Pas eken Twee merkwaardige Fransche boeken. VOOR LADDERS NAAR SLAGER Paul Allard over stemmingspropaganda Nieuwe Uitgaven. ENGLISH SPAANSCH BERLITZ SCHOOL V&ikaêe Net meisje LEERLING VERKOOPSTER f 400.(er leen WOENSDAG 6 MAART 1940 HAAREEM'S DAGBLAD Christian Mégret: „Les fausses Compagnies". (Van een bijzonderen Parijschen medewerker.) IEGIN September van het vorige jaar maakten de Fransche uitgeverij en de boekhandel al even moeilijke dagen door als de directie van het toerisme. Parijs stroomde dag en nacht leeg op een wijze, die men in een der zuidelijke voorsteden moet heb ben gadegeslagen om er den reusachtigen om vang van te beseffen. Wie zou er nu ooit nog een boek koopen? De dagbladpers staakte geheel hare literaire causerieën. En de afneming van het formaat der couranten hield gelijken tred met de sterke ver mindering, soms algeheele verdwijning, der ad vertentierubrieken. Géén boek werd meer ge annonceerd, het geestelijk leven leek geheel dood. Hoe is dat alles in luttele maanden veran derd! In de Parijsche boekwinkels is het bepaald druk. Men koopt voor zichzelf, voor anderen, die zich in de provincie bevinden en er niet aan denken voorloopig terug te keeren (er zijn er nog) en allermeest koopt men voor de dierbaren aan het front, die zoovele loodzware uren van verveling hebben. Tegelijk hebben door een zeer begrijpelijke wisselwerking de Fransche uitgevers weer moed gekregen. Half gelezen manuscripten worden weer opgevat, de voor de drukpersen gereed lig gende manuscripten zijn gedrukt en gelanceerd de dagbladpers staat weer vol aankondigingen en dat alles is volstrekt geen Kerst- of Nieuwjaars- drukte, want onze Ervaringen dateeren van einde Januari. Een boek, dat vlak voor den eersten Septem- ber al ter perse was en onlangs verscheen met een kort voorschrift dateerend eind September, verheugt zich in een groote populariteit: het zag al 22 herdrukken. Dit werk is van Paul Allard, se dert lang geen onbekende op het gebied van de kroniek der binnen- en buitenlandsche politiek en het draagt vertaald ongeveer de volgende ti tel: „Onze vijanden bespionneeren ons". Het boek ontleent zijn waarde aan het feit, dat de schrijver officieele bescheiden en in be slaggenomen brieven, quitanties, opschrijfboek jes, enz. heeft kunnen inzien. Wij nemen welis waar het hoofdstuk over de vrouwelijke spion nen met een korreltje zout, want als onze goede Fransche vrienden het over schoone dames heb ben, loopt hun verbeelding wel eens wat erg hard van stapel. Maar buiten dat, hoeveel be langwekkends en zelfs opzienbarends! Er is bijv. een hoofdstuk over de klaridestiene zenders, waarvan ingewijden het aantal voor het uitbre ken van den oorlog op verscheidene honderden hebben geschat (rede van den senator Babaud- Lacroze op 25 Mei 1939). Een door Allard aan gehaald officieel rapport geeft bijzonderheden over die zenders „zeer goedkoop te vervaardigen, de ultrakorte golven gebruikend tot 5 Meter toe, gemakkelijk te verbergen, in staat om over enorme afstanden te seinen. Een post van 5 Watt. is hiertoe voldoende. Een post van 1 of 2 Watt kan zelfs onmiddellijke buren niet opval- len". t De goniometrie kan niet helpen bij het opspo ren van zulke zenders, alleen een toeval kan die nen, -want de politieluisteraar moet zich juist", in de baan bevinden van den post van uitzending naar den post van ontvangst, zegt Allard. Wat de vijandelijke propaganda doet om het moreel van een land aan te tasten, om pessimis me en ontevredenheid aan te wakkeren, om in één woord „stemmingspropaganda" te maken, dat is nu bekend. Maai- te weten wat er in