laatste BrnMen Ochtendbeurs Amsterdam dat KAN niet" 1 WOËN-SDAG 6 MAART 1940 HAARLE M'S DAGBLAD 7 Nog een derde vermiste Naar wij vernemen bevindt zich nog een derde vermist* O. II over wiens toestand men in het onzekere verkeert. Een d-;:— - Uok van de marinewerf is op de plaats van het onheil gearriveerd en men zal nu trachten den voorsteven te lichten. Het Duitsche legerbericlit. BERLIJN 6 Maart (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten oosten van den Moezel heeft een onzer pa trouilles een door de Engelschen bezette kazemat met sterke verliezen voor den vijand ontruimd en zestien man der bezetting gevangen genomen. Overigens valt er niets bijzonders te vermelden. AMSTERDAM, 6 Maart. Vanochtend is de „Jan Nieveen" van de reederij Nieveen te Am sterdam, uit de hoofdstad vertrokken om te trachten de scheepvaartverbinding tusschen Amsterdam en Lemmer, via het IJselmeer, te herstellen. De noord-westen wind van de laatste dagen heeft het ijs naar den zuidelijken wal van het IJselmeer gedreven. Het schip koos derhalve een noordelijke route en voer langs de kust tot Enkhuizen, waar het tijdig arriveerde. Tusschen Enkhuizen en Lemmer bevindt zich nog veel ijs. Het schip zal op dit gedeelte van de reis den vaarweg moeten openbreken. Der halve is het niet zeker wanneer het schip zijn doel zal bereiken. Wel wordt verwacht dat het voor het vallen van de duisternis in Lemmer zal aankomen. Verbinding HoornAmsterdam hersteld. Vanochtend zijn twee motorschepen, afkomstig uit Hoorn, in de Oranjesluizen gearriveerd. Op hun reis tusschen Hoorn en Durgerdam, hadden zij op sommige plaatsen met ijs te kampen ge had, doch over het algemeen was de tocht vlot verloopen. AANVAL OP VOORPOST VAN DE MAGINOT-LINIE AFGESLAGEN. Slachtoffers aan beide zijden ZESTIEN ENGELSCHEN GEVANGEN GENOMEN. Naar in een officieel communiqué van het Britsche expeditieleger wordt medegedeeld hebben de Duitschers Dinsdagochtend een aan val ondernomen op 'n Britschen voorpost in de Maginotlinie en daarbij eenige gevangenen ge maakt. De post werd heroverd en de vijand moest zich met achterlating van een doode terugtrekken. Twee Britsche soldaten werden gedood en een gewond. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht dat bij een succesvolle actie eener patrouille ten Zuid-Wes ten van Merzig, gisteren zestien Engelschen op Fransch gebied gevangen genomen zijn. Volgens een Belgabericht uit Luxemburg leg gen de Duitschers groote bedrijvigheid aan den dag aan den oever van den Moezel. Er worden balken en pontonniersmateriaal aangevoerd en barakken voor de troepen en versterkingswerken gebouwd. De Luxemburgse!) e autoriteiten hebben langs de Duitsche en de Fransche grens betonversper- ringen aangelegd. De bevolking blijft ondanks alles optimistisch Fransch legerbericht. PARIJS, 6 Maart. (Havas) Het legerbericht van Woensdagochtend luidt: „Gisteren tegen het einde van den dag plaat selijke artillerieactie. Gedurende den nacht be drijvigheid van patrouilles". BURGERLIJKc. SI AND Geruchten over conferentie van Sumner Welles met de Noordsche Staten. LONDEN, 6 Maart. (Reuter.) Reuter's diploma tieke correspondent verneemt dat de ambassade der Vereenigde Staten in Londen geen bevestiging heeft van de berichten over een conferentie tusschen Sumner Welles en de Amerikaansche gezanten in de Noordsche staten. De leden der ambassade sluiten de mogelijkheid van zulk een conferentie niet ge heel uit, maar merken op, dat indien een