Haarlem's Dagblad Finland in diplomatiek contact met Moskou. vMOORSEL The Rhythm Club Thé Dansant Veredeling van Luistervinken. Handen af! MODESHOW NIEUWE GORDIJN STOFFEN Ook de „Vecht" als verloren beschouwd. EVERYBODY 57e Jaargang No. 17400 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag; 9 Maart 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er is in den laatsten tijd nogal wat critiek los gekomen op het gehalte van sommige uitzendin gen van de Nederlandsche omroepvereenigingen. En de Haagsche Post, zich scharend in de rij der ontevreden beoordeelaars, bepleit de veredeling van de Luistervink in de volgende bewoordingen: „Vele lezers hebben ons geschreven over het lage peil der radio-uitzendingen van de Ne derlandsche omroepvereenigingen, nu daar over in de pers zooveel critiek tot uiting is gekomen en de heer Vogt van de A. V. R. O. ■daarop het antwoord niet schuldig bleef. Met alle waardeering voor het goede en zelfs voor treffelijke, dat door onze verschillende om- roeperijen wordt geboden, moeten wij even eens bekenden, dat wij in het algemeen de uit gezonden zg. amusementskunst ver- beneden peil achten. De Nederlandsche amusements- en cabaret-kunst heeft de goeide uitzonde ringen daargelaten nimmer op een voor naam niveau gestaan, en het zou juist een schoone taak voor onze omroepvereenigingen zijn geweest, op dit gebied eenig veredeling te brengen. Het verweer vam den heer Vogt kunnen wij dan ook niet bewonderen. Hij be twist de juistheid der critiek, omdat de groote massa zoo tuk blijkt te zijn op deze uitzendin gen en zijn omroep zooveel aanhangers heeft. Wij dachten, dat het streven van den omroep een verhevener doel moet hebben dan het ver werven en zien te behouden eener populari teit van de' allergoedkoopste soort. Mogen wij spoedig ons niet meer voor onszelf en voor onze landgenooten behoeven te schamen, wanneer wij toevallig eens naar een „bonte" uitzending luisteren." Het slot van deze critiek is, zooals. u ziet, nogal vinnig. En ik kan mij voorstellen dat de aange vallen heer Vogt en zijn collega's van de andere omroepen het met een zucht zullen lezen. Want ze geven inderdaad veel goeds ook. Hun idéé is onge twijfeld: elck wat wils. Het bezwaar geldt dan ook lil het bijzonder de „Amusementskunst" eh het is wel zeker dat die, behoudens de goede uitzonde ringen. nooit op een hoog peil heeft gestaan. Dat uit zich niet alleen in den ether maar ook in veler lei revues er zijn er geweest waaraan ik niet zonder een rilling kan terugdenken in de re pertoires van sommige liedjeszangers en in het ge halte van den „humor", die men vindt in blaad jes, die zich daar in het bijzonder op toeleggen. Die dingen kan men evenwel als men er niet van gediend, is, gemakkelijk ontwijken. Men hoeft er zoogezegd niet mee in aanraking te komen. Aan de amusementskunst van den ether (die verre va.n etherisch is) ontsnapt niemand op den duur. Een aohteloos-omgedraaide knop doet haar door de huiskamer schallen. En dan hoeft men dat nog niet eens zelf gedaan te hebben, maar het jongste lid van het gezin kaïn er zich voor interesseeren. „Als het u niet bevalt, zet het dan af en luister naar wat anders", zal de voorstander van deze luchtige kunst wrevelig zeggen. En daar heeft-ie wel gelijk in, maar nu de radio iedereen zoo dui delijk heeft gemaakt op welk peil onze populairste amusementskunst staat is het toch ook begrijpe lijk dat er menschen zijn, die daar verbetering in willen brengen en „veredelend" te werk gaan. Het zal hen niet meevallen. Zulke dingen be reikt men niet in een handomdraaien. Langdurige propaganda van het betere gehalte is er voor noo- dig. Een even lange weg zal bewandeld moeten worden als op muzikaal gebied, waarop men door zorgvuldige samenstelling van programma's van volksconcerten, die tegen zeer lage entrée toegan kelijk zijn, al veel bereikt heeft. Het aantal aanhangers van de muziek-van-hoog-gehalte is sterk toegenomen en neemt nog steeds toe. Jeugd- concerten doen daarbij uitstekend opvoedend werk bij het jonge geslacht. En de radio heeft, ne vens den onvermijdelijken