een land omgaat, daartoe, zegt Allard, zijn speciale spionnen noodig. Met zulke geschoolde op- merkers van de heerschende stemming, tegelijk gangmakers van ontevredenheid, heeft Frankrijk voor den oorlog veel te stellen gehad. De hoog ste in rang is wel de heer Otto Abetz geweest, persoonlijk vriend van vooraanstaande vijan delijke personen, aan wien eenige weken voor het uitbreken van den oorlog het herbetreden van het Frajische grondgebied is ontzegd. Allard ontvouwt verder dat men in de moderne propaganda er niet mee toe overgaat om geheele persorganen om te koopen of eigenaar ervan te worden (men herinnere zich de pogingen tot aankoop van ,,Le Journal" in 1916, hetgeen met het fusileeren van Bolo Pacha en Pierre Lenoir is geëindigd). Men probeert thans contact te krijgen met eenige zeer invloedrijke redacteuren en wint deze met alle oorbare en onoorbare middelen „voor de goede zaak". Eenige opzien barende arrestaties einde Augustus van het vorig jaar bevestigen de juistheid van deze op merking, al had de vijandelijke propaganda zich vergist in de belangrijkheid der redacteuren, met wie contact was verkregen. Al deze hoofdstukken van het boek van Paul Allard zijn dezer dagen nog eens in de Fransche Kamer bevestigd door een rede van den afge vaardigde De Kérilis. VELE jaren vóór den vorigen oorlog, toen het op de groote boulevards nog huiselijk en ge zellig was (Café Riche, Cinema Kab-Ka, goede oude Théatre du Vaudeville, waar zijt gij ge bleven?) had het schouwburgje „Le Petit Casino" een menschelijke automaat geëngageerd om op het trottoir van de Boulevard Montmartre re clame te maken. Uitgedost in een onberispelijk rokcostuum, met carnavalsachtigen hoogen hoed, monocle, aan een enorm rood-zijden lint, voor zien van een tooneelkijker, waarmede hij den horizon afzocht, had zulk een weinig gebruike lijke verschijning heel wat bekijks. Zijn auto matische, bruuske bewegingen, zijn strak gezicht, dat niet uit den plooi kwam, maakten indruk en het was als het ware een verlossing als hij, voor de deur van het Casino gekomen, met sierlijk ge baar en vriendschappelijken ontspanden glim lach de toeschouwers tot binnentreden noodigde. Deze oude herinneringen kwamen mij in ge dachte toen ik het nieuwe werk van Christian Mégret „Les Fausses Companies" (Slecht Gezel schap) onder de oogen kreeg. Dit boek beschrijft het leven en de gedachten van zulk een auto maat, een door de crisis tot armoede gekomen ingenieur. Naast hem wordt de magere Jacque- lientje beschreven, die soortgelijk werk doet in de vitrine van een grooten sportwinkel. Het merkwaardige van het boek is dat er geen ver liefdheid tusschen de twee bestaat, enkel een platonische vriendschap en zelfs dat nauwelijks. Zoo blijft het tot de laatste pagina, waarin de ingenieur plotseling schik krijgt in een frisch boerinnetje, dat hij in het wijnland van Bour gogne ontmoet. Dit wordt slechts met één enkel zinnetje aangeduid. Toch boeit de uitstekend be schreven verhouding tusschen die twee maat schappelijke schipbreukelingen Gérard en Jacqueline. Na de moreele en materieele misère van deze twee menschen te hebben uitgesponnen worden we door een handigen technischen kunstgreep 99 van den schrijver plotseling verplaatst in een zekere financieele wereld, die gelukkig niets met de conservatieve Fransche „haute finance" te maken heeft, doch die een jaar of tien, vijftien geleden zoodanig van zich heeft doen spreken door de stoutheid van hare concepties dat de stem van het gezond verstand gesmoord scheen de wereld, die tenslotte is ondergegaan in de Parijsche beurstragedies, waaromtrent