(VN/T IN LITTEKEN FRITZ HIRSCH OPERETTE. ,Ein Walzertraum". Eerste avond van den Beethoven Cyclus. N.V. „GRANBTO Betrouwbare Regenkleeding ALBERT HEIJM In aantocht. AGENDA. WOENSDAG 13 MAART 194Ö H X A R E E M'S DSGBEAD 2 MUZIEK Onderwijl in de Concertzaal de luisteraar zich laafde aan de nooit stervende kunst van Beet hoven, noodde Impresario Hugo Helm ons naar den Schouwburg. Men kon er ietwat onwillig heengaan en zich aanvankelijk onwennig voelen. Zoo was 't ook menigmaal, wanneer de Meesters der Cabaretkunst, met als lichtende ster de on vergetelijke Pisuisse, ons lokten om te komen luisteren. Niet lang bleef men ongevoelig voor deze kunst van den gullen lach en den stillen traan. Zoo is het ook met Fritz Hirsch. Onder de knap pe regie van Paul Harden komt hij met de melo dieën van Oskar Strauss, die in de vijftig jaren nog haar frisehheid hebben behouden, het po dium omtooveren tot een lustoord van geur en kleur. En ook hier blijft men niet lang ongevoelig. Den lach brengen Walter Triebei, en Fritz Hirsch. en Albert May (ik noem slechts enkele namen). De kleine Gretl Tüchler lacht als een bloem, die opengaat in de zon. Maar zij is het ook, die dit spel van levensblijheid waard maakt om er naar te zien en te luisteren. Zij is het, die aan die blijheid relief geeft door haar mooie, stille spel. Ik weet niet, of het anderen verging als mij. Maar wanneer ik haar zie als de verpersoonlij king van de blijheid, de frivoliteit ook, van het oude Weenen, dan moet ik denken aan Ravel's „La Valse'". En meermalen. Neen, ik vergis mij niet. En al is hier niet de Koning der walsmuziek aan het woord, ook in dezen Strauss is die on verwoestbare drang tot levensvreugde, dien wij niet enkel vinden in das Wiener Madl, maar ook treffen in den kring van adellijke vrouwen, die mede het aanzijn gaven aan Schubert's Deutsche Tanze. Maar ik zou bijna vergeten, dat ik had te schrijven over de operette, die ik bijwoonde, en waarin, naast de keur van melodieën, zooals er thans niet meer geschreven kunnen worden (wie ontkent dit?), als hoofdzaak geldt: het bisticcio, het woordspel. De tekstschrijvers hebben zich geen beperkin gen aangelegd, en vele van hun kwinkslagen doen het thans nog. Maar Fritz Hirsch en zijn tooneel- makker Paul Harden hebben er vele naast ge plaatst. Ze te noemen ware ondoenlijk, er enkele aanhalen heeft geen zin. Maar verscheidene cul- mineeren in dit eene: als de Vorst van Flausen- turn de roem van zijn geslacht ziet tanen, merkt zijn neef op: „Europa hat heut ganz andere Sorgen." En als Albert May, die zich als huis minister den kop maakte van een schippers knecht, ons vertelt van zijn radio, dan is in de zaal de lach niet van de lucht. Nieuw waren ook, in de beroemde piccolo scène, de strofen gewijd aan Johann en Oskar Strauss. En ook, wat meestal doorgaat voor Jazz-muziek, vond hier In woord en klank een niet malsehe critiek. Daar sloot weer een nieuwe een Alpenscène bij aan. Maar bij dit alles gaat Hirsch, door zijn vlotte en nooit falende spel, nergens de perken van maat en verhouding te buiten. En ook wanneer hij het gepast acht, een stuk te bis- seeren (in de piccolo-scène was dat alleszins ge rechtvaardigd), toont zich hier in de beperking de messter. GvefJ. Tüchler was niet de eenige Wienerin; een heel damesorkest had zij onder haar leiding, en ik zou niet graag een Trojaahschen krijg ont ketenen döor den twistappel te werpen en daar mee uit te maken wie het meest voldeed. Dat Franzi en Tifi en Annerl op den voorgrond tra den, zegt niets ten nadeele der anderen. Dat Egon Karter ais Luitenant Niki wel eens wat erg weck speelde en zong, de rol geeft er aanleiding toe. Ruth Rhoden voldeed als Prinses Helene. riermann Pfalzner gaf goed tegenspel. Jula Rillo was kostelijk als Kammerfrau, Walter Triebei en Albert