IN ENGELAND. Schoonmaaktijd Opruimtijd! HXXREEM'S D A G BEAD Drie briefkaarten met de beeltenissen van de prinsesjes Beatrix en Irene, vervaardigd door Z. K. H. Prins Bernhard, welke brief kaarten van 21 Maart a.s. af, zullen worden uitgegeven ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 en dan aan de postkan toren verkrijgbaar zullen zijn. DINSDAG 19 MAART 194 P. Moltmaker neemt afscheid van de Spoorwegen. Onder groote belangstelling, o.a. van de directie der Nederlandsche Spoorwegen. afgevaardigden van het personeel en van verschillende organisaties van het personeel bij de Nederlandsche Spoorwe gen, verschillende hoofden van dienst eh den oud directeur der Nederlandsche Spoorwegen, mr. H. v. Manen, is in 'n plechtige officieele bijeenkomst in het 3e administratiegebouw te Utrecht Maandag afscheid genomen van den afgetreden voorzitter van den personeelraad bij de Nederlandsche Spoor wegen, den heer P. Moltmaker. Als eerste spreker voerde het woord de presi dent-directeur der Nederlandsche Spoorwegen, prof ir. J. Goudriaan. Spr. memoreerde vooreerst de werkzaamheden van den scheidenden voorzitter van den personeelraad als lid van het personeel van de Ned. Spoorwegen, als bestuurder van de Vereeniging van Tram- en Spoorwegpersoneel en tenslotte als bestuurder van den Loonraad en den in 1926 in plaats van den loonraad gekomen Per soneelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen. De directie stelt er prijs op op dezen dag te ge tuigen van de uitstekende verstandhouding, die al lengs tusschen haar en de vertegenwoordiging van het georganiseerde personeel is gegroeid en die nog onlangs door den huidigen minister van Wa terstaat aan andere bedrijven tot voorbeeld is ge steld. Voor een groot deel is dit te danken aan het optreden van den heer Moltmaker. Dat de samenwerking van alle vereenigingen van Spoorwegpersoneel in den Personeelraad nu reeds vele jaren vrijwel zonder wrijving verloopt, lijkt spr. een van de allerbelangrijkste resultaten van het verleden. En ook in het bereiken van dit resultaat heeft de heer Moltmaker met zijn bree- den en ruimen kijk en zoo noodïg met terzijdestel ling van zijn eigen persoonlijkheid een zeer ruim aandeel gehad. Spr. bracht den heeV Moltmaker hiervoor namens de directie hartelijk dank en overhandigde als stoffelijk blijk van waardeering een plaquette en een couvert met inhoud. Als tweede spreker voerde het woord mr. H. van Manen, oud-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, die het belangrijke werk door den heer Moltmaker verricht, in het licht stelde. Vervolgens richtte de secretaris van den Perso neelraad, de heer J. Timmermans zich tot den heer Moltmaker. Het was hem een ware behoefte den vertrekkenden functionaris zijn welgemeendem dank te brengen voor de uitstekende wijze, waarop deze dertien jaar lang aan zijn werk leiding heeft gegeven, en voor de eminente manier, waarop hij zijin beste krachten heeft ingezet om den raad te brengen op de hoogte, waarop hij thans staat. Aan het slot sprak de heer Moltmaker een wel gemeend dankwoord voor de hulde, hem bij het afscheid gebracht. N.V. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE ZOUTINDUSTRIE. In de Maandag te Rotterdam gehouden algemee- ne vergadering van aandeelhouders van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie te Boe- kelo werden balans en verlies- en winstrekening over 1939 goedgekeurd. De heer A. van der Minne werd als commissaris herkozen, terwijl als zooda nig werd benoemd dr. P. Tesch te Haarlem in de plaats van prof. dr. G. A. F. Molengraaff, die we gens vergevorderden leeftijd niet voor herbenoe ming in aanmerking wenschte te komen. Opleiding tot reserve-officier. Voor drie