Russen aan de baai van Viborg niet gevorderd. fauKnaai aan de ïüeek IVilde Rusland geen Duitsche bemiddeling? Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. IN ENGELAND. A T E R D A G 9 MAART 1940 HAAREEM'S DAGBEAD 5 (Vervolg van pag. 1.) Het Zweedsche blad .JDagens Nyheter" schrijft in een artikel dat Rusland volstrekt niets wilde weten van een bemiddeling van Duitschland tusschen de Sovjet Unie en Finland. Het blad voegt hieraan toe, dat Zweden gemeend heeft de Russische voorwaar den te moeten overbrengen, „omdat de Fin nen steeds bereid zijn geweest tot onder handelen". Het artikel eindigt met te verklaren dat Rusland ieder plan tot bolsjewiseering van Finland of tot het behandelen van dit land zooals Duitschland Tsjecho-Slowakije na München heeft behandeld zal moeten opge ven. In Berlijnsche politieke kringen verklaart men iverigens dat Duitschland geenszins een stand- unt heeft bepaald tot verzoening in het inschSovjet Russische conflict. Duitschland lijft een houding van strikte neutraliteit en niet- «elneming in dit conflict innemen. Volgens den correspondent van de „Stockholm- idningen" zou het feit, dat de Russen gis- sren Finland niet gebombardeerd hebben, zijn orzaak hebben in de zware verliezen, welke de insche vliegtuigen gedurende de voorgaande agen de Russische luchtmacht hebben toege- racht, en ook in het openen van onderhandelin- m. Het bericht over deze onderhandelingen heeft e Helsinki de grootste verrassing gewekt. In ipiomatieke kringen deden de vreemdste ge- uchten de ronde. Zoo werd gezegd dat de Rus- en de controle over de Finsche spoorwegen wil- en hebben. De bevolking bleef over het alge- ieen opmerkelijk kalm. De meening overheerscht at de Russen ongelijk zouden hebben den vrede t willen dicteeren, alsof zij een groote over- rinning zouden hebben behaald. In werkelijk- leid zijn de Finnen geenszins gedwongen te capi- uleeren: Zij zullen geen enkel offer brengen, dat un onafhankelijkheid en vrijheid in gevaar zou unnen brengen. De houding van Italië De pogingen tot bemiddeling in de Russisch- "insche vijandelijkheden worden volgens Reuter a de Italiaansche pers toegejuicht. Zij ziet in ie mogelijkheid van vrede in Finland de ophef ing van een gevaar voor Europa als geheel. Anderzijds meldt Havas dat het omroepstation an Rome in zijn nieuwsuitzending het volgen- e commentaar heeft gegeven op den huidigen oestand in Finland: „Wanneer het dat noodig cht kan Finland den strijd voor de onafhanke- jkheid voortzetten. Het moet echter voor alles ippassen niet het spel te spelen van vreemde iiogendheden. Een vrede tusschen de Sovjet [nie en Finland zal er niet in slagen het verfoei de te verzachten van den aanval, die de Sovjet fnie gepleegd heeft, noch de ellende, die het Insche volk heeft ondergaan door het Roode eger." Geen verzoek tot bemiddeling aan Amerika In een persconferentie heeft president Roosevelt edegedeeld dat de regeering geen verzoek tot be- iddeling in den Finsch-Russischen oorlog heeft ge- egen. Hij wilde overigens niet over deze kwestie ireken en gaf te kennen, dat vraagstukken van izen aard niet besproken kunnen worden, zelfs anneer onderhandelingen gevoerd worden. Hij legde hieraan toe dat niets kon worden gezegd ten inzien van de vraag of Sumner Welles aan Finsch- lissische onderhandelingen deelneemt. Svinhufvud naar Italië De vroegere Finsche staats-president Svinhufvud per vliegtuig te Berlijn aangekomen om zich van er naar Italië te begeven, waar hij herstel van Ezondheid wil zoeken. Hij heeft "te Berlijn nog een nderhoud gehad met Von Ribbentrop. Te Helsinki •cht men geen enkel belang aan dit onderhoud, rinhufvud, die 79 jaar is, was reeds verscheidene iren uit 't politieke leven van zijn land getreden. Maarschalk Mannerheim is, in tegenstelling met .