VRIJE DAGEN. Hoewe van oud nieuwmaken KLEUR EN FLEUR VOOR DENPAASCHDISCH. Menu van de week Aardigheidjes voor Paschen. KINDERJURKJE. DONDERDAG 21 MAART 1940 HAAREEM'S DAGBE'AD 8 De Paaschvacantie staat voor de deur, en daar mee bedoel ik niet alleen de tien of twaalf dagen die de schoolkinderen krijgen behalve dan van de enkele scholen die deze vacantie naar het Pinkster feest hebben verplaatst maar ook de vrije dagen die aan ons volwassenen zijn beschoren aan het einde van deze week. Het is wat je noemt een vroege Paschen dit jaar, dus een Paasehfeest met niet meer dan de aller eerste lente-beloften; na den ijzigen winter komt dit des te meer uit, omdat alles nog maar heel schuchter te voorschijn komt, en omdat men niet eens diep behoeft te graven om op de „hal" te stui ten, die nog steeds in den grond zit, zooals de term luidt Op warme Paasohdagen behoeven wij dus niet al te vast te rekenen, misschien hebben wij het ge lukje, dat twee van de geijkte negen zonrersche da gen in Maart op den 24en en 25en vallen, maar dat zou dan toch ook een heele meevaller zijn! Intusschen willen de meesten van ons de Paasch- dsgen vieren als bijzondere dagen, en dat dan niet alleen, omdat het een kerkelijk feest betreft, maar ook omdat het als het eigenlijke begin van de lente, als de afsluiting van den winter wordt be schouwd. niet alleen in „ijzig" opzicht zijn wij daar toe dit jaar maar. al te zeer geneigd, omdat we ons verheugen dat de wintersche kou zooals wij die gehad hebben, definitief voor dit seizoen heeft af gedaan, maar ook omdat wij, hoe moeilijk en hoe somber de tijden ook zijn, alle reden hebben om dankbaar te zijn, dat ons land voor den ramspoed van den oorlog gespaard is gebleven. Dat mogen wij bij onszelf weieens goed bedenken, hoeveel reden tot dankbaarheid er nog onder ons moet zijn, alhoe wel in menig gezin de moeilijkheden sinds het af kondigen van de mobilisatie veel grooter zijn ge worden. Maar de vrijheid en de rust die in ons land nog oppermachtig zijn, zijn factoren die ons met vreugde dit Paasehfeest kunnen vervullen. Als ik aan de Paaschvacantie uit mijn kinder jaren terugdenk, herinner ik me dagen, dat we lie pen te „puffen" van de warmte en drensden om zomerkleeren, en andere dat de droge voorj aars- storm met zijn kilte en zijn stuivende zandwolken ons om de ooren floot en weer andere dat de regen eindeloos neerplensde op een aarde die zwaar geur de- van opbloeiend leven. Vacantieplannetj.es in ons wisselvallig klimaat zijn altijd een précaire onderneming, maar in de Paaschvacantie moet je meer dan ooit het ijzer smeden als het heet is, wat in dit verband zooveel wil zeggen als een plan uitvoeren, wanneer de mo gelijkheid ertoe bestaat, en geen uur langer wachten. Nooit is er mooier gelegenheid om kinderen van de natuur te laten genieten als in deze weken; daarom is het veel beter voor ze, om met hen naar buiten te gaan en hun belangstelling voor het heel jonge en prille lenteleven te wekken, dan ze mee te nemen naar de stadstraten waar niets van de be loften in de natuur is te vinden. Juist al dat jonge, dat heel kleine en teere van de eerste lente spreekt tot een kind, dat er eenig gevoel voor heeft, meer dan het groote, dat er naderhand uit voortkomt: sneeuwklokjes, croeussen, winter-aconietjes, blauwe druifjes, en al het kleine gedoe dat nog niet bloeit maar dat