issers AGENDA. Echte Wales-Anthraciet WITTOP KONING Co*s l* ViscMumdei J. aan dec £aaiu~ HOLL. f 2.50 KRIMP ZALM De mooie hon>e" dagen* VISSERS* Vissers heeft Voor betere pasvormen Verwulft 3 - Telefoon 11605 Zou U niet smaken? OUDERTROTS fi DONDERDAG 14 MAART 194Q H.SAREE M'S D A G B E A D 2 Onderwijsvernieuwing in België. Belgisch hoofdinspecteur spreekt voor het Comité voor Onderwijsvraagstukken. L. Roels Woensdagavond hield het Centraal Comité voor Onderwijsvraagstukken voor Haarlem en Omstreken .is de gro.ote zaal van hotel Lion d'Or een bijeenkomst, waarin de heer L. Roels, hoofd-inspecteur van het Onderwijs in België sprak over „De Onderwijsvernieuwing in België' Dc voorzitter van het ccmité, de heer C. Schreuder heette allen welkom in het bijzonder den wethouder van onderwijs van Haarlem, den heer D. J. A. Westerveld en den inspecteur van het L.O., den heer v. d. Weyer. In Nederland begon de heer Roels is reeds meer geschreven over onze vernieuwing dan bij ons. De vernieuwing moet uitgaan van den onder wijzer, niet van de Overheid. In België wordt een programma van vakken voorgeschreven, waaraan de onderw^zer zich te houden heeft Het nieuwe leerplan van 1936 is niet anders dan een nieuw modelprogramma. Voor de in spectie is het zaak den onderwijzer met raad en daad ter zijde te staan. Men kan in België geen inspecteur van L.O. worden zonder 10 jaren praktijk en moet dan nog een examen doen. Het leerplan '36 is meer een methode dan een programma. Het gaat over de methode van het onderwijs en niet om de hoogere doeleinden het is eenvoudig nuchter onderwijs. Wij gelooven niet dat 't Belgische leerplan nieuwe inzichten geeft, het geeft wat jaar en dag vereischt wordt Er bestaat maar een-wet in de didactiek, die van de activiteit. Het onderwijs moet zoo gegeven worden, dat het kind tot activiteit komt. Het kind ontwik kelt door activiteit, de geestelijke activieit iets geheel anders dus dan wat Kerschensteiner of Dewey wil. De gemotiveerde activiteit wordt gegeven door een inwendige impuls. De activiteit heeft des te beter resultaat, wanneer die gewekt wordt door 't innerlijke kind. De impuls moet van het kind uitgaan. Het kind zal er niet aan denken dat hij zich oefent; bij alles wat het kind uit liefde doet oefent 't zich. Functionneele oefening moet dus op zoo ruim mogelijke wijze gedaan worden. Vele dingen kunnen functionneel gedaan worden, wanneer men slechts nagaat, waarheen de be langstelling uitgaat. (Het aanleggen van een dagboek, allerlei werkzaamheden met karton, papier etc.). Van secundaire gemotiveerde oefeningen maken we veel gebruik om het schrijven en rekenen te leeren, zelfs voor vakken, waar het function neele alleen kan bestaan. Spreker, wijst dan op een groot nadeel van de handleidingen. De schrijvers daarvan kunnen zich onmogelijk geplaatst hebben, zoowel in den belangstellingskring van de stedeling als in dien van het plattelandskind, het bevattingsvermogen nog daargelaten. Het milieu bepaalt de belang stelling. Het schrijven wordt gedaan, niet meer als schrijfoefening, maar als leesoefening. Slechts dat wordt geschreven, wat het kind wil bewaren en aan anderen wil meedeeien of zelf nog gaarne eens overleest. De oude stof vervalt daardoor ge heel. Van het eerste rekenonderwijs wordt een spel gemaakt, practisehe levenssommen wor den gegeven. (Al weer in 't centrum der belang stelling). Wat de leesmethode betreft, vindt de globali satie meer en meer terrein. Van het begin af worden voorbeelden genomen uit het leven van het kind. Weg met de zmlooze