De Finsche overwinning ten noorden van het Ladogameer. De nieuwe as Berlijn-Moskou. Duitsch vliegtuig beschiet Belgische toestellen. Tankbrigade werd vernietigd WEK UW LEVER-GALOP MAANDAG 4 MAART 194Ö H A A R r E M'S DAGBCAÜ 3 Ernstig incident boven Belgisch gebied. Duitsche verontschuldiging aangeboden. De persdienst van het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede: Op Zaterdag 2 Maart tegen 12 uur 15 ontmoette een groep van drie Belgische ja gers, die op verkenning waren boven de provincie Luxemburg, in de streken van Saint Hubert een Duitsch militair vliegtuig van het type Dornier 17, plaats biedend aan verscheidene inzittenden sterk be wapend. Dq Belgische vliegers omsingel den het Duitsche vliegtuig, dat plotseling een aanhoudend vuur opende. Een der Bel gische vliegtuigen werd herhaaldelijk ge raakt. Van een ander toestel werd de mi trailleur-installatie beschadigd. De leider van de patrouille, tweede luitenant-vlieger Henrard, zette de achtervolging voort. Zijn toestel werd neergeschoten. Henrard werd gedood en zijn vliegtuig werd vernield. In den loop van den middag heeft Spaak, de minister van buitenlandsche zaken, den Duitschen ambassadeur ontvangen en een krachtig protest geuit namens de Belgische regeering wegens deze ernstige schending van de Belgische neutraliteit, alsmede we gens de daad van agressie, waaraan de Duit sche vliegers zich hebben schuldig ge maakt. Vergissing volgens Duitsche lezing. Het Duitsche Nieuws Bureau geeft de volgende lezing van het gebeurde: Een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat zich op den terugweg bevond van Noord-Frankrijk, werd Zaterdag door zeven vliegtuigen van het En- gelsche Hurricanetype aangevallen. Daar de vliegtuigcommandant geloofde dat hij zich bo ven Fransch gebied bevond en daar het Hurri cane vliegtuigen betrof hield de Duitsche vlieg tuigcommandant deze voor Engelsche jacht- vliegers. Bij het zich ontwikkelende gevecht werd een Hurricane toestel neergeschoten, terwijl het Duitsche vliegtuig ongedeerd zijn thuishaven bereikte. Naar thans is vastgesteld, heeft het lucht gevecht zich afgespeeld op enkele minuten Simon versus het nationaal socialistische regime. De Britsche minister bespreekt het eerste halfjaar van den oorlog. De kanselier van de Engelsche Schatkist, John Simon, heeft Zaterdag een radiorede ge houden over de i'esultaten van het eerste half jaar oorlog. Zes maanden rust zonder groote militaire bedrijvigheid zijn voor Engeland van groot nut geweest, zeide spreker. Hierdoor zijn wij ruimschoots in staat gesteld onze voorberei dingen en uitrusting te verbeteren, waarna Simon aldus vervolgde: Sir John Simon. Deze zes maanden hebben ons van elke over- Beesche dominion de verzekering en het bewijs gebracht dat zij inderdaad onze wapenbroeders Wij hebben gelegenheid gekregen om onze ;oedc verstandhouding met de Franschen zooda- dg te versterken dat de Britsch-Fransche sa- enwerking nooit zoo hecht geweest is als thans. ieze samenwerking zal voortduren ook na den irlog. Wij hebben thans eenheid in leiding, een heid in politiek, eenheid in financiën en eenheid in aanvoer. De neutrale meening in de geheele jwereld heeft gelegenheid gekregen haar sym pathie te toonen voor onze zaak. Duitschland pêeft zijn vrienden verloren, tenzij Rusland zijn (vriend genoemd mag worden. De wreedheid, Waarmede de Nazi's de Polen behandelen, de ver metelheid, waarmede zij neutrale schepen tot zin ken brengen en zeelieden en lichtschepen beschie ten laten geen twijfel bestaan, waar de sym- ipathie moet liggen van de fatsoenlijke toeschou wers. Tei^vijl Duitschland de neutralen op deze schandelijke wijze behandelt, is er geen neutraal «chip en geen neutrale zeeman, die ooit door een jopzettelijke actie van ons of onze