Veie aetmisten aan 011 qebotqw^ Financiering invaliditeits- en ouderdoms verzekering. Nieuwe heffingen bepleit. „Jonge Willem" niet beschoten. R IJ D A G 8 MAART 1940 HA ARE EM'S D A G B It A O 3 DONDERDAGMIDDAG omstreeks vijf uur, nadat de drijvende bokken de 0.11 op d ezandplaat achter de haven in Den Helder hadden gesleept en men er in geslaagd was het voorschip gedeeltelijk boven de oppervlakte van het water te hijschen, heeft men het luik boven het voorste batterij-com partiment voor den toren kunnen openen. Dit compartiment, dat vol water stond, is leeggepompt en vervolgens begaven zich een onderofficier en een matroos met een Drager-zuurstofapparaat naar beneden. Da$r troffen zij het stoffelijk overschot aan van den koksmaat O. Postma en van den sergeant-telegrafrct F. W. Steenvoort. De lijken waren bedekt met een laag olie. Zij werden met een bootje van den onderzeedienst, waarvan de vlag halfstok woei, naar het marinehospitaal vervoerd. Het stoffelijk over schot van het derde slachtoffer, den sergeant-torpedomaker G. S. Logmans, die zich tijdens de aanvaring in het voorste gedeelte van de boegbuiskamer bij de torpedo's bevond, is hedennacht geborgen. Rappor! der Staats commissie verschenen. uitengewoon heldhaftig gedrag van sergeant-telegrafist Steenvoort. MEN heeft een paar uur noodig gehad om de „O 11" naar het achtereinde van de haven te sleepen. De duikboot, door de drie bokken in de takels gehouden, werd door vier sleepbooten getrokken, n.l. een aan den voorkant en drie van achteren. De O 11 werd op de zandbank „Het Ruitje" in de nabijheid van de pyrotechnische werkplaats gezet. Donderdagmiddag om twee uur was men daar aangekomen. Bij hooger water werd de O. 11 verder boven de zandbank getrokken, zoodat het schip bij laag water droog kwam te liggen. Dit is echter eerst vannacht omstreeks twee uur ge schied. Toen de boot wat boven water kwam, bleek, dat de sleepboot „Amsterdam" de O 11 aan bak boordzijde van boven heeft geramd vlak voor het voorste batterijcompartiment en dat een ver ticale scheur is veroorzaakt van ongeveer een meter lengte en enkele decimeters breedte. Langs de kade hebben duizenden het sleepwerk. t zeer langzaam vorderde, gevolgd. Nu en dan was 0. 11, die voor twee derden schuin uit het water ik, zichtbaar. Nadat de koopvaarderschutsluis was gepasseerd, n het publiek het transport niet langer volgen, hter het z.g. Nieuwe Werk stopte het transport, it was, naar hierboven reeds gemeld, de bedoeling, tmen de O. 11 bij het wassende water steeds ver- r boven de daar liggende zandbank zou manoeu- eeren, om, wanneer bij laag water deze zandbank oog zou komen te vallen en het water uit het lip verwijderd zou kunnen worden, de slachtoffers bergen. Voorts zal men ook aan weerszijden een bekisting nbrengen, en het gat provisorisch dichten om het lip tenslotte naar het dok op de rijkswerf te kun- n sleepen. Wij werden door de marinedirectie in de gelegen- id gesteld daar het bergingswerk van dichtbij gade slaan. Met een sleepbootje arriveerden wij om- eeks kwart voor vijf bij het sleeptransport, waar in juist twee slachtoffers bleek gevonden te heb- n. Men was er in geslaagd het voorschip iets meer lichten, zoodat het geheele dek van de O. 11 even iven het water uitstak. Het schip maakte een luwe helling aan bakboordzijde. Men was juist be- deze helling naar stuurboordzijde over te bren- n, teneinde het gat, dat door de aanvaring was tstaan, boven den waterspiegel te krijgen. Aan den dood ontworsteld. Voor in de punt van de onderzeeboot, waar het lijk n den sergeant-torpedo-maker Logmans lag, heb- n 3 mannen met den dood geworsteld om hun le- in en het is slechts aan een van hen gelukt zich n den greep van den dood te