ZacitsU Bedekten SCHAKEN GYMNASTIEK Ochtendbeurs Amsterdam MAANDAG 4 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Admiraal Rader over de positie der neutralen in den zee-oorlog. BERLIJN, 4 Maart (D.N.B.) De opperbevelheb ber van de Duitsche oorlogsmarine, groot-admi raal Rader, heeft gisteren den Berlijnschen verte genwoordiger van de Amerikaansohe omroepmaat- schappij National Broadcasting Company een on derhoud verleend. 'Ten aanzien van het verlies van schepen uit neutrale landen, zeide Rader: de schuld ligt bij de Britsohe politiek, die den oorlog zelfs op kosten van de neutralen en met hulp van neutrale burgers probeert te voeren. Vraag van den vertegenwoordiger: de neutralen staan op het standpunt dat zij de onschuldige slachtoffers van dezen oorlog zijn, dien zij niet ver oorzaakt hebben en waaraan zij niet willen deel nemen. Moeten niet alle oorlogvoerenden met dit standpunt ten minste zooveel mogelijk rekening houden en de rechten der neutralen streng eerbie digen? Antwoord: Wederzijds. De neutralen moeten een effetcieve neutraliteit uitoefenen. Ik behoef dit be. grip niet nader toe te liohten en uiteraard dienen de oorlogvoerenden de neutrale rechten streng te eerbiedigen. Hoever een Duitscher in dit opzicht kan gaan, heeft de kapitein van de „Altmark" be wezen. Zij hadiden zich met succes kunnen verwe ren, want de Engelsche torpedojager had op dit schip, dat vol Engelsche zeelieden was, niet kun nen schieten. Dat wist iedereen op de „Altmark' De Duitschers hebben echter elke gevechtshande ling vermeden en vol discipline onvoorwaardelijk acht geslagen op de Noorsche territorialiteitsrech- fen. Wat de koopvaardijschepen betreft, verklaarde Rader dat neutrale koopvaardijschepen alleen dan het risico loopen tot zinken gebracht te worden, indien zij bijv. zigzag of des nachts zonder licht varen, zich met geweld tegen aanhouding verzet ten, inlichtingen doorgeven aan den vijand, enz. Voorts moeten neutrale koopvaardijschepen, wan neer zij zich toevertrouwen aan het convooi van vijandelijke oorlogsschepen, volgens het erkende volkenrecht rekening houden met het gevaar van hun vernietiging. Het varen in convooi is practisch slechts een vervanging voor de bewapening der koopvaardijschepen. Tenslotte stellen neutrale koopvaardijschepen zich in het bijzonder bloot aan de gevaren van den oorlog, wanneer zij zich in de kustwateren van een oorlogvoerende mogend heid begevpn. Dit geldt heden vooral voor de Wa teren aan de Engelsche kust Duitschland kan den neutralen slechts aanraden de politiek van president Roosevelt te volgeh, die aan de Amerikaansche scheepvaart het bevaren van de gevaarlijke zönes om Engeland heeft ver boden. Turkscli handelsverdrag met Duitschland. ISTANBOEL, 4 Maart. In de Turksohe pers wordt aangekondigd dat de Duitsch-Turksdhe on derhandelingen hebben geleid tot het sluiten van een nieuw handelsverdrag. De waarde der ver bintenissen bedraagt elf millioen pond sterling. (United Press). Scheepsramp tengevolge van luchtalarm. Vermoedelijk 260 personen verdronken. Te Ningpo, de verdragshaven, die 130 K.M. 'ten zuiden van Sjanghai is gelegen, is doordat lucht alarm gemaakt werd, zulk een paniek ontstaan on der de Chineesche passagiers, die zich aan boord van een tender op de rivier bevonden, dat de ten der omsloeg en 300 personen in het water terecht kwamen. Men vreest, dat ongeveer 260 hunner zijn verdronken. Dertien opvarenden van gezonken Zweedsch schip gered. De „Lagaholmv getorpedeerd of op een mijn geloopen. STOCKHOLM 4 Maart (Zweedsch Tel. Ag.) Volgens den Londenschen correspondent van „Da- gens Nyheter" zou het motorschip „Lagaholm" (2858 