Laatste- BwMch BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 13 MAART 1940 HAARDE M'S DAGBtAD 7. Nog eenige Zweedsclie persstemmen. Wij laten hieronder nog eenige Zweedsche persstemmen over het Finsch-Russische accoord volgen: „Dagens Nyheter". een vooraanstaand liberaal dagblad zegt: Zweden zal den vrede en zijn on afhankelijkheid bewaren door een stelselmatige en versnelde versterking der landsverdediging, die niet voor de grootste offers zal terugdeinzen, tot onze verdediging zelfs den grooten mogend heden ontzag inboezemt. Het bekende conservatieve blad „Svenska Dag- bladet" schrijft: Het zal noodig zijn, dat wij den vrede garandeeren door een militair bondgenoot schap, dat bij voorkeur ook Noorwegen omvat. Duitsche legerbericht. Vijandelijke afdeeling overvallen. BERLIJN. 13 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In de streek van het Pfalzer Wald heeft een Duitsche pa trouille op Fransch gebied een met lastdieren op marsch zijnde vijandelijke afdeeling overvallen en uit elkaar geslagen. De patrouille maakte ver scheidene krijgsgevangenen. Het luchtwapen zette zijn verkenningsvluchten boven Frankrijk voort. BRAND VERWOEST FRANSCH DORP. Te Bonneval sur Brianeon in Savoie is een felle brand uitgebroken, die 20 van de 25 huizen in het dorp verwoestte. Drie personen werden gewond. De schade is aanzienlijk. De brand is te wijten aan een ongeluk. NEDERLANDSCH MOTORSCHIP GESTRAND. De zes opvarenden aan de Engelsche kust aan wal gebracht. HET VAARTUIG EEN WRAK? LONDEN, 13 Maart. (Reuter). Het Neder landsche motorschip „Buizerd" uit Groningen is vanochtend vroeg aan de noord-oostkust' van En geland gestrand. De „Buizerd" voer in zuidelijke richting en was geladen met steenkolen. De be manning, welke uit zes personen bestond, kon door een reddingboot in veiligheid worden gebracht. Al len zijn in goeden welstand aan wal gezet. Volgens een nog onbevestigd bericht zou de „Buizerd" tegen de rotsen geheel wrak geslagen zijn. De „Buizerd" behoort toe aan den kapitein, J. Bosma uit Groningen Het schip heeft een bruto in houd van 270 ton en is in 1931 gebouwd. Watervliegtuig met ernstige zieke daalt op zee. Een nacht op zee rondgedreven. 's GRAVENHAGE, 13 Maart. Gisteravond omstreeks 10.45 uurvis een militair watervlieg tuig van Texel opgestegen om een ernstige patiënte, mej. Grolle, een onderwijzeres, over te brengen naar Den Helder. Het vliegtuig was bemand door kapitein J. Zegers en sergeant majoor D. Lambermont. Verder bevond zich aan boord de' officier van gezondheid H. W. van Dommelen. Sindsdien werd niets mer van het vliegtuig vernomen. Hedenochtend omstreeks 10 uur is het vlieg tuig 20 K.M. uit de kust ten noord-oosten van de noordpunt van Noord-Holland in zee aange troffen, waar het gedaald was. Het vliegtuig werd door een watervliegtuig en door een bom menwerper, die op onderzoek waren uitgestuurd gevonden. De inzittenden zijn in veiligheid gebracht. Wij vernemen nader: De inzittenden, die ernstig van de koude te lij den hebben gehad, zijn door het watervliegtuig overgenomen en naar de Mok vervoerd, vanwaar zij met een motorbarkas naar Den Helder werden overgebracht. Hoewel verkleumd, heeft de patiënte het hache lijke avontuur goed doorstaan. Ook de drie an dere inzittenden van het toestel hebben geen na- deelige gevolgen van het gebeurde