JlaaUte, BuUUtm BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 21 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Engelsche en Duitsche patrouilles slaags. Vijf Duitschers gedood. Het Britsche Hoofdkwartier in Frankrijk heeft gisteravond het volgende communiqué uitgegeven: „Dinsdagavond heeft een Britsche patrouille een zeer succesrijke ontmoeting gehad met een vijan delijke patrouille en na een zeer hevig gevecht werden van den vijand vijf man gedood en een gevangen genomen. Onze troepen hebben geen verliezen geleden". Hiervan wordt ook melding gemaakt in het Fransche legerbericht van Woensdagavond, dat luidt: „Bedrijvigheid der verkenningsafdeelingen. Aan het door de Britsche troepen bezet gehouden front een treffen tusschen patrouilles, dat geheel in het voordeel onzer bondgenooten verliep". Nederlandsche ambulance naar Finland vertrokken. Prinses Juliana neemt van elk lid afzonderlijk afscheid. 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. Vanmiddag zijn de leden van de ambulance voor Finland met twee extra-vliegtuigen van Schiphol naar Stockholm vertrokken. Het waren zes en twin tig personen: zes doktoren, negentien verpleeg sters en een chauffeur-monteur. Om kwart over elf is dit gezelschap, dat zich over twee autobussen van de K.L.M. verdeeld had, van het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis aan de Princesse- gracht in Den Haag, naar Schiphol gereden. Voor het vertrek heeft prinses Juliana, de voorzitster van het Roode Kruis van ieder afzonderlijk af scheid genomen, nadat alle leden van de ambulance aan Hare Koninklijke Hoogheid waren voorgesteld. Reeds om tien uur was de Prinses bij het gebouw aangekomen. In de voorkamer werden de leden groepsgewijze binnengeleid en hier heeft de Prin ses allen een hartelijk woord op deze verre reis naar het hooge noorden meegegeven. Verder waren bij het afscheid o.a. aanwezig de eerste onder-voorzitter van het Roode Kruis, mr. W. J. baron van Lynden en de secretaris-generaal mr. dr. F. Donker Curtlus, generaal Van de Roemér, de voorzitter van de ambulance-commissie en vele anderen. Even na elven kwamen de zusters naar buiten. De fotografen deden hun werk en toen namen de zusters in de eerste bus plaats. Spoedig daarop ver schenen de doktoren, die in de tweede bus gingen. Precies kwart over elf reed de eerste bus weg en prinses Juliana wuifde de verpleegsters har telijk toe. Daarna vertrokken de doktoren, die de Prinses met een buiging vaarwel zegde. De belang stellenden op straat lieten zich evenmin onbetuigd en zwaaiden van harte naar. de leden van de ambu lance. Na het vertrek zijn verschillende heeren van het hoofdbestuur, van de ambulance-commissie en anderen, die de uitzending van deze ambulance hebben voorbereid, naar Schiphol gereden om nog eens afscheid te nemen. Vluchtelingen over de grens gesmokkeld. Een garagehouder en een koopman uit Blerick en een chauffeur uit Tegelen zijn gearresteerd om dat zij vluchtelingen over de grens zouden hebben gesmokkeld. Zij zouden hierbij tevens verschillen de vluchtelingen geld hebben afgeperst door op het laatste oogenblik te dreigen de menschen niet over de grens te zullen brengen of bij de politie te zullen aangeven. Nieuwe postzegels. Waarden tot 40 cent verschijnen 1 April. 's GRAVENHAGE, 20 Maart 1940. Zooals reeds is medegedeeld, kan de verschijning van een nieuwe serie postzegels met beeltenis van H.M. de Koningin binnenkort worden tegemoet gezien. Met ingang van 1 April a.s. zullen de nieuwe zegels in de waarden van 5 tot en met 40 cent verschijnen, terwijl tegelijk ook de zegelafdrukken met beeltenis van H.M. de Koningin op briefkaarten van V/2 cent en andere waardeformulieren zal wor den vernieuwd. De nieuwe zegels zijn in roto- gravuredruk en in samenwerking, wat de letter- teekening betreft, met J. van Krimpen, vervaar digd naar een ontwerp van den kunstenaar W. A. van Konijnenburg te Den Haag, wiens oogmerk het was, naast gelijkenis, de koninklijke waardigheid tot uitdrukking te brengen. Een gunstige verhouding van licht en donker in het beeld komt aan de kleuren op gelukkige wijze ten goede. Zij zijn voor de onderscheidene waarden als volgt: 5 cent donkergroen. iy2 cent rood. 10 cent violet. 