•oegere berichten, gedurende de voorbereidende esprekingen, die acht dagen geleden te Stock- olm begonnen steeds op zijn post gebleven. Hij eeft Finland niet verlaten. Geen commentaar in Moskou. Er verschijnt te Moskou geen commentaar inzake de gemelde Russisch-Finsche vredeson derhandelingen. Een aanzienlijke bedrijvigheid wordt waargenomen in de Zweedsche legatie, waar Vrijdag o.a. bezoeken werden afgelegd door den Amerikaanschen ambassadeur Stein- hardt en den Franschen zaakgelastigde. Stein- hardt heeft ook een bezoek gebracht aan het Kremlin, in den loop van den middag, waar hij een onderhoud van twee uur had met Molotof. Hij weigerde daarna eenïgerlei verklaring aan de pers af te leggen. het voorjaar, koop tijdig een pot (Adv Ingez. Med Aanvallen op de Noordzee. O.a. een Belgisch schip beschoten. De Belgische trawler „H. 65" is naar Havas meldt ten noorden van Zeebrugge door een vlieg tuig met machinegeweervuur bestookt. Verschei dene kogels sloegen door het dek, doch de beman ning bleef ongedeerd. Twee andere vaartuigen, de „Z. 4" en de ,.N. 13" die eveneens op deNoordzee door machinegeweren beschoten zijn. zijn nog niet teruggekeerd. De gezagvoerder van de H. 65 verklaarde, dat het vliegtuig, dat zijn schip tegelijk met 15 an dere visschersschepen aanviel, van Duitsche na tionaliteit was. Een onderzoek van de op de brug gevonden kogels heeft deze verklaring bevestigd. Een andere Belgische trawler heeft een door de bemanning verlaten Britschen lichter op sleeptouw genomen. Het visschersvaartuïg werd te Duinkerken gepraaid, waar de lichter in be slag is- genomen. Voorts heeft een Belgisch vis- schersvaartuig een door de bemanning verlaten Britsch koopvaardijschip op sleeptouw genomen en het naar een Engelsche haven gebracht. Drie trawlers uit Grimsby, die gisteren in En geland teruggekeerd zijn, hebben verder eenige leden der bemanningen aan land gebracht, die volgens Havas bij aanvallen door Duitsche vliegtuigen waren gewond. Vier man zijn met min of meer ernstige verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Uit Liverpool wordt gemeld dat het stoomschip Counsellor (5068 ton) Vrijdag voor de Noord westkust van Engeland tengevolge van vijande lijk optreden gezonken is. De bemanning werd in een Engelsche. haven binnengebracht. Tenslotte bericht het Nooi*sche Telegraaf- agentschap dat zeven leden der bemanning van het Noordsche stoomschip „Droot" dat de vorige week Vrijdag op de Noordzee door een Duitsch vliegtuig was gebombardeerd, om het leven gekomen zijn, doordat hun red dingboot omsloeg, De overige opvarenden zijn gered. Engelschen bombardeeren Duitsche patrouillevaartuigen. De Bntsche luchtmacht heeft Donderdag nabij Borkum drie Duitsche patrouillevaartuigen ge bombardeerd. Voorts werd nabij Sylt een hulp- vaartuig der marine gebombardeerd, aldus meldt Reuter. Bemanning van de Queen Elisabeth" eischte extra betaling. Een twintigtal zou geweigerd hebben te varen. NEW-YORiK, 8 Maart. Leden van de beman ning van de „Queen Elisabeth" hebben onthuld dat op den vooravond van hun vertrek uit Schot land met een staking is gedreigd. De bemanning wenschte extra betaling. Aanvankelijk was de bemanning van meening dat het schip alleen maar naar Greenock zou varen, waar werd ver nomen, dat de plannen waren gewijzigd. De be manning eischte een „bonus" van dertig pond, welke werd toegwezen. Een twintigtal ouderen zouden het schip hebben verlaten, omdat zij de bonus onvoldoende achtten (Unted Press). Gezond verstand" Oxfordshire, Maart. TWEE Duitsche vluchtelingen, man en vrouw om en bij de vijftig, vervolgd en verbannen wegens een geloof en een ras. waaiwan ze zichzelf tot op dat oogenblik nauwelijks nog bewust waren die twee men- schen vonden zich tijdelijk ondergebracht