legeronderdeelen: het wapen der mili taire Luchtvaart, het Korps Motordienst en het Korps Pontonniers en Torpedisten, vangt begin Oc tober a.s. een opleiding tot reserve-officier aan. Naar plaatsing bij een dezer opleidingen kunnen mededingen dienstplichtigen, die op 15 October 1940 de eerste oefening nog niet of niet ten volle hebben vervuld en voldoen aan de eischen gesteld in art. 7 van de Indeelingsbeschikking 1940. Buitengewoon dienstplichtigen zullen, indien zij voor plaatsing in aanmerking komen, een vrijwil lige verbintenis moeten sluiten, om te dienen op den voet van een gewoon dienstplichtige. In het algemeen zullen bij het aanwijzen van dienstplichtigen voor deze' opleidingen de jongsten en zij, die het kortst in werkelijken dienst zijn, de voorkeur genieten. Dienstplichtigen, wien wordt vergund een der officiersopleidingen te volgen, moeten er op reke nen, dat zij ongeacht het voortduren der buiten-, gewone omstandigheden den geheelen cursus moeten medemaken en ook de verplichtingen, wel ke een adspirant reserve-officier later wachten, ten volle op zich nemen en voorts, dat hun gedurendt- den cursus geen verlof of uitstel van.de vervul ling van hun militaire verplichtingen op grond van studie of andere belangen zal worden ver leend. Aanvragen om plaatsing bij een dezer officiers opleidingen van in werkelijken dienst zijnde per sonen moeten langs den hiërarchieken weg aan den minister van Defensie worden ingezonden. Zijn de groenten te duur? Voor de a.s. vergadering van het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland heeft een aantal vei- lingbesturen een verzoek ingediend, waarbij het be stuur wordt uitgenoodigd, een onderzoek in te stel len naar de groentenprijzen in den kleinhandel. LUCHTPOSTVERVOER MET DEN DIENST NAPELS—BANDOENG. Sinds Maandag bestaat er wederom gelegenheid met den luchtdienst NapelsBandoeng ook lucht postcorrespondentie voor tusschenliggende of ver- öergelegen bestemmingen te verzenden. Met dezen dienst zal derhalve, behalve voor Ned. Indië, luchtpostcorrespondentie kunnen worden ver zonden naar de volgende bestemmingen: Aden, Afghanistan. Australië, Beloetsjistan, Bir ma, Britsch Indië, Britsch Nieuw-Guïnea, Britsch Noord-Borneo, Britsch Somaliland, Broenei, Ceylon. China, Cyprus, Dubai, Egypte, Fransche Somalikust, Guam, Hongkong, Indo-China, Irak, Iran, Japan. Laboean. Levantijnsche Staten (Syrië en Libanon). Macao, Malaya, Maleische Staten, Nieuw Zeeland en de eilandengroepen in den Stillen Oceaan, Oman. Mascate, Palestina, Philippijnsche Statenbond. Saoedi (Arabisch koninkrijk) en Sera wak. Nederlandsch motorschip op de rotsen geloopen. Bemanning weet zich te redden. Het Nederlandsche motorschip „Hinde", groot 352 ton, toebehoorende aan de reederij C. G. J. van der Berge te Nijmegen is in den nacht van Zondag op Maandag, toen het van Milford in het Iersche graafschap Donegal met een la ding aardappelen op weg was naar Liverpool op de rotsen nabij Rathlin-Island geloopen en zwaar beschadigd. De bemanning, bestaande uit zeven koppen, van wie zes Nederlanders, kapitein J. H. van Oosten inbegrepen, wist zich aan de laagste rotswanden vast te klampen en bracht daar den nacht door. Maandagochtend klom men langs een voetpad naar den top van de rots. Alle man nen zijn in veiligheid. Gasgeneratoren voor vrachtauto's en autobussen. Regeering verleent subsidie. De minister van Economische Zaken zal, tenein de de bekendheid met de bediening van gasgene ratoren te bevorderen, tot nader order een subsi die verleenen aan een beperkt aantal gebruikers van vrachtauto's en autobussen, die bereid zijn hun wagen uit te rusten met een gasgenerator of deze daarmede reeds hebben voorzien, mits de ge