toch al dapper met zijn groene blaadjes tusschen het dorre blad van verleden jaar door komt kijken, wekt hun gevoel van verwant schap met hun eigen hulpeloosheid en daardoor heeft het hun groote belangstelling. Maar de ouderen moeten er wel eenige leiding aan geven. Feller dan ooit is dit jaar de schoonmaakwoede over ons, vrouwen, vaardig geworden. Dat is heel begrijpelijk, omdat het een symptoom van de lente is, en als zoodanig na den strengen winter met vreugde is begroet, maar bovendien omdat in de drie maanden van ijzige kóu die achter ons liggen het werk in huis noodgedwongen moest worden be knot, dus het is noodig, kort en goed. Maar nu één. verzoek, mede-schoonmakende- vrouwen, bedwing uw furieuse enthousiasme in de komende vacantie, laat niet den heelen dag bezems en emmers aaa het woord zijn, maar wees op zijn tijd te vinden voor een leuk vacantieplannetje. Iedereen die vacantie heeft, groot of klein, heeft weieens behoefte aan gezelschap om zijn vrijheid te helpen vieren, en wat is dan verlammender dan een weigering, omdat de schoonmaak ons opeischt! De schoonmaak mag dan nog zoo noodig zijn, onze huisgenooten mogen zelfs theoretisch volkomen overtuigd zijn van zijn groot nut, op z'n tijd moet hij eens met een lekker geniepig duwtje in een diepe kast worden gewerkt, de sleutel moet wor den omgedraaid, en we moeten ons met een zucht van verlichting eens van hem kunnen afkeeren. Om van 'n heerlijken vrijen dag te kunnen genieten. E. E. J.—P. Practische „voetjes" voor een guren voorjaarsdag. De winter is gelukkig voorbij, maar toch kan 't in Maart en April nog geducht koud zijn! Natuurlijk willen we nu liever niet meer met sokjes in onze schoenen loopen, maar toch is 't wel een groote overgang, dien onze voeten doormaken. In dezen barren winter zijn ze zóó vertroeteld! De „overgangsmaatregel" die onze teekening te zien geeft, kost niets en zal u zeker bevallen. Van de beenen van stevige fil d'ecosse of wollen kousen kunt u practische „voetjes" maken. Deze zitten lekker warm en gaan bovendien het slijten van de kousen tegen. In de schoenen is er niets van te zien. Neem den onderkant dubbel en stik de zijkan ten a en b aan elkaar. In den bovenrand wordt een stukje lastex of een smal elastiekje genaaid om het voetje goed om den voet te doen sluiten en te voorkomen, dat ze bij het loopen uit gaan en dub bel gaan zitten. De hiel kunt u eventueel nog ver- sterkeu met een dubbel stuitje kous. Een enkele tak bloesem brengt al lentsfeer in de huiskamer. Wij maken een Paaschversiering a Ia minute Een stralende Paasch-Zaterdag en de dagen ervoor geen tijd gehad om al die gezellige kleinig heden klaar te maken voor een vroolijke ont bijt- of koffietafel! Dat is toch wel heel erg, daar moet iets op gevonden worden, want wat zullen anders de kinderen teleurgesteld zijn, Of het nog lukken zal?! Stellig! Een Paasehtafel arrangeeren behoeft immers weinig tijd meer te kosten dan iedere andere behoorlijk gedekte disch? Vooral, als dan ook nog de kinderen mee mógen helpen, voor hen een feestelijk feit reeds op zich zelf! 