Verbeten strijd in de Baai van Viborg. Von Ribbentrop confereert met Mussolini en Ciano. s 16 K.M. Hedenmorgen door den Koning en den Paus ontvangen. Hitier: Over Duitschland's toekomst wordt thans voor eeuwen beslist WEK UW LEVER GALOP Italiaansche kolenschepen met de lading vrijgegeven MAANDAG 11 MAART 1940 HAARDE M'S DAGBLAD VERLIEZEN DER SOVJETS BIJ OPMARSCH OVER HET IJS. Russen bezetten een kuststrook van Gedurende het weekeinde hebben de Russen over de baai van Viborg voortdurend verwoed aangevallen. De Finnen erkennen het verlies van een paar eilanden in de baai, De Russen, aldus meldt Reuter uit Helsinki, wierpen, over het ijs in de baai groote massa's troepen in den strijd, die wanhopig vochten om het steunpunt op de kust ten westen van Viborg te vergrooten. Zij hebben een strook gronds bezet ter lengte van ongeveer 16 K.M. en ter diepte van 4 K.M. Nieuwe troepenafdeelingen die met sleden en tanks in colonne-formatie over het ijs trachtten op te rukken, werden door de vele bommen der Finsche vliegtuigen gedecimeerd. Tanks ver dwenen in groote gaten in het ijs. Te Helsinki wordt verklaard, dat het aantal verdronken sol daten in de honderden loopt. De Russen hebben Zondag eveneens den gehee- len dag aangevallen ten oosten van Viborg, waar zij het Vuoksenmeer trachtten over te steken. Hun formaties werden evenwel door de Finschte artille rie uiteengeslagen en bij het vallen der duisternis waren alle aanvallen vruchteloos gebleven. Te Vuóksen is het ijs bedekt met honderden lijken van Russische soldaten. Ten noordoosten van het Lado- gameer zijn alle pogingen door de Finsche linies te breken, verijdeld. Finsche patrouilles bestoken de vijandelijke troepen voortdurend. Meer naar het noorden, aan het front van Salla, hebben de Russen een aanzienlijke strijdmacht ge concentreerd en men kan operaties op groote schaal verwachten. Aan het front in het Poolgebied woedt een bewe gingsoorlog en het is onmogelijk van overwinnaar of overwonnene te spreken. De sneeuw ligt te hoog voor operaties op groote schaal en de koude is nog steeds zeer hevig. Te Taipale werd een aanval afge slagen. De discipline van het Finsche leger, zoo vervolgt Reuter, is prachtig. Het vooruitzicht op vrede heeft niet den geringsten invloed gehad op de gevechts kwaliteiten der soldaten. Finsche burgers, met wie men over de kansen der vredesonderhandelingen sprak, schenen eenstemmig te verklaren, dat, hoe wel vrede welkom zou zijn, zij er de voorkeur aan zouden geven, hun leven te offeren, indien het een oneervolle vrede zou moeten zijn. Het Finsche legerberïcht. Het Finsche legerbericht van Zondag vermeldt: „Te land: Op het ijs in het oostelijk deel van de Finsche, Golf in den loop van de negenden Maart activiteit van patrouilles. Vijandelijke detachemen ten, welke naar het noorden probeerden door te dringen, werden door de Finnen teruggeslagen. Vijandelijke pogingen het front uit te breiden naar de noordwestkust van de Golf van Viipuri (Viborg) zijn tot staan gebracht. In de golf van Viipuri hebben de Russische troe pen eenige eilandjes vermeesterd. Ten zuiden en ten zuidoosten van Viipuri levendige activiteit van verkenners en artillerie. Overigens in het westelijk deel van de landengte plaatselijke aanvallen van den vijand, welke werden afgeslagen. In de richting van Parakola en Piokakala heeft de vijand in den loop van den dag heftig aangevallen en geprobeerd de Vuoksi over te trekken. De Finsche artillerie heeft de aanvallers verspreid. Waar de vijand er in geslaagd was aan te vallen werd hij door het Finsche infanteriegeschut teruggedreven. In den loop van den avond werden alle Russische aanval len afgeslagen. Het ijs van de Vuoksi is bezaaid met lijken van ..roode" soldaten. Te Taipale bedrijvigheid van de! artillerie. Russische aanvallen werden afgeslagen. Ten noordoosten van het Ladogameer heeft de vij- i and aanvallen ingezet op Uoma en Kollanjola hevig aangevallen. Daar zijn de Russische pogingen op te dringen tot staan gebracht, évenals dat elders het geval was. Elders zijn aanvallen