lettergrepen en woorden. Het schriftelijk werk van het gelezene zal er in België minder mooi uitzien dan de nette schriftjes der Hollandsche kinderen, doch de Belgische kinderen houden meer van hun ge maakte werk. Haal de stof voor al uw onderwijs zoo min mogelijk uit de boekjes, maar ui£ de omgeving. Resumeerend besloot spreker: Het leerplan in België is dus niet algemeen ingevoerd; de scholen blijven vrij. Wat de methodiek betreft, is de onderwijzer Heden: DONDERDAG 14 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „In een smal straatje", door het Residentie Tooneel, 8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Rede Jac. de Vries, over „Heidendom in het Christendom" 8.15 uur. Frans Hals Theater: Viviane Romance in „Safia s Leugen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Maurice Chevalier en Erich Stroheim in „Valstrikken" („Verdwenen Meisjes") Op het tooneel: Dan Syton and Ruth, cyclist act 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Basil Rathbone in „Sherlock Hol mes contra prof. Moriarty", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: Madeleine Carroll en Henry Fon da in „Blokkade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 10—4 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. VRIJDAG 15 MAART Gem. Concertzaal: Beethoven Cyclus door de H. O. V„ 8.15 uur. Ned. Protestantenbond, Berkenstraat: „Harmonia" Psychometrische séance. 8.15 uur. Groote Houtstraat 119: Ledenvergadering Arbeid Adelt, 3 uur. Gebouw Theosofia, Nassauplein 8: Lezing van den heer Kortman, 8.10 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M G raadt van Roggen, 10—4 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. vrij in de keuze -van de wijze, waarop hij de vereischte stof wil toedienen. Handboeken wor den dus niet geheel afgeschaft. Zijn de onderwijzers in staat dat leerplan toe te passen? De onderwijzer heeft initiatief noodig. Na de pauze beantwoordde spreker eenige vragen. Na den vrede van Moskou. Europeesche perscommentaren. LONDEN 14 Maart (Reuter). De ochtendbla den wijden al hun aandacht aan Finland en, hun eerste reactie is er een van diepe sympathie en be wondering. De Finnen, schrijft de „Times", hebben onvergankelijken roem geoogst. De tijd alleen zal leeren, in hoeverre de grenswijziging van invloed zal zijn op hun politieke onafhankelijkheid. Finland blijft een voorpost van de Christelijke beschaving en de handhaving van zijn vrijheden is nog evenzeei een belang van andere West-Europeesche staten, Finland zal al zijn moreele kracht noodig hebben cm weerstand te bieden aan den opmarsch van het bolsjewisme. Met betrekking tot de onwilligheid van Zweden en Noorwegen, aan landlegers doortocht te verlee- nen zegt de „Times": De moeilijkheden van Zweden en Noorwegen worden ten volle begrepen. Hun geografische positie is niet te benijden. Duitschland zou zeer waarschijn lijk in deze arena getreden zijn en deze landen zou den waarschijnlijk tot slagveld der reuzen gewor den zijn. Een snel en vastberaden optreden van Engeland en Frankrijk zou in Finland en alle neutrale landen een ontzaglijke materieele en moreele uitwerking hebben gehad. De Westelijke democratieën moeten niet dezelfde fout maken met andere neutrale sta ten, welker onafhankelijkheid bedreigd mocht worden. De „Daily Telegraph" is van meening dat de on beschaamde verminking van Finland dit land aan de genade van de Sovjet overlevert, steeds wanneer Stalin verkiest, order te geven tot een nieuwen opmarsch. De dreiging zou zich elk oogenblik bui ten Finland kunnen