't Is dan ook een groote eer zulle belangrijk werk opgedragen te krijgen als dat, wat Moeder nu gaat uitdeelen. Eerst gaat zij echter zoo eens overal neuzen, wat van haar gading kan zijn. Een restje hiervar.i een eindje daarvan, dat leuke frisch groene kleed van de tuintafel,.het oude bloemenmandje uit de schuur, de waterverfdoos van Jan, de kleine gele kuikentjes van verleden jaar, de elzen- en wilgenkatjes, die wij verleden week op een wandeling plukten, de mimosa, waarmede vader moeder verraste, wat houtwol uit die doos, die wij onlangs met servies werk gestuurd kregen, enz. enz. Het heele huis wordt ervoor afgeroomd en dan is er ineens het plan de campagne: ieder krijgt zijn taak, vele handen maken licht werk en de Paasehtafel is er vóór wij het weten. Het groene kleed, in zijn rust gestoord, vervangt nu het normale tafellaken; de borden en de kopjes of bekers worden op hun plaatsen gedekt, zoodat wij goed kunnen zien, waar en hoe wij het beste versieringen aan kunnen brengen. Want een tafel- garneering, hoe aardig of mooi ook, mag nooit hinderen; dat is de opzet niet. Het moet immers 'n vroolijke prettige ongedwongen sfeer zijn, die er heerscht, zonder ook maar de minste ergernis van ongemakkelijk zitten, eten of drinken? Vooral met kinderen is dit van groot belang. Is er links boven de bordjes een plaatsje vrij? Daar gaan wij dan iets aardigs voor bedenken, er is genoeg. Beeldig staat het bijv. ons in een leege eierschaal (waarvan alleen het kapje afgeslagen werd) een klein bouquet je te zetten van katjes en wat sneeuwklokjes. Het heele gevalletje blijft goed staan op een ringetje van carton, dat onge veer IV2 cM. hoog is. Natuurlijk moet dit carton geel, groen of wit gekleurd worden en doen wij als bij een echte vaas, ook water in de eier schaal. Van den oorspronkelijken inhoud maakt moeder een heerlijk eierschoteltje, dat als een waar pronkstuk middenop de tafel komt te staan. Eigen lijk hebben wij nu al een leuke Paasehtafel! Zelfs zonder de traditioneele gekleurde eieren. Hiervoor kan er echter weieens geen tijd of materieel ge weest zijn in ons spoed-geval van „op het laatste nippertje"! Is er wèl tijd voor en hebben wij ook nog voldoende eieren in huis plus wat speciale eierverf, overgehouden van het vorige jaar, of de waterverfdoos van onzen zoon wel, wat belet ons dan te zorgen voor een genoeglijk stelletje bont gekleurde of beschilderde eieren. In ieder gezin, hoe klein of varieerend ook, is er wel een teeken talent, wier of wiens aandeel reeds meteen vast staat in het arrangeeren van de Paasehtafel Onze foto laat echter duidelijk zien, dat wij zonder dit genie wel met iets aardigs voor den dag kunnen komen als het moet. Wat kleurige streepen en stippen, een hartje hier, een fleurig bloemetje daar of wij zijn er. Een prentenboek van zoon of dochter kan anders ook uitstekende diensten be wijzen en bovendien zullen de kinderen het leuk, vinden hun dierbare vriendjes en vriendinnetjes eruit terug te vinden op de eieren. Met behulp van doorschijnend papier trekken wij eerst de figuurtjes over, via een carbonpapiertje komen zij daarna op de eieren te staan, zoodat overhalen en kleuren nog maar een klein kunstje zijn. Een gezellige hengselmand vullen wij op met houtwol, groen gesnipperd papier of iets dergelijks en de pronk stukjes alias onze eieren komen hierop te liggen. Willen wij ze extra mooi laten glimmen, dan wrijven wij ze eerst nog op met stukje spekzwoerd. Op de hengselmand binden wij met een zwierigen strik van lint een bouquetje tulpen, narcissen, katjes, mimosa of wat wij voor andere voorjaars bloemen tot beschikking hebben en een tweede