Jxet JOieut m Jan Olie&oi. Advertenties VEILING-AGENDA De Kleeding Verkoop Centrale GEBRUIK SUNLIGHT ZEEP Spel van Liefde en Dood E£DB5EEm2ÏHHa DINSDAG 12 MAART 1940 HXAREEM'S DAGBLAD Korps Vrouwelijke Vrijwilligers. Propagandavergadering in de Concertzaal. Maandagavond had in de groote concertzaal een vergadering plaats, met het dloel. propaganda te maken voor een Korps Vrouwelijke Vrijwilligers in Haarlem en omstreken. Het voorloopig alge meen bestuur had voor deze bijeenkomst oproe pingen rondgezonden. De vergadering was buitengewoon druk bezocht; zeer velen moesten zich met een staanplaats te vreden stellen. De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, opende de bijeenkomst en heette in het bijzonder welkom mevr. bar.esse Röell-bar.esse De Vos van Steenwijk, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in dit gewest. Hierna sprak mevr. J. van Nispen-van Wely, presidente van het voorloopig algemeen bestuur, die o.a. zeide, dat het niet verantwoord is, als de vrouwen in dezen, tijd, maar rustig blijven af wachten. Daarom werd een korps Vrouwelijke Vrij willigers opgericht, dat helpen wil. De vrouwen krijgen eens kans door haar hulpvaardigheid te toonen wat zij waard zijn. Zij zullen d'it gedisci plineerd moeten doen, elk naar haar aanleg. Zij moeten kleine dingen op zij zetten, zoodat ten volle op haar gerekend kan worden. De vrouw moet zich verantwoordelijk voelen voor den gang van zaken en zij zal kunnen helpen aan den opbouw van een betere samenleving. In 19141918 hebben de vrou wen veel goed werk kunnen verrichten, maar het was niet genoeg. Het korps zal zich hebben te rich ten naar de zeer speciale moeilijkheden, die Haar lem biedt als hospitaalstad. Het zal kunnen helpen bij den Geneeskundigen Dierst, de Luchtbescher ming, in de gezinnen, bij .maatschappelijk werk, bij hulp in de gezinnen, bij administratieven dienst, als tolk enz. Laten nu de vrouwen, en meisjes van Haarlem en omgeving haar goeden wil toonen. Dinsdag 19 Maart zal met het werk worden be gonnen. Volgende spreker was de heer A. van Batenburg, Inspecteur Vrijw. Burgerlijke Dienst. De vrouwen, aldus spr., dragen in den oorlog den zwaarsten last. Het moreel is in den oorlog van de grootste betee- kenis, ook achter het front De vrouwen moeten een warm hart hebben en een sterken geest dan zullen zij iets kunnen doen.. Dat de vrouwen van Haarlem een warm hart en een sterken geest hebben, blijkt hieruit, dat zij in zoo grooten getale naar deze vergadering zijn gekomen. De burgers moeten strijden voor het behoud van, het moreel en van de volkskracht. Het apparaat van den vrij- willigen burgerlijken diensi moet, in elke gemeen te ten dienste van den burgemeester staan. En daar toe moet een korps vrouwelijke vrijwilligers be- hooren. Tot heden bestaat dat te Haarlem niet, aldus spr., maar er is een goede kans, dat het van avond zal worden gevormd. Elke vrouw zal be reid zijn, een offer ie brengen. De vrouwen zullen willen medewerken om inéénstorting van moreel en volkskracht te voorkomen, onder het motto „Ik dien". Als zij dat doen, dan „zal het waerachtig wel gaan". Daarna was het woord aan mevr. S. de Koningh- Siemens, lid van het Contactbureau van Vrouwe lijke Vrijwilligers Organisaties. Van Amsterdam uil hebben zich ongeveer 30 organisaties van vrou welijke vrijwilligers gevormd en 10 zijn nog in wording. In de stad van Kenau Simons Hasselaar is er nti op deze vergadering een buitengewoon groote opkomst. Dat geeft voor Haarlem moed. De vrouwen moeten medewerken aan zelfbescherming en luchtbescherming. In haar gezin moet de vrouw zorgen voor rust, daarvoor moet zij iets kennen, en iets weten. In oorlogstijd zal Haarlem het centrum zijn voor de verpleging van vele gewonden in de gezinnen, want de ziekenhuizen zullen ontruimd moeten wor den voor de gewonde militairen. De vrouw kan nuttig werken bij die gezinsverpleging, ook bij den vervoersdienst per autobus of ambulancewagen (dit laatste slechts is uitersten nood). Dan is er het overbrengen van berichten (rijwielbrigade), het verzorgen van geïnterneerden, de zorg voor het kind. Van zeer groot belang is de sociale dienst: steun aan de bedrijven en in de gezinnen, van ge- mobiliseerden. De administratieve dienst helpt bij distributie van levensmiddelen, brandstoffen enz. Voor haar werk moeten de Vrouwelijke Vrijwil ligers worden voorbereid en opgeleid Hiervoor zullen verschillende cursussen dienen. Voor de vrouwelijke vrijwilligers is noodig een onvoor waardelijke bereidwilligheid en discipline. Het is volstrekt niet de bedoeling, de vrouwen in te scha kelen in militair verband, zij zullen: alleen hulp verleenen en inood lenigen achter het front, alles in overleg met de overheid. Ook zal van geen enkele vrouw worden geëischt dat zij zich beschik baar stelt voor den geheelen dag, maar slechts ongeveer 3 uur per dag. Men zegge nu niet: dit alles heeft geen haast, het is nog niet noodig. Want alles moet van te voren geregistreerd en georga niseerd worden. In een pauze van een half uur kregen de aan wezige vrouwen en meisjes nu gelegenheid, zich door het invullen van een formulier op te geven als lid van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers en eventueel inlichtingen te vragen bij even zooveel tafeltjes op het podium als er „diensten" zullen zijn. Zeer velen maakten van deze gelegenheid ge bruik. De presidente van het Korps Vrouwelijke Vrij willigers te Amsterdam, mej. dr. Jane de Iongh sprak na de pauze. Spr. deelde het een en ander mede uit de practijk van het Korps te Amsterdam. De leden van het korps in de hoofdstad moeten zich beschikbaar stellen, zoodra zij voor 3 uur dienst worden opgeroepen. Dit kan gebeuren in vollen vredestijd en wanneer de gemeente het noodzakelijk acht. Het korps te Amsterdam is o.a. ingeschakeld in den Luchtbeschermingsdienst, voor waarschuwing van verschillende onderdeelen in oogeniblikken van gevaar, het rondbrengen van be richten. De leden moeten zich dan 2 maal 24 uur beschikbaar houden. Wanneer iemand lid wordt, neemt z\j dus een groote verantwoordelijkheid op zich. Verwacht wordt, dat de leden ook werkelijk doen, wat zij op zich nemen. Een enkel voorbeeld van plichtverzaking heeft zich te Amsterdam voor- ter aanprijzing van geneesmiddelen of geneeswijzen worden alleen ter plaatsing aan vaard, wanneer zij voorzien zijn van een stempel van de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Genees wijzen, gevestigd te 's-Gravenhage. ANNONCES VAN GELD AANBIEDIN GEN worden eerst na gunstige informatie, verkregen van een be voegde instantie, voor plaatsing aangenomen. Soep van VOlrijpe tomaten! Tomatensoep gemaakt van volrijp geplukte tomaten. Een rijkdom aan gezondheid en genot. Voedzaam en heerlijk van smaak! Ook vegetarisch en ritueel verkrijgbaar. (Adv. Ingez Med.) gedaan:, maar er zijn ook voorbeelden van gestren ge plichtsvervulling, zelfs in geval van ziekte. Het slotwoord was aan den burgemeester van Haarlem. Spr. zeide o.a. den indruk te hebben, dat de vrouwen van Haarlem zich bewust zijn gewor den, dat van haar meer gevraagd wordt, dan zij tot nu toe hebben gegeven. Op het oogenblik brandt het bij onzen buurman. In geval van brand snelt de goedwillige toe om te helpen, de kwaadwillige om te stelen. De laatste kan aan politie en justitie worden overgelaten, maar de goedwillige moet worden voorbereid voor haar werk. Hulpverleenen. is tevens zichzelf helpen. Als de oorlog begonnen is, hoe zal dan de toestand zijn van de vrouw, die niet is voorbereid? 