op het Engelsche platteland. Het was er zoo rustig en onbewogen als het alleen op Engeland's groene velden kan zijn en men moest er geduldig met de seizoenen, de gewassen, de dieren en de men- schen meeleven om in den levenden kringloop te worden betrokken en geen buitenstaander te blij ven, wien een zonsondergang betoovert, maar die door de toch altijd wat dunne charme van het Engelsche landleven onberoerd blijft. Het echtpaar vonid de zonsondergangen kolos saal en als de maan het holle weggetje onwezen lijk wit tusschen de donkere heggen afteekende kon men hen hooren uitroepen hoe eenvoudig ongelooflijk schoon dat was. Maar plotseling van aangezicht tot aangezicht te komen staan met het feit. dat een peuterig vertroeteld plantje vrijwel driekwart jaar noodig heeft om tot een bloemkool te groeien dat was een nieuwe en nogal onaangenaam vermoeiende gewaarwording. Tot nu toe was een bloemkool een keurig net ding geweest, dat men koopt enkele minuten voor men het wil koken. En dat het witte deel van een prei onder den grond groeit dat was een andere bijna lugubere ontdekking. Toch hadden ze niet altijd in de stad gewoond In den goeden ouden tijd hadden ze ergens 'n bui tenhuisje met wait grond en wat vruchtboomen Daar zal de tuinman de prei wel gewasschen in de keuken hebben gebracht en de appelboomen heb ben gesnoeid. Ze kunnen zich niet herinneren of de tuinman eigenlijk de appelboomen snoeide. Maar dat zal wel. denken ze achteraf, anders zou den er wel geen appelen in de oud-porceleinen schaal hebben gelegen. Het is natuurlijk een heerlijk bestaan, voor ve len, zelfs een ideaal bestaan om als verzekerings agent door het leven te gaan en op vrije Zondagen buiten gasten te ontvangen, Goethe te reciteeren. waar het maar te pas wil komen, luchtig over fi- losophie te delibereeren en je een beschaafd mensch te voelen. En inmiddels aan de verzeke ringen verder te werken met slechts één enkel doel: er zoo snel mogelijk zooveel mogelijk aan te verdienen om dan zoo vroeg mogelijk zoo weinig mogelijk meer te doen. Het is misschien niet eens zoo dom bekeken. Het ging in ieder geval prachtig zoolang de verzekeringen liepen zoolang hij in hetzelfde karrespoor voortkon. Toen dat doodliep, was er niets. Niets dan de keurig verzorgde han den maar in den schoot te vouwen. En Goethe, die zich nog steeds citeeren liet. Goethe bleef. Maar het citeeren' was niet meer het fijne vermaak wal het vroeger was Men moet mij niet verkeerd begrijpen. Het is niet minder dan misdadig om opzettelijk iemand's verzekeringen in de war te sturen. Niemand heeft het recht om een anderman's levensidealen onder den voet te loopen. Maar het droevige feit blijft dat deze man na vijftig jaren tusschen de men- schen op aarde te hebben vertoefd, meende een vuur te kunnen aanmaken door lucifers bij steen kool te houidien. Hij heeft nooit aanleiding gehad daarover na te denken, zegt hij. „Dampfheizung" heeft hem daarvan ontlast. En de vrouw blijft het „komisch" vinden dat op een electrische kachel de melk overkookt, ook al is de plaat uit geschakeld, omdat zoo'n plaat die eerst langzaam warm wordt ook pas langzaam weer afkoelt. Met een bergplaats vol steenkool zouden ze hul peloos bevriezen en evenzoo zouden ze verhonge ren tusschen akkers vruchtbaar land met een be- nijdenswaardigen meststapel en een ladenkast vol zaden, bij heuvels met konijnen en water met visschen. Ze zijn verloren als het water niet uit de kraan komt, de groente niet aan de deur wordt afgeleverd en het vleesch niet in keurige lapjes wordt overhandigd. Het is gevaarlijk te dienken dat dat de hoogste beschaving is en op je vijftig ste jaar niet te weten aam welken kant van een schep te gaan staan en het niet te kunnen lee- ren bovendien. Wie vijftig jaar lang in kinder-, bureau- en tuinstoelen heeft doorgebracht, kan niet plotseling akkers omspitten en asperges kweeken. Ook is niet ieder een tuinman ge lukkig! en zijn geboren tuinlui even zeldzaam als elk ander genie. Maar zoo volkomen verloren te zijn en hulpeloos temidden van natuur's over- HET FINSCHE LEGERBERICHT: Volgens het Sovjet-legerbericht bezetten de Russen eenige eilanden. Het Finsche legerbericht van Vrijdag luidt: „Te land: Op de landengte van Karelië bleef de vijand druk uitoefenen op de stellingen ten noord westen van de baai van Viipuri (Viborg). De ge vechten op de schiereilanden aan den ingang van de baai zijn gisteravond geëindigd zonder dat de vijand verder kon oprukken. De aanvallen van de Fin sche stellingen op de eilanden werden afgeslagen. De Finsche artillerie heeft een aantal tanks vernield. Minstens acht vijandelijke stukken geschut, welke op het ijs waren doorgedrongen, zijn eveneens ver nield. Tusschen de baai van Viipuri en de Vuoksi werden plaatselijke aanvallen afgeslagen, twee pant serwagens en zeven tanks werden vernield. In de richting van Paakola heeft vijand meer dan vier honderd dooden op het slagveld achtergelaten na de aanvallen op de Finsche stellingen van de laatste da gen. Ten zuiden van Vuosalmi heeft de vijand ge poogd over het ijs van de Vuoksi te trekken, de aan val werd evenwel afgeslagen. Ten noordoosten van het Ladogameer werd een aanval van den vijand op Kollanjoki afgeslagen. De Russen lieten meer dan tweeduizend dooden op het slagveld achter. Verder valt van het front artillerie vuur te mel den, verscheidene plaatselijke aanvallen werden af geslagen. Ter zee: Op 7 Maart rukten twee vijandelijke af- deelingen over het ijs op in de richting van Happaa- saari en Virolanti. Zij moesten evenwel weer terug trekken. vloed, zoo heelemaal niets met eigen handen te kunnen beginnen dat je Jaloersch moet zijn op een wat achterlijke, uit Londen geëvacueerde schooljongen, die op het timmerklasje in het dorp een'houten kandelaar in elkaar heeft geknutseld - dat is droevig en gevaarlijk bovendien. Met geloof heeft dit alles niets te maken. De man is zoo Duitsch als iemand maar zijn kan. Ook al zullen er ongetwijfeld wel handiger Duitschers zijn. Maar zeker is dat geen Franschman ooit zoo uit het veld geslagen zou zijn als z'n verzekerin gen vastliepen en ook geen Engelschman en ik ge loof ook een Hollander niet. Het was ook minder m'n bedoeling onvriendelijke dingen over deze beide menschen, die alle medelijden verdienen, te zeggen dan om voor een enkelen keer een lofzang op Engeland te zingen. Want in Engeland heeft de grootste landbezitter er wel eens bij staan kijken als de vruchtboomen werden gesnoeid en hij heeft zich de goede kwali teiten van z'n veestapel wel eens laten aanwijzen. Hij heeft vermoedelijk zelf wel eens wat narcis- senbollen in den grond gestopt onder de beuken- boomen van de oprijlaan. In Engeland roept men niet direct om een elec- tricien als een stopcontact doorslaat, maar maakt het zelf even in orde. In Engeland ken ik een tandarts, die zichzelf eigenhandig in z'n vrijen tijd een kas compleet met verwarming heeft gebouwd een Hollandsche tandarts die echter zelf zegt dat hij in Holland aan zooiets waarschijnlijk nooit zou hebben gedacht en een Engelschen dokter, die tijdens een week-end de waschtafel in z'n practijk naar een anderen wand verhuisde en zoo keurig dat je daar Maandags de kraan open draaide zonder aan iets te kunnen merken, dat die daar Zaterdag nog niet was. noch dat die zich Zaterdag aan den anderen kant had bevonden. In Engeland zijn ze niet bang voor iets wat ze niet hebben geleerd, niet bang om iets te probee- ren. Niet bang om gezond verstand te gebruiken. Dat gezonde verstand, waarop ze zoo prat gaan en waaivoor ze te uitsluitend eerbied hebben, maar dat tenslotte een sterke ruggesteun is en de reden, waarom de Engelschman ondanks het ten koste van de industrie verwaarloosde platteland toch nooit onherroepelijk ver van het land af dwaalt. En er, als het moet, altijd zonder te groote moeite weer naar terug kan. Deze oorlogs tijd zal het wel weer bewijzen. Vr. S. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft op 7 Maart de verkenningsvluchten voortgezet en Russi sche troepen, tanks en voertuigen op het ijs van de baai van Viipuri met mitrailleurs beschoten en ge bombardeerd. De activiteit in de lucht van de Sovjet Russische luchtmacht werd voornamelijk beperkt tot Kotka, Sakkiharni en de baai van Viipuri. Verder werden slechts enkele verkenningsvluchten onder nomen. Voigens bevestigde mededeelingen zijn zes vijan delijke vliegtuigen neergeschoten, terwijl twee ver moedelijk zijn vernield. Verder wordt gemeld dat eenigen tijd geleden nog een Russisch vliegtuig werd vernield." Russisch legerbericht. Het Sovjet legerbericht van Vrijdagavond luidt: „Op 8 Maart heeft zich niets van belang voorgedaan aan het front. In de Golf van Viipuri hebben de Sov jettroepen het eiland Esisaari met de stad Esisaari, het eiland Kitilansaari met de stad Rahkasaaro, het eiland Tervasaari. het eiland Mustasaari, het eiland Hietasaari en de gelijknamige stad bezet. De Sovjet troepen maakten twaalf stukken geschut buit, 57 machinegeweren en 2 millioen patronen. De Sovjet luchtmacht trad op tegen vijandelijke troepen en haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer." Von Ribbentrop naar Rome. Onderhoud met Mussolini en Ciano. Joachim von Ribbentrop. De Duitsche minister van Buitcnlandsche zaken, Von Ribbentrop begeeft zich heden voor een kort bezoek naar Rome. Hij zal een onderhoud hebben met Mussolini en Ciano. Volgens een Duitsch radiobericht zullen de besprekingen van Von Ribbentrop betrek king hebben op kwesties, die voortvloeien uit den oorlog en in het bijzonder op het pro bleem der politieke samenwerking tusschen Duitschland en Italië. Nader wordt gemeld dat Von Ribbentrop van morgen om 9.15 uit Berlijn is vertrokken. EEN TERUGBLIK tONDAG 3 MAART. wij zijn nu zoover van den winter verlost, dat wat ballen trapt, kopt, slaat, en smijt binnen skalkte lijnen op stukjes weiland weer in actie omt. De weilanden zijn weer groen, de wereld is eer kleurig schoon niet meer „sprookjesachtig n zal binnenkort nog veel kleuriger en als u het lij vraagt ook veel sprookjesachtiger worden dan i al dat wit. Er is een Boekenweek ingetreden, waarover ik I vriendelijke dingen geschreven heb ofschoon de oekensl-room wat al te machtig is en men een rvaren duiker moet zijn om er de schatten uit op i visschen. Weer een bewijs dat de mensch zijn itvindingen niet beheerscht en altijd weer ge- aar loont eraan ten prooi te vallen. Ik heb er ourens Coster, op de Groote Markt, een beetje op ingekeken, hetgeen mij zelden overkomt. Wie Ijkt ooit naar standbeelden in zijn eigen omge- ing, zelfs al bezit zij er, gelijk Haarlem, slechts ffee"5 Lourens doorstond mijn blik overigens met ronzen rust en bleef zijn A toonen met die ze erheid, die wellicht beduidt: „Alleen het begin taat op mijn rekening. Ik heb A gezegd; als jul- e het B-zeggen hebben overdreven is het eigen chuld en dan krijg je vast geen standbeeld". Daarin hij gelijk heeft. Wat moet men in Haar- >m wel bedreven hebben om een standbeeld te rijgen? Alleen Frans Hals en Lourens Coster heb- en°het zoover gebracht, de nagedachtenis van en Lorentz kreeg maar een klein borstbeeldje en e menigte andere corypheeën uit het stedelijk erleüen. die haar namen „in het gulden boek der [istorie grifte" (zooals ze dat in gelegenheids-ar- Ikelen en feestredevoeringen noemen) werd af- escheept