milieu voor onzen Paaschdisch is klaar. En dan zijn er nog zoovele andere kleinigheden ter opluistering, als wij het materiaal maar bezit ten! Om bij de „millieux" te blijven, een kleine ronde spiegel met daarop gekleurde eieren, keurig netjes in een cirkel gelegd, trouw bewaakt door een heele familie kleine gele kuikentjes, die arg wanend tusschen het imitatiegras rondom net klaterend vijvertje uitkijkt, vormt zoodoende ook een pronkstukje, dat weinig moeite en kosten vergt. Eveneens een rond grasveldje, waaruit een groote, van bruin car-ton geknipte haas oprijst; in de pooten houdt het goede dier een vroolijk wappe rend vaandel stevig vast waarmede het den aan zittenden zijn beste wenschen voor Paschen duide lijk maakt. Rondom weer de aanlokkelijke eieren en de lieve kuikentjes. Het gras bestaat uit gesnip perd groen crêpe- of vlieger papier of houtwol, waaruit in een krans, de tafel verder opluisterend, wilgen- of elzenkatjes en bloemen steken. Bij der gelijke tafelversieringen kan heel aardig weer een privé-nestje links bovenaan ieder bord gemaakt worden; daarin komen inplaats van de kippen eieren nu chocolade soortgenooten te rusten. Is onze tafel ons nóg niet uitbundig genoeg, dan kunnen wij met groene, gele of witte lintjes of zilverbrocaten bandjes nog „vakken" maken op de welbeproefde wijze. Op de kruispunten een kuikentje of een klein bouquetje als daar ruimte voor is en niemand zal te klagen hebben over ge brek aan vroolijkheid. Inplaats van linten kunnen wij ook reepjes crêpe-papier nemen, die wij aan beide zijden voor een paar centimeter breedte tot fijne franje inknippen. De extra ornamentjes op de kruispunten kunnen volkomen vervallen, wanneer wij de aldus versierde reepjes papier niet gewoon plat neerleggen, doch ze in een spiraal draaien en zoo met een punaise goed vastzetten tegen den tafelrand; het geheel zal zoo fleurig, genoeg zijn. Intusschen- zullen wil wel tot de conclusie ge komen zijn ,dat er voor 'éen vroolijken Paaschdisch altijd nog voldoende tijd te vinden is. NORA HANA. PAA5CHEIEREN 3 minuten, 4 of 5 minuten koken. Ieder heeft zijn wensch, doch éénparig verlangt men öp het eiBOEKELO'S TAFELZOUT! (Adv. ingez. Med.) ZORG GOED VOOR UW OOGEN! Voorkomen is beter dan genezen! Hebt u weieens last van uw oogen? Tranen ze gauw, zien ze vaak rood, prikken en steken ze, kunt u soms moeilijk in de verte zien? Dan kan het zijn, dat er werkelijk iets aan uw oogen mankeert. Wacht dus vooral niet langer met het raadplegen van een oogarts. Hij zal u vertellen of u een bril moet dragen. Is dit niet het geval en zijn uw oogen dus vol komen gezond, dan moet u door goede zorg trachten ze gezond te houden. Gymnastiek is uitstekend, ingeval de oogen vlug moe worden. Eerste oefening: naar beneden kijken en daar na naar boven: 20 keeren herhalen. Tweede oefening: naar rechts kijken en dan naar links: 20 keer. Derde oefening: naar boven, naar rechts, naar beneden, naar links: 10 keer in één richting. 