'Spr. besloot met den wensch dat van het korps te Haarlem zal kunnen worden gezegd, dat het een ruggegraad zal vormen voor ons volk, die Nederland" zal helpen door de moei lijkste tijden heen te komen. Met het gezamenlijk zingen van de eerste cou pletten van het Wilhelmus werd de vergadering gesloten. DONDERDAG 21 MAART ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL Nieuwe Gracht 74 - Makel. P. Hoogeveen Lz. INBOEDEL- en MEUBILAIR VEILING. Dagelijks MEUBILAIR inbrengen of afhalen. TELEFOON 13845 (Adv. ingez. Med.j HAAiRLEMSOHE GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 13 Maart 1940, des namiddags om 2 uur zoo noodig voort te zetten des avonds om 8J4 uur, in de Statenzaal. De agenda luidt: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Jaarstukken over 1938 van de Coöp. Woning- vereeniging „Eigen Haard" G.A.. 3. Verkoop van grond aan de Crayenesterlaan (Ir. C. J. Blaauw). 4. Toekenning van voorschotten over 1940 aan bijz. scholen ingevolge de artt. 103, 6e lid en 101 bis, 7e lid der L.O.-wet 1920. 5. Wijziging van de verordening op de heffing van rehten voorc het gebruik van het Openbaar Slachthuis en voor de keuring van vee en vleesch. 6. Stichting van een kledgebouw op het sport terrein tusschen de Delft en den spoorweg Haar lemAlkmaar. 7. Vortzetting van de behandeling der wijziging van de verordening op de heffing van een be lasting op vermakelijkheden Benoeming van: a. leden van de commissiën tot wering van schoolverzuim. b. een tijdelijke leerares aan de middelbare school voor meisjes met 5-j. c. c. twee tijdelijke leeraren aan de 2e HJ3.S. B met 5-j. c. d. een tijdelijke leerares en een tijdelijken leeraar aan de 2e H.B.S. B met 5-j. c. Lezing van den heer H. G. Cannegieter. Maandagmiddag hield de heer H. G. Cannegie ter voor de leden van de Nederlandsche Vereeni- ging van Huisvrouwen afdeeling Haarlem in het gebouw van „Zang en Vriendschap" een lezing over „Krant, film en radio uit volksopvoedkundig oogpunt bekeken", Het publiciteitsorgaan van onze samenleving, waaiwan krant en film en radio drie variaties vormen, vermeerdert de kennis van de menschen, aldus spr. Doordat wij kennis nemen van hetgeen in de wereld gebeurt leeren wij meeleven; wij worden van egoïstisch mensch tot gemeenschaps- mensch. De ethische invloed van het publiciteits orgaan is dus ook zeer belangrijk. De krant en de radio halen ook de hulsvrouwen steeds uit haar eigen levenszone. Doordat we lezen en luisteren wordt ons ge-' sprek op hooger niveau gebracht. Door den invloed van krant, radio en film is eigenlijk een nieuw type mensch, een ander pu bliek ontstaan. We zijn gaan leven in een wereld van collectiviteit. Historische momenten beleven wij thans allen mede. Wanneer bijvoorbeeld de Koningin door de radio tot ons spreekt kunnen wij de ontroering van het volksche één voelen. Door het wereldnieuws ontstaat het wereldgewe ten. Ondanks de tendenz tot nationale afzonde ring ontstaat aan den anderen kant door de pu bliciteitsorganen een kosmische eenheid. Objec tief zijn deze organen uiteraard geenszins. Wij le ven in een onvolmaakte wereld en derhalve mag men ook krant, film en radio niet de volmaakte maatstaf aanleggen. De lens op het publiek wordt door de onderne mers echter vaak te laag ingesteld. Het geestelijk peil van het volk is wel eens gedaald doordat men zich teveel richtte naar het meest gemakzuchtige deel van het publiek. Tegenwoordig zijn er ech ter gelukkig stroomingen, die in dit opzicht naar het goede willen streven. Wat we van de publiciteitsorganen zouden wil len verlangen Is evenwicht tusschen goed en kwaad, tusschen het belangrijke en onbelangrijke. De groote beteékenis van de publiciteitsorganen is dat ze ons op de harde rots van de realiteit brengen en niet op het zachte zand van de illu sie. Zij, die geen krant lezen, onttrekken zich aan een sociale plicht. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 13 MAART 1940. Programma I: Hilversum n. Programma II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma Hl: 8.00 Keulen. 8.20 Pauze of diversen. 9.30 Keulen 9.50 Deutschlandsender. 10.10 Pauze of diversen. 11.20 Ned. Brussel. 1.20 Pauze of diversen. 1.45 Keulen. 2.20 Dan- marks Radio. 3.50 Keulen. 4.20 Parijs Radio. 4.35 Deutschlandsender. 5.50 Keulen. 6.20 Ned. Brussel. 7.20 Fransch Brussel. 9,20 Ned. Brus sel. 10.20 Pauze. 10.30 Deutschlandsender. 11.30 Deutschlandsender. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 En geland. 9.15 Pauze. 9.35.Engeland. 10.20 Pauze. 10.25 West Regional. 11.20 Fransch Brussel. 12.30 Enge/and. 1.20 West Regional. 4.50 Fransch Brussel. 6.20 West Regional. 6.50 Be- romunster. 7.05 Deutschlandsender. 7.20 Londen Regional. 7.50 Sottens of diversen. 10.00 Lon don Regional. 10.20 Engeland. Programma V: 8.00—5:00 Diversen. 5.005.09 ScheveningenBer. Depart, van Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. There's something, .wrong with the weather, Lew Stone; 2. 't Ain 't'what you do, Nat Gonella; 3. I got love, Ambrose;1 4. You went to my head. Roy Fox; 5. Says' my heart, Tommy Dorsey; 6. What goes up must come down, Bob Crosby; 7. Got Gratitude, Nat Gonella; 8. Farewell Blues, Joe Venuti; 9. Moonlight, Victor Silvester; 10. If dreams come true, Benny Goodman: 11. I get along without you very well, Lew Stone; 12. There's a hole in the old oaken bucket, Nat Go nella 13. Daydreaming, Ambrose; 14. I let a song go out of my heart, Roy Fox; 15. You couldn 't be cuter. Tommy Dorsey; 16. Don't worry 'bout me, Bob Crosby; 17. On the sunny side of the street, Nat Gonella; 18. Someday Sweetheart, Joe Venuti, 19 Life goes to a party, Benny Goodman. 8.0012.00 Diversen. Het MODERNE COSTUUM van ongekend e'n levensduur wordt verkocht m 2 eenheidsprijzen. GEMAAKT a contant NAAR MAAT f 49.Alléén bij 59 naast Slagers Verfhandel - TELEF. 17273 SCHAOCHELSTRAAT 19C (Adv ingez Mea VOOR DE KINDEREN Plots ging er licht aan en zij zagen een soort kamer waarin een tafel met allerlei pot ten en buizen, en aan de wanden diverse gereedschappen. Achter de tafel troonde de man met ae slaapmuts. Ik moet er uit. schreeuwde opeens de loikke, terwijl hij met zijn vuist op tafel sloeg. Hihi, grinnikte de oude, verbeeld je, dat ik me daar die twee prachtfiguren zou aten ontsnappen. Dat zou toch eeuwig zonde zijn. Laat ons gaan. antwoordde de Dikke - want mijn wagentje staat ergens onbeheerd langs den weg. "Jdmpe zjepen zijn nooit goedkoop, zij zijn, zo nadelig voor het <jOtd. IK GEBRUIK SUNLIGHT ZEEP VOOR EEN MOOIE WAS - HET HOUDT MIJN GOED PRACHTIG en het gaat veel langer mee!' EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST. TWEE DIKKE STUKKEN VOOR SLECHTS 12ÉCTS. (Adv. ingez. Med.) ROMAIN ROLLAND's bij het Nederlandsch Tooneel. Het Nederlandsch Tooneel heeft te Amsterdam de eerste voorstellingen gegeven van „Het spel van Liefde en Dood" van Romain Rolland, het stuk, dat hier indertijd ook door het gezelschap van Moissi werd gespeeld. „Le Jeu de l'aunour et de la Mort" behoort tot een cyclus revolutie-drama's van Rolland, even als „De 14de Juli", „Danton", „De Wolven" en „De Triomf van de Rede". In dit drama stelt de Fransche schrijver den zestigjarigen Jerömè dit Courvoisier