May waren onbetaalbaar, en ook Leo Rei- cher bleef niet achter. Dat dirigent Hans Lichten- stein alles degelijk in handen had. droeg niet wei nig bij tot het behouden van den mooien fris- schen totaalindruk, dien de geheel gevulde Schouwburg wegdroeg van deze jongste opvoe ring door Fritz Hirsch' gezelschap. G. J. KALT. Ondanks de geringschatting, die sommige naar gezag solliciteerende jongeren voor Beethoven's wer ken aan den dag leggen, blijven die werken jaar in jaar uit de groote massa van hen die voor het hoogste in de muziek gevoelig zijn, aantrekken en boeien, met door weinige andere geëvenaarde inten siteit. Een Beethoven-cyclus vormt dan ook het fi nale hoogtepunt der wintersche werkzaamheden van meer dan één concertinstellïng. Zóó is het in Am sterdam, zóó is het ook hier in Haarlem. Nu doét het woord „cyclus" een gesloten, alles omvattenden kring veronderstellen. De Beethoven- cyclus, dien de H. O. V. ditmaal geeft, is dat niet: het is een over 3 avonden verdeelde bloemlezing uit B.'s werken voor orkest en voor een solo-instrument net orkest. De volledige serie van B.'s werken voor klavier en orkest is in het vorige seizoen, ter gele genheid van het 125 jarig jubileum der H. O. V., verklankt: dat was dus een complete cyclus. Voor ditmaal zijn van de piano-concerten alleen het 4de en het 5de gekozen; daarnevens zijn het Vioolcon cert. twee Ouvertures en drie Symphonieën op het speelplan geplaatst. Het programma van den eersten avond bevatte slechts twee werken: het 5de Pianoconcert en de 6de Symphonic. Beide werken zijn zóó vaak gehoord en zóó algemeen bekend, dat een bespreking van hun aard achterwege blijven kan. Het 5de Pianocon cert hebben we in het vorige seizoen door Robert Casadesus, een paar maanden geleden door Phons Dusch hooren vertolken, en nu Dinsdagavond door Paul Frenkel. Zooveel hoofden, zooveel zinnen! De magistrale interpretatie van den Franschen groot meester zal wel voor allen die haar hoorden onver getelijk gebleven zijn, de onverschillige en onnauw keurige van den Rotterdamschen pianist zal men als een historisch erratum wel gauw vergeten hebben. Paul Frenkel speelde hier in een vorig seizoen Beethoven's 4de Concert en openbaarde toen een eigen opvatting, die bij den lyrischen aard van dit werk uitstekend paste en zelfs menige vaak on opgemerkt voorbijgegane schoonheid in het licht stelde. Het was echter te verwachten, dat de naar het lyrisch-romantische neigende aard van Fren- kel's subjectieve en gevoelige kunstenaarsnatuur zich met het heroïeke karakter van de beide Alle gro's het Vijfde minder goed vereenzelvigen zou kunnen, en zijn voordracht bevestigde die verwach ting. Er waren tal van verrassende en pianistisch- fijne momenten in. Maar de groote stuwkracht van dit wel eens „concert-militaire" genoemde werk kwam niet tot uiting. De groote lijn werd te vaak afgebogen; bruuske opvlammingen en meditatieve inzinkingen wisselden te veelvuldig af, en ook tech nisch waren er tekortkomingen,, vooral in het Rondo, al waren deze niet zeer storend. De beide Allegro's eischcn nu eenmaal een sterker gepantserde physiek, dan die waarover Frenkel beschikt. Dus werd het Adagio het eigenlijke hoogtepunt zijner vertolking en, mede door de subtiele medewerking van Toon Verhey en het orkest, tot een wonder van poëtische schoonheid. De ongelijkheid tusschen het klavier en het orkest in de eerste overgangsgroep van het eer ste hoofddeel daar waar de fagot solistisch tegen de begeleidingsfiguren der piano optreedt, die bijna een halve maat bedroeg, was niet aan den dirigent te wijten, wijl de pianist het door Beethoven voor geschreven „sforzato" niet tot uitdrukking bracht. In de latere overeenkomstige wending kwam die af wijking niet meer voor, zoodat men met een variant op een bekend spreekwoord