ondervonden. Mejuffrouw Grolle, die vermoedelijk een blinde darmontsteking had, zou vanmiddag worden ge opereerd. Het verongelukte vliegtuig moest op de zandplaat worden achtergelaten. Het zou bij laag water worden weggehaald. Heden ratificatie door het Finsclie parlement? HELSINKI (Telefonisch via New-York). Men verwacht dat het parlement heden (Woensdag) het Russisch-Finsche verdrag zal goedkeuren. Men ge looft dat Mannerheim reeds, hoewel met tegenzin, toegestemd heeft. Nog steeds is hier geen officieele aankondiging gedaan. De mannen in de loopgra ven hoorden evenals de burgers het nieuws uit de buitenlandsche radioberichten. (United Press). Verhoogde toeslagen op de zeeliedengages. Tusschen de beide bonden van werkgevers in de koopvaardij en de contact-commissie van or ganisaties van werknemers ter koopvaardij is overeenstemming bereikt omtrent: le. Een verhooging van de toeslagen op de gages wegens oorlogsgevaar. De bestaande toeslagen varieerden van 15 tot 100 procent, volgens de nieuwe regeling van 20 tot 150 procent. 2e. Een verhooging der verzekering ten aan zien van de nagelaten betrekkingen van offi cieren. De verhoogde verzekering heeft betrekking op de regeling, zooals die voor de officieren reeds bestond. 3e. Een wachtgeldregeling, indien als veilig heidsmaatregel de schepen in Nederland worden opgelegd. De regelingen worden geacht in werking te zijn getreden op 25 Februari 1940. HAARLEM 13 Maart 1940. Ondertrouwd: 13 Februari, J. W. v. Leuven en B. van Dijk: B. J. Wittenburg en P. M. v. Rooijen; G. C. v. Hoften en J. Wagemaker; P. H. A. Smit en A. M. Zurhaar; A. v. Assema en A. C. Bulters; P. J. Holthaus en J. A. E. Bakker; E. Biere en H. A. Groot; H. J. Schutte en A. J. Mudde; H. J. Diks en A. M. E. Hoonhout: J. J. Taleboom en A. v. der Putten; H. Vallenduuk en M. J. Braak; J. de Moor en A. C. Joor: J. A. van Zanten en A. M. van Velzen; W. Houweling en G. de Haan; J. Hoogland en A. T. M. Emous: W. G. Nagtegaal en C. As; G. Schreu- der en W. C. Stoete; H. J. Lazet en J. D. E. Bar- botz; D. Kraaijkamp en H. C. Hamers; P. A. Bomer en W. A. C. Modderkreeke; H. Boekei en R. Kor- laar; J. de Vries en R. Stern. Gehuwd: 13 Maart. A. van Merkenstéin en H. D. van Die; M. J. M. J. van Kïmmenaede en M. J. van der Meer; Th. H. Vink en A. Houweling; H. Jansen en C. Ammerlaan; G. H. R. Schmitt en A. H. M. Weiss. Bevallen: 9 Maart, C. L. R. SchilpzandHegger, z.; 11 Maart, M. P. W. GeheniauStuyt, z.; P. Ver doesBlamkert, d.; A. J. M. Hagemanvan Braak, d.: 12 Maart, Th. J. KroesWortmann, d.; M. L. S. AkerslootRieden, d.: 13 Maart, F. SpangAudma, d.; A. H CampfensFischer, d. Overleden: 12 Maart. Th. van Koningsbrugge, 56 j.. Laurens Costerstraat; C. SchuttelaarRuiter 66 j., Zaanenlaan: J. J. Bonarius, 80 j., Julianalaan; C. J. de Msrez Oijens, 89 j., Hazepaterslaan; K. Bothof, 63 j., A. L. Dyserinckstraat. Inlijving dienstplichtigen lichting 1940. 's-GRAVENHAGE. 