zoodanige conferentie zou worden belegd, de opdracht recht streeks uit Washington zou komen, of dat de schik kingen daartoe door Welles zelf van Lausanne uit. gedaan zouden worden. Sumner Welles 26 Maart reeds weer in de Ver. Staten? Aanslag op Britscli hotel. LONDEN, 6 Maart. Honderden werden vanmor gen in Mayfair gewekt door een bomexplosie, welke om vijf uur plaats vond. Dit was weer een geval van de activiteit van het I. R. A. De ruiten van een afdeeling van de Westminster Bank, welke in het deftige Grosvenorhouse hotel in Parklane gevestigd is. werden vernield. Er werd niemand gewond. (United Press). BLIJDE GEBEURTENIS IN GRIEKSCHE KONINKLIJKE FAMILIE VERWACHT. ATHENE 6 Maart (Reuter). De Kroonprinses van Griekenland hoopt eerlang het leven aan een tweede kind te schenken. Duitsche schepen verlaten Willemstad. WILLEMSTAD 6 Maart De twee Duitsche vrachtschepen „Mimi Horn" (4007 ton) en „Seattle" (7369 ton), die sedert het begin van den oorlog hier hun ligplaats hadden gekozen, zijn gisteravond ver trokken (United Press). VOOR DEN KANTONRECHTER Sneeuwploeg tegen auto. Op den Hoofdweg in de Haarlemmermeer was op-een avond in den barren wintertijd in Januari een 28-jarige jongeman uit Abbenes bezig met een tractor waaraan een sneeuwploeg was be vestigd den weg wat beter berijdbaar te maken. Dat is op zich zelf natuurlijk een loffelijk streven. Minder te loven was het, dat noch aan den tractor noch aan den sneeuwploeg een lichtje te bekennen viel. Daardoor was er een automo bilist tegen en sneeuwploeg gebotst, waardoor twee personen werden gewond. Het ging er nu maar om of een sneeuwploeg een voertuig was in den zin der wet. De ambtenaar meende deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden en eischte een geldboete van f 5 en tevens nog een van f 10 daar de verdachte zonder rijbewijs reed. De Kantonrechter maakte er twee boeten van f 5 van. Vervolgens moest ook de automobilist, een landbouwer uit Abbenes, zich hierna verantwoor den. Hij had met een snelheid van 25 K_M. ge reden en de ambtenaar meende, dat deze snel heid gezien de gladheid van den weg te groot was. Die snelheid moet namelijk niet alleen absoluut maar ook relatief laag zijn. Dat was hier niet het geval.Het was dien avond helder zicht en de autobestuurder had als hij goed had opgelet, den sneeuwploeg zeker gezien. De verdediger Mr. Goudsmit uit Hoofddorp, merkte op, dat de verdachte toch geen rekening kon houden met de fouten die andere weggebrui kers maakten in dit geval het rijden van den sneeuwploeg zonder licht. De kantonrechter was het daarmede niet eens en veroordeelde den verdachte conform den eisch tot f 6 boete. Sneeuw en schoensmeer. DE LUCHTBESCHERMING TE HAARLEM. De inzameling voor dc blokbrandspuiten. Wij hebben reeds medegedeeld, dat voor een goe de inrichting van de luchtbescherming te .Haarlem het een vereischte is, dat de beschikking verkregen wordt over een groot aantal blokbrandspuiten. De overheid neemt het groote materiaal voor haar reke ning, maar voor de blokbrandspuiten moet de bur gerij zelf zorgen. Wil Haarlem naar behooren zijn ingericht, dan zal voor deze blokbrandspuiten ongeveer f20.000 noodig zijn. Er is thans in de verschillende wijken een inza meling begonnen. Elk zal naar vermogen daaraan moeten büdragen. Het is nog niet bekend hoevee! het tot nu toe ingekomen bedrag beloopt, maar wel heeft men den indruk dat het behoorlijk gaat Enkele groote ondernemingen hebben flinke bij dragen