uitstrekken. De Scandinavische landen Wilden geen doortocht verleenen aan Brit- sche en Fransche troepen. Het blad wijst op de noodzakelijkheid, dat de neutralen zich aaneenslui ten en tezamen tegen agressie optreden. De „Daily Herald" vraagt zich af of dit een München is dat de inleiding is tot een Praag. Het arbeidersblad spreekt er zijn afschuw over uit dat de Russische bewindslieden zelfs bij het sluiten van den vrede niet geschroomd hebben hun agressieve plannen in al hun naaktheid te onthullen. De „News Chronicle" schrijft: De Sovjettroepen hebben een van die overwinningen behaald, waarbij alle eer aan den overwonnene komt. „Geen afgedane zaak voor de geallieerden." PARIJS, 14 Maart. (Havas) De Parijsche bladen toonen zich diep getroffen door het Finsche drama. De „Pelit Parisien" schrijft: „Men hoopte en hoopte. Doch de werkelijkheid wreekt zich over de illusies. Laten tenminste de feiten tot leering strek ken. Het is niet waar dat de tijd werkt voor de na ties, die hem aan haar zijde weten te brengen. Het „Journal" schrijft: „Laat de Finsche zaak ons een les zijn. Of 't nu oorlog betreft of diplomatie er moet sneller beslist worden. Wij moeten ons er niet meer mee tevreden stellen, ons te verdedigen en de noodige initiatieven te laat nemen." De „Matin" stelt vast dat het bolsjewisme zich in Scandinavië in een goede positie bevindt om eens den opmarsch te kunnen voortzetten, dien de solda ten van Mannerheim tot staan hebben gebracht. De geallieerden zouden dus. door de zaak als afgedaan te beschouwen, een kapitale fout begaan. De „Figaro" verklaart: Men zou het Fransche tem- pei-ament slecht kennen als men meende dat, omdat de episode van den oorlog in Finland ten einde loopt, en wel onder pijnlijke omstandigheden, ^ulk een gebeurtenis ons, hoe ook, nadeelig zou kunnen bein- vloeden, integendeel. Het gebeurde heeft op ons de uitwerking van een zweepslag. De „Epoque" wijst erop dat Finland, dat het voor uitzicht had op uitmoording, vernietiging en bolsje- wiseering, voor een tijdje een brokstuk van zijn on afhankelijkheid heeft gered, en .bovenal heeft het het kostbaarste goed gered: de eer. Het Rusland der Sovjets treedt verkleind uit dit tragische avontuur te voorschijn, verkleind in zijn internationaal pres tige. De „Excelsior" betoogt dat het recht van Finland boven alle andere rechten ging. Het schreef ons on zen plicht voor. Een oorlog brengt risico's mede Doch wij zullen den oorlog niet winnen, als wij ons ertoe bepalen, juridische stellingen in te nemen, ter wijl onze tegenstanders strategische posities bezet ten, en maar al te dikwijls onwettige. Elders verklaart hetzeifde blad: Frankrijk en En geland kunnen zich voegen naar bepaalde, blinde, egoistische en waarschijnlijk tijdelijke neutraliteiten. Doch de Fransche en de Engelsche regeering zullen haar waakzaamheid en kracht moeten verdubbelen, want zij zouden niet kunnen berusten in partijdige neutraliteiten, die stelselmatig aanvallers begunsti gen, ten nadeele van de mogendheden, die de wa pens hebben opgenomen om de agressie te onder drukken en den terugkeer ervan onmogelijk te maken. De „Diplo": Spel der Westelijke mogend heden in het noorden mislukt. BERLIJN 14 Maart (D. N. B.). De vrede in het noorden, die aan de Sovjet Unie weer de ruimte verschaft voor Leningrad, naar het voorbeeld van oude verdragen, doch aan het Finsch'e volk de vol ledige onafhankelijkheid waarborgt, wordt heden slechts daar betreurd, waar het Finsch-Russische conflict slechts perspectieven scheen te beloven voor de doeleinden