Hi Sovjet-aanvallen afgeslagen in de baai en op het schiereiland van Viborg en bij Kuhmo. Oorlogsleemng in Engeland. Britten houden Italiaansche kolenschepen aan. Belangrijke parlementaire dagen in Zwitserland WOENSDAG 6 MA"ART 1940 HAAKEEM'S DAGBEAD HET FINSCHE LEGERBERICHT: Russen berichten bezetting van eilanden Het Finsche legerbericht van Dinsdag luidt: „Te land: Op de Landengte van Karelië heeft de vijand den geheelen dag aanvallen gedaan op de eilanden in de baai van Viborg en op de noord westkust van de baai. Op het schiereiland aan den ingang van de baai van Viborg en de Vuoksi heb ben de Finnen een reeks plaatselijke aanvallen, waarvan de heftigste gericht waren op Ayrapaa en Pollakkla, afgeslagen. De strijd duurde den ge heelen dag. Op het oostelijk deel van de land engte storend artillerievuur. Bij Kuhmo werd den geheelen dag gestreden, de Finnen sloegen de aan vallen af en maakten zich meester van een aantal nesten van tegenstand. De vijand verloor meer dan 500 man. Verder valt niets nieuws te melden. Ter zee: De vijand poogde in de Finsche Golf over het ijs de eilanden Asö en Vederlak aan te vallen, doch de aanvallen werden afgeslagen. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft op 4 Maart Russische afdeelingen op het ijs van de Finsche Golf gebombardeerd en met mitrailleur- vuur bestookt. De activiteit van de vijandelijke luchtmacht beperkte zich tot enkele vluchten bo ven de landengte van Karelië en de gebieden ten noordoosten van het Ladogameer. Volgens bevestigde mededeelingen heeft de vijand drie vliegtuigen verloren". Het Russisch legerbericht van Dinsdagavond deelt mede: „Op 5 Maart hebben de Sovjettroepen op de Karelisahe landengte in het gebied van de baai van Viborg het eiland Ravansaari met de stad Ra«- vansaari bezet, evenals het eiland Suonionsaari, de stad Neetela ten noordoosten van Viborg en 1 K.M. ten oosten van het station Karisalmi aan de spoorlijn Viborg-Serdobol. In de andere sectoren van het front heeft zich niets van belang voorgedaan. De Sovjet-luahtmacht is opgetreden tegen de vijandelijke troepen en militaire doelen. 21 vijan delijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neer gehaald" Wat Finland noodig heeft. Uit Londen: Terwijl de kwestie van hulp aan Finland meer dan ooit de aandacht der Engelsche openbare meening vasthoudt, worden in Finsche kringen te Londen de volgende verduidelijkingen gegeven: Finland heeft allereerst jacht- en bombarde mentsvliegtuigen met grooten actieradius noodig, de eerste voor de verdediging der burgerbevolking en van het binnenland tegen de voortdurende Sovjet Russische luchtaanvallen, en voor de sa menwerking met de eigenlijke militaire operaties, de tweede om de Finsche bevelvoering in staat te stellen op haar beurt troepenconcentraties en ver bindingen van den vijand aan te vallen. Het ligt voor de hand, dat een zoodanige uitbrei ding van de Finsche luchtstrijdkrachten verster kingen met buitenlandsche vliegers noodig zou maken. Aan den anderen kant heeft het Finsche leger gebrek aan artilleriemateriaal. In het bijzonder heeft het dringend anti-tankkanons noodig. Voorts begint Finland, ondanks de hulp van de Zweed- sche industrie, zijn munitievoorraad te zien ver minderen. Tenslotte zijn de Finsche kringen in Londen van meening dat de troepen van maarschalk Mannerheim, die aan een verschrikkelijke beproe ving worden onderworpen, geleidelijk zouden moeten worden afgelost. Aflossing is slechts moge lijk, wanneer van buiten bij tienduizenden man- Groot 300 millioen p. st.: rente 3 pCt. De Britsche kanselier van de Schatkist, Sir John Simon, heeft in het Lagerhuis medegedeeld dat een oorlogsleening zal worden uitgegeven tot een bedrag van 300 millioen pond sterling. De looptijd