10 keer in de tegenovergestelde. Ook masseeren is goed! Leg hiertoe de vingertoppen op de oogen en laat de handen zachtjes trillen, waardoor ook de oogen meetrillen. De oogen rusten er heerlijk van uit! Voorkom vermoeidheid van de oogen door ze van tijd tot tijd eens een poosje te sluiten. Vooral als u inspannend werk verricht als lezen, naaien of breien. Als u zit te lezen, kijk dan zoo nu en dan eens op en richt uw blik naar de verte, den overkant, de lucht of 't eind van de straat. Vooral stads- menschen verliezen gemakkelijk het vermogen om scherp in de verte te zien. Bescherm uw oogen, als u langen tijd in den wind moet loopen. Hebt u last van pijnlijke oogen, zet dan tenminste in de bioscoop een bril op. Als u rookt, zorg dan, dat er geen rook ln uw oogen komt. Maarrook veel liever heelemaal niet, dan behoeft u op reis ook niet in den rook te zitten! En tenslotte, zorg voor goed licht! Zondag: le Paaschdag: Tomatensoep. Verscholen eieren eieren in gehakt) gehuld.) Spinazie. Aardappelen. Paaschpudding. Maandag: 2e Paaschdag: Spinaziesoep. Biefstuk. Worteltjes, Aardappelen. „Spiegeleieren" (van abrikozen). Dinsdag: Ribstuk, Raapstelen, Aardappelen. Broodschoteltje met rhabarber. Woensdag: Koud vleesch, Koolraap Aardappelen. Karnemelkschepap met pruimen. Donderdag: Witte boonen met peterseliesaus. Hangop. Vrijdag: Gebakken bloedworst Rhabarbermoes. Aardappelen. Rijstebrij. Zaterdag: Gebakken aardappelen met kaas. Sla. Fruit "Recepten Paaschpudding (4 personen). Benoodigdheden: 1/4 L. melk, 1/4 L. kook room, 50 gram bitterkoekjes, 1/4 stokje vanille, 30 gram suiker, 10 gram gelatine. Bereiding: Laat de melk met de vanille eeni- gen tijd trekken. Voeg de room en de bitter koekjes toe.-. Breng nu de massa aan de kook. Voeg de suiker toe en de in koud water geweek te en goed uitgeknepen gelatine. Los de gelatine op, maar zorg dat het water niet kookt. Zeef nu de puddingmassa door een fanellen doekje. Ver deel de pudding nu in 3 deelen. Het eerste deel blijft wit. Doe dit in een met koud water omge spoelde rand, kleur het tweede deel met behulp van keukenrood (of een weinig roode borstplaat essence) licht rose. Het derde deel met koffie- extract, zacht bruin. Rose en bruine pudding massa in omgespoelde eierdopjes gieten. Laat alles koud en stijf worden. Stort na bekoelen eerst de witte rand, daarna de eieren in het mid den er van, eeni|szins onregelmatig door elkaar, zoodat het geheel den indruk geeft van een nestje met eieren. Presenteer er d.g.w. vanille wafeltjes bij. Spinaziesoep (4 personen). Benoodigdheden: 250 gram spinazie, 1 L, bouillon, 30 gram bloem en 30 gram boter (of 40 gram vijst)ongeveer 2 lepels melk. Bereiding: Maak de spinazie schoon, wasch ze en zet ze op met zeer weinig water. Laat ze gaai- koken en wrijf ze door een paardenharen zeef. Roer boter en bloem glad. Voeg hierbij de ge zeefde spinazie en de bouillon. Laat de soep 8 minuten doorkoken. Maak ze af met de melk. Geef er dobbelsteentjes gebakken brood bij. „Spiegeleieren" (4 personen). Benoodigdheden: Va L. melk, 1/4 stokje vanille of wat vanillesuiker, 20 gram maïzena, 40 gram suiker, enkele mooie gedroogde abrikozen. Bereiding: Zet de abrikozen een dag te voren in de week. Breng de melk met de vanille en de suiker aan de kook (een vanillestokje even af laten trekken). Meng de maizena met wat ach tergehouden koude melk aan. Giet de maizena onder goed roeren bij de kokende melk. Laat dit 5 minuten doorkoken. Giet.deze'vla nu uit op een vrij diepen steenen schotel. Zorg dat de vla een onregelmatigen vorm hierop aanneemt. Leg nu de geweekte abrikozen met den bollen kant naar boven op de vla, zoodat het geheel er uitziet of we enkele spiegeleieren naast elkaar op de schotel gelegd