van eigen machtspolitiek, schrijf' de „Deutsch Diplomatisch Politische Korrespon- denz". Terstond na de in eenstorting van Polen, zoo vervolgt de „Korrespondenz", hadden de Westelijke mogendheden reeds niets onbeproefd gelaten om de verstandhouding tusschen de Sovjet Unie en de Baltische landen te verstoren, om daarna te pogen het streven van Rusland te verijdelen, ook naar Finsche zijde strategische posities terug te krijgen, welke eeuwenlang in Russich bezit waren geweest doch in den wereldoorlog waren verloren gegaan. Van een Russisch-Finsch conflict hoopte men een uitbreiding van den oorlog tot het geheele noorden te verkrijgen. De werkelijkheid bleek echter sterker te zijn dan de verkeerd aangewende dapperheid van een klein volk, dat pas laat inzag, dat de actie der Westelijke mogendheden geen ernstige hulp voor Finland beoogde, doch nieuwe oorlogstooneelen en nieuwe blokkade-mogelijkheden tegen Duitschland moest opleveren. Het ging niet om Finland, maar om de „noordelijke verlenging van het Westelijk front." Thans ligt het spel der Westelijke mogend heden opën. Het nieuwe „Saloniki-avontuur" der Westelijke mogendheden in het noorden is ditmaal mislukt. Duitsche waarschuwingen voor de gecom pliceerdheid van Genève zijn vroeger altijd in den wind geslagen. Thans moet verwacht worden dat elkeen weet. hoe men gecompromitteerd en in gevaar gebrachi kan worden, wanneer men met de beide oorlogvoe rende mogendheden van het Westen in Genève overblijft. Amerikaansche pers: Ideëele verliezen voor Moskou. NEW-YORK, 14 Maart. (Havas) De „New York Times" wijst op de voor de hand liggende mate rieele voordeelen, die de Sovjet .Unie uit den Finsch-Russischen vrede trekt, doch het blad vraagt zich af of deze opwegen tegen de verliezen aan politiek, ideologisch en militair prestige. Wat Finland betreft, zegt het blad, er blijft niets meer 0ver dan het prachtige moreel van zijn volk, de a 1.85, afm. 8—15 m.m. 2.45, afm. 1522 m.m. 2.80, afm. 2235 m.m. FRANCO HUIS PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: In het noorden en midden des nachts licht»1 vorst, in het zuiden temperatuur om het vriespunt. Overdag eenige stijging van tem peratuur. Betrokken tot zwaarbewolkt, vooral aanvankelijk sneeuw of regen, later tijdelijk opklarend. Krachtige tot matige noordooste lijke tot noordwestelijke, mogelijk verder krimpende wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 50 F 35 F 35 Een nieuwe actieve storing van 980 mbar nader de ons land uit het zuidwesten en het centrum lag hedenmorgen juist voor onze kust zoodat het weer in het nooi'den en zuiden van ons land aanzienlijk in karakter verschilde. In het noorden zrware sneeuw bij kraehtigen oostelijken wind met een temperatuur van enkele graden onder het vriespunt dit is pl.m. 10 graden kouder dan gisterenmorgen. In het zuiden was het nog zacht met regen bij matigen zuidweste lijken wind (te 8.50 was het verschil in temperatuur tusschen Groningen en Maastricht 14 graden Cel- ei us). De storing, welke gisterenmorgen over ons land lag, trok naar de randstaten en nam weer tot 980 mbar in diepte toe, ook bij IJsland ligt een depres sie, welke over Zuid-Groenland getrokken is en thans 990 mbar diep is. De temperatuur daalde op IJsland nog iets en het vriest er thans overal matig. Ook in Scandinavië nam de vorst weer toe (Zuid- Noorwegen 17 graden Celcius onder nul), ook in Denemarken kwam de temperatuur weer aanzien lijk onder het vriespunt. In Italië, Hongarije en op den Balkan heerscht thans vrij rustig doch nevelig weer. In Italië en op den Balkan is het zacht, in Hongarije iets kouder, doch ook hier is de temperatuur nu overal boven het vriespunt. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren Stand van hedenmorgen 10 uur Neiging: Stilstand. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Telef. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Politie 11850. Brandweer 15333. 738 m.M. 738 m.M. verdubbelde sympathie der. geheele wereld en de zekerheid dat deze strijd van drie maanden eeuwig in de herinnering der menschen zal voortleven. De „New York Herald Tribune", die op de over. eenkomst tusschen den Finsch-Russischen vrede en het accoord var München wijst, betoogt dat de Amerikanen, die zulk een geringe hulp verleenden, de geallieerden over de besluiten, die zij moesten nemen, niet kunnen critiseeren. In een formeele verklaring heeft president Roo sevelt gezegd dat het Finsche volk door zijn on overtroffen dapperheid en zijn kraehtigen tegen stand tegen een overweldigende meerderheid het moreele recht heeft verworven „in eeuwigdurenden vrede te leven in het land, dat het zoo moedig verdedigd heeft". De achting van volk en regee ring der Vereenigde Staten voor het Finsche volk en zijn regeering is nog gestegen. Dit is, aldus de president, een feit, ook al zijn de Finnen door een aanval van een vele malen sterkeren buurstaat gedwongen gebied af te staan en een verzwakking van hun verdediging en onafhankelijkheid te aan vaarden. De knoeierijen bij defensiewerken in N.W. Utrecht. Aannemêr wordt vervolgd. Zooals men weet is enkele maanden geleden ont dekt, dat geknoeid werd bij den aanleg van de fensiewerken in Noord-West Utrecht. Naar onze Haagsche correspondent verneemt, is tegen den betreffenden aannemer een vervolging ingesteld. Intusschen heeft hij zich bereid verklaard de ver schillende werken op eigen kosten in orde te ma ken en hij houdt zich inderdaad aan deze toezeg ging. De afwerking van sommige onderdeelen ge schiedt echter nief zóó vlug als sommigen meen den te mogen verwachten, doch dit houdt verband met het feit. dat deze onderdeelen bij het onder zoek in de affaire zijn betrokken, waardoor eenige vertraging ontstaat. PERSONALIA Bij de te 's Gravenhage gehouden examens voor diploma Onderwijzeres Costuum- en Mantelvak slaagden de dames: C. Raalman en H. Barnhoorn en voor Coupeuse N. Frederiks, voor onderwijzeres Lingerievak, R. Wortel, allen leerlingen der Mode vakschool te Haarlem en Heemstede, dir. J. v. Doorn. LUCHTBESCHERMING TE HAARLEM. De eerste blokbrandspuiten. Zaterdagmiddag zullen in Haarlem-Zuid de eer ste blokbrandspuiten voor de Luchtbescherming aan de wijkbestuurders afgegeven worden. Er zijn er nu 8 klaar, de volgende week komen er nog 2. zoodat er dan 10 zullen zijn voor de 13 blokken in de wijk. Het zijn handige kleine wagentjes elk met 100 Meter slang en twee standpijpen. De uitreiking zal met een kleine plechtigheid gepaard gaan, 's middags om 2.30 uur bij het spui tenhuis in de Boekenrodestraat. DE HAARLEMSCHE BURGERWACHT. Subsidie der gemeente? De uitwerking van de reorganisatie der Haar- lemsche Burgerwacht maakt goede vorderingen, zoodat zij reeds voor een groot deel haar beslag gekregen heeft. Als de nieuwe statuten koninklijk goedgekeurd zijn zullen B. en W. aan den raad voorstellen een •uibsidie te verleenen. De Burgerwacht zal worden ondergebracht in het Stadhuis (ingang Zijlstraat). Daar komt ook de zetel van het korps der vrouwelijke vrijwilligers. GEN.