ton) uit Gothenburg in den Atlantischen Oceaan ten westen van Schotland gezonken zijn. Het is niet zeker of het vaartuig getorpedeerd of op een mijn geloopen is. Het Noorsche s.s. „Belpamela" heeft 24 leden der bemanning gered. Een redding- boor met dertien man wordt vermist. De Belgische neutraliteit. BRUSEL 4 Maart (Belga). De „Dernière Heure" merkt op dat zich een optimistischer stem ming begint baan te breken in de openbare mee- nnig. Het schijnt dat België aan den oorlog zou kun nen ontsnappen indien het zijn pogingen niet ver mindert, doch integendeel verdubbelt. De politiek van neutraliteit wordt niet slechts gerechtvaardigd in de werkelijkheid maar ook in de gemoeds stemming. HET VERVOER VAN DUITSCHE STEENKOLEN LONDEN, 4 Maart. (Reuter.) Een ambtenaar van het ministerie van economischen oorlog heeft Reuter van ochtend medegedeeld, dat het bericht, als zou de Britsche regeering het aanhouden van steenko- lentransporten naar Italië twee maanden hebben uit gesteld, geenszins juist is. BURCERLIJKc STAND HAARLEM, 4 Maart 1940. Ondertrouwd: 2 Maart: G. W. Hylkema en R. Rombach; 4 Maart: W. A. de Haas en B. Schwandt. Bevallen: 29 Febr.: M. DouwmaWaal d., A. AssendelftBalk d., 1 Maart: H. A. van Veller— van Abs z., A. P. M. van EsWeber z., 2 Maart: J. AngenentBulthuis d., A. E. Lucasvan Set ten z., J. C. RietveldBlom d.. 3 Maart: M. P. PaardekooperSmit d.. C. van der Peetvan Eerden d., A. TripKemp z.. 9. M. Pijpers- Schieman z., J. G. LeemreizeNijland d., K. NieuwlandKwast d., H. J. C. HogervorstMo lenbeek d., 4 Maart: A. Bakker—Mouthaan d. Overleden: 1 Maart: T. van Leeuwen—Ver baan 81 j., Wouwermanstraat; 2 Maart: Th. 13 dagen. z. van S. G. Cramer, Asterstraat: F. Scheepstra, 83 j.. Gasthuisvest; E. M.. 4 j., d. van B. C. Sieraad. Oostvest; H. M. Tieskens— van Opstal 43 j.. Oranjestraat: 3 Maart: K. R., 10 j.. d. van Bvan El, Hazepaterslaan; N. C. van Luijk—de Wolf 57 j., Damaststraat. Finnen trekken hij Viborg op nieuwe linies terug. STOCKHOLM, 4 Maart. (Reuter). Gemeld wordt dat de verdedigers van Viborg vanochtend in goede orde in noordwestelijke richting terugtrok ken op hun nieuwe verdedigingslinies, die, naar men gelooft, ten hoogste vijf kilometer achter Vi borg liggen. Hoewel het lot der stad vrijwel bezegeld is, is nog geen officieele mededeeling over ontruiming of val gepubliceerd. Het is overigens bekend dat de Russen op geen enkel punt met de nieuwe Finsche linies in con tact zijn. Aan het oostelijk front op de Landengte in den Taipalesector, hebben de Finnen sedert weken geen duim gronds prijsgegeven. Wrak van de Hannibal" waar genomen. CALCUTTA. 4 Maart (Reuter). Een water vliegtuig heeft twee mijl ten Oosten van Ras-el- Koeh, aan de kust van Iran, het wrak van de „Hannibal", het toestel van de Imperial Airways, dat vermist werd, gezien. Italiaansch blad pakt uit tegen Engeland. ROME, 4 Maart. (Havas) De „Regima Fascista" schrijft dat Engeland door de toepassing van het em bargo op Duitsche steenkolen wil reageeren op de Italiaansche weigering tot het verkoopen van wa penen aan Engeland. Bovendien, aldus het blad, zou men Italië willen dwingen steenkolen in Wales te koopen en zoo zijn schepen op de Noordzee ih ge vaar te brengen. Ongetwijfeld wil Engeland den neutralen zijn politiek opleggen. Het besluit van Londen wordt door de Italiaansche regeering be schouwd als een schaamtelooze schending van het volkenrecht, omdat volgens dat recht een blokkade slechts tegen oorlogsmateriaal mag worden uitge oefend. Engeland heeft bewust een uitdagende houding aangenomen. Indien men dergelijke methodes toe past, weet niemand, welken omvang dit conflict zal kunnen