PREDIKBEURTEN AGENDA. DONDERDAG 21 MAART 1940 HA'AREE M'S DAGBE A' D 2 Vrijzinnig-Democratische Bond. Mr. Oud over „Oude en nieuwe problemen". Op een druk-bezochte bijeenkomst van den Vrijz. Democr. Bond in het Gem. Concertgebouw te Haarlem hield mr. P. J. Oud Woensdagavond een rede over „Oude en nieuwe problemen". Spreker wilde achtereenvolgens bespreken onze positie in de volkengemeenschap, de binnenland- sche politieke vex-houdingen en de taak van de Vrij zinnig Democraten in dezen tijd. Het onveranderlijk beginsel, waarnaar wij in Nederland onze buitenlandsche politiek willen rich ten, is dat van de zelfstandigheidspolitiek. Het be houd van ons zelfstandig volksbestaan heeft niet slechts beteekenis voor ons zelf, maar voor geheel Europa. Nederland wenscht zich niet aan te sluiten bij eenige groepeering, welke gevormd werd of zal worden. Doet. een klein -land dit wel, dan verliest het maar al te spoedig zijn vrijheid en zelfstandig heid. Evenals in 1914 leidt onze zelfstandigheids- politiek thans tot een krachtig gehandhaafde neu traliteit. Daarmede is het belang van de wereld ook het best gediend. De opbouw die eenmaal opnieuw komen moet zal gemakkelijker gaan, naarmate er meer neutralen zijn. Na den vorigen oorlog heeft het geheele Néder- landsehe volle met overtuiging meegewerkt aan den opbouw van een nieuwe rechtsorde door den Vol kenbond. Wilde de gedachte van collectieve vei ligheid verwezenlijkt worden, dan was de eerste voorwaarde daartoe ontwapening. In 1924 werd hel Protocol van Genève tot stand gebracht, gebaseerd op arbitrage, veiligheid en ontwapening. In ons land werden de vooruitzichten door alle stroomingen zoo gunstig beoordeeld, dat een vermindering van de sterkte van onze weermacht onder de omstan digheden van toen gerechtvaardigd werd geacht. De Vrijzinnig Democraten formuleerden toen hun programpunt van nationale ontwapening. Onge lukkig genoeg gingen de verwachtingen niet in vervulling. De Vrijzinnig Democraten hebben in 1936 de consequenties uit de ontwikkeling der ge beurtenissen getrokken. Zij gaven daarmede hun idealen niet prijs, maar plaatsten zich op den bo dem der werkelijkheid. Thans is het noodzakelijk onze weermacht tot het uiterste te versterken, om dat onze paraatheid de waarborg moet zijn voor de oorlogvoerende partijen tegenover hun wan trouwen t.en opzichte van de bedoelingen van den tegenstander. Behalve militaire paraatheid is noodig een con centratie van krachten voor ons geheele volk. Van zelf komen wij hierbij op de binnenlandsche poli tieke verhoudingen, die gericht moeten zijn op het versterken van de volkseenheid. Te lang heeft in de politieke verhoudingen de tegenstelling links- rechts overheerschl? De V.D. hebben deze tegen stelling steeds betreden. Na de samenwerking op breede basis van 19331937 leefdé de gedachte dei- coalitie niet meer in ons volle. De breedere samen werking was gevoeld als een bevrijding uit een ver starring, ongeacht de mate van waardeering voor een bepaalde politiek of bepaalde personen. Het is bekend, dat de V.D. dan ook de formatie van dr. Colijn in 1937 als een fout beschouwen, die de ont wikkeling der gebeurtenissen van Juli 1939 tot ge volg moest hebben. Daarna maakt dr. Colijn zijn tweede fout, door een kabinet op nóg smallere basis te vormen, niet in harmonie met de stroo mingen in de volksvertegenwoordiging. Dit leidde tot een votum van de volksvertegenwoordiging, zooals in onze parlementaire geschiedenis nog niet was voorgekomen. Op zichzelf is dit te betreuren, maar de gemaakte fouten moeten als de wezen lijke oorzaken worden beschouwd. Het is nu de groote verdienste geweest van jhr. De Geer, dat deze vastgehouden heeft aan de gedachte van een kabinet op de breedst-mogelijke basis. Verheugend is daarbij de medewerking, voor de eerste maal, van de Sociaal-Democraten. De samenwerking eischt offers van allen. Veertig jaar geleden, bij de oprichting van den V.D.B. stond in het centrum der belangstelling het verbeteren van de bestaansvoorwaarden van de arbeiders, zonder klassenstrijd, Nu is het branden de probleem dat van de werkloosheid. Daarnaast