met straatnaambordjes. Hetgeen niet oo'n geweldige eer is. vind ik, vooral niet als men iet hoe saai en stijlloos die straten vaak zijn. En ioe véél straten er zijn. Ik herinner mij dat vele aren geleden de Groene Amsterdammer eens een needoogenloos-scherpe foto publiceerde van de "aleriusstraat in Amsterdam en daaronder zoo ets zette als: „Valerius was groot en de schepper an Valerius" Gedenckclanck. Wij weten niets :waads van hem. Waaraan heeft deze man het te rijten dat een dergelijke straat naar hem ge- loemd werd?" Als het waar is dat het volk groot ls dat zijn ;roote mannen eert ziet het er voor de Haarlem- ners niet best uit en voor de Amsterdammers ivenmin. I Ziehier een Zondagsche overpeinzing. MAANDAG 4 MAART. De oorlog tegen de neutralen wordt weer met kracht gevoerd. Althans op zee. Een heele reeks Nederlandsche schepen is door duikende Duitsche vliegtuigen met mitrailleurs beschoten en met bommen bestrooid, ofschoon in vredestijd nooit in het oorlogsrecht is bepaald dat dit gebeuren zou als men uit of naar Engeland voer. Dat is nu strafbaar geworden. Wij moeten volgens de Duit sche opvatting geen handel meer met Engeland drijven. En zoo zijn de Nederlamdsche schepen Wasa, Amazone, Boekelo, St. Annaland en Jonge Willem allemaal belaagd, maar er goed afgeko men. Het mikken uit de lucht schijnt gelukkig niet zoo best te zijn. Alleen het Groningsche scheepje Elziena, nog geen 200 ton groot, is vernietigd met inbegrip van twee van de vijf opvarenden. Een vlieger heeft het vier of vijf maal achtereen aan gevallen en toen waren die twee mannen dood en stond het schuitje in brand, waarna het met z'n lading uien in de golven verdween. De drie overige opvarenden klemden zich vast op een vlot en de den dat zesendertig uur lang eer een Deensch schip de verkleumde mannen opvischte en aan land bracht. Ik geef toe dat ik in de afgeloopen jaren enkele onaardige dingen over den krijg geschreven heb. Welnu: had ik ongelijk? Deze eenvoudige vraag zal er wellicht toe leiden dat nog weer een paar menschen een even diepen afkeer van den oor log en zijn strijdmiddelen krijgen als ik. Men moet het maai- telkens weer probeeren. Zoolang er nog bestaan die zelfs dit soort heldendaden bewon deren zijn we er niet van af. DINSDAG 5 MAART. Ook de Belgen hebben het moeten ontgelden Maar dat gebeurde in de lucht boven hun eigen land. Een Duitsche bommenwerper ontmoette daar drie Belgische vliegtuigen, van die éénmans- toestelletjes. Zij seinden dat hij landen moest, want hij mocht daar immers niet wezen. Daarop begon hij een gevecht met ze, schoot er één om laag doodde daarbij den vlieger, dwong de twee andere te landen en ging er vantusschen. Ditmaal heeft de Duitsche regeering excuus gemaakt en schadeloosstelling aangeboden. Hun vlieger had gedacht dat het Engelschen waren, want ze zaten in Hurricane-toestellen. Maar er stonden Belgi sche kenteekens op! Enfin. Met die excuses en die duiten hebben de ouders van luitenant Henrard hun zoon niet terug. Is het weer erg sentimenteel zooiets te zeggen? Neem het mij dan niet kwalijk; het afstompen valt mij moeilijK. Net als in het geval van die twee mannen van de Elziena en van zooveel anderen. Ik ben telkens zwak genoeg om aan hun moeders te denken en hoe die dat bericht ontvangen zullen hebben. Wat den ridder Bayard en zijn mede-ridders uit dat vreemde, verre verleden betreft- zi? moeten zich wel voort durend omdraaien in hun graven. Vandaag wordt bericht dat de Amerikaansche pers zwartgallig gestemd is over de reis van Sumner Welles. Sommige bladen vinden dat hij net zoo goed terug kan komen en zijn verdere in terviews opgeven. Hetgeen vrij dom gepraat is, want zij weten niet wat hij binnenskamers te hooren heeft gekregen en nog krijgen zal. Hijzelf blijft