ook menig Amsterdamsch beursbezoeker herinneringen be waart. Wij zien de klassieke goochelarij met pa pier, hoe het kapitaal van oude industrieën, "die gedurende generaties in fatsoenlijke families waren gebleven, werd ondergebracht in „hol dings" en „superholdings" totdat slechts enkele ingewijden weg wisten in het doolhof en het den gerechtelijken accountants als eenmaal de lawine aan het rollen was gebracht maanden en maanden zou moeten kosten om een rapport op te stellen. Dat alles is nu al betrekkelijk oude geschiede nis, maar juist daarom heeft men meer perspec tief gekregen op die bewogen dagen, toen zoo vele reputaties vernietigd zijn en zooveel leed is veroorzaakt. Een groot aantal passages van het boek heeft hier de scherpheid van een ongeretoucheerde fotografie. „Les Fausses Compagnies" kan in een ieders handen komen; onkiesche situaties, onbe schaafde taal vindt men er niet in. De stijl is uitstekend, doch men moet geen beginner in de Fransche taal zijn om het boek geheel te volgen. De Britsch-Fransche missie naar de Ver. Staten. Verband met de Amerikaansche exporten naar Duitschland. De aankomst te Washington van Ashton Gwatkin, Charles Rist en Henry Self, den Engel- schen ondersecretaris voor de luchtvaart, wordt in sommige Amerikaansche kringen in verband gebracht met recente berichten, volgens welke waarschijnlijk een krachtige Britsche actie zal komen om de openingen te dichten, waardoor Amerikaansche exporten nog naar Duitschland komen aldus de correspondent van Reuter. Terwijl officieele inlichtingen ontbreken wijzen diplomatieke kringen te Washington er op dat alle Amerikaansche exporten naar de Europeesche neu tralen toegenomen zijn en dat, al is het natuurlijk dat de meeste neutralen er naar streven reserves op te bouwen voor eventueele gebeurlijkheden, de Amerikaansche exporten een omvang bereiken, die gelijk staat aan de normale verschepingen naar de neutralen en Duitschland. Een ander „lek" wordt gevormd door Siberië, vooral voor vliegtuigbenzine, waarvan de exporten naar Wladiwostok eenige maanden lang aanzienlijk zijn geweest. Welingelichte kringen voorspellen dat de geal lieerden binnenkort stappen zullen doen in Wash ington met het doel een vermindering te bewerkstel ligen van de exporten uit Amerika, wanneer de oorlog niet onbepaalden tijd wil voortduren, omdat wanneer de enorme handel met de neutralen toege laten wordt voort te gaan, dit gedeeltelijk de geal lieerde voordeelen uit de Amerikaansche neutrali- teitswetgeving te niet zal doen, vooral daar de voor waarden, waarop de geallieerden oorlogsmateriaal, met inbegrip van vliegtuigen, koopen, abnormaal zwaar zijn. Deze voorwaarden beteekenen practisch het inle veren der middelen voor de uitbreiding der fabrie ken, welke noodig is voor een groote vliegtuigenpro ductie, terwijl de prijs der aldus vervaardigde vlieg tuigen toch exorbitant blijft. De scheepvaart op den Donau. Omstreeks 1200 schepen liggen in Hongarije vast. Uit Boedapest: Wanneer de thans heer schende warme temperatuur aanhoudt en zich geen belangrijke overstroomingen voordoen za' over ongeveer twee weken de scheepvaart op den Donau hervat worden. Sedert de Donau on geveer 2 maanden geleden dichtvroor zijn om streeks 1200 schepen in het door Hongarije stroomende deel van de rivier vastgehouden. Ongeveer 35 pet. dezer schepen zijn onderweg naar Duitschland; o.m. 200 tankschepen en 400 graanschepen. Zeven Italiaansche schepen aangehouden. Italiaansche pers ziet verscherping in den toestand. (Vervolg van pag. 5). LONDEN, 6 Maart. Naar United Press ver neemt is het