van Finsche pa trouilles en hinderlagen met succes bekroond. In de lucht: In den loop van den negenden Maart hebben Fin sche luchtstrijdkrachten verkenningen uitgevoerd tot ver achter de vijandelijke linies. Detachementen, colonnes gevechtswagens en ravitaileeringscon- vooien, welke op het ijs en in den archipel van de Finsche Golf werden waargenomen, zijn gebombar deerd en uit machinegeweren beschoten. Eenige tientallen Russische voertuigen werden vernietigd. In de operatiezöne is de activiteit van Russische vliegers levendig geweest in de Golf van Viipuri ten noordoosten van Ladoga en in de buurt van Pet- samo. In het binnenland heeft men een vijandelijk escadrille opgemerkt in het zuidwesten van Finland en in de streek tusschen Hanima en Sakkijarvi. Volgens juist bevonden mededeelingen zijn zes Rus sische vliegtuigen omlaag geschoten." Bij de herdenking ter eere van de gesneuvel den in den oorlog 19141918 en in den tegen- woordigen oorlog heeft Hitier Zondag in het j Tuighuis te Berlijn een toespraak gericht tot het Duitsche volk. In ernstigen tijd, aldus Hitier volgens het D.N.B., houdt het Duitsche volk zijn dag tot her- denking der helden. Na een weergalooze triomf tocht in het Oosten zijn de soldaten der divisies van het veldleger, de bemanningen onzer schepen, de strijders van ons luchtwapen thans bereid het rijk in bescherming te nemen tegen de oude vijanden van het Westen Achter hen echter staat thans een vaderland, dat gezuiverd is van de elementen der ontbinding. Voor de eer ste maal treedt het geheele Duitsche volk voor het aangezicht van den Almachtige om hem te bidden zijn strijd om het bestaan te zegenen. Dit is een zware strijd der soldaten. Door hun levensoffer maken de soldaten het leven der overigen en daarmede der nakomende wereld mogelijk en veilig. De soldaat treedt der- halven in de uren, waarin de Voorzienigheid de waarde der volken afweegt voor het Godsgericht van den Almachtige. Geen volk heeft meer recht zijn helden te her denken dan het Duitsche. In de moeilijkste poli- 1 tieke situatie kon het bestaan van ons volk steeds weer alleen door het heroieke optreden van zijn mannen in veiligheid gebracht worden. Twee duizend jaar lang zijn steeds mannen bereid geweest voor dit leven van het geheel hun eigen leven op het spel te zetten en zoo noodig te of feren. Wij zouden niet het recht hebben ons in deze hal te begeven, wanneer wij niet het hei lige besluit in het hart hadden om niet minder dapper te zijn dan zij. Voor datgene, waarvoor zij eens streden, strijden thans ook wij. De wereld wenscht onze ontbinding. Ons ant woord kan slechts de vernieuwde eed op de grootste gemeenschap aller tijden zijn. Haar doel is de Duitsche versplintering. Onze geloofs belijdenis is de Duitsche eenheid. Haar hoop is het succes der kapitalistische belangen en onze wil is de overwinning van de nationaal socialis tische volksgemeenschap. Toch, zoo zeide Hitler, was ik jarenlang bereid de wereld de hand te reiken voor een werkelijke overeenstemming. De wereld verwierp de ge dachte aan een volkenverzoening op den grond slag van gelijke rechten voor allen. Als natio- naal-socialist. en soldaat heb ik in mijn leven steeds het beginsel hoog gehouden om het recht van mijn volk of wel in vrede te beveiligen of het zoo noodig in den strijd af te dwingen. Als Führer van de natie, als kanselier van het rijk en als opperste bevelhebber van de Duitsche weer macht leef ik daarom ook thans slechts voor een enkele taak: dag en nacht te denken aan de overwinning en voor haar te strijden, te wer ken en te vechten, zoo noodig ook mijn eigen leven niet te sparen, wetende dat ditmaal over de Duitsche toekomst voor eeuwen wordt be slist. Als voormalig soldaat van den grooten oorlog heb ik tot de Voorzienigheid één enkele deemoe dige bede te richten: Moge Zij ons allen de ge nade deelachtig doen worden het laatste hoofd stuk der groote volkenworsteling voor ons Duit sche volk in eere af te sluiten. Onze belijde nis op dezen dag zij derhalve de plechtige eed: den door de kapitalistische