bondgenooten .gedeerd zijn. Er zijn wellicht neutrale landen, die Duitschland vreezen, maar is er een neutraal land, dat Duitschland den oorlog wil zien winnen? De redenen, waarom Groot-Brittannië zes maan den geleden de wapenen opnam zijn thans nog sterker dan toen, want uit den mond van de Duit sche leiders zelf weten wij dat hun doel is de Nazi-overheersching uit te breiden. Onze landge- nooten waren nooit zoo eensgezind als thans in het voornemen dat bewind te weerstreven en om ver te gooien. Simon waarschuwde tegen „de gevaarlijke mis leiding, dat de overwinning goedkoop en gemak kelijk verkregen zou kunnen worden". Wanneer mij gevraagd wordt, aldus Simon, een onderscheid te maken tusschen de Duitsche leiders en het Duitsche volk, antwoord ik dat ik bereid ben zulks te doen, wanneer het Duitsche volk zelf dit on derscheid duidelijk maakt. Maar ik kan de gewone Duitsche burgers niet vrijspreken van hun ver antwoording aan de Duitsche agressie, want in dien zij niet in de politiek van hun leiders had den toegestemd, zou deze nooit zijn doorgevoerd. Om dezelfde reden wil ik u aanraden geen acht te slaan op verhalen over komende binnenland- 'sche oneenigheid of ontbinding in Duitschland. Mocht dat waar zijn, des te beter. Doch voor ons lis de eenige verstandige weg te weten dat wij I staan tegenover de eensgezinde kracht van het Hitlerdom zoolang dit noodig is en te zweren dat voor ons de eenig mogelijke uitslag van den oorlog Is dat het Hitlerdom zal verdwijnen. 1 vliegens van de Fransche grens boven Bel gisch gebied. Het neergeschoten vliegtuig was een Belgisch jachttoestel van het En gelsche Hurricane type. De Belgischen ambassadeur, vicomte d'Avignon. die den zelfden dag een bezoek bracht aan het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn, werd de spijt van de Duitsche regeering te kennen gegeven over deze ge- Nog andere vliegongelukken. Voor de Belgische militaire luchtvaart was het Zaterdag een zeer noodlottige dag, want tengevolge van ongelukken zijn nog vier vliegtuigen vernield. In de Brusselsche voorstad Ukkel viel na den middag tengevolge van een nog onbekende oorzaak ook een militair vliegtuig in den tuin van een villa te pletter, De bestuurder, een sergeant, was op slag dood. Boven het plaatse Ranst in de provincie Ant werpen botsten twee militaire vliegtuigen hoog in de lucht op elkaar. De beide vliegers sprongen met valschermen uit het toestel. Een van hen bleef ongedeerd. Het valscherm van den tweede haakte echter aan het vliegtuig met het gevolg, dat deze bestuurder, een officier, werd gedood. Het vliegtuig kwam terecht op het dak van een boerderij, die geheel is uitgebrand. Het Belgische ministerie van nationale ver dediging deelt verder nog mede, dat een offi cier, die op verkenningsvlucht was en zich op groote hoogte bevond, in zweefvlucht boven Huy trachtte te landen. Het toestel sloeg bij de landing over den kop maar de bestuurder bleef ongedeerd. Ook Zondag vreemde vliegtuigen gesignaleerd. Officieel wordt uit Brussel medegedeeld dat Zondagochtend vele vliegtuigen, welker nationa liteit niet kon worden vastgesteld, over België zijn gevlogen. Het luchtafweergeschut trad in werking. Gissingen omtrent Sumner Welles' bezoek aan Hitier. Amerikaansche Staatsman weer uit Berlijn vertrokken. De Amerikaansche onder-staatssecretaris van buitenlanudsche zaken, Sumner Weller, verliet Zaterdagmiddag om 12.40 uur de rijkskanselarij te Berlijn, nadat hij gedurende een uur en 40 mi nuten met Hitler had geconfereerd. Zondagochtend werd hij door den plaatsver vanger van den leider der N.S.D.A.P., rijksmi nister Rudolf Hess, ontvangen voor een onder houd van een uur. Vervolgens ontving generaal veldmaarschalk Goering hem in „Karinhall voor een langdurige gedachtenwisseling. Zondagavond