hebben. Dien dit gerecht koud op. Karnemelkschepap met pruimen. (4 personen.) Benoodigdheden: 1V> 1. karnemelk, 100 gram Alkmaarsche gort, 200 gram pruimen (ge droogde) Bereiding: Breng de karnemelk met de gewas- schen gort onder roeren aan de kook. Laat de pap op een zacht vuur Va uur doorkoken. Wasch de pruimen. Voeg deze nu ook toe. Laat de pap nu nog l'/a uur zeer zachtjes koken. Geef de pap met stroop of bruine suiker. EEN KWARTIERTJE KOOKTHEORIE. Vandaag enkele cijfers over soepen en bouillon. En dames, hangt het karton al in de keuken? Denkt U er aan, het vervolg meteen er bij te plakken? We gaan dan nu de verkregen vleeschbouillon tot soep verwerken. A. Heldere soepen, deze worden gemaakt van een sterke bouillon (dus 500 gram vleesch per liter). Het vleesch wordt uit de soep verwijderd, dus met koud water opzetten. Deze soepen worden niet gebonden, of heel wei nig gebonden maar dan met een bindmiddel, dat de soep doorzichtig houdt, dus b.v. sago, aardappel meel, Siamsago e.d. Vulsel komt er slechts heel weinig in, waardoor deze soepen dus geringe voedingswaarde hebben. Ze worden dan ook alleen gebruikt bij huiselijke (en niet huiselijke) dineetjes. Voorbeelden: Julianasoep, als vulsel komt hier in zeer weinig klein gesneden groenten; Tomatensoep, iets gebonden met Siamsago; Aspergesoep, als vul sel enkele aspergepunten enz. B. Gebonden soepen, worden gemaakt van bouil lon, door deze op verschillende manieren te binden: 1. met bloem; 2. met vermicelli, macaroni, rijst enz. 3. met erwten en boonen. 1. Gebruiken we bloem dan hebben we noodig 30 40 gram per liter. We kunnen de bloem met water aanmengen of met boter glad roeren. 2. Van vermicelli enz. hebben we per liter 40 a 50 gram noodig. 3. Erwten en boonensoepen worden gebonden door het meel uit de peulvruchten. Per liter soep gebruiken we 250 gram erwten of boonen. 2. Magere bouillon wordt gemaakt door visch of groenten in water af te trekken. Deze soepen zijn geschikt voor vastendagen. Ook deze bouillon kan weer tot soep verwerkt worden op de manieren als voor vleeschbouillon. A. Heldere magere soepen, zie id. vleeschsoepen. B. Gebonden magere soepen, zie id. vleeschsoepen. 3. Vegetarische bouillon wordt verkregen door groenten in water af te trekken, of vegetarische bouillonblokjes e.d. in water op te lossen. Van deze bouillon kunnen we soep maken op de zelfde manier als van vleeschbouillon. A. Heldere vegetarische soepen zie id. vleesch soepen; B. Gebonden vegetarische soepen, zie id. vleesch soepen. We zijn nu met de soepen klaar, de volgende week beginnen we met groenten. Versieringen voor den Paaschdisch We oefehen ons vast voor de feestdagen. Nu het Paasehfeest met rasse schreden na dert, gaan we ons vast oefenen om, wanneer de feestelijke dagen eenmaal daar zijn, goed voor den dag te kunnen komen. Eerst dan een snoepe rijtje voor bij de thee. Vogelnestjes. Benoodigdheden: 100 gram boter, 100 gram poedersuiker, 8 reepen chocolade, 1 lepel k offie-extract, 1 lepel melk, wat witte muisjes, wat chocoladehagelslag. Bereiding: Smelt de boter, voeg de poedersuiker en de gebroken reepen chocolade toe, evenals de melk en het koffïe-extract. Laat op een zacht vuur de massa smelten. Roer tot een gelijkmatige dik ke brij is ontstaan. Laat deze enkele uren opstij ven. Vorm er nu met behulp van theelepeltjes eerst een balletje van, druk