13 Maart. De regeerings- persdienst meldt: De hierna vermelde ploegen dienstplichtigen van de lichting 1940 worden, onvoorziene om standigheden voorbehouden, op de daarbij aan gegeven datums ingelijfd. Onder de op te roe pen dienstplichtigen zijn niet begrepen zij, die zijn bestemd voor officiersopleiding. Dienstplichtigen van de hierna vermelde ploe gen, die vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid dan wel uit stel var eerste oefening verlangen, kunnen daar toe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in Mei a.s. geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrijstelling dan moet de aanvraag door of vanwege den dienstplichtige worden gedaan bij den burge meester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk ver zoek richten aan den minister van defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burge meester. Is de reden van het verzoek gelegen in studiebelangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de on derwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend. Opkomst op 6 Mei 1940. 2e regiment genietroepen, 2de ploeg Korps pontonniers en torpedisten (torpedis- ten), 2e ploeg. Opkomst op 6 Augustus 1940. 3de regiment ge nietroepen, 2de ploeg; cavalerie, bestemd voor opleiding tot paardenverzorger (niet bij het remontedepot) en tot paardenoppasser, 3de ploeg; 2de regiment huzaren (geen paardenoppassers en verzorgers). Opkomst op 19 Augustus 1940. Cavalerie, be stemd voor opleiding ,tot paardenverzorger bij het remontedepöt, 3de ploeg. Opkomst op 27 Augustus 1940. Zeemacht, 2de oeg. Opkomst op 1 October 1940. Luchtvaartregi menten, 3de ploeg; 1ste regiment genietroepen, 2de ploeg; korps pontonniers en torpedisten (pontonniers), 2de ploeg. Op komst 4 November 1940. Cavalerie, be stemd voor opleiding tot paarden verzorger (niet bij het remontedepöt) en tot paardenoppasser, 4de ploeg; 3de regiment huzaren (geen paarden oppassers en -verzorgers). Opkomst op 2 December 1940. Opleiding tot onderofficier-administrateur, 2de ploeg. Opkomst op 16 December 1940. Regimenten veldartillerie, bereden (inbegrepen de treinsol- daten) en onberedenen. DA M ES-HOCKEY BELGIË-NEDFRLAND OP 13 APRIL. Oefenwedstrijd 16 Maart te Bloemendaal. De wedstrijd tusschen de Belgische en Neder- landsche damesploegen, die aanvankelijk bepaald was op Zondag 14 April, zal Zaterdag 13 April te Brussel worden gespeeld. De oefenwedstrijd voor de samenstelling der Nederlandsche ploeg zal Zaterdag 16 Maart te Bloemendaal worden gespeeld. KENNEMER FILMLIGA. De Kennemer Filmliga, met 400 leden bijeen in een filmvoorstelling op 12 Maart te Haarlem, heeft kennis genomen van het voornemen der regeering tot wijziging van de Bioscoopwet. Deze wijziging is er op gericht om films, wel ke niet door de Centrale Filmkeuringscommissie zijn gekeurd, of door deze commissie werden (worden) afgekeurd, ook voor vertooning besloten kring onmogelijk te maken. De Kennemer Filmliga ziet hierin niet alleen een cultureele beperking van haar werkzaam heid. doch is daarnaast er van overtuigd, dat de voorgenomen maatregel der regeering in het al gemeen een ernstige aanslag is op het door de grondwet gewaarborgde vereenigingsrecht. De Kennemer Filmliga ziet zich dan ook ge noopt tegen het voorstel der regeering met kracht te protesteeren. Dit protest wordt ter kennis van de regeering gebracht. VOETBAL MILITAIRE ELFTALLEN AAN DE SPANJAARDSLAAN. Zooals we reeds eerder mededeelden zal Don derdagmiddag half twee door bemiddeling van de subcommissie voor sport van O. en O. op het ter rein aan de Spanjaardslaan te Haarlem een voet balwedstrijd tusschen twee regimentselftallen wor den gespeeld. Een militair muziekkorps zal den wedstrijd opluisteren. De militaire competitie be