ontworstelen. Sergeant-torpedomaker T. W. F. Auer, die zich et den verdronken sei-geant-torpedo-maker Log ans en den koksmaat in het voorste compartiment vonden had, heeft kans gezien het gat te bereiken, t door de aanvaring was ontstaan en daardoor lar buiten te kruipen. Alvorens zich in veiligheid te stellen, heeft deze ippere nog alle pogingen' in het werk gesteld om |n collega Logmans langs denzelfden weg te red- n. Auer vertelde bij stukken en brokken het vol- nde relaas: „Ik had mijzelf wonderlijk in bedwang en trok mij n de spanten op, tot ik boven mij een ruimte vond. aar geen water was, waar ik kon ademen. Lang- am ben ik toen op onderzoek gegaan, al gaf ik op it moment geen cent meer voor mijn leven. Maar grootste sensatie van mijn leven moest nog ko en. Even later vond ik, in het donker rondtastend, n stuk gereten wand van de boot en ik wist dat lar het gat moest zijn, waardoor ik gered kon wor- n. Ik verzamelde al mijn krachten en zocht Log ans op dien ik even later tegen het dek geduwd ind. Hij gaf geen teeken van leven meer, toen ik im aan zijn arm trok. Ofwel hij is doodgedrukt lor het water of hij heeft geen lucht meer gekregen. „Wij" kunnen er uit!" riep ik en trok uit alle macht n hem mee te krijgen. Tot aan mijn hals hing ik in de stikdonkere ruim- Logmans gaf echter geen teeken van leven meer. lodat ik volslagen moedeloos weer terugkroop naar i scheur. Daardoor kon ik toen naar boven komen i het verschrikkelijkste avontuur, dat ik heb mee maakt, was even later ten einde. Een held. Het. gedrag van den telegrafist-sergeant Steen- oort is dat van een held geweest. Op het moment van de aanvaring bevond hij ich in het tweede compartiment, waar de electri- che batterijen zijn opgesteld. Sergeant Steenvoort eeft op het allerlaatste moment de telefonische rder gekregen het luik tusschen zijn comparti- lent en de centrale onder de commandobrug te luiten. Hij heeft deze order uitgevoerd Het luik moest door hem gegrendeld worden en ergeant Steenvoort moet. terwijl hij de grendels oot, beseft hebben, dat hij zich waarschijnlijk in ijn graf opsloot. Doch luitenant Stenmetz, die het immando op zich had genomen, had hem een or- er gegeven en deze heeft hij zonder aarzelen uit- evoerd Even 1?'— of misschien wel op hetzelfde mo- ient is he' .vater ook zijn compartiment binnen- edrongen. Voor Steenvoort was geen redding mo- elijk: het zeewater heeft de batterijen aangetast en aarbij vormt zich chloorgas dat, mocht er nog ucht in het compartiment aanwezig geweest zijn, eze volkomen heeft vergiftigd. Dit zijn enkele momenten uit het drama van de O. 11, die wij aan de hand van hetgeen wij zagen en hoorden, hebben kunnen reconstrueeren. Aan boord hebben zich bevonden: Luit. ter zee 2e ld. H. A. W. Goossens, comman dant, luit. ter zee 2e kl. F. Steinmetz, oudste offi cier, officier mar. stoomvd. 2e kl. W. D. J. Gestel, hoofd machinekamer, bootsman W. E. Anders, kwartiermeester C. de Leeuw, matroos le klasse J. v. d. Meulen, matroos le klasse J. Spijkerman, matroos le klasse C. L. Zewald, matroos 3e klasse D. Iieyligers, matroos 3e klasse C. van Toor, ma troos zeemilicien J. Gnodde. sergeant monteur, H. Kwast, sergeant monteur H. M. Scharp, korporaal monteur T. Riesstra, korporaal monteur J. Koger, sergeant torpedomaker T. W. F. Auer, korporaal torpedomaker J. v. d. Plas, korporaal torpedoma ker J. J. Kuiper, sergeant machinist H. M. van Yeen, sergeant machinist P. R. van Niersen, ser geant machinist M. Mulder, korporaal machinist G. Veenendaal, korporaal zeemilicien C. Cijs, kor poraal zeemilicien J. Kok, stoker olieman H. J. Schapenk, stoker zeemilicien B. Heistek, stoker lste klas J. Ennik, korporaal telegrafist A. Midde- Iink, sergeant telegrafist F. W. J. Steenvoort, om