Haaide Bmchim BURGERLIJKE STAND HOCKEY. Orhtendbeurs Amsterdam MAANDAG 11 MAART 1940 HSAREEM'S DA'GBE'AD De Russische voorwaarden. LONDEN, 11 Maart (Reuter). De voorwaarden welke Maisky aan Butler heeft voorgelegd, behel zen naar Reuter verneemt: Afstand van alle gebieden rondom het Ladoga- meer, met inbegrip van Viborg en andere plaat sen, de geheele Karelische Landengte, alle eilan den in de Finsche Golf, welke thans bezet zijn door de Sovjet troepen, de westelijke helft van het schiereiland Rivachhi, en verpachting van Hangö voor een Russische vlootbasis. niet slechts voor den duur van den Europeeschen oorlog, zoo als gemeld is, maar voor een lange periode. Reuter verneemt dat zich bij de uiteenzetting van de aan de Britsche regeering genoemde voor waarden geen compensaties, hetzij territoriaal hetzij andere compensaties bevonden. Twee Engelsclie schepen na ontploffing gezonken. Derde Engelsch vaartuig zonk na botsing. Het Britsche stoomschip „Chevy Chase" (2719 ton) is na een ontploffing op de Noordzee ge zonken. De uit 21 koppen bestaande bemanning werd gered en in een haven aan de Oostkust van Engeland aan land gebracht. Negen personen moesten in een ziekenhuis worden verpleegd. De „Chevy Chase" is Zaterdag gezonken. Drie geredde stokers van het Britsche s.s. „Thurston", dat, na ter hoogte van de Britsche Westkust op een mijn te zijn geloopen, is ge zonken, zijn in Cardiff aan land gebracht. Zij hadden urenlang op een vlot rondgedreven Thans bevinden zij zich in een ziekenhuis. Tevoren was de „Thurston" in aanvaring ge weest met het Fransche s.s. „S. N. A. I" uit Rouaan. Voorts is het Britsche stoomschip „Mainey Hill" (1918 ton) na een botsing met een onbe kend gebleven vaartuig Zondagochtend ge zonken. De uit 23 koppen bestaande bemanning kon worden gered. Tenslotte wordt uit Manilla (Philippijnen) gemeld: Het Britsche passagiersschip „Ariadne Moller", groot 1840 ton, is aan de Chineesche kust, juist ten noorden van Formosa, aan den grond geloopen. Aan boord bevonden zich 200 passagiers, die zich op de rotsen aan de kust hebben begeven. Een schip is uitgevaren om hen op te pikken. Generaals der geallieerden in Turkije. ISTANBOEL 11 MAART. De militaire samen werking tusschen Frankrijk, Engeland en Turkije is in een nieuw stadium getreden door de aankomst te Ankara van de generaals Mitchell en Jauneaud. United Press vernam uit bevoegde bron dat dit bezoek gezien moet worden in verband met een van de belangrijkste aspecten der samenwerking tusschen de geallieerden en Turkije. Bij eventueele vijandelijkheden waarin Turkije zou worden ge wikkeld zou het, waar het zelf over een betrekkelijk kleine luchtvloot beschikt, zijn vliegvelden tel- be schikking van de geallieerden stellen. Turkije's aandeel in deze aangelegenheden zal naar verwacht wordt een der punten van bespreking uitmaken op de conferenties te Ankara. Ook zal de grondslag worden gelegd voor plannen, welke gedeelten van het front elke mogendheid voor haar rekening zal nemen en welke samenwerking tusschen de drie legers mogelijk is. Zondag bezochten de generaals de ministers van buitenlandsche zaken en van nationale defensie. Generaal Nadji Tinaz gaf een lunch ter hunner eer. (United Press). Britscli scliip bij Schouwenbank op een mijn geloopen. Alle opvarenden gered. Het Engelsche schip „Borthwick" is ter hoogte van Schouwenbank op een mijn geloopen. De „Borthwick", groot 1097 bruto en 896 netto reg. ton, was