Italiaansche schip „Ernesto", me tende 7272 ton, aangehouden voor contrabande controle. Hierdoor is het totaal der aangehou den Italiaansche schepen op 7 gebracht waar van er zes met kolen waren geladen. De Italiaansche ochtendbladen publiceeren vol gens Stefani op de eerste pagina's de controle maatregelen der Baitsche autoriteiten tegenover de zeven Italiaansche vrachtschepen, geladen met Duitsche steenkool, wier vertrek uit Rotterdam door de weersomstandigheden vertraagd was. Deze maatregelen, zoo merken de bladen op, verscher pen het Italiaansch-Britsche geschil. De kwestie der verantwoordelijkheid ten aanzien van de verdere ontwikkeling der crisis in de be trekkingen tusschen beide landen doet zich thans in nog ernstiger vorm voor dan tot uiting kwam in de Italiaansche protest-nota. Men moet wel con- stateeren, dat men aan Britsche zijde tot dusver geen bewijs gegeven heeft van begrip voor een minnelijke regeling, waarover de Britsche bladen zoo vaak gesproken hebben. Men heeft in Londen geen rekening willen houden met het feit, dat alleen de buitengewoon strenge winter de Italiaan schepen verhinderd heeft te vertrekken voor 1 Maart, dus voor de toepassing van het embargo, aldus Stefani. Anti-Britsche demonstratie. ROME, 6 Maart (D.N.B.) Naar de „Popoio di Roma" uit Florence meldt hebben studenten uit protest tegen de aanhouding van Italiaansche ko lenschepen gepoogd te betoogen voor het Engel- sche consulaat. De politie trad echter op en wist de betooging te verhinderen. Onder het zingen van fascistische liederen trokken de studenten af. Nieuwe candidaat voor de Roemeensche olie.x Japan sluit overeenkomst met Roemenië. BOEKAREST, 5 Maart. Vandaag is ook Japan als concurrent op de Roemeensche olie- markt verschenen. Het teekende een handels overeenkomst met Roemenië, volgens welke het voornamelijk kaïcenproducten naar de Roe meensche markt zal verkoopen en door een over eenkomst met de Nationale Bank Roemeensche olie zal aankoopen. Hoewel over deze overeen komst op de Japansche legatie gisteravond geen bevestiging was te krijgen, werd in Roemeensche kringen verklaard dat de overeenkomst Dinsdag morgen was geteekena. Japansche katoenpro ducten zullen binnen de zes weken in Roemenië aankomen en de Roemeensche olie zal naar ver luidt via Engeland naar Japan verstuurd wor den. (United Press.) NOG GEEN BEKENTENIS VAN DEN ZWERVER LEEUWENKAMP. Confrontatie met mevromv Van der Gricndt. L. HAD ZICH DEN VOORAFGAANDEN NACHT BEDRONKEN. SOEST, 6 Maart. Nadat Leeuwenkamp, de dader van den moordaanslag op mevrouw van der Griendt, Zondagochtend van Den Haag naar Soest was overgebracht, is hij terstond voorgeleid voor den burgemeester mr. A. des Tombe, die hem in tegenwoordigheid van den inspecteur van politie, den heer Schreuder, een verhoor afnam. Aanvankelijk ontkende Leeuwenkamp alles. Hij wist van mevrouw van der Griendt niets af. Ook ontkende hij dat hij in het zomerhuisje was geweest, maar nadat hem verschillende feiten onder het oog waren gebracht, werd hij spraak zamer. Hij is echter een zeer voorzichtig man en bedenkt zich eenige malen voor hij iets los laat. Toen men dan ook niet veel wijzer van hem werd, is hij weer opgesloten. Maandagochtend deed L. weer eenige mededeelingen, die evenwel niet klopten. Bij zijn verhoor tracht hij uit te vorschen wat men van de zaak weet en tracht daarnaar zijn antwoord in te richten. Tenslotte bekende hij Maandag dat hij door mevrouw van der Griendt tijdens zijn aanwezigheid in het zomerhuisje zeer goed was behandeld. Hij heeft voorts nog mede gedeeld, dat hij Vrijdagavond 23 Februari naar