staat uit 55 elftallen, die in vijf afdeelingen zullen spelen. OPMERKINGEN VAN LEZERS. HAND UITSTEKEN! Eén onzer lezers maakt de opmerking dat de wielrijdende jeugd zich wel eens schuldig maakt aan het te laat de hand uitsteken, wanneer van richting veranderd wordt. Hij doet een beroep op zijn medeweggebruikers om vooral tijdig de hand uit te steken. DESERTEURS TERUGGEKEERD. De drie militairen, twee sergeants en een sol daat. die sedert Zaterdag niet in hun kantonne- ment te IJmuiden waren teruggekeerd, hebben zich gisteravond weer bij hun commandant ge meld. De uitzending der Nederlandsche ambulance. 's-GRAVENHAGE. 13 Maart. Hedenmor gen is door de ambulance-commissie van het Nederlandsche Roode Kruis in gezamenlijk overleg met het bestuur der Finsch-Neder- landsche vereeniging besloten, dat het Ne derlandsche Roode Kruis, indien het vredes verdrag geratificeerd wordt, zich telegrafisch tot de Finsche autoriteiten zal wenden, ten einde haar aanbod tot uitzending der ambu lance te handhaven. Duitsche steenkool over land naar Italië. ROME, 13 Maart (D.N.B.) In vervolg op de be sprekingen, die tusschen minister Von Ribbentrop en den Duce hebben plaats gehad, hebben de Duit sche en de Italiaansche regeeringscommissie voor de regeling der Duitsch-Italiaansche handelsbe trekkingen een buitengewone bijeenkomst gehou den met het doel de noodige maatregelen te nemen om de levering van steenkool uit Duitschland naar Italië geheel over land te doen geschieden en op deze wijze bijna den geheelen benoodigden Ita- liaanschen import aan steenkool te dekken. Dinsdag hebben de gezant Clodius en de voor zitter der Italiaarsche regeeringscommissie een diens overeenkomstig protocol geteekend. Amerikaansclie stemmen. NEW-YORK De te Moskou aangekondigde •redesvoorwaarden beteekenen een geweldige overwinning voor de Duitsch-Russische alliantie, olgens het militaire standpunt hier Gisteren nog - medegedeeld dat Kermit Roosevelt aan vrienden had getelegrafeerd Amerikaansche recruten vrij te maken voor de Finsche campagne. Deze vrien den antwoordden dat een dergeliike actie in strijd 'ou zijn met de neutrahteitswet der Vereenigde Staten. Generaal-majoor John F Oryan, voorzitter an het „gevechtsfront voor Finland" zeide aan den United Press-correspondent dat het nieuws hem zeer had geschokt Hij zei verder* „Het is geen wijs beleid om zoo overhaast een compromis te sluiten met dezen aanvaller, wiens bedoeling het was de geheele Christelijke wereld omver te werpen". Herbert Hoover de voorzitter van het Finsche steunfonds gaf geen commentaar, maar scheen het nieuw als ongelooflijk te beschouwen. Senator George Norris zeide: „De Finsche ne derlaag is weer een overwinning voor de tyrannie een nieuwe nederlaag voor de zaak der democrati sche regeerirgen". Senator Sol Bloom zeide: „De dag van afrekening is voor de wereld nog niet gekomen. Wij zijn Fin land dank verschuldigd dat het de zwakte heeft aangetoond van de Sovjet theorie dat het Roode Leger onverslaanbaar zou zijn. Italiaansche kolenschepen lossen hun lading te Rotterdam. ROTTERDAM, 13 Maart. De vier Italiaansche kolenschepen, die nog te Rotterdam liggen, zullen hun lading weer lossen en in ballast naar Italië vertrekken. Het zijn de „Nita" „Amsterdam", .Gianfranco" en „Tlnnimo". De „Gianfranco is reeds begonnen met het lossen van de