is Sumner Weller na een ver blijf van drie dagen uit de Duitsche hoofdstad vertrokken in de richting van Bazel. In opdracht van den Duitschen rijksminister van buiten landsche zaken waren op het station aanwezig de staatssecretaris in het departement van buitenlandsche zaken. Von Weizsacker en de chef van het protocol, gezant von Dörnberg. Van Amerikaansche zijde waren de Amerikaan sche zaakgelastigde. K:rk en de leden der am bassade verschenen. In bevoegde Duitsche kringen verklaart men van meening te zijn dat dit niet het laatste be zoek van Welles aan Berlijn is geweest. Van betrouwbare Duitsche zijde verneemt United Press dat Hitler in zijn conferentie met Sumner Welles grondig is ingegaan op het vraagstuk van de Duitsch-Amerikaansche be trekkingen in verband met de mogelijkheid tot herstel van een normaal diplomatiek verkeer tusschen beide landen. Tevens zou de Führer uitvoerig de Europeesche situatie besproken heb ben. Jn het bijzonder heeft hij gewezen op de noodzakelijkheid dat Duitschland de leiding heeft in Centraal Europa", zoo werd gezegd. Welles vertrok van de kanselarij direct naar de Amerikaansche ambassade. Hij zag er als bij zijn aankomst zeer ernstig uit. Men gelooft dat hij daarna onmiddellijk begon met het opstellen van zijn voorloopig rapport aan Washington. Na terugkeer in zijn hotel begaf Welles zich in conferentie met zijn medewerkers Moffat ei Johnson. Volgens den correspondent van het Fransche blad „Journal" te Zürich wordt van ver schillende kanten bevestigd dat Hitier bij zijn onderhoud met Sumner Welles beslist heeft geweigerd, ook maar een deel van het in Polen en Tsjecho-Slowakije bezette gebied terug te geven. Hij heeft restitutie van de koloniën geëischt en beschuldigde Enge land er van, slechts de vernietiging van het Duitsche rijk en de verdelging van het Duit sche volk als doel te hebben. Het was echter, aldus deze correspondent, niet mogelijk vast te stellen of Hitier, zoo- meer bijzonderheden over de krijgsoperaties, als het gerucht wilde, er in had toegestemd waarmede hij Engeland en Frankrijk be dreigt, mede te deelen. De correspondent verklaart echter te ge- looven dat er aanleiding is om aan te nemen, dat Hitler's plan in hoofdzaak berust op het bombardeeren en verwoesten van de Britsche Oostkust. Hij schrijft: „Wij zijn er niet alleen zeker van dat dit plan bestaat. Wij zijn er ook van overtuigd dat de Duitschers gedurende den win ter een speciale vloot van groote bombarde mentsvliegtuigen hebben gebouwd, waarmede zijn alle havens aan Engeland's Oostkust denteen te vernietigen om de ravitailleering van het land te belemmeren. Militaire kringen in Duitschland zouden er toe geneigd zijn het optimisme der nationaal-socialistische leiders te deelen". DE BEMANNING VAN DE „TARA" OP WEG NAAR NEDERLAND. De bemanning van het getorpedeerde s.s. „Tara" is Zaterdagavond om elf uur van La Coruna via Parijs naar Rotterdam vertrokken. Het Finsche legerbericht van Zaterdag meldt a „Ten noorden van het Ladogameer werd de toestand op 1 Maart gekenmerkt door het vernielen van de 34ste brigade tanks van het Roode leger uit Moskou. Deze brigade was via Uoma opgerukt om de 18e divisie te hulp te komen, de brigade werd evenwel gelijk met deze 18e divisie omsingeld. Door hardnekkige volharding van de Finnen werd op 29 Februari het laatste steunpunt van deze brigade inge nomen en gisteren is de zuivering van het terrein geëindigd. 