Staat van beleg zoo noodig over groot deel van het land. Mobilisatieclubs zullen geen politiek beoefenen. Het crediet aan Finland. Delfzijl" werd onverhoeds aangevallen Van Celder Zonen ging het goed in 1939. ZATERDAG 9 MAART 1940 H A A R E E M'S DAGBEAD EERSTE KAMER DEN HAAG Vrijdag. Minister Dijxhoorn, die zijn waardeering uitte voor wat door de weermacht reeds is gedaan en zijn deernis met de gevallenen tijdens de mobilisatie, stelde vast, dat er al heel wat van den vroegeren achterstand ten aanzien van onze defensie is inge haald. Overtuigd van de beteekenis van goede oefeningen, kan de bewindsman meedeelen, dat er zooveel mogelijk geoefend wordt in het schieten. Versnelling van het tempo van de oproepingen van recruten is niet wel doenlijk wegens tekort aan kader. Zoodra de gewone lichting 1940 in October zal zijn opgekomen, zal overwogen moeten worden of de gewone dienstplichtigen der lichting 1941 dan wel de buitengewoon dienstplichtigen 1937 den voorrang zullen dienen te hebben. Men bedenke overigens, dat het meerendeel van de buitengewoon dienstplichtigen der vroegere lichtingen nog niet gekeurd is tengevolge van de tot 1938 op dat punt bestaan hebbende bepalingen. Voorbereidingen wor den echter al getroffen voor keuring van die men- schen. Voorts is herkeuring van een aantal afge- keurden in ovei-weging. Tegen te strenge keuring de cijfers wijzen het meer en meer uit wordt ge waakt, doch men moet oppassen de grens niet al te ver naar beneden te brengen, want dan zal men tenslotte na opkomst weer zooveel meer manschap pen moeten gaan afkeuren. Voor de beheersehing van een operatie-terrein als het onze, aldus vernamen we verder, is meer moto riseering niet noodig. Wat de aanschaffingen van materieel betreft, kan de Minister er op wijzen, dat het voor den oorlog opgestelde urgentie-programma in versneld tempo ten uitvoer wordt gebracht Buiten dat programma zijn luchtdoel-artillevie en vliegtuigen besteld. On danks alleszins aanvaardbare leveringsdata in diverse met 't buitenland gesloten contracten, zijn er helaas al te veel contracten niet nagekomen. Middelerwijl zijn thans orders voor pantserafweer- geschut en luchtdoelgeschut hier te lande onder gebracht. *Drie batterijen 7i/2 c.M. luchtdoelgeschut zijn nu aanwezig en spoedig komt er nog mee)-. Voor Am sterdam is zoo pas een batterij te Bentheim ge arriveerd en deze hoopt de Minister nu weldra bin nen te krijgen. Overigens wordt de hoofdstad voor- loopig met 4 c.M. geschut geholpen. In de met het buitenland gesloten contracten zijn wel degelijk be palingen opgenomen, die annuleering in geval van te late levering mogelijk maken, doch dan is men er ook nog niet, want uiterst moeilijk is het in derge lijke gevallen de bestellingen elders te gaan onder brengen met kansen op spoedige aflevering. Voorts deelde de Minister, naar aanleiding van een desbetreffende vraag mede, dat met het oog op het gespecialiserde karakter van de kust- en grens- beveiligingstroepen de paraatheid tenslotte niet toe laat om wat aanvankelijk wel het plan is geweest tot algemeene aflossing der grenstroepen over te gaan; slechts voor enkele onderdeelen zal dit kun nen geschieden. De Opperbevelhebber heeft dien troepen echter, als blijk van waardeering voor wat zij tot nu toe gepresteerd hebben, eenige extra verlofdagen verleend. Wat den te Amsterdam ontslagen inspecteur van politie, op het oogenblik nog reserve-kapitein, be treft, deelde de Minister mee, dat de vraag of hij als reserve-officier nog te handhaven is thans, gelijk de wet dat wil, door een daartoe dienende commissie