machthebbers van Frankrijk en Engeland het Groot-Duitsche rijk opgedrongen oorlog moet tot de roemrijkste overwinning van de Duitsche geschiedenis wor den. Het Russische legerbericht. Het Russische legerbericht van Zaterdagavond luidt als volgt: „Op 9 Maart niets van belang aan het front. In de Golf van Viipuri hebben de Sovjettroepen de eilan den Prokamsaari en Puispansaari bezet, aan de westkust van de Golf bezetten zij de steden Kar- piila, Ruhela, verder de stad Repola ten noord oosten van Viipuri aan de spoorlijn ViipuriSer- dobol. De Sovjet-luchtmacht trad op tegen de vijandelijke troepen en tegen militaire doelen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald." GEREORGANISEERD EUROPA NAAR OTTO VAN HABSBURG'S IDEEËN. Donaumon archiebestaande uit OostenrijkHongarije, Joego-Slavië en een deel van het oude Duitschland HERSTEL VAN TSJECHO-SLOWAKIJE EN POLEN. Naar het Duitsche Nieuwsbureau van betrouw bare zijde te New York verneemt heeft aartsher tog Otto van Habsburg, die op het oogenblik in de Vereenigde Staten vertoeft, aan verscheidene Amerikaansche persoonlijkheden een plan voor gelegd voor de indeeling van midden-Europa na een overwinning der geallieerden. Dit plan zou o.a. behelzen de vorming van een Donau-monarchie, bestaande uit Baden, Würtem- berg, Beieren, Oostenrijk, Joegoslavië en Honga rije. De inlijving van Hongarije zal bekrachtigd worden door het verleenen van de kroon van Sint Stephanus aan Otto van Habsburg. Voorts zou het plan omvatten: afstand van Triëst aan de Donaumonarchie, herstel der repu bliek Tsjecho-Slokawije met inlijving van het Su- detengebied en het zuidelijke deel van Saksen, herstel van den Poolschen staat met Opper-Sile- zië en Oost-Pruisen, afstand van Sleeswijk Hol- stein aan Denemarken met het kanaal van Kiel als nieuwe grens, afstand van den Linker-Rijn- oever aan Frankrijk, voorts de vorming van een Noord-Duitsche of Pruisische romp-republiek en samenvoeging van al deze nieuwe staten in een nieuwe Europeesche federatie onder toezicht dér geallieerden. Otto van Habsburg. Verder zou het plan bepalen een vijftigjarige militaire controle van Engeland en Frankrijk over den Pruisischen rompstaat en de Donaumonar chie. De geallieerden garandeeren de grenzen der Europeesche federatie en dragen de koloniale Volkenbondsmandaten op de federatie over. Aan den rompstaat en de Donaumonarchie zou een gedwongen leening worden opgelegd tot dekking van de oorlogskosten. Het onafhankelijke ko ninkrijk Albanië zou hersteld worden. Alle eilanden in de Middellandsche Zee, met uitzondering van Cyprus en Malta, zouden aan de oorspronkelijke eigenaars worden teruggege ven. De eilanden van de Doaekanesos zouden aan Turkije worden afgestaan. Italië zal voor het ver lies van Triëst. Albanië en Rliodos worden scha deloos gesteld met een strook woestijnland, welke Abessinië verbindt met Libië. Er zou een Balkan en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal lnuw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende Is. verteert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde-c len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om delever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv ingez. Med.) alliantie gevormd worden onder leiding van Tur kije en Roemenië. Otto van Habsburg zou, zoo verneemt het D. N. B. tenslotte, In de Vereenigde Staten optreden als bijzondere gevolmachtigde van de geallieerde regeeringen. Memorandum inzake de economische politiek der Ver. Staten. Door Sumner Welles aan Reynaud overhandigd. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Sumner Welles, heeft voor zijn vertrek naar Londen den Franschen minister van financiën, Reynaud, een memorandum over handigd, waarin volgens Havas wordt gezegd dat de economische politiek van de Vereenigde Staten gegrondvest is op de volgende beginse len: Ten eerste: gezonde internationale en handels betrekkingen zijn een onmisbaren grondslag voor het welzijn, zoowel als voor een duurzamen vrede tusschen de landen. De internationale handel kan zijn rol slechts vervullen indien ieder land normaal toegang heeft tot de hulpbronnen van de geheele wereld en niet alleen tot die, welke binnen zijn eigen grenzen vervat zijn. Bovendien moet ieder land afzet vinden voor het overschot van zijn productie, zonder discriminatie. Ten tweede: de internationale handel kan niet bloeien wanneer zijn loop wordt gehinderd of af gewend door pogingen van bilaterale, exclusieve of discriminatieve overeenkomsten. Hij kan niet bloeien wanneer zijn loop wordt geremd door tolbarrières, kwantitatieve beperkingen en wissel controle. Dit zijn alle middelen van een handels oorlog en de jongste gebeurtenissen hebben dui delijk him vernielend karakter voor den buiten- landschen handel aangetoond in vredestijd, als mede het vernielend karakter voor den levens standaard en het algemeen economisch welzijn van de landen. Ook wordt de internationale ani mositeit en vijandigheid erdoor opgewekt, met als gevolg internationale conflicten. Ten derde: Indien na den huidigen oorlog de wereld opnieuw moet worden opgebouwd op grondslagen van stabiliteit en vrede, waarbij ge voelens van wraak en vrees moeten worden ver meden en den weg tot economischen vooruitgang moet worden geopend, dan moet de internatio nale handel op gezonden grondslag worden opge bouwd. Dit eischt een geleidelijke afschaffing' van de douanebarrières en de onredelijke hindernis sen, welke in dien weg worden gelegd aan den handel over de grenzen. Op het gebied van wis sel-handel en credietwezen moet een multilaterale regeling tot stand komen. Na met minister-president Daladder overleg te hebben gepleegd, verklaarde Reynaud aan Sumner Welles dat de Fransche regeering het eens was met de in boven genoemd memoran dum opgesomde beginselen. Hij herinnerde eraan dat de beginselen van vrijheid deel uitmaken van de beweegredenen, die den geallieerden tot den strijd noopten en op deze beginselen zijn de financieele verdragen tusschen Frankrijk en Engeland sedert het begin van den oorlog ge grondvest. Vooral het verdrag van 4 December 1939, dat de eerste stap beteekent in Europa op den weg naar een economische en monetairie organi- statie gevestigd op het beginsel van vrijheid. Bezoek aan Sikorski en Zaleski. Het Poolsch Telegraafagentschap meldt, dat Sumner Welles Zaterdagmiddag een bezoek ge bracht heeft aan generaal Sikorski, den Poolschen ministerpresident en aan Zaleski, den Poolschen minister van buitenlandsche zaken. Sumner Welles te Londen. Sumner Welles is Zondagmiddag om 12.10 uur op het Londensche vliegveld aangekomen. Hij werd o.a. verwelkom^ door den Amerikaanschen ambassadeur. Kenneuy. Hij was van Le Bourget vertrokken met een verkeersvliegtuig, dat geëscorteerd werd door ver scheidene Fransche jachttoestellen en Engelsche verkenningsvliegtuigen. Sumner Welles heeft te Londen zijn intrek ge nomen in hetzelfde hotel, waar ook Lord Halifax, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, verblijf houdt. Hij had hier een korte bespreking met Kenne dy, den ambassadeur der Vereenigde Staten te Londen. Vanmiddag zal Sumner Welles de pers ontvangen en bij die gelegenheid mededeelen hoe hij zich voorstelt de vier dagen van zijn bezoek aan Londen te besteden. Het verluidt dat zijn eerste officieele contact met Halifax zal zijn en dat hij daarna met Cham berlain zal spreken. In de naaste omgeving van Sumner Welles geeft men te kennen dat de Amerikaansche on derstaatssecretaris zeer zeker de uiterste discretie in acht zal nemen, zooals hij ook te Rome, Berlijn en Parijs heeft gedaan. In Amerikaansche kringen wordt verklaard dat het nutteloos is eenig nieuws te verwach ten over de reis van Welles aleer hij in de Vereenigde Staten terug zal zijn en dat dat dan nog alleen te verwachten is van presi dent Roosevelt. De nationalistische leden van het parlement van Noord-Ierland hebben de Amerikaansche am bassade te Londen verzocht een onderhoud met Sumner Welles voor hen tot stand te brengen. De ambassade heeft medegedeeld, dat hun verzoek aan den onderstaatssecretaris zal worden voor gelegd. De „Hannover" door eigen bemanning vernietigd. Na aanhouding door Britschen kruiser in brand gestoken. De Britsche admiraliteit deelt mede: Het Duitsche stoomschip „Hannover" (5600 ton) werd in den nacht van 7 op 8 Maart in de Mona de doorvaart tusschen San Domingo en Porto Rico door een Brit schen kruiser aangehouden. De bemanning- van de ..Hannover" heeft haar schip direct in brand gestoken en het vervolgens ver laten. Een Havasbericht uit Ciudad Trujillo meldt, dat 37 geredden van een Duitsch koopvaardij schip aan boord van een reddingboot aan de Zuidkust van de Dominicaansche republiek aan gekomen zijn. Blijkens een officieel te Rome gepubliceerd communiqué heeft Mussolini Zondag een onderhoud van een uur en een kwartier ge had met den Duitschcn minister van buiten landsche zaken. Von Ribbentrop. Graaf Ciano was hierbij tegenwoordig. Vandaag zal een nieuwe bespreking van den Duce met Von Ribbentrop plaats hebben. De Italiaansche Koning heeft den Duit- schen minister hedenmorgen om negen uur ontvangen. De Paus ontving hem om elf uur in particuliere audiëntie. Von Ribbentrop blijft slechts twee dagen in Rome. Vanavond "zal hij naar Berlijn terugkeeren. Hij heeft zijn intrek genomen in de Villa Ma- dama, welke steeds ter beschikking van hooge gasten der Italiaansche regeering gesteld wordt. Von Ribbentrop werd Zondag bij zijn aankomst te Rome verwelkomd door graaf Ciano. vertegen woordigers van de Italiaansche weermacht en de fascistische partij en door den Duitschen ambas sadeur. Von Mackensen. Vergezeld van Ciano be gaf hij zich naar de Villa Madama. De ..Popoio dltalia" schrijft: Het Duitsch- Italiaansche bondgenootschap blijft in den vorm en in den geest van het pact in zijn geheel be staan. Italië volgt het verloop van den oorlog als niet-oorlogvoerende met waakzame aandacht en is vastbesloten zijn eigen belangen en rechten te behartigen. De „Corriere della Sera" zegt: De Duitsché en Italiaansche regeeringen hebben voor en tijdens de zware Europeesche crisis steeds in voortdurend contact gestaan. Het bezoek van Von Ribbentrop is een volstrekt normaal verschijnsel in deze continuiteit der betrekkingen. De „Regime Fascista" verklaart dat het bezoek de beteekenis heeft de spil in volle werkzaamheid te behouden, „waartegen in de vrijmetselaars loges en in de synagogen der democratische lan den vergeefs verwenschingen uitgesproken zijn. Italië laat zich door niets vrees aanjagen." Een nieuw Concordaat? Uit betrouwbare bron wordt volgens United Press te Berlijn vernomen dat het voornaamste doel van Von Ribbentrop's bezoek aan Rome is Mussolini eenige inlichtingen te geven voordat Sumner Welles in Rome teruggekeerd is. De dis cussie over de Russisch-Finsche vredesonderhan delingen zal geheel en al op de tweede plaats komen gedurende deze besprekingen. Het bezoek van Von Ribbentrop aan den Paus heeft tot doel om ook naar buiten blijk te laten geven van de verbeterde betrekkingen'tusschen den nationaal- socialistischen staat en het Vaticaan, aldus deze mededeeling. Enkele kwesties inzake Duitschland's houding ten opzichte van den huidigen oorlog werden niet beantwoord of onvoldoende beantwoord na Wel les' bezoek en Mussolini zal nu materiaal ver schaft worden om daarin te voorzien en tevens vragen die gerezen zijn na Welles' bezoek aan Londen en Parijs te kunnen beantwoorden. Na de keuze van Pacelli tot Paus zijn de relaties tus schen de Nazi's en de katholieke kerk voortdu rend beter geworden en het is de wensch van beiden om daaraan uiting te geven. Naar ver wacht wordt zal Von Ribbentrop den Paus een overzicht geven over de Duitsche houding ten op zichte van het vredesvraagstuk. Naar verder in Berlijnsche diplomatieke kringen verluidt zal het bezoek van Von Rib- In de betrokken havens zullen de Italianen geen kolen meer laden Officieel wordt uit Londen medegedeeld dat de Britsche regeering besloten heeft de dertien Italiaansche schepen met Duitsehe steenkool, welke onlangs zijn aangehouden, met de lading vrij te laten. In de officieele mededeeling wordt verder gezegd dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den Brit schen ambassadeur te Rome, Sir Percy Loraine, heeft ontvangen, die hem mede deelde dat de Britsche regeering besloten had de dertien schepen vrij te laten met hun lading steenkool. De Italiaansche schepen, welke nog niet met hun lading steenkool op de thuisreis zijn vertrokken, zullen de havens, waar zij zich op het oogenblik bevinden, in ballast verlaten en geen andere Italiaansche schepen zullen worden gezonden om in deze havens steenkool te laden. Drie schepen vertrokken. Zondag zijn drie Italiaansche kolenschepen uit de Britsche contröle-havens vertrokken, nl. de ,.Pamiade „Integritas" en de ..Ernesto". Op het oogenblik dat zij naar het zuiden voeren, kwamen zes andere schepen in de contrölebases aan. zoodat thans in totaal 16 Italiaansche schepen in de Britsche contrölebases liggen. Engelsche kolenexport naar Italië verdubbeld? Naar Unitel Press verneemt, is een mondelinge overeenkomst bereikt te Londen tusschen Hali fax en gezant Bastianini en te Rome tusschen Ciano en gezant Loraine, waarbij waarschijnlijk de Engelsche kolenexport naar Italië, die thans twee millioen ton bedraagt, meer dan verdubbeld zal worden. Tot op heden was de Engelsche kolenuitvoer naar Italië 46 percent van den totalen Britsche uitvoer naar Italië. Aange nomen wordt dat Chamberlain in het begin van deze week in het Lagerhuis een uiteenzetting zal geven op welke wijze Italië dezen vergrooten import zal betalen. Naar men gelooft zal dit ge schieden door het leveren van landbouw- en andere machines. Thans wordt medegedeeld dat het vrijgeven van de dertien Italiaansche schepen volgde na dat de Britsche regeering een mededeeling had ontvangen van de Italiaansche regeering dat de geheele lading van deze schepen door Italië reeds was betaald en dat bij de Italiaansche re geering een misverstand had postgevat wat de tijdslimiet betreft, die de Engelsche regeering gesteld had voor den export van Duitsche kolen. bentrop aan den Paus waarschijnlijk het voorspel zijn van het onderteekenen van een nieuw concordaat tusschen Groot-Duitsch- land en het Vaticaan. In bevoegde kringen te Rome zoowel Ita liaansche als buitenlandsche is men het er over eens dat het plotselinge vrijgeven door En geland van de Italiaansche kolenschepen het ef- feit van Von Ribbentrop's bezoek aan Rome in belangrijke mate heeft verzwakt, aldus een United Press-bericht uit Rome. Niet dat in hoogere offi cieele kringen eenige vermindering te bespeuren zou zijn van de gevoelens van vriendschap ten opzichte van Duitschland. Integendeel wijzen de Italiaansche kranten er in hun hoofdartikelen op dat de relaties tusschen Duitschland en Italië on gewijzigd blijven, zooals zij gedurende de zes maanden van den oorlog zijn geweest, maar het gedeeltelijk verdwijnen van de punten van wrij ving tusschen Italië en Engeland leidt ertoe dat dramatische ontwikkelingen tengevolge van Von Ribbentrop's onderhoud met den Duce minder waarschijnlijk geacht moeten worden. De bekende journalist Giovanni Ansaldo ver werpt ae mogelijkheid dat Von Ribbentrop een poging zou doen om Italië's status van nonbelli gerent te wijzigen, als belachelijk en inderdaad zeggen Duitsche kringen te Rome dat dit het laatste zou zijn dat Duitschland zou wenschen. Het zou nochtans verwondering baren indien Von Ribbentrop niet eenige concrete resultaten zou bereiken. Bevoegde personen meenen dat zulke resultaten zullen liggen op het terrein van economische ver sterking en Italiaansche ondersteuning in vraag stukken in Noord-Europa. In bepaalde kringen acht men het waarschijnlijk dat Mussolini Duitschland zal steunen bij het verkrijgen van vrede tusschen Rusland en Finland. TïlijnhcVtdt Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeertabletten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhardt. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA DINSDAG 12 MAART 1940. HILVERSUM I 1875 cn 414.4 M. Avro-uitzcnding. 6.307.00 RVU. 8.— Berichten A.N.P. 8.10 Gramofoonmuzlek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonniuziek. 