Onze ambulance naar Finland. N.V. „GRANITO" AGENDA. ALBERT HELM Zevende Bachconcert. WOENSDAG 6 MAART 1940 HA ART: EM'S DAG BEAD Op alle mogelijke wijzen is hulp verleend. Ceneraal-majoor van de Roemer vertelt: 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. Generaal-majoor N. A. van 'de Roemer heeft eenige mededeelingen gedaan over de uitzending van de ambulance van het Ned. Roode Kruis naar Finland in een bijeen komst, die in een vande zalen van het hoofdbe stuur is gehouden. Het voorbereidende werk. De voorzitter van de ambulance-commissie, ge neraal van de Roemer, begon zijn uiteenzetting met een beeld te geven van het voorbereidende werk, waaraan deze commissie leiding heeft ge geven. De ambulance zal gestation neer d worden in een voor Finland gunstig en mild klimaat. Het plaatsje heet Palkjarvi, even ten noordwesten van het La- dogameer. Het heeft een paar duizend inwoners en ligt aan een spoor- en autoweg. Het hier be staande ziekenhuis zai voor 100 a 150 patiënten worden ingericht en de basis van de ambulance zijn. Het is een modern ziekenhuis centraal verwarmd en electrisch verlicht en aangesloten op de water leiding. De voeding van de patiënten en van den staf en het personeel van de ambulance zal in 'hoofdzaak gelijk zijn aan de voeding van het Finsche leger al zal aan de maaltijden door Nederlandsche groen ten, die worden meegenomen, een ietwat vader- landsch karakter worden gegeven. Aan de ambu lance zal een Finsch officier worden toegevoegd om verbinding met de troepen te houden. Boven dien zullen verschillende Lotta's ter plaatse haar dienst verleenen op huishoudelijk gebied, hetgeen zooals de generaal het uitdrukte ons in staat stelt de ambulance uitsluitend medisch te houden. Samenstelling van staf en personeel. Als leider van de ambulance is aangesteld de heer F. H. Meihuizen arts te Rotterdam. Drie chi rurgen staan onder hem. Het zijn dr. A, Colaco Belmonte te Amsterdam, J. A. C. Schepel te Hil versum en dr. J. A. F. van den Belt te Arnhem. Als assistent-chirurg zijn aan de ambulance ver bonden de artsen J. Feddema te Oldenhove (Gro ningen), C. H. Rering te Rotterdam en H. Smits kamp te Noordwijk. Dr. Belmonte gaat mee als orthopedisch chirurg en de heer Smitskamp voor de interne gevallen. De overige medici worden belast met de behande ling van de chirurgische gevallen. De volgende verpleegsters gaan met de ambu lance mee, te weten de zusters N. Annyas, Den Haag, Tr. Burgers, Den Haag, A, van den Endt, Leiden, A. Haverkort, Den Haag. A. den Hartog. Rotterdam. G. Hulsman, Amsterdam, M. Kentgens, Sittard, A. M. Maquelin, Delft, P. A. A. Mesdag, Den Haag, T. Pennings, Boxtel, G. J. Rhee, En schedé. J. Scheers-de Vries, Zwolle, A. S. E. Ray- makers, Den Haag en A. de Vries, Amsterdam. Voorts zullen nog vijf verpleegsters worden ge keurd. Van al deze zusters geldt, dat zij jarenlange er varing hebben op chirurgisch gebied. Sommigen zijn bedreven in 't .instrumenteeren", d.w.z. dat zij bij operalies de instrumenten kennen, anderen zijn bekwaam in het onder narcose brengen van de patiënten. Drie tolken zullen de ambulance dienen De heer A. de Ruyter maakt de reis naar Finland mee, de twee anderen zijn mej. N. van Niftrik, dochter., van den Nsderlandschen consul-generaal in Finland'en Orsanen, die in Helsïngfors woont. Tenslotte zal nog een administrateur van de am bulance deel uitmaken, maar deze is nog niet aan gewezen. Er gaat ook een chauffeur mee om de auto te besturen, die van Nederland uit wordt meegenomen. Het materieel. De ambulance wordt uitgerust met een groote hoeveelheid materieel, opdat-ter plaatse zoo weinig mogelijk zal behoeven te worden aangevuld. Alles wat noodig is voor de inrichting van een operatiekamer wordt ingepakt en meegenomen. Tot de uitrusting behoort een operatietafel en een orthopedische tafel, sterilisators en een groote hoeevelheid reeds gesteriliseerde pakketten, in cel- lophaan verpakt. De totale uitrusting is berekend op de verpleging van 600 patiënten, die chirur gisch behandeld moeten worden. Boven dit aantal kunnen nog polyklinische patiënten behandeld worden. De bedden zijn in het ziekenhuis te Palk jarvi aanwezig, maar er zijn matrassen noch la kens of dekens. Deze worden dan ook meegenomen en 500 wol len dekens en 250 moltondekens, verpakt en wel,- vormen al bijna een wagonlading. De overige me dische bagage vult een tweede wagon. Op aanra den van het bestuur van de Nederlandsch-Finsche vereenigïng gaat er een auto mee, opdat de leden van de ambulance zich zelfstandig kunnen ver plaatsen voor het doen van inkoopen in de naaste omgeving. Een Röntgen-toestel behoort ook tot de uitrus ting en ook een stofzuiger, naaimachines en strijk ijzers. Aangezien men veel gipsverbanden zal moe ten leggen worden behalve een vrij groote hoeveel heid los gips vierduizend gipszwachtels meegeno men. Versnaperingen (tabak sigaren, sigaretten en drank) worden niet vergeten. N. BOERKOEl - Aelbertsbergstraat 80 Tolof. 14028 Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN „Strak van lijn, soepel van prijs" (Adv Inijez. Med.) Heden: WOENSDAG 6 MAART Gem. Concertzaal: H. O. V. ledenconcert. Solist Rafael Lanes, cello, 8.15 uur. Frans Hals Theater: ,,'t Sal waerachtig wel gaeni". 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Zarah Leander in „Das Lied der Wüste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Conradt Veidt in „De Tyran", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Carrière", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Non stopprogramma, 2.30 en na 7.15 uur doorloopende voorstelling. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 7 MAART Remonstrantenhuis: Psycho-Synthese. Cursus De Goddelijke Comedie, 8.15 uur. Gebouw H. K. B.: Lezing over 's Menschen oor sprong. Ref. Jac. de Vries. Begijnhofkapel: K. Rozendal over: De aanstaande wereldcatastrofe. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. I Alle leden van de ambulance zijn gekeurd door prof. Borst te Amsterdam, die hen op de hoogte heeft gebracht van het nieuwe systeem der bloed transfusie en hen gevaccineerd heeft tegen para- typhus a en b en zoo noodig tegen de pokken ge- revaccineerd heeft. Kapitein P. P. C. van Reyen heeft allen, die een gasmasker gekregen hebben, geholpen bij het pas sen daarvan en hen ingelicht over de bescherming tegen gas-aanvallen, individueel en in collectief verband. Een geschriftje over deze maatregelen wordt ieder verstrekt. Een flinke hoeveelheid z,mr_ st'of, die bij een gasaanval te pas komt, behoort eveneens tot de uitrusting. Het personeel is tot op zekere hoogte verzekerd tegen ongevallen door op neming in eigen ziekenhuis of elders en ook tegen blijvende invaliditeit. Allen leden is een soort reglement uitgereikt, be vattende een omschrijving van hun verplichtingen jegens het Roode Kruis en van het Roode Kruis te hunnen aanzien. Buitengewone medewerking Over de aan de commissie verleende medewer king had haar voorzitter louter lof. Het vertrek. Op of omstreeks 20 Maart zal de ambulance naar Finland reizen. Hoe, is nog niet vastgesteld. Boot, trein en vliegtuig komen nog alle drie in aanmerking en een keuze is nog niet gedaan. Een belangrijke reductie voor de luchtreis is beloofd en wanneer de ambulance per trein gaat is de reis door Zweden vrij. Van de levering van de ver schillende bestellingen zal mede afhangen wan neer de ambulance op reis gaat Voorloopig zal de ambulance drie maanden in Finland blijven. Van de middelen zal het afhan gen of een langer blijven, mocht dit gewenscht worden, mogelijk zal zijn. De positie van de ambulance. De Nederlandsche ambulance in Finland staat geheel zelfstandig. Zij vormt een Nederlandsche, dus neutrale, eenheid en gedraagt zich naar de voorschriften, van de haar betreffende conventie van Genève. Zij ressorteert onder den militairen geneeskundigen dienst van het Finsche leger. Drie vlaggen hooren bij de uitrusting van de ambulance; de Nederlandsche en Finsche kleuren en die van het Roode Kruis. De militaire overheid in Finland en zij alleen maakt uit welke vlaggen gevoerd mogen worden. Loonen in het bakkersbedrijf te Haarlem. Gezellen vragen loonsverhooging tot ƒ30. Dinsdagavond hield de afdeeling Haarlem van van den Algem. Ned. Bakkersgezellenbond een buitengewone ledenvergadering, die zeer druk bezocht was. De voorzitter de heer E. Jordens, opende de vergadering met zijn genoegen er over uit te spreken dat een zoo groot aantal leden aan de oproeping van het bestuur hadden gevolg gege ven. De patroons hebben aan de hoofdbesturen kenbaar gemaakt, dat zij bereid zijn een C.A.O. af te sluiten, met een basisloon van f 28 plus f 1 bijslag. Dit beteekent een loonsverlaging. Hoofd en afdeelingsbestuur zijn van meening dat geen loonsverlaging geaccepteerd kan worden. Toch is er verschil van meenïng met het hoofdbestuur. Dit meent dat een loon van f 29 wel aanvaard kan worden, mits er een bepaling in het con tract komt. dat de loonen die hooger liggen dan f 29 gehandhaafd zullen blijven. Het afdeelingsbetuur staat op het standpunt dat een loon van f 30 thans alleszins redelijk is, mede in het verband met den behoorlijken be drijf stoestand. Deze twee gezichtspunten werden aan de ver gadering voorgelegd. Voor het hoofdbestuur besprak de heer J. de Groot de stelling, voor het afdeelingsbestuur de voorzitter, de heer J. Geerlings. De heer Geerlings zeïde dat er nu ruim 4 jaar onderhandeld Ls. In al die jaren zijn de patroons zeer halsstarrig op het standpunt blijven staan, een loon van f 28 is voldoende. Zij verwezen daarbij naar de groote steden des lands. Maar een ding vergeten de patroons: dat de bedrijfstoe- stahd heel wat beter is te Haarlem dan elders. Patroons te Amsterdam verklaren dat zij gaarne f 30 loon per week zouden betalen indien de be drijf stoestand zoo was als te Haarlem. Met tal van voorbeelden toonde spr. aan dat wat de vak bond vraagt, zeer redelijk is en gegrond op den huidigen economischen toestand. Spr. adviseer de, het voorstel der patroons niet te aanvaar den. De heer De Groot was daarentegen van oor deel, dat het voorstel zeker overweging ver dient. Wanneer de patroons bereid zijn de clausule er in op te nemen, dat loonen boven f 29 gehandhaafd dienen te worden, zou overeen stemming zeer wel mogelijk zijn. De heer De Groot stelde voor, de voorstellen op deze wijze te accepteeren. Hierna volgde een levendige discussie Ten slotte is het voorstel van het afdeelingsbestuur met algemeene stemmen aangenomen. Met een opwekkend woord van den voorzitter, vooral in dezen tijd paraat te zijn en het af deelingsbestuur in haar streven terzijde te staan, sloot de voorzitter de vergadering. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Het aantal verdrinkingsongevallen is in het tijdvak van 28 Januari tot 28 Februari 1940 op merkelijk laag gebleven. Er verdronken in die vier weken in Nederland 7 jongens, beneden 16 jaar, geen meisjes. 7 man nen en 1 vrouw, te zamen 15 dooden. Bij ongeval len, auto's te water, kwam niemand om. Van het getal 15 dooden, verdronken 7 jongens en 5 man nen, die door het ijs zakten of in een wak terecht kwamen. Het aantal geredden bedraagt in to taal 47, waarvan 4 uit auto's. Onder de 43 gered den waren 12 jongens, 3 meisjes, 22 mannen en 2 vrouwen tezamen 39 slachtoffers van het ijs. Zwemmend werden gered: 2 jongens, 2 meisjes, 2 mannen en een vrouw, is 7. 3 jongens wisten zich zwemmend te redden. Met handreiking werden 17 slachtoffers naar den wal gebracht; door zich kruipend over het ijs naar een slachtof fer te begeven werden 3 gered. Met behulp van ladders 5, met planken 4. met het toesteken van een bezem 1, met stokken 2. Wat de ongelukken op het -ijs betreft nog het volgende; Er verdronken 54 personen. Gered werden 136. Vier auto's zakten door het ijs, alle op het IJselmeer; 13 autobussen en auto's, die óp het ijs terechtkwamen, werden niet ingeschreven. VERBINDENDVERKLARING C.A.O. GEVRAAGD Door den Ned. Bond van Boekbinderspatroons, den Ned. Typografenbond, den Ned. Kath. Graf Bond, den Ned. Chr. Graf. Bond en den Ned Graf. Bond is ingediend een verzoek tot verbin dendverklaring van de bepalingen van de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het boekbinders-, papierwaren- en enveloppenbedxijf. Verwachting geldig van hedenavond tot mor- genavojid ongeveer 19 uur: Voor de kuststrook: Meest matigen, noord- westelijken tot zuid-westelijken wind. Ge deeltelijk bewolkt. Overwegend droog. Wei nig verandering in temperatuur. Voor het binnenland; Des nachts lichte vorst. Overdag iets zachter. Plaatselijk ochtendmist. Wisselende bewolking. Over wegend droog. Zwakke ot matige noordwestelijke tot zuid westelijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 43 F 38 F 40 Het gebied van hoogen luchtdruk, waarvan de kern met barometerstanden boven 1030 mb. nabij Schotland en Ierland is gelegen, trekt langzaam in z.z.o.-lijke richting en neemt daarbij in betee- kenis af. Een nieuwe depressie van 1010 mb.. die snel in diepte toeneemt, nadert thans IJsland. Daar is het veel zachter geworden tengevolge van het feit, dat de wind naar het zuiden is gedraaid en dus warme lucht wordt aangevoerd. Plaatselijk steeg de temperatuur er 13 graden. Aatn de zuid kust is eenige regen gevallen. De diepe depressie, die gisteren over Noord- oost-Duitschland gelegen was, is naar Rusland getrokken. Dientengevolge is het luchtdrukver val over Duitsehland en de Noordzee sterk afge nomen, en zijn die stormen bedaard. In ons land komen lichte buien voor, die nergens meer dan 1 m.m. neerslag' veroorzaakten, in de oostelijke pro vinciën is de temperatuur in den nacht nog tot onder het vriespunt gedaald. Ten westen van de Azoren is een vrijwel sta- tionnair minimum gelegen met luchtdrukwaarden onder 990 mb. Het veroorzaakt daar regen met plaatselijk onweer. Te Ponta Delgada viel gisteren overdag 24 mm. Over Midden-Italië ligt een depressie, die daar plaatselijk veel wind veroorzaakt. In Hongarije valt sneeuw bij lichte tot matige vorst. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 760 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 764 m.M Neiging; Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI, Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Politie 11850. Brandweer 15333. Seven Sislets'-ltiaies DE IDEALE BRANDSTOF per H.L. 22/35 3.10 15/22 2.70 8/15 2.20 1 H.L. is 75 K G. BRANDSTOFFENHANDEL ,fie S§wmstai" FR. VARKENMARKT 6—10 - TEL. 14164—13904 (Adv. ingez. Med.) Eiiklmizeii's haven ijsvrij. Nadat men Dinsdag den geheelen dag gewerkt had aan het openbreken van het ijs in en voor de haven van Enkhuizen, is men er in geslaagd deze haven geheel ijsvrij te maken. Reeds zijn vijf motorschepen uit de haven vertrokken en ook het z.g. Krabbersgat is geheel ijsvrij. Voor zoover het oog reikt is er thans in het geheel geen ijs meer te zien, zoodat alle schepen weer in en uit kunnen varen. TERAARDEBESTELLING SLACHTOFFERS VAN HET M.S. „DEN HAAG". Op de begraafplaats te Vlaardingen is Dinsdag middag het stoffelijk overschot van den matroos B. Vons, opvarende van het m.s. „Den Haag" ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot van den scheepsbedien de C. v. d. Horst is op de algemeene begraafplaats te Sneek ter ruste gelegd ZONNEHUIS-AVOND. De Christelijke eVreeniging tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zonnehuis" organiseert Vrijdagavond 8 Maart in het ge bouw der .H.J.M.V. in de Lange Margarethastraat een „Zonnehuis-avond". Sprekers zijn: Ds. H. v. d. Voet, Ned. Herv. Pred.. Ds. L. Hoorweg Jr., Geref. Pred., de heer H. Th. v. d. Helm, administraheur van „Het Zonnehuis". Er zullen eenige films over het Zonnehuis- werk worden vertoond terwijl ook het Ned. Herv. Kerkkoor te Heemstede zijn medewerking zal verlenen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO "ENTRALE OP DONDERDAG 7 MAART. .Progr. III: 8.00 Keulen. 8.20 Pauze of diversen. 9.30 Keulen. 9.50 Deutschlandsender. 10.10 Pauze of diversen. 11.20 Ned. Brussel. 1.20 Pauze. 1.30 Deutschlandsender. 2.20 Danmarks Radio. 3.50 Keulen. 4.20 Pauze, 4.30 Deutschlandsender. 5.50 Keulen. '6.20 Ned. Brussel. 7.20 Fr. Brussel. 7.50 Ned. Brussel 8.05 Beruomunster. 9.50 Dan marks Radio. 10.20 Pauze. 10.30 Deutschland sender. 11.20 Pauze. 11.30 Deutschlandsender. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Engeland. 9.20 Pauze. 9.35 Engeland 1020 Pauze 1025 West Regional. 12.20 Fr. Brussel. 1.20 West Regional 5.10 Danmarks Radio. 6.20 Engeland. 6.50 Bero- munster. 7.05 West Regional of diversen, 7.20 Engeland. 7.30 Danmarks Radio. 9.20 Ned. Brus sel. 10.20 Pauze. 10.40 Engeland. Progr V: 8.00—5.00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen. Ber. Dep. v. Justitie 5.09—7.00 Diversen. 7.00-- 8 on Fi<7nn gramofoonplatenconcert: Solo- en koorzang. 1, Die Madchen von Cadiz, Miliza Korjus; 2. Spinnchor uit Fliegende Hollander, Irmler Ma drigal Chor; 3. Vergiss mein nicht, B. Gigli; 4 Aida, Koor der Staatsopera; 5. Strettan-Trouba- dour, Jussi Björling; 6. Der Lindenbaum, Berl. Lehrer Ges. Ver.; 7. Rigoletto, Erna Berger; 8. La Campagna di San Giusto, Ghor Belmont; 9. Liebe kleine Nachtigall, Miliza Korjus; 10 Bruidskoor uit Lohengrin, Irmler Madrigal Chor; 11. Wiegenlied, B Gigli; 12, Wine women and song, BBC-koor; 13. Sicillana - Cavallerïa Rus- ticana', Jussi Björling; 14. Wer hat dich du schoner Wald,.Berk Lehrer Ges. Ver.; 15 La Tra- viata, Erna Berger. Personeel Haarlemsehe Brockway Bus Mij. Een ultimatum gesteld. Men schrijft ons van de zijde der vakorgani saties Door de samenwerkende organisaties van chauffeurs en overig personeel der Haarlemsehe Brockway Bus Maatschappij werd namens dit personeel in November van het vorige jaar tot de directie het verzoek gericht verbetering te willen brengen in de positie van het personeel, ten einde de vrij belangrijke stijging van de kosten van het levensonderhoud en de moeilijk heden, welke die voor de gezinnen der arbeiders meebrengen, zooveel mogelijk te kunnen tegen gaan. Nadat de organisaties eerst een afwijzend ant woord ontvingen en een conferentie werd ge weigerd, werd tenslotte toch de directie bereid gevonden een bespreking aan de besturen toe te staan, nadat vanwege de vakbonden namens het personeel was medegedeeld, dat 't gewenscht was eenige dringende kwesties te kunnen be spreken. De klachten van het personeel hadden betrek king op den maatregel der directie om de reserve chauffeurs, welke zeer geruimen tijd als inval lers dienst hebben gedaan en volgens de organi saties bekend staan als goede, behoorlijke chauffeurs, bij de uitbreiding van personeel niet in vasten dienst te nemen, doch wel een aantal nieuwe chauffeurs, waarvan het aanvangsala- ris zeven gulden lager wordt gesteld dan de gel dende loonen. Voorts eenige aangelegenheden betreffende het materiaal en schadebetalingen, Op de gehouden vergaderingen met het per soneel, welke bijeenkomsten zeer druk bezocht waren, werd door de besturen verslag uitge bracht van de gehouden besprekingen met de di rectie, waarvan het resultaat groote teleurstel ling verwekte. Na ampele bespreking werd bij een geheime stemming met op één na algemeene stemmen aan de besturen opdracht gegeven de directie van de Brockway Bus Maatschappij te berichten, dat, indien uiterlijk Zaterdag 16 Maart a.s. geen bevredigende tegemoetkoming ten aanzien van de voorgestelde loonsverbetering en de overige namens het personeel naar voren gebrachte wenschen, wordt verkregen, de arbeid op Zondag 17 Maart a.s. zal worden gestaakt. Wij hebben de directie der Haarl. Brockway Bus Maatschappij gevraagd, welke houding zij inzake dit ultimatum zal aannemen. De directie had hedenmorgen evenwel nog geen kennis ge kregen van bovenstaand besluit en achtte het onder deze omstandigheden praematuur, nadere mededeelingen te doen. DUBBFXMANNENKWARTET „HARMONIE". Het dubbelmannenkwartet „Harmonie" te Haarlem, directeur de heer P. M. Germes, zal Zaterdag 9 Maart medewerking verleenen aan het V.A.R.A.-radioprogramma. „GELOOF EN WETENSCHAP". Op Vrijdag 15 Maart 1940 houdt de Ve'reeni- ging „Geloof en Wetenschap" haar 14de bijeen komst in dit seizoen. In den Stadsschouwburg te Haarlem spreekt Pater Dr, Zacharias O.M. cap. uit Narva (Estland) over het onderwerp „Rome KonstantinopelMoskou; van scheuring en her- eeniging. ITALIA ANSCHE VEREENIGÏNG. Op 14 Maart a.s. houdt de Italiaansche ver eenigïng „Dante Alighieri" een bijeenkomst in de zaal van „De Kerkuil".te Haarlem. Mevrouw Alma Klein ObbinkSchiavon, houdt een lezing over het onderwerp: ',,La Donna Ibaliana". WAAROM REORGANISATIE DER NED. HERV. KERK? Waarom moet de Hervormde Kerk gereorga niseerd worden? hebben velen, die hoorden van den feilen strijd over herziening der reglementen van die kerk zich afgevraagd. Die vraag vinden zij thans beantwoord in een boekje „Waarom reorganisatie?" door ds. J. P. van Steenbergen, Ned. Herv. predikant te Bieze- linge. (uitg. Hervormd Nederland, N.Z. Voor burgwal 171, Amsterdam). Op duidelijke en bevattelijke wijze beantwoord ds. van Steen bergen de vragen, die door menig Hervormd ge- meentelid en door menigen buitenstaander wer den gesteld. Er is gezegd: „De Hervormde kerk kan onder de huidige reglementen niet spreken; zij kan haar taak als Kerk niet vervullen"; ds. van Steenbergen legt uit, waar de huidige Synode niet en één, die gekozen wordt volgens de reglementen eener gereorganiseerde kerk, w 1 „de stem der Kerk" kan doen hooren. Ook is gezegd: „De Hervormde kerk is geen belijdende kerk". Daarop vroeg menigeen: 'En eiken Zondag wordt de belijdenis in de kerk diensten uitgesproken. De schrijver van dit boekje toont aan, dat er een wezenlijk verschil bestaat tusschen een „belijdende kerk" en een „kerk met een belijdenis". Uitvoerig spreekt hij over de taak der Her vormde kerk als volkskerk. In de inleiding, die prof. dr. M. J. A. de Vrijer voor dit boekje schreef, zegt hij o.a.: „Het. meest waardevolle in deze uitgave is, dat het on derwerp dat den schrijver ter harte gaat, aldus aan de orde blijft. Ik moet er wel bijvoegen: „Aan de orde kome", want nog steeds is er in de Ned. Herv. Keerk veel onkunde aangaande deze zaak en ook veel lauwheid. Moge deze brochure in dit opzicht bezielend werken". Het boekje is een overdruk van artikelen, door ds. J. P. van Steenbergen geschreven in „Her vormd Nederland". „Verhuizer" van Nyenrode door de politie gegrepen. Dc politie van het bureau Mai-nixstraat te Amster dam heeft in een overigens kleine zaak een goede vangst gedaan, Blijkens de verschillende inbraken en diefstallen, welke den laatsten tijd weer veelvul- diger voorkomen, moet er weer een aantal „zware jongens", die onlangs vrij gekomen zijn, op het pad zijn. Maandagavond deden bewoners van de Bilder- dijkkade bij de politie van genoemd bureau aan gifte, dat twee mannen op deze kade op min of meer verdachte wijze langs de huizen Liepen en be langstelling schenen te hebben voor een bepaalde woning, waarvan de bewoners afwezig zijn. Een aan tal rechercheurs toog er op uit en hielden dit huis in het oog. In de portiek van de woning zagen zij een man bezig en even verder op stond iemand, dien zij al heel goed kenden: de „verhuizer" van de Nijenrode-zaak, de 40-jarige van B., goed te herken nen aan zijn manke been, die de post van „uitkijk" had betrokken. Hij had echter niet scherp genoeg uitgekeken, want plotseling voelde hij zich stevig bij een arm gegrepen. Zijn kameraad in zaken, de 31- jarige Ferry K., eveneens een goede bekende, die zich in het donker van de portiek ophield, had juist het ruitje van de deur van het benedenhuis vakkun dig ingedrukt, toen hij werd aangehouden. Beide mannen werden naar het bureau Marnix- straat gebracht. Bij fouilleering vond men een aantal inbrekerswerktuigen. Zij zijn opgesloten en zullen dezer dagen voor den officier van justitie verschij nen. Ferry zal zich te verantwoorden hebben voor poging tot diefstal met braak en van B, terzake van medeplichtigheid, Volvette Goudsche Kaasper pond Goudsche Meikaas per pond Delicata Koffie per blik80, Zaansche Koeken pei bus 20 stuks Tutti - Frutti extra mooi per pond Abrikozen per pond65 - 55 - irdeeligate Kruideniersbedrijl in Nederland (Adv. Ingez. Med.) Doodelijk ongeluk in slachtplaats. Zestigjarige door patroon uit schietmasker getroffen. VLAARDINGEN, 6 Maart. Gistermiddag is dn een slachtplaats die zestigjarige slager J. van Selm uit de Ruyterstraat, bij het slachten van kalveren door een kogeltje uit het schietmasker getroffen en gedood. Toen men het slachtoffer vond, bleek dat hij reeds twee kalveren had gedood. Een derde, dat hij eveneens zou slachten, liep nog in de slacht plaats rond. Aanvankelijk dacht men dat Van Selm door een hartverlamming was getroffen, doch bij sectie vond men een kogeltje in de hartstreek. MUZIEK. Gregor Fitelberg dirigeerï het Residentie-Orkest. Jaap Stotijn solist. tiet laatste Bachconcert van dit seizoen steldla eenige raadsels, welker oplossing door de toe lichtingen van het programma niet gegeven werd; welker aantal integendeel door die toelichtingen, nóg toenam. De naam van Gregor Fitelberg als dirigent was me bekend door de radioprogramma's uit den tijd, toen