lading terwijl de andere schepen morgen gelost zullen worden. Uit Haarlem's Gemeenteraad Heden, Woensdagmiddag, vergaderde de ge meenteraad van Haarlem. Goedgekeurd werden de balans van de coöp. woningbouwvereeniging „Eigen Haard" Aangenomen werden de volgende voorstellen: Verkoop van grond aan de Crayenesterlaan aan Ir. C. J. Blaauw. Wijziging van de verordening op de heffing van rechten op het gebruik van het Openbaar Slachthuis in het geval er evacuatie van vee komt. (De zitting duurt voort.) ZANDVOORT Zandvoort bereidt zich voor op het komende seizoen. Hoewel de winter nauwelijks is heengegaan, is voor Zandvoort toch reeds de tijd aangebroken om de noodige voorbereidingen voor het a.s sei zoen te treffen. De V. V. V. is reeds maanden druk in de weer De inlichtingen, die we hier kregen, klonken zeer optimistisch. Dagelijks komen reeds vele aanvra gen binnen. Voor den tijd van het jaar is het aantal aelfs zeer groot. In tegenstelling met an dere jaren worden niet alleen gemeubileerde wo ningen en pensions gevraagd, doch ook vele on- gemeubileerd^ huizen. Dal de vraag naar onge- rneubileerde huizen in het algemeen veel grooter is, dan in dé vorige jaren blijkt wel uit het feit, dat huizen, die reeds zeer lang onbewoond waren, thans verhuurd worden. Ook de verhuur van gemeubileerde woningen begint aardig te loopen en 't gevolg is, dat overal gewerkt wordt, om de sporen, die de strenge win ter achterliet zooveel mogelijk uit te wisschen Het Groot-Badhuis krijgt dit jaar een extra beurt. Men is druk bezig den gevel aan de straatzijde af te krabben en opnieuw te sauzen. Ook het houtwerk wordt terdege onder handen genomen en van een nieuwe, frissche verflaag voorzien. Het Princess House boven aan de Kerkstraat, dat reeds zooveel jaren half of heelemaal leeg stond, wordt thans geheel verbouwd en gerestau reerd. Door een bekende Zandvoortsche firma zal het gedurende het seizoen worden geëxploiteerd De gemeente blijft natuurlijk niet achter. Door het geheele dorp werden de boomen. die ziekte verschijnselen vertoonden gerooid, terwijl ver schillende straten van een nieuw wegdek worden voorzien. Het bovengedeelte van de Haltestraat Is thans het eerst aan de beurt om geheel met nieu we klinkers te worden bestraat. Binnenshuis zijn velen reeds druk bezig met de groote voorjaarsschoonmaak. Het strand vertoont nog zijn wintersche ge daante. Wel zijn de strandpachters bezig hun materiaal voor het a.s. seizoen ln orde te maken in de hoop dat het strandbedrijf ondanks de mo bilisatie normaal kan worden uitgeoefend. POLITIE SPORTVEREEMGING TEGEN DE BAKKERS. Dinsdagmiddag speelde de P.S.V. op het ler- iein van de voetbalvereeniging „Zandvoort" tegen een combinatie van de Bakkers. P.S.V. won dezen wedstrijd met 31. voo; aen mtioua dezer rubriek steil ae tteau> h. niet verantwoordelijk Var. ingezonden strikken geplaatst oj niet ge viaatst wordt de kovii den inzender niet teruo fjf' V Collecte van het Crisis-Comité. Verleden najaar hebben de internationale ge beurtenissen ons zóó in spanning gebracht dat het feit dat de jaarlijksche collecte van het Crisis-comité toen niet gehouden is. waarschijn lijk door velen niet eens is opgemerkt. Maar het Crisis-Comité zelf merkte het wel. want de reke ning raakte er door in de war. De kas moest haar gewone versterking missen en de aanvallen erop