12y2 cent donkerblauw. 15 cent lichtblauw. 20 cent paars. 22y^ cent olijfgroen. 25 cent wijnrood. 30 cent sepia. 40 cent lichtgroen. De afmeting van het beeldvlak is 18 x 22 m.M. met den witten rand tusschen de kartelopeningen 21 x 25 m.M. Bij de verschijning der nieuwe- zal de verkoop der oude zegels in de overeenkomstige waarden worden gestaakt. Zooals uit bovenstaande opgave blijkt, zullen de zegels van 6 en 27y2 cent komen te vervallen. De nieuwe zegels in waarden boven 40 cent zul len, naar verwacht wordt, eerst over eenige maan den voor verkoop aan het publiek gereed zijn. HAARLEM 21 Maart 1940. Bevallen: 19 Maart, A. G. SteffensLeis, d.; F. M. W. StuurmanKroonsberg, d.; M. Jansenvan Kruiselbergen, z.: 20 Maart, G. F. Neugebauer— Veldhoen, z.: G. KoekHendriks, z.; 21 Maart, J. A. VreeHagen, d. Overleden: 18 Maart, P. C. van der PolAns- paeli, 66 j.. Kamperlaan; 19 Maart, W. van Steenis, 55 j., Gasthuisvest; R. PletLooman, 81 j., Schoter singel; H. van de Pol, 75 j., Rijksstraatweg; A. P. A. Filters, 65 j., Korte Heerenstraat. Ondertrouwd: 20 Maart, A. J. M. van Hooff en T. Irl. Persoon; J. van Buuringen en C. M. van der Meulen; 21 Maart, H. J. S. Bijl en E. A. Haije. Gehuwd: 21 Maart, G. H. Steffens en S. G. T. Crombeen; H. H. Boelsma en J. P. Megens; T. S. Zeeman en H. S. Potjer; P. van Duijn en L. Pias- berg; G. W. Hijlkema en R. Rombach; M. J. van Buren en W. van Oldenborgh, Duitscli oordeel over de Fransche kabinetswijziging. BERLIJN, 21 Maart. De Deutsche Diplomatisch- Politische Korrespondenz schrijft: „Bepaalde symptomen wijzen erop, dat men in Frankrijk en Engeland met de 'balans van de eerste zes maan den van den oorlog niet tevreden is. Paul Reynaud staat er sedert jaren voor bekend dat hij al het mogelijke gedaan heeft om elk streven naar een vruchtbaré-Duitsch-Fransche samenwer king als goede buren te dwarsboomen. Diütschland kent zijn'tegenstanders en hun doel einden en ziet daarom in een kabinetswijziging niets anders dan een verwisseling van coulissen, die aan den principieelen vernietigingswil der plutocrati sche oorlogshetzers niets verandert. Nog geen demobilisatie op groote schaal in Roemenië. BOEKAREST, 21 Maart. Een woordvoerder van de regeering heeft verklaard dat Roemenië niet van plan is massaal te demobiliseeren ten einde de thans gemobiliseerden terug te sturen naar hun boerderijen. Naar men zich zal herinneren had kortgeleden de minister van landbouw aan gekondigd dat alle arbeiders in den landbouw on middellijk gedemobiliseerd zouden worden. De woordvoerder der regeering zeide voorts dat het niet waarschijnlijk is dat Roemenië meer dan 100.000 man zal demobiliseeren, hoewel „indien later wij waarborgen zouden krijgen tegen een eventueelen aanval, wij natuurlijk verheugd zflllen zijn de andere troepeneenheden te kunnen demo biliseeren". Verder werd nog verklaard dat ouderen en kinderen wel de zorg voor de boerderijen op zich kunnen nemen indien dat noodig is, zoolang de verdere ontwikkeling der internationale verhou dingen nog moet worden afgwacht. (United Press). Duitsch legerbericht over den aanval op het Britsche convooi. BERLIJN, 21 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Aan het Westelijk front, tusschen Moezel en Pfalzer Wald plaatselijke bedrijvigheid van artil lerie en verkenners. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren tegen den avond een door kruisers, torpedoboot- jagers en vliegtuigen krachtig beveiligd Britsch convooi ter hoogte van Scapa Flow met succes aangevallen, evenals een gewapend koopvaardij schip in het Kanaal. Het convooi werd uiteenge dreven. negen oorlogs- en koopvaardijschepen met een totale tonnage van rond 42.000 ton zijn tot zin ken gebracht. Nog twee koopvaardijschepen met een totale tonnage van rond 11.000 ton werden zwaar getroffen. Een der vijandelijke vliegtuigen werd tijdens een luchtgevecht neergeschoten. Een eigen toestel wordt vermist. Gistel-morgen werden enkele Britsche verken ningsvliegtuigen in de nabijheid van de Oost- en Noordfrïesche eilanden gezien en door de Duitsche luchtafweer verdreven. De verliezen der Britsche vliegers bij hun aan- valspogingen op het eiland Sylt in den nacht van. 19 op 20 Maart zijn volgens nadere gegevens ge stegen tot drei toestellen. Het vertrek van de „Mauretania". (Men zie ook elders in dit nummer.) Hetzelfde bureau bericht dat de „Mauretania" Woensdag gedurende den geheelen dag lading heeft ingenomen die bestond uit gezouten vleesch voor mi litairen, gebruikte munitie-onderdeelen etc.Timmer- lieden verwijderden zoo haastig mogelijk alles wat aan een luxe schip deed denken. Molotof tijdens de Paaschdagen te Berlijn Verwachting in de Duitsche hoofdstad. De Berlijnsche correspondent van Stockholm Tidningen meldt dat men verwacht, dat Molo tof tijdens de Paaschdagen een bezoek aan Ber lijn zal brengen. Twaalf dooden tengevolge van voedselvergiftiging. SEMARANG, 21 Maart (Aneta/ANP) In een tweetal onderdistricten in het regentschap Wono- giri zijn tengevolge van tempé-vergiftiging twaalf personen overleden, terwijl er nog zeven ziek zijn Tempé is een Javaansch voedingsmiddel, be staande uit koeken van gekookte boontjes, die op zettelijke met een schimmel worden bedekt, ten einde ze gemakkelijker verteerbaar te maken. Mr. OUD BENOEMD TOT LID DER TWEEDE KAMER. 's-Gravenhage, 21 Maart. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature in de Tweede Kamer ontstaan door het ontslag ne men als lid dier Kamer door den heer M. M. Cohen, benoemd verklaard mr. P. J. Oud Begrafenis Louis de Vries. Onder groote belangstelling is Woensdagmiddag op de Israelietische begraafplaats te Muiderberg 't stoffelijk overschot van den tooneelspeler Louis de Vries bijgezet. Toen allen zich om het graf hadden geschaard, en de gebruikelijke gebeden waren uitgesproken, herdacht de eerwaarde heer Akiba Frank Louis de Vries. Het was zijn eigen wensoh, dat zijn stof felijk overschot hierheen was gebracht, waaruit zijn liefde sprak zoowel voor zijn stad, als voor de Joodsche gemeenschap, waartoe hij behoorde. Namens den Nederlandschen Bond van Doof- stommenvereenigingen en de Nederlandsche Doof- stommenvereeniging „Guyot" herdacht de heer M. Reens, wat Louis de Vries, zelf zoon van doof stomme ouders, had gedaan om het leed der doof stommen te verzachten. Mr. Alb. B. Gomperts, voorzitter van den Raad van beheer van den Hollandschen Schouwburg, sprak zoowel namens de familie, als ook als vriend en schetste Louis de Vries als mensch en als kun stenaar. De heer N. H. Wolf, sprekende namens de Union Universelle du Theatre, herinnerde aan de Vries' triomphen in het buitenland, waar hij een der beste ambassadeurs voor de Nederlandsche cultuur was. Tenslotte spraken dr. M. J. Premsela en ir. Paul Planer als vrienden een kort persoonlijk woord. De oudste zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. Samenwerking der geallieerden op koloniaal gebied. LONDEN, 21 Maart (Reuter). Inzake het bezoek, dat de Britsche minister van Koloniën, Macdonald, het afgeloopen weekeinde aan Parijs gebracht heeft om zijn Franschen ambtsgenoot te ontmoeten, ten einde de samenwerking te voltooien tusschen de koloniale rijken van Groot-Brittannië en Frankrijk, verneemt Reu ter, dat in het ministerie van koloniën een ver bindingsofficier zal worden aangesteld. Conferenties worden overwogen tusschen de Britsche en Fransche gouverneurs ter bespre king van de gemeenschappelijke vraagstukken. Deze samenwerking, zoo verneemt Reuter, wil niet exclusief zijn. Er zijn andere koloniale mo gendheden. als Nederland en België, die zeer groot belang hebben bij deze kwesties. Gehoopt wordt, dat ook zij. te zijner tijd met de Britsche en Fransche regeeringen zullen samenwerken. (Bij informatie te bevoegder plaatse in Den Haag wordt ons medegedeeld, dat aldaar van deze plannen niets bekend is. Red. A.N.P). Gewijzigde hypotheekregeling binnenkort te wachten. 