van onderzoek wórdt bekeken: Met betrekking tot spionhagc-gevaren verklaarde Minister Dijxhoorn, dat een K. B. in voorberei ding is om nog een grooter deel van het land in staat van beleg te verklaren: de Regeering zal trouwens zeker niet aarzelen zulks voor het gelieele land te doen, zoodra zou blijken, dat daaraan be hoefte zou bestaan. Een gansch ander hoofdstukje in de uit zeer vele dergelijke afzonderlijke hoofdstukken bestaande rede, vormde de kwestie van everitueele inschake ling van commercieele personen, met het oog op efficiente aanwending der gelden bij bestellingen enz. De Minister wees er op, in hoeverre hij toch ook al over medewerkers, afkomstig uit het burger lijk leven beschikt en al wilde hij wel doorloopend zijn aandacht gevestigd houden op het hier bedoelde vraagstuk, voorloopig achtte hij het niet noodig om aan het inschakelingsverlangen te voldoen. Nadat we te hooren hadden gekregen, dat er geen billijke regeling vindbaar is voor het naar huis stu ren van de huisvaders van groote gezinnen, dat de ouderen bij de luchtmachtdienst wel zullen kunnen afzwaaien, zoodra de reeds begonnen opleiding hun ner opvolgers voltrokken zal zijn, mocht Mr. v. Ves- sem vernemen, dat de Minister geen beleedigende behandeling van wien ook, in de weermacht duldt en dus gaarne bereid is, hem ter kennis gebrachte klachten te onderzoeken. Ook verklaarde de Minis ter dat, het geenszins in zijn bedoeling had gelegen in de M. v. A. met betrekking tot handhaving van de bekende verboden voor de N. S. B.-ers iets belee- digends aan hun adres neer te schrijven. Voor strenge handhaving van de tucht voelt de Minister alles, doch bij de wijze van handhaving der tucht acht hij snauwen, het eischen van onnutte dingen enz. misplaatst. Takt is daarbij geboden en een rekening houden met ons volkskarakter. En nu de mobilisatieclubs. Ziet hier het voor naamste van wat de Minister daaromtrent zeide, die met groote waardeering memoreerde de oprichting van protestantsch-christelijk. Katholieke en neu trale comités om de gemobiliseerden zooveel moge lijk, buiten de diensturen, in eigen geestelijk mi lieu samen te brengen, wat aan de innerlijke rao- reele kracht van het leger slechts ten goede kan komen. Van harte valt toe te juichen wat daarvoor gedaan wordt. Geen bezwaar acht spr. het dat ook de vierde groep {in zekeren zin steunt ons volk op vier zui len) die van de moderne arbeidersbeweging insgelijks in eigen sfeer voor ontspanning samen komt. Minder juist ware het deze vierde groep anders als de anderen te behandelen. Op 't gebied van ontwikkelings- en ontspanningswerk scheert de Minister alle, niet onder de z.g.n. verboden organi saties vallende, groepen over één kam. Dit wil dus tevens zeggen, dat dan ook binnen geen dezer groe pen aan politiek gedaan mag worden en alle tehui zen voor iedereen open dienen te staan. I-Iet verschil is echter, dat het werk voor de eerste drie groepen geschiedt door comités buiten het leger, wat de laatste groep aangaat, door vereenigingen van de gemobiliseerden zelf. Met nadruk verklaart Minis ter Dijxhoorn, dat hij deze zaak door zijn eigen bril heeft bekeken en geenszins onder invloed van zijn s.d. ambtgenooien.. Het kabinet is ter zake van deze kwestie volkomen homogeen. De moeilijkheid was, dat de mobilisatie-clubs depolitiek niet geheel wenschten te bannen, terwijl de gegeering aan dezen eisch wenschte te blijven vasthouden. De naam mobilisatie-clubs is losgelaten en ver vangen door een algemeene vereeniging voor ge mobiliseerden. Aldus blijkt uit het, onder meer ook in overleg met den Opperbevelhebber generaal Winkelman vastgestelde reglement waarvan de be windsman het een en ander voorlas. Daaruit bleek o.m. dat de vereeniging zich van alles wat politiek is, ten eenen male heeft te onthouden. Vex-der dat het lidmaatschap openstaat voor ieder militair, die ontspanning en ontwikkeling zoekt en dat de mili taire tehuizen ook voor alle niet-leden toegankelijk zijn. Het reglement laat ook niet meer toe (wat aan vankelijk 'l plan was) besloten clubbijeenkomsten en de centrale commissie wier samenstelling de goed keuring van den Opperbevelhebber behoeft; be staat uit militairen. „Tusschen den Opperbevelheb ber van land- en zeemacht en my bestaat volledige overeenstemming l.a.v. deze organisatie en waar het zoo staat, vertrouw ik dat de Kamer deze aange legenheid thans voorshands wel aan mij zal willen overlaten". Aldus besloot Minister Dijxhoorn zijn voortreffelijke, zakelijke rede. Bij de replieken betoogde prof. L oh man (c.h.), dat de mentaliteit, waaruit de vorming der mobili satie-clubs was voortgekomen, een politieke men taliteit geweest is. Intusschen hoopte hij, dat in de praktijk de op zichzelf juiste bepalingen, waarvan men thans kennis had genomen, zouden worden toe gepast, maar principieel leek hij toch nog niet hee- lemaal bevredigd. Mr. v. V e s s e m (nat. soc.) betreurde wel zeer dat hij in eerste instantie niet ten volle had kunnen uitspreken. Om den Minister in staat te stellen als nog van het niet uitgesproken betoog kennis te kun nen nemen, deelde spr. mede, dat hij zijn rede nu schriftelijk aan de Kamer overlegde, een procédé dat onbekend is. Tegen hetgeen Mr. v. Rappard (lib.) in verband met spionnage, onbetrouwbaar gebleken burgemees ter enz. aan de N. S. B. had verweten protesteerde de nat. soc. spreker. Spr. constateerde voorts o.a. dat de Minister open lijk had gezegd dat de weermacht opgebouwd is op vier zuilen, hetgeen de bewindsman immers in ver band met de mobilisatie-clubs had betoogd. Heeft er t.o.v. die clubs ook met den vorigen Opperbevelheb ber overeenstemming bestaan of niet? Welke belooning hebben de nat. socialisten onder vonden voor hun trouw en ijver bij de mobilisatie aan den dag gelegd, vroeg dé nat. soc. woordvoer der, die gewag maakte van gevallen waarin nat. so cialisten op smadelijke en beleedigende wijze in het leger waren behandeld. Tenslotte stelde Mr. v, Vessem een motie voor, om de Kamer in verband met de uiteenzetting van den Minister betreffende de mobilisatieclubs als haar meening te doen uitspreken, dat politiek bij legei en-vloot moet worden geweerd. De Minister meent, dat deze motie, juist na zijn eigen verklaring omtrent de waarborgen tot wering van de politiek in de weermacht, overbodig is en zou het jammer vinden als de Kamer haar nu toch aannam. We vernamen nog dat de vorige opperbe velhebber verklaard had principieel geen bezwaar te hebben tegen mobilisatieclubs mits er voldoende waarborgen zouden bestaan. Met alleen de nat. socialisten „voor" verwierp de Kamer de motie-v. Vessem met 324, waarna zij de begrooting van Defensie z.h.st. aannam. TWEEDE KAMER Voortduren van den staat van beleg. Het begon met een lang debat over naturalisatie waarbij Dr. Mo 11 er (R.K.) inging tegen de beken de rassen-theorie van den heer de Marehant- et d'An sembourg (nat. soc.) Minister Gerbrandy verklaarde, dat richtsnoer bij beoordeeling der naturalisatie-aanvragen is: Is de aanvrager voldoende in de Nederlandsche volksge- Nog korten tijd en de visschersvloot vaart weer ter haringvangst. In de haven van Scheveningen liggen de schepen in onafzienbare rijen. Slechts enkele schepen bevinden zich buitengaats voor de kust-visseherij. Kogels en bommen richtten groote schade aan. Kenteekenen waren zeer duidelijk aangebracht. Vrijdag is het motorschip „Delfzijl" van Hans- weert te Capelle aan den IJsel aangekomen. Dit 250 ton metende motorscheepje is op weg van Blyth naar Antwerpen in de Britsche territoriale wateren aangevallen door een onbekend gebleven vliegtuig, dat het met bommen, granaten en ma chinegeweervuur ernstig heeft beschadigd. De „Delfzijl" ligt thans bij de werf van de fir ma A. Vuyk en Zonen om te worden gerepareerd en daar hadden wij een onderhoud met den stuur man S. Koers, een broer van den kapitein eigenaar J. Koers. Hij deelde ons mede, dat de „Delfzijl" in den middag van 2 Maart van Blyth was vertrokken met een lading kolen voor Antwerpen. Omstreeks half negen voer men nog in de Engelsche territo riale wateren, toen motorgeronk van een zwaar vliegtuig werd gehoord. Korten tijd later zagen de twee matrozen, die in het stuurhuis stonden, dat een groot bomvliegtuig recht op het schip aan kwam. Zij vonden dit heelemaal niet vreemd, aan gezien zij van meening waren, dat het hier een Brïtsch vliegtuig betrof, dat wellicht een convooi begeleidde en vooruitvloog om te zien of alles vei lig was. Het vliegtuig vloog zeer laag, op ongeveer twaalf meter hoogte tweemaal over de „Delfzijl" heen, welk schip een duidelijke nationallteitsaanduiding droeg. De Nederlandsche driekleur was aan weei-s- zijden van de romp en op het dekzeil over de luiken geschilderd, terwijl naast ieder vlag met groote letters het woord HOLLAND was aange bracht. De bommenwerper kwam voor de derde maal naar het schip toe en toen hoorden de mannen plotseling een geweldige explosie, die het schip hevig deed trillen. Het vliegtuig had drie bom men vlak achter de „Delfzijl" geworpen en hier mede een aanval ingezet, die ongeveer een uur ge duurd heeft. Van verschillende zijden kwam de vlieger steeds weer naar het weerlooze schip te rug, om een bom uit te werpen, zoodat in totaal zes bommen naast het schip in het water terecht kwamen. Bovendien werd voor den boeg een gra naat geworpen, die een fel wit licht verspreidde. De kapitein, stuurman en de kok, die op het mo ment van den aanval beneden waren, snelden naar de stuurhut, maar voor de kok daar was aangeko men, voelde hij iets langs zijn hand schampen. Toen hij er naar keek, bemerkte hij tot zijn schrik, dat hij aan die hand bloedend verwond was. De mannen begrepen toen, dat er ook met mi trailleurs geschoten werd. hoewel het geronk van de vliegtuigmotoren zoo hevig was, dat. zij het ge tik van de inslaande kogels niet hoorden. Aangezien men nergens in het schip veilig was voor de bommen of de geweerkogels, bleef de be manning, die uit vijf koppen bestond, bij elkaar in het stuurhuis, van waaruit ze het vliegtuig tel kenmale zijn aanval zagen vernieuwen. Zij kon den echter niets doen, dan gelaten hun lot afwach ten. De laatste bom, die het vliegtuig wierp, viel op ongeveer tien meter afstand van het schip in het water, schoot nog enkele meters onder water door en ontplofte rakelings naast het vaartuig. De „Delfzijl" werd toen ongeveer drie meter op getild en de mannen werden tegen den grond ge smakt. Aan boord werd een geweldige ravage aangericht. De navigatielichten, die gedurende den aanval waren ppvep branden, en aldus het vaar tuig tot een gemakkelijke prooi hadden gemaakt, sloegen nu uit. De ruiten van de stuurhut werden ■brijzeld en in de hutten werd het meubilair ver nield. Een lamp, die met stevig schroefdraad