verzwakten niet: niettegenstaande de mobilisatie namen ze eer in kracht toe. Zoo willen wij probeeren op 16 Maart a.s. weer vlot te komen. Wij hebben nooit vergeefs een beroep op de Haarlemsche burgerij gedaan. Dit geeft ons moed om U ook ditmaal om Uw hulp te vragen. Misschien zegt U* „maar dat wordt langzamerhand vervelend"! Dan kunnen wij echter uit de beste bron de verzekering geven dat werkloos te zijn en alleen het allernoodigste te hebben nog heel wat meer verveelt dan voor een collecte geven. Namens het Crisis-Comité: VAN SCHELVEN, Voorzitter IJMUIDEN Veertig jaar bij de „Hera". Zeldzaam jubileum van den heer J. G. W. Scholten. Dinsdag 19 Maart a.s. zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de heer J. G. W Schol ten werd aangesteld als kantoorbediende bij de Machine fabriek „Hera" De heer Scholten viert dien dag een jubileum, dat voor onze plaats een bijzon dere zeldzaamheid is. want weinig bedrijven in IJmuiden kunnen bogen op een bestaan van 40 jaren of langer en nog minder leden van het personeel van deze bedrijven hebben een derge lijk langdurig dienstverband bij hunne patroons of firma's. Toen de heer Scholten op 19 Maart 1900 bij de maatschappij in dienst trad was het bedrijf nog gevestigd in de Prins Hendrikstraat Later werd de fabriek naar de Zuidzijde overgeplaatst, waar een groot gebouw betrokken werd. Het spreekt vanzelf dat de heer Scholten ln den loop der veertig jaren het bedrijf in al zijn geledingen heeft leeren kennen en alle ups en downs der onderneming heeft meegemaakt. Ofschoon het jubileum valt in een tijd. dat de omstandigheden geen aanleiding geven tot feestvieren, zal de a.s. jubilaris die zoowel bij de directie als bij het personeel in hoog aanzien staat, ongetwijfeld van vele zijden bewijzen van belangstelling en waardeering mogen ontvan gen Zilveren jubilarissen bij het Staatsvisscbersbavenbedriif. Deze week vieren twee beambten van het Staatsvisschershavenbedrijf hun zilveren jubi leum en wel a.s. Donderdag de heer M. Jonge- jans en a.s. Vrijdag de heer P. Kattestaart, bei den eerste havenknecht. Vlarktberichten en besommingen (Versche vlsch) IJmuiden 13 Maart 1940. Tarbot 136114 ct per K G. Tong 16086 ct. per K.G. Heilbot 124—94 ct per K.G. Griet f 48—f 32 per 50 K.G. Groote schol f 22—f 19 per 50 K.G. Middel schol f 25-50—f 22.50 per 50 K.G. Zetschol f 31—f 26 per 50 K.G. Kleinschol f 30—f 14 per 50 K.G. Schar f 19—f 14.50 per 50 K.G. Poontjes f 15.50—f 13 per 50 K.G. Groote schelvisch f 31f 25 per 50 K.G. Middel schelvisch f 30f 26 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 28f 24 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 26f 17 per 50 K.G. Groote gul f 16—f 13.50 per 50 K.G. Wijting f 10.80—f 5.80 Der 50 K.G. Makreel f 13 per 50 K.G. Versche haring f 12—f 7 30 per 50 K.G. Kabeljav 54—f 26 per 125 K.G. Vleet f 3 30f 2 per stuk Leng f 3f 1 per stuk Koolvisch f 1.10f 0 33 per stuk log f 22f 12 per koop Besomming IJmuiden: Trawlers Mar. den: 205 Reiger IJM 106 f 4580 360 Maria IJM 95 f 3680 495 Claesje RO 46 f 5820 535 Gerberdina Johanna IJM 38 f 5910 140 I S Groen mi 130 f 5450 290 Maria van Hatter IJM 1 f 5220 145 Bruinvïsch IJM 97 f 3560 330 Clasina Luther IJM 59 f 4830 Loggers: KW 161 f 2520. IJM 201 f 1530 Kotter: GG 69 f 98 VERWACHTE VÏSCHAANVOER Thuisstoomende voor Donderdagmarkt: Knikker IJM 4. Vangst 50 m. stripvisch. 