's-GRAVENHAGE, 4 Maart Naar wij van be voegde zijde vernemen zullen in de bestaande rege ling, betreffende het beschikbaar stellen van voor schotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw door particulieren van arbeiderswoningen, verschillende wijzigingen worden aangebracht. Het bedrag van de aldus te verleenen voorschot ten zal worden verhoogd en wel tot 1000 per wo ning bij den bouw op erfpachtsgronden en tot 1250 per woning bij den bouw op eigen grond. Voorts zal het thans geldende percentage, dat de gemeenten in een eventueel verlies hebben bij te dragen, belangrijk worden verminderd. MATERIAALVOORZIENING VOOR DE LUCHTBESCHERMING. 's GRAVENHAGE, 21 Maart. Naar wij ver nemen heeft de minister van binnenlandsche zaken tot hoofd van de bevolking tegen luchtaanvallen benoemd den heer G. M. Claus, oud-kapitein der genie en tot voor kort algemeen secrétaris van de Alg. Ned. Verkeers-Federatie te 's Gravenhage. A. WINTER CO. In ons nummer van 15 dezer herinnerden wij, in de rubriek „Een halve eeuw geleden", aan de opening van de zaak Winter Co in de Koning straat te Haarlem. Wij schreven daarbij dat deze winkel reeds lang verdwenen is. Dit blijkt even wel slechts gedeeltelijk juist te zijn. De winkel te Haarlem is opgeheven, maar te Amsterdam bestaat de zaak nog en wel Weteringschans 165. GEREFORMEERDE EVANGELISATIE. Hedenavond (Donderdag) wordt een Paasich- samenkomst gehouden in de Zuid-Qosterkerk a. d. Richard Holkade. Het programma vermeldt: zang. sprekers, muzjek. Medewerking wordt verleend door het Evangeli satiekoor „Zuid en Oost" Instituut zal Nederlandsche economische belangen in Indië behartigen. - Woensdag heeft in het kabinet van den minister van Economische Zaken de oprichting plaats-ge had der stichting: „Instituut voor Nederlandsche Economische belangen in Nedërla'ndsch-Indië". De oprichting geschiedde door den minister van Eco nomische Zaken, den minister van Koloniën en den voorzitter van den Nijverheidsraad, ir. W. H. van Leeuwen. Als doel van het instituut vermeldt de stichtings- acte: a. het bevorderen van den afzet van Nederland sche goederen in Nederlands.ch-Indië. b. het verzamelen van gegevens betreffende de industrieele ontwikkeling van Nederlandsch-Indïë en het met behulp daarvan bevorderen van de aan wending van Nederlandsch kapitaal bij die ont wikkeling. Op de rijksbegrooting voor 1940 is ten behoeve van het instituut een bedrag van f 75.000.uit getrokken. Tot voorzitter van het bestuur van het instituut is door den minister van Economische Zaken in overleg met zijn ambtgenoot van Koloniën be noemd de heer mr. D. A. Delprat, directeur der N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Tot le den van het bestuur zijn door den minister verder benoemd de heeren W. N. J. Baekers, mr. G. H. C. Hart, H, P. Gelderman, ir. F. H. E. Guljé, dr. E. Heldring, mr. W. G. F. Jongejan, prof. H. A. Kaag, dr. T. P. van der Kooy, ir. W. H. van Leeuwen, prof. mr. A. N. Molenaar, ir. P. F. S. Otten, ir. C. T. Stork, J. de Waard, E. J. Weenink en S. Wouda. De heer J. de Waard zal in het bestuur optreden als gedelegeerde van den minister van Economi sche Zaken, de heer mr. G. H. C. Hart als gedele geerde van den minister van Koloniën. Tot lid van den raad van advies der stichting zijn door den minister van Economische