dit plat, maak er een kuiltje in. Leg in dit kuiltje 3 a 4 witte muisjes bij wijze van vogeleieren. Bestrooi den buitenkant van de nestjes met chocolade hagelslag. Verscholen eieren. Benoodigdheden: Hard gekookte eieren aangemaakt gehakt. Bereiding: Kook op de gewone manier de eieren hard en maak het gehakt met ei, oud brood, zout, peper en nootmuskaat aan. Omhul nu de gepelde eieren met het gehakt. Zorg dat het gehakt aan alle kanten een even dikke laag vormt. Braad het gehakt op de gewone wijze. Snijd de gehaktballen vóór het opdoen door midden, zoo dat het ei te zien komt. Met de schoonmaak Een Nieuwe Lamp Koopt deze dan bij de grootste Speciaal zaak in Haarlem. LEEFLANG Lange Veerstraat Speciaal adres voor het opnieuw bekleeden van Uw oude lampen. (Adv. Ingez. Med.) (1 tot Z jaar). Dit kinderjurkje, voor een heel klein meisje, is gebreid van lichtblauwe Pinguinwol en versierd met een restant felrood. Noodig zijn: 3 bollen wol en pennen no. 3. We beginnen met het voorpand en zetten 132 st. op. Nu breien we 1 pen recht, 1 pen aver., tot we 18 pennen hebben. Vervolgens breien we zoo, dat we aan den goeden kant een pen aver, krijgen. 3 pennen recht, 1 pen aver. 3 pennen recht, enz. tot we 3 randen van aver, hebben, telkens met 3 pen nen recht er tusschen. Tusschen den ondersten en den bovensten aver, rand wordt later met rood de flanelsteek gemaakt. Nu breien we verder 100 pennen als in het begin, en minderen dan bij het pasje af tot 86 steken. Dit doen we door van elke 3 steken er 2 te maken. Dan gaan we weer in hetzelfde streep-patroon door als bij den rand beneden, en als we 3 aver, strepen hebben, minderen we aan eiken kant 8 st. ai voor het armsgat (3221). We splitsen het breiwerk, en breien een kant in streeppatroon door. Als we 9 aver, strepen hebben, beginnen we voor het eerst 5 st. en dan nog 3 maal 2 st. af te kan ten voor den hals. De rest breien we op tot het heele pasje 12 aver, strepen telt en beginnen dan met de andere helft. RUG. Den rug breien we als het voorpand, natuurlijk zonder te splitsen van voren. Het pasje wordt ach ter 12 strepen hoog en dan kanten we in het mid den 22 st. af voor den hals en de schouders breien we met die van het voorpand samen. MOUW. Aan den kop te beginnen zetten we 30 st. op en maken om de pen voor en achter een steek bij, tot 50 st. Nu zetten we er voor en achter 5 st. bij. op en breien dan met deze 60 st. verder. Als we van den kop af 120 pennen gebreid hebben, minderen we de 60 st. op dezelfde manier als boven af tot 40 st. We breien nu het manchetje op dezelfd# manier als de rand onder, dus 4 randjes van l aver, pen, telkens met 3 pennen recht er tusschen, Daarna nog 4 pennen recht, die later naar binnen geslagen worden. OPMAAK. We strijken eerst alle deelen onder een vochti- gen doek, en naaien ze dan op de machine in elkaar. Tusschen de aver, strepen beneden, bij het manchetje en bij het pasje, worden nu met roo de, niet al te dikke wol flanelsteken gemaakt, d.w.z. tusschen de eerste en tweede, de vierde en vijfde, de zesde en zevende enz., zooals op het plaatje té zien is. Voor sluiting haken we het splitje om met vasten en maken 5 lusjes voor de 5 roode knoopjes. Aan het halsje maken we een toer vasten en een toer stokjes en rijgen hierdoor een rood wollen koord. Sp.-TlL

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 14