in de zol dering was bevestigd, werd er finaal uitgerukt, steenen waschtafels, die vast tegen den muur ge schroefd waren, werden afgrukt en sloegen In tweeën. Na de zesde bom had men aan de kust echter den aanval bemerkt en toen flitsten de zoeklichten van de luchtafweerbatterijen aan. Wel veertig scherpe lichtbundels zochten het luchtruim af en de vlieger vond het toen geraden om te verdwijnen. De bemanning begaf zich uit het stuurhuis om de schade op te nemen en daarbij bleek, dat het vliegtuig gedurende den geheelen aanval vrijwel doorloopend het schip onder vuur had genomen. In de luiken waren vele kogels geslagen. Het dek lag er mee bezaaid en de stuurhut was op verschil lende plaatsen doorboord. De kogel, die den kok had geraakt was vrijwel loodrecht door het ijzeren dak van het stuurhuis gedrongen. Hierna had het projectiel twee dikke planken doorboord en ten slotte schampte 't op een lichtleiding af en raakte toen de hand van den kok. die juist de leuning omklemde. Hoe groot het doordringingsvermogen van de kogels was, blijkt uit de beschadiging van de red dingboot. Het dak hiervan werd door een kogel doorboord, hierna ging het projectiel dwars door den mast. vervolgens drong de kogel door den bodem van de boot, waar een groot gat geslagen werd en tenslotte sloeg het projectiel in het dek, vlak vóór het hondenhok. De hond is waarschijn lijk de eerste geweest, die bemerkte dat er gesclio- ten werd, want nadat een kogel rakelings langs zijn hok gegaan was, weigerde het dier er uit te komen, hoewel men hem in de stuurhut riep, De dikke ijzeren platen van de verschansing zijn ook op verschillende plaatsen doorboord, terwijl een kogel dwars door een dikke ijzeren stang van de reeling ging. De „Delfzijl" is dan ook ernstig beschadigd en het zal geruimen tijd duren voor het schip weer in de vaart gebracht kan worden. Waarschijnlijk is er ook nog schade onder de waterlijn, tengevolge van de hevige schokken van de ontploffende bom men. Natuurlijk waren de opvarenden zeer verbitterd door den aanval, waarvan zij het slachtoffer ge worden zijn. De piloot moet volgens hen gezien hebben, dat het schip tot een neutral; natie be hoorde, want de navigatielichten brandden normaal en de vlag, die op het dekkleed was geschilderd, is door de kogels op verschillende plaatsen door boord en door de granaatscherven verscheurd. De stuurman vooral kon het niet verkroppen, dat de bemanning zoo volkomen machteloos den aan val had moeten afwachten, „de opvarenden op een schip van een oorlogvoerende natie hebben nog de beschikking ovr afweergeschut, maar wij moesten ons zonder protest laten slachten". mei*kte hij wrevelig op. In Hansweert, waar het schip na lossing aan kwam, hebben de militaire autoriteiten een onder zoek ingesteld, waarbij de kogels, die de beman ning als souvenir wilde bewaren, in beslag zijn genomen. Aan de hand van deze stille getuigen zal men trachten de nationaliteit van het vliegtuig vast te stellen. De „Delfzijl" die 250 ton meet, is gebouwd in Augustus 1939 op de werf van de finxxa Smit te Westerbroek. meenschap ingeleefd. Met ras heeft de Minister niets te maken; dat is ook niet vast te stellen. Met 643 nam de Kamer het eerste naturalisatie-ont werp aan en de rest met aanteekening van het „te gen" der N. S. B. Eenige conclusies van het verslag der commissie oor de Rijksuitgaven omtrent de controle op gel den van de stichtingen, ressovteerende onder de ver schillende departementen van algemeen bestuur en de extra-toelagen welke ambtenaren van die stich- ingen krijgen, deden den heer Til anus (c. h.