Haarlem's Dagblad Reynaud Fransch kabinetsformateur Het Fransche Bewind. Ons Paaschrapport. Vier Duitsche vliegers door IJmuider kotter binnengebracht. Suiker op bon 15 if Xaa&cfidineis Jjtteccodam BERICHT ActlkeCen- 57e Jaargang No. 17410 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 21 Maart 194Ö Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Het aftreden der regeering-Daladier, nadat als besluit van een geheime zitting der Kamer een motie-van-vertrouwen in het holst van den nacht was aangenomen met 2391 stemmen en 300 ont houdingen, heeft tot een onverwachten loop van zaken geleid. President Lebrun's aanbod om een nieuwe regeering te vormen heeft Daladier afge slagen, omdat hij aanvaarding „in strijd met de parlementaire tradities" achtte. Daarop is de op dracht verstrekt aan den minister van Financiën uit het afgetreden kabinet, Paul Reynaud. Op het oogenblik dat dit geschreven wordt is nog niet be kend of deze geslaagd is, maar hij schijnt wel goed op weg te zijn. Blijkens de vanmorgen binnen ge komen berichten is hij bezig met hetgeen men in Den Haag zou noemen „verbreeding van de basis" en hebben de socialisten zich al bereid verklaard drie ministers-zetels en drie onder-staatssecreta riaten te aanvaarden. Mocht hij niet slagen, dan is het mogelijk, dat de President der Republiek weer een beroep op Daladier doet. Of deze wellieht op genomen zou worden in een kabinet-Reynaud is ook nog onzeker. Wel staat vast dat bij leven en welzijn zijn ministerieele loopbaan niet afgeslo ten kan zijn. Hij heeft in zijn bijna tweejarig pre mierschap, dat aanving op 15 April 1938, en ook al daarvoor, als minister van Oorlog, zoo ontzaglijk veel bereikt dat men hem wel als een man van bui tengewone gaven moet erkennen. Waarbij komt dat hij algemeene achting geniet. Ook in het buiten land heeft de figuur van Daladier respect en be wondering verworven. Het is bekend dat hij met scherp inzicht en onuitputtelijke energie het Fran sche leger heeft herzien, uitgebreid en gemoder niseerd, zoodat het bij den aanvang van dezen oor log volmaakt uitgerust en geoefend bleek, hetgeen bij het begin van den wereldoorlog, in 1914, geens zins het geval was. Maar tevens is van Daladier bekend hoe krachtig hij gestreefd heeft naar het behoud van den vrede. Na München, toen hij dit streven zag falen, heeft hij Frankrijks innerlijke verdeeldheid bestreden en uitgeroeid op een wijze die de heele wereld verbaasd heeft doen staan. Hij heeft de algemeene staking van November 1938, twee maanden na München, gebroken en een vol komen herstel van arbeid en samenwerking be reikt. Daarbij werd hij in de financieele saneering zeer krachtig bijgestaan door Reynaud, dien men als zijn voornaamsten medewerker is gaan be schouwen. Het is wel een zonderlinge loop van zaken, dat Daladier zich tot aftreden genoopt ziet na een debat juist over Finland, dat hij in materiëelen zin wel zeer krachtig heeft bijgestaan. De politiek kan tot vreem de dingen leiden. Op zichzelf is het al vreemd dat een regeering tot aftreden komt nadat een motie in de Kamer haar slechts één tegenstem bezorgd heeft. Het is waar dat er nevens 239 voorstemmers 300 onthoudingen waren. Maar dat zijn blanco-stem men, die dus niet meetellen. Tegenstanders zijn dat niet. Des te vreemder is het geval, omdat de Kamer in den loop der laatste weken telkens met vrijwel algemeene stemmen haar goedkeuring aan het re- geeringsbeleid schonk en toch zeer wel wist