zal van 15 tot 19 jaren bedragen. De leening wordt tegen pari uitgegeven. Zij zal 3 pet. rente geven. De inschrijving zal op 12 Maart worden openge steld en den volgenden dag worden gesloten. De leening zal in 1959 tegen pari kunnen worden afgelost, doch het ministerie behoudt zich het recht voor na 15 October 1955 tot aflossing over te gaan. Bij inschrijving zal 10 pet. van het bedrag moeten worden gestort, het overige op 15 April. Bij de indiening van de leeningsplannen heeft mi nister Simon o.m. medegedeeld dat de groote uitga ven tot nu toe zijn gefinancierd uit een extra belas ting, welke in September jl. was opgelegd, door een aanmerkelijke uitbreiding van het bedrag der schat kistbiljetten en ook de steeds toenemende opbrengst van de zeer succesrijke spaarcampagne, welke sinds November gaande is. Het beroep der regeering tot inschrijving op een groote leening was noodzakelijkerwijze vertraagd tot de markt daar rijp voor was. Ik stel mij voor, aldus Simon, aan niet-ingezeten inschrijvers zekere vrij stellingen van belasting te waarborgen in den geest van die in den grooten oorlog hebben gegolden. Er zijn schikkingen getroffen om het kleinen beleggers mogelijk te maken door tusschenkomst van de poste rijen in te schrijven voor bedragen van minstens tien pond en ten hoogste 1000 pond. Simon besloot met te zeggen dat hij de leening aanbeval aan allen, die gelden te beleggen hebben. In antwoord op een desbetreffende vraag weiger de Simon de toezegging te doen dat in de toekomst leeningen zullen worden uitgegeven op voorwaarden, welke niet minder gunstig zouden zijn dan deze. De Sovjetbomnien op Pajala. Russische regeerïng betuigt haar leedwezen. De Zweedsche legatie te Moskou heeft telegrafisch medegedeeld, dat de Sovjet-regeering, na inzake het bombardement van Pajala nogmaals een onderzoek te hebben ingesteld, vastgesteld heeft, dat een of twee vliegtuigen op 21 Februari, na den koers te zijn kwijtgeraakt, bommen hebben laten vallen op het gebied van Pajala De Sovjet-regeering heeft naar aanleiding van dit. dincident haar leedwezen betuigd. schappen komen ter versterking van de Finsche troepenmacht. De nationale industrie, behalve misschien op specialistisch gebied, maakt daarentegen geen scherpe crisis door. Aanvullende arbeidskrachten kunnen geleverd worden door de naburige Scan dinavische landen. Het probleem van steenkool- schaarschte doet zich practisch niet voor in een land, waar overvloedig hout is. Wat de kwestie der proviandeering betreft heeft Finland altijd vrijwel geheel in zijn binnenland- sohe behoeften voorzien met landbouwproducten en vleesch. Nagedachtenis van gevallen Belgischen vlieger geëerd. Van Cauwelaert en minister Denis aan het woord. De voorzitter van de Belgische Kamer van Cauwe laert, heeft Dinsdag in de zitting van de Kamer hulde gebracht aan de nagedachtenis van den lui- tenant-lieger Henrard, die is gevallen als slachtoffer van zijn plicht in de verdediging van de Belgische neutraliteit. Ook minister-president Pierlot bracht namens de regeering hulde aan den gevallene en deelde mede dat de regeering materieele en vooral moreele scha deloosstelling heeft gevraagd. Vervolgens gaf de minister van oorlog, generaal Denis, een overzicht van de omstandigheden, waar onder luitenant Henrard is gevallen. Nadat de beide andere toestellen van zijn escadrille buiten gevecht waren gesteld, heeft de gevallene niet geaarzeld het zwaarder bewapende Dornier-vliegtuig te achter volgen. Dit toont, dat de Belgische luchtmacht haar plicht weet te doen, aldus de minister. De Belgische pers schrijft met voldoening over het Duitsche aanbod van verontschuldigingen en schade vergoeding en tracht niet de beteekenis te verklei nen van het feit dat Duïtschland nogmaals