op weg van Rotterdam naar Enge land. Omstreeks elf uur liep het schip op een mijn. Onmiddellijk na de explosie begon het te zinken. De uit 21 koppen bestaande bemanning, waarvan een gedeelte leg te slapen,- had nauwe lijks gelegenheid zich in de sloep te begeven. Zij moesten al hun bezittingen achterlaten. Het noodsein dat zij uitzonden, was opgevan gen door de Nederlandsche loodsboot nr. 9, die onmiddellijk te hulp voer en na een half uur de bemanning kon oppikken. Het bleek dat één ma troos een lichte verwonding aan den arm had opgei oopen. De schipbreukelingen zijn 's nachts tejVlissingen aan wal gezet en in hotel Goes ondergebracht. Door bemiddeling van het Engelsche consulaat zijn allen van nieuwe kleeren voorzien. DIEFSTAL VAN LANDBOUWGEREEDSCHAPPEN Door een inwoner van Driehuis werd aangifte gedaan van diefstal van ecnige landbouwgereed schappen uit een schuurtje op zijn land. DIEFSTAL VAN EEN HANDTASCHJE. Door een inwoonster van Driehuis werd aan gifte gedaan van diefstal van haar handtaschje, inhoudende een portemonnaie met ongeveer 4% gulden, alsmede eenige papieren. HAARLEM 11 Maart. Bevallen: 8 Maart: W. F. de Vries-Kruijd, d. 9 Maart: C. E. Huneker-Tromp, d. A. Loppersiun-Ros, d. L. C. M. van Rooijen-de Beer, z. B. Jager- Akkerman, z. 10 Maart: J. A. Ackermann-ten Broeke, z. G. C. Zandstra-Drieënhuizen, d. 11 Maart: E. Kok-Zwart, z. W. C. A. Jager-den Hertog, d. Overleden: 8 Maart: M. E. Wartena. 74 j., Badhuisstraat. G. de Jonge-Roodsant, 76 j., van 't Hoffstraat. J. Th. Verveen, 78 j., Jansstraat. M. J. Kolderie- van den Broek, 92 j., Spaarnd.weg. W. C. 20 m., d. van G. A. van Bruggen, Ramplaan. P. van der Spek, 73 j.. Kenaupark. L. Cats, 54 j., Park laan. 10 Maart: F. Huisman, 47 j„ Maerten van Heemskerkstraat. W. van 't Hof. 86 jVoor helmstraat. M. H. Lansdorp-Gabriël, 78 j., Gast hui svest. Duitsche vliegers boven Oost-Frankrijk. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In het westen geen bijzondere gebeurtenissen. Het luchtwapen zette zijn verkenningsvluchten boven Oost-Frankrijk voort. De vijand probeerde meer dan eens Duitsch gebied binnen te vliegen. Daarbij hebben gisteravond twee vijandelijke vlieg tuigen zoowel op den heen- als op den terugtocht over Luxemburgsch gebied gevlogen." Het Fransche legerbericht van Zaterdagavond luidt: „De dag werd gekenmerkt door de mislukking van verscheidene vijandelijke verkenningen. Wij hebben eenige krijgsgevangenen gemaakt. Er viel een herleving van de activiteit in de lucht te consta- teeren." Het Fransche legerbericht van Zondagavond ver meldt: „Op de westelijke helling van de Vogezen is het tot verscheiden ontmoetingen gekomen tusschen onze voorposten en Duitsche patrouilles, die voor ons vuur moesten terugwijken. De luchtmacht was aan beide zijden tamelijk actief." Gevecht tusschen jachtvliegtuigen. PARIJS, 11 Maart (Havas). De voornaamste gebeurtenis aan het Westelijk front was gisteren een luchtgevecht boven de frontlinie tusschen 6 Fransche en een gelijk aantal Duitsche jacht vliegtuigen. Geen van beide partijen leed ver liezen. In Fransche militaire kringen spreekt men in dit verband de beweringen, van Duitsche zijde tegen, volgens welke het ging tusschen tien Fransche en slechts zeven Duitsche toestellen. Eveneens verklaart men dat het bericht, volgens hetwelk een Fransche jager zou zijn neerge schoten, onjuist is. Tijdens het gevecht werd een Fransche vlieger zwaar gewond, doch desondanks wist hij zijn machine in bedwang te houden. Scandinavië en de Finsch- Russische onderhandelingen. STOCKHOLM11 Maart (Zweedsch Tel. Ag.) „Social Demokraten" weert zich krachtig tegen de critiek in de Fransche pers en radio op de houding van Zweden in de Finsche kwestie en tegen de beschuldiging dat Zweden druk op Fin land zou hebben uitgeoefend om een .schande lijken vrede" te aan'. 