wat er in Finland gebeurde. Er is reden voor de zeer nuch tere opmerking, die een medicus tot mij maakte, dat menschen die tot diep in den nacht vergaderen, op dien tijd geen beslissingen meer moeten nemen. Oververmoeidheid doet zich onvermijdelijk gelden en Kamerleden zijn in dit opzicht precies gelijk aan andere menschen. Nachtzittingen hebben vaak tot vreemde beslissingen geleid, waarvan men later spijt had. Maar dit zijn zulke eenvoudige en on weerlegbare overwegingen, dat de mensch er over heen kijkt. Ik heb nog nooit van een land gehoord waarin wettelijk bepaald is dat regeering en parle ment in den nacht geen besluiten mogen nemen. Men wordt bovendien blijkbaar bekoord door het dramatische effect van nachtzittingen., de mensch is een vreemd wezen. Ook onze parlementaire ge schiedenis is er lang niet vrij van. In dit Fransche geval gold het buitendien een ge heime zitting, zoodat men niet weet wat er in het debat tegen de regeering is aangevoerd. Misschien heeft de toon van dat verzet meer dan de uitslag van de stemming tot het aftreden der regeering ge leid. Maar ook daarvoor geldt de bovenstaande nuchtere overweging. Was het een dagzitting ge weest, dan zou die toon in elk geval anders geweest zijn. Dat is toch wel een interessante overweging. Intusschen heeft de loop van zaken in Frankrijk wel bewezen, dat men daar nog steeds aan den democratischen en parlementairen bewindsvorm vasthoudt en dat degenen, die sinds 1938 Daladier als een soort dictator hebben voorgesteld, onzin hebben verkondigd. Paul Reynaud, sinds 1919 in de politiek, thans 61 jaar oud, ex-minister van Koloniën (in welke functie hij indertijd Nederlandsch-Indië bezocht en ons koloniaal beleid daarna openlijk huldigde), ex-„Garde des Sceaux" (Minister van Justitie) en gedurende de laatste twee jaar minister van Fi nanciën is zeker een geboren democraat. Oorspron kelijk is hij advocaat van beroep. Geen partijgan ger, zeer scherpzinnig, zeer helder van betoog trant, ofschoon evenmin als Daladier een man van lange en sierlijke .redevoeringen, evenmin hetgeen men in Frankrijk noemt „Un musicïen de la pa role", heeft hij zich als minister van Financiën als een zeer resoluut regeerder doen kennen. Zijn kwaliteiten zijn buiten kijf en in zooverre kan men zeggen dat, als hij de nieuwe premier wordt, Frankrijk er goed afkomt na de nachtelijke debatten van een uitgeputte groep volksvertegenwoordigers^ Maar de populariteit van Daladier bezit hij niet. Misschien zal hij een dergelijke algemeene erken ning winnen. Op dit oogenblik zullen vele gewone menschen in Frankrijk zich erover verbazen, waar om him Daladier zou moeten heengaan om plaats te te maken voor iemand, dien zij toch eigenlijk alleen kennen als een zeer bekwamen minister. Hetzelfde streven dat m de Engelsche openbare meening tot uiting komt verscherpt oorlogsbe- leid heeft in Frankrijk tot deze kabinetscrisis Vriend Sumner Welles heeft weer ons werelddeel verlaten, Nadat hij veel bezoeken hier heeft afgelegd, En nadat hij (vermoedlijk) veel heeft zitten praten, Heeft hij Europa zwijgend weer vaarwel gezegd. Voor ons, de buitenwacht, heeft hij niets willen uiten Hij was volslagen stom, al was hij vast niet stom. Hij toonde zich gesloten als een Sphinx naar buiten, Al ging er binnen in hem stellig heel wat om. Hij vindt na al het rennen vrede op de baren. De ruzie, die hij op het land vond, weer ontvlucht, En hoe het met het oud Europa ook mag varen, Hij vaart