nerator niet vóór 1 September 1939 in gebruik is gesteld. In aanmerking komen uitsluitend de gebruikers van die fabrikaten, welke naar het oordeel van het departement van Economische Zaken aan de te stellen verwachtingen zullen voldoen, en die hier te lande worden vervaardigd of zullen worden ver vaardigd. Een subsidie wordt uitsluitend toegekend aan bedrijven, welke in staat geacht worden de behan deling en het onderhoud vain een generator naar behooren te verzorgen Het subsidie zal bedragen f 500 voor een vracht auto en f 750 voor een autobus, te verleenen voor een maximum van 2 generatoren per bedrijf. Hier aan zal de verplichting verbonden zijn, dat de ge nerator gedurende minstens 2 jaar door den gesub sidieerde in bedrijf zal worden gehouden, met dien verstande, dat in geval van buiten-bedrijfstelling binnen het eerste jaar het geheele subsidie en bij buiten bedrijfstelling binnen het 2e jaar 50 pet. van het subsidie teruggevorderd zal worden. De behandeling van de aanvragen geschiedt in samenwerking met den B.B.N. door het Centraal Instituut voor industrialisatie van het departement van Economische Zaken. KLACHT TEGEN Mr. L. E. VISSER. Namens den heer Ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., heeft Mr. A. J. van Vessem, rechtskundig raadsman der N.S.B., bij den Officier van Justitie te 's-Gravenhage een klacht wegens laster inge diend tegen Mr. L. E. Visser, president van aen Hoogen Raad der Nederlanden, en vier andere hee- ren, tezamen vormende het Comité voor bijzon dere Joodsche belangen, op grond dat deze heeren in een door hen uitgegeven er. met hunne onder- teekening verschenen geschrift, (waarbij de furtt- tie van Mr Visser als president van den Hoogen Raad uitdrukkelijk vermeld werd), aan den leider der N.S.B. hebben ten laste gelegd, dat door hem van de Duitsche regeering geld zou zijn aangeno men tot het propageeren van anti-semitisme in Nederland. Drie ton voor Finland verzameld. Naar wij vernemen, kon in de af geloopen weken als resultaat der door de Finsch-Nederlandsche Ver- eeniging met medewerking van het Nederlandsche Roode Kruis gehouden inzameling in totaal een be drag van drie ton ter beschikking van het Finsche Roode Kruis worden gesteld, terwijl bovendien de uitzending der Nederlandsche Roode Kruis-ambu- lance naar Finland kan worden bekostigd. Onder de ingekomen gelden is onder meer begre pen de opbrengst van het in den boekhandel ver krijgbaar gestelde geschrift „Finlands Lot" van de hand van mr. J. J. R. Schmal, alsook van de pro- Finlandia-zegels, welke beide uitgaven, waarvan de verkoop wordt voortgezet, bereids eenige duizenden guldens opbrachten. Voor zoover hun adressen beschikbaar zijn. ont vangen alle gevers bericht van ontvangst. Inmiddels zet de Finsch-Nederlandsche vereeniging haar actie in het belang van den wederopbouw van Finland met kracht voort. (Adv. Ingez. Med.) Schiebroeksche spionnen tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak ge daan in de spionnagezaak tegen den 47-jarigen mar conist P. C. B., die in zijn woning te Schiebroek een zendapparaat had, waarmede hij weer- en bodem- berichten naar Duitschland zond, en tegec den 35- jarigen Duitschen journalist H. Dreves, die B. daar toe had aangezet. De verdachten zijn door de rechtbank veroordeeld tot een maximumstraf zijnde zes jaar gevangenis straf. De officier van justitie, mr. H. A. J. Reumer, had tegen beiden een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar geëischt met aftrek van de voorloopïge hechtenis. Uit het verhoor van verdachten en getuigen tijdens de rechtzitting op 4 Maart j.l. was komen vast te staan, dat B. in September 1938 in contact was ge komen met den Duitschen geheimen inlichtingen