'den.. Wij Zweden willen niets liever dan een eervolle vrede voor Finland en in het geheel geen schandelijken vrede. In dien de oorlog voortduurt, zullen wij alles in het werk stellen om Finland zoo veel mogelijk te helpen. OSLO, 11 Maart. Noorsch Tel. Agentschap). Het conservatieve blad „Morgenbladet" schrijft: „De groote taak van vandaag voor de politiek van Noorwegen en Zweden is een methode om Finland te helpen zonder den oorlog van Wes telijk Europa tot Scandinavië uit te breiden. Het is nog mogelijk een weg te vinden, maar er valt geen tijd te verliezen. Schroeven van het motorschip „Molotof" verloren gegaan. AMSTERDAM, 11 Maart. Tengevolge van dei^ ondergang van het als vermist te be schouwen ms. „Rijnsstroom" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij ziet de Nederlandsche scheepbouw Maatschappij te Amsterdam zich geplaatst voor een ernstige moeilijkheid ten aan zien van de aflevering van het daar gebouwde van de eenige maanden geleden afgeleverde „Stalin", beide zeer moderne motorschepen, welke Nederlandsche Scheepsbouw Maatshappij Russische motorschip „Molotof", een zusterschip in opdrcacht van de Russsiche regeering heeft gebouwd. De .Rijnstroom" had namelijk de beide, in Engeland gegoten schroeven voor de „Molotof" aan boord en het zal niet gemakkelijk zijn bin nen korten tijd nieuwe schroeven te krijgen. De „Molotof" is zoo goed als gereed. Het schip hda eigenlijk reeds in februari j.l. afgeleverd moeten worden, doch tengevolge van de oorlogsomstan digheden was al een vertraging in de overdracht ontstaan. Duitsche zeelieden Engeland binnengebracht. Opvarenden van prijsgegeven Duitsche schepen. Een Engelsch marinevaartuig heeft Zaterdag •uim honderd Duitsche zeelieden in een haven :an de noordoostkust van Engeland aan land ge bracht. Het zouden de bemanningen zijn van Duitsche schepen, welke buitgemaakt of door .igen opvarenden tot zinken gebracht zijn. Algemeene vergadering Liberale Staatspartij. De voorzitter van de Liberale Staatspartij, prof mr. B. M. Telders, heeft bij de opening van de algemeene vergadering dezer partij te Utrecht een rede gehouden, waarin hij met dankbaarheid ge waagde van het feit, dat ons land tot dusverre voor de rampen van den oorlog bespaard is ge bleven. In zekeren zin, aldus spreker, geschiedt ons door het voorrecht van den betrekkelijken vrede, waarin wij ons mogen verheugden, niet anders dan recht. VOOR DEN KANTONRECHTER Jazz-perikelen. Door een jazz-band was op een Zondagmiddag muziek gemaakt jazz-verfoeiers zeggen, dat 't wat anders is in het gebouw van den H. K. B. Met uitsluiting van de vermeldde groep van personen voor wie jazz gelijk staat met muzikale verwording zal niemand daar iets op tegen hebben. Helaas, af gunstige jazz-roddelaars, die zijn er schijnbaar ook, waren er achter gekomen, dat een der leden van de band door de week bij de firma Beijnes werkte en daar bij deze firma de Zondag als wekelijksche rustdag is bestemd was er hier sprake van een overtreding van de Arbeidswet. De werkgever van het bewuste