voetbalmarsch van Willy Schotemeyer, het onsterfelijke Standchen van Johnny Heikens en meer van dien aard toch ook al veel bijgedragen tot een algemeener begrip van de muziek van hoog gehalte. Met de amusementskunst is het in zooverre nog moeilijker gesteld, dat zeer velen in ons land de ware kunst niet als een hooge waarde willen er kennen en als een levensfactor van bijzondere be- teekenis. Humor en geest zijn voor hun begrip slechts grappenmakerij. Zij ziener. den ernst niet van. En onze litteratuur, die juist in dit op zicht haar zwakste zijde toont-, is er zeer arm aan. Misschien zouden de omroepen lichter tot ver edeling van amusementskunst komen als zij zich een beetje beperken konden. Maar ze moeten zoo verschrikkelijk veel zendtijd vullen. De drang die tot uiting komt in het spreekwoord „in de be perking toont zich de Meester" bezielt hen niet. Integendeel, zij stellen er een eer in non-stop door te werken. Daar zijn techniek en organisatie hee- lemaal op ingericht en men is trotsch dat men het zoover heeft gebracht. Dit kan selectie niet erg bevorderen. Misschien zal het in de toekomst veranderen. De mensch heeft zijn nieuwe speeltuig, de radio, wel een beetje op dezelfde manier behandeld als een kind dat teveel lekkers eet. Op een goed mo ment krijgt het er teveel'van. Een paar dagen geleden zei mij iemand: „Wij Hollanders zijn zoo keurig in vakjes ingedeeld en bij de radio is dat ook gebeurd. Maar niet afdoende. Waarom komt er niet eens een vereeniging van de niet-radio- bezitters? Zij zijn heusch nog talrijk. Zij zouden de leuze „Geen zendtijd" kunnen aanheffen op grond van de sterkte van hun volksdeel en gees tesrichting. Dan zou er eenige uren stilte in den ether moeten worden gegeven. Eenige uren stilte voor heel Nederland! Het zou den vrede in tal van gezinnen bevorderen. En ik zou die vereeniging de Niet-Omroep willen noemen: de Nitop. Dan hebben we er meteen weer een raar woord bij' Een boutadeIk zie de Nitop nog niet In actie. Maar er zat toch iets achter hetgeen hij zei. Aan de noodzaak van veredeling en beperking (Naar aanleiding van het tragisch ongeval te Schiermonnikoog.) Drie arme stakkers kwamen om Door ondeskundig demonteeren Van een verdwaalde vliegtuigbom En andren kunnen eruit leeren. Blijf ver van 't helsche instrument, Dat zoo- onschuldig lijkt te wezen, Maar waarvan gij den aard slechts kent, Doordat g' er eens van hebt gelezen. Het is toevallig aangespoeld En daardoor kunt ge het bereiken, Maar het is niet voor u bedoeld, En daarom moet ge het ontwijken. Of 't viel toevallig ergens neer, Toevallig zonder te ontploffen, Dan heeft het waarlijk dezen keer U niet, en u het wel, getroffen. Laat af, als van een giftig dier, Van zulke helsche projectielen, Zij dienen niet tot souvenir, Zij zijn gemaakt om te vernielen. Gij 'hebt van velerlei verstand, Maar dit is niet om mee te spelen, Dit is geen kolfje naar uw hand, Slechts een gevaar voor u en velen. Hoe groot uw durf ook wezen zal, Eén stelregel geldt slechts in dezen, Gij kunt, neen moet, in dit geval, Eerder blöo Jan dan doö Jan wezen. P. GASUS HOTEL DUIN EN DAAL te Bloemendaal op Donderdag 14 Mrt a.s. n.m. 3 uur Thé Complet f 1.25 Plaatsreserveering gaarne vóór Woensdag a.s. schriftelijk of telefonisch aan onze zaak. Haarlem Tel. 12273 Gr. Houtstr. 19 (Adv. ingez. Med.) zal de radio, geloof ik, op den duur niet kunnen ontkomen. En zij zal er wat voor over moeten hebben ook: Dat ben Ik eens met de Haagsche Post. R. P. Militairen houden auto's aan. Waarom geen deugdelijke roode lantarens? Vrijdagavond tegen 12 uur werd op den Bloe- mendaalschen weg een auto aangehouden door militairen, die door roepen en door het zwaaien met een zaklantaarntje te kennen gaven dat de wagen moest stoppen. De bestuurder had toevallig zijn raampje open en is eigenlijk doordat hij het geschreeuw hoorde gaan stilstaan. Hij gaf te kennen dat wanneer hij het raampje dicht had gehad hij waarschijnlijk was doorgereden, want het zaklantaarntje was bijna niet op te merken. Men vraagt zich af waarom of de militairen geen duidelijke roode lantaarns gebruiken om stopteekens te geven. Nog een ander geval van aanhouding kwam ons ter oore: een inwoner van Haarlem werd op weg van Friesland naar onze stad niet minder dan acht keer door militairen aangehouden. Valschspelers te New-York gearresteerd. Passagiers van de „Nieuw Amsterdam" opgelicht. NEW YORK 9 Maart. Naar verluidt heeft de politie te New York vier valschspelers gearresteerd, die hun practijken hadden uitgeoefend op de „Nieuw Amsterdam" tijdens een kruistocht van Ha vana naar New York. Hun bedrijf zou hun twintig duizend dollars hebben opgeleverd. De slachtoffers zouden drie rijke Amerikanen zijn. (United Press). Initiatief tot onderhandelen ging van Rusland uit. Het is thans duidelijk, zoo meldt Reuter uit Stockholm, dat Zweden bij de thans aan den gang zijnde vredesonderhandelingen de rol heeft vervuld van centrale voor de uitwisseling van mededeelingen tusschen de Russische en Finsche belligerenten. Zoo werden in het begin dezer week de mededeelingen van het Sovjet commissariaat van Buitenlandsche Zaken door bemiddeling van de Zweedsche legatie te Mos kou doorgezonden aan het Zweedsche ministe- die van Buitenlandsche Zaken en vandaar naar Erkko, den Finschen gezant te Stockholm, die ze doorstuurde naar Helsinki. Doordat de Finnen Vrijdag rechtstreeks met Moskou in contact zijn gekomen, is deze omslachtige pro cedure minder noodzakelijk geworden. Officieele kringen en de buitenlandsche de legaties volgen de kritieke ontwikkeling van de Finsche situatie volgens dit bericht met toenemende bezorgdheid. De acute gevaren van den tegenwoordigen toestand worden van alle kanten erkend. Er staat veel meer op het spel dan kwesties zooals het toekomstig be zit van Petsamo en Viipuri, en het is waar schijnlijk, dat spoedig de climax zal worden bereikt. In officieele Zweedsche kringen, zoo meldde Havas vanmorgen uit Stockholm, wordt ten stelligste ontkend dat Zweden ook maar den geringsten politieken of diplomatieken druk op de regeering van Finland zou uitoefenen. Zwe den heeft zich geenszins als bemiddelaar op geworpen, doch zich beperkt tot het overbren gen van de Russische voorwaarden aan Hel sinki. Men verklaart tevens dat niet Zweden het initiatief tot onderhandelen heeft genomen. Dat initiatief berustte uitsluitend bij de Rus sische regeering, die Stockholm verzocht de Finsche regeering in te lichten over de grond slagen van een mogelijk accoord. De berichten over die voorwaarden schijnen niet geheel juist te zijn geweest. Zoo zouden de Rus sen benoorden het Ladoga-meer alleen het gebied tot aan Sortavala eischen. Op de Karelische land engte zou de door de Sovjet Unie geëïschte grens in hoofdzaak het front van thans volgen. Ten aanzien van Hangö zouden de Russen onbuigzaam blijven: zij verlangen hier een vlootbasis aan te leggen. Daarentegen zouden zjj de beteekenis van Petsamo niet overdrijven: daar zouden zij zich te vreden stellen met den afstand van het schier eiland in het uiterste noorden, waartoe de Finnen zich reeds in het najaar bereid verklaarden. In ieder geval zijn de Russische voorwaarden har der dan tevoren. Men kan onmogelijk zeggen of de Finsche on derhandelaars, die zich reeds te Moskou bevin den, wijziging der voorwaarden kunnen verkrij gen. Wel kan verklaard worden, dat de Russen het Finsche voorbehoud, dat door Zweden ter kennis van Moskou gebracht is, reeds verworpen hebben, hetgeen weinig hoop op verzachting der voorwaarden laat. Vredesbesprekingen te Tallinn of Riga? Vrijdagavond werd te Kopenhagen bekend dat de Russisch-Finsche vredesbesprekingen waarschijnlijk in Tallinn of Riga zullen worden gevoerd. Er werd den nadruk op gelegd dat nog geen vredesbesprekingen in den eigenlijken zin des woords gehouden zijn, maar dat alle moge.- lijkheden van een beëindiging van den oorlog in de afgeloopen 24 uur waren onderzocht en nog overwogen werden. Men geloofde hier dat het vitale punt voor Finland de kwestie van Hangö zal zijn. Ttatuudijk voor naar GROOTE HOUTSTR. 