Ring om Viborg gesloten Onderhoud Mussolini—Von Ribbentrop „binnen hef kader van het bondgenootschap". Audiëntie bij den Koning kwam onverwacht. DINSDAG 12 MAART 1940 HAARDE M'S DAGBLAD 5 Duifsche minister weer huiswaarts. Maandagavond te 21.40 uur is de Duitsche minis ter van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop mei zijn gevolg uit Rome vertrokken. Voordien had Ciano aan Von Ribbentrop en zijn gevolg een in- tiemen afscheidsmaaltijd aangeboden. Op het sta tion werd den Duitschen gasten uitgeleide gedaan door den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den secretaris der fascistische partij, Muti, de ministers Pavolini en Bottai, talrijke officieren en den gouverneur van Rome. Op het perron heeft graaf Ciano nog den Hon- gaarschen gezant te Rome, baron Villani voorge steld aan den Duitschen minister van buitenland sche zaken. Ook de Duitsche ambassadeur en de le den van de ambassade waren aanwezig om minister Von Ribbentrop uitgeleide te doen. Over het tweede onderhoud van Von Ribben trop met Mussolini is gistermiddag officieel het volgende medegedeeld: „In bijzijn van graaf Ciano en ambassadeur Von Mackensen heeft de Duce rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop ontvan gen en zich met hem gedurende anderhalf uur op hartelijke wijze onderhouden. De bespekingen tusschen den Duce en Von Ribbentrop hadden tot onderwerp een bestudee ring van den internationalen toestand. Zij von den plaats in den geest en het kader van het verdrag van bondgenootschap en de tusschen Italië en Duitschland bestaande overeen komsten." Laatstgenoemd onderhoud duurde volgens het D. N. B. een uur en twintig minuten. De Italiaansche bladen schrijven in hun com mentaar op het officieele communiqué in zake de besprekingen tusschen Mussolini en Von Ribben trop, dat de Italiaansche politiek ongewijzigd is. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, zoo schrijft de „Messaggero", heeft zich opnieuw kunnen vergewissen van de hechtheid der Italiaan sche vriendschap. In kringen, die met de staatsecretarie in verbin ding staan, fluistert men dat Von Ribbentrop na zijn audiëntie bij den Paus plotseling onwel is geworden. Men zegt dat de Duitsche minister juist in de anti chambre van Maglione's appartement was binnen geleid, toen hij zich minder prettig gevoelde. Hij moest eenige oogenblikken gaan zitten, alvorens hij binnenging in de audiëntiezaal, waar Maglione hem wachtte. De audiëntie van Von Ribbentrop bij koning Victor Emmanuel heeft te Rome levendige verras- soing gewekt, omdat zij niet op het programma voorkwam. Hoewel het gewoon is dat een buiten- landsch minister bij zijn bezoek aan de hoofdstad door het staatshoofd wordt ontvangen, hecht men in zekere kringen aan deze audiëntie een speciale be- teekenis. Volgens sommigen moet zij demonstreeren dat bij Kroon en regeering ten aanzien van den internationalen toestand volstrekte eensgezindheid bestaat. Het onderhoud met den Paus. In een bericht, getiteld: „De Paus spreekt open hartig tot Von Ribbentrop" geeft de Romeinsche correspondent van de „Times" de punten weer, die volgens mededeelingen van geloofwaardige zijde tijdens het onderhoud tusschen den Paus en den Duitschen minister zouden zijn besproken. Von Ribbentrop zou den Paus geen uitgewerkt plan hebben voorgelegd, doch hebben verklaard dat Duitschland den oorlog niet heeft gewild en den Paus gevraagd hebben of hij bereid zou zijn steun te verleenen aan een vredesplan, zoo dit door Duitschland of een bevrienden staat zou worden ingediend. De Paus zou geantwoord hebben dat alle steun aan een eventueel vredesplan zou afhangen van het herstel van het onrecht, dat niet alleen den katholieken, doch ook de niet-katholieken in Polen is aangedaan. Bovendien meent men te weten dat de Paus gewezen heeft op de onrechtvaardigheden, die niet alleen tegenover Polen begaan zijn, doch ook tegenover andere landen zooals Tsjecho Slowakije. Hij zou te verstaan hebben gegeven dat hij slechts steun zou geven aan