het leven gekomen, koksmaat O. Postma, om het leven gekomen, sergeant torpedomaker G. L. Log mans, om het leven gekomen. DE VERBINDING HAARLEM MET DEN WEG HILVERSUM—UTRECHT. De kortste verbinding tusschen Haarlem en Hil versum met vermijding van Amsterdam wordt, zoo schrijft ons de A.N.W.B., gevormd door de pro vinciale wegen in Noordholland en Utrecht, via Hoofddorp, Uithoorn, Vinkeveen, Loenersloot en Vreeland. Behoudens het gedeelte tusschen Vinkeveen en Loenersloot en de overbrugging van de Vecht bij Vreeland, is dit traject geheel vernieuwd of in goed bruikbaren staat. De werkzaamheden voor den bouw van een nieuwe brug zijn inmiddels aangevangen, maar voor den aanleg van het wegvak Vinkeveen Loenersloot, heeft de provincie Utrecht tot nu toe nog. geen gelden beschikbaar kunnen stellen, daar de kosten zeer hoog zijn tengevolge van de slechte gesteldheid van den bodem ter plaatse. Dit nog ontbrekende deel beteekent een groot ongerief voor het verkeer, terwijl bovendien de gereed zijnde wegen niet tot hun recht kunnen komen, zoodat spoedige aanleg dan ook dringend noodig is. Zooals dezer dagen reeds werd medegedeeld, heeft provincie Utrecht thans met het Rijk een fi- p.ancieele regeling getroffen, waarbij uit het cre- diet voor werkverruiming onder bepaalde voor waarden een bedrag kan worden geleend voor de uitvoering van dit werk, waarvoor een ontwerp besluit aan de Staten is aangeboden. „Stuyvesant" in het land terug. Met de bemanning van de „Alkmaar" aan boord. Donderdagavond is het stoomschip „Stuyve- sant" van de K.N.S.M. in Nederland terugge keerd. Te kwart over zeven kwam het schip te IJmuiden aan. Zooals bekend, had de „Stuyvesant" de leden van de bemanning van het stoomschip .„Alk maar" van dezelfde maatschappij, dat op 18 Fe bruari nabij de Kaap Verdische eilanden is ge strand en geheel verloren ging, aan boord. De bemanning, die na de stranding een nabijgele gen rots wist te bereiken, werd opgepikt door het s.s. „Farmsum" van de Stoomvaart Maatschap pij „Oostzee", van welk schip zij een dag later werd overgezet op de „Stuyvesant". Van de veertig leden der „Alkmaar"-beman ning gingen er 33 in IJmuiden van boord, ten einde zich per spoor naar hun respectievelijke woonplaatsen te begeven. Twee opvarenden bleven aan boord van de „Stuyvesant" om de verdere reis naar Amsterdam mede te maken. Mgr. A. F. Diepen 25 jaar bisschop. Donderdag is in Den Bosch het zilveren bïs- schops jubileum gevierd van Mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch. Op zijn wensch echter is de herdenking van zijn bisschopswijding tot een ker kelijke viering beperkt gebleven, waartoe de kathe drale baseliek van St. Jan te 's Hertogenbosch op luisterrijke wijze was versierd. Om tien uur heeft Mgr. Diepen een pontificale Heilige Mis gecelebreerd, welke door tallooze geestelijke en wereldlijke autoriteiten werd bij gewoond. Na afloop van deze plechtigheid gaf Mgr. Diepen krachtens bijzondere faculteit van den Paus den Pauselijken zegen met vollen aflaat Hierop werd het Te Deum aangeheven. Na de pontificale plechtigheid heeft ten paleize van den bisschop het hoogwaardig kapittel aan Mgr. Diepen de feestgave van het diocees aangeboden, bestaande uit de oprichting van parochieele af dee lingen van het liefdewerk voor arme kerkten in alle parochies van het bisdom en van bijzondere giften en toezeggingen voor dat liefdewerk door kerk besturen en kloosters. Vice-admiraal Ferwerda verlaat den dienst. Bij K.B. van 6 Maart is met ingang van den 8sten Maart 1940 aan den vice-admiraal H. Fer werda, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend met dankbetuiging voor de vele goede en gewich tige diensten door hem aan den lande bewezen. Aangezien door