31 BIJ ANEGANG (Adv. Ingez Med.) Te Helsinki is men van oordeel dat Maandag officieele mededeelingen over den stand van zaken zullen worden gedaan. „Finland staat (hans aan den tweesprong. Het is aan Finland om te besluiten over zijn lot. Engeland en Frankrijk zullen geen druk op dit land uitoefenen", aldus werd Vrijdagavond in welingelichte kringen te Parijs gezegd. „Wan neer Finland voortzetting van de geallieerde hulp wenscht, behoeft het slechts een beroep te doen, waaraan de geallieerden bereid zijn om gevolg te geven. Wanneer het niet verkiest dit beroep te doen, heeft het het alternatief om in te gaan op de onderhandelingen, waartoe het land uitgenoodigd is. De Finsche gezant te Londen, Gripenberg, heeft tegenover Reuter verklaard: „Wij zijn steeds bereid geweest tot vrede met Rusland, maar niet tot een vrede tot eiken prijs. De onafhankelijkheid van Finland moet behouden blijven." Gripenberg deelde mede dat hij Donderdag met Lord Halifax heeft gesproken, doch hij wilde niet zeggen, wat bij het onderhoud behandeld is. (Men zie ook elders in dit nummer) OOGEN SLECHT? BIJ KUIPERS TERECHT GEDIPLOM. OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97, Haarl. (Adv. Ingez. Medj ZONDAG A.S.. 3-6 u, „LA GAITé". Entr. 30 c. p.r. Aav ingez. Mea Weinig hoop op redding der 22 opvarenden. De directie van de firma Vinke en Co. te Rotterdam deelt mede dat zij de gevonden wrakstukken van het s.s. „Vecht" heeft her kend. Men moet dus aannemen dat de „Vecht" verloren is. Van de twee vermiste reddingbooten heeft men niets meer gehoord. Er bestaat derhalve weinig hoop op redding van de bemanning, welke uit 22 koppen bestond. Het woord is aan Seneca De grootste straf voor een bedreven onrecht is, het bedreven te hebben. Vermakelijkheidsbelasting te Haarlem. Vrijstelling voor uitvoeringen van godsdienstige en sociale strekking? Het lid van den raad van Haarlem de heer J. Ph. H. Castricum schrijft aan den raad o.a.: Bij de behandeling van het voorstel van B. en W., in de laatst gehouden vergadering van den Gemeenteraad, is uit het antwoord namens B. en W. gegeven, naar aanleiding van de ingediende motie v. d. Veldt-Mars, wel komen vast te staan, dat op een wijziging ten opzichte van de belas ting op vermakelijkheden niet gerekend mag wor den, omdat B. en W. het niet mogelijk achten practisch een andere regeling te treffen, die aan de billijkheid volkomen voldoet. Het feit evenwel, dat gedurende een reeks van jaren onze sociale organisaties tegen een billijke vergoeding in de gelegenheid werden gesteld hun zegenrijk cultureel werk te verrichten en voort te zetten, wordt thans beëindigd, en moet plaats naken voor een uitvoering van de thans bestaan- t'e verordening, waarbij pl.m. het viervoudige aan belasting wordt geheven als voorheen het geval was. Het voorstel van B. en W., om Tooneel-. Mu ziek-, Zang- of dergelijke uitvoeringen, welke uit sluitend een godsdienstige strekking hebben, vrij te stellen van belasting, zal practisch weinig ef fect sorteeren, en aan de redelijke eischen en ver langens, door verscheidene leden van den Raad naar voren gebracht, zeer zeker niet voldoen. Het sociaal-cultureele werk van deze organisa ties op één lijn te stellen met een bokswedstrijd, of met een geheel op vermaak ingestelde vereeni ging. die middels 3e rangs krachten, en vooral met het oog op een daaraan verbonden dansuit- T.oering of bal met onredelijk gebruik van dran- len en anderszins wordt gegeven, is zeer onre delijk en kan niet bestendigd worden. Daarom stelt de heer Castricum voor het voor stel van B. en W. aldus te lezen: „Tooneel-, muziek-, zang- of dergelijke uitvoe ringen, welke uitsluitend een godsdienstige of sociale strekking hebben, mits door in deze ge meente gevestigde vereeniglngen en niet gewins- 'lalve gegeven, en niet door of met medewerking >an beroepsartisten uitgevoerd en niet voortdu rende tot na des avonds 12 uur". Finseh-Russische onderhandelingen in laatste stadium? STOCKHOLM 9 Maart (Reuter). Men ver wacht dat de Finsch-Russische onderhandelin gen vandaag in het eindstadium zullen komen. De Russen dringen er blijkbaar op aan, dat de vredesvoorwaarden geregeld moeten zijn, al vorens een wapenstilstand