1500 st Kabeljauw, waaronder 400 stijve Zwarte Zee IJM. 94. Vangst 50 m diversen. lOOo st. ijskabeljauw en 700 st. stijve kabeljauw HEEMSTEDE VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. De afd Heemstede van de Algemeene Vereeni ging voor luchtbescherming houdt Woensdagavond 20 Maart a.s. een algemeene ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. De agenda bevat o.a.: benoeming van een be stuurslid wegens het periodiek aftreden van mr. A. J Backer en aanwijzing van twee afgevaardigden naar de algemeene vergadering. PROPAGANDA-AVOND VOOR LUCHT BESCHERMING. Woensdag 27 Maart houdt de afd. Heemstede van de Vereeniging voor Luchtbescherming een propa ganda-avond in het R.K. Vereenigingsgebouw vooi leden en niet-leden. Spreker is de heer J. J. W. Berkhoudt. le luite nant, leeraar aan de militaire gasschool te Breda over het onderwerp: „Ervaring op het gebied van de luchtbescherming in het buitenland". Voorts zal een korte film vertoond worden be treffende de luchtbescherming, terwijl de Eerste Hulpbrigade demonstraties zal geven. Het bestuur stelt zich voor. in het voorjaar nog een cursus te geven bestaande uit twee lessen voor gezinsbescherming, te geven door de instructeurs der vereeniging en drie lessen In E. H B. O. te ge ven door dr. J. J. van Luin. De leden die een dergelijken cursus nog niet volg den, kunnen zich aanmelden vóór 8 April aan het bureau der afdeeling. Politiebureau, Raadhuis straat 28. SCHIMMENSPEL. De heer Jan Wiegman geeft de volgende week twee voorstellingen van zijn schimmenspel .Jezus' leven" op Maandag 18 Maart voor ge- noodigden en Dinsdag 19 Maart tegen betaling. Beide uitvoeringen worden gehouden in de bovenzaal van de St. Aloysiusschool aan de Mo- lenwerfslaan. BLOEMENDAAL Bloemendaalsche Middenstands- vereeniging. Wethouder Cassée over sociale zorg. De Bloemendaalsehe Middenstandsvereeniging hield Dinsdagavond een vergadering in hotel Zo- merzorg, waar de heer Adr. Cassee, wethouder van Sociale Zaken in onze gemeente sprak over: „Sociale zorg een overheidstaak, ook ten opzichte van den middenstand". De heer W. Scheepstra sprak er zijn leedwezen over uit, dat niet meer leden belangstelling toon den en sprak de hoop uit, dat leden zich beschik baar zouden stellen om een spreekbeurt te ver vullen De heer Cassee begon met een overzicht te ge ven van de ontwikkeling van de overheidszorg voor menschen die gesteund moeten worden. Vroeger gebeurde dit door kerk en particulie ren. Na den wereldoorlog, werden aan de kassen door de groote werkloosheid te groote eischen ge steld en ontstond de overheidszorg. Spr. schetste verschillende oorzaken van de werkloosheid en kwam tot de conclusie, dat voor de opheffing een andere economische structuur noodig is. Hiervoor is noodig rust in de wereld op econo misch gebied. De steun aan de werkloozen is in Bloemendaal nooit verleend door te laten „stempelen", maar door werkverschaffing Spr. wees op de gevaren van overheidszorg: werkschuwheid en te hooge uitkeeringen, waardoor terugkeeren in het vrije bedrijf wordt belemmerd en gaf voorbeelden hiervan in onze gemeente bij het bloemistbedrijf. Na de pauze behandelde spr. den middenstand. 