ï ten strijde trekken. Hij had ontdekt, dat er aldus heel wat onttrokken blijft, aan het toezicht van de Re kenkamer enz. Nadat Mr. Teu lings (r.k.) na mens de commissie het woord had gevoerd, beet Mi nister Steenberghe fink van zich af in verband met opmerkingen die gemaakt waren wegens een toelage welke de Directeur-Generaal van zijn de partement, Dr. Hirsehfeld, als voorzitter van het clearixiginstituut geniet. De Minister wees erop dat ot die toelage destijds besloten is door de Ministers Colijn, Oud, Gelissen en de Graeff, dat er niets ach terbaks in zat en dat het hier betrof een toelage aan een hoofdambtenaar, zooals we er geen vijf in onzen heelen staat hebben. Ondanks veel gunstigere aan biedingen uit het particuliere bedrijfsleven was deze functionaris tot nu toe steeds op zijn post gebleven. Bonduit verklaarde de Minister het zijn plicht te ichten met de bedoelde toelage voort te gaan. Daar zonder zou hij de verantwoording niet langer kun nen dragen. Het eind van het lied was, dat de Kamer tenslptfp heel het verslag plus conclusies aanhield Het wetsontwerp om f 100.000 uit de staatskas ter beschikking te stellen van het Finsche Roode Kruis, ontmoette den steun var den heer de M a r- hant et d'Ansembourg (nat. soc.) al had hij er bezwaar tegen, dat als argument voor dit ontwerp mede was aangevoerd een besluit van den door hem en zijn geestverwanten verfoeiden Vol kenbond. De heer de Visser (commun.) vroeg zich af. hoe komt het dat thans allerlei staten wel steun willen verleenen aan 't contra-revolutionraire ge deelte der Finsche bevolking, tei-wijl men andere landen, zooals b.v. China, in den steek heeft ge laten, toen deze slachtoffex*s werden of dreigden te worden van reactionnaire machten? De heer Drees (s.-d.) voelde met zijn fractie alles voor het wetsontwerp, doch hij betreurde dat het zoo laai wefd ingediend; dat het bedrag zoo gering is en het voorstel bovendien een wel zeer beperkt karakter heeft. „Wie spoedig helpt, helpt dubbel". Hierna zette de heer Serrarens (r.-k.) uit een, dat Nederland steeds steun heeft verleend aan ongelukkigen en verdrukten, niet op grond van internationaal politieke ovei'wegingen, zooals de heer de Marehant et d'Ansembourg nog had beweerd. Van anti-x*evolutionnaire zijde' sprak de heer Smeenk, voor het ontwerp, waarvan hij de late indiening betreurde. Nadat Ds. Kersten (St. Ger.) eveneens vei-klaard had mee te zullen gaan met het voorstel ten behoeve van het Protestant- sche Finsche volk, bepaalde mevr Mr. M a c k a y- Katz (c.-h.) zich tot. de opmerking, dat het ten- lotte alleen ging en moest gaan om een werk van merscheliike barmhartigheid; daarom liet ze dan door anderen gemaakte, politieke opmerkingen zwemmen. Minister van Kleffens was het met spreek ster eens, dat men het wetsontwerp alleen moet zien in humanitaire en niet in een politieke sfeer. Derhalve behoefde de heer de Visser ook niet be- reesd te zijn voor gevaarlijke staatkundige ge volgen van dezen steun, die in overeenstemming is mét- de Nederlandsche traditie op het gebied van hiilpverleening: ook in het verleden is dit geschied, volkomen los van politieke gevoelens of overwe- ngen. Spr. merkte terloops op, dat we in de bestaande toestanden wel eenige omzichtigheid moeten be trachten als 't betreft collectieve actie van be paalde zijde bepleit. Oyerigens moeten we niet te schuchter te zijy met, verwijzing naar besluiten van den Volken-bond waarvan we lid zijn en ook wen- cheo te blijven. Er is geen kwestie van, dat we •oor het lidmaatschap zouden willen bedanken. Het bedrag, dat we geven, is