Zaken, mede in overleg met zijn ambtgenoot van Kolo niën, benoemd in de eerste plaats alle gewone le den van den Nijverheidsraad en vervolgens een aantal figuren uit de takken van het Nederland sche bedrijfsleven de industrie, het bankwezen, den exporthandel en de scheepvaart die be trokken zijn bij Nederlandsch-Indië. De installatie der stichting heeft Woensdagmid dag te 's-Gravenhage plaats gehad in de De Lai- resse-zaal door den minister van Economische Za ken, terwijl de minister van Koloniën mede aan wezig was. Voorts waren het bestuur en de raad van advies nagenoeg voltallig bij de installatie aanwezig. De minister zeide o.m.: De wenschelijkheid om tot een constructie als deze te komen is door het bedrijfsleven sinds ja ren gevoeld. De minister herinnerde in dit verband met waardeering aan vroegere voorstellen van den Nijverheidsraad en aan het initiatief van het Verbond van Nederlandsche werkgevers door het vestigen eener eigen vertegenwoordiging in Indië. Het plan en de vorm, waarin het thans gegoten is, berust op voorstellen, gedaan door de commissie voor economische samenwerking die in 1938 te Batavia haar besprekingen voerde. Spr. eindigde met té zeggen, dat zijn ambtgenoot van Koloniën en hij zelf de taak van het instituut zien als een nationale zaak, een onmisbare steen in het gebouw der rijkseenheid. Het' is de bedoe ling den arbeid van het instituut zooveel mogelijk een particulieren inslag te geven en te doen dra gen door de kennis en het initiatief van het be drijfsleven zelf. Van de durende belangstelling en medewerking van de regeering kan het instituut verzekerd zijn. Na de openingsrede van den minister van Econo mische Zaken heeft ook de minister van Koloniën het woord gevoerd. Minister Wel ter verklaarde en kele oogenblikken de aandacht der aanwezigen te willen vragen teneinde duidelijk te doen uitkomen, dat hij volkomen en onvoorwaardelijk de inzichten van zijn ambtgenoot omtrent het belang en de be- teekenis van het instituut, dat heden wordt op gericht, deelt. De eenheid des rijks aldus de minister moet meer zijn dan een staatsrechtelijke figuur alleen; het woord der Grondwet moet leven en werkelijk heid zijn en blijven, wil het niet ineenschrompelen tot een fictie. - De Haarlemsclie moordzaak. (Vervolg van pag. 2). Getuige v. Z., inspecteur der Levensverzekering Mij., waarbij de verslagene in dienst was, legt een gunstige verklaring over den arbeid van dezen af. Over verd. V. was getuige minder tevreden. Hij* was minder ijverig en op financieel gebied zijn er wel eens moeilijkheden gerezen. In den morgen van 12 Mei heeft get. V, op zijn wekelijksche inspectie be zocht. Hij heeft zijn administratie nagezien en van hem vernomen, dat er bij de la Ch. brand was ge weest. Hij was toen volkomen kalm. Later op den dag, bij een volgend onderhoud bleek hij zeer nerveus. Op een vraag van den President verklaart get., dat verd. in geldzaken bij de Maatschappij achter was. Op 5 Mei he«i'l get. hem in verband daarmede gezegd, dat zijn saldo wat naar omlaag moest. Pres.: Waren V. en de la Ch. als concurrenten te beschouwen? Get. Neen, zij hadden elk hun afgebakend ter rein en werkzaamheden en er behoefde dus geen oneenigheid te rijzen. Get. verklaart op een vraag van den verdediger, dat verd. als financieel slordig bekend stond. Of schoon zijn achterstand niet onrustbarend was, was het voor de Maatschappij toch zaak. goed op te iet- ten. Get. gaf toe, dat wel eens gebleken was, dat verd. voor verzekerden de premie betaald had, iets wat hem overigens verboden was. De la Chambre heeft zich jegens get. uitgelaten, dat er uit het. arbeidsterrein van V. „wel wat meer te halen was". Verd. toonde zich hierover zeer ge belgd, „Hoe was uw persoonlijke indruk van verd.?" vraagt Mr. Pauwels. „Een goedhartig persoon, die wel wat graag aan den weg timmerde en overigens met een opvliegen