het Rijk o.a. de voorwaarde is gesteld, dat met het werk vóór 15 Juni a.s. moet worden begonnen, mag worden verwacht, dat dit werk spoedig, nadat de. Staten aan dit besluit hun goedkeuring hebben gehecht, ter hand zal worden genomen. Dat ook door de provincie Noordholland dit be sluit op hoogen prijs wordt gesteld, moge blijken uit het feit, dat door haar een subsidie is toege zegd van f 150.000, indien met het werk spoedig wordt begonnen en dit regelmatig zal worden voort gezet. De verbinding is ook van belang voor het verkeer uit de richting Haarlem met Utrecht en het zuid oosten van ons land, omdat de weg bij Loenersloot aan zal sluiten op den nieuwen Rijksweg Amster damUtrecht, waarvan het eerste gedeelte 12 Maart a.s wordt aanbesteed. INTERNATIONALE VERSPREIDING VAN FILMS MET EEN OPVOEDKUNDIG KARAKTER. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot goedkeuring van de toetreding tot het verdrag ter bevordering van de internatio nale verspreiding van films met een opvoedkun dig karakter van 11 October 1933, zooals gewij zigd door het proces-verbaal van 12 September 1938. Thans is verschenen het rapport van de staats commissie inzake de financiering van de invalidi- teits- en ouderdomsverzekering. Deze commissie is ingesteld bij Kon. besluit van 6 Februari 1939 en had de opdracht, zich daarbij stellende op het standpunt van onverkorte hand having van het beginsel der verplichte verzekering, te adviseeren omtrent: a. een regeling van de financiering der over heidsverplichtingen, verband houdende met de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering en met de vrijwillige ouderdomsverzekering, na het expireeren van de thans geldende wettelijke regelen omtrent die financiering; b. de wenschelijkheid om, voor zoover het be treft de self-supporting invaliditeits- en ouder domsverzekering, wijziging te brengen in het stel sel van kapitaaldekking van verzekeringsaanspra ken, zooals dit thans geldt. In haar uitvoerig rapport komt de commissie tot de volgende conclusie en voorstellen. Het stelsel van kapitaaldekking van aan spraken als financieel systeem der invalidi teits- en ouderdomsverzekering wordt door de groote meerderheid der commissie aanbe volen. Het thans bestaande invaliditeits- en ouderdoms- fonds moet volgens de meerderheid der commissie worden gesplitst in een verzekeringsfonds, waarin uitsluitend ondergebracht moeten worden, alle" verzekeringen, resp. deelen van verzekeringen, die een „selfsupporting" karakter dragen, en een aan vullingsfonds, waarin alle andere verzekeringen, resp. deelen daarvan moeten worden tezamen ge voegd. Dekking der tekorten. Ten aanzien van de dekking der tekorten in de beide genoemde fondsen en van de financiering der staatsbijdragen doet de meerderheid de volgende voorstellen: 1. afgifte aan het verzekeringsfonds van een 4 pet. schuldbekentenis, groot 490 millioen gulden, ten laste van den staat: 2e. staatsbijdragen aan het aanvullingsfonds ten laste van den gewonen dienst, voorloopig groot 40 millioen gulden per jaar plus admi nistratiekosten: 3. financiering door den staat van de gratuite uitkeerïhgen van het aanvullingsfonds door afgifte van schuldbekentenissen, voor voor zoover de financiering niet plaats vindt ten laste van den gewonen dienst: 4. geleidelijke amortisatie van deze schuld bekentenissen, naarmate de staatsfinanciën zulks toelaten; 5. na afloop van dc in de bezuinigingswet getroffen regeling heffing van nieuwe belas tingen of verzwaring van bestaande heffingen, waarbij inzonderheid wordt gedacht aan ac cijnzen of daarmede overeenkomende heffin gen en aan de heffing eener algemeene pro- portioneele belasting van alle inkomens: een en ander in den vorm van bestemmingsbelas tingen