In deze dagen is ieder onbekend voorwerp taboe Opgewekte Jaarbeurs in moeilijken tijd. Buitenlandsche bladen over onze landsverdediging. Coöp. Restaurant Twee Nederlandsche schepen beschoten ZATERDAG 9 MAART 1940 HAAREEM'S DAGBEAD 3 Lichtpunten in het Zakenleven. IN geen enkel opzicht is de 42ste Jaarbeurs de mindere van haar voorgangsters. Het aantal en gehalte der inzendingen liep niet terug. En als alle voorteekenen niet bedrie gen zal men ook over gebrek aan belangstelling niet te klagen hebben. Dit zijn simpele feiten. De tijdsomstandigheden geven er echter een bij zondere beteekenis aan. Dat binnen Utrecht's veste zooveel zakenmenschen getuigenis afleggen van hun geest- en veerkracht stemt tot ver heugenis en voldoening Het Nederlandsche be drijfsleven gaat gebukt onder zeer groote moei lijkheden. Dat mag echter nooit een aanleiding zijn om er het bijltje maar bij neer te leggen Het is prettig te constateeren, dat zoowel de in dustrieel als de handelaar daar ook niet aan- denkt. De in standhouding van het Nederland sche economische leven is een belang, dat ieder een raakt. Dit kan echter alleen bereikt worden door extra-activiteit; door het benutten van alle krachten en reserves waarover men kan be schikken. Dit geldt voor den kleinen winkelier maar ook voor den groot-industrieel. Zij hebben in dezen tijd een verantwoordelijke taak. Het gaat niet alleen maar om het eigen belang maar ook om het behoud van het Nederlandsche volk als geheel. Gelukkig dat men hiervan meer en meer wordt doordrongen. Een krachtig econo misch leven is de voornaamste bestaansvoor waarde voor een staat. Elke poging ter stimu leering daarvan moet dan ook krachtdadig worden ondersteund. En iedereen zal daartoe een steentje moeten bijdragen. Gelegenheden om dat te doen zijn er te kust en te keur. Ook door een bezoek aan de Jaarbeurs werkt ge daartoe mede. Elke zakenman zal het nut daarvan onmiddellijk inzien. Het is nu eenmaal een vereischte, dat men op de hoogte blijft van het nieuwste, dat Nederland producert en importeert. Ook de ge wone bezoeker echter zal met menig nieuw idee naar huis gaan. Niet alleen kunstenaars en uit vinders hebben inspiratie noodig! Moed om steeds iets anders te probeeren ondanks de tal- looze moeilijkheden altijd een onverwoestbare optimisme te behouden dat zijn enkele artikelen, die ge niet in den catalogus van de Jaarbeurs kunt vinden. Wel echter op de Jaarbeurs zelf. Ongeveer 2500 artikelen vinden in het Jaar beursgebouw een, zij het vaak bescheiden, plaats Bijna alle groote-, ook talrijke kleine Nederland sche industriën zijn vertegenwoordigd. Voeg daar nog bij de verschillende import-maatschap pijen en de buitenlandsche inzendingen (België. Duitschland, Frankrijk, Zwitserland) en ge hebt een algemeenen indruk van hetgeeen ge tot 15 Maart kunt gaan zien. Nadat ge op de beneden verdieping de als altijd interessante stand van Philips hebt bezocht die ditmaal merkwaardig weinig radiotoestellen bevat maar meer gericht is op de expositie van verliehtings-artikelen en apparaten om electrische verschijnselen zicht baar te maken. Vooral deze laatste apparaten zijn bijzonder interessant. Bij de groote af deeling bouwmaterialen staat ge verbasd over de vele steensoorten, dakpannen, triplexplaten, Celotex, die meestal glanzend te gemoet stralen en visioe nen oproepen van rustieke landhuisjes met v-roolijke, roode daken. Machtige machines van de grootste industrieën Stork. Werkspoor, Ha- zemeyer vullen de Beatrixhal. Dat er ook ge handeld wordt bleek wel uit het bordje „Ver kocht". dat bij een