ook het vraagstuk van den zelfstandigen werker, den middenstander. Het middenstandsvraagstuk is niet alleen een economisch probleem. Een krach tige middengroep is van beteekenis voor de levens kracht van ons volk. Nog steeds vraagt ook de ver- houding stad-platteland de aandacht. De voorzitter, de heer P. Jongbloed, dankte in hartelijke bewoordingen mr. Oud voor zijn be- zielende rede. De Camera-feesten te Haarlem. In den a.s. zomer? Naar wij vernemen wordt door het bestuur van „Haarlem's Bloei" de mogelijkheid overwogen de Camera-feesten, die in het vorige najaar moesten worden uitgesteld, in den aanstaanden zomer te houden Uitspraken van de Rechtbank. Tuinman stal fietsen. Een 40 jarige tuinman uit Amsterdam, die pas in November uit de gevangenis was ontslagen, had in Februari op drie verschillende dagen in Haarlem drie fietsen weggenomen. De officier eischte 1 jaar gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde hem tot een gevan- genistraf voor den tijd van V/2 jaar. Oneerlijke huishoudster. Een 52-jarige huishoudster, die in de Haarlem mermeer werkzaam was had f 275 ten nadeele van haar werkgever ontvreemd. De officier eischte negen maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Van Tijn vond ,dat men met een pathologisch geval te doen had. De Rechtbank schorste de behandeling van deze zaak om een onderzoek in te stellen naar de geest vermogens van de verdachte. DONDERDAG 21 MAART Gem. Concertzaal: H. O. V. Beethoven cyclus. 8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Le zing Jac. de Vries: „Aan het sterfbed onzer bescha ving?" 8.15 uur. Luxor Theater: „Slavenjacht", 2.30, 7 en 9.15 uur Frans Hals Theater: „Zaza", 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De dwaze maagd". Op het tooneel „Refala", muzikale surprise. 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „De verloren zoon" en „Bedekte oogen", 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: Spionnagefilm „Ik was een spion" Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen, 104 uur. Palestina Diorama's, §chotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. VRIJDAG 22 MAART Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Frans Hals Museum: Tentoonstelling schilderijen J. M. Graadt van Roggen. 10—4 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 7—9 uur HET DRAMA IN DE HERZOGSTRAAT. Wierp verdachte een petroleum- vergasser op het slachtoffer? „ALS DAT ZOO WAS GEWEEST, ZOU IK HET ZEGGEN." NDER tamelijk veel belangstelling Is vanmorgen voor de Haarlemsclie recht bank begonnen de behandeling van de zaak tegen den 33-jarlgen Ilaarlem- schen agent van een levensverzekeringmaat schappij, die verdacht wordt van moord op zijn 25-jarigen collega P. A. F. J. de Ia Chambre. Men kent de feiten. In den nacht van 11 op 12 Mei brak brand uit in het bovenhuis Herzogstraat 16 rood in Haarlem-Noord. Toen de vlammen in kracht waren afgenomen en men de keuken van de geheel uitgebrande woning kon betreden deed men daar een afschuwelijke ontdekking. Voorover op den grond lag het verkoolde lijk van den be woner. Van den heer de la Chambre. Spoedig kwam vast te staan dat het slachtoffer 's avonds laat nog bezoek had gehad. Ondanks oproepingen in de bladen meldde deze late bezoeker zich niet bij de politie aan. De door de politie geraadpleegde deskundige dr. J. P. L. Hulst constateerde, dat de dood niet was ingetreden door verstikking zooals een oogenblik was vermoed maar door wonden aan het hoofd die waren veroorzaakt door het slaan met een zwaar voorwerp. Daarop arresteerde de politie onder verdenking van moord en brand stichting een collega van het slachtoffer. Aanvan kelijk ontkende deze alles. Later gaf hij toe de la Chambre met een hamer op het hoofd te hebben geslagen. Er was ruzie ontstaan omdat hij van oordeel was dat zijn collega op ongeoorloofde wijze klanten bewerkte, die met hem in relatie stonden. Bij een vechtpartij zoo verklaarde de verdachte bij een latere bekentenis zouden toen de noodlot tige slagen^gevallen zijn. Van den brand verklaar de hij echter niets te weten. De hamer droeg hij altijd bij zich, zