna even goed is trouwens: „Asjemenou!" Toch boekt de seinuwe-oorlog bij deze gelegen heid een soort van succes, maar het. beperkt zich tot vier eerzame Amsterdamsche gezinnen, door dewelker huis zkjh een onontplofte granaat van ons eigen afweergeschut heenboort, gelukkig zonder een der vele slapenden te raken. Zij moe ten niettemin geen klein beetje geschrokken zijn. Maar dat is pas het tweede geval van dien aard. De eerste granaat sloeg Indertijd door een Katwijksch reederskantoor en eerbiedigde het leven van een nijvere typiste, die er op dat uur in haar eentje zat te werken. Vandaag berichten de Engelschen dat de ge zamenlijke koopvaardijvloten er verleden week nogal goed afgekomen zijn. Vier Engelsche en drie neutrale schepen, tezamen metende 26.628 ton, zijn naar den zeebodem verhuisd. Dit ls „een van de laagste weken" in den huidigen oorlog geweest en Bulks wordt met voldoening vermeld. Het is alles maar betrekkelijk. En de neutra len zijn niet voldaan. WOENSDAG 28 FEBRUARI. De Fransche Kamer heeft weer eens vergaderd, ditmaal over de censuur. Daladier, die onlangs een meerderheid behaalde van zooiets als 550 tegen 0, heeft ditmaal zijn motie van vertrou wen in het regeeringsbeleid aangenomen gekre gen met 450 tegen 1. Het is nogal wat en die eene stem zal hem geen onrust baren. Welk een opvallend politiek leven heeft deze zwijgzame bakkerszoon uit Orange, die net zes jaar ge leden nogal smadelijk ten val werd gebracht na de befaamde vechtpartij op de Place de la Con corde, anderhalf jaar geleden de voor een Fran- schen premier unieke ervaring opdeed, door de bevolking van München met ovaties te worden ontvangen en nu de eveneens ongeëvenaarde on dervinding heeft, na bijna twee volle .bewinds jaren nog een meerderheid van 4501 in het Palais Bourbon te krijgen! Half April zal hij twee jaar geregeerd hebben en er schijnt geen twijfel aan te bestaan dat hij het, bij leven en welzijn, nog heel wat langer uit zal houden. Is hij een groot staatsman? Het is meermalen ont kend. Brillant ls hij, in zijn nogal stug optreden en beperkte redenaarskunst, zeker niet. Men noemt hem een scherpzinnig man, een taaien, harden werker, een knap organisator, een door zetter. Al die eigenschappen moet hij minstens bezitten en sterk ontwikkeld hebben. En dan dat mvsterïe: de persoonlijkheid. Waarbij waar schijnlijk komt dat de Franschen, die hun wei nige zwijgzame, stroeve ministers uit het Noor den of uit Elzas-Lotharingen hebben zien komen, wel geboeid moeten zijn door de ongehoorde merkwaardigheid, dat zulk een man hun ge wordt uit de uiterst-spraakzame en levendige, immer fantaseerende en buitengewoon-tegemoet- komende Midi. In het Lagerhuis is ook weer wat gebeurd. Churchill heeft er een rede gehouden en is op nieuw op de neutralen losgebroken in een stijl, die geen enkele andere Engelsche minister pleegt toe te passen. Volgens hem maakt de neutrale pers lang niet- zooveel lawaai over het torpedeeren van neutrale schepen door de Duitsohers als over zijn vorige betoog, waarin hij haar „op haar plicht wees". Enfin, ik heb daar al over geschreven. Op gemerkt zij nog, dat het juist niet de neutrale pers is die zich kenmerkt door het matken van lawaai. De Engelsche econoom prof. Keynes, reeds ver maard tijdens den vorigen oorlog en vooral in de jaren daarna, stelt voor spaardwang" op alle En gelsche inkomens toe te passen. Een zeker per centage zou in staatspapieren belegd moeten wor den en den staat een geweldige reserve voor den na-oorlogstijd bezorgen. Het lijkt een gedurfd maar wel logisch plan, als men. zooals Engeland, de geheele volkskracht op den oorlog samentrekt en er zes millioen pond per dag aan besteedt. Maar zooals het met alle economische plannen gaat: de meeningen erover loopen ver uiteen. Er zullen overigens al wel Hollanders zijn die pein zen: zou zooiets soms ook wat voor ons wezen? En meteen rijzen de bezwaren. Als men zoo'n plan achter de deur zette inplaats van den bij ons ge- bezigden stok zou het wel een knods mogen heeten. DONDERDAG 29 FEBRUARI. Schrikkeldag. Sommige In dait opzicht, schraal- beceelde stervelingen beleven een van hun zeld zame verjaardagen. De oorlog, gerekend van den Duitschen inval in Polen af. is een half jaar oud Ik geloof niet dat Nostradamus gelijk krijgt. Die Fransche ziener uit de zestiende eeuw heeft (vol gens zijn commentators, want een gewoon lezer wordt uit zijn zonderlinge kwatrijnen maar zel den wijs) voorspeld dat deze oorlog zeven maanden zou duren. Ik wou dat hij gelijk kreeg. Vele ge beurtenissen met inbegrip van de Fransche revo lutie, de regeeringen der beide keizers Napoleon en hun ondergang heeft hij juist voorspeld. Maar hij is er in andere voorspellingen leelijk naast ge weest. Het merkwaardigste in zijn voorspelling omtrent den huidigen oorlog waaraan volgens hem zeven landen zullen deelnemen, ls dat hij profeteert dat Duitschlandi Italië zal overwinnen. Van dat larud; gesproken: ik verneem met ver bazing dat B. en W. van Den Haag voorstellen de Italiaansche Opera verlof te geven om binnenkort opvoeringen van Rigolëtto en Aida te geven op het Binnenhof. Het Residentie Orkest en een koor van honderd leden zullen medewerken. Er zal een groot podium in het plechtige hart van ons staatsbestel worden gebouwd, er zullen vierdui zend plaatsen komenen da<n zal het immer- bekorende en vervoerende Italiaansche bel canto weergalmen tusschen de grijze muren onzer his torie, aan den voet van onze gestrenge Ridderzaal. Als het heusch gebeurt zal Europa, dat in brand staat, weer eens oprecht verbaasd over ons zijn. Maar niet zonder een tikje bewondering. En daar om hoop ik dat het gebeuren zal. VRUDAG 1 MAART. Een kalme dag. Maar niet voor Rotterdam, want het. verneemt dat Engeland de kolen transporten zal gaan aanhouden die Duitschland via onze be langrijkste haven naar Italië pleegt te zenden. Tot dusver vielen die buiten de controle op contraban de. Engeland is nu kennelijk van zins Italië zelf die kolen te gaan leveren en de Duitschers zullen daartegen blijkbaar met vervoer per trein zij grenzen immers aan Italië niet tegen kunnen concurreeren. Misschien beschikken zij daarvoor in oorlogstijd ook niet over voldoende wagons. In- tusschen dient dit onzen doorvoerhandel een nieuwen zwaren opstopper toe, want verleden jaar verscheepte Rotterdam nog tegen de 3'/r millioen ton Duitsche kolen voor Italië. Elke week brengt tegenwoordig nieuwe nadeelcn voor de neutralen en wij deelen er ruim in. Ik geloof dat minister Steenberghe gelijk had toen hij zei, dat wij binnenkort vanzelf wel tot een soberder levensstandaard zullen gedwongen worden door de beperking van den invoer. Ge beurtenissen als deze ramp-voor-Rotterdam zullen ook het hunne tot die onvermijdelijke versobering bijdragen. En teekenen van een spoedig einde •van den oorlog in het Westen zijn er op dit oogen- blik volstrekt niet. Ik ben graag optimistisch maar voel er niets voor de werkelijkheid te veronacht zamen, hetgeen heel iets anders is. Die werkelijk heid geeft velen alle aanleiding om op een sober der levenswijze aan te sturen. Hetgeen, mits onze voeding maar voldoende blijft, waaraan gelukkig nog niet. getwijfeld behoeft te worden, overigens geen straf is. Er zijn lichtzijden aan versobering. Maar niet voor den handelaar in luxe-artikelen, die den tegenwoordigen staat van zaken wel met achterdocht beschouwen moet. De oorlog in Finland heeft nu drie maanden geduurd. Vandaag ls het precies een kwartaal. Maar de berichten zijn niet opwekkend meer voor de Finsche vooruitzichten en men moet voor het moedige en volhardende kleine volk hopen dat de Duitschers maar succes zullen hebben met hun streven, Stalin tot vredesonderhandelingen te be wegen. Als de Finnen er tenminste hun volle dige onafhankelijkheid bij behouden.Wantdaar- yoor hebben zij zoo ontzettend veel opgeofferd. R.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9