toegezegd, maar ook onder de burgerij dring* het besef door dat alles gedaan moet worden om mede te werken om te kunnen komen tot de aan schaffing van dit materiaal. Van deze gelegenheid willen wij ook gebruik ma ken nog eens te wijzen op de noodzakelijkheid dat de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche ver- eeniging voor Luchtbescherming sterk in ledental wordt. Er zijn nu 3200 leden, maar dat is voor zoo'n vereeniging in een stad als Haarlem natuurlijk nog veel te gering. Als het verdubbeld is kan het bestuur zelfs nog niet tevreden zijn! VOORBEURSOVERZICHT. De handel op de Amsterdamsche wisselmarkt was hedenmorgen van kalmen aard. In het centrum der belangstelling stond wederom het pond sterling. Na de zeer flauwe houding, die het Britsche devies gisteren aan den dag legde, kon vandaag eenig her stel intreden. De verscherping der deviezen maatregelen in Engeland heeft aanleiding gegeven tot vrij omvang rijke buitenlandsche realisaties van in ponden lui dende effecten. De opbrengst hiervan wordt voor namelijk in buitenlandsche valuta omgezet hetgeen een drukkenden invloed uitoefent op de Belgische valuta, daarnaast vormt de overweging, dat in de naaste toekomst rekening moet worden gehouden met een nog geringere vraag naar sterlingwissels, een factor, die van niet te onderscheiden betee- kenis is. Het britsche devies opende op 7.33"ï tegen een officeelen koers van 7.32'/. gistermiddag. Tijdelijk was toen de noteering zelfs tot 7.31 gedaald. De fluc tuaties waren heden van beperkten omvang, zoodat de openingskoers zich gedurenden den geheelen och tend vrij goed kon handhaven. Voor Fransche francs was de stemming heden eveneens iets beter. Was de koers gisteren succes sievelijk na 4.16 tijdelijk tot 4.13'/* ingezakt, bij een officieele noteering van 4.15y2 later in den middag, vandaag werd op 4.16 geopend. Dit niveau bleei evenwel niet geheel behouden, aangezien de notee ring tot 4.15 3/4 terugliep, op welk peil de noteering bleef staan. De overige noteeringen waren slechts fractioneel veranderd. De Amerikaansche dollar daalde met 1/16 tot 1.88 3/16. De Zwitsersche franc werd tegen 42.20 afgedaan. Belga's bleven onveranderd 31.80'. f Duitsche marken 75.50. Voor de Scandinavische munteenheden werden de volgende koersen verno men: Kopenhagen 36.37 V2, Stockholm 44.85 en Oslo 44.77 Vj—42.771/2. Op de termijnmarkt steeg het disagio voor het pond'sterling tot niet minder dan 17/8 cents voor 1 maands ponden. Voor driemaands ponden kon men eveneens een sterke stijging waarnemen en wel tot 5 1/8 cents. Ook het agio voor den dollar was met 3/8 cents voor een maand en l cents vooi drie maanden iets hooger. Op de ochtendbeurs was de niet officieele effec tenhandel van geringe beteekenis. Locale waarden lagen nauwelijks prijshoudend in de markt, Ameri kaansche shares waren onvereenkomstig de iets betere noteeringen, die Wallstreet afzond, fractio neel hooger. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek.) Aanwinsten. Geneeskunde; Gezondheidszorg. Demelinne. Zelfverweer tegen brandgevaar en brand 1936. Hoff. Vergelijkend onderzoek omtrent den invloed van het huishoudelijk koken en van het conserveeren in blik op het vitaminegehalte van groenten 1931. Steenhuis. De statistiek en onze ziekenin- richtingen. 1939. Verkeerstechniek; Bedrijfsorganisatie; Han delswetenschappen. Autojaarboek 1939—'40; door Peppink. 1939. Jonckers Nieboer De Nederlandsche spoor wegen in caricatuur. 