kon zeggen: „Deux hommes averti's font un seul." Toon Verhey interpreteerde de Pastorale met een merkwaardige gereserveerdheid, wat de tempi en de dynamische schakeeringen betreft. Dat was op zich zelf .genomen heel mooi en de landelijke stemming kwam daardoor voortreffelijk tot uitdrukking. Daar entegen scheen het aan herhalingen rijke werk nu nog gerekter dan anders: vooral in de „Ccene am Bach" met het schier eindelooze gekabbel. Het on weer bracht, evenals vaak in de natuur, de eerste eigenlijke verfrissching, al was ook dit onweer Dins dagavond tamelijk bedaard, en de paukist behandel de zijn instrumenten zóó meesterlijk, dat de sugges tie volkomen was: veel echter dan de Zondagmid dag door Berlioz' vier pauken gewekte. Het orkest had over 't geheel een goeden avond. Solist en dirigent werden door het vrij talrijke audi torium langdurig en hartelijk gehuldigd. KAREL DE JONG. De Vermakelijkheidsbelasting. Wat in andere gemeenten betaald wordt. Het raadslid de heer A. Mars, schrijft aan den gemeenteraad van Haarlem: Naar aanleiding van het gesprokene bij de be handeling van de vermakelijkheidsbelasting in de laatst gehouden vergadering van den Gemeente raad van Haarlem, werd door mij een onderzoek ingesteld naar de toepassing der verordening op de heffing van een belasting op vermakelijkheden in diverse plaatsen van ons Land. Door het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders werd namelijk in het na jaar van 1939 met Meijer Hamei's Cabaret-gezel schap een overeenkomst aangegaan, in 50 ver schillende gemeenten van ons land een voorstelling te geven, waarbij dan tevens een spreker het woord zou voeren. Eenzelfde voorstelling dus, met eenzelfde ka rakter, in verschillende gemeenten. Naar mij werd medegedeeld, werd in ruim de helft van dit aantal gemeenten geen belasting be taald, terwijl voor de overige de bedragen ver uit- eenloopen, doch aanmerkelijk lager zijn dan in de gemeente Haarlem, waar 5 cent belasting per toe gangsbewijs werd gevraagd voor dezen propagan- da-feestavond, welke gratis toegankelijk was. Hieronder volgt een overzicht van de betalingen in die plaatsen, waarbij ter verduidelijking daar achter aangegeven wordt welk bedrag in Haarlem betaald moet worden. Gemeente Aantal Betaalde In bezoekers belasting Haarlem Allernaar 600 oppervl, bel. f 10.— f 30.— Almelo 650 oppervl. bel. 10.— 32.50 na 12 u. 20.65. Amsterdam 1800 72.90. 1000 30.— 50.— Breda 1064 10.50 53.20 na 12 u. 15.75 106.40 Dordrecht 1250 12.62.50 Gouda 400 3.20. 's-Hertogenbosch 450 5.22.50 Hilversum 400 6.20./ Rotterdam 1300 18.65. na 12 u. 21.60 130.- Schiedam 300 3.15. Zaandam 500 9.25. na 12 u. 12.— 50.— Zwolle 270 6.— 13.50 na 12 u. 6.27. Uit bovenstaand overzicht blijkt dus wel, dat de sociale en cultureele organisaties in de gemeente Haarlem een tamelijk hooger bedrag moeten beta len dan in andere gemeenten, zoodat aanneming der motie v. d. Veldt-Mars gewenseht is, daar an ders veel van deze organisaties haar feestelijke bij eenkomsten hier ter stede niet meer kunnen orga- niseeren. NIEUWE HAARLEMSCHE KUNSTKRING. De voorstelling op Maandag 1 April door het Residentie-Tooneel, gaat door omstandigheden niet door. Daarvoor komt in de plaats op Dinsdag 9 April „Ik ben zeventien jaar", door het Nederl, Tooneel. dir. Cor van der Lugt Melsert. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveef 19 uur: Nog eenige verdere daling van temperatuur, en plaatselijk enkele buien, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, krachtige tot matige zuidwestelijke tot noord westelijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BOTSING TUSSCHEN WIELRIJDERS. Dinsdagnamiddag vijf uur verleende een 52- jarige wielrijder, een timmerman uit Beverwijk, die van de Dreef het Plein te Haarlem op wilde rijden, geen voorrang aan een wielrijder, die uit de richting Baan kwam. Het gevolg was, dat de Beverwijker tegen het achterwiel van de fiets van den anderen wielrijder botste en viel; hij brak zijn rechterknie. Door leden van den Onge- vallendienst werd hij verhonden, waarna hij per ziekenauto naar het Sint-Elisabeths Gast huis werd vervoerd. Na hier behandeld te zijn, volgde zijn overbrenging naar zijn woning. De wielrijder, die kalm rijdende van de Baan kwam, had geen schuld aan het ongeluk. Dinsdagavond is te Haarlem de Hildebrand- Markt geopend, waarvan de opbrengst bestemd is oor de Kinderbewaarplaats in Haarlem-Noord. De burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk neemt een kijkje bij de „ver :uldpartij". F 52 F 46 F 48 Stormwaarschuwingsdienst: Hedenmorgen te 10 uur werd geseind aan alle posten: attentiesein neer halen. De depressie, die gisteren over de Britsche eilan den tot ontwikkeling kwam, trok in diepte toene mend, tot 976 mbar in de richting van Denemarken. Zij veroorzaakte in een uitgebreid gebied zware be wolking en regen en langs onze kust tijdelijk storm- achtigen wind. Over de Golf van Biscaye ontwikkelde zich een actieve nieuwe storing van 985 milibar die via West- Frankrijk naar het zuiden van ons land trok. Deze veroorzaakte langs de westkust van het Ibe risch schiereilind zwaren regen, waarbij plaatselijk onweer voorkwam. (La Coruna 42 mm.) Onder invloed van dezelfde storing, namen in onze omgeving de luchtdruk verschillen weer af. In Scan dinavië steeg de luchtdruk een weinig. De zeer koude lucht, die daar nog steeds aanwezig is, drong verder in zuidelijke richting door. In Noord-Denemarken daalde de temperatuur tot 4 gr. Celcius onder nul, waarbij matige sneeuw viel. In Zuid-Noorwegen vriest het 12 gr. bij betrok ken lucht en lichten sneeuwval. Ook in Estland komt nog strenge vorst voor. Het arctische maximum over Groenland neemt thans in beteekenis af. Vooral in de omgeving van IJsland daalt de luchtdruk regelmatig en vrij snel, Het hoogedrukgebiéd in Zuidoost-Europa boette eveneens aan beteekenis in. In Italië viel hier en daar eenige regen of motregen, terwijl de tempera- turn- nog iets steeg. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren 745 m.M, Stand van hedenmorgen 10 uur: 738 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KL Houtstraat 13. Telef. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Politie 11850. Brandweer 15333. N. BOERKOEL - Aelhertsbergstraaf Telef. 14028 Zaak: Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN „Strak van lijnsoepel van prijs (Adv ingez. Medj GEZELLIGE AVOND VOOR MILITAIREN Men schrijft ons: Dinsdag werd op het Prinsen Bolwerk in de Cantine van het Stafkwartier Groep Haarlem een gezellige avond gegeven. De Contact-officier van O. en O. de res. Ie luite nant Gerritsma, bewees, dat hij, behalve een uit stekend compagnies-commandant, ook een t voor treffelijk conférencier is én bracht allen dadelijk in de gewenschte stemming. Achtereenvolgens traden dan op: 10 heeren en een dame, die met elkaar als de „Moelang Birds" eèrst een aantal soldatenliedjes en later nog diverse andere nummertjes ten gehoore brachten, onder me dewerking van het geheele gehoor. Verder: dewel- bekende radiozanger Gerrit Kijk in de Vegte. Van hem valt niets anders te zeggen, dan dat we er trotsch op zijn hem tot de onzen te mogen rekenen. Dc soubrette Annie Hensen zorgde voor de vroo- lijkheid en onthaalde het gehoor op een aantal voor drachten, die een enthouisast applaus oogstten. De „Friesche Fakir", de heer Riemersma, wist met zijn fantastische gaven het auditorium in spanning te houden en steeds weer op verbluffende wijze lederen twijfelaar te overtuigen. Luitenant Gerritsma dankte na afloop de artisten voor hun belanglooze mede werking en bood hun een kleine versnapering aan (de gasten waren reeds in de pauze op koffie en koek getrakteerd) waarna de Commandant van de Groep Haarlem, luit.