dienst en aanvankelijk eerst in Frankrijk voor dezen dienst had gewerkt. De rol van den Duitschen journalist Dreves, die in dienst stond van de Duitsche contra-spionnage, bestond in hoofdzaak uit het overbrengen van be richten en het uitbetalen van het honorarium aan B. U ruimt het snelst, voordeeligst, eenvoudigst en zekerst iets op door plaatsing van een GROENTJE in Haarlem's Dagblad. Restaureeren moet iets gewoons zijn. Kwestie door leden van den B. N. A. besproken. De bond van Nederlandsche Architecten heeft on der voorzitterschap van den heer H. van der Kloot Meyburg een druk bezochte ledenvergadering ge houden in het American Hotel te Amsterdam. De bijeenkomst, welke gewijd was aan de bespre king van het restauratievraagstuk werd o.m. bijge woond door een aantal personen, die zich bewegen op het gebied van het restaureeren van gebouwen. Voor de lunch hield prof. dr. ir>D. F. Slothouwer een inleiding over restauratie, hij lichtte zijn betoog met verschillende afbeeldingen toe, er o.m. op wij zend, dat restaureeren daarom zoo moeilijk is, om dat nog steeds niet is uitgemaakt wat restauree ren is. Verder meende prof. Slothouwer dat bij het over wegen van de wijze van restaureeren niet uitsluitend gekeken moet worden naar den oorspronkelijken stijl van het te restaureeren gebouw, zelfs al zou deze zonder grove imitatie weer te herstellen zijn. maar ook naar de omgeving, de buurt waar het te restaureeren gebouw staat. Na de lunch werd 't woord gevoerd door verschil lende architecten, o.m. ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk te Amsterdam, A. Baart te Leeuwarden, C. M. van Moorsel te Den Haag, ir. Jos. Th. J. Cuypers te Roer mond, B. J. Koldewey te den Haag, G. Feenstra te Arnhem, ir. Jan Gratama te Amsterdam, ir. G. Friedhoff te Haarlem, ir. A. Sieberg te Ulvenhout en W. Kromhout te Voorbuig. Uit deze beschouwingen kwam sterk de meeniiig naar voren, dat er verband bestaat tusschen de le vende bouwkunst en het restaureeren. Prof. ir. H. T. Zwiers trok uit het besprokene de conclusie, dat het restaureeren daarom een vraagstuk is, omdat het beschouwd wordt als iets bijzonders. Restaureeren moet echter eigenlijk iets heel ge woons zijn, restaureeren moet zijn: bouwen. Besloten werd de naar voren gebrachte gedachten, bezien uit het algemeene oogpunt, zooals prof. Zwiers het aan gaf. nader te bestudeeren, in samenwerking met den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond. Aan de bespreking over het restaureeren was een huishoudelijke vergadering voorafgegaan, waarin de voorzitter van den B. N. A. den kortelings overleden architect ir. J. B. van Loghem herdacht en het jaarverslag en de rekening en verantwoording over 1939 werden goedgekeurd. Tot lid van den raad van orde werd benoemd Ir. A. v. d. Steur te Rotter dam. IN AANRAKING MET HOOGSPANNINGS- LEIDING. Leerling-machinist gedood. Bij het opstapelen van steenkolen op een tender van een losse locomotief is de 33-jarige leerling-machinist W. Titulaer uit Heerlen op het stationsemplacement te Eindhoven in aanra king gekomen met de hoogspanningsleiding voor de electrische treinen. De man was op slag dood. EEN VERBODEN RADIOREDE. Mr. A. v. d. Deure. lid van Ged. Staten van Gelderland en voorzitter van de Ned. Chr. Radio vereeniging zou gisteravond in het programma van de N.C.R.V. een rede houden over „Spionnen en spionnage". De radio-omroep-contröle-com- missie heeft echter haar toestemming geweigerd voor het uitspreken daarvan, daar het onder werp staatsgevaarlijk werd geacht. Een landman. OXFORDSHIRE, Maart. HET was afgesproken dat ik Mr. Smith om vier uur Zondagmiddag op het pad be neden dc nieuwe kippenboerderij zou ontmoeten om een kippenhok te