18391939. Soetekouw en Knol. Uiteenzetting van onderscheidene belasting-, handels- en sociale wetten; gevolgd door een verzameling vragen en opgaven betreffende handels- en wetskennis op onze examens: 10e dr. 1939. Verzekeringsbibliografie: Nederlandsche bi bliografie van privaatrechtelijke en sociale ver zekering en aanverwante vakken. 1922'37. Landbouw, veeteelt. Blink. Woeste gronden, ontginning en be- bossching in Nederland voormaals en thans. 1929. Bruggeman. Indisch tuinboek 1939. Pfeiffer. De vruchtbaarheid der aarde. 1938 Ru vs. Borders; hoe men ze maakt en onder houdt. 1939. Schiere. Het bedrijf van de zelfkazers in Utrecht en Zuid-Holland. 1938. Geschiedenis. Armstrong. Grey steel (J. C. Smuts). 1939. Böhl. Da.s Zeitalter Abrahams. 1931. Brasillach et Bardeche. Histoire de la guerre d'Espagne. 1939. Brouwer. Spaansche aspecten en perspectie ven. 1939. Cavaignac. Le problème hittite. 1936. SOCIALE WETENSCHAPPEN. Belloc, H., Herstel van privaatbezit. 1939. Genechten, R. v., Verminderde meer opbreng sten. 1932. Rausehning. H., De nihilistische revolutie. 1939. RECHTSWETENSCHAPPEN EN VREDESBEWE GING. Bart de Ligt; 1883—1938. 1939. Hudig, Johanna C., De criminaliteit der vrouw. 1939. Polak, M., Handboek voor het Nederlandsche handels- en faillissementsrecht. Dl 1. 1935. Vorstman, L. D., Onrechtmatige daden van der den tegenover partijen bij een overeenkomst. EXACTE WETENSCHAPPEN. Botley, C. M., De lucht en haar geheimen. 1939. Leusen, H. J. van, Landmeten on waterschappen. 1936. Met den landmeter op stap. 1936. HUISHOUDKUNDE. Koning-Manuel, E„ Soepen. 1939. AARDRIJKS-, LAND- EN VOLKENKUNDE. Domville-Fife, Ch. W. Things seen in Swit zerland in winter. 1926. Fanter, Else, Libia. 1933. Schmidt, C. W., Die Schweiz. c. 1930. Sleen, W. G. N. van der, Zweden ep Lapland. NEDERLANDSCHE en in het NEDERLANDSCH VERTAALDE ROMANS. Buck, Pearl S„ De patriot. 1939. Huxley, A.. De wateren werden stil. 1938. Jong, A M. de, Mustapha. 1939. Ridwit, F. C., De man van de weg. 1939. Vuyk, Beb, Het laatste huis van de wereld. 1939. Mexicaanscli verkeersvliegtuig vermist. MEXICO CITY, 6 Maart (Havas). Een ver keersvliegtuig dat met zeven passagiers en een bemanning van vijf koppen van hier vertrokken vas, wordt vermist. De mislukte Sovjet-aanval op de Finsche kust. STOCKHOLM 6 Maart (Havas). Laat in der. nacht zijn meer bijzonderheden over den aanval der Russische skitroepen bekend geworden. De skisol daten, die door lichte tanks gesteund werden, ruk ten in buitengewoon lange colonnes op. Het kwam echter niet tot een eigenlijk gevecht. De Finnen be perkten zich er toe den vijand te bombardeeren met bijzondere nauwkeurigheid. De bommen sloe gen enorme gaten in de Russsiche colonnes. De Finsche kustbatterijen onderhielden een sper vuur, dat de Russische gemotoriseerde troepen ver hinderde tot de kust te naderen. Het groote Russische offensief op het ijs in de Golf van Viipuri (Viborg) werd volgens de laatste berichten over een front van 20 kilometer breed ten uitvoer gelegd. De Russen slaagden er in zich op twee kleine schiereilanden te nestelen, doch men hecht daaraan in het geheel geen beteekenis, daar de Russen zich in een zeer blootgestelde positie be vinden en waarschijnlijk niet veel verder land inwaarts kunnen trekken. PARIJS 6 Maart (Havas). Van de Finsch- ZweeHsche grens verneemt Havas dat een Russisch bataljon het schiereiland Muhulahti Bereikt heeft, doch daar door Finsche afdeelingen is ingesloten. Een andere belangrijke strijdmacht der Russen, die van het eiland Lavan vertrokken is, rukt over het ijs op in de richting van Virolahti, dat halverwege tusschen Viipuri en Kotka ligt. Deze afdeeling moet bestookt door de Finsche luchtmacht, bijna 50 kilometer over het ijs afleggen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.33)4 Berlijn 75.50. Parijs 4.15)4 Brussel 31.81. Zwitserland 42.20. New York 1.88)4 12.