vredesvoorstellen, op voor waarde dat deze niet in strijd zouden zijn met de vijf punten, omschreven in zijn kerktoespraak voor het College van Kardinalen. De „Times"-correspondent acht het voorts waar schijnlijk dat het bezoek van Von Ribbentrop aan Rome tevens verband houdt met den a.s. terugkeer ven Sumner Welles naar Rome. De vijf punten uit de Kersttoespraak van den Paus zijn de volgende: 1. Een fundamenteele eisch is het recht van le ven en onafhankelijkheid te verzekeren aan alle landen. De wil tot leven van een volk mag nooit het doodvonnis beteekenen van een ander volk. Indien die rechtsgelijkheid in gevaar verkeert, moet deze hersteld worden, doch niet met geweld maar met de regelen van gerechtigheid en weder- keerige eerlijkheid. 2. Opdat zulk een orde van langen duur kan zijn, moeten de landen bevrijd worden van den druk van den bewapeningswedloop en van het gevaar der materieele macht als tyrannieke rechts- schendster. Vredesvoorstellen, welke geen funda menteele beteekenis zouden toekennen aan een ontwapening met wederzijdsche instemming, zou den vroeg of laat geen levensvatbaarheid blijken te bezitten. 3. Bij de reorganisatie van het gemeenschappe lijke internationale leven dienen alle partijen zich rekenschap te geven van de leemten en gebreken van het verleden. De oprichting van juridische in stellingen, ter waarborging van een getrouwe en loyale toepassing der overeenkomsten, is van be slissende beteekenis voor de aanvaarding van een vredesverdrag en voor het vermijden van wille keurige en eenzijdige interpretaties der verdrags bepalingen. 4. Een punt dat heel bijzonder de aandacht ver dient, indien men een betere organisatie van Euro pa verlangt, betreft de nooden en billijke eischen der landen en volkeren, alsmede der ethnische minderheden, welke eischen langs vreedzamen weg dienen te worden voldaan en zoo noodig door mid del van een wijze, rechtvaardige en dienovereen komstige herziening der verdragen. 5. Maar zelfs betere regelingen zullen onvol maakt zijn en tot mislukking leiden, indien zij, die de volken regeeren en indien de volken zelf zich Chineesclie pamfletten boven Sjanghai uitgeworpen. Wang-Tsjing-Wei in caricatuur. Maandagavond heeft een Chineesch vliegtuig boven Sjanghai vlugschriften uitgeworpen waarop Wang-Tsjing-Wei wordt voorgesteld als een hond, die door een Japanschpn soldaat aan een lijn wordt gehouden en andere, waarin de Chineesche bevol king wordt uitgenoodigd Japan te boycotten. Er werd luchtalarm gemaakt, doch het Japansche afweergeschut bleef zwijgen. Zoowel in de Chinee sche stad als in de internationale nederzetting wer den vele vlugschriften opgeraapt, niet steeds meer laten doordringen van dien geest van verantwoording welke het menschelijk be staan regelt volgens de simpele en onwrikbare nor men van Gods wetten, van dien dorst naar recht vaardigheid welke de moreele gerechtigheid tot grondslag heeft, van die universeele liefde, die een brug opwerpt voor hen, die niet het geluk heb ben ons geloof te belijden. Red.) DE STEUN DER GEALLIEERDEN AAN FINLAND. Chamberlain: Onmiddellijk verdere hulp als Finland er om vraagt VRAAG OVER TROEPENZENDING IN HET LAGERHUIS. Op een vraag van Attlee, den leider der oppo- sitioneele Labourparty, betreffende de onderhan delingen tusschen Finland en de Sovjet Unie zeide Chamberlain Maandagmiddag in het Lagerhuis: „Het Huis zal er zich van bewust zijn dat zoowel de Fransche als de Britsche regeering materieelen bijstand heeft gezonden en voort gaat te zenden aan Finland. Dit is van aanzien lijke waarde geweest voor de Finsche strijd krachten. Gelijk de Engelsche en de Fransche regeeringen reeds ter kennis hebben gebracht aan de Finsche regeering zijn zij bereid om in antwoord op een beroep op verdere hulp onmid dellijk en gezamenlijk over te gaan tot hulp aan Finland met gebruikmaking van alle tot haar beschikking staande hulpbronnen." Attlee vroeg vervolgens om inlichtingen over een mogelijke regeling van het conflict. Chamberlain antwoordde: „Ik