bandlid was daardoor verantwoordlijk- Dat zou dus de bandleider moeten zijn. Nu deed het moeilijke geval zich voor, dat de bewuste band zonder een bepaalde leider werkte. Volgens de wet trad nu het oudste band-lid als werkgever op. Deze jongeman stond hedenmorgen terecht. Hij verdedig de zich door te zeggen dat niet hij doch een ander het geld ontving en verdeelde. Daar het echter bleek, dat iedereen evenveel kreeg werd dit excuus door den ambtenaar niet aanvaard Deze meende dat de verdachte wel degelijk de aansprakelijke man was. Hij eischte 3 gulden boete. De kantonrechter veroordeelde conform. De veiligheid van den Belgischen Staat. Bij Koninklijk Besluit zijn in Belgie voor den duur van den oorlog de diensten van de veilig heid van den staat en de contra-informatie ge concentreerd op het ministerie van landsver dediging, doch onder een civiel ambtenaar. Tot- nutoe ressorteerde de veiligheid van den staat onder het ministerie van justitie en de contra informatie onder den generalen staf. De concen tratie zal een eenheid van handelen gemakke lijker maken. Ernstige schade aan Iersch opera gebouw. De opera van Londonderry in Noord-Ierland heeft zware schade opgeloopen tengevolge van een brand. De politie sluit de veronder stelling niet uit dat het hier een aanslag betreft van Iersche terroristen die het ge bouw zouden hebben willen vernietigen. De brand was de hevigste, die sinds dertig jaar in deze Noord-Iersche stad heeft gewoed. Een deel van 't dak is ingestort. De vuurgloed ver lichtte de geheele stad. Duizenden sloegen den brand gade. De vorige week waren in twee bioscopen in Londonderry gasbommen tot ontploffing ge bracht terwijl in drie andere bioscopen in de voorafgaande week eveneens bomimen geworpen waren. ALLIANCE FRANgAISE. Mme la Comtesse Gilberte de Coral Rémusat, chargée de mission au Musée Guimet, membre correspondant de l'Ecole Frangaise d'Extrême Orient, zal Zaterdag 16 Maart a.s. in de bovenzalen van „De Kroon" voor de afd. Haarlem van de Al liance Frangaise een lezing met lichtbeelden hou den over het onderwerp: „L'art d' Angkor et Invo lution de ses thèmes decoratifs, d'après les tra- vaux les plus récents". EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Woensdagavond 13 Maart houdt de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Beweging voor Eenheid door Democratie een openbare vergade ring in hotel de Leeuwerik, Kruisstraat. Sprekers zijn Dr. H. B. Wiardi Beekman en Mr. J. J. R. Schmal, secretaris van de Finsch-Nederlandsche Vereeniging. Vertoont wordt een cultureele Fin- land-film. Het ensemble onder leiding van Willem de Vries verleent muzikale medewerking. De baten van den avond zijn voor het Finsche Roode Kruis. DE 1 MEI-VIERING. Door den Algemeenen Raad van het N.V.V. en de S.D.A.P. is besloten dit jaar de 1 Mei-viering te doen plaats vinden onder de leuze: „Vrijheid, Vrede, en Gerechtigheid". HALTE BIJ HET WESTERHOUTPARK GEVRAAGD. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. van Haarlem ter afdoening, een"verzoekschrift van het bestuur van Rustoord en het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, te bevorde ren, dat bij het Westerhoutpark een halte wordt geplaatst ten behoeve van de verpleegden uit beide gestichten, die gebruiken maken van de stads autobussen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet ge plaatst. wordt de kopij den inzender niet terug gegeven De jaarlijksche collecte voor het Crisis-Comité te Haarlem. Andermaal doen wij een beroep op de mild heid onzer medeburgers! De werkloosheid is nog altijd van een dusda- nigen omvang, dat hulp geboden moet worden. Ons comité doet dat reeds gedurende een reeks van jaren en heeft daarbij altijd in ruime male kunnen profiteeren van den steun der burgerij Wij weten, dat herhaaldelijk op deze mildheid een beroep wordt gedaan en toch wagen wij het ook ditmaal onzen oproep te herhalen. Laten wij met elkander trachten het leed van hen, die door de tijdsomstandigheden getroffen zijn, eenigermate te verzachten. Steimt onze collecte! MOLLERUS, Secretaris. N.B. Daar er dringend behoefte aan collec tanten en collectrices bestaat, geve men zich hiervoor op aan het bureau Lange Begijnestraat 13 rd., met vermelding van naam, adres, leeftijd en in welke buurt- men wenscht te collecteeren en in welke periode (s) van 811, van 112 of van 25 uur. Als blijk van waardeering zijn een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld ter verloting onder de collectanten, w.o. als hoofdprijzen: radio toestel en dames- of heerenrijwiel. Voorts vul penhouders met gouden pen. vulpotlooden, kap- doos, foto-album, bonbons, sigaren, sigaretten enz. CHRISTELIJKE KORFBALBOND Onder Ons. Secretaresse: Mej. L. van Rossum du Chattel, Langendijkstraat 32. Wedstrijdsecretaris: H. v. d. Wiel, Gen. Botha- straat 81. Gespeeld op Zaterdag 9 Maart j.l. Onder Ons T. O. P. I te Sassenheim (Vriendschappelijk) 02. Onder Ons is in de C. K. B.-competitie inge deeld in klasse 2 A. In deze klasse spelen Pernix 2, T. O. P. 1, V. E. S. 2. de Ijsvogels 2 en Onder Ons 1. Op 16 Maart begint deze competitie. Te spelen op 16 Maart: T. O. P. 1Onder Ons te Sassenheim en Aurora a.—Onder Ons adsp. te 2.30 uur aan den Vergierdeweg. Ijsvogels—H. B. S. (2-0) H. B. S. kon op het slechte veld niet ingespeeld raken, terwijl Ijsvogels er heel wat beter op thuis was en ook beter naar spel-systeem spelen kon H. B. S. moest zoodoende met leede oogen aan zien, dat het geklopt werd, hoewel de Haarlemmers toch beter hockey speelden. In den slagcirkel ech ter zaten de Ijsvogels er zóó fel op, dat er weinig of geen speelruimte meer over bleef. De gastheeren hadden reeds in de eerste helft de leiding genomen na een strafcorner (10). Kort voor het einde kwam op verrassende wijze het twee de doelpunt tot stand (20). H. B. S. kreeg wel eenige kansen in den slagcirkel van de tegenpartij, doch het kwam niet tot doelpunten, zoodat H. B. S onfortuinlijk verloor. Alliance—Oh Kay (1—1) Ook in dén thuiswedstrijd wist Alliance niet meer dan negen man in het veld te brengen, waarbij nog twee invallers. De gasten waren dan ook vrijwel voortdurend in de meerderheid. De goede verde diging van Alliance heeft de Haarlemmers voor een groote nederlaag behoed. Nadat Oh Kay de leiding had genomen, wist R. Hin gelijk te maken (11). Voor de rust wisten de gasten den stand tot 13 op te voeren. In de tweede helft slaagde Oh Kay erin, ondanks een vrij groot overwicht, slechts éénmaal te doel- Ëunten, dank zij de goede Haarlemsche achterhoede 'e eindstand werd zoodende 14. Zandvoort—B. M. H. C. 2 (1-1) In een gelijk opgaanden wedstrijd hebben de partijen de punten verdeeld. B. M. H. C. heeft wel licht iets meer kansen gehad, doch daarvan niet ge profiteerd. Wel hadden de gasten door Mulder na een strafcorner de leiding genomen, maar Beets benutte voor Zandvoort eveneens een strafcorner (1—1). Ook in