— uur. Londen 7.33 Vi Berlijn 75.50. Parijs 4.15)4 Brussel 31.80% Zwitserland 42.20. Kopenhagen 36.37. Stockholm 44.85. Oslo 42.77Vi New York 1.88 3/16 Italië: Vrije lire 9.55 Reislire ï.95. Bankpapier 6.25. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 240V2—241 1 Philips 111. AKu! 37)437% Holland-Amerika Lijn 90. Beth. Steel 56)4—56 3 8 ex. div. U.S. Steel 43. Anaconda 22 7/8—22 15/16 ZANDVOORT DE INTERNATIONALE TOESTAND. Dinsdagavond sprak de heer L. J. Klein in Ons Gebouw voor de afd. Zandvoort van de S.D.A.P, over den Internationalen toestand. Nadat de voorzitter, de heer A. J. v. d. Moolen de bijeenkomst had geopend, kreg de heer Klein het woord. Spreker kon zich voorstellen dat het voor velen zeer moeilijk was in de tegenwoordige gebeurtenissen de groote lijn te vinden. Hij wil daarom den toestand van verschillende landen eerst afzonderlijk bespreken. Nederland bevindt- zich in een zeer bijzondere positie. Aan den eenen kant bevindt zich Engeland, dat de in- en uitvoer van goederen naar en van Duitsch- land wenschte te controleeren; aan den anderen kant staat Duitschland, dat alle schepen, die Engelsche havens aandoen dreigt te torpedeeren of gaat bombardeeren uit vliegmachines. Het op treden van Engeland tegen den uitvoer van Duitsche kolen via Rotterdam naar Italië is voor Rotterdam weer een ernstigen slag. De Scandinavische landen verkeeren in eer niet minder moeilijken toestand. De ertsver schepingen uit Zweden naar Duitschland ge schieden door de Noorsche territoriale wateren het is de vraag hoe lang Engeland dit nog zal toestaan. De positie van Engeland als prachtig geïso leerd land. dat beschermd werd door een mach tige vloot, is door de ontwikkeling van het vlieg tuig wel gewijzigd. Engeland blijft nog steeds de koopman. Frankrijk, dat zich steeds bedreigt voelt door Duitschland en in de laatste 70 jaar drie maai werd aangevallen door zijn Oosterbuur, zal ook in dezen oorlog harde slagen te incasseeren krijgen. Italië zal zich èn door zijn ligging in de Middellandsche Zee, die door Engeland kan wor den afgesloten en omdat het een katholiek land is, niet gauw de zijde van Duitschland kiezen Het optreden van Rusland, dat ln militair op zicht niet zoo sterk is gebleken, als verwacht werd, is te verklaren uit het feit, dat het een weg naar den Atlantischen Oceaan wil vrijmaken Voor Zweden en Noorwegen is het niet moge lijk openlijk partij te kiezen in dezen oorlog evenmin als voor Nederland. Spreker heeft be wondering voor het Duitsche propaganda mini sterie onder Goebels, dat een groot deel van dc, wereld overtuigde van den leugen, dat het ver drag van Versailles de oorzaak is van alle ellende Het arme Duitsche volk kon de oorlogsschatting niet betalen, maar daarna in 6 jaar 90 milliard voor bewapening opbrengen kon het wel. Zij klaagden over de hardheid van het verdrag van Versailles, maar was dit geen kinderspel verge leken bij alles wat Duitschland deed ln Oosten rijk, in Praag, ln Polen en tegen de Joden? De fout bij den vorigen vrede gemaakt,, meen de spreker te