officieel zijn instemming betuigd heeft met het Belgische sta tuut van onafhankelijkheid en onzijdigheid. Verschepingen uit Rotterdam niet meer mogelijk, zegt minister Cross. In het Engelsche Lagerhuis heeft Ronald Cross, de minister van oorlogseconomie, in antwoord op vragen over verschepingen van Duitsche steenkolen uit Rotterdam naar Italië, gisteren medegedeeld dat dien dag reeds twee schepen zijn aangehouden. Cross voegde hieraan toe: „Duitsche steenkolen, welke van Rotterdam naar eenige buutenlandsche haven worden uitgevoerd, zullen nu als prijs kunnen worden aangehouden". Shinwell (Labour) sprak over de ver schepingen uit Rotterdam en stelde de vraag: „Wanneer zal de minister in staat zijn dit lek te stoppen?" Cross antwoordde, dat hier sprake is van een misverstand, daar zooals hij reeds in zijn antwoord had te kennen gegeven alle schepen, welke thans als neutrale schepen varen en met Duitsche steenkolen uit Rot terdam komen, zuiien worden aangehouden. Op de herhaalde vraag van Shinwell of ,4e Duitsche steenkolen niet met Ita liaansche schepen van Rotterdam naar Italië worden vervoerd", verklaarde Cross, dat daar nu een einde aan is gekomen. Officieus wordt verklaard dat de regeering te Londen er zich ten volle van bewust is dat het besluit een diepen indruk heeft gemaakt op de Italiaansche regeeirng en het protest, behalve dat het speciaal slaat op het stopzet ten van den Duitschen overzeeschen kolenhan del, betrekking heeft op het geheele stelsel van het tegengaan van den uitvoer uit Duitsch- land. De speciale noodzaak voor Italië de steenkolen te hebben, welke het in groote hoe veelheden verbruikt, doch niet zelf produceert, werd van het begin af aan, door de Britsche regeering ten volle erkend; tot 1 Maart, toen besloten werd deze kostbare middelen om buitenlandsche credieten te verkrijgen aan Duitschland te ontzeggen, werden geen beletse len in den weg gelegd aan de leveringen door het Ruhrgebied. Er zijn pogingen gedaan tot overeenstemming te komen door de Italiaansche regeering Britsche in plaats van Duitsche steenkolen aan te bieden. Behalve de twee door minister Cross ge noemde schepen, (het zijn de „Crata" en de „Loassa") zijn er heden nog vier Italiaan sche kolenschepen uit Rotterdam afkomstig, te Duins aangekomen om te worden onder zocht. Dit zijn de „Numidia", de .Felce", de „Caterina" en de „Absirta". De Italiaansche schepen werden door Britsche oorlogschepen geëscorteerd. Men wacht met het uitladen op instructies uit Londen. Deze instructies worden niet voor Woensdag verwacht. Bovendien zijn nog vier Italiaansche kolen schepen uit Rotterdam vertrokken. Het zijn de „Integritas', „Semien", „San Luigi" en „Ischia". Thans bevinden zich nog zes Italiaansche kolenschepen te Rotterdam. Te Rome kreeg de correspondent van United Press den indruk dat de Britsche repliek op de Italiaansche nota inzake de kole«verschepingen officieele Italiaansche kringen zeer heeft ver rast. Men is er van oordeel, dat de situatie aan zienlijk is verscherpt door het snelle optreden der Britsche controle. De Italianen blijven bij hun argument, dat althans deze schepen be hooren te worden doorgelaten, daar zij vóór 1 Maart het Kanaal hadden moeten passeeren en slechts door weersomstandigheden zijn opge houden. Weliswaar behoeft men er nog niet aan te denken dat Italië als gevolg van de tegenwoordige situatie zijn houding van „non-belligerent" zal opgeven, maar men acht een ongunstige wending in de betrekkingen met Groot Brittannië niet onwaarschijnlijk. In de Italiaansche pers wordt het nieuws op een opvallende wijze gepubliceerd. Er zijn echter geen commentaren te vinden. Wel wordt uitvoerig weergegeven wat men in het buitenland denkt van den Britschen maatregel. Ook wordt