Amersfoort was geweest, waar hij veel alcohol gedronken heeft. Hij had een fleschje mee naar het huisje genomen, waar aan hij zich dien nacht eveneens tegoed heeft gedaan. Zoo is hii in een roes gekomen. Hij weet niet wat hij den volgenden dag heeft gedaan. Hij herinnert zich nog alleen, dat mevrouw van «ier Griendt bij hem kwam. Maandag is de man met mevrouw van der Griendt geconfronteerd, in tegenwoordigheid van den inspecteur en twee agenten. Hij bleef echter onbewogen en vindt zichzelf den beklagens- waardigsten mensen. Door de verslagen van het gebeurde kwamen al spoedig allerlei verhalen bij den burgemeester van Soest binnen, dat men Leeuwenkamp had gezien. Drie berichten bleken juist te zijn, namelijk dat men hem te 's Graveland had gezien en dat hij in 'n garage was geweest om zich per auto naar Amsterdam te laten brengen. De chauffeur, die hem gereden heeft, verklaarde dat L. een aanzienlijk bedrag aan bankpapier bij zich had. dat vermoedelijk uit de woning van het slacht offer is ontvreemd. Uit een bericht uit Hilversum bleek, dat hij in een winkel was geweest om sigaren te koopen. In Amsterdam was men evenwel het spoor kwijt 3 Hij schijnt van Amsterdam In de richting Rot terdam te zijn vertrokken. In Pijnacker, bij Rot terdam, heeft hij een nacht in een tuinhuisje geslapen. Toen de eigenaal- des morgens in den tuin kwam, trof hij L. in het huisje. De bewoner wist niet. dat hij met den^dader van der- moordaanslag te Soest te doen had. L. kreeg nog kleeren van den heer des huizes. Hij is daarop naar Den Haag vertrokken, waar hij tenslotte werd gearresteerd. Leeuwenkamp zal morgen voor den officier van justitie te Utrecht worden geleid. Binnenkort weer door de luclit naar Berlijn? Postdienst wordt vermoedelijk reeds Maandag hervat. 's GRAVENHAGE. 6 Maart. In aansluiting op vroegere mededeelingen omtrent de onder handelingen, welke tusschen de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten gevoerd worden voor het herstel van de luchtverbinding Amsterdam- Berlijn, kan nu worden bericht dat aangenomen mag worden dat de Duitsche luchtvaartmaat schappij Deutsche Lufthansa haar tijdelijk on derbroken post- en vrachtdienst zal heropenen op Maandag 11 Maart a.s. De definitieve beslis sing van den minister van Waterstaat wordt dezer dagen verwacht. Intusschen worden de besprekingen voortgezet over het herstel van de luchtverbinding voor passagiers-verkeer tusschen Amsterdam en Ber lijn, welke dienst door de KL.M. in samenwer king met de DL.H. zal worden onderhouden. Bazar voor hel Brokkenhuis. Heden- en Donderdagmiddag wordt in het per ceel Iordensstraat. 73 te Haarlem een bazar ten behoeve van het Brokkenhuis gehouden. Vele per sonen, die met deze zoo hoogst nuttige instelling sympathiseeren, hebben er voor gezorgd, dat het een flinke bazar geworden is, die waard is druk bezocht te worden. Alle nuttige en fraaie artikelen, die hier zeer overzichtelijk staan opgesteld,'zijn geschonken, zooals diverse kleedingstuklcen, boe ken, handwerken, papiermanden, koffertjes, poets artikelen enz. Mensahen, die door het Brokkenhuis geholpen zijn, hebben uit dankbaarheid kleedjes ten verkoop geschonken: ook een aquarium met goudvisschen, waarvan veel werk is gemaakt. Van vele kanten kregen de dames van het comité hulp. Zoo hebben verpleegsters en nonnen geholpen met het over trekken van de bedjes en met andere werkzaam heden. Een banketbakker schonk gebakjes bij de thee. Een oude dame, die haar huis verliet om in een rusthuis te gaan wonen, gaf den inhoud van haar boekenkast; een andere dame, die in dezelf de omstandigheden