de tweede helft hielden de partijen de schaal in evenwicht. Een doelpunt van B. M. H. C. moest worden geannuleerd. Tegen het einde kwam Zandvoort nog even aanvallen, doch de poging om te winnen slaagde niet. Strawberries—Alkmaar (1—1) Alkmaar heeft van de Beverwijkers en dat nog wel op eigen terrein een puntje weten af te snoe pen. De partijen wogen dan ook vrijwel tegen elkaar op; met de rust was de stand nog steeds 00 gelijk Ook de tweede helft schoot al aardig op. Nog on geveer 10 minuten waren te spelen toen Alkmaar de leiding kon verkrijgen (01). Vrijwel geheel Strawberries ging nu ten aanval. Even voor tijd gelukte het, den gelijkmaker te scoren (11), waar aan Brunink de laatste hand had gelegd. VOORBEURSOVERZICHT. De Amsterdamsche wisselmarkt stond heden ochtend wederom geheel en al in Jiet teeken van een zeer flauwe houding van het Britsche devies. De oorzaak van de hernieuwde daling van het pond sterling moet worden gezocht in de afkondiging van de verscherpte restrictie-maatregelen der En gelsche regeering, ten opzichte van de nationale valuta. Tot dusverre hadden de Engelsche autori teiten ten opzichte van de toepassing der deviezen- maatregelen een opmerkelijke lankmoedigheid aan den dag gelegd, hetgeen echter voortaan tot het verleden zal behooren. Blijkbaar hadden in af wachting van het in werking treden der verscherp te bepalingen op 25 Maart a.s. thans reeds gefor ceerde realisaties van Britsche ponden plaats. Reeds Zaterdag jl. was het pond sterling, na het herstel op Vrijdag jl. tot 7.39 1/4 weer ingezakt tot omstreeks 7.34. Hedenochtend werd de noteering onmiddellijk aanzienlijk lager ingezet. Aanvanke lijk werd het devies op 7.30 verhandeld, spoedig echter bleek, dat ook deze koers nog te hoog was, zoodat spo'edig het Britsche devies tot 7.28 inzakte, zonder dat er sprake was van eenig herstel. Ook het Fransche devies, dat eveneens tegen het einde der afgeloopen week in koers kon oploo- pen, legde een uitgesproken ongeanimeerde hou ding aan den dag. De openingskoers bedroeg 4.13 bij een officieele noteering van 4.16^4, Zaterdag jl. Het devies kon zich op dit niveau vrij goed handhaven. Wederom legden Belga's, evenals gedurende de vorige week, een vaste houding aan den dag. De noteering opende op 31.92, en steeg bij kalmen han del tot 31.94. Op een niveau van 31.93 bestond er tusschen vraag en aanbod overeenstemming. Voor den Amerikaanschen dollar was de koers heden fractioneel lager, en daalde met 1/16 tot 1.88 5/16. Zwïtsersche francs golden 42.22^4, Duit sche marken 75.55. De registermarken alsmede Duitsch bankpapier en zilver werden omstreeks de vorige koersen verhandeld. De Scandinavische munteenheden werden als volgt geadviseerd Kopenhagen 36.37J4, Stockholm 44.83 L en Oslo 42.80. De flauwe houding van het pond sterling kwam eveneens tot uiting op de termijnmarkt. Het disagio voor 1 maands ponden steeg tot 2 cents, 3 maands ponden stegen tot 6 cents. Het agio voor den dol lar was met 3/16 voor 1 maand en 11/16 voor 3 maanden vrijwel onveranderd. Op de locale niet-officiele effectenmarkt was de stemming voor binnenlandsche waarden goed prijshoudend, voor enkele hoofdfondsen fractioneel beter. Voor Amerikaansche fondsen was het animo gering, hetgeen tot iets lagere koersen leidde. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11,25 uur. Kon. Olie 241 Va—242. AKU 38. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.29. Berlijn 75.52'/». Parijs 4.13%. Brussel 31,92. Zwitserland 42.22*.'». New-York 1,88 5 16. 12.uur. Londen 7.28 Berlijn 75.55. Parijs 4.13. Brussel 31.93. Zwitserland 42.22'/». Kopenhagen 36.37%. Stockholm 44.82','2. Oslo 42.80. New-York 1.88 5/16. Italië: Vrije lire 9.56. Reislire 7.95. Bankpapier 6.50. VELSEN NOTARIS BOERLAGE t In den ouderdom van 68 jaar is Zaterdagmiddag te Velsen overleden notaris G. D. Boerlage, die in deze omgeving een zeer bekende persoonlijk heid was. De heer Boerlage werd 24 Juni 1871 te Velsen geboren uit een geslacht, dat sinds vele decen nia het notariaat te Velsen beheerde. Zijn vader en zijn grootvader waren eveneens in het oude dorpje, dat toen nog niet door het Noordzeeka naal in tweeën gedeeld was, als notaris gevestigd. Candidaat geworden in 1891 werd hij 30 No vember 1903 tot notaris benoemd. De heer Boer lage was een bekend ijveraar voor vegetarisme en geheelonthouding. Ook was hij een bekend propagandist voor de natuurgeneeswijze: waar voor hij veel als spreker optrad. De crematie heeft Woensdag as. plaats op Wes- terveld na aankomst van trein 15.14. SANTPOORT Intrede ds. Oldeman. Zeer groote belangstelling. k Zondag deed ds. R. H. Oldeman voor de tweede maal zijn intrede in de Ned Herv. Gemeente van Santpoort. Oorspronkelijk zou hij bevestigd worden door ds. G. Oldeman uit Terwispel. doch deze was door ziekte verhinderd. Daarom werd ds. Oldeman thans bevestigd door ds. J. C. van Dijk uit Bloemendaal. den consulent.. Tot tekstwoord had ds. Van Dijk gekozen 1 Cor. 1 vers 17: „Want Christus heeft mij niet ge zonden om te doopen.maar om het Evangelie te prediken, niet met wijsheid van woorden, opdat het kruis van Christus niet verijdeld worde". Ds. Van Dijk. zich in "t bijzonder tot ds. Olde man richtend, zeide: ..Het is wel wonderlijk ge gaan. zeker zoo heel anders dat gij en de ge meente verwacht had. toen ge uw be sluit hadt genomen om naar Haar lem te vertrekken. Deze intrede Is voor u niet nieuw meer en daardoor verliest zij de bekoring van 't nieuwe. Gij weet reeds, wat ge aan uw gemeente hebt. en de gemeente, wat zij aan u heeft. Ge hebt elkaar terug begeerd en daaruit kan veel goeds tot stand komen. Velen zouden graag lets over willen doen, doch worden daartoe niet in de gelegenheid gesteld. Gij echter wel. Gebruik de u aangeboden kans goed: op de bruiloft werd eerst de goede wijn geschonken en daarna de betere" Nadat ds. Oldeman bevestigd was, sprak hij naar aanleiding van 1 Cor. 1 vers 23: „Wij predi ken Christus, den Gekruisigde". Tegen spr. zeide een predikant eens: „Vergeet uw God niet." Dit was een goed woord, want hoe vaak wordt datgene, waar we alle dagen mee omgaan, niet een sleur. Zondag aan Zondag wordt van de kansels het kruis gepredikt, men zet het overal op. hangt het overal aan en toch spot de wereld met het kruis. Het kruis beteekent zich in liefde en eerlijk heid aan God gever Maar wat blijkt dat voor ons. die zich Christenen noemen, moeilijk te zijn Eertijds heeft Constantijn de adelaar en de zwaarden van het vaandel genomen en er het kruis voor in de plaats gesteld, doch wij. Christenen van dezen tijd. hebben het kruis weer vervangen door den adelaar en het zwaard. „In dit teeken zult ge overwinnen". „Maar", zoo vervolgde ds. Oldeman. „voor het kruis staande, worden we ons bewust: Allen, die den naam van Jezus Christus noemt, sta af van alle ongerechtigheid" Wij Christenen, moe ten de kruisbanier dragen in Gods handen. Ik