aannemen, aldus het blad. Luchtgevechten boven Duitschland en Frankrijk. Beide partijen verloren toestellen. Reuter meldt uit Londen; Twee Britsche gevechtsvliegtuigen werden Za terdag aangevallen door zes Messerschmidt-toe- stellen, toen zij boven Duitsch gebied zeven Hein- kels achtervolgden. Een Messerschmidt werd brandend neergeschoten, terwijl de andere hoogte verloer en naar het schijnt niet meer bestuur baar was. De beide Britsche vliegtuigen zijn be houden teruggekeerd. Het Engelsche ministerie van luchtvaart beves tigt dat Zaterdag een Duitsch Dornier toestel werd neergeschoten In Frankrijk en dat een Messerschmidt is neergestort achter de vijande lijke linies. Zondag hebben Britsche gevechtsvliegtuigen in Frankrijk een Heinkel 111 neergeschoten. Het Duitsche toestel viel tusschen de linies en men kon zien, hoe twee leden der bemanning de ma chine in brand staken alvorens naar de Duitsche stellingen te ontsnappen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat Zondag vier Duitsche Messerschmidt-vllegtuigen den strijd hebben aangebonden met 12 Fransche ja gers van het type Morane. Het gevecht speelde zich af ten Z.O. van Dïedenhofen, en duurde ge- ruimen tijd. De Fransche machines namen ten slotte de vlucht, nadat een Morane was neerge schoten. Alle Duitschemachines keerden behou den terug. Aanvallen aan de Engelsche kust. Volgens Reuter hebben oorlogsschepen en Brit sche gevechtsvliegtuigen Zaterdag Duitsche bom menwerpers verdreven, welke des morgens op 400 mijl van de Firth of Forth een aanval op de scheepvaart hebben ondernomen. Een visschers- boot keerde naar de haven terug met de mede deeling een Duitschen bommenwerper met het kanon te hebben verdreven. Een schip uit New castle heeft het vuur van een Duitsch vliegtuig beantwoord. Kort hierop verschenen Britsche vliegtuigen, die den aanvaller verdreven. Deze keerde echter later terug en wierp bommen uit. waarvan twee het vaartuig ernstig troffen. Toen verdween het Duitsche toestel. Twee Duitsche vliegtuigen hebben met hun machinegeweren vis- schersvaartuigen uit Scarborough beschoten. De vaartuigen wisten echter te ontkomen door hun lichten te dooven. Duitsche legerberichten. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: „Boven de geheele Noordzee tot aan de Orkaden verkenningsvluchten gemaakt. Daarbij hebben Duitsche vliegtuigen op verschillende plaatsen Britsche oorlogsschepen en In Britsch convooi varende koopvaardijschepen met succes aange vallen. Een schip zonk onmiddellijk. Bij een an der werd aanzienlijke schade door brand waar genomen. Vier schepen werden bovendien door bommen zoo ernstig getroffen, dat zij waarschijn lijk verloren zijn. Na een nachtvlucht boven Noordwestelijk Duitschland is een vijandelijk vliegtuig Vrijdag ochtend bij Nijmegen over Nederlandsch gebied teruggekeerd." Zondag meldde het Duitsche opperbevel: „Het luchtwapen heeft Zaterdag In den tijd tusschen de ochtendschemering en den namiddag verkenningen gemaakt boven de geheele Noord zee. Voor de Britsche Oostkust werden twee pa trouillevaartuigen en elf gewapende of in con vooi varende koopvaardijschepen aangevallen en ten deele tot zinken gebracht, ten deele zwaar geraakt. Overdag werden verkenningen gedaan boven Noordoost Frankrijk tot in de buurt van Parijs. Bij de grenscontrole werden verscheiden lucht gevechten geleverd aan de Duitsch-Fransche grens. Hierbij werden drie Fransche vliegtuigen door Duitsche jagers omlaaggeschoten. Twee Duitsche verkenners worden vermist. Naar aanleiding van het bovenstaande zegt Reuter dat te Londen berichten over den aanval op Engelsche convooien ontvangen zijn, doch dat aan oorlogsschepen noch aan convooischepen schade is aangericht. Vliegtuigen van de Konink lijke Luchtmacht stegen op, doch konden niet met den vijand in contact komen. De Britten boven Berlijn. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt nog mede, dat in den nacht op Zaterdag voor de vierde maal Britsche vliegtuigen boven Berlijn zijn geweest, waar zij strooibiljetten hebben uit geworpen. Andere vliegtuigen hebben gevlogen over belangrijke steden boven de luchtbases van Borkum, Norderney en Sylt. Pas na aanbreken van den dag keerden de toestellen terug. De pilo ten, die boven Berlijn geweest waren rapporteer den dat het luchtdoelgeschut in werking was ge treden. Vliegtuig van eigen nationaliteit neergehaald. Het Engelsche ministerie van luchtvaart maakt bekend dat een Britsch vliegtuig, doordat men zich in de identiteit ervan vergiste. Zondagmid dag in de nabijheid van Gravesend door een Britsch gevechtsvliegtuig is neergeschoten; VERLOVEN IN ITALIë BEPERKT. Naar het Italiaansche ministerie van oorlog mededeelt zal van l Maart af nog slechts in heel dringende gevallen verlof gegeven worden, opdat de militaire opleiding geen vertraging ondergaat. De laatste maanden werden vooral voor den landbouw langdurige extra verloven toegestaan. Directorium van de Nederlandsche Heide Maatschappij benoemd. ARNHEM. 4 Maart. De raad van commis- sarissen der Nederlandsche Heide Maatschappij heeft in zijn Zaterdag gehouden vergadering een directorium benoemd, waarin met ingang van 15 April a.s. zitting verkrijgen de heeren: C. van den Busscbe, oud vice-president van den Raad van Nederlandsch Indië en minister van Koloniën in het vijfde kabinet Colijn, als president-directeur. C. Staf, thans adjunct-directeur, als directeur te vens plaatsvervangend president-directeur en D van Maaswinkel, thans administrateur met den persoonlijken titel van administratief directeur. De heer ir. J. P. van Lonkhuyzen, die sinds het overlijden van den heer T. van Maanen in Maart 1937 zich tijdelijk met de waarneming van de functie van directeur had belast, wordt met in gang van voornoemden datum op de meest eer volle wijze van deze functie ontheven, onder bij zondere dankbetuiging voor de belangrijke dien sten onder moeilijke omstandigheden aan de maatschappij bewezen. J. B. M. BACKHUIJS t Op 61-jarigen leeftijd is in een ziekenhuis te Amsterdam overleden de heer J. B. M. Backhuijs, die sedert vele jaren in Zwanenburg heeft ge woond en daar een beken de. persoonlijkheid was geworden. Hij was in Amsterdam decoratieschilder en had zich omstreeks het jaar 1910 in Zwanenburg ge vestigd, waar hij veel belangstelling heeft getoond voor de ontwikkeling van deze buurtschap tot een dorp van zesduizend zielen: hij heeft meegewerkt aan de oprichting van de Naamlooze Vennootschap „Eigen Huis en Tuin", welke ten doel had, den stadsmenschen in dit polderland voor billijken prijs een vrij huisje met flinken tuin te geven. Als administrateur belastte hij zich mpt aankoop en verkoop van huizen en gronden en zeer verdien stelijk heeft hij zich gemaakt door voor zijn dorp water, electriciteit en gas te verkrijgen en het is hem zelfs gelukt gedaan te krijgen dat de directie van de N.Z.H. Tramwegmataschappij een geregel- den atuobusdienst heeft ingevoerd om de dorpsbe woners op gemakkelijke wijze gebruik te doen ma ken van de tramverbinding tusschen Halfweg en Haarlem en Amsterdam. In zijn vrijen tijd was hij een goed portretschil der en een goed zanger. Hij heeft in menig kerk koor meegezongen. OPMERKINGEN VAN LEZERS. 