vrees dat ik niet beschik over voldoende betrouwbare inlichtingen deze op dit oogenblik over dat onderwerp aan 't Huis te verstrekken." Maxton, van de onafhankelijke arbeiderspartij, vroeg: „Is het niet waar dat de eerste minister en de Britsche regeering het verzoek hebben ontvangen om in deze zaak te bemiddelen?" Chamberlain antwoordde: „Het zou onjuist zijn te zeggen dat de Britsche regeering het verzoek had ontvangen om te bemiddelen. Er was echter een gelegenheid, toen de Sovjet ambassadeur zekere voorwaarden noemde, welke zijn regeering bereid zou zijn aan Finland aan te bieden. De Britsche regeering voelde zich niet in staat die voorwaarden door te zenden aan Finland", (toejuichingen). In antwoord op een verdere vraag van Attlee zeide Chamberlain: „Iedere hulp aan Finland zou in overeenstemming zijn met Groot Brittannië's ver plichtingen volgens het Volkensbondshandvest". Wat de samenwerking met andere staten betreft, ik heb Frankrijk reeds in verband met onszelve ge- noefd. Natuurlijk kan ik niet zeggen wat andere staten zich verplicht zouden kunnen gevoelen om te doen." Kirkwood, van de Oppositioneele Labour party, vroeg: „Komt dat niet overeen met ten oorlog te trekken tegen Rusland?" Chamberlain antwoordde: „Zoo ver is het nog niet gegaan". Sloan, van de Oppositioneele Labourparty, vroeg: „Zal de Britsche regeering troepen naar Finland zenden en, zoo ja, is zij bereid de neu traliteit van Noorwegen daarbij te schenden?" Chamberlain zeide: „Ik kan niets toevoegen aan de verklaring, die ik heb afgelegd." Downingstreet 10 heeft des avonds een ver klaring uitgegeven van den volgenden inhoud: „Aangezien er een misverstand schijnt te be staan omtrent het antwoord, dat door den eersten minister is gegeven op een vraag van Attlee in het Lagerhuis over hulp der geallieer den aan Finland, wenscht de eerste minister het duidelijk te maken dat nog geen beroep op verdere hulp van de Finsche regeering is ont vangen." Grieksche schipbreukelingen aan boord van de „Kerkplein"? De „Hirotos" liep aan de Engelsche Zuidkust op een mijn. Het 3854 ton metende Grieksche schip „Heritos" dat Maandag voor de zuidkust van Engeland op een mijn is geloopen, is door drie sleepbooten op sleep touw genomen. Ook het Nederlandsche schip „Kerkplein" had zich ter assistentie naar het Grieksche schip be geven. De bemanning van een Engelsche reddingboot, welke zee had gekozen om te zoeken naar over levenden van het Grieksche schip keerde des mid dags in de haven terug. De mannen deelden mede dat de geredden waren opgepikt door een schip, dat zijn reis heeft voortgezet. Schotsch vaartuig na botsing gezonken. Het Schotsche schip „Clan Stuart" groot 5760 ton, is Zondagavond na een botsing met een ander schip in het Kanaal gezonken. Twee reddingbooten zijn uitgevaren en hebben de geheele bemanning van 57 personen gered. Belgische trawler vermist. Men vreest dat de trawler Z 47 met de vier op varenden op de Noordzee vergaan is. Een andere trawler heeft een boot van de Z 47, gehavend door granaatscherven, gevonden. Chamberlain acht het steenkool conflict thans van de baan. Ruimer Britsche leveringen aan Italië? Maandagmiddag heeft Chamberlain in het La gerhuis in antwoord op tot hem gerichte vragen het volgende verklaard ten aanzien van de Italiaan sche transporten van Duitsche steenkool: „Het verheugt mij te zeggen dat op 9 Maart een overeenkomst tot stand is gekomen met de Italiaan sche regeering over dit onderwerp. Het blijkt thans dat de instructies, die door de Italiaansche autori teiten voor eenige der onderhavige schepen waren uitgegeven om na 1 Maart te vertrekken, ondanks deze aankondiging van den datum, waarna con trole zou worden uitgeoefend, gebaseerd waren op een misverstand. Dit misverstand erkennende, heeft de Engelsche regeering er in toegestemd de schepen vrij te laten, welke met hun ladingen waren vast gehouden. Aan den anderen kant heeft de Italiaansche re geering zich van haar zijde verbonden er zorg voor te dragen, dat de overige Italiaansche