9.15 Causerie over kamerplanten. 9.20 Omroeporkest (opn.) 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramiofoon- muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Pianovoor dracht. 11.— Voor de vrouw. 11.30 Lyra-trio. 12.15 AVRO-Amusementsorkest. 12.45 Berichten A.N.P. gramofoonmuziek. 1.Omroeporkest. 2.Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip- en naai cursus. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.05 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoor. 5.Kinder halfuur. 5.30 AVRO-Aeolianorkest. en solist. 6.30 Cyclus „Het ontstaan, het verloop en de be strijding van infectie-ziekten". 7.Voor de kin deren. 7.05 Zangklasse van de vereeniging „Zang lust" met pianobegeleiding. 7.30 Engelsche les. 8.— Berichten ANP., mededeelingen. 8.15 Interna tionaal overzicht. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramofoonmuziek.. 10.30 Avro-Dansorkest. 11. Berichten A.N.P. 11.10 Ensemble Pali. 11.3512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. KJRO-Uitzcnding. 8.— Berichten A.N.P. 8.05—9.15 en 10.— Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.— Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest. 2. Vrouwenuur. 3.Modecursus. 4.Rococo-octet (4.154.30 Gramofoonmuziek). 4.45 Gramofoon muziek. 5.— KRO-orkest. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO-Melodisten. 6.35 Sportpraatje. 7.Berich ten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe Gemeenschap". 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor militairen. 8. Berichten A.N.P., mededeelingen. 8.15 Lijdens meditatie. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Stedelijk orkest van Maastricht en solisten. 10.30 Berich ten A.N.P. 10.40 Gramofoonmuziek.. 10.50 Geza Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 11.1512.00 Gra mofoonmuziek. ENGELAND 391 EN 449 M. Van 10.2011.35 n.m. ook op 342 M. 12.Orgelspel. 12.20 Berichten. 12.30 Declamatie 12.501.20 Victor Silvester's dansorkest. 2.20 Fred Hartley's sextet. 2.50 Vesper. 3.20 BBC-Schotsch orkest. 3.50 Variété. 4.20 Berichten (Welsch). 43.0 Kinderuurtje Welsch). 4.50 Kinderhalfuur. 5.20 Berichten. 5.35 Uit Frankrijk: ..Friends and Al- lies", causerie. 5.45 Variété. 6.25 Muzikale causerie 6.50 BBC-Theater-orkest en -koor. 7.20 BBC- orkest. 7.50 Programma, gewijd aan Oostenrijk. 8.20 Berichten. 8.40 Nieuws uit Australië. 8.55 Variété. 9.35 Korte Kerkdienst. 9.50 Cabaretpro gramma. 10.35 George Melachrino en zijn ensem ble. 11.10 Declamatie. 11.20 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 11.10 Ensemble „Ars Reddiviva" en soliste 12.05 Zang. 12.35 Viool voordracht. 1.05 Kanovoordracht 1.30 Fluitvoordracht. 2.20 Pianovoordracht. 2.50 Radiotooneei. 3.50 Zang. 4.20 Koor. „Manécan- terie des Petits Chanteurs a la Croix de Bois". KEILEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.408.50 Omroep orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 H. Hage- stedt's orkest. 12.20 Militair-orkest. 1.45 Populair concert. 2.50 Gramofoonmuziek. 4.45 Cello en piano. 5.05 Folkloristisch programma. 5.35 Erich Schneidewind's orkest. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek 7.4512.20 iZe Deutsch- landsender om 7.35. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.50 Omroepdansorkest 12.501.20, 4.20, 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Voor soldatei. 7.50 Om roeporkest en -koor en solisten. 9.3010.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.50 Radio-orkest. 12.50—1.20 en 5.35 Gramofoon muziek. 5.50 Radio-orkest. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Omroepsymphonie-orkest en solisten. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDEK 1571 M. 7.35 Soldatenliederen. 8.35 Volksmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Het H. J. Fierke-kwintet. 10.20 Politiek overzicht, hierna: Concert. 11.20 Berich ten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.50—1.20 Militair programma. Gevallenen herdacht

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9