'HET ONGEVAL IN DE GROOTE HOUTSTRAAT. Het ernstige verkeersongeval, dat Donderdag middag in de Groote Houtstraat een 17-jarige j/ielrijdster het leven kostte heeft vele pennen in t «weging gebracht. Eén onzer lezers, die het on geluk heeft gezien, vraagt of het niet mogelijk ?iu zijn om vrachtauto's zoodanig af te schermen, at men er in geen geval onder kan komen, doch i ileen opzij gedrukt zou kunnen worden. De in zender wil dus ook de wielen aan de buitenzijde ten daartusschen van een eventueel opklapbaar scherm voorzien. Een andere lezer meent dat het !<ngeluk hoofdzakelijk te wijten is aan het par- 'r.eeren in de Groote Houtstraat. De straten in de binnenstad zijn daax'voor volgens hem veel te {■mal. Een derde lezer waarschuwt de wielrijders toch vooral niet in de drukke straten met z'n tweeën of drieën te gaan rijden. Vooral in de stra ten waar ook nog een tram rijdt kan dit licht tot ongelukken aanleiding geven. Een andere lezer uit zich aldus: Telkens als ik in de courant lees over de on bewaakte overwegen treft het mij dat nooit iemand schrijft, dat er wel vrachtauto's als loco motieven door smalle straten midden tusschen het volk mogen rennen, straten zóó smal, dat het al erg genoeg is dat er een tram doorgaat en dat daar tot overmaat van ramp ook nog auto's mogen parkeeren, zoodat het een wonder mag heeten dat er dagelijks geen dooden vallen. Zoo'n vrachtauto van 14 Meter is door z'n lengte in een smalle straat gevaarlijk, de bestuurder kan niet weten wat er achter gebeurt en is men onder zoo'n wa gen minder dood dan onder een trein? Ook deze lezer wijst tenslotte op de groote ge varen die het parkeeren in smalle straten zooals de Groote Houtstraat met zich meebrengt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 5 MAART 1940. Progr. I Hilversum U. Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. UI: Keulen 8.Pauze of diversen 8.20, Keulen 9.30, Deutschlandsender 9.50, Pauze of diversen 10.10. Ned. Brussel 11.20, Keulen pl.m. 2.10, Pa rijs Radio 2.20, Deutschlandsender 2.50. Ned. Brussel 4.20, Boedapest of diversen 6.05, Ned. Brussel 6.20, Franseh Brussel 7.20. Ned. Brussel 7.50, Pauze 10.20 Deutschlandsender pl.m. 10.30 Pauze 11.20. Deutschlandsender pl.m. 11.30. Progr. IV: Ned. Brussel 8.—, Pauze 8.20, Engeland 8.35, West Regional 10.25. Fransch Brussel 12.20, West Regional 1.20, Danmarks Radio 1.50, Engeland 3.50, Parijs Radio 4.20, Danmarks Radio 5.15, Fransch Brussel 5.35, West Regional 6.05, Bero- münster 6.50, Boedapest of diversen pl.m. 7.05 Beromünster 7.30 Boedapest pl.m. 9.50 Engeland 10.20. Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen-Ber. Dep. v. Justitie 5.09—7.00 Diversen. 7.C08.00 Eigen gramotoonplatenconcert. Symphonische dansen. 1. Aufforderung zum Tanzv. Weber, Orkest o. 1. v. A. Melichar. 2. Cossack Dance v. Tschaikowsky, Concertge bouw Orkest. 3. Hongaarsche Dansen 5 en 6 van Brahms. Staatskapel Berlijn. 4. Danse Macabre v. Saint Eaëns, L. Stokowsky en Phmil. Symph. Orkest. 5. Danse Arabe v. Tschaikowskyy, Staatsopera- orkest Berlijn. 6. Tanz der Sylphiden van Berlioz, Concert gebouw Orkest 7. Dance of the Hours van Ponchielli, Boston Promenade Orkest oJ.v. A. Fiedler. 8. Slavische Dansen 1 en 2 van Dvorak, Berl Philharmoniker. 9. Fakkeldans van Meyerbeer. Staatsopera- irkest Berlijn. 10. Dance Chinoise van Tschaikowsky, Staats kapel Berlijn. 8.00—112.00 Diversen. NED. JOURNALISTENKRING. De Nederlandsche Journalistenkring zal op Za terdagmiddag 20 April zijn algemeene vergadering t« Haarlem houden in café Brinkmann. Onze stad is als vergaderplaats gekozen in verband met het 25-jarig bestaan van den Haarlemschen Jour nalistenkring. 