moeten zoeken in het feit, dat toen de feodale machten in Duitschland niet werden uitgeroeid. Na een kleine pauze werden door verschillends aanwezigen vragen gesteld, die door den heer Klein uitvoerig werden geantwoord. VELSEN Aantal werkloozen sterk gedaald. Het aantal geheel werklooze volwassen ar beiders. dat op 24 Februari jl. nog 2198 be- Troeg. daalde in de daaropvolgende week me' niet minder dan 327 en bedroeg jl. Zaterdag 1871. Deze sterke daling is te danken aan de verbeterde weersgesteldheid, doordat een ein de kwam aan de langdurige vorstperiode. „Voor 4.50 een heele kamet behangen en er bovendien 't behang en rand voor leveren. dat kén niet", heefi menig een gezegd Wij zeggen: „Ga de kamers maar eens bekij ken, die wij behangen heb ben" Ze zijn keurlgl En een goed papiertje zit er ook op! BEHANCCENTR ALE GIERSTRAAT 65 TEIEFOON 18401 lActv mqez. Mta./ HEEMSTEDE WELDADIGHEIDS VERLOTING KINDERFONDS P. T. T. Dezer dagen zullen de Heemsteedsche brievenbe stellers weer bij de inwoners aankloppen om loten te verkoopen ten bate van de weldadigheidsverloting voor het Kinderfonds P T T. Mogen velen weer voor dit mooie doel iets offeren! Men heeft dan de kans op een fraaien prijs. TENTOONSTELLING OVER BOLSJEWISME EN GELOOFSVERVOLGING. In de Gereformeerde hulpkerk aan de Camplaan wordt van 5 tot 8 Maart een tentoonstelling gehou den in zake bolsjewisme en geloofsvervolging, met het doel den bezoekers een beeld te geven van het streven der Communisten zoowel in Rusland als daarbuiten. Deze reiSende tentoonstelling bestaat in hoofd zaak uit foto's. Vriendelijke gidsen, goed met de toestanden in Rusland op de hoogte, wijzen den bezoekers den weg, beginnende bij het le deel, den geestelijken nood in Rusland, een ruime keuze biedend van de in Rusland verspreide platen van den bond van God- loozen. Een tweede afdeeling laat zien den stoffelijken nood der Russen. „De strijd tegen de kerken" geeft een beeld van de verwoesting der bedehuizen. Vele oude kerken en kathedralen zijn veranderd in opslagplaatsen en museums, of met den grond gelijk gemaakt. Talrijk zijn er de foto's en de namen van hen die zijn gevallen als slachtoffers van de geloofsvervol ging, vooral ook van predikanten. Men krijgt ook een beeld van de jeugdopleiding, geheel gericht op den strijd tegen het geloof. Men vindt hier het interieur van een anti-godsdienstig museum, pla ten uit Finland met de ernstige verwoesting en ook veel materiaal dat hier te lande tijdens de vorig* •verkiezing en bij andere gelgenheden verspreid i*. Een boekenkast biedt tenslotte een ruime keuze vaa lectuur tegen het bolsjewisme. ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR DE WERKLOOZEN. Het Algemeen Comité van ontwikkeling en ont spanning voor werkloozen had Dinsdag een ont- *panningsmiddag georganiseerd/die bezocht werd door vele werkloozen en hun vrouwen. De voorzitter, de heer C. A. M. Jonckbloedt open de de bijeenkomst en betreurde het, dat mej. Marina van Goudzwaard door ziekte verhinderd was, maar Henry Nolles en Jan Wiegman zouden dit gemis zeker aanvullen. Henry Nolles wist al direct met zijn goocheltoeren de talrijke aanwezigen te boeien. En de sprekende pop deed den lach gedurig door de zaal daveren. Vol bewondering was men ook voor het werk van den kunstenaar- Jan Wiegman die met houtskool humoristische teekeningen vervaardigde en ze op zeer humoristische wijze toelichtte. De heer Jonckbloedt dankte beiden voor den ge notvollen middag, en den heer Bulten, den secreta ris van het Algemeen Comité, voor het organiseeren van den middag. Tijdens de pauze werden de aanwezigen getrak teerd op thee en sigaren. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: C. Hageman, Iepenlaan 30, dames armbandhorloge; L. Nunnink, Heerenweg 17, goudfazant; J C. Boogaard. Jansstraat 56 r. te Haarlem, bankbiljet; G. v Keulen, Haemstedeplein 24, dameshoed; v. d. Wiel, Papaverstraat 14, te Haarlem, hond (spaniel); v. Bakel, Kastanjclaan 20, glacé handschoen; P. v. Baren, Havenstraat 25, handschoen; A. Warmerdam. Binnenweg 58, hand warmer; Rison, Sumatrastraat 20, handschoen; C. Prins, Berkelaan 25 te Bcnnebroek, hond (setter); F Marks, woonwagen. Hilversum 118, hond; Hes sels, Kastanjelaan 1, insigne; Bureau van Polite, goud kettinkje; Duin, Azalealaan 7, meisjesmantel; De Groot, Zandvoortschelaan 2, portemonnaie met inhoud; Bureau van politie, parapluie; Rooyakkers, Binnenweg 46, parapluie; Timmerman. Molenwerfs- laan 24„ rijwielbelastingmerk; mevr. v. d. Heijden, Camplaan 22, double ring met steentje; Rison, Su matrastraat 20, schooltasch; Woelders. Landzicht laan 20, boodschappentasch; P. Sleutel, Wilhelmina- plein 12, vulpen. IJMUIDEN vTarktberiehten en besommingen. Tarbot 11092 ct. per kg. Tong 100—80 et. per kg. Heilbot 10088 ct. per kg. Groote schol f 15.5011 50 per 50 kg. Middel schol f 19—14 idem Zetschol f 25—22.50 idem. Bot f 106.50 idem Schar f 16—8 idem Poontjes f 119.50 idem. Groote schelvisch f 2924 idem Middel schelvisch 3025 idem Kleinmiddel schelvisch f 3023 idem. Kleine schelvisch f 2815 idem Groote gul f 13.50—10.50 idem Kleine gul f 12.508.60 idem Wijting f 108.10 idem Versche haring f 11 idem. Kabeljauw f 45—22 per 125 kg. Vleet f 3.502 per stuk Leng f 2.25—1 per stuk Koolvisch f 1.050.30 per stuk. Rog f 2112 per koop BESOMMING TRAWLERS Manden 450 Utrecht IJM. 73 f 4730 545 Uiver IJM 384 f 5850 580 Libra IJM. 98 f 6630 365 Poolzee IJM. 77 f 4270 500 Prinses Beatrix IJM. 117f 5760 115 KW 103 f 1990 Besomming loggers: KW 76 f 2490, 4 f 2590, 5 1 2160, 155 f 1400, SCH 15 f 340 Besomming Deensche kotters: GG 892 f 1130, GG 69 f 1480 Besomming Nederlandsche kotters: IJM 210 f 960 IJM 23 f 1400 PORTEMONNAIE GESTOLEN. Door den groentehandelaar v. w te IJmul- den is aangifte gedaan van diefstal van zijn portemonnaie. inhoudende 'n bedrag van f 40. Later werd deze portemonnaie ledig terugge vonden Nog aenzeifden dag heeft de politie iemand uit IJmulden-Oost als verdacht van deze diefstal gearresteerd. Het geld werd grootcndeels in zijn woning gevonden. HAARLEM, 6 Maart. Ondertrouwd: .6 Maart: A. Wijnands en J. A. Kruithof G. H. Steffens en S. G. T. Crombeen, A. Ran en E. E. H. Kaspori. J. G. E. Handgraaf en C. B. G. Ruitenburg, M. van Norde en F. M. Dijkstra, H. M. Steffers en A. A. Seggelink. J. Jansen en S M. J. Ottolini, J. van Leen en A. F. Bötzel, E. Frank en H. Swaalf, J. va,n Nederpelt en A. J. Kuntze, F. J. Elslnga en S. M. Bakker, J. Wempe en J. H. van Dusschoten, P. A. van Zeventer en L. Harren, A. Kottman en M. Mulder, C. Maasdam en W. Bergsma, J. P. Heijne en M. J. A. van Roode. i. Nijssen en W. Kosters. Gehuwd 6 Maart: A. J. Molhoek en G. van Looij, A. M. Krielen en G. Domkema, J. Marijnis en D. Koelemeijer, T. Maerten en C. Hulshof, F. T. L. W van Voorst en J. M. Verkruissen, P. A. van Vuuren en C. Ruigrok van der Werven, K. Berghuis en H C. Barends, G. J- A. van de Kerkhof en C. H Beïjerbergen van Henegouwen; H. J. Balfoort