een fictieve figuur, die geïnspi reerd is op Lavodsieir en op Condorcet tegen over zijn 25 jaren jongere vrouw Sophie, op het oogenblik, dat hij beschaamd en verontwaardigd van de vergadering der Conventie, waarop Ro- bespièrre de in staat-vantoeschuldigingstelling van Danton heeft geëischt, is teruggekeerd en thuis tot de ontdekking komt, dat hij de liefde van zijn vrouw heeft verloren. Heel dit spel van liefde en dood wordt gedra gen door een hooge gedachte. Door het drama van Rolland gaat de adem van het fel bewogen tijdperk, waarin het speelt. Het wordt in dezen tijd bijna beklemmend actueel. „Deze wereld is onbewoonbaar geworden; zij is niet alleen af schuwelijk, zij is absurd!" hoorden we de Cour- voisier zeggen. Hoe velen denken tegenwoordig niet hetzelfde..Bij het zien van duit drama voelen wij, dat wij niet de eersten zijn, die in een af schuwelijken tijd leven. L'histoire se répète. Zuiver historisch Romain Rolland erkent dit in zijn voorrede zelf is dit drama niet. Zoo wijkt de beschrijving, die Jerome de Courvoisier geeft van de beroemde vergadering der Conventie in Maart 1794 nog al van de his torie af. Maareeen dichter zegt Rolland schrijft ook in een historisch drama „voor alle tijden". Niet „wat ii geweest", maar „wat altijd zal blijven" heeft voor den dichter waarde. Wat Shakespeare Brutus en Marcus Antonius in de beroemde Forum scène heeft laten zeggen is waarschijnlijk veel belangrijker dan wat zij in werkelijkheid hebben gesproken, omdat Shakespeare hen niet alleen voor hun tijdgenoo- ten, maar ook voor de toekomstige eeuwen liet spreken. De dichter wilde dat wij in het volk van Rome van toen het volk van nu en van alle tij den zouden herkennen. Shakespeare wilde niet het tijdelijke maar het eeuwige geven. Zoo ziet ook Romain Rolland de taak van den dichter, die historische drama's schrijft. In zijn Spel van Liefde en Dood laat hij ons voelen, hoe klein en verachtelijk de menschen worden, wanneer de dood hen voortdurend bedreigt. De beschrijving, die Jeröme de Courvoisier geeft van de vergadering der Conventie, waarop de staat van beschuldiging tegen Danton wordt uitgespro ken, is fel striemend en diep vernederend niet alleen voor de leden der Conventie van 1794, maar voor heel de menschheid. Wij voelen het nu sterker nog dan bij de opvoering door Moissi-1 vijftien jaar geleden dat zij geschre ven is „voor alle tijden". Wij komen tot de con clusie: zoo klein, zoo laag, zoo laf zijn de men schen. Want de massa is allerminst heldhaftig. De leden der Conventie kromden zich onder de zweep van een Robespierre en likten zijn voeten als slaven. Zien wij hetzelfde tegenwoordig niet in vele landen van Europa? De massa is laf, alleen enkele individuen zijn helden. Twee zulke helden geeft Romain Rolland in Jerome en Sophie de Courvoisier in zijn spel van Liefde en Dood. Of eigenlijk drie, want ook Vallée, de vogelvrij verklaarde jonge man, die hoewel zich verloren wetend, uit zijn verban ningsoord naar Parijs trekt, „zijn veroordeeld hoofd door heel Frankrijk dragend, opdat het voordat het valt nog eenmaal den mond van de geliefde zal kussen en die daarbij slechts één gedachte heeft: „Wanneer ik val, zal zij ten minste weten, dat ik in mijn laatste oogenblik mijn gezicht naar haar toegekeerd heb!" is een held. Maar ook hij is een uitzondering. Romain Rolland laat het nog eens goed voelen, dat het menschdom, algeheel, allerminst held haftig is Vallée's vrienden en kennissen keeren hem allen den rug toe, stooten hem uit en laten hem voor hun deur versmachten als hij om hulp komt, omdat zij weten, dat hulp aan den vogelvrij-verklaarde voor hen den dood be- teekent. Alleen bij Sophie de