-MAJOOK J. TH. ALTING VON GEUSAU OVERLEDEN. Tijdens oefeningen van artillerie in de omge ving van Vogelenzang is Woensdag de comman dant van het eerste legercorps, generaal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, die deze oefenin gen bijwoonde, plotseling overleden. De oefeningen waren in vollen gang, toen het in cident voorviel. De generaal klom in een uitkijkpost en zeide, toen hij boven was, zoo terloops tot één der kolonels, die bij hem waren: „Dat doe ik zoo nog aardig hè, zonder training!" Nauwelijks had hij dit gezegd of hij viel achterover en werd opgevangen door één der aanwezige officieren. Het bleek, dal de generaal 'n hartverlamming had gekregen. Het stoffelijk overschot is naar Den Haag, waar- ;eneraal Von Geusau woonde, overgebracht. De oefeningen zijn terstond afgelast» Jhr. Alting von Geusau, die op 28 Juli 1881 te Nieuwer Amstel werd geboren, bezocht de H.B.S.-en te Maastricht en te 's Gravenhage en werd daarna voor den officiersrang opgeleid aan de voormalige cadettenschool te Alkmaar en de Kon. Mil. Acade mie te Breda. In 1902 werd hij benoemd tot 2en luitenant bij de artillerie, waarna in 1906 zijn benoeming tot len luitenant volgde. In dezen rang volgde hij van 1910 tot 1913 de les sen aan de hoogere krijgsschool, terwijl hij in 1916 werd bevorderd tot kapitein. Na van 1913 tot 1918 leeraar te zijn geweest aan de Kon. Mil. Academie, werd hij in 1918 benoemd tot commandant van de school voor reserve-officie ren der onbereden artillerie in Utrecht, welk com mando de heer Alting von Geusau het daaropvol gende jaar wisselde met de functie van Leeraar aan de hoogere krijgsschool met overplaatsing naar den genej:alen staf. Gedurende dit leeraarschap werd hij in 1927 benoemd tot majoor, in welken rang hij in 1929 werd geplaatst bij het le regiment veldartille- ie als hoofdinstructeur. Op 2 October 1930 werd de thans ontslapene luitenant-kolonel en commandant an het le regiment onbereden artillerie. In 1931 werd de heer von Geusau chef van den staf der le divisie. In 1932 werd hij directeur van de hoogere krijgs school en in 1934 volgde zijn benoeming tot kolonel. Vervolgens werd de heer Alting von Geusau on der bevordering tot generaal-majoor aangesteld tot commandant van de le divisie. Sinds de nieuwe indeeling van ons leger is de thans overledene belast geweest met het commando over het eerste legercorps. Generaal-majoor Alting von Geusau, die een zeer bekende militaire persoonlijkheid was, is bestuurs lid geweest van de vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap en was redacteur van het or-j gaan dezer vereeniging en van haar wetenschappe lijk jaarbericht. De heer von Geusau was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau, grootkruis in de orde van Leopold II van België, commandeur in de orde van het Legioen /an Eer van Frankrijk en commandeur met de Ster in de orde van Verdienste van Oostenrijk. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zater dag 16 Maart om 12 uur op het R.K. Kerkhof aan de Kerkhoflaan te 's Gravenhage. TH. VAN KONINGSBRUGGE f Dinsdag is te Haarlem plotseling in den ouder dom van 56 jaar overleden de heer Th. van Ko- ningsbrugge, van 10 October 1904 tot 1 Januari 1928 bode aan het Gemeentelijk Gasbedrijf en daarna controleur bij den dienst der Werkloos heidsbestrijding. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 12 Maart, des middags twaalf uur, op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. De Nederlandsche ambulance naar Finland. Geringe animo om mee te gaan vertraagde de uitzending. Het zal ongetwijfeld velen verbaasd hebben, dat er zoo lange tijd noodig is geweest voor het Ned, Roode Kruis een ambulance heeft kunnen samen stellen, welke naar Finland kan worden gezonden. Naar veler oordeel zou feitelijk, nu reeds zes maan den een oorlog aan den gang is, binnen zeer korten tijd een ambulance voor uitzending gereed moeten ziin. Onze Haagsche correspondent, die omtrent deze kwestie inlichtingen heeft ingewonnen ver nam te bevoegder plaatse, dat het zoo lang ge- duurd heeft voor men gereed was met de uitzen ding van een ambulance naar Finland hoofdzake lijk omdat de personen, die met de ambulance mee moesten gaan en voornamelijk de medici niet gemakkelijk te vinden waren. Overwegingen van particulieren aard, alsmede het feit, dat een medi cus, die met de ambulance meegaat, voor geruimen tijd zijn particuliere practijk in den steek moet I laten, lijken meer dan eens uitgenoodigde medici, soms op het allerlaatste oogenblik, tot het inzicht te hebben gebracht niet aan de uitnoodiging gevolg te moeten geven. Hierbij merkte onze correspondent op, dat men met het uitzenden van een ambulance naar Abessinië toch niet zooveel tijd heeft noodig gehad. Te bevoegder plaatse antwoordde men, dat zulks inderdaad juist was. Dit kwam echter daardoor, dat men zich in de kringen, op wier medewerking een beroep werd gedaan, geenszins had voorgesteld, dat ingaan op de uitnoodiging een riskante onderne ming kon zijn. Thans zag men in die kringen, bo venal waar het hier een oorlog tegen de Russische strijdmacht betrof, in een gaan naar Finland zeer groote gevaren. Een andere moeilijkheid is geweest, dat het be raad over den weg, welken de expeditie moest volgen om in Finland te komen, nogal eenigen tijd heeft gevorderd. Tenslotte wees men er onzen correspondent op, dat men in Frankrijk drie maanden noodig heeft gehad voor het uitrusten van eenige ambulance wagens, hetgeen nog heel wat minder is dan wat Nederland doet: het uitzenden van een compleet ziekenhuis voor 100 a 150 menschen. JUBILEUM. Vrijdag a.s. zal het 12 y2 jaar geleden zijn, dat mej. C. Harwijne, Brouwersstraat 93, Haarlem, thans boekhoudster-correspondente bij de firma E. A. de Raay, Donkere Spaarne te Haarlem, bij ge noemde firma in dienst trad. Regenjas sen Voorjaarsjassen Gegarandeerd waterdicht Ad' .tdP Hoeden en Heerenmode Barteljorisstraat 24 Anno 1831 Oesters Levende Kreeften Levende Forellen Levende Snoekbaars Levende Karpers Levende Stoof- en Bakpaling Krimp Heilbot Tong Tarbot Kabeljauw Schelvisch Schol 13 Riviervischmarkt PER POND VERSCH GEPELDE GARNALEN Iedere gewenschte schotel Elk soort gebakken visch TELEF. 10545 13855 Een wandeling in de frissche jonge natuur is eerst dan een vol ledig genot, als U bent toegerust met SCHOENEN leuke vlotte voorjaars modellen. VISSERS is geweldig gesorteerd in gemaks en steunschoenen VISSERS heeft lang durige ervaring op 't ge bied van pasvormen en kwaliteiten. U loopt bij VISSERS geen risico. mKOOPT dus een paar VISSERS' SCHOENEN en U durft de grootste wandeling aanwant men gaat naar: Een maaitijd met jonge doperwtjes, of fijne spercieboontjes, met dun gesneden snijboon tjes, of met appelmoes van echte goudreinet- ten. Bestel Uw groenten toch bij VAN REIJSEN, dan weet U zeker dat U doperwtjes ontvangt en geen groene erwten. Dan weet U, de fijnste en heerlijkste groente te eten, die in Neder land gekweekt wordt. Mooie blikvulling, bil— v lijlce prijs. Denkt U eens I aan onze heerlijke groenten in glas! TEL f0687 «t49e ÏN GO H0UT5TR 89 Op de wandeling met een KtNDERWAGEN van

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2