den aard" antwoordt getuige. Nog blijkt, dat get. verd. heeft medegedeeld, dat een controle op handen was. Ten slotte vraagt verd. aan den getuige of deze zich herinnert, waaraan hij bezig was, toen get. hem daags voor den brand bezocht. Get. meent, dat dit administratief werk was. Verd.: „Neen, ik was bezig, adressen voor De la Ch. over te schrijven. Dacht u dat ik dat had kun nen doen als ik geweten had dat hij dood was?" De Officier van Justitie: „U wist toen toch, dat hij dood was?" Verd. ontkent dit met nadruk. Pres.: In ieder geval wist u wel, dat hij er erg aan toe zou zijn. De rijwielhandelaar J. B. is daags na den brand door verd., die een klant van hem was, bezocht. Hij was toen in het oog loopend zenuwachtig. Getuige heeft de torpedonaaf gerepareerd en er een paar nieuwe pedalen opgezet. De Pres. vraagt, of verd. geklaagd heeft over een verbogen crank, hetgeen get. ontkent. Een volgende vraag is, of men, om een kromme crank recht te slaan een hamer gebruikt. Get. ont kent dit. Daarvo'or gebruikt men een buigijzer. Getuige-deskilndige J. V. Tas, inspecteur van po litie te Rotterdam, heeft een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder het slachtoffer den dood heeft gevonden alsmede naar de bewe ring van verd. als zou hij herhaaldelijk met een hamer op den rechtercrank van de fiets hebben ge slagen om deze recht te krijgen. 1-Iet eerste deel van dit onderzoek wees uit dat de kleeren van De la Ch. hoogst vermoedelijk met pe troleum zijn doordrenkt, waarna het lichaam in de nabijheid van den brandhaard is gelegd. Wat de crank betreft, deze functioneert goed, had geen her stel noodig en vertoont ook geen sporen van hamer slagen. De verdediger vraagt, of bij de worsteling mis schien een der petroleumvergassers op den versla- gene is terecht gekomen, waardooT zijn kleeren mei petroleum doordrenkt werden. Get, acht dit niet mogelijk. De getuige "had ook proeven genomen met de ■rrffnic van-de fiets van den verdachte. Deze crank was volkomen góed. Sporen van hamerslagen wa ren niet te zien. De hamer was ook niet noodig voor de spie want die zat zeer stevig. De verdachte geeft nu ook toe, dat hij niet zoo vele malen met den hamer op de crank geslagen heeft als hij aanvankelijk had gezegd. De verdediger is er volgens u iets met den ha- mër aan de fiets gedaan? Get. deskundige: Aan de rechtercrank niet, aan de linker wel. Door den verdachte wordt te berde gebracht dat het metaal niet zoo goed was als de deskundige het voorstelt. Met één trap kon het re.eds verbo gen worden. Dat deed verdachte vaak als de fiets aanliep. Dr. J. P. L. Hulst uit Leiden had de sectie ver richt. Pres.: Wanneer is naar uw meening de dood in getreden. Get.-desk.: De mogelijkheid bestaat dat de man nog even geleefd heeft in den vuurhaard. Waar schijnlijk is dit niet. De verwondingen aan den schedel hebben echter den dood veroorzaakt, Verdediger Acht de deskundige het mogelijk, dat het slachtoffer zich nog heeft opgericht na de slagen met de hamer, Deskundige: Dat acht. ik niet mogelijk. Verdediger: Het slachtoffer kan echter wel over het aanrecht zijn gevallen? Desk.: Dat kan. Pres.: Kunt u zeggen, dat er petroleum op het lichaam moet zijn geweest naar aanleiding van den ernst van den brandhaard? Deskundige: Dat kan ik daar niet uit afleiden. (Hierna wordt gepauzeerd.) AANBESTEDING. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben heden te Haarlem aanbesteed het aanbren gen van een deklaag van teersteenslag of ander gelijkwaardig materiaal op de fundeering van een gedeelte van den provincialen weg Haarlem- Schiphol-Diemen Het laagst had ingeschreven N.V. Gebr. Hogenbirk. Wegenbouw en Stoom- walsenbedrijf te Laren (N.H.) voor f 54.591. DREIGEND CONFLICT AAN DE KOUSEN- FABRIEK N.V. HIN. Rijksbemiddelaar vraagt inlichtingen. De Rijksbemiddelaar mr. S, de Vries Czn. heeft inlichtingen gevraagd aan partijen, betrokken bij een dreigend conflict aan de Kousenfabriek N.V. I-I in te Haa rlem. SYNAGOGEDIENSTEN Nederl. Israel. Gemeente. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 6 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Predikatie voor het Musaphgebed. Middagdienst te 1 uur. POERIEM Avonddienst te 7.45 uur. Zondag: Ochtenddienst te 7.15 uur- Middagdienst te 1 uur in het Gemeentegebouw Avonddienst te 7.45 uur eveneens in het Ge meentegebouw. WERKDAGEN: Ochtenddienst te 7 uur. evonddienst te 7.45 uur. TALMOED TORAH: Sabbath niet. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag niet. De diensten op Sabbath alsmede de Avonddienst en de Ochtenddienst op Poeriem vinden plaats ter Synagoge, L. Begijnestraat 11. De overige diensten worden verricht in het Ge- meentegebouw> L, .Wijngaardstraat 11. BLOEMENDAAL ZWEMFEEST VAN DE HARTENLUSTSCHOOL) Woensdagmiddag is het zwemfeest van de „HarJ teniustschool" te Bloemendaal gehouden in Stoop's Bad, hiervoor welwillend door de directie ter be- schikking gesteld. En er is hevig gestreden en er zijn goede tijdeij gemaakt. De burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex deed van zijn belangstelling blijken en de WethoudeiJ van Onderwijs, de heer Adr. Cassee en de chelj afd. Onderwijs de heer S. Huynink woonden hef geheele feest bij. De uitslagen waren: 25 Meter schoolslag meisjes: Greta Klay 22 sec 25 Meter schoolslag jongens. N. Blom 18.6 sec. 25 M. rugcrawl meisjes Adri Jansen 17.8 sec 25 M. rugcrawl jongens Ibe Jager 17.8 sec. 25 M. rugzwemmen met bal, meisjes Tini Vlaan deren 30.8 sec. 25 M. baldrijven jongens N. Blom 18.6 sec. 25 M. vrije slag meisjes Frieda Heynis 16 sec. 25 M. vrije slag jongens G. Schild 15 sec. Bordjesduiken voor meisjes: Rietje Poel 5 scho teltjes. Klasse estafette meisjes. Klasse I 1 min. 12.4 sec Elly v. Duin, Loes Zon, Gerda Dij, Muis Jonsen Klasse estafette jongens: KI. II 1 min. 4.7 sec G. Schild, K. v. d. Veen, Joh. Brussen,, J. d( Groot. De heer Cassee reikte de twee wisselbekers uil aan de winnende klassen van de estafette, welke bekers door het gemeentebestuur waren aange boden. De directeur van Stoop's Bad reikte de medailles uit aan de meisjes van de estafetteploeg aangeboden door de directie en dr. Popma de overige medail les en Paaschgeschenken. LEDENVERGADERING TUINBOUW De afdeeling Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde houdt een ledenvergadering op Dinsdag 26 Maart in „Rusthoek". De heer J. T. F. Voorwalt geeft een filmvoor stelling. HEEMS1EDE Herscholing van werkloozen. Met ingang van Dinsdag, 2'April, zal van I gemeentewege een cursus worden ingesteld voor herscholing van werklooze bouwvakar beiders tot betonvakarbeiders. Deze cursus is j voorbereid door een commissie uit het Alge meen Comité voor de belangen der werkloo- j zen, bestaande uit de heeren C. A. M. Jonck- I bloedt, voorzitter, S. Rijkes, vice-voorzitter; W. Bulten, H. Disselkoen, N. J. Nijman, W. A. I de Tello, leden en A. van Wingerde, secreta- ris. Deze commissie is haar arbeid begonnen als uit- loeisel van een raadsvoorstel-De Tello tot her scholing van bloemistarbeiders. Gedacht werd daar bij aan de vestiging van een druivencultuur, voor welker producten een afzetgebied gezocht zouj kunnen worden onder de talrijke bezoekers van heti Wandelbosch Groenendaal, of aan champignon-; 'weekerijen, waarvoor een afzetgebied in Kenne- merland aanwezig werd geacht. Hierover heeft dei commissie o.a. overleg gepleegd met de directie! van het Economisch-Technolocf'«',h instituut voor ^oord-Holland. zBij dit overleg rezen bezwaren tegen de uitvoe-1 ring van het voorstel-De Tello, wat den aard van, de nieuw te scheppen werkgelegenheid betrof. Ruimere perspectieven meende men te zien in de sterk toenemende aanwending van gewapend be ton als bouwmatriaal, een omstandigheid, waarop, kolonel