inderdaad niet gx-oot. Maar men bedenke, dat er tegenwoordig al zooveel van de staatskas wordt gevergd en wie het te weinig vindt, kan zelf uit eigen zak nog het zijne bijdragen. Voor het humanitaire doel van dit ontwerp kan toch zeker wel iedereen voelen. Z.h.st., met aan teekening van het „tegen" der communisten, nam de Kamer het voorstel aan. Bij het wetsontwerp tot goedkeuring van het voortduren van den staat van beleg, klaagde de heer de Marehant et d'A nsembourg (na-t. soc.) over slechte behandeling van nat. socialisten in het leger. In dit verband wees hij o.m. nog op den ongegronden overval te Soestdijk. De daarvoor •erantwoordelijke officier was gehandhaafd, maar reserve-kapitein v. Raanxsdonk had men ontslagen alleen omdat hij lid der N.S.B. zou zijn. Hel moet uit zijn met de politieke clubs, met de discrimina tie van de N.S.B. Minister Dijxhoorn verzekerde den spreker, dat hij niet duldt dat iemand in het leger op be leedigende of laatdunkende wijze behandeld wordt, doch om klachten daarover te onderzoeken is het noodig met concrete punten te komen. Kapitein v. Raamsdonk is ontslagen, omdat hij geruimen tijd ongehoorzaamheid jegens den minister aan den dag had gelegd. Met aanteekening van het nat. soc. tegen gin; het ontwerp er stemmingloos door, waarop het Paaschrecès intrad. E. v. R. betreft, voornamelijk plaats vindt gedurende de mermaanden en het najaar werd door de oorlog omstandigheden in belangrijke mate bemoeilijk Desondanks was onze voorraad grondstoffen aan lü einde van het jaar op een behoorlijk peil. Omtrent de mogelijkheid van aanvoer van nieut grondstoffen is weinig te zeggen. Mede hierdoor het bezwaarlijk, omtrent de vooruitzichten van o onderneming eenig oordeel uit te spreken. De bedrijfstoestand is thans bevredigend. Het voordeelig saldo van de winst- en verljf rekening bedraagt, na afschrijving van f 1.662.9 (1.633.796) op terreinen, gebouwen, machines, w( ningen, vervoermiddelen enz. f2.420 850 (1.070.09! Na aftrek van de statutaire storting in het reserv fonds ad f242.085 (107.009) en afboeking van ts tièmes voor commissarissen, directie en persons volgens de statuten tot een bedrag van f 221.549 1' 1.957.216 (963.084) voor aandeelhouders besten te vermeerderen met onverdeeld dividendsaldo f 12.736 (32.891). Na uitkeering van bovengenoemde dividenden, reserveering van f204.066 (105.738) voor belastii blijft een onverdeeld dividendsaldo over f72.386 (12.736). Het reservefonds werd met 4 pet. rente op f 16,8 (12.114) verhoogd en zal na goedkeuring van balans 1'680,947 (421.982) bedragen. Netto-winst ruim verdubbeld. Dividend 8 procent (v. j. 3 procent). De gunstige ontwikkeling van ons bedrijf in het laatste kwartaal van 1938 heeft zich in de eerste acht maanden van 1939 voortgezet, aldus het ver slag over 1939 van de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Amstex'dam. Na het uitbreken van den oorlog nam de vraag naar oixze producten toe, zoodat wij in de laatste maanden van het jaar ruimschoots van orders waren voorzien. In het begin van October vond ter gedeeltelijke compensatie van de gestegen productiekosten een matige verhooging van de meeste papierpryzen plaats, terwijl medio November de prijzen der ver schillende papiersoorten opnieuw werden verhoogd. De totale productie onzer fabx-ieken steeg van 132.000 ton in 1938 tot 154,000 ton in '39. De financieele resultaten veroorloven voor te stellen over te gaan tot uitkeering van 8 (v. j. 3) pel. op de gewone, 6,4 (6) pet. op de cumulatief preferente en 5 pet. op de prioriteitsaandeelen. Aan vernieuwingen, uitbreidingen en verbeterin gen werd f 1.071.758 (v. j. f 1.345.100) besteed. In onze fabriek te Velsen kwam een nieuwe hoogedrukstoomketel en stoomturbine in bedrijf, welke installatie met een stoomdruk van 150 atmos- pheren en 510 gr. stoomtemperatuur de eerste op dit gebied in Nederland is. Zij werkt tot onze tevre denheid. De grondstoffenvoorziening, die, wat papierhout BALANS PER 31 DECEMBER. 1939 1938 Terreinen, gebouwen, ma- 13.676.410 14.267.6 1 3.361.656 340.5 Deelnem. in en vord. op 803.747 8591 Fondsen genot, ter beurze. 375.633 416,8 Ij'ondsen niet genot. ter 7.534 7,5 8.500.824 10.214,9 4.078.902 3.253.0 157.782 86.5 14.400 Passiva: 15.750.000 15.750.9 6 cum. pref. aand. 6.750.000 6.750.0 30.000 30.Ö Crediteuren 3.077.355 3.001.6 12.736 32,8 428.861 314.9 2.497.085 2.497.0 Winst 2.420.850 1.070.0 WINST- EN VERLIESREKENING. Debet; 1939 f 1.617.648 45.310 3.261 2.420.850 4.087.070 1.6< 27,1 29.1 1.070.11 2.733, Afschr. terr. geb. etc. Idem vervoermidd. Interest Winst Credit: Explot. rekening De toelichting vermeldt, dat de voorradige goed ren, zoowel grondstoffen als materialen en afgi werkte producten, op voorzichtige wijze getaxeei zijn. Bij de waardeering der debiteuren werd rek ning gehouden met de mindere solvabiliteit enkele debiteuren. Secretaris-generaal van de Jaarheui treedt af. Directorium van twee leden ingesteld. In de Vrijdag te Utrecht gehouden vergadering v het algemeen bestuur van de Kon. Vex*, tot het hoi den van Jaarbeux*zen in Nederland werd besloten i reorganisatie van het bestuur. Een desbetreffend voorstel tot statutenwijzigii zal aan de ledenvergadering worden voorgelegd. Het bestuur blijft in handen van den raad van b heer, onder toezicht van een algemeen bestuur. functie van secretaris-generaal zal worden opgeh ven en ingesteld wordt een directie, bestaande twee directeuren: één belast met de dagelijlcsche le ding en één belast met de technische aangelegei heden. Het toezicht op de dagelijlcsche leiding van zaki zal opgedragen worden aan een gedelegeerd lid den raad van beheer. W. Graadt van Roggen. In vei*band met bovenstaande is, in afwachtil van de tot standkoming der statutenwijziging, mi ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek den heer Graadt van Roggen op de meest eervolle wijze on slag verleend als secretaris-generaal der Kon. Ne Jaarbeurs, terwijl te zelfder tijd het algemeen b stuur hem aanwees als gedelegeerd lid van den rai van beheer. Tot directeuren werden benoemd mr. J. Miliu secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabril ken te Utrecht en ir. W. Terpstra, chef van de echnischen dienst der Jaarbeurs. In een onderhoud, dat wij Vrijdagmiddag hadde met den heer Graadt van Roggen, deelde hij ol mede, dat het eervol ontslag is verleend op verzoe van hemzelf. De secretaris-generaal is, zooals algf meen bekend, geruimen tijd ernstig ziek gewees hetgeen hem tenslotte er toe bracht dit besluit om ge zondheidsredenen te nemen, vooral, nu zich gunstige omstandigheid voordoet, dat hieraan te vens kan woi*den vastgekoppeld een reorg'anisat: van het bestuur. Het Jaarbeursinstituut heeft in de afgeloope jaren een dergelijke vlucht genomen, dat reorganise tie in de leiding wenschelijk werd geacht. Na de rt organisatie ligt het dus absoluut niet in de bedoelic van den heer Graadt van Roggen zich geheel teru t,e trekken, zooals reeds blijkt uit het officieele corn muniqué, dat werd verspreid. Hij zal als gedele geerd lid van den raad van beheer het algemeen toezicht op den gang van zaken houden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10