's Avonds wordt een bijzondere filmvoorstelling aan de bezoekers van de vergadering aangeboden. Het is de bedoeling in deze voorstelling in het Frans Hals-Theater een overzicht van de beste films die in den loop der tijden uitgekomen zijn, te geven. DE HOLLANDSCHE MOLEN. De vereeniging tot behoud van molens in Nederland .JDe Hollandsche Molen" heeft in Amsterdam haar j aarlij ksche algemeene leden vergadering gehouden. Door het overlijden van een aantal bestuurs leden moest bij de verkiezing worden voorzien in zeven vacatures. De vergadering stemde in met het voorstel van het dagelij ksch bestuur om de volgende bestuursleden te benoemen: de hee ren mr. Van der Goes van Naters, Beumer, ir. v. d. Wal. Wam aars, mr. Poulussen, ir. Knuttel en jhr. van Holthe van Echten. De overige leden werden bij acclamatie herkozen. VROUWEN ZENDINGSBOND. In de kapel van Bethesda-Sarepta te Haar lem werd een Zendingssamenkomst gehouden van den Vrouwenzendingsbond Federatie Haar lem, die door ruim 80 dames werd bijgewoond. Mevr M. Poley-Wessels opende deze bijeen komst met gebed en een kort woord van wel kom, en gaf daarna het woord aan de spreekster van dezen avond. mej. C. B. Rijnders uit Utrecht, die op treffende wijze vertelde over het moeilijke, maar mooie werk van den Vrou wen Zendingsbond op Oost Java en Korido. Een afdeeling Haarlem en Omstreken van den Vrouwen Zendingsbond werd opgericht, waarvan het bestuur samengesteld is als volgt: Mevr. A. DrostFelix, pres., mevr. M. Poley- Wessels, vice-pres., mevr. A. GrootBlokker, secr.-penningm., mej. A. Knook, mevr. Van Dethde Jong; mevr. A. M. WeenerKnot tenbelt, mej. Zr. T. Wesseldijk en als advisee- rende leden: mevr. A. D. L. de Clercq—van Lennep en mej. H. Lleneman. De gehouden collecte ten bate van den Vrouen- Zendingsbond bracht dezen avond ruim 18 gulden op. ENGLISH ASSOCIATION. Woensdagavond 13 Maart zal professor Krishna Narayana Swamy voor de leden der English Asso ciation een lezing houden in rest. Lido aan het Plein over „Indische muziek en dansen" met demonstraties. Het Witte Paard. Uitslagen van de partijen voor de onderlinge com petitie: Eerste klas: M. VermeerA. v. Kesteren 01, J. Reeuwijk—C. v. Soest 10, B. WalkerP. Stam 10 en Th. de LoozeB. Spoor 01. Tweede klas: W. StolvoortG. Nijssen 01, Th. SchoorlR. Hartoch 01, J. BaasJ. Kortekaas 01. G. v. d. StoopW. Witteman 10. P. Casten- millerW. Vosse 01, J. WijfjesN. Hoogland Va en R. HartochP. v. Deyzen 10. Onderlinge wedstrijden van „Bato". Bovengenoemde vereeniging zal op 5, 7. 12 en 14 Maart haar onderlinge gymnastiekwedstrijden houden, resp. voor meisjes, jongens, dames en hee ren in het oefenlokaal dezer 'vereeniging aan de Badhuisstraat tc. Haarlem onder leiding van de directeur, den hqer C. Th. Smal. vnnRPFTTO«nvTTO7Trirr. Op de Amsterdamsehe wisselmarkt legde het pond terling hedenochtend een uitgesproken neiging tot een verdere daling aan den dag. Kon Zaterdag i 1., ten opzichte van Vrijdag j.l., een herstel intreden, vanmorgen lag het Britsche devies wederom flauw in de markt. Bij opening was de noteering al onmiddellijk be neden den vorigen officeelen koers van 7.40. Aan vankelijk werd op een niveau van 7.39". gehandeld. Spoedig evenwel trad een hernieuwe daling in. Blijkbaar werd nagenoeg geen steun verleend, zoo dat de noteering vrij spoedig verder tot 7.38 1 /4 terugliep. Op dit niveau werd het aangeboden ma teriaal, dat nog al omvangrijk was. opgenomen Men meent, dat de oorzaak van deze flauwe hou ding wederom voornamelijk moet worden gezocht in aanbod, afkomstig van buitenlandsche zijde Ook de Fransche franc gaf eveneens een belang rijk lagere koers te aanschouwen. Het devies no teerde Zaterdag j.l. 4.19 3/4. Vanmorgen werd op UI8V2 geopend. Successievelijk daalde de