melding gemaakt van Fransche voorstellen Italië de benoodigde kolen te leveren in ruil voor landbouwproducten. Te Berlijn wordt volgens United Press ver klaard, dat Italië de Duitsche kolen thans per trein zou kunnen ontvangen. Incident in de Belgische Kamer. Hubin van de zitting uitgesloten. Tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot erdediging van de nationale instellingen in de Bel gische Kamer heeft de rexist Degrelle de sociaal-de mocraten heftig aangevallen. Hij verweet hen de politiek, welke zij sedert het uitbreken van den oor log hebben gevoerd en voegde hen toe „op te houden met deze schijnheilige voorstellen". De socialist Hu bin snelde plotseling naar het spreekgestoelte en spuwde den leider der rexisten 'in het gelaat. De zit ting werd daarop onderbroken. Hubin werd van de zitting uitgesloten. Hij erkende, dat de maatregel verdiend was, doch verklaarde gewfoken te zijn, aangezien de commu nisten en Vlaamsch nationalisten de rexisten ver dedigden. Sumner Welles' bezoek aan Berlijn. Duitsche tegenspraak inzake geruchten. Naar aanleiding van de geruchten, welke in o loop zijn gebracht over de gesprekken van den Ame- rikaanschen onderstaatssecretaris Sumner Welles te Berlijn, wordt van bevoegde Duitsche zijde vast ;esteld, dat men overeengekomen was niets te pu- bliceeren over den inhoud van de gesprekken en dat alle betrokken partijen zich loyaal en strikt aan deze afspraak gehouden hebben. Deze geruchten missen eiken grondslag. De Japansche opmarsch in China gaat nog steeds met verbitterde gevechten gepaard. Een infanterie-afdeeling heeft halt gehouden «an den oever van de Tsentao in de provincie Hangoo Ministersverkiezing in een glazen huis. De dekking der twee milliard Zwitsersche franken voor de landsverdedi ging. Zwitserland houdt aan de vrijheid van meenings- uiting in de pers vast. ET Zwitsersche parlement heeft een bui tengewone winterzitting gehouden, die slechts vijf dagen duurde, doch wier ver loop iederen dag met groote belangstel ling ook gevolgd werd door hen, die in het alge meen voor politieke strijdvragen slechts weinig belangstelling hebben. De drie bovengenoemde onderwerpen trokken thans echter aller aan dacht. Dit is niet verwonderlijk. In een land, waar personen, eenmaal tot minister verkozen, tien jaar en langer aan het bewind plegen te blijven, beoordeelt men een ministersbenoeming anders dan elders, waar de ministers menigmaal van jaar tot jaar wisselen en menigmaal de tijd van gaan nog sneller op den, tijd van komen volgt! En wie zou onverschillig kunnen blijven, al was de politiek hem nog zoo onverschillig, vQor de be slissingen van het parlement over de nieuwe be lastingen, die hij te betalen zal hebben wegens de buitengewone staatsuitgaven tot versterking der landsverdediging en de mobilisatiekosten? Wie bovendien het krachtige vrijheidsgevoel der Zwit sers kent zal zich niet verwonderen dat de bevol king ook met aandacht van de beraadslagingen over de vrijheid der pers kennis nam, waar niet slechts aan Duitsche zijde, doch ook bij enkele Zwitsersche militairen de opvatting bestond dat de Zwitsersche pers meer aan banden moest wor den gelegd. Een ministersverkiezing in Zwitserland ge schiedt op een heel andere wijze als overal elders. Het is niet het staatshoofd, dat het nieuwe lid der regeering, al dan niet na raadpleging en op voordracht van den minister-president benoemt. In Zwitserland vindt een bijeenkomst van Kamer en Senaat plaats, waarin over de verschillende candidaat-ministers gestemd wordt, tot dat één hunner de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen heeft. En aan die verkiezing gaan ver gaderingen vooraf van de verschillende politieke fracties, waarin candidaten worden aanbevolen en candidaten