Radio-Warschau nog eigen concerten verzorgde; een compositie van hem herinner ik me eenige jaren geleden door het Ned. Ka merorkest onder leiding van Otto Glasstra van Loon te hebben hooren uitvoeren. Het Bach- programma gaf nu een korte biografie, die echter eindigde bij Fitelberg's benoeming tot dirigent der Philharmonic te Warschau en zijn tegen woordige verblijfplaats en werkzaamheid onver meld liet. Dit was het eerste raadsel. Den naam van Jaap Stotijn kennen we allen en ook hier in Haarlem hebben we vaak gelegen heid gehad zijn meesterlijk hobo-spel te bewon deren en va.n zijn bijzondere voordrachtkunst té genieten. Dat Stotijn's kunst ook buiten onze landsgrenzen vermaard is, lijdt geen twijfel. Niemand zal er dus tegen zijn, wanneer men Jaap Stotijn een der grootste hoboïsten van onzen tijd noemt. Maar op welken grond pro clameerde nu de programmatoelichting dezen kunstenaar tot den „grootsten Nederlandschen instrumentalist"? Voor het bepalen van een plaatst op een algemeene ranglijst zijn toch de aard en de elschen der verschillende instrumen ten te uiteenloopenid. Dit was dus het tweede raadsel. Het derde werd opgegeven door de vermelding van een Hobo-concert van Mozart. Immers de lijst van werken in de groote Mozart-biografie van Jahn-Abert bevat zulk een concert niet, wèl echter een Kwartet voor hobo. viool, alt en Cello in F gr. t. Waar nu het „Hobo-concert" geheel den vorm van een kamermuziekwerk heeft het eerste Allegro heeft den regelmatigen hoofd vorm der sonate, inclusief de reprise van het eerste deel, dus niet den vorm van het Instru mentale concert, dien Mozart reeds vroegtijdig toepaste ligt het voor de hand te veronder stellen, dat dit Concert een bewerking van het Kwartet zou kunnen zijn. Het vierde raadsel was: het verband te vin den tusschen de muziek van Rimsky-Korsakow's Suite uit de muziek voor het sprookje „Czaar Saltan" en de in bet programma afgedrukte, in het Duitsch vertaalde gedichten van Puschkin. Het geciteerde „leidmotief" was daarvoor niet voldoende. Ik zou deze reeks nog kunnen voortzetten, maar wil liever eerst de vertolkingen bespreken. Nimmer tevoren heb Ik Brahms' Tweede Sym- phonie zóó tot in alle details duidelijk hooren spelen als nu onder Fitelberg's leiding En ook nimmer zóó koel en zakelijk, zóó gespeend van alle bekoorlijkheid en 'fantasie. Het was alles correct en. metronomisch juist', maar elk spoor van charme of sentiment in een cantilene, van stuwingskracht of spanning in een snelle be weging ontbrak. De groote waardeering voor dit musiceeren, die uit den levendigen bijval bleek, zal dan ook naar ik vermoed de klaarheid .ge golden hebben. Dat Fitelberg als dirigent een oerfect vakman is, heeft hij met deze reproduc tie wel bewezen. Muzikale warmte en bekoorlijkheid kwamen toen Jaap Stotijn als solist speelde; daarenboven wekten zijn toon en ademtechniek in het Adagio, zijn virtuositeit in het speelsche Rondo weer bewondering. Na deze voordracht nam de bijval de afmetingen eener ovatie aan. Rimsky's Suite was hier totnogtoe onbekend. Geen groot gemis, naar het me toeschijnt na het hooren dezer muziek. Een voortreffelijke orkestratie als in al zijn werk, verder een massa slagwerklawaal en een paar herinneringen aan zijn „Sheherazade". Muziek die zeer geschikt lijkt voor harmonie-corpsen der afd. Uitmun tendheid, ook wegens het actieve aandeel van groote trom en bekkens, Rrrrrr boem; zoo'n slot is in stijl! Voor de sluiting van een Bach- seizoen echter wat te luidruchtig en te alle-, daajrscb K. DE JON,Cl,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2