notcering tot 4.18. Later trad een klein herstel in tot 4.18 1/4. Eveneens in deze valuta ging nog al wat om De overige buitenlandsche eenheden waren nauwelijks veranderd. De dollar varieerde tusschen l 88 1 '4— .88 5/16 Belga's konden zich op het vorig niveau •an 31.84 onveranderd handhaven. Duitsche marken noteerden 75.521/2. zilvergeld en bankpapier waren niet veranderd. De Zwitsersche franc was met 42.22 een kleinigheid hooger. Voor de Scandinavische deviezen werden de vol gende noteeringen vernomen" Oslo 42.77'-, Stock holm 44.87V'2 en Kopenhagen 36.36. Op de termijnmarkt was het disagio voor het pond sterling heden iets hooger. Een maands ponden noteerden 13/16 cents, voor drie maanden 3 11/16 cents. Het agio van den dollar was met 5/16 voor een maand en 15/16 voor drie maanden onver anderd. Op de ochtendbeurs was de niet-officieele effec tenhandel van geringe betcekenis. Locale fondsen lagen vrijwel prijshoudend in de markt en gaven geen groote veranderingen te aanschouwen. Ameri kaansche waarden waren nauwelijks veranderd. Koersen van de Oohtendbeurs te Amsterdam van den van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 246)4—245y2 Londen 7.39)4 Berlijn 75.52)4 Parijs 4.19 1/4 Brussel 31.83 3/4 Zwitserland 42 22 New-York 1.88 1/4 Londen 7.38*1/4 Berlijn 75.52 'A Parijs 4.18 1/4 Brussel 31.84 Zwitserland 42.22 Kopenhagen 36.36 Stockholm 44.87)4 Oslo 42.77)4 New-York 1.83 1/4 Italië: vrije lire 9.56 reislire 7.95 bankpapier 6.75 WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. BESOMMINGEN Manden. Trawlers: 465 Clasina Luther IJM 59f 4480 245 Zwarte Zee IJM 94 f 2780 555 Protinus IJM 85 f 4860 540 Alma IJM 44 f 5190 170 Neptunus IJM 87 f 2290 1710 Norma Maria IJM. 6 f 9940 695 Hercules IJM. 196f 5220 1070 Caroline IJM. 26 f 8250 2740 Haarlem IJM. 9 f 13540 260 Condor IJM. 72 f 2810 Besomming loggers: KW 74 f 2370 152 f 930, 151 t 2150. 107 f 1190. 35 f 1500, 75 f 1500, 154 f 1680, 25 f 2360, 86 f 2800. IJMUIDEN 4 Maart 1940. Tarbot 11096 cent per K.G. Tong 10075 cent per K.G Jleilbot 10690 cent per K.G. Griet f 30—f 16 per 50 K.G. Groote schol f 13f 11 per 50 K.G. Middel schol f 16f 14 per 50 K.G. Zetschol f 24—f 22 per 50 K.G. Kleinschol f22,50f 13 per 50 K.G. Bot f7—f4,50 per 50 K.G. Schar f 15—f 7,50 per 50 K.G. Tongschar f 28f 20 per 50 K.G. Groote schelvisch f 27f 18 per 50 K.G. Middel schelvisch f 28—f 18 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 28f 17 per 50 K.G. Kleine scheftisch f24f 15 per 50 K.G. Groote gul f 11,50f 8 per 50 K.G. Wijting f 9,20f 5 per 50 K.G. Makreel f 14—f 10,50 per 50 K.G. Versche haring f 10,50f7,40 per 50 K.G. Kabeljauw f38—f 17 per 125 K.G. Vieet f 3,50f 2 per stuk Leng f2f 1,10 pei stuk Koolvisch t 0,92f 0,20 per stuk Rog f 15f 12,50 per koop VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Maria IJM 95. Vangst: 20 m. stripvisch bene vens 2500 stuks kabeljauw. Knikker, IJM 4 Vangst: 15 m. stripvisch be nevens 2000 st. kabeljauw. Amsterdam, 12 uur HEEMSTEDE Veel belangstelling voor Finscben Avond. Mr. J. W. v. d. Vlugt en J. P. Strijbos spreken. Het Heemsteedsche Comité voor het Finsche Kinder- en Kleedingfonds hield Zaterdagavond in 't R.K. Vercenigingsgebouw een grooten pro- paganda-avonó, die was bedoelo als inleiding van den grooten collectedag die as. Zaterdag hier in Heemstede gehouden zal worden. De heer J. J. Drajjer had geheel belangeloos voor een fraaie groen- en bloem versiering ge zorgd. waartusschen prijkten de nationale kleuren van Nederland en Finland. De voorzitter van het Comité, wethouder Jhr. A. van de Poll sprak er In zijn openingswoord zijn voldoening over uit. dat zoovelen opgekomen