-kolonel de Borst, nog een extra woord van dank sprak. Egyptisch garen Jassen en Mantels v.af 14„75 Tweed, Gabardine en Waterproof Jassen voor DAMES, HEEREN en KINDEREN. ALLE BEKENDE MERKEN. BIJ: Het Amerikaaosche Huis BARTEUORISSTRAAT 20. JACK MORRIS Talcf. 13439. (Adv. Ingez. Medj De rede van Mr. F. van Cauwelaert. Geen reden te verwachten, dat de algemeene politiek zal worden besproken. Het lid der Eerste Kamer, de heer Van V e s- sem heeft onlangs aan de regeering de volgende vragen gesteld: 1. Is 't aan den minister bekend, dat aange kondigd is, dat mr.-F. van Cauwelaert, Belgisch minister van Staat en voorzitter der Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, op Zater dag 16 Maart a.s. in het in staat van beleg ver klaarde Maastricht in een door het departement van Zuid-Limburg der Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel belegde openbare vergadering zal spreken over economische samen werking tusschen Nederland en België? 2. Is het aan den minister bekend, dat mr. van Cauwelaert zich meermalen heeft doen kennen als voorstander, van militaire en economische sa menwerking tusschen België en Frankrijk (o.a. in de kwestie der kali-verschepingen over Ant werpen in stede van over Rotterdam) en tevens als voorstander van militaire samenwerking in in- terventionnistischen zin tusschen België en Ne derland? 3. Is het aan den minister bekend, dat op schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer, den heer De Rijke, naar aanleiding van het hou den eener politieke rede door mr. van Cauwe laert te Haarlem op 7 November 1938, de toen malige minister van Justitie op 13 December 1938 o.a. heeft geantwoord: „Dat de politie bemoeiing achterwege heeft gelaten, vond zijn oorzaak in het feit, dat enkele omstandigheden haar niet van te voren bekend waren?" 4. Zijn de ministers niet van meening, dat in dien in de aangekondigde rede mede de Neder landsche buitenlandsche staatkunde en de Ne derlandsche staatkunde in algemeenen zin zou den worden behandeld, aan mr. van Cauwelaert niet zal mogen worden toegestaan de aangekon digde rede te houden, zulks zoowel ter voorkoming van onjuiste gevolgtrekkingen ten opzichte der buitenlandsche politiek der regeering uit een door het militair gezag krachtens zijn bevoegd heid ingevolge art. 25 wet op staat van oorlog en beleg eventueel verleend verlof tot 't houden van bedoelde vergadering, als ter voldoening aan het voorschrift van artikel 23 der wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van ver- eeniging en vergadering, dat aan vreemdelingen verbiedt het woord te voeren in vergaderingen, ook niet-openbare, waarin uitsluitend of mede de Nederlandsche staatkunde in algemeenen zin wordt behandeld? De ministers van Buitenlandsche Zaken, Justitie en Defensie hebben thans hierop het vol gende schriftelijke antwoord gegeven: 1. Het antwoord op deze vraag luidt beves tigend. 2. Het eerste gedeelte van deze vraag kan, zooals zij is gesteld, den ongegronden indruk wek ken als zoude mr. van Cauwelaert zoowel op mili tair als op economisch gebied voorstander zijn van eenzijdige oriëntatie van België op Frankrijk. Dat komt niet zonder bedenking voor, omdat daardoor het gestelde kan leiden tot de al even ongegronde gevolgtrekking als zoude genoemd staatsman een politiek zijn toegedaan, welke zich met die der Belgische regeering (aan dewelke immers geen eenzijdige oriëntatie ten grondslag ligt) niet verdraagt, en mede gelet op de eerste vraag dat zijn toeleg zou zijn, Nederland ten minste op economisch gebied in zoodanige een zijdige oriëntatie te betrekken. Daarom moet deze voorstelling van zaken met klem worden afge wezen. Hoe