1 Deze is langen tijd aan zijn lot overgelaten, vooral door eigen schuld. Lange jaren is de mid denstand door gebrek aan saamhoorigheid door de overheid niet gehoord. Toch is hij èn qualitatief èn quantitatief van groot belang: 700.000 middenstandsbedrijven geven aan 2 millioen menschen werk en de middenstand vormt een belangrijke schakel tusschen producent en consument. Spr gaf een overzicht van de onmiddellijke en middellijke zorg der overheid voor den midden stand, door harden arbeid van de voormannen der 3 bonden verkregen, nl. credieten en wettelijke voorschriften en stond uitgebreid stil bij de wen- schen, die nog onvervuld zijn. Op de inleiding volgde een geanimeerde gedaeh- tenwisseling. De heer Scheepstra sprak een woord van dank. WANDELMARSCH POLITIE. Zaterdag 6 April zal de onlangs uitgestelde 30 K.M. wandelmarsch der politieclub „Bloemendaal" worden gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der club. Start en eindpunt zijn bij hotel „Roozendaal" te Overveen. Deelneming staat open voor politiecorpsen, militairen, burgerwachten, on burgervereenigingen. Inschrijvingen bij den heer W. Vieghert, Juliana van Stolberglaan 17 te Aerden- hout. ij HET MIDDELBAAR ONDERWIJS IN 1939. Aan het verslag over 1939 van de Commissie van Toezicht op het M.O. te Bloemendaal ls het volgende ontleend. Het aantal leerlingen, dat aan het Kennemer Lyceum en de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" middelbaar onderwijs ontvangt, ver toonde een kleine toeneming ten opzichte van het vorig jaar Die toeneming is uitsluitend op reke ning van ,,'t Kopje" te stellen want op het Ken nemer Lyceum *nam het aantal leerlingen met 18 af. In 1939 was het totaal aantal leerlingen op het Kennemer Lyceum 481 (vorig jaar 499). op ..'f Kopje" 163 (v.j135): totaal 644 (v.J. 634). Aan B. en W werden op verzoek gegevens ver strekt betreffende de vermoedelijke exploitatie kosten van een eigen Gemeentelijke H.B S A en B berekend on ongeveer 200 leerlingen Het groot aantal leerlingen in sommige klas sen Is uiteraard te betreuren maar schijnt met het oog op de beschikbare fondsen nu eenmaal onvermijdelijk te zijn. Ten aanzien van de I.V O.-afdeellng van het Kennemer Lyceum vroegen sommige commissie leden zich af. of de bijzondere mate van zelf standigheid welke den leerlingen daar wordt gelaten, geen afbreuk doet aan de doeltreffend heid van het onderwijs al moest worden erkend, dat deze werkwijze voor sterk Individueel aange legde leeri ngen die ln een klasseverband wegens hun aanleg niet of slecht mee kunnen, een uit komst zal zijn. Met veel waardeering werd door een der com missieleden kennis gemaakt met de muziek lessen. welke aan de leerlingen, die zich daarvoor opgegeven hebben, zoowel op het Kennemer Lyceum als op ,.'t Kopje" door den heer J. de Boer worden gegeven. Dat belde scholen ook voor andere uitingen van kunst en cultuur de belang stelling der leerlingen trachten op te wekken, stemt tot groote voldoening. OVERVEEN VEERTIGJARIG JUBILEUM Den 25slen Maari a.s. hoopt de heer G. Tesselaar, Dumlustweg 46, Overveen. den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst kwam bij mr. dr. J Luden. Koningshof te Overveen. De eerste jaren orzorgde hij de machines voor watervoorziening en erwarming en sinds 32 jaar ls hij chauffeur van Koningshof". Het zal den jubilaris zeker op zijn jubileumdag r.iet aan belangstelling ontbreken.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9