steenkool schepen, die thans in de haven liggen, in ballast zullen vertrekken en dat geen verdere Italiaansche vrachtschepen naar die havens gezonden zullen wor den om steenkool te laden. Ik twijfel er niet aan of er zal in dit land oprechte voldoening heerschen (toejuichingen) over deze oplossing voor wat een lastig conflict had kunnen zijn, doordat gezond verstand en goede wil op het probleem zijn toegepast (toe juichingen). Gehoopt mag worden dat thans de weg ge opend is voor de hei-vatting der onderhande lingen tuschen onze beide landen ter bevorde ring van den handel tot ons wederzijdsch voordeel." (toejuichingen). Nadat Chamberlain zijn verklaring had afgelegd vroeg het lid der Labouroppositie Thome of de Engelsche regeering in staat was geweest regelin gen te treffen voor de levering van meer steen kool aan Italië op dit oogenblik. Chamberlain antwoordde hierop: „Dat zal onge twijfeld het onderwerp vormen van verdere be sprekingen." \HET RUSSISCHE LEGERBERICHT: De aanslag op den Duitschen consulaatsbeambte. Kehler in eerste instantie schuldig bevonden aan doodslag. NEW-YORK, 12 Maart. De jury heeft Walter Kehler in eerste instantie schuldig bevonden aan doodslag. Men zal zich herinneren dat hij inder tijd werd gearersteerd in verband met den dood van den Duitschen consulaatssecretaris Walter Engelberg. (United Press). Kroningsdag van den Paus. Felicitaties van Hitier. BERLIJN, 12 Maart (D.N.B.) Hitier heeft Paus Pius XII tel gelegenheid van de herden king van zijn kroningsdag telegrafisch zijn ge- lukwenschen doen toekomen. Bestuurdersbond „Haarlem". Aan het jaarverslag over 1939 van den Bestuur dersbond „Haarlem" van de Nederlandsche Vak centrale is het volgende ontleend: Het jaar 1939 is voor den Bestuurdersbond geen ongunstig jaar geweest al is de ledenwinst niet zoo groot geweest, aan invloed is hij zeker vooruit ge gaan. Door zijn werkzaamheden in verschillende in stellingen heeft hij wederom bijgedragen dat- de be langen der leden goed werden behartigd. Ook door de verschillende afdeelingen werd veel werk verzet en zeer goed werk verricht. Echter, de nog steeds groote werkloosheid belem mert nog steeds in groote mate de vakbeweging. De loonen en arbeidsvoorwaarden liepen wel niet verder terug maar van vooruitgang viel niet veel te bespeuren. Door het uitbreken van den oorlog, waarvoor ons land tot nog toe gelukkig is gespaard gebleven, het geen al spoedig verschillende prijsverhoogingen mede bracht, werden bij enkele organisaties duurte- toeslagen gegeven, maar van een loonsverhooging was nog geen sprake. Alleen den werkloozen werd voorloopig tijdelijk een steunverhooging toegekend, welke echter op het levenspeil dezer menschen niet van invloed was. Nog steeds is het leger werkloozen zeer groot, on danks werkverruiming, waardoor zich van deze menschen een zekere lusteloosheid meester maakt welke gemakkelijk te begrijpen is. Het bestrijden van deze plaag zal dan ook steeds een eerste plaats moeten innemen om zoo spoedig mogelijk aan dezen wantoestand een einde te kun nen maken, zoodat aan deze menschen weer een menschwaardig bestaan in de maatschappij kan wor den verschaft. De verhouding tot de andere plaatselijke Bestuur dersbonden was steeds goed, waardoor het in dit jaar weder tot een samenwerking is gekomen, wat de gemeenschappelijke vraagstukken niet anders dan ten goede kan komen. Het verslag maakt verder melding van het ver trek van den secretaris den heer J. W. Cuntz, die naar Joure is vertrokken. Met veel waardeering wordt van het vele werk, dat hij voor den bestuur dersbond heeft verricht, gewag gemaakt. Aangesloten waren 13 organisaties met 1081 le den (v. j i960). Het bestuur bestond uit de heeren: J. M. H. v. d. Wateren, Voorzitter. Ned. Bond van jTechnici; J. W. Cuntz, secretaris, Ned. Graf. Bond: A. A. v. Wijngaarden, penningmeester, Nat. Verbond Diplomaten op reis. Von Ribbentrop, de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, in gezelschap van graaf Ciano bij zijn aankomst te Rome