onjuist die voorstelling moet zijn, komt duidelijk aan het licht, wanneer men be denkt, dat de economische belangen, die mr. van Cauwelaert in een vorige functie had te behar tigen, geen eenzijdige verzorging gedoogden, aan gezien1 België en Antwerpen, in concurrentie mede met ons land, steeds getracht hebben hun han delsbetrekkingen los van alle politiek naar alle zijden, waar zulks mogelijk was, uit te breiden. Indien met het tweede gedeelte van deze vraag' mocht zijn bedoeld, te kennen te geven, dat rnr. van Cauwelaert voorstander zou zijn van militaire samenwerking tusschen Nederland en België met den opzet, dat deze landen op eigen initiatief partij zouden moeten kiezen in den strijd, waarin zij, zoolang zij niet worden aangevallen, onzijdig willen blijven, dan past op die vraag het ant woord, dat aan de regeering niets bekend is, waaruit de gegrondheid van die opvatting zou kunnen blijken. 3. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. 4. Mr. van Cauwelaert is, zooals in de eerste vraag werd opgemerkt, voornemens te spreken over economische samenwerking tusschen Neder land en België. In verband daarmede bestaat er voor de regeering geen enkele aanleiding om te veronderstellen, dat de voorzitter der Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers het Neder landsche buitenlandsche beleid of de Nederland sche staatkunde in algemeenen zin in zijn be schouwingen zoude betrekken. ,,Eulota"-opvarenclen veilig aan wal. Het Engelsche oorlogsschip, dat de opvarenden gered heeft van het Nederlandsche motortank- schip „Eulota", dat door een explosie verloren is gegaan, is Dinsdagavond in Plymouth aangeko men. Daar waren alle maatregelen voor de ont vangst der opvarenden van de „Eulota" getroffen. Kapitein Elzinga heeft verklaard, dat de ont ploffing, welke het zinken van het schip ten gevolge had, zich 's morgens vroeg heeft voor gedaan. De radiohut werd door de kracht van de explo sie geheel vernield, zoodat het niet mogelijk was noodseinen uit te zenden. Inmiddels begon het schip over te hellen. De bemanning begaf zich in de booten en na tien minuten bevond men zich op veiligen afstand van het zinkende schip. Ka pitein Elzinga voegde eraan toe, dat hij met de booten gedurende zes en een half uur in de na bijheid van de „Eulota" bleef, voordat het schip in de golven verdween. Later verscheen een Fransch vliegtuig boven de booten en de bemanning wenkte den bestuurder voor hulpverleening. Na eenigen tijd kwam een Britsch oorlogsschip op de plaats, waar de booten dreven en dit nam de Nederlanders aan boord. Gisteravond heeft 't de bemanning aan wal gezet. Slechts enkele opvarenden hadden lichte wondjes gekregen. Kapitein Elzinga kon geen verklaring geven van de oorzaak der ontploffing. De „Eulota" had alle lichten ontstoken en toonde de Nederlandsche vlag op het oogenblik, dat de ontploffing plaats greep. Sardines, Philippe a, Canaud pe, blik 54. c Champignons 4 per blik55, 31, R l Kerry, Crosse 4% Blackwell p. flacon 38, ji Getruffeerde Lever- tm pastei per blik Jmtesy j Marmelade, Crosse Blackwell per beker fiSfW j VoordeelijSste K.ruidemer»bedrijf ia Nederland (Adv. ingez. Med.) Vreemde vliegtuigen boven Verviers. Belgische regcering protesteert te Berlijn. Dinsdagmiddag hebben verscheidene vreemde vliegtuigen op groote hoogte boven Verviers ge vlogen. Het luchtdoelgeschut kwam in actie. Later heeft een ander, vliegtuig zeer laag en met een buiten gewoon groote snelheid boven een wijk van de zelfde stad gevlogen. Volgens de „Soir" hebben verscheidene burgers het hakenkruis op het vlieg tuig herkend. Het toestel verwijderde zich in oos telijke richting. Het luchtdoelgeschut kwam ook nu krachtig in actie. Spaak, de minister van Buitenlandsche Zaken, heeft den ambassadeur van België te Berlijn op gedragen