wèl, in een frissche sfeer van zee en lucht. Daar gaat hij dan terug, met indrukken geladen. Die vorm verkregen hebben in 't scherpzinnig brein, Wij achterblijvers kunnen er alleen naar raden, Hoe voor ons werelddeel zijn Paaschrapport zal zijn. Ais ik dan raden mag, dan zal hij rapporteeren: Europa, 't wereldkind. besteedt zijn tijd wel slecht, Het lijkt me niet bereid tot wijze lessen leeren, Maar laat zijn kostbren tijd verloopen in gevecht. Een zeer „veelzijdig" kind. maar bij elkaar genomen Een lastig kind, sinds lang gedwaald van 't rechte spoor, En als er niet heel gauw verandering zal komen. Dan komt het, naar ik wees, er niet zoo maklijk door. Zoo, denk ik dat zoowat ons Paaschrapport zal worden, Ik hoop dat Roosevelt eruit besluiten zal. Dat hij nog mee kan helpen tot herstel van orde En ons niet voortaan mijdt als hopeloos geval. P. GASUS. geleid. In Engeland heeft zich dat het sterkst ge uit buiten de volksvertegenwoordiging, in Frank rijk blijkbaar juist in het parlement. Het doet wat eigenaardig aan dat in deze omstandigheden nu juist een premier, die als minister zijn meeste werk aan het departement van Oorlog heeft verricht, zou opgevolgd worden door een regeeringsleider die zich speciaal als financier heeft onderscheiden. Het omgekeerde ware begrijpelijker. Overigens moet men uit al het gepraat en ge schrijf over scherper oorlogvoering volstrekt niet gaan afleiden dat er nu een groot offensief in het Westen op komst is. Daladier was niet geneigd tot wild beleid; van Reynaud kan men dat haast nog minder verwachten. Veeleer schijnt hij een man van koele, scherpe berekening, wars van alle rhe- toriek en pose. Dat is steeds de toon van zijn rede voeringen geweest.' zakelijk en volkomen beheerscht. De gebeurtenissen in de gealliëerde landen maken voorshands alleen den indruk dat men zich schrap zet en op uiterste waakzaamheid toespitst. Van avontuurlijke voornemens is nog niets gebleken. R. P. Na 5 uur ronddrijven op vernield vliegtuig. Hedenmorgen vroeg is alhier binnengeko men de kotter IJM. 203 van den heer We zelman, die op de Noordzee op ongeveer 110 mijl van IJmuiden een driji^nd wrak van een Duitsch vliegtuig had ontmoet met aan boord de geheele bemanning bestaande uit 1 officier en 3 onderofficieren. Het viertal werd door den kotter aan boord genomen en naar IJmuiden gebracht, waar zij ter beschikking werden gesteld van den positiecommandant. Zij hadden medegedeeld, dat zij reeds 5 uur hadden rondgedreven, vóórdat zij van het in zinkenden staat ver- keerende vliegtuig werden gered. Een van de vier vliegers had een arm ge broken een ander had een schotwond in de rechterknie. Nader vernemen we nog, dat toen de IJm. 293 Woensdag bezig was met visschen, vier Duitsche vliegtuigen het schip naderden en om het vaartuig gingen cirkelen. Schipper Wezelman begreep eerst niet wat hun bedoeling was en het spreekt vanzelf dat hij zich niet weinig ongerust maakte. Voor alle zekerheid liet hij het net inhalen en ging hij opstoomen. Ook toen nog bleef een der vliegtuigen voortdurend om hem heen cirkelen, zoodat hij ten slotte wel begreep, dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn. Toen hij een eind verder had gestoomd, kwam spoedig de oplossing van het raadsel. Hij zag een bootje ronddrijven met vier man er in. Het was een gummi-boot, zooals die gewoonlijk door vlieg tuigen, die over zee gaan, worden meegevoerd. Het viertal kon er nauwelijks plaats in vinden en het