Scharroo in een lezing voor de Nederland-1 sche Betonvereeniging juist het licht had doen val len. De commissie zocht daarop contact met het be stuur dezer vereeniigng en het overleg met dit bestuur deed het plan rijpen, bloemistarbeiders en andere werkloozen tot betonarbeider te herscholen. Daartegen rezen evenwel bedenkingen van den Be- drijfsraad voor de bouwnijverheid en van de zijde der bouwarbeiders-vakbonden. Al deze instanies waren van oordeel, dat bij de bestaande werkloos heid in de bouwnijverheid het kunstmatig kweeken van nieuwe bouwvakarbeiders verwerpelijk moest, worden geacht, terwijl het bovendien betwijfeld werd of bloemistarbeiders wel tot betonvakarbei-' ders te herscholen zouden zijn. Ofschoon de commissie voor deze bezwaren ont vankelijk bleek, meende zij toch aan een herscho ling tot -betonbewerker in eenigerlei vorm te moe ten blijven vasthouden, omdat binnen afzienbaren tijd door de gemeente zal worden overgegaan tot de stichting van een zuiveringsinstallatie voor rioolstoffen. Hierbij zal zeer veel betonarbeid te pas komen en zonder speciale scholingsmaatrege len zouden in Heemstede niet voldoende werk krachten voor dezen arbeid beschikbaar wezen, niettegenstaande er veel werkloozen zijn. De commissie besloot daarom, wel tot de instel ling van een herscholingscürsus tot betonvakar-| beiders over te gaan, maar tot dezen cursus alleen j bouwvakarbeiders toe te laten. Van de vee-rtigj werkloozen, die zich voor het volgen van den cur sus hebben aangemeld, konden dientengevolge! slechts dertig worden toegelaten. De cursus zal op 2 April beginnen; de lessen zul len iederen werkdag van negen tot twaalf en van twee uur tot half vijf worden gegeven. Het theo retische gedeelte omvat het maken en lezen van eenvoudige constructie-teekeningen en het maken van vlecht- buig en knipstaten, terwijl den cur sisten voorts eenige kennis van de statische eigen schappen van het materiaal en van de constructies zal worden bijgebracht. Op dit theoretische deell sluit de practische toepassing aan, vvaarbij bekis-j tingen zullen worden gemaakt, betónspecie zal| worden gemengd en betonwapeningen zullen wor-| den vervaardigd en aangebracht. Op den cursus zal ai het benoodigde materiaal; worden vervaardigd voor het aanbrengen van een beton-beschoeiing langs den Crayenestersingel, ter-1 wiil ook een volledige betorbrug gebouwd zall worden op het terrein van de Reiniging aan den Cruquiusweg. Deze werken worden speciaal ten dienste van den cursus ter hand genomen en zou- den anders niet zijn uitgevoerd. De werkloozen, die den cursus volgen, zul len voorloopig hun gewone steunuitkeering ontvangen; na enkele weken zal op het bedrag van den steun bovendien een bijslag worden verstrekt, terwijl mede bepaald is, dat cursis ten, die krachtens de geldende rouleering aan de beurt zouden zijn voor plaatsing in de werkverschaffing, aan den cursus blijven deel- j nemen, maar toch het werkverschaffingsloon uitbetaald zullen krijgen. Tot leeraar aan den cursus is benoemd de Am- sterdamsche betontechnicus E. van Dijk, terwijl dej heeren Nijman en Rijkes met de dagelijksche lei ding en het toezicht op den cursus zijn belast. De theoretische lessen zuilen worden gegeven in het dienstgebouw aan den Cruquiusweg. De werkloozen, die den cursus tot het einde vol gen en zich voldoende vakbekwaamheid zullen hebben eigen gemaakt, zullen er van verzekerd kunnen zijn, dat zij bij den bouw van de zuive- 1 ringsinstallatie gedurende geruim en tijd arbeid zullen vinden. Het gemeentebestuur zal nl. in de besteksvoorwaarden voor dit werk de verplichting j opnemen, dat de betrokken oud-cursisten door den aannemer in de eerste plaats zullen moeten w'or- den aangenomen. PERSONALIA. Te Delft slaagde voor het examen civiel-ingenieur I de heer J. C. Fockens te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10