verkeerde, een badstoel. Er zijn ook eenige attracties, zooals muziek en een grabbelton. Nu hopen de dames maar, dat de daadwerkelijke belangstelling voor dezen bazar groot zal zijn, opdat de voorraad kleeding steeds grooter zal worden. KENNEMER FILMLIGA. De eerstvolgende voorstelling van de Kennemer Filmliga zal plaats vinden op Dinsdag 12 Maart in het Gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, waai- de film Prof. Mamlock vertoond zal worden. Deze film is gemaakt naar het tooneelstuk van Friedrich Wolf. In de bekende Salamander-reeks die uitgegeven wordt bij N.V. Em. Querido's Uitgevers Maatschap pij te Amsterdam zijn in herdruk verschenen: Sam Levita's levensdans door Siegfried van Praag en Orient Express door A. den Doolaard. Bij de uitgeverij .Contact" te Amsterdam is het tweede deel verschenen van „Het leven van den mensch" door Dr. Fritz Kahn, in de Neder landsche bewei'king van Dr. Mr. W. Schuurmans Stekhoven. Bij L. J. Veen's Uitgeversmy. te Amsterdam is van Josef Weber verschenen: „Alles over uw hond", voor Nederland bewerkt door D. W. van Brouwershaven. Bij de Wereldbibliotheek in Amsterdam is de 17e druk verschenen van „Moeder" door Anna van Gogh-Kaulbach. Baron Lage Staël von Holstein: Kan Engeland den oorlog winnen? De Zeeoorlog en de neutralen. Baron Lage Staël von Holstein, Zweedsch des kundige op volkenrechtelijk gebied, geeft En geland weinig hoop op een overwinning in den huidigen oorlog, omdat zijns inziens Engeland niet in staat is een oorlog van langen duur te voeren. De schrijver noemt de moeilijkheden, die Engeland ondervindt met zijn import, waarvan de geheele Britsche volkshuishouding afhanke lijk is, en hij herinnert aan 't infiatiegevaar en. de tekorten op de betalingsbalans. Baron von. Holstein, die zijn gegevens aan Engelsche bron nen o.a. The Economist ontleent vraagt zich af welke voordeelen Engeland heeft van de opheffing van het Amerikaansche wapen-em bargo. Groot Brittannië heeft nog niets van zijn schulden uit den wereldoorlog afbetaald en de Amerikanen eischen bij hun leveranties thans boter bij de visch. Daarbij komt dat Goering's plan voor „zelfvoorziening" door de Britten wordt onderschat, ofschoon schrijver niet ontkent dat de Duitschers nog voor groote economische pro blemen staan. Verder wordt in deze publicatie een aantal kwesties behandeld betreffende de positie dei- neutralen. zooals de drie-mijlszöne. de controle ter zee, het, convooistelsel, het mijnengevaar en de Britsche „zwarte üjst". De schrijver komt krachtig op voor de onschendbaarheid van den particulieren eigendom ter zee. Het boekje verscheen bij W. J. Ort te 's-Gra- venhage. AMSTER.DAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 6 Maart 1940. 158 vette kalveren: le kw. 8086 c. 2e kw. 72- 78 c.. 3e kw. 60—68 c. per K.G. levend gewicht. 130 Nuchtere kalveren f 69 per stuk. 143 varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 6871, zware varkens 6871, vette varkens 68—71 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren: matige aanvo^f weinig eerste kwaliteiten. Handel vlug. Lagen, prijzen. Nuchtere kalveren: matige aanvoer, vlugge handel, iets hoogere prijzen. Varkens: matige aanvoer, stille handel, prijzen iets lager dan Maandag. Verloofd: M. J. C. POPPING O. D. MORING Prinsen Bolwerk 64, Haarlem. Berlin-Charlottenburg, Nordhauserstr. 34a. Haarlem, 10 Maart 1940 Volstrekt eenige kennis geving. Tot onze groote droefheid overleed heden plotseling onze innig geliefde Moe der, Behuwdmoeder en Grootmoeder, Mevrouw de Weduwe Wou trina Louise van IJsendijk geb. Metelerkamp, in den ouderdom van 73 jaar. Heemstede: C. P. CNOPIUS VAN IJSENDIJK N. CNOPIUS Durban (Z. Afrika) 2 Penlijn. 