Courvoisier vindt Vallée een schuilplaats, omdat zij hem lief heeft. En ook bij Jerome, zelfs ondanks dat, omdat de zestig jarige geleerde niet langer wil leven tusschen het menschdom, dat hij beklaagt en veracht en geen hinderpaal wil zijn voor het geluk van zijn jonge vrouw, die hem in zijn leven zooveel vreugde en troost heeft geschonken en wier liefd hij door Vallée verloren heeft. Vooral tegen het slot, wanneer Sophie het offer van Jerome om inplaats van Vallée uit het leven te gaan, weigert, doch bij haar man blijft, in volkomen resignatie met hem wachtend op den dood, nemet dit drama een hooge vlucht, Het laatste tooneel, waarin deze twee menschen eigenlijk al „aan den anderen oever zijn aange land" en beiden boven het leven staan, is van groote dichterlijkheid. De opvoering met Charlotte Kohier, Van Dal sum en Frits van Dijk in de hoofda-ollen, heeft op mij een sterken indruk gemaakt en ik vomd haar als geheel beter dan die, welke ik indertijd van het gezelschap van Moissi heb gezien. Nu Het Neder landsch Tooneel Maandag hier komt met Het Spel j van Liefde en Dood en dat stuk o.a. zal spelen voor de leden van het Nederlandsch Tooneelverbond wil ik met mijn oordeel ovér het. spel wachten tot na deze opvoering. Thans alleen dit, dat ik het met de Amsterdamsche kritiek, die het spel van Van Dalsum pathetisch en retorisch noemde, dit keer niet eens kan zijn. Integendeel vond ik Van Dalsum's spel en ook dat van Charlotte Kohier zeer ingehouden en vrij van alle pathetiek en vol komen verantwoord. Ook Van Dijk was voortref felijk. De voorstelling had bij de tweede opvoering, welke ik bijwoonde, dan ook zeer veel succes. J. B. SCHUIL. Algemeene vergadering Staatspartij. Liberale De voorzitter van de Liberale Staatspartij, prol mr. B. M. Telders, heeft bij de opening van di algemeene vergadering dezer partij te Utrecht ee: rede gehouden, waarin hij met dankbaarheid ge waagde van het feit, dat ons land tot dusvern voor de rampen van den oorlog bespaard is bleven. In zekeren zin. aldus spreker, geschied ons door het voorrecht van den betrekkelijke: vrede, waarin wij ons mogen verheugden, nie anders dan recht. Het overigens zoo in zichzelf verdeelde Neder! landsche volk is in de laatste jaren tenminsti in dit opzicht hecht vereend gebleken: in hel vaste besluit zich zelf te willen blijven en in di welberaden afwijzing van elk ander wereldlij] gezag dan dat van het Huis van Oranje, da zich juist in die moeilijkste perioden onzer geschie denis altijd als het bolwerk onzer vrijheid heel doen kennen. In het staatkundig leven van Nederland i maar één tegenstelling, die onoverbrugbaar u en alle samenkwerking volstrekt en a priori uit sluit: de kloof, die de communisten en nationaal socialisten eenerzijds van de nationaal gezind: partijen anderzijds scheidt, is volstrekt onover! bruigbaar. Wie zijn instructies uit het buitenland haalt wie doeleinden voorstaat, die met den in en doo: de historie gevormden geest van het Nederland' sche volk volstrekt onvereenigbaar zijn en om zelfstandig volksbestaan zelf in doodelijik ge vaar zou brengen dezulken zijn voor ons nie „de staatsvijanden no. 1", doch de eenige vijandei) van den Nederlamdschen staat binnen onze lands] grenzen. Tegen de huidge regeering gevoelen wij, zo zeide spreker o.m. verder, gewichtige bezwaren De grief, die spreker persoonlijk het zwaarst) weegt, is wel deze. dat het tegenwoordige kabij net in deze samenstelling ervan getuigt, dat althans een der vroegere coalitiepartijen, de; Chr. Historische Unie de consequenties van hel uiteenspatten der coalitie nog altijd niet heefi aanvaard. Naar beginsel behooren de Christelijk-HistOi rischen tot het