bekijken, dat zijn neef die nu in het leger' in Britsch Indië is zelf in elkaar heeft gezet en dat zóóveel op andere kippenhokken voor heeft dat Mr. Smith mij geen beter kan aanbevelen. Hij beeft altijd gevonden dat ik wat kippen hoor te houden en ten langen leste sta ik op het punt voor zijn argumenten te bezwijken. Om vier uur stond hij natuurlijk al bij het hek in zijn Zondags best en sloeg een hen gade, die naarstig in den pas sinds kort weer losseren grond krabde. Dat gaf hem als het ware een toevallige houding. Mr. Smith houdt van toevallige houdingen. Hij geeft zijn beste advies, zijn vriendelijkste giften, alsof het maar zoo toeval lig bij hem opkomt en niet veel te beteekenen heeft. Het is een verlegen bescheidenheid, die alleraan trekkelijkst staat bij zijn forsche figuur. Als hij zijn riem eens aantrekt en het donkere hoofd met de scherpe oogen omhoogstrekt vóór hij een vraag be antwoordt, is dat minder een vertoon van stoer heid, dan om zichzelf moed in te spreken. Mr. Smith krijgt vragen te beantwoorden, omdat hij een ver bijsterende kennis heeft, die niet in boeken valt te lezen en hij weet het allemaal alsof hij het nooit heeft behoeven leeren. Hij kan je precies vertellen hoe een rij wilde meidoornstruiken in een heg te herschepepn, wanneer frambozen het beste worden gesnoeid, hoe een roestige geweerloop weer drage lijk te krijgen, hoe anjelieren te kweeken, waar de beste kuikens te koop zijn en hoe konijnenstrikken te zetten. Hij kan het allemaal doen ook en met het grootste gemak. En als je plannen hebt, als je er bij voorbeeld over denkt om op één van de velden schapen te gaan houden en Mr. Smith haalt z'n riem aan, strekt zich en zegt dan dat hij 't afraadt dan behoef je verder niets te vragen, dan is het maar het beste ervan af te zien. Hij is een „market-gardener", een groentekwee- ker, die een zuidelijke helling bebouwt dicht bij het dorp waar hij woont en dat de naam „Weinigwaard" draagt. Niet ten onrechte, want het is een vergeten, vervallen gehucht van niet meer dan twintig huisjes. Een paar oude landarbeiders uit een vroegere lan delijker eeuw houden er achter het huis nog een paar varkens. Maar de jongere generatie vertrekt iederen morgen per bus naar de naastbijzijnde stad, waar ze als winkelbedienden of als arbeiders in een groot auto-bedrijf den kost verdienen. Fred Smith, een forsche vijftiger, is een uitzondering, ook al draagt het grootste deel der inwoners den naam Smith en zijn zij in dit geval nog familie ook. Hij valt tusschen de beide generaties in en heeft niets van het uitgeputte gebogene van de oudere, noch van het leege, jachtige van de jongere. Hij plant er rustig z'n kool en z'n sla en maakt er zich niet te druk over. Want op Zondagen heeft hij altijd tijd om bij ons op het veld wat konijnen te schieten, bij wijze van tijdverdrijf. Soms gaat hij er met zijn vriend den bloemist met de fretten op uit, een on sympathiek bedrijf, maar nuttig waar konijnen een last zijn. Op een middag sloegen wij hem daar eens gade, terwijl hij met z'n vriend de holen uitgroef. Er was nog een derde man, een vreemdeling in de streek, die erg lastig scheen en geneigd de buit voor zich in beslag te nemen, waartegen de twee mannen zich vreemd genoeg niet verzetten. Later bleek dat Smith niets had willen zeggen en daarbij stil zwijgend door den bloemist werd begrepen om dat de vreemdeling wel eens ruwe taal had kunnen gaan uitslaan. Dat wilde hij voorkomen, met het oog op de dames. Mr. Smith is een gentleman; van een soort dat niet alleen in „Weinigwaard" schaarsch is. Hij heeft het recht konijnen te schieten en zal zich aan geen patrijs of fazant wagen. Als hij een fanzantennest ontdekt en het goud- en bruine