ter beschikking te stellen van het aan vullingsfonds Belegging der fondsgelden. Met betrekking tot de belegging der fondsgelden -vorden de volgende voorstellen gedaan: a. de groote meerderheid der commissie acht het gewenscht om binnen het kader der huidige beleg- gingswet in de toekomst uitbreiding te geven aan ie belegging in hypothecaire geldleeningen VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. Op de Jaarbeurs. De Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming is op de Jaarbeurs, die van 5 tot 14 Maart gehouden wordt, vertegenwoordigd in een stand op de 4e étage. Ten einde een geslaagde en zoo volledig moge lijke inzending van luchtbeschermingsartikelen en materialen te verkrijgen werd contact ge zocht met *en medewerking verkregen van 22 firma's, die op luchtbeschermingsgebied werk zaam zijn. Hierdoor is het mogelijk geworden een belang wekkend overzicht te geven van de belangrijk ste materialen en artikelen. Een volledige schuil plaats wordt tentoongesteld. Er is een speciale inzending op het gebied van eerste hulp. De vereeniging gebruikt deze gelegenheid om een doelmatige propaganda voor de zelfbescher mingsgedachte te voeren. Door combinatie van propaganda en instruc tie is een goed geheel verkregen. Bezoekers van de Jaarbeurs wordt dan ook aanbevolen deze stand eens te gaan bekijken b. de kleinst mogelijke meerderheid acht uitbrei ding van het beleggingsveld met onroerende goe deren gewenscht; c. de groote meerderheid der commissie acht in elk geval uitbreiding van de beleggingsmogelijk heden door aankoop van onroerende goederen in geval van executie van hypotheken bij onvoldoen de vraag van derden naar de geëxecuteerde pan den wenschelijk; d. de meerderheid der commissie acht uitbrei ding van het beleggingsveld met buitenlandsche obligaties, luidende in buitenlandsche valuta, on- gewenscht; daarentegen acht de kleinst mogelijke meerderheid der commissie uitbreiding van het be- leggingsgebied met buitenlandsche obligaties, lui dende in Nederlandsche valuta, gewenscht: e. de kleinst moelijke meerderheid der commis sie acht het openen van de mogelijkheid tot beleg ging in aan deelen van binnen het rijk gevestigde ondernemingen gewenscht: 2, Organisatie der beleggingsorganen: a. aanvulling van den centreen belcggingsraad met vertegenwoordigers van de" verschillende groe pen in het bedrijfsleven werd door een kleine meer drheid der commissie verworpen: b. aanwijzing van een vertegenwoordiger van de rijksverzekeringsbank in den centralen beleggings- raad wordt door een kleine meerderheid der com missie aanbevolen: c. de grootst mogelijke meerderheid der com missie acht het gewenscht, dat het bestuur der rijksverzekeringsbank^ in de vergaderingen van den centralen beleggingsraad zal worden toegela ten, ten einde aldaar adviseerende stem uit te brengen over zaken, de rijksverzekeringsbank be treffende: d. de groote meerderheid der commissie acht het gewenscht, dat aan den centralen beleggingsraad de verplichting wordt opgelegd om jaarlijks een verslag betreffende het door dit lichaam gevoerde beleid uit te brengen en te publiceeren: e. de groote meerderheid der commissie beant woordt ontkennend de vraag of decentralisatie van het invaliditeits- en ouderdomsfonds door middel van afzonderlijke bedrijfsfondsen zou kun nen leiden tot een betere oplossing van het beleg- gingsvraagstuk. 