worden bestreden, zonder dat hier omtrent den leden geheimhouding wordt opge legd. De verkiezing geschiedt als het ware in een glazen huis. Dank zij pers en radio kan iedereen zien wat er gebeurt, hoe het met de kansen van een candidaat staat. Dat dit stelsel van openbaarheid ook zijn na- deelen heeft bleek ditmaal weer. Want over de opvolging van Motta. die 28 jaar lang een sieraad van de regeering was geweest, is een weinig ver kwikkelijke strijd geleverd. De partijen waren het weldra erover eens dat Motta's opvolger (als lid der Zwitsersche regeering, niet als minister van buitenlandsche zaken: deze wordt door de regee ring zelf uit haar eigen midden aangewezen) we derom een Katholiek zou moeten zijn, die tot een der minderheden van Zwitserland wat betreft zijn moedertaal zou moeten behooren. Dus een Fransch-Zwitser, een Italiaanscli-Zwitser of een Romaansch-Zwitser! Er ontstond tusschen de Katholieken dezer verschillende landsdeelen een felle wedijver, aan welk kanton thans de eer zou te beurt vallen in de regeering vertegenwoordigd te zijn. Wallis, Fribourg, Tessino en Graubunden betwistten elkander de onderscheiding. Ieder kan ton trachtte de candidaten der andere kantons als onbeteekenend, als personen die niet het for maat van een staatsman hadden, voor te stellen. De strijd kreeg een persoonlijk karakter, dat al lerminst geschikt was den eerbied der bevolking voor dien candidaat te verhoogen, die tenslotte de overwinning zou behalen. De één werd te •heerschzuchtig, te hooghartig geacht, de ander te zxyak, te zeer een allemansvriend; de een was te jong, de ander reeds te oud; de een was te on verschillig, de ander te ijdel; de één was te idea listisch, de ander te materialistisch. Kortom, niet zonder leedvermaak der andere politieke partijen trachtten de Katholieken uit de Fransch-Zwit- sersche, Italiaansch-Zwitseersche en Romaansch- Zwitsersche kantons hun beste mannen weder zijds omlaag te halen! Het was waarlijk geen ver heffend gezicht. Gelukkig kan men nog van „eind goed, al goed!" spreken. In één der laatste dagen vóór de verkie zing kwamen de Tessiners nog met een nieuwen candidaat, die weldra de instemming van allen verkreeg, behalve die der sociaal-democraten en der Fransch-Zwitsers. Er bestaat alle reden te hopen dat Kamer en Senaat ten slotte door de keuze van dr. Enrico Celio uit het Tessino een ma nïn de regeering hebben gebracht, die tegen de verantwoordelijke regeeringstaak goed opge wassen is. De nieuwe minister is 50 jaar, doctor in de letteren, de wijsbegeerte en de rechtsweten schap, een hartstochtelijk aanhanger der Zwit sersche vrijheid en democratie, een man van overtuigingskracht èn grooten tact. Hij is 8 jaar kamerlid geweest en verliet het parlement slechts toen hij tot lid der kantonale regeering van Tes sino gekozen werd. Acht jaar lang toonde hij zich een uitstekend regeerder. Hij was. natuurlijk, een geestdriftig bewonderaar van Motta. Zijn eerste daad na de beëediging als minister was een krans- legging op Motta's graf. Tot een verdere bespreking der vraag van de vorming van een kabinet der ..nationale een dracht", waarin dan ook sociaal-democraten een plaats zouden verkrijgen, is het niet gekomen. Daarvoor was de strijd over de opvolging van Motta te opwindend! Doch vermoedelijk zal de regeering een voorstel tot Grondwetswijziging in dienen, opdat de socialisten tengevolge van de vermeerdering van het aantal leden der regeering van zeven tot negen hun intrede in de regeering zullen kunnen doen. in de Kamer volgen, die onmiddellijk na Paschen zal bijeenkomen, om minister Wetter's belasting plannen te behandelen. Volmaakte eenstemmigheid heerschte tusschen de woordvoerders van alle politieke partijen en den minister van justitie Baumann