wordt gesloten. De Finnen hebben de vorige week, toen de onder handelingen pas begonnen waren, een wapenstil stand gevraagd. Men verneemt hier dat Zweden reeds verschei dene weken is bezig geweest met het tot stand bren gen van een contact tusschen beide partijen. Zoowel Russen als Finnen vreesden dat een tot onder handelen bereid zijn als een teeken van zwakheid zou worden uitgelegd. De Zweedsche bladen toonen zich vandaag vol daan over de vredesmogelijkheden, doch zij betoo- gen, dat de integriteit en onafhankelijkheid van Finland behouden moeten blijven. De „Uruguay" door eigen bemanning tot zinken gebracht. Het 33ste Duitsche koopvaardijschip, dat in dezen oorlog zonk. Reuter verneemt dat het 5846 ton metende Duitsche s.s. „Uruguay" op het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan door een Britsch oorlogsschip is aangehouden. De bemanning bracht het Duitsche schip tot zinken en werd door de Engelschen opge pikt. In begin Februari had men te Londen bericht gekregen dat de „Uruguay" zich gereed maakte uit de haven van Recife in Brazilië te vertrekken. In totaal zijn thans 33 Duitsche koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 177.227 ton gezonken. De „Uruguay" die door een Britsch vliegtuig ontdekt werd, had een be manning van 54 koppen. De ,Lahn" van Montevideo vertrokken. Ter aanvulling van de lading; naar Buenos Aires. Het Duitsche s.s. „Lahn" is Vrijdagmiddag uitge varen. Naar gemeld wordt gaat het naar Buenos Aires ter aanvulling der lading. Volgens geruchten zou het 's nachts van koers kunnen veranderen, om te pogen aan de waakzaamheid der geallieerde oor logsschepen te ontsnappen. Het schip heeft wol, hui den en steenkool aan boord. Het stoffelijk overschot van de drie slachtoffers, die bij de ramp van de O. 11 om het leven kwamen, opgebaard in de chapelle ardente van het marine hospitaal te Den Helder. Geen Britsch verzoek aan Noorwegen eventueel doortocht te verleenen. Volgens het Noorsche Journal of Commerce and Shipping, heeft het Noorsche ministerie van buiten landsche zaken van Engeland geen verzoek ontvan gen eventueel doortocht op Noorsch gebied te ver leenen aan troepen voor Finland. Reddingvlot opgepikt. Van het s.s. „Ameland". 's GRAVENHAGE 9 Maart. De hedenochtend te Scheveningen binnengekomen motorschokker SCH 1, schipper F. Hoefnagel heeft op 25 mijl noordwest van Scheveningen een ledig reddingvlot drijvende aangetroffen met de letters s.s. „Ame land", Rotterdam en binnenboord gehaald. De mo torschokker SCH 18, schipper S. Bakker, vischte op 15 mijl noordwest van Scheveningen een redding boei op gemerkt s.s. Biarritz, Oslo, benevens een dekluik gemerkt L. III b. d. 2e sec. De betrokken autoriteiten zijn van deze vondsten in kennis gesteld. Duitscb vliegtuig neergeschoten voor de Scliotsche kust. Het Britsche ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld dat Britsche vliegtuigen Vrijdagmiddag bij de Noordkust van Schot land een Heinkeltoestel in zee hebben ge schoten. Reuter voegt hieraan toe. dat sedert het begin van den oorlog 45 Duitsche vliegtuigen boven of bij de Britsche eilanden zijn neerge haald. CENTRALE RADIO ONTVANGST. Met de schoonmaak doet men natuurlijk zijn oude toestel weg en neemt een aansluiting bij de RADIO CENTRALE. Dit eist geen grote uitgaven. Haarlem Telef. 10010 (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG A.S. AANVANG 8.15 uur. SOIRéE DANSANTE - Hotel De Leeuwerik. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S ActikeCeUs- R. P.: Veredeling van Luister vinken. pag. 1 R. P.: Journaal van de Week pag. 5 B. K.: Lichtpunten in het zaken leven pag. 3 Van een, bij zon deren correspon dent; Het communisme in Frank rijk. pag. 4 Vr. S.: In Engeland pag. 5 C. J. E. Dinaux: Als de steenen spreken konden. pag. 7 J. H. de Bois; Litteraire Kanttee- keningen. pag. 7 W. v. d. T.: Vrijdag in Amsterdam. pag. 7 A. J. D.: Forsythia pag. 7 Filmschouw. pag. 8 Financieel Economisch Weekover zicht: De economische toestand in Amerika. pag. 9 I Laatste Berichten op pagina 9

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1