in de protestantsche tradittó gewortelde deel van ons volk. Maar een luidruoh tige groep daarvan coquetteert voortdurend me het radicalisme en de Chr. Historische leidd mr. De Geer heeft na het uiteenvallen der eoa litie in 1939 verzuimd de consequenties, die daar; uit waren te trekken, te aanvaarden. Spr. waagi te betwijfelen om men hem in eigen partij vooi zijn bemiddelingspogingen tusschen de Roomsch- Katholieken en de S.D.A.P. dank zal weten. Ii elk geval zal het den Chr. Historischen leidei niet mogen verbazen, als hij straks door de par tijen. welker samenwerking hij heeft voorbereid beleefd wordt, bedankt, maarbuiten de d-eii! wordt gezet. Spr. stelde vervolgens nog de vraagof ver sterking van de oppositie het huidige radicalism: der Roomsch-Katholieken zal doen afnemen, dan wel of toeneming van katholieken invloec toenadering zal brengen tusschen radicalen er centrum. In ieder geval acht hij politieker strijd en politieke samenwerking, gebaseerd oj de werkelijke geestelijke verhouding en begin selen te verkiezen boven irrieëele coalities of oj portundstische scharrelarijen. n Ideaal Laxeermiddel roster8 Maagpillen. doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen last meer van verstopping en slechte spijs vertering, of van de eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 (Adv Ingez. Med.) ONTPLOFFINGEN TE ROTTERDAM. Einde der vorige week hebben zich te Rotter dam enkele ontploffingen voorgedaan, welke nog al opschudding hebben verwekt. De explosies zijn veroorzaakt door voorwerpen, die op de tramrails zijn gelegd en welke een vrij belang rijke hoeveelheid kruit 'bevatte. Wanneer dan een tram over het voorwerp rijdt komt het tot ontploffing. De politie onderzoekt thans wie deze voorwer pen op de rails legt. BLOEMBOLLENCULTUUR De Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur houdt Maandagmiddag 1 April te half twee in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond haar 192e alge meene vergadering. Na behandeling der agenda zal Mej. Dr. M. P. de Bruyn Ouboter, verbonden aan het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse een lezing houden over Virusziekten. ROTTBRD AMSOHE LLOYD. Sibajak (thuisreis) 10 van Sabang. Indrapoera (uitreis) 10 van Port Said. MAIKT EIKICHTIN VOORSTELLING TQONEELVERBOND. Het Spel van Liefde en Dood. Op Maandag 18 Maart zal de tweede voorstelling in dit seizoen voor de leden van het Nederlandsch Tooneelverbond van de afdeeling Haarlem en Om streken worden gegeven. Op dien avond zal door Het Nederlandsch Tooneel worden gespeeld „Het Spel van Liefde en Dood", drama van Romain Rolland met Charlotte Kohier, Albert van Dalsum en Frits van Dijk in 'de hoofdrollen, AMSTERDAMSCHE VEEMARKT Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 400 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 8090, 2e kw. 6678, 3e kw. 5264 per kg. slachtgewicht. 109 melk- en kalf koeien 180260 per stuk, 51 vette kal veren 2e kw. 7280, 3e kw. 60—70 per kg. levend gewicht., 222 graskalveren 58 per stuk, 423 var kens, wegende, vleeschvarkens, wegende van 90— 110 kg. 6871, zware varkens 6871, vette varkens 6871 per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: slachtrunderen matige aanvoer, stugge handel, prijzen iets hooger, weinig eerste kwaliteit Melkkoeien ruimere aanvoer, willige handel, vaste prijzen. Vette kalveren matige aanvoer, vlugge han del, prijzen vast. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, vlugge handel en prijzen constant. Schapen en lam meren zeer matige aanvoer, gedrukte handel, prijzen vast. Varkens ruime aanvoer, stugge handel en on veranderde prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6