zoo gesloten als een bus, waarin de man vol komen gelijk heeft. Wat heeft dat gezwets van die Amerikaansche kranten dan eigenlijk voor zin? Als men overdenkt hoeveel ezels er zijn is het niet zoo'n wonder dat wij weer een oorlog beleven WOENSDAG 6 MAART. Een van onze eigen sleepbooten ramt een van onze eigen onderzeeërs, aangeduid met O 11, in de haven van Nieuwediep. De onderzeeër krijgt een groot lek en het voorschip stroomt vol water Dit kost drie menschenlevens. Beter loopt het af met een mijn, die op de kust bij Callantsoog ont ploft. Dat kost gelukkig slechts ruiten en dakpan nen. zij het dan bij honderdtallen. En de meesten van ons ondervinden van al het oorloggedoe en de daaraan verwan te ellenden- m-eigen-land zelf niets. Maar toch beseffen zij hun geluk niet, Hoevelen gaan maar kalm hun ge wone gangetje en zien daarbij zelfs niet in dat zij in de in hun werk voorkomende kwesties en kwestietjes zelf wel eens wat toenadering konden toonen, eer zij 's avonds met hooge wijsheid gin gen vaststellen hoe anderen hun geschillen moe ten oplossen? Ik geloof dat er nog al wat in deze overigens niet oorspronkelijke gedachte zit en bied haar ter overweging aan. Ik ga vandaag zelfs verder en zeg in een geschil, waarin een dei- betrokken partijen mij ter conferentietafel heeft afgevaardigd, tot een man van de tegenpartij: „Als wij het in dit zaakje niet eens kunnen wor den mogen wij ons verder wel van critiek op ze kere ietwat grootere geschillen onthouden." Hij glimlacht een beetje maar erkent het. De Boekenweek leidt tot veel gesprekken met uitgevers, die getuigei. dat er groote belangstel ling bestaat voor boeken die actueele vraagstuk ken behandelen. Geen wonder Er is ook een toe nemend streven tot vorming van studie- en de batingclubs onder ontwikkelde menscnen. die zich temidden van dezen razenden tijd rekenschap willen geven van hetgeen wij hebben en houden willen en van het komende, dat zich reeds in vaag-omlijnde trekken aankondigt en waarop wij ons toch moeten trachten voor te bereiden. Dit is een. tijd om, al is het temidden van zoo'n kol kende wereld niet gemakkelijk, stil te staan, na te denken, te pogen te begrijpen, zijn kennis en inzicht te verrijken, te luisteren naar menschen die het goede willen en heldere denkbeelden heb ben en kernachtig begrip. Want wij moeten straks zorgen dat wij geestelijk paraat zijn, als men een vrede moet gaan sluiten en Nederland wordt als een der belangrijkste neutralen ln Europa opgeroepen om daaraan mee te werken en nieuwe vormen van internationale samenwerking te hel pen vinden. Voor die nieuwe samenwerking zullen alle landen offers moeten brengen en ons land dus ook. Als het buiten den oorlog blijft zal het toch offers moeten brengen, evenals de anderen! Hebt u daar over gedacht? Het is de moeite waard. Denk maar eens aan zoo'n staten-federatie, die als punt 1 afstand van een deel der staatssouve- reiniteit van alle betrokkenen zou vergen. Instel ling van een lichaam, hooger dan de staatshoof den en regeeringen! Dat wil wat zeggen! Ik weet niet zeker of het gebeuren zal, maar de kans is niet gering. En hoe dan ook: er zal een nieuw Europa komen dat deze of dergelijke eischen zal stellen. Wij krijgen het oude niet meer terug. Op mijn dagelyksche „tribune", die op de voor pagina, hoop ik op deze dingen weldra weer eens in te gaan. DONDERDAG 7 MAART. Sumner Welles is nu te Parijs, maar de be langstelling voor zijn persoon begint in het niet te verzinken vanwege de vredeskansen in Fin land en ook vanwege het optreden der Engel schen, die Mussolini dwarszitten en tevens Rot terdam weer eens in zijn handel treffen. Want zij willen den uitvoer van Duitsche kolen naar Italië nu heusch niet meer toestaan, houden zestien schepen in „the Downs" vast