bij de Duitsohe regeering krachtig te protesteeren tegen het feit, dat Duitsche vliegtui gen boven Belgisch grondgebied hebben gevlogen, ondanks de jongste beloften der rijksregeering aan de Belgische regeering, Onverpoosd brandt de haard, Want het is nog maar Maart En winter nog enkele dagen; Maar nu is toch het weer Niet zoo rillerig meer Wij hebben geen reden tot klagen. De beschermende jas, Komt nog altijd te pas, Wij durven nog niets te riskeeren; Maar verlangen met spoed Met het voorjaar in 't bloed, Naar lichtere dunnere kleeren. Want er is dan misschien, Nog niet veel van te zien, Maar 't kriebelt toch al in je kuiten; Het is kaal nog en zwart. Maar het klopt in je hart, Wanneer je je oogen -wilt sluiten. Mijn verkoudheid is uit En ik hoef voor gesnuit Geen zakdoek haast meer te gebruiken; -'Ja, de haard blijft nog staan Maar de lente komt aan, Ik kan het al duidelijk ruiken. P. GASUS. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Westernland, 11 van Antwerpen te New-York. JAVA—NEW-YORK LIJN. Kota Tjandi, 10 van New-York te Batavia. Japara, 11 van New-York naar Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (uitr.) 11 van Suez. Bengalen (uitr.) 12 te Antwerpen. Marken (thuisr.) 11 van Belawan, Blitar (uitr.) 12 te Sabang. Buitenzorg (uitr.) 12 te Batavia WIKT EEBICITEN PURMERENDER MARKTBERICHT. Purmerend, 12 Maart 1940. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 40.000 K.G. Handel stug. Hoogste prijs f 25. Kaasmarkt. Gewicht 360, handel vlug. Kleine Boeren f 24 per 50 kilo. Boter f 1.58f 1.63 per kilo. Runderen, to'taal 591 stuks. 260 Vette koeien j86 c. per kilo, matig. 133 Gelde koeien f 130f 170 per stuk, matig. 180 Melkkoeien f isof 260 per stuk, goed. 18 Stieren 56—62 c. per kilo, matig. 23 Paarden f 110f 325 per stuik, matig. 34 Vette kalveren 78—95 c. per kilo, matig. Graskalveren 40—65 c. per stuk. matig. Nuchtere kalveren voor de slacht f 5-f 12 per stuk, vlug. Nuchtere kalveren voor de fokkerij f 13—f 19 per st/uk, vluig. 161 Vette varkens voor de slacht 58—62 c. per kilo. matig. 61 Magere varkens f 20—f 30 per stuk, stug. 381 Biggen f 12—f 18 oer stuk, goed. 782 Schapen f 16—f 33 per stuk, matig. 29 Bokken f 3—f 11 per stuk, matig. Kioeieren f 4.50—f 5 per 100 st. Eendeneieren f 4.75 per 100 st. 500 NoordHollandsche Blauwen (Kuikens) f 1.—f 1.20 per kilo. Oude kippen en hanen (wit en rood) 4547 1/2 c. per kilo. Oude kippen en hanen (blauw) 6062 1/2 c. per kilo. Konijnen f 3—f 1.75 per stuk. 400 Eenden 40—60 c. per stuk. Duiven 40 c. per paar. Coöperatieve Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer 30.000 eendeneieren f 4.75f 4.80. 85.000 kippeneieren f 4.75-f 5.50. Heden: WOENSDAG 13 MAART Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon. 8.15 uur. Frans Hals Theater: Viviane Romance in „Safia's Leugen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Maurice Chevalier en Erich Stroheim in „Valstrikken" („Verdwenen Meisjes") Op het tooneel: Dan Syton and Ruth, cyclist act. 3.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Basil Rathbone in „Sherlock Hol nes contra prof. Moriarty", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: Madeleine Carroll en Henry Fon da in „Blokkade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen I M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend jehalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. DONDERDAG 14 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „In een smal straatje", door het. Residentie Tooneel, 8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Rede Jac. de Vries, over „Heidendom in het Christendom" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend oehalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en "°n 7—8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2