Finsche legerbericht spreekt van onbelangrijke vorderingen der Sovjets aan de Baai van Viborg Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede, dat op 11 Maart de Sovjet-Russische troepen den ring rondom Viborg hebben gesloten. De Ooste lijke en noordelijke wijken van de stad zijn door de Russen bezet. Op den westelijken oever van de baai van Viborg rukken de Russische troepen zegevierend op. De infanteriegevechten bij het station Lojmola aan den spoorweg tusschen Suojarvi en Serdobol duren voort. De Sovjet-Russische luchtmacht is opgetreden tegen militaire objecten van den vijand en heeft vijf vijandelijke vliegtuigen omlaag gehaald. Het Finsche' legerbericht van Maandag luidt: „Te land: op het ijs van de Finsche Golf zijn kleine Russische afdeelingen opgerukt, doch zij hebben zich later teruggetrokken. De vijand heeft zijn aanvallen op de kust van de baai van Viipuri (Viborg) voortgezet en op enkele punten maakte hij onbelang rijke vorderingen. Plaatselijke vijandelijke aanvallen tusschen de baai en de Vuoksi zijn afgeslagen. Zeven tanks werden vernield. Een vijandelijke aanval in de richting van Paakala en Pollakkala is door de Finsche artillerie tot staan gebracht, evenals een aanval bij de Taipale. Op andere deélen van de Landengte vooral bedrijvigheid van de artil lerie. In het noord-westen van het Ladogameer heeft de vijand na krachtige artillerie voorberei ding een eiland van de Pitkarant-a-archipel bezet. Een aanval in de richting van Pitkaranta- en Uorna werd afgeslagen. Te Kollanjoki duurde de strijd den geheelen dag. De vijand verloor mer dan tweeduizend dooden. Vijandelijke aanvallen in de richting van Kuhmo en Salla zijn afgeslagen. Overigens niets te melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft gis teren haar verkenningsactie voortgezet. Boven dien bombardeerde zij vijandelijke concentratie - v. Gem. Ambtenaren; V. H. Salwegter, 2e secretaris, Ned. Bond van Technici;S. J. Faber, Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius"; B. Ot- ger, Neutr. Verb. v. Werkn. in het Bouwbedrijf, afd. Haarlem; H. Stinis, Ned. Ver. v. Vertegenw. v. Han del en Industrie „Hermes"; A. Kooij, Centr. Bond v. Werkmeesters e.a. Opzichthoudend Personeel; Portegies, Haarlemsche Courantenbezorgers Ver. „Onder Ons"; De Gorter, Ned. Handelsreizigers Ver- eeniging; P. Eijke, Neutr. Verb. v. Werkn. in het Bouwbedrijf Afd. Heemstede; J. Erkelens. Bond van Ambtenaren b. d. Rijksbelastingen; W. Kleinhout, Centr. Bond v. Werknemers i. d. Metaalindustrie; P. Vreeken, Ned. Ver. v. Gezagvoerders b. d. Bin nenvaart. MGR. H. TH. J. VAN VLIJMEN. Gisteren vierde mgr. H. Th. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem der Oud-Katholieke Kerk van Nederland zijn zeventigsten geboortedag. Op verzoek van den bisschop droeg de herden king een sterk persoonlijk karakter, zoodat de huldiging zich bepaald heeft tot gelukwen- schen uit kerkelijke kringen en tot die uit de meer intieme omgeving van Mgr. van Vlijmen. Niettemin is de dag gekenmerkt door een groot aantal felicitatie-bezoeken van autoriteiten uit het Aartsbisdom Utrecht zoowel als uit het bis dom Haarlem. Vele pastoors uit het bisdom kwa men den bisschop hun gelukwenschen aanbie den, terwijl bovendien een schat van bloemstuk ken en zeer vele telegrafische en andere schrif telijke gelukwenschen de belangstelling uit Oud- Katholieke kringen vertolkten. INSTALLATIE J. PIERHAGEN. De Instellatie van den heer J. Pierhagen, commies ter Provinciale Griffie te Haarlem, als burgemeester van Opperdoes, zal aldaar plaats hebben ten Raadhuize, op Maandag 18 Maart a_s.. des morgens te half 11 uur. De nieuwe burgemeester zal worden geïnstal leerd door den oudsten wethouder, den heer P. de Leeuw. De heer Pierhagen zal worden inge haald met muziek van de plaatselijke muziek- vereeniging en de schoolkinderen zullen hem een lied toezingen. Jaarvergadering Reddingsbrigade. De Haarlemsche Reddingsbrigade kwam Maandagavond In hotel „Royal" te Haarlem in jaarvergadering bijeen onder