2050 Russen werden ge dood. Onder de gesneuvelden bevinden zich ook de commandant van de brigade Kondratjef en de commandant van de 18e divisie Konrasnef met zijn staf, die erin waren geslaagd te ontsnappen en zich bij de tankbrigade te voegen. De Finnen hebben hier tot nu toe 100 tanks, 12 pantserauto's, 6 stukkefi geschut, 4 luchtdoelmitrailleurs met viervoudigen loop, 200 vrachtauto's. 28 auto's, 25 ladingen munitie en ander infanterie-materieel buitge maakt. Door 't innemen van dit standpunt ls de defen sieve kracht van de Finnen ten oosten van het dorp Uöma op de Uuksunjoki-lijn aan zienlijk versterkt en de Finsche troepen hebben thans een stelling, welke evenwaar dig is aan die welke zij bij het begin van den oorlog innamen". Het Finsche legerbericht van Zondag luidt: „Te land: Op de landengte van Karelië duurde de druk van den vijand gisteren voort. Over het algemeen werden de aanvalien afgeslagen, op enkele punten trokken de Finsche troepen zich volgens een vooraf opgesteld plan terug op hun nieuwe stellingen. In het oosten van de Kareli- sche Landengte verspreidde de Finsche artillerie vijandelijke strijdkrachten, die zich voor een aanval concentreerden. Zij leden zware verlie zen. In den loop van de dag werden minstens 9 tanks en verscheidene kanonnen vernield. De gevechten duren voort. Ten Noordoosten van het Ladogameer leven dige activiteit van artillerie en patrouilles. Po gingen van den vijand op te dringen, werden verijdeld. Te Kollaanjoki en te Aittojoki sloegen de Finnen de Russische aanvallen af. Te Kol laanjoki verloor de vijand ongeveer duizend doo- den, een slede met luchtschroef, een pantser wagen en een tank. In de richting van Kuhmo werd een aanval van Sovjet-infanterie afgeslagen, terwijl enkele versterkte punten werden geno men. In de richting van Salla werd over en weer levendig gevuurd. Overigens niets te melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft gisteren vijandelijke colonnes en spoorwegen ge bombardeerd. De activiteit van de Russische luchtmacht in de zones der operaties richtte zic.u voornamelijk op de Landengte en op den secto. ten N O. van het Ladogameer. Bommen werden geworpen op Wilmanstrand en in het gebied vai. Imatha. Riito:la en Antrea. In het binnenland werden bommen geworpen op Mikheli. Kouvola. Lahti, Riikimaki, Tarftpere en Aabo. Volgens tot dusver ontvangen inlichtingen werden acht bur gers gedood en een tiental gewond. Volgens ge controleerde rapporten werden in den loop van den dag 17 vliegtuigen neergehaald. Bovendien werden zes onzekere gevallen gemeld". Omsingeling van Viborg. Het Russische legerbeircht van Zondagavond luidt: „Op 3 Maart gingen de Sovjettroepen op de Karelische Landengte voort de stad Viborg te omsingelen. Zij bezetten het gehucht Saarela ten noorden van Viborg, maakten vier stukken geschut van 76 mm buit en het volledig uitge ruste hoofdkwartier van een groote militaire for matie. Ook bezetten zij het eiland Tuppuransaari ten zuiden van Viborg, waar zij 6 verdedigings werken buitmaakten, waaronder 5 gewapende betonnen geschutforten met zwaar kustgesohut, dat in goede orde werd bevonden. In de andere frontsectoren heeft zich niets van belang voorgedaan. De Sovjetluchtmacht trad op tegen vijandelijke troepen en militaire doelen. Tien vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neergehaald". en o zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Stemmen uit de Duitsche hoofdstad. Hoe de propaganda de bevolking ermee vertrouwd maakt Duitschland zet spoed achter de leveranties. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. 