bleek dat de menschen door-nat waren. Geheel verkleumd van de koude werden ze door schipper Wezelman aan boord genomen en in het logies ondergebracht, waar de kachel extra werd opge stookt, zoodat de mannen spoedig opknapten. De officier bleek een gebroken been te heb ben en een der onder-officieren had een schotwond. Toen de IJm. 203 vanmorgen vroeg door de loods boot gepraaid werd heeft schipper Wezelman het geval gerapporteerd, zoodat toen hij binnenkwam reeds doktershulp aanwezig was. De vier Duitschers zijn voorloopig op het batterij- schip ondergebracht, in afwachting van een be slissing met wat verder met hen zal worden ge daan. 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. Naar wij ver nemen zal gedurende het tijdvak van Vrijdag 22 Maart a.s. tot en met Donderdag 11 April a s. de met „vijftien" genummerde bon der rijksdistribu tiekaart recht geven op het koQpen van een kilo gram suiker. Nog heden nieuwe regeering verwacht. Socialisten aanvaarden drie zetels. De president der Fransche republiek heeft Woensdag Paul Reynaud, minister van financiën in het afgetreden kabinet-Daladier, belast met de vorming van een nieuwe Fransche regeering. Reynaud voerde Woensdagavond bespre kingen met Louis Rollin, Georges Mandel, Lamoreux en Queille. Hij heeft zijn consultaties om 9 uur van morgen voortgezet en ontving eerst Chicherv, die bij het weggaan verklaarde dat hij de hem aangeboden portefeuille van land bouw niet had aangenomen, vervolgens Anatole de Monzie, Campinchi en Frossard. Om 10 uur ontving hij den minister voor de bewapening Dautrv en de afgevaardigden Jacquinot en Pinelli, daarna Laurent Eynac, oudminister Louis Marin, den voorzitter van de Republikeinsche Federatie, Léon Blum, nogmaals Mandel en tenslotte Paul Faure. Paul Reynaud. De socialistische partij heeft in de wandel gangen van de Kamer officieel medegedeeld, dat haar in het kabinet-Reynaud drie ministerzetels en drie onderstaatssecreta riaten zijn aangeboden, welke zij aanvaard heeft. Het ministerie zou omstreeks het midden van den dag kunnen worden gevormd en zich Vrijdag aan de Kamer voorstellen. President Lebrun had aanvankelijk Dala dier aangeboden het kabinet te reconstruee- ren, doch deze had dit aanbod afgewezen. Parlementaire wenschen. De Democratische Unie van Afgevaardigden, die 309 leden telt, heeft gistermiddag in verga dering een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het voor een volledige doeltreffend heid der regeering van Frankrijk noodig is dat een normaal functionneeren der republikeinsche instellingen, aangepast bij de behoeften der ver dediging, den verschillenden machten der demo cratie haar respectieve plaats en welomschre ven verantwoordelijkheid verzekert. De motie dringt er op aan dat het parlement door de re geering volledig en veelvuldig worde ingelicht. De motie wenscht verder een duidelijke om schrijving der opdrachten in een nieuwe regee ring. op dat er geen verwarring ten aanzien van de verantwoordelijkheid kan ontstaan. Zij wil dat zoowel de militaire als de civiele uitvoeren de ambtenaren voortaan op doelmatige wijze ge controleerd worden in het bijzonder door par lementaire delegaties, dat zij van onnoodige rompslomp van paparassen worden bevrijd en dat zij volkomen verantwoordelijk gesteld wor den voor fouten en mislukkingen, zoodat hun handhaving slechts door succes gerechtvaardigd is. Ook de radicaal-socialistische fractie kwam bijeen, onder voorzitterschap van