leiding van haar voorzitter, den heer Joh. M. Schmidt. Deze deel de meer, dat 1939 geen ongunstig jaar voor de Brigade is geweest: in tal van gevallen moch ten de brigadeleden daadwerkelijke hulp verlee nen, niet alleen bij verdrinkings- en verstik- kings-, maar ook bij straatongevallen. Vele Ie der der Brigade zijn in het bezit van het een heidsdiploma en dus bevoegd in vele gevallen eerste hulp te verleenen. Meegedeeld werd. dat het- gemeentebestuur van Haarlem weer een subsidie van f 150 heeft toegekend behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Ook de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen heeft een subsidie van f 50 toege kend, de tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat deze maatschappij haar bijdrage moest verla gen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. Wapstra, was zeer uitgebreid. Aan den penning meester, den heer A. G. J. van den Berg. is het gelukt toch nog met een klein batig saldo de jaar rekening af te sluiten; de voorzitter complimen teerde hem met dit succes. Behalve de periodiek aftredende bestuursleden was er ook een vacature, omdat mej. Hermien Haase door tijdsgebrek haar functie ter beschik king stelde: haar werd hartelijk dank gezegd voor haar activiteit. In haar plaats werd de heer C. H. Vrugt benoemd; de aftredende heeren P. Wapstra. A. G. J. van den Berg en J. M. Thuis werden herkozen. Ook de aftredende le den der Technische Commissie, mevrouw S. C. Dijkstravan Baren en Dr. P. Floor werden her benoemd. Bij acclamatie werden als hoofd- instructrice mevrouw S. C. Dijkstra—Van Baren en als hoofdinstructeur de heer C. H. Vrugt her kozen. Bij de rondvraag werd gevraagd de Bondsfilm eens voor de leden te vertoonenaan te sturen op gezamenlijke strandoefeningen door de leden en zoo mogelijk oefening met een autocabine. Aan deze wenschen zal gaarne worden tegemoet ge komen. Aan den medischen leider der Brigade, dr. D. Heymans. werd door den voorzitter dank ge bracht, omdat hij, niettegenstaande zijn korte verlofsperiode, toch op de vergadering aanwezig punten en formaties en achtervolgde zij dc Rus sische troepen op het ijs van dc baai van Viipuri. Zij heeft ook ravitailleeringscolonncs en artillerietreinen gebombardeerd. Aan het oorlogstooneel vertoonde dc Russische lucht macht in vergelijking met den vorigen dag een groote bedrijvigheid. Vooral de achterste linies bij Rovaniemi. Kemijarvi en Kexholm werden gebombardeerd, evenals de streek van Simola en Satkijarvi. In het binnenland zijn eenige plaatsen tusschen Lahti. Kouvola en Fredricks- hamn gebombardeerd. Volgens gecontroleerde rapporten zijn acht Russische vliegtuigen neer gehaald". Maandag is naar Havas. meldt te Helsinki vijf maal luchtalarm gemaakt Ondanks de onderhan delingen te Moskou blijft de militaire bedrijvig heid zeer aanzienlijk, zoo wordt hieraan toege voegd. De verliezen. STOCKHOLM, 12 Maart (Reuter). In het zuiden van Finland duurt de strijd on verminderd voort. Aan beide zijden worden zware verliezen aan menschenlevens geleden. Men raamt dat de Russen thans in totaal tusschen 300.000 en 400.000 manschappen in den Finschen oorlog verloren hebben en thans nog steeds 4.000 tot 5.000 man per dag verliezen. Gemeld wordt, dat de Finnen in de campagne op de Karelische Landengte 2000 jonge officieren verloren hebben. In het Finsche leger zijn eenige wijzigingen gebracht in de militaire organisatie. Vernomen wordt dat generaal Oesch. de chef van den gene- ralen staf, thans het bevel voert over de krijgs verrichtingen, welke ten doel hebben de zuide lijke kust van Finland te beschermen tegen de Russische aanvallen over het ijs. Generaal Oesch, die vijftig jaar oud is, heeft zijn militaire opleiding genoten tijdens den vori gen oorlog in een Duitsch jagersbataljon. Hij kent zijn terrein uitstekend, want hij is geboren in de buurt van Viipuri (Viborg). PROGRAMMA WOENSDAG 13 MAART 1940, HILVERSUM 1875 en 414.4 M. VARA-üitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A.N.P., gramofoonmuzlek. 