en C. Penaat, L. J. Muller en M. van 't Hof, J. D. van Rooijen en C W. M. van 't Hof, H. J. Oolders en J. H. R. Janse. Bevallen: 3 Maart: C. Jansende Jong, d., 4 Maart A. J. Hoffschlag—Brugman, d„ E. Ver mond—van Everdingen, d., W. H. Brasser—Hop staken, z.. 5 Maart: R. M C. Ongena—Aerts. z„ C. M. HoltHoogeboom, z. Overleden: 5 Maart; J. van Trigt, 72 j., Ged. Schalkburger gracht. Kunt u zich grooter tegenstelling denken dan tusschen de witte, koele sneeuw, en de zwarte, kleverige schoensmeer? Ach, die sneeuw, daar zitten nog wel prettige herinneringen aan vast. Herinnert u zich nog meti hoeveel genoegen u in uw jeugd uw aar dige buurmeisje een afwassching met sneeuw gaf zoodat haar toch al frissche wangen blonken als sterappeltjes In de kristallen fruitschaal. Helaas, ook dit traditioneele HoDandsche win- tergenoegen blijkt te zijn ontaard. Een jong- mensch uit de Haarlemmermeer, die vergeefs trachtte bij een 19-jarige dienstbode in de pas te komen, besloot op zekeren dag wraak te nemen. Met behulp van een vriend werd het gezicht van het meisje flink gewasschen, echter niet met zeep maar metschoensmeer. Het .gevolg was dat behalve de teint van het meisje ook haar hand schoenen werden bedorven.. Van een schadever goeding wilde de flinke jongeman niet hooren en daarom had het meisje bij de politie haar beklag gedaan. Daardoor stond de schoensmeerheid thans voor den Kantonrechter terecht. De Offi cier vond het eerder een daad die men van een jongen van 10 jaar kan verwachten dan van menschen die den stemgerechtigden leeftijd al hebben bereikt Hij eischte f 5 boete of 5 dagen De verdachte vond dit wel wat veel, doch de Kantonrechter bracht hem het minderwaardige van zijn handelwijze nog eens duchtig onder het oog en veroordeelde conform. 1 Te weinig inkomen en vermogen opgegeven. Aan Amsterdammer tienduizend gulden boete opgelegd. AMSTERDAM, 6 Maart. De rechtbank veroordeelde een Amsterdamschen bedrijfsleider die onjuiste aangifte had gedaan voor de in komsten- en vermogensbelasting, tot een geld boete van tienduizend gulden, subsidiair zes maanden hechtenis. Het O.M. had zes weken gevangenisstraf geëischt. De man had tusschen 1935 en 1938 f 5.500 te weinig inkomen opgegeven. Ook zijn kapitaal had hij slechts voor de helft aan de belasting opgegeven. Bovendien had hij gesanctioneerd dat ook zijn ondergeschikten onjuiste opgaven aan de belastingambtenaren deden. Amsterdam—Lemmer via het IJselmeer. LAUSANNE 6 Maart. De Amerikaansche on derstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Sum ner Welles, zal Donderdag, Vrijdag en Zaterdag te Parijs vertoeven, waarna hij Zondag per handels vliegtuig naar Londen zal gaan. Naar verluidt zal hij zich hier op de hoogte stel len van een eventueele actie der geallieerden ten behoeve van Finland. Sumner Welles blijft Maan dag, Dinsdag en Woensdag in Londen. Gezegd wordt dat hij uit Washington de opdracht heeft ge kregen zijn bezoeken aan de Europeesche hoofd steden te beperken. Hij zou thans 26 Maart in de V. S. terug zijn. (United Press). Denemarken gaat besprekingen voeren met de belligerenten. KOPENHAGEN, 6 Maart. (Reuter.) Naar hier gemeld wordt zal Denemarken binnenkort bespre kingen openen met de oorlogvoerende landen over de rechten der neutralen en den oorlog ter zee Het is nog niet bekend of de besprekingen langs diplomatieken weg of door speciale onderhande laam gevoerd zullen worden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9