3. Ter voorkoming van storingen op de kapitaal markt in tijden van dalenden rentestand, beveelt de meerderheid der commissie aan om aan het ver- zekerirgsfonds de mogelijkheid te openen gelden, waarvoor op de kapitaalmarkt geen aantrekkelijke belegging tc vinden is, op langen termijn aan den staat beschikbaar te stellen tegen vergoeding van een normale rente voor leeningen met langen looptijd. Een bom viel op 20 voet afstand van het schip Het s.s. „Jonge Willem" dat op weg van Pa lestina naar Rotterdam in het Engelsch Kanaal door een onbekend vliegtuig is aangevallen, is Donderdagavond te Rotterdam aangekomen. Het schip, dat nog geen jaar oud is, toonde geen sporen van beschadiging en de kapitein, de heer G. Kamps, deelde prompt mede, dat alle berichten over een beschieting uit de lucht ge grepen zijn. „Er valt slechts écn feit te constateoren", zoo vertelde de kapitein. De „Jonge Willem" is in den nacht ran den tweeden Maart plot seling aangevallen door een groot vliegtuig van onbekende nationaliteit, dat een bom uitwierp. Die bom viel op eenigen afstand van het schip in zee en daarna is het vlieg tuig verder gevlogen en heeft ons verder met rust gelaten". Hieruit blijkt, dat de berichten over een aan val, waarbij de dekken van het schip met ma chinegeweerkogels werden bezaaid, volkomen op fantasie berust hebben, want aan het dek noch aan de brug was ook maar een spoor van be schadiging waar te nemen. Het blijkt, dat slechts een paar leden van de bemanning het vliegtuig hebben gezien, want op het moment van den aanval, die slechts enkele seconden duurde, lagen de meesten van de 24 opvarenden in hun kooien. Slechts de eerste en tweede stuurman stonden, op de brug. omdat juist de wacht was afgelost. Het was donker en daardoor kon men de natio naliteit van het vliegtuig niet vaststellen. Direct nadat de bom uitgeworpen was, kwam de vlieger terug en cirkelde eenmaal om het schip heen. Klaarblijkelijk heeft de piloot toen zijn fout be merkt, want hierna verdween het toestel on middellijk, de explosie op ongeveer twintig voet van het schip deed dit echter zeer hevig trillen en de bemanning, die door het geluid en den schok gewekt werd, snelde naar het dek om de plaats bij de sloepen in te nemen. Een tweede aanval bleef echter uit, en een voor een begaven de mannen zich weer naar hun logies. Hun nachtrust zou echter nogmaals verstoord worden. Omstreeks half zes bemerkte de uitkijk, dat aan den horizon vlairumen oplaaiden en aangezien men begreep dat het een schip moest zijn dat in nood verkeerde, gaf de kapitein bevel van koers te veranderen om hulp te bieden. Het duurde ruim een uur voor men in de nabijheid van het brandend schip kwam Het bleek het Engelsche passagiersschip „Domala" te zijn, dat door een Duitschen bommenwerper was aangevallen. Toen de „Jonge Willem" aankwam waren reeds ver schillende Britsche torpedojagers bezig met het reddingwerk en radiografisch werd den kapitein van de „Jonge Willem" verzocht te trachten enkele sloepen op te nemen. Dit was niet ge makkelijk, want er stond een hooge zee en een zware wind. Het gelukte de bemanning van de „Jonge Willem" echter om de inzittenden van drie red dingbooten aan boord te nemen. In de eerste boot zaten drie Britsch-Indiërs, waarvan er twee stervende waren. In de tweede boot bevonden zich 7 Engelschen en 41 Britsch- Indiërs. die allen hoewel uitgeput nog in leven waren en aan boord van het Hollandsche schip van het noodige werden voorzien. De derde sloep bevatte 3 Engelschen, waaiwan er een reeds over leden was. Met de geredden en de drie lijken aan boord is de „Jonge Willem" toen teruggevaren naar een havenplaatsje in Engeland, waar de schip breukelingen aan wal werden gebracht. Hierna kon kapitein Kamps de reis naar Rotterdam voortzetten. De „Jonge Willem" had een lading sinaasappel len in en wat stukgoed. -1 De drijvende bokken zijn er na hard werken Donderdag in geslaagd de gezonken duikboot „O. 11" boven water te brengen en naar het achtergedeelte der haven van den Helder te sleepen

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5