en halen er alvast acht leeg, zich daarbij bereid verklarend zeif kolen aan Italië te leveren. Maar nog veel belangwekkender dan dit zijn de vredespogingen inzake Finland, die te Stock holm tot onderhandelingen hebben geleid. Zwe den bemiddelt en Duitschland bemiddelt blijk baar achter de schermen mee. De Russen vragen veel te veel, hetgeen evenwel onvermijdelijk bij al zulke conferenties schijnt te moeten gebeuren en het gedachtenoog ziet die eigenaardige figuur, de Russische gezante in Stockholm, Mile. Kol- lontai, in volle actie. Intusschen is de Times een campagne begonnen om Finland te hulp te komen met een Engelsch expeditieleger, dat volgens dit officieuse regeeringsorgaan een voudigweg door Zweden zou moeten trekken. En de Fransche regeering geeft een zoo indrukwek kende opsomming van de aantallen vliegtuigen, kanonnen, granaten, mitrailleurs enzoovoorts. die zij aan de Finnen heeft gestuurd, dat Moskou er wel van schrikken moet. Groote spanning heerscht in Stockholm, dat plotseling het diplo matieke kernpunt van Europa is geworden. De Zweden zullen in een leelijk parket raken als deze onderhandelingen mislukken. Volgens een later bericht zijn er nu ook Finnen naar Moskou gegaa om te praten. Ook komt het verrassende bericht dat Enge land's grootste en nieuwste passagiersschip, de Queen Elisabeth, den Atlantischen Oceaan is overgestoken en New York bereikt heeft. De assuradeurs hadden daarom gevraagd, omdat het daar veilig is. En wie zich mocht verwonderen over het vriendelijk inwilligen van dat verzoek bedenke, dat de hoogte van de verzekerings premie er zonder twijfel sterk door beïnvloed is. Welnu, de vervaarlijke kolos van 85.000 ton heeft een ongestoorde reis gehad. Zijn vertrek was strikt geheim gehouden en ik kan mij voor stellen dat de Engelschen daar trotsch op zijn, want duizenden wisten ervan. Het is dan ook, vice versa, het tegendeel van een succes voor den Duitschen Geheimen Dienst. Vooral omdat het 't grootste schip ter wereld geldt en dat nog wel op zijn eerste reis! Zoo'n gevalletje loopt tame lijk in de gaten, zou je zoo zeggen. Het heeft een zwervenden koers gevolgd en er daardoor vijf dagen over gedaan. En het ls heelemaal grijs geschilderd bovendien. Maar een schip van 85.000 ton! Dat heeft aanmerkelijk meer dan de dub bele tonnenmaat van het grootste bestaande oorlogsschip! Dat heeft meer volume dan de drie vervaarlijke slagkruisers, die onze regeering voor Indië wil bouwen, gezamenlijk! Want die zouden elk 26.000 ton meten. En dat vaart in dezen tijd stiekum over den Oceaan! De wonderen zijn de wereld nog niet uit. En gelukkig maar, want zij zal er behoefte aan hebben, wil ze ooit weer tot rust komen. En pas dan zal de Queen Elisabeth haar 2400 passagiers -per-reis kunnen gaan vervoeren. VRIJDAG 8 MAART. Nu hebben drie domme Schiermonnikoogers een vliegtuigbom, die zij op het strand vonden, in het tuintje van een hunner gepoogd te demonteeren Het kwaadaardige ding heeft zich zelf gedemonteerd en hen daarbij alle drie ge dood. Wat moeten wij nog doen om dergelijke dingen te helpen voorkomen? Ik weet het niet, Er zullen wel altijd menschen zijn die ze lekker toch doen. al zijn ze er tienduizendmaal tegen gewaarschuwd. Tot dezelfde groep behoorende zwemmers die te ver ln zee gaan, de overstekers die niet uitkijken op hoofdwegen, de schaatsen rijders die door dooi-ijs zakken en nog allerlei varianten van goedmoedige domooren. Hopeloos. Drie Nederlandsche schepen zijn in den loop dezer week blijkbaar verdwenen: de Rijnstroom, de Grutto en de Vecht. Men heeft tot dusver alleen wrakstukken ervan gevonden Sumner Welles mag zelf wel wat boffen op zijn reis naar Engeland en later op zijn terug reis naar Amerika; R. P,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9