wa ren om te getuigen voor Finland. Dat is een be wijs dat ook hier. evenals in geheel Europa en een deel van Amerika veler harten warm kloppen voor dat kleine, maar diep getroffen volk. Spr. betreurt het. dat de eere-voorzitter van het Co mité. burgemeester Jhr J. P. W v. Doorn wegens ziekte verhinderd is. In het bijzonder heette spreker welkom mr. J. W. v, cl. Vlugt en Jan P Strijbos. die beiden' geheel belangeloos hun medewerking verleenden., De heer v. d, Vlugt begon met mede te deelen dat nog zelden een conflict ons zoo diep heeft aangegrepen als de tegenwoordige strijd tus schen Rusland en Finland. Spr. geeft vervolgens een stukje geschiedenis van Finland, dat al dateert uit den tijd der Bata vieren. Een volk dat naast beschaving zelfs al ver voor de komst van het Christendom een hooge opvatting had van Godsdienst. Ook toonde spr. aan dat Finland en Rusland nooit één konden of kunnen zijn, omdat de grens duidelijk aangeeft de schelding van Europa en Azië. In woord en beeld gaf de heer v d. Vlugt ver volgens een kijkje uit het land der duizend meeren. Prachtige natuuropnamen verschenen op het witte doek. Spr. besloot met een beeld te geven van den Fin in zijn enthousiasme voor zijn god en voor zijn land. wat spr met verschillende voorbeelden staaft en wat. aldus spr voor ons. die zelf ook gehecht zijn aan godsdienst en vaderland een reden moet zijn. steun te verleenen aan dit diep»- getroffen volk. Na een korte pauze was het woord aan den bekenden natuuronderzoeker en plaatsgenoot Jan P. Strijbos, die de aanwezigen nog eens op zijn zoo bekende wijze liet medeleven in zjjn tocht naar het hooge Noorden ..Naar Spitsbergen". Een collecte na afloop had een goed financieel resultaat Moge ook de collecte op as. Zaterdag zoo slagen. DAMES BRIDGE DRIVE. In het Bridge-Home .Lucky-Seven" te Heem stede is weer een drive gehouden voor dames. Er werd volgens het „Nymegen-systeem" ge speeld. Te half zes werd de volgende uitslag bekend gemaakt: Noord-Zuid-Lijn: le prijs de dames Hoolwerf en Lohuis 36 match points. 2e priis de dames Van der Horst en Lazet 40' ■- match-points: de derde plaats werd beze' door de koppels be staande uit de dames Göbels en Visser en de dames Bouwman en Sievers, beiden met 44 punten. Oost-West-Lijn: le prijs de dames Dekker en Korringa 37"2 punten: tweede prijs de dames Galis en Becker 41 punten en derde prijs de dames Schrultze en Verljeul met 42Vi> punten. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP. De Speldjesvcrkoop hier Zaterdag gehouden door de Eerste Hulp Brigade voor het aanschaffen van reddingskastcn in de gemeente Heemstede heeft opgebracht ruim f 302. VERGADERING ROLL. BLOEMKWEEKERS- GENOOTSCHAP. Zaterdag hield de afdeeling Heemstede van het Hollandsche Bloembollenkweekersgenootschap haar jaarvergadering in het „Hof van Heem stede". I11 zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Jos. M. J. Braam den wensch uit. dat het einde van 1940 minder donker zal zijn dan het begin. Met overgroote meerderheid werden de heeren Jos. M. J. Braam en A J. Prins als bestuursleden herkozen. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer G. Goossens sloot met een klein batig saldo. Hierna had de behandeling plaats van de agenda der Algemeene Vergadering. Na ampele bespreking kon de vergadering ac- coord gaan met de voorgestelde begrooting over 1940. Den afgevaardigden werd vervolgens opge dragen om bij de rondvraag actie te voeren tegen den veel te lagen steun, dien de regeer ine heeft toegezegd. Aan het slot der vergadering had nog een vrije verloting plaats om tuingereedschappen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7