over de nood zakelijkheid van de handhaving van het recht der Zwitsersche pers haar eigen oordeel over de internationale gebeurtenissen te blijven uitspre ken. Voor de zooveelste maal werd het Duitsche standpunt, dat de neutraliteit van den staat ook aan de pers neutraliteitsverplichtingen zou opleg gen. beslist van de hand gewezen. Zeker, de pers van een neutraal land moet zich eenige terug houdendheid in den vorm der oordeelvellingent opleggen en zich natuurlijk van beleedigingen je gens het buitenland onthouden. Doch de bladen moeten de gebeurtenissen van Zwitsersch stand punt blijven bezien en beoordeelen. Zij mogen niet nalaten leiding te blijven geven aan de open bare meening, ook al zal daarbij kritiek op de op vattingen en handelingen der oorlogvoerende partijen niet achterwege kunnen blijven. Dezelfde eenstemmigheid bestond ook met be trekking tot de vrijheid der pers ten opzichte van de Zwitsersche militaire autoriteiten. Iedereen erkende dat in mobilisatietijd eenig toezicht op de pers noodzakelijk is. Iedereen erkende het recht van den Generalen Staf te beslissen, wat in het militair belang al dan niet voor openbaar making vatbaar is. Doch iedereen erkende ook dat het de burgerlijke en niet de militaire autoritei ten moeten zijn, die de eindbeslissing moeten hebben over de raadzaamheid van persbespre kingen over onderwerpen niet van militair, doch van politiek belang. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK Het spoorwegongeluk in Japan. Minder slachtoffers dan aanvankelijk opgegeven. Het aantal personen, dat bij het spoorwegongeluk in Japan om het leven is gekomen, is geringer dan men eerst vreesde. Thans blijkt dat de trein bestond uit twee goederenwagons en drie personenwagons, aarvan een leeg was en een ander onbeschadigd bleef. In totaal zijn 75 menschen getroffen: 37 wor den vermist, 15 dooden zijn geborgen en 23 werden gewond, waarvan 10 ernstig. PlROCPAMMA Heel wat rustiger dan de strijd om de opvolging van Motta verliepen de beraadslagingen in den Senaat over de dekking der uitgaven van 2\2 milliard Zwitsersche franken, die de versterking der landsverdediging en de mobilisatiekosten tot Juli a.s. veroorzaken zullen. De Senaat heeft zich met de voorstellen van den minister van finan ciën Wetter vereenigd, die een dekking der kos ten binnen korten termijn ten bedrage van 700 millioen franken beoogen. Deze 700 millioen zullen verkregen worden door de oorlogswinstbelasting, een heffing-ineens van 1'2—3 pCt. van de ver mogens en een offer van 250 millioen franken uit het devaluatiefonds der Zwitsersche Nationale programma. 5.20, 6.50 en 7.35 Gramofoonmuziek. Bank. De overblijvende 1800 millioen zullen moe- 7-5®8.20 Vroolijk programma. 8.45 tot sluiting: ten geleend worden. Voor de rente en aflossing Zie Deutschlandsender om 7.35 zal een gedurende 30 jaren te heffen „verdedi- BRUSSEL 322 M. gingsbelasting" dienen, door de inkomsten van 11 -2° en 12.301.20 Gramofoonmuziek. 4.20— boven 3000 franken jaarlijks tot een gezamenlijk 5.05 Muzikale causerie met vocale illustraties. 5.50 bedrag van 120 millioen per jaar bijeen te i en 6.20 Gramqfoonmuziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 DONDERDAG 7 MAART. HILVERSUM I 1875 en 414.4 RL AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.00 Fragmenten uit de operette „Les Saltimbanques" (opn.). 9.55 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en solisten. 12.30 AVRO- dansorkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmu ziek. 1.00 Romancers en soliste. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordr. 3.00 Brei en borduur- cursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.30 AVRO-Amusements orkest en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concert gebouw-orkest en soliste (ca. 8.55 Cyclus: Bou wers van Nederland overzee). 