geloof, dat in deze wilde wereld een liefde rijk Vader wacht op zijn verdwaald kind. Laten wij Hem bidden: „O, Heiland, wees in ons mid den". Vervolgend dankte ds. Oldeman ds. Van Dijk, dat hij, bij ontstentenis van ds. G. Oldeman, had willen optreden als bevestiger en yoor de vriendelijke woorden tot hem gesproken. Verder dankte spr. den kerkeraad voor het vertrouwen, dat dit lichaam hem weer had ge schonken. Ook met de kerkvoogdij hoopte spr. weer naar beste krachten samen te werken. Tenslotte richtte ds. Oldeman zich tot de ge meente. Bij mijn afscheid, aldus spr.. had lk niet gedacht, dat dit slechts voor zoo'n korten tijd zou zijn. Toen in September de oorlog uitbrak vroeg ik eenigen tijd daarna aan het bestuur van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Haarlem mijn woord terug, daar ik In deze omstandigheden mijn gemeente liever niet wilde verlaten. Men kon echter door omstandigheden aan dit verzoek niet voldoen. Toen lk nog maar betrekkelijk kort in Haarlem werkzaam was, bleek ik voor onoverkomenlijke moeilijkheden te staan, die mij noopte mijn ontslagaanvrage in te dienen. Dank bracht spr. dat hij hierna een open deur en een hartelijke ontvangst te Santpoort vond. In de afgeloopen maanden heb ik veel ge leerd. Dat ge me zoo met open armen ontvangen hebt, maakt me bewogen en ontroerd. Laten wij vergeten, wat geschied Is, laten wij met elkaar opbouwen, en, vergeet niet: „Mijn deur staat voor een ieder open". Tenslotte zong de gemeente zijn herder gezang 163 vers 1 toe. HEEMSTEDE OPBRENGST COLLECTE VOOR FINLAND. De collecte, die Zaterdag in Heemstede voor Fin land is gehouden heeft f 1992,55 opgebracht. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Tarbot 112—108 cent per K.G. Tong 11690 cent per K.G. Heilbot 10690 cent per K.G. Groote schol f 18.50—f 16.50 per 50 K.G. Middel schol f21f 19 per 50 K.G. Zetschol f 30—f 25.50 per 50 K.G. Kleinschol f27—f 11.50 per 50 K.G. Bot f 13—f9 per 50 K.G. Schar f 16.50—f 12 per 50 K.G. Poontjes f 16—f 12 per 50 K.G. Groote schelvisch f 28—f 20 per 50 K.G. Middel schelvisch f271 24 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f25—f20 per 50 K.G. Kleine schelvisch f22f 15 per 50 K.G. Groote gul f 16,50f 12.50 per 50 K.G. Wijting f 10.80—f 6.50 per 50 K.G. Makreel f 12—f 11 per 50 K.G. Versche haring f 35f 8 per 50 K.G. Kabeljauw f54—f28 per 125 K.G. Vleet f 1,70 per stuk. Leng f3f 0,45 per stuk Koolvisch f 1,15f 0.35 per stuk Rog f 11,50 per koop BESOMMINGEN Manden. Trawlers: 850 Erin IJM 12 f 7.780 120 Isabel IJM 14 f 2.440 1300 Viking Bank IJM 183 f 10.470 695 Gloria IJM 37 f 5.950 300 Dirkje RO 53 f 4.520 850 Delft IJM 17 f 8.740 240 Jacq Clasina IJM 10 f 3.O6O 20 Elie Chenivière IJM 161 f 420 Loggers: IJM 204 f1190; KW 51 f2110; KW 25 f 806; KW 75 f 970; KW 153 f 830. Kotters: IJM 203 f930; IJM 214 f 1290; IJM 27 f1040. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Dlnsdagmarkt: Adelante IJM 19. Vangst 10 m. schelvisch, 20 m. braadschelvisch, 25 m. radio, 85 m. wijting, 60 m. kabeljauw en witte koolvisch. Totaal 200 m. benevens 1300 st. stijve kabeljauw. DE UTRECHT BINNENGESLEEPT, De stoomtrawler Utrecht IJM. 73, die jJ. Don derdag was vertrokken, kreeg op reis naar de vischgror.den machineschade. De Utrecht werd opgepikt door de Jacqueline Clasine IJM. 10, die de Utrecht Zondag hier binnenbracht. De gesleepte afstand bedroeg 260 mijl.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7