25 Februdri: Toen op den ijzigen adem van een meedoogen- loozen Oostenwind de eerste koudegolf over Duitsch land kwam, heeft een oolijkert gezegd: „Daar heb je nu de eerste zending uit Rusland!" Dit woord is ingeslagen misschien ook tengevolge van het feit, dat er sinds het uitbreken van den oorlog geen enkele behoorlijke politieke mop meer de ronde heeft gedaaan en bij elke nieuwe koudegolf was het aantal dergenen, die zich over de zooveelste zending uit Sovjet-Rusland vroolijk maakten, telkens grooter. En ook in andere omstandigheden moet Rusland het ontgelden. Of er nu sprake is van levensmidde len of kleeren, van gebruiksvoorwerpen of genots middelen, nauwelijks heeft iemand verteld, dat dit of dat uiterst schaarsch of heelemaal niet meer te krijgen is, of een ander verzekert prompt, dat er de volgende week weer overvloed zal heerschen dank zij Rusland. Beteekent dit, dat het Duitsche volk geen grein tje fiducie heeft in zijn nieuwen bondgenoot? Neen, het is onze stellige indruk, dat deze conclusie on juist zou zijn. Dat neemt echter niet weg, dat men tegenover de splinternieuwe Duitsch-Russische vriendschap wel eenigszins onwennig staat en dat men wel gaarne iets meer in het dagelijksch leven zou willen merken van de onuitputtelijke schatten aan levensmiddelen en grondstoffen, waarover Rus land volgens de nationaal-socialistische pers, die de capaciteiten van den grooten buurman in het Oosten steeds principieel tot nul-komma-nul heeft gereduceerd, plotseling blijkt te beschikken. Eigen lijk had de Leipziger Voorjaarsmesse, die de volgen de week geopend wordt, Moskou een mooie gele genheid kunnen bieden om eens flink voor den dag te komen. Rusland echter, dat vroeger te Leipzig een eigen paviljoen onderhield, zal ditmaal evenals in de afgeloopen jaren op de Messe niet vertegen woordigd zijn. Men heeft in Duitschland van officieele zijde ver klaard, dat het Duitsch-Russisch handels- ei vriendschapsverdrag een voortzetting was van de politiek van Bismarck en daarmee was de zaak, wat het theoretische en ideologische deel betreft a* daan. De propaganda werkt. De propaganda heeft er zich waarschijnlijk het Duitsche spreekwoord indachtig, dat leedver maak het reinste vermaak istoe bepaald, er de bevolking op te wijzen wat voor een poets Duitsch land den geallieerden heeft gebakken door plotse ling een overeenkomst, die klinkt als een klok af te sluiten met het Kremlin, terwijl Engeland en Frank rijk, althans volgens de Duitsche voorstelling van zaken, deemoedig op het matje stonden om hun beurt af te wachten. Deze propaganda heeft onmis kenbaar succes gehad. Er is nu eenmaal oorlog, Engeland en Frankrijk zijn Duitschland's vijanden en het ligt voor de hand, dat de breede massa in Duitschland er zich van harte over verheugt, dat het Derde Rijk dank zij zijn diplomatie den eersten slag gewonnen heeft. In Duitschland worden de herhaalde verzeke ringen van Engelsche en Fransche zijde, dat het Duitsch-Russisch pact een doodgeboren kind zal blijken te zijn, met andere woorden, dat de illusies, die men in Duitschland inzake de Russisdhe leve ranties koestert, op een groote teleurstelling zullen uitloopen, als uitingen van pure jaloezie met ho merisch gelach ontvangen. De propaganda stelt de zaak zoo voor, dat de geallieerden, nu ze er niet in geslaagd zijn, Rusland voor hun wagentje spannen, er zich op toeleggen om de beteekenis van dit land te verkleinen. Zij heeft daar ontegen zeggelijk succes mee. Weliswaar hebben Engeland en Frankrijk Stalin alleen maar om militaire hulp gevraagd en hem zelfs den steun hunner bewape ningsindustrie aangeboden: bovendien ontkennen zij ook thans niet de beteekenis, welke een anti- Duitsch-Russisch front gehad zou hebben en zeg gen zij alleen maar, dat Rusland niet in staat is om Duitschland de levensmiddelen en de grondstof fen te leveren, waarop men hier hoopt: maar zoo ver gaan de redeneeringen niet, noch van de pro paganda, noch van de breede massa. Wanneer „de man van de straat" langs het groote, „saaie gebouw met zijn paai-se ruiten zijn potdichte gordijnen komt, waar de Russische ambassade te Berlijn gevestigd is, dan kijkt hij voortaan onbekommerd naar het houtsnijwerk op den hoofdingang, hetwelk de aarde, overschaduwd door sikkel en hamer, voorstelt en waarbij een Berlijnsche