ingenieuze automatische graanweger stond. „Wees wijs en bezuinig met beter materiaal", was de verstandige leuze, die een Haarlemsche firma boven haar stand had gezet. Ook vele nieuwe technische snufjes trokken veel aandacht. In een levendige belangstelling mogen ook de buitenlandsche inzendingen zich verheugen. De Duitsche afdeeling is in zeer zachte, har monieuze tinten gehouden waarin enkele bij elkaar behoorende artikelen op kunstzinnige wijze zijn geëxposeerd. Vooal een fraai licht groen slaapkamerameublement viel op. Ook de Fransche inzending staat op hoog peil. In een artistieke toonzaal hangen portret ten van Fransche geleerden, die bijdragen heb ben geleverd aan den vooruitgang en weten schappelijke uitvindingen. Door samenwerking van verschillende bekende Parijsche boekhande laren is een keur van wetenschappelijke boeken bijeengebracht, die een aandachtige beschou wing alleszins waard zijn. Ook de Fransche ko loniën komen zeer goed voor den dag. In de Belgische afdeeling vindt men een belangwek kende inzending van de Union Chimiques en verder vele huishoudelijke artikelen. Er wordt, tevens aan herinnerd, dat Nederland de eerste plaats inneemt als leverancier van België en op de derde plaats staat als klant van dat land. In de Zwitsersche afdeeling heeft men vooraJ den nadruk gelegd op het tourisme. dat trou wens ook bij andere buitenlandsche inzendingen een voorname rol speelt. Natuurlijk neemt ook het Nederlandsche tourisme een belangrijke plaats op deze Jaarbeurs in. ..Breng uw vacan- tie door in eigen land" zal dit. jaar immers meer dan ooit de leuze zijn van velen. Veilig Verkeer, K.N.A.C.. A.N.W.B.. ze zijn allemaal met flinke stands vertegenwoordigd. Het fraaie eiland Texel maakt al een zeer goede beurt met een grooten stand waarbij eenige vitrines met opgezette vogels er nog eens aan herinneren, dat Texel het- vogeleiland bij uitnemendheid is. Doch ook de vacantieganger zal er een prettigen tijd kunnen doorbrengen. Verheugend is het. dat ook Zand- voort's actieve V.V.V. gemeend heeft een stand te moeten openen. Twee aantrekkelijke diorama's, tal van foto's, een oude botter en aardige folders maken deze expositie zeer attractief. Opmerkelijk is het groote aantal essence-fa brieken. dat Nederland op het oogenblik schijnt te tellen. Vele daarvan waren vertegenwoordigd. Reclame op luchtballonnen is eveneens een tak van Nijverheid, die niet ontbrak Ongemeen fraai zijn de inzendingen van Leerdam-kristal en die van de V.A.N.K.. de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts en Nijverheids Kunst tot samen werking van den sierkunstenaar en den industri eel. Het electrische scheerapparaat schijnt steeds meer veld te winnen en uit de beste bron kan ik u verzekeren, dat een demonstratie volkomen pijnloos is al loopen de meeningen over de resultaten nogal eens uiteen Nieuwe snufjes waren er niet zooveel. Een rekenhorloge, dat een rekenllniaal vervangt, een gramofoon automaat, het toestel, dat voor u ver dient, een lichtvulpotlood. dat u ook in het donker kunt gebruiken, de volks motorfiets en een automatische melkkoker, die als de melk kookt, automatisch den gasaanvoer afsluit waren hoewel niet allemaal nieuw, toch zeer ln trek. Om vijf uur stroomt het Jaarbeursgebouw leeg en verspreidt men zich over de oude Domstad, die zich dezer dagen in een opgewekt en druk leven mag verheugen. Café's en restaurants zitten vol en ook vele winkels doen goede zaken. Ook dat is een niet te onderschatten gevolg van de Jaarbeurs. We moesten in Haarlem ook eenmaal per jaar zoo'n beurs kunnen hebben. Utrecht