dier steeds weer binnen bereik ziet, tot het hem te machtig wordt, zal hij elke gelegenheid te baat nemen ons over te halen den vogel zelf teschieten. Den éénen keer zal hij aanduiden, waar 't nest is, een volgend maal zal hij, als hij het hek al uit is, nog weer terug komen en tusschen zijn tanden zeggen dat wij er eens een schot op moeten wagen, eens een handje graan uit moeten strooienAls wij het dan aan hem over laten, komt hij tien tegen één na een paar degen aanzetten met den vogel (die veel te mooi is om te schieten) en zelden lukt het hem te overtuigen dat hij er zijn vrouw maar eens mee moet verrassen. In den zomer vindt hij vaak tijd om mij een bos van zijn fraaiste anjelieren te brengen, die hij „voor de aardigheid" in z'n voortuintje kweekt. De bont ste, fleurigste, geurigste anjelieren, die je ooit hebt gezien! Dat kondigt hij dan enkele dagen van te voren bij m'n echtgenoot aan, zoo in den trant van: het zou wel eens kunnen zijn dat hij een dezer dagen mevrouw een paar blommen komt brengen. Dan verschijnt hij op een morgen, steekt ze door de deur, geeft heel neutraaltjes toe dat ze mooi zijn alsof hij er niets mee heeft te maken. Soms zijn het anjelierenplanten, of een pol margrieten, groote dubbele, zijn eigen specialiteit. Soms is het een mand met knollen, wortelen en uien. Altijd komt het op dezelfde manier: van te voren aangekondigd, heel terloops en altijd of je aan het verkeerde adres bent als je meent hem er voor te moeten bedanken. Hij is een tuinder op Engelsche wijze, dat wil zeg gen: hij plant zijn knollen zoo maar op een heuvel midden in een wereld van konijnen en houtduiven en verliest liever ieder jaar een deel van zijn gewas sen, dan zich de moeite en de kosten van een kip pengaas-omheining te getroosten. Hij doet het maar zoo'n beetje lukraak en het schijnt op zijn manier wel in orde te komen. Want het leven is hem naar den zin en hij is ervan overtuigd dat de kippen die bij hem vrij-uit rondloopen, in de heg wroeten en kakelend den heuvel komen afzetten, er beter en fleuriger uitzien dan de netjes afgegrensde die ren op de nieuwe kippenboerderij. Zooals zijn var kens er ook een stuk tieriger uitzien dan de beesten in de moderne varkenstal, die bij de kippen-onder- neming hoort. Hij heeft niet heelemaal ongelijk, maar zijn vooroordeel tegen alles wat intensief en geordend is spreekt een woordje mee. In dit geval komt er nog een factor bij, want de kippenboer is eigenlijk geen kippenboer, maar een bouwer. Hij heeft den grond als bouwland gekocht en nu er vanwege den oorlog niet te bouwen valt, meent hij er voordeeliger aan te doen eieren en bacon te pro- duceeren in plaats van huizen. Smith zegt dat het onderscheid tusschen bouwmaterialen en dieren te groot is en dat je het ook bij het verkeerde eind hebt als je met dieren begint om er een slaatje uit te slaan. Daar kom je bedrogen mee uit. Zijn lan delijk hart kan het niet verkroppen dat iemand kip pen in een ren en varkens in een hok zet en er dan slechts tweemaal per dag in een auto naar toe rijdt om hen te voeren en eieren op te halen. Hij houdt ervan om den heven langen dag het oog over zijn koolplanten, zijn kippen en zijn anje lieren te laten gaan en zichzelf telkens weer tevre den te overtuigen dat alles, in orde is. Best in orde. VR. S. Alle IJselmeerhavens ijsvrij. Thans is bericht binnengekomen, dat van alle havens aan het IJselmeer de schepen Amsterdam kunnen bereiken, Zij zijn geheel ijsvrij. DE BEURZEN VRIJDAG EN ZATERDAG GESLOTEN. De minister van Financiën heeft bepaald, dat de beurzen voor den geld- en fondsenhandel op Goe den Vrijdag 22 Maart en op Zaterdag 23 Maart ge sloten zullen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5