Schupo trouw de wacht houdt. Hij ver wondert er zich niet meer over, wanneer hier Duitsche uniformen naar binnen gaan En wanneer hij verder Unter den Linden afloopt en op den hoek van de Wilhelmstrasse de Engelsche ambas sade leeg ziet staan en een eindje verderop aan den Pariser Platz de Fransche ambassade gesloten vinkit, dan is hij er diep van overtuigd, dat de Lon- densche en Fransche „plutocraten" te Moskou lee- lijk het loodje hebben gelegd. Duitschland heeft de kwestie der vernieuwde Duitsch-Russische betrekkingen aangepakt met al de energie welke men van een land, dat oorlog voert en haast heeft, kan verwachten. Wanneer Rusland even krachtdadig optreedt wat men van hieruit moeilijk beoordeelen kan dan, zoo ge looft men, lijdt het geen twijfel, of de wereld zal de beteekenis van het Duitsch-Russische verdrag geleidelijk leer en kennen. De kapitein van de „Altmark", het Duitsche hulpschip, dat in de Noorsche territoriale wateren werd aangevallen, geeft aan de buitenlandsche persvertegen woordigers een uiteenzetting over het gebeurde. Op het oogenblik valt er van die beteekenis, wanneer men tenminste niet klakkeloos een aantal propagandistische frasen wil napraten, nog weinig zeggen. Duitschland is vol goeden wil. Het Derde Rijk is vol goeden wil. Het heeft den Russen een crediet van tweehonderd millioen ter beschikking gesteld. Aanvankelijk heette het, dat Rusland binnen afzienbaren tijd ruim tien procent van den Duitschen uitvoer zou afnemen en daar door Nederland van de eëreplaats van Duitsch land's grootsten afnemer zou verdringen. Inmid dels is men al weer veel verder gegaan en schat men, dat de Duitsche uitvoer naar Rusland en dus ook de Russische uitvoer naar Duitschland, want beide landen willen zuiveren ruilhandel drij ven zonder betalingsmiddelen van welke soort dan ook reeds in het loopende jaar 1940 een waarde zal hebben van 1100 millioen mark. Duitschland zal op vele gebieden zijn eigen behoeften aanmer kelijk moeten bekrimpen om zoo enorm veel naar het Oosten te kunnen zenden. De Russen hebben over de zaak eveneens geen gras laten groeien. Zij zonden een zeer uitgebreide studiecommissie naar Duitschland, die overal en zelfs in de wapenfabrieken, poolshoogte genomen heeft om met eigen oogen te zien, welke producten van de Duitsche industrie zij 't best kunnen ge bruiken. Het ligt voor de hand, dat Duitsohland over ontelbare halffabrikaten en eindproducten, beschikt, welke Rusland uitstekend van pas zou den komen. Men hoeft ook niet de vrees tc koesteren, dat Rusland binnen afzienbaren tijd zijn bedrijfsleven, dank zij den Duitschen steun, zoodanig gemoderni seerd zal hebben, dat het met den besten wil van de wereld geen nieuwe machines, technische in stallaties en andere inrichtingen kan plaatsen. De eenige kwestie, welke hier opgelost moet worden, is deze: kan Rusland in ruil voor de Duitsche pro ducten voldoende ertsen, granen, olie, hout en vlas leveren? En wanneer het vast staat, dat Rusland over meer dan voldoende natuurlijke hulpbronnen beschikt om de Duitsche leveranties te betalen, dit lijkt zonder meer hoogstwaarschijnlijk be schikt het dan ook over voldoende transportgele genheden om uit zijn zeer verspreide en ten deele zeer afgelegen productiegebieden aan Duitschland te leveren? (Nadruk verboden). PROGRAMMA DINSDAG 5 MAART 1940. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. Avro-uitzending. 6.307.00 RVU. 8.Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.15 Causerie over kamerplanten. 9.20 Gramofoon muziek. 10.Morgenwijding. 10.15 Orgel en fluit opn.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rent meester (11.0011.30 Huishoudelijke wenken). 12.15 Gramofoonmuziek.- 12.45 Berichten ANP., gramofoonmuziek.. 1.— Boris Lensky's Schram- meltrio. 