601 Currie Road: C. L. W. VAN IJSENDIJK M. J. VAN IJSENDIJK— KRUYS en kleinkinderen Haarlem, 5 Maart 1940 „Spaar en Hout" Liever geen bezoek De begrafenis zal plaats hebben op Vrijdag 8 Maart a.s. op de begraafplaats „Westerveld" na aan komst van trein 11.40 uur aldaar. ZOEKT UEEN 2de handsch rijwiel? Komt u dan bij ons eens kijken. Wij hebben een ruime sorteering. w.o. le kl. merken, alle solide gegarandeerd, de prijzen zijn nog niet verhoogd. A. KOELEMEIJER Breestraat 3, Telefoon 12647 Verruilen Emailleeren Reparee- ren. Dr. Otto Klipp's T alenschool ONDERWIJS In DUITSCH FRANSCH ENGELSCH NEDERLANDSCH STENOGRAFIE Opl. voor alle Praktijk- examens en „Akte L.O." Vraagt GRATIS prospectus! Kleverparkweg 142, Haarlem TELEFOON 13269 If you desire to be crammed by a crammer, kindly apply to Mr. DREES, Verspronckwcg 32 club- en orivélessen Wilhelminastr. 40 Tel. 11294 De eenige school met een wereld-reputatie! Dr. LADENIUS is eenige dagen NIET te consulteeren. (Polikl. St E. G. en Z. H. J. de Deo worden waargenomen). I.G.H.Luytjes-vanderSleen spec, arts voor rheum, ziekten, 7, 8 en 9 Maart geen praktijk wegens VERHUIZING naar Westerhoutpark 16 Frans M.O. Spaans M.O. R. WAFELMAN. Leraar M.O. Dipl. Handelshogeschool. Parijs César Francklaan 10. Heemstede Tel. 29983. Paaschhaasjes; 2 ons 27 CC Paaschhennetjes; 2 ons 27 ct. Tulpjes; 2 ons 27 ct POULETTA'S Chocolade kuikens; nieuwe vulling. 2 ons 35 ct Verkoop bij executie op Donderdag 7 Maart a.s. voor- midd. 11 uur aan den Janswe; no. 25 te Haarlem van een café Inventaris w.o. een orkestrion, een biljart enz. Bezichtiging een uur voor den verkoop. Geen opgeld. J. HOLLENBERG deurw. Hasselaersplein 29 Besch. Juffr. om 30 j. gevr. te Aerdenhout, zelfst. kunn. werken en koken, 45 per maand, Geen ruw werk Br. no. 3341 bur. van dit blad gevr. v. d. d. of v. d. en n. Mo delhuis RATJARI, Plein 2, Hrl. voor CORSET SPECIAAL ZAAK gevraagd. Brieven onder nr. 3338 aan het Bur. Haarl. Dagblad. D'oude zaak in de SCHAGCHELSTRAAT. Telefoon 10631. FLINK MEISJE gevraagd. Zelfst. kunn. koken en werken. Hulp aanw. Sal. 40 p. mnd. Br. met voll. inl. onder no. 644 Wénsing's Adv. Bureau Haarlem Gevraagd te Aerdenhout een JONGEMAN leeftijd pl.m. 18 jaar, voor on derhoud tuin en het stoken van centr. verwarming. Sollicitaties met opgave van verlangd loon, vorigen werkkring en referen ties no. 3337 bur. va*i dit blad Een nette Loopjongen gevraagd. J. KUIPERS. Kruisweg 35 Een nette flinke Loopjongen gevr. bij Firma KOK, Kruisweg 33 N.V. PAUL C. KAISER. Nic. v. d. Laanstraat 27-29, Hrl., vraagt een NETTE JONGEN leeft. p.m. 16 jaar, voor hulp v. d. chauffeur. Slagersjongen gevr., niet ben. 16 jaar. bij B. AMELUNG, Stuyvesantstr. 63. Voor rust en hulpbeh. aangeboden „Verzorging" bij Ged. Zuster. P. de Hooghstraat 2 Heemstede, telef. 19029 Vrij huis gevr., 3 slaapk. Kleverpark-om trek station. Br. met opg. indee ling en huürpr. no. G 42 Rouma en Co.. Amsterdam MILITAIR UNIFORM NAAR MAAT v.a. f55.- Wij verwerken uitsluitend 1ste soorten stoffen en fournituren. Civiel en Mil. Kleermakerij Zaa- nenlaan 171, tel. 23587 Zakenman vraagt Solide borg aanwezig. Br. no. 3339 bur. van dit blad Wegens vertrek ter overname agb. hallbank 22.50, een Fransche wieg met satijn deken f 25. Harmonica- bed 5. Alléén te zien Donderd. tusschen 4—6 uur Berliozlaan 7 Heemstede MEVROUW! Bel op14637 voor uw gebruikte meubelen en zolderopr. te verkoopen. I. VELLEMAN, Zij 1str. 62, ilaarl.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3