Chautemps. De vergadering werd bijgewoond door de Se naatsfractie en het bestuur der partij. Hier werd met algemeene stemmen een motie aangeno men, waarin afgevaardigden en Senatoren uiting geven aan hun erkentelijkheid jegens Da ladier, die, aldus de motie, met nimmer verzwak kende energie de moreele en materieele kracht van het land bijeengebracht heeft en den oor log gedurende zes maanden met wijsheid en vastbeslotenheid gevoerd heeft. Afgevaardigden en Senatoren spreken in deze motie hun ver trouwen in Daladier uit en verlangen, dat de ge heime Kamerdebatten gepubliceerd worden. Zij dat het volk volledig voorgelicht zal zijn. Zij verklaren slechts éen doel te hebben: verzet tegen de buitenlandse he agressie in al haar vormen, in volmaakte eenheid met den trouwen bondge noot. Daladier bracht de vergadering dank en deelde mede dat hij het aanbod tot reconstructie van het kabinet, dat de president der republiek hem had gedaan, had afgewezen om trouw te blijven aan de parlementaire traditie. Nog wordt gemeld dat Reynaud des middags de gebruikelijke bezoeken aan de voorzitters van Kamer en Senaat heeft gebracht. Na het avond maal begon hij zijn besprekingen. Reynaud's carrière. Paul Reynaud werd in 1878 geboren en deed in 1919 zijn intrede in de politiek als afgevaardigde voor een der Zuidelijke departementen, terwijl la ter Parijs hem afvaardigde. In Maart 1930 nam Tardieu hem op in zijn kabinet als minister van Financiën, welke portefeuille hij een jaar later in het kabinet Laval (Febr. 1931 Febr. 1932) verwisselde voor die van Koloniën. In het kabinet Tardieu, dat daarna weer optrad, doch slechts tot Mei 1932 aan het bewind bleef stond hij aan het hoofd van het departement van Justitie en was vice-voorzitter van den raad van ministers. Eerst in 1938 trad hij weer als minister op en wel in het kabinet Daladier, dat een half jaar bestond (AprilNovember). Ook nu beheerde hij Justitie, doch toen Daladier in November 1938 zijn tweede kabinet formeerde (dat tot gisteren aan het bewind bleef) vertrouwde hij Reynaud Financiën toe. Reynaud heeft dus een veelzijdige ministerieele ervaring. In tegenstelling met Daladier. die vroe ger leeraar was, is Reynaud jurist. Tot zijn publicaties behooren Waldeck-Rousseau, Les trois glorieuses, Jeunesse, Quelle France veux- tu? en Le problème militaire Francais. Vermoedelijke samenstelling van liet kabinet-Reynaud. PARIJS 21 Maart (Havas). Om 1 uur heden middag was het nieuwe kabinet practisch samen gesteld. Afgezien van wijzigingen, die zien op het iaatste oogenblik nog altijd in de verdeeling der portefeuilles zouden kunnen voordoen, zou het kabi net er als volgt uitzien: Minister-president en buitenlandsche zaken: Reynaud. Landsverdediging: Daladier. Ondervoorzitter van den ministerraad en minister van staat: Chautemps. Marine: Campinchi. Luchtvaart: Laurent Eynac. Bewapening: Dautry. Justitie: Serol. Financiën: Lamoureux. Binnenlandsche zaken: Henri Roy. Handel: Louis Rollin. Koloniën: Mandel, nationale opvoeding: Sarraut of Delbos, landbouw: Qeuille, blokkade: Monnet, openbare werken: De Monzie, arbeid: Pomaret, P. T. T.: Février, inlichtingen: Frossard, koopvaardij: Rio, volksgezondheid: Pernod, pensioenen: Rivière of Taurines. Onderstaatssecretarissen: ministerpresidium: Ray mond Vidal, buitenlandsche zaken: Champetier de Ribes, binnenlandsche zaken: Jacquinot, oorlog: Hip- polyte Ducos, financiën: Laniel, geëvacueerd Elzas- Lotharingen: Schuman, marine: Blancho, arbeid Albertin. Op GOEDEN VRIJDAG worden onze kantoren om 2 uur GESLOTEN. Haarlem's Dagblad zal op dien dag vroeger dan op andere dagen ver schijnen. Wij verzoeken de adverteerders vriendelijk daarmede bij het opgeven van hun annonces rekening te houden. DE ADMINISTRATIE. Restaurant Boekenroode Heemstede Speciaal VERZORGDE MENU'S Ei ge ti. N. Stegeman v.h. Chef de Rest. De Witte Amersf. vanaf Qeieitiq Uttecieuc (Adv. Ingez. Med.) Voor alle Tegeluitvoeringen IwMzaal JiampecsiugeC 24 Telefoon 12104-13029 (Adv ingez. Med.) „Krachtig oorlogskabinet van kleiner omvang." Campagne van een deel der Engelsche pers. LONDEN, 21 Maart (Reuter) Sommige bladen spreken opnieuw den wensch uit dat de regeering gewijzigd wordt en een kleiner oor logskabinet gevormd wordt om den oorlog „krachtiger" voort te zetten. De politieke medewerker van de „Daily Mail" schrijft: Chamberlain zal tijdens het Paaschreces van het parlement een wijziging der regeering over wegen. Politieke kringen gelooven dat het doel van Chamberlain is een klein oorlogskabinet van mi nisters, die niet door departementale plichten ge bonden zijn. Men meent te weten dat Fransche staatslieden er den Britschen ministers met nadruk op gewezen hebben dat er in Frankrijk een toene mende strooming is voor een „actieven oorlog" en dat de geallieerden thans drieste besluiten moeten nemen. De „News Chronicle" hoopt dat door de vorming van een klein oorlogskabinet dat in staat is al zijn krachten te concentreeren op de hoofdzaken waarom het in den oorlog gaat, Frankrijk een voorbeeld van politiek realisme zal geven aan zijn langzamer den kenden bondgenoot. Voedselschaarsclite op Lombok. Gevolg van oogstmislukking. AMPENAN, 21 Maart (Aneta/ANP). Door de weinige regens is de padi-aanplant alhier voor onge veer veertig procent mislukt. Tengevolge hiervan is voedselschaarschte ontstaan onder de bevolking. Bij de slachtoffers zijn verschillende buikziekten geconstateerd, terwijl uit Midden-Lombok reeds sterfgevallen worden gemeld. Het binnenlandsch© bestuur en de geneeskundige dienst hebben onmid dellijk de noodige maatregelen getroffen. Op het departement van economische zaken te Batavia is nog geen bericht ontvangen omtrent den toestand op Lombok. Inlichtingen hieromtrent worden thans ingewonnen. Hierbij kan worden aangeteekend dat, bij ge bleken noodzaak, de in dergelijke gevallen ge bruikelijke steunmaatregelen, zooals verstrekking van voedsel, verstrekking van nieuwe bibit, e.d. niet zullen uitblijven. Het woord is aan Fliegende Blatter: Alles gaat voorbij! Dat is het kwade by het goede en het goede bij het kwade. NIEUWE SOVJETEISCHEN AAN FINLAND? Grenzen verder Westelijk. MOSKOU GEKANT TEGEN DEFENSIEF VERBOND DER NOORDELIJKEN. STOCKHOLM, 21 Maart. (Reuter). De Mos kousche correspondent van het Zweedsche blad „Stockholm Tidningen" schrijft dat de Russen hun eischen aan Finland verzwaard hebben. In de eerste bijeenkomst tusschen de Sovjet autoriteiten en de Finsche delegatie, die voor de ratificatie van het vredesverdrag te Moskou vertoeft, hebben de Russen het volgens den correspondent duidelijk gemaakt dat de gren zen, welke zij hadden voorgesteld, op sommige plaatsen westelijker zouden liggen dan verwacht werd. De Finnen zien wel in, zoo voegt de correspon dent er nog aan toe. dat ztf niets anders kunnen doen dan de eischen der Sovjets inwilligen. Defensief verbond van de baan? Het blad van de Zweedsche regeeringspartij ..Dagbladet" verklaart dat Noorwegen ge heel zal afzien van de onderhandelingen omtrent een defensieve alliantie. Dit als ge volg van een bericht van Tass dat Rusland tegen een dergelijk pact is gekant. In een hoofdartikel schrijft „Dagbladet" naar United Press meldt: ..Het gevolg van Rusland's verklaring dat het een dergelijke alliantie niet kan toestaan, maakt alle verdere onderhande lingen nutteloos daar het duidelijk is dat Fin land niets anders kan doen dan buigen voor de wenschen van Rusland. Verdere besprekingen zouden slechts een nieuwen oorlog doen ontstaan. Naar onze meening. aldus nog alcHd „Dag bladet", zal een voorloopig uitstel van de voorbe reidingen van een defensief verbond thans gun stig zijn voor alle noordelijke staten daar het alle critiek op een dergelijk verbond het zwijgen oplegt, welke ook eigenlijk indruischt tegen onze eigen traditioneele buitenlandsche politiek. De Moskousche correspondent van „Stock holm Tidningen" meldt, dat Molotof de giste ren door het officieele Tass-agentschap gepubli ceerde verklaring heeft bevestigd door te zeggen dat de Sovjet-Unie een defensief Scandinavisch verbond niet kan dulden. Naar de correspondent er aan toevoegt, tracht de Sovjet-Unie te doen uitkomen, dat Finland de vierde Oostzeestaat is. De Finsche radio heeft volgens Reuter bekend gemaakt dat Finland de officieele Sovjet-Russische bezwaren tegen het slui ten van een defensief verbond tusschen Finland Zweden en Noorwegen verwerpt. Hieraan werd toegevoegd: De Russische be zwaren zijn gebaseerd op een verkeerden uitleg van het op 12 Maart te Moskou gesloten vre desverdrag, waarin gezegd wordt dat beide lan den zich van agressie jegens elkaar zullen ont houden. Een bondgenootschap van de Noord- sche staten zou een defensief karakter dragen en tegen niemand gericht zijn. Daarom kan de Russische uitlegging niet aanvaard worden. Treinstagnatie bij Noorrlw ijkerhout. Botsing met een lorrie. LEIDEN. 21 Maart. De reizigers van den elec- trischen trein no. 1029, welke van ochtend om 8.43 uur van de hoofdstad naar Rotterdam ver trokken was, werden tusschen Noordwijkerhout en Voorhout opgeschrikt door een hevigen schok, gevolgd door krachtig remmen. Na eenige oogen- blikken waren de rijtuigen tot stilstand gekomen. Het bleek dat de trein tegen een zich op de rails bevindende lorrie gebotst was. De cabine van den motorwagen was hierdoor ernstig bescha digd. Gelukkig had niemand letsel gekregen. De lorrie was van de lichtste soort, bestaande uit een dwarsbalk en twee wielen, welke o.m. dient voor het vervoer van ijzeren staven. Van den trein waren eenige leidingen stukgeslagen en kon de luchtrem niet meer functionneeren. Nadat de lorrie verwijderd was, heeft de trein met vermin derde snelheid de reis naar Leiden voortgezet, waar hij met twintig minuten vertraging bin nenkwam. De passagiers zijn vandaar met een anderen trein naar hun bestemming vervoerd. Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMIN'STRATIE. HEDEN: 14 PAGINA'S. R. P.: Het Fransche bewind, pag. 1 Mr. E. Elias: Hollywood. pag. 3 Van onzen specialen verslaggever: P(araatheid) T(rots) T(egenslag) pag. 3 Van onzen Brusselschen correspon dent: Het overlijden van Gustaaf Sap pag. 5 Voor de Vrouw pag. 8 K. de Jong: Kerkconcert. pag. 4 Laatste Berichten op pagina 6 ^lHunniMimniMniii.imnrinrniuimnn!ilii;' i,ninii!:i,linnfBUII|lllliHillMilniuni.,i.«j|||||j||rcntllt?r

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1