1.30 Omroeporkest (2.00—2.10 Voor de vrouw). 2.45 Knip- en naaicursus. 3 45 Lyra- trio. 4.30 Kinderkoor. 5.Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en soliste. 6.30 Cyclus „De wereld kreeg radio". 7.— Voor de kinderen. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.15 „De 42e Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs".. causerie. 7.30 Engelsche les. 8.Berichten ANP., mededeelingen 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte Mobili satie-trein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Avro- Dansorkest. 11.Berichten ANP. 11.10 Veres Lajos' Zigeunerorkest. 11.40—12.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 301.5 M. KRO-Uitzending. 8.— Berichten AN.P. 8.05—9.15 en 10.— Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.— Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten ANP. gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest. 2.— Vrouwen uurtje. 3.Modecursus. 4.Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-orkest. (4.455.00 Gramofoonmuziek). 5.45 Felicitaties. 6.05 Rococo-octet. 6.35 Sport- halfuur. 7.Berichten. 7.15 Cyclus .Naar de nieuwe gemeenschap". 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor militairen. 8.— Berichten A.NP., mede deelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.45 Concertgebouworkest en solisten 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten AN.P. Hierna: Vervolg concert. 11.3012.00 Gramofoon muziek. ENGELAND 391 EN 449 M. Van 10.2011.35 n.m. bovendien op 342 M. 11.20 BBC-Harmonie-orkest. 11.50 Phi! Caröew en zijn orkest. 12.20 Berichten. 12.351 20 Piano voordracht. 2.20 Claydon-kwintet. 2.50 Vesper. 3.20 BBC-Variété-orkest. 3.50 Phil Cardew en zijn orkest. 4.20 Berichten (Welschi. 4.30 Kin deruurtje. 5.20 Berichten. 5 35 Causerie „Friends and Allies". 5.45 BBC-Schotsch orkest en solist. 6.20 Mantovani en zijn dansorkest. 6.50 Muzikale causerie. 7.20 Radiotooneel. 7.50 Liedjes. 8.20 Be richten. 3.40 Baxendale-fabrieksorkest. 9.05 Revue-uitzending. 9.35 Korte kerkdienst. 9.50 BBC-Theaterorkest. 10.20 Grinketrio. 1050 Romany Dansorkest. 11.20 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 1L10 Zang. 11.35 Celloduetten. 12.05 Piano voordracht. 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Twee fluiten en cembalo. 2.20 Zang, altviool en piano. 2.50 Radiotooneel. 3.50 Zang. 405 Engelsche volks liederen. 4.20 Chansons. 4.35 Kwartetconcert en zang. 5.35 Cellovoordracht. 6.20 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoon muziek. 7.408.50 Omroep orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Leo Eysoldts orkest, solist en pianoduo. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Populair concert. 3.05 Gramo foonmuziek. 3.50 Populair programma. 4.30 zang en piano. 4.50 Folkloristisch programma. 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Stedelijk orkest van Münster. 8.45 tot sluiting Zie Deutschlandsender om 8.35. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Om roeporkest. 1250—1.20 4.20—5.05, 5 50 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor de soldaten 7.50 en 8.35 Omroeporkest en solist. 9.3010.20 Dans muziek (gr.pl.) BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek.. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.501.20Gramofoonmuziek. 5.35 Radio- okerst en solist. 6.35 Litterair-muzikaal program ma. 7.20 Voor de soldaten. 750 Radiotoonel. 950- 10.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 E. Schneidewind's orkest en Helia-kwartet 8.35 Omroeporkest 9 20 Berichten. 9.50 Willi Glahe's orkest. 1050 Politiek overzicht. Hierna: Otto Dobrindt's orkest. 11.20 Berichten. Hierna: tot 12.20 Nachtconcert. 12.50—1.20 Militair pro gramma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9