10.30 Gramofoon muziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO- Darts- orkest. 11.4012.00 Orgelspel. HILVERSUM II 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. .00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo foonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45^-1.10 Berich ten ANP, gramofoonmuziek). 2 00 Handwerkuur- tje, 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenuurtje. 3.30 Gramofoonmuziek, 3.45 Bijbellezing. 4.45— 4 55 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 All Round-sextet en gramofoonmu ziek. 7.00 Berichten. 7.15 Internationaal overzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8 00 Berichten ANP, her haling SOS-berichten. 8.15 Bidstonde voor het 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP.' actueel halfuur. 10.30 Marcando-ensemble en gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. ENGFI AND 391 en 149 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Tudor-sextet. 12.20 Br- richten. 12.20 BBC-Zangers. 12.501.20 Zang. 2.20 Geiger en zijn orkest. 2.50 Stedelijk orkest van Bournemouth. 3.35 Causerie ..Talking it over". 3.50 Cabaretprogramma. 4.20 Berichten. 4.35 Cau serie. 4.450 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Voor de boeren. 5.50 Gevarieerd programma. 6.20 BBC-Theaterorkest. 6.50 Zang. 7.20 Variété. 7.50 BBC-orkest 8.20 Berichten. 8.40 Causerie: War commentary. 8.55 Gevarieerd programma. 9.35 Korte kerkdienst. 9.55 Radiotooneel. 10.40 Brian Lawrance en zijn sextet. 11.20 Berichten. v RADIO-PARIS 1648 M. 11.10 en 11.35 Vereeniging voor oude instru menten. 12.05 Zang. 12.35 Pianovoordracht. 1.05 en 1.30 Vioolduetten. 2.20 Orkestconcert mmv. solist. 4.20 Radiotooneel. 5.20 Opera-uitzending. 8.50 Muzikale causerie. 9.35 Zang met toelichting. 10.05 Radiotooneel. 10.35 Chansons. 11.05 Lichte muziek KEULEN <36 M. 5 50 Omroep-Amusementsorkest. 7.40^—8.50 Gra mofoonmuziek. 9.309.50 Pianovoordracht. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroeporkest en -koor en solist. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Popu lair concert. 2.45 Muzikaaltusschenspel. 3.20 Leo Eysoldt's orkest en solist. 4.50 Folkloristisch brengen. Alleen de socialisten stemden tegen de ze belastingplannen. Zij zijn van meening dat de heffing-ineens van het vermogen tot 5 pCt. (in plaats van het maximum van 3 pCt.) zal moeten gaan en dat bovendien een successiebelasting moet worden ingevoerd. Op deze wijze zou de .verdedigingsbelasting" heel wat sneller de mobi lisatiekosten kunnen aflossen en daarna voor so ciale doeleinden ter beschikking kunnen staan. Zij achten een snelle aflossing der thans onver mijdelijk te maken schulden noodzakelijk, opdat de drukkende schuldenlast niet al te lang uitga ven voor de sociale en intellectueele ontwikkeling der bevolking in den weg zal blijven staan. De discussies hierover in den Senaat waren nog slechts een voorpostengevecht. De groote strijd zal Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest en gra mofoonmuziek. 9.05 Bidstond voor den vrede. 9.3010.20 Selectie uit de opera „Madame Butter fly" (gr. pl.) BKUSSEI. 484 RL 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.50—1,20 Gramofoonmuziek. 5.35 Zang. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor de soldaten. 7 50 Cabaretprogramma. 8.35 Radio-orkest.. 9.30 Zan» piano en fagot. 1010—10.20 Gramofoonmuziek! >F.,'TKrWhSKVtKK 1571 RL 7.35 Gevarieerd concert. 9.20 Berichten. 9 50 Hans Busch' orkest. 10.20 Politiek overzicht hierna: Omroeporkest. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.50—1.20 Militair pro gramma,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7