is daarom te benijden. B. K. Men rake niets aan, maar waarschuwe bevoegde autoriteiten Van bevoegde zijde schrijft men ons: Het tragisch ongeval te Schiermonnikoog, waarbij drie personen zijn omgekomen, toen zij poogden een aangespoelde vliegtuigbom te demonteeren, moge een waarschuwing zijn voor het Nederlandsche publiek. Ieder onbekend voorwerp, dat men in deze dagen ontdekt, kan een gevaarlijk wapen zijn. De vinder heeft tegenover zichzelf, de zijnen en de gemeenschap de plicht elk ge vaar te vermijden, dat veroorzaakt kan worden door een ondeskundige behandeling van het gevondene, ook al ziet dit er nog zoo onschuldig uit. Een enkele aanraking kan reeds een ramp ten gevolge hebben. Beter overmaat van voorzichtigheid dan het geringste risico. Wantrouw iedere vondst, die ge niet kent. en ook die welke ge wel meent te ken nen. Laat het gevondene liggen, waar ge het aantreft, en waarschuw onmiddellijk de militaire en civiele autoriteiten ter plaatse. De onbevoegde die meent met verstand van zaken zelf aan den gang te kunnen gaan, is een gevaar voor zichzelf en de gemeen schap. Het ongeluk met de „O. 11". Begrafenis der slachtoffers. Maandagmiddag twee uur wordt het stoffelijk overschot van den bij de ramp van de „O. 11" omgekomen sergeant-telegrafist Steenvoort tei aarde besteld. De begrafenis geschiedt te Enschede. De koksmaat Postma wordt Maandagmiddag eveneens te twee uur, te Huizum bij Leeuwarden begraven. Het vertrek van het marinehospitaal te Den Helder vond plaats hedenmorgen om 10 uur. Tot aan de grens der gemeente Den Helder werd het stoffelijk overschot der beide mannen met militaire eer uitgeleide gedaan. De sergeant-torpedomaker G. L. Logmans wordt Maandagmiddag om twee uur te Nieuw Helvoet begraven. De militaire eer, aan dit slachtoffer van de ramp met de O 11 wordt al daar door een detachement marinetroepen ge bracht. „O. 11" wordt voorloopig gedicht. De „O 11". welke op het oogenblik op een zandplaat achter in de haven ligt. wordt ter plaatse voorloopig gedicht. De onderzeeër zal vermoedelijk naar een dok van de marinewerf Den Helder worden versleept. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de ..O. 11" naar Rot terdam of Amsterdam vervoerd wordt om daar te dokken. JONGEREN-CONFERENTIE. Het Ned. Jeugdleiders Instituut belegt op Vrij dag 24 en Zaterdag 25 Mei a.s. in hotel „Groot Badhuis" te Zandvoort een jongeren-conferentie in samenwerking met de vereeniging voor Vol-' kenbond en Vrede. Deze conferentie, welke openstaat voor jeugd leiders en belangstellenden zal zijn gewijd aan de behandeling van het onderwerp: internatio nale vraagstukken van het oogenblik en de ko mende vrede in verband met het werk onder de jongeren. Inleidingen zullen worden gehouden door: dr. P. J. Bouman uit Middelburg, pro'f. mr. R. H. W. Regout S.J. uit Nijmegen, mr. J. J. Schokking uit Wassenaar en mr. H. Willemse uit Voorburg. LANGERE VACANTIE VOOR JEUGDIGE WERKENDEN BEPLEIT. De Jeugdraad van het N.V.V., het hoofdbestuur van de A.J.C. en het bondsbestuur van den N.A.S.B. hebben tot den minister van sociale za ken een adres gericht, waarin zij den minister Prins Bernhard bracht Vrijdag een bezoek aan de Voorjaarsbeurs tc Utrecht. De Prins tijdens de bezichtiging der inzending van het Koloniaal Instituut, waarbij hij werd rondgeleid door prof. dr. L. Ph. Ie Cosquino de Bussy, directeur van de afdeeling Handelsmuseum. verzoeken, om in het wetsontwerp betreffende keiders. de vacantie met behoud van loon, dat eerlang bij de Staten-Generaal zal worden aanhangig gemaakt, bepalingen op te nemen, welke aan de arbeidende jeugd van Nederland een langere vacantie toekennen, dan aan de volwassen ar- „Spr. citeert zeer gunstige oordeelvellingen over de Neder landsche technische versterkingskunst en over den Neder- landschen soldaat, voorkomende in buitenlandsche bladen." (Uit het verslag van de Eerste Kamer. Rede van den heer De Savoriïin Lohman.) MOLENPAD 2.% Leidscfiegr. A'dam Lunchhapjes 25 cent Aardapp.-groente-vleesck 40 cent Een reeks van schotels! Geen fooien - bediening 10/» Dineeren in aangename sfeer I Extra verzorgde maaltijden J Ongelooflijk goedkoop I (Adv. ingez. Medj BEIDE VAARTUIGEN BESCHADIGD In de' Amsterdamsche haven ls, komende van Engeland, aangekomen het Nederlandsche mo torkustvaartuig .Ba-ba", kapitein de heer Roorda uit Voorburg. Het vaartuig vertoont op verschei dene plaatsen kogelgaten. Zondagochtend j.l. was het aan de Oostkust -van Engeland beschoten door een vliegtuig, dat eenmaal over het schip heenvloog. De opvarenden bleven ongedeerd. Bij assuradeuren van den Nederlandschen kustvaarder „Confid" is Vrijdag een telegram ontvangen van den kapitein-eigenaar, den heer H. Kajuiter te Rotterdam, waarin deze mede deelde, dat het schip in den nacht van Donder dag op Vrijdag aan de Oostkust van Engeland door een vliegtuig was gebombardeerd. De be manning kreeg geen letsel. Het schip kreeg vrij ernstige schade aan het dek, de stuurhut en de machinekamer. Voorts ontstond een lek, doch dit was niet van ernstigen aard, zoodat het vaartuig zonder assistentie de Engelsche haven van be stemming heeft kunnen bereiken. De „Confid" heeft een bruto inhoud van 249 ton en is ge bouwd in 1930. Pijnacker verlaagt de belastingen. De bewoners van de Zuid-Hollandsche gemeente Pijnacker. kunnen zich gelukkig prijzen, want zij krijgen wat niet velen in den lande is beschoren, n.l. opnieuw belastingverlaging. Vrijdag hebben Ged. Staten van Zuid-Holland de gemeentebegrootïng van Pijnacker goedgekeurd waarbij de opcenten der personeele belasting met 20 opcenten verlaagd worden. Ook het vorige jaar is het aantal opcenten der personeele belasting met 20 verlaagd, zoodat Pijnacker in een uitzonderlijke positie* verkeert. Aan deze bijzonder gunstige financieele positie van Pijnacker is ongetwijfeld het stijgende aan tal forensen mede debet. "f? V/\rs /v\ „Blonde.Mina heeft een hart met prikkeldraad"..(Soldatenlied) FROEBEL HERDENDINGS COMlTé. Op 28 Juni a.s. zal het een eeuw geleden zijn, dat Fr. Froebel, zijn oproep „aan de Duitsche vrouwen en jonkvrouwen" richtte, om met haar hulp zijn nieuwe schepping te Blankenburg, waarvoor hij kort te voren den passenden naam van „Kindertuin" had uitgevonden, op nationale basis te vestigen. Hiermede werd de grondslag gelegd voor zijn levenswerk: opvoedkundig verantwoord kleuter onderwijs. Een Froebel herdenklngs comité stelt zich ten doel deze. in haar gevolgen ook. voor ons land zoo belangrijke gebeurtenis op passende wijze te herdenken. Met springstof experimenteere men niet. Arbeider door eigen roekeloosheid zwaar gewond. De arbeider Chr. M. uit Overloon had dezer dagen een buisje met springstof ge vonden. Hij wilde dit in de woning van zijn ouders met een schaar demonteeren. Het gevolg van deze poging was, dat het buisje met zoo'n kracht uit elkaar sprong, dat M. de linkerhand werd afgerukt terwijl hij verder aan borst en hals deerlijk werd gewond. Dokter Bloemen uit Venray, die eerste hulp verleende, heeft het slachtoffer on middellijk naar het ziekenhuis t« Venray voor verdere verpleging overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5