9,30 Keukenpraatje. 10.00 Mórgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Voor de vrouwen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelspel. 12.45 Berichten A.N.P., gramo foonmuziek. 1.001.45 VARA-orkest. 2.00 Hand werkles. 2.30 Zang, plano en gramofoonmu ziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Rosian-orkest. 6.30 Lezing „De kinderbijslagwet". 6.50 Rosian-orkest. 7,00 VARA-kalender, 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-be- richten, berichten ANP.. 8.15 Programma ge wijd aan Finland. 9.00 Radiotooncel. 9.30 Zaan's Vrouwenkoor. 9.55 VARA-Varia. 10.00 Vara- orkest. 10.40 Medische vraagbaak, 11.00 Berich ten ANP., 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301,5 M. NCRV-Uitzcnding 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten A.N.P., 8.05 Schriftlezing en meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met, pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12,15 Gramofoonmuziek (12.3012.35 Berichten ANP) 12.45 Ensemble van der Horst en gramofoonmu- ziew. 3.40 Gramofoonmuziek. 3.00 Christ, lec tuur. 3.30 Rotterdamsch Pianokwartet en gra mofoonmuziek. 4.404.55 Gelukwenschen. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Cau serie over de pachtwet. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berich ten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Gra mofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. herhaling SOS-berichten. 8.15 Paaschwijdingsdienst. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.45 Interview 10.00 Be richten ANP. actueel halfuur. 10.30 Revida-sextet en gramofoonmuziek. 11,25 Gramofoonmuziek.. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 449 M. 11,50 Variété. 12.20 Berichten. 12.30 Orgelspel. 12,501.20 BBC-Northern-orkest. 2.20 Victor Sil vester's dansorkest. 2.50 Radiotooneel. 3.20 Va riété. 3.50 BBC-Theaterorkest. 4.20 Berichten. (Welsch). 4.40 Kinderuurtje. 5.10 Zang. 5.20 Be richten. 5.35 Variété. 5.50 Actueeie uitzending. 6.20 Mededeelingen. 6.40 Radiotooneel met mu ziek. 7.20 Radiotooneel. 7.50 BBC-Schotsch or kest en solist. 8.20 Berichten. 8 40 Actueeie cau serie. 8.55 Lichte muziek. 9.10—9.45 Uit Zwitser land: Omroeporkest en solist. 9.50 Keltische Kerkdienst. 10.20 Cello en piano. 10.50 Joe Loss en zijn Band. 11.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 11.10 Zang, 11.20 Yvonne Gouverné's koor. 12.05 Viool en piano. 1.05 Zang. 1.30 Piano-voor- dracht. 2.20 Viool en piano. 2.50 Radiotooneel, 3.50 Viool voordracht. 4.20 Chansons. 4.35 Ma- nuel-trio en soliste. 5.35 Piano en viool. 6.50 Ra diotooneel. 8.05 ,1e Roi l'a dit", opera. 9.35 Zang 10.05 Piano, viool en cello. 11.05—11.20 Gramo foonmuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Otto Frike's orkest. 7.55—8.50 Gramo foonmuziek. 9.30—9.50 Concert, 10.50 Gramo foonmuziek. 11.20 Concert. 12.20 Weermacht-or kest. 1.45 Populair concert. 3.20 Voor solda ten: 5.35 Gramofoonmuziek. 7.05 Gramofoon muziek. 7.45 Radiotooneel met muziek.. 3.50 Omroepkoor en orkest en solisten. 9.50—12.20 Zie Deutschlandsender BRUSSEL 322 en 484 M. 11.20, 12.301.20 en 4.55 Gramofoonmuziek. 5.05 Belgisch pianokwartet. 6.20 Gramofoonmu ziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radiotooneel. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.30 Instrumentaal kwartet. 10.1010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.20 en 12.301.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Zang. 3.55 Pianoduetten. 5.35 Gramofoonmu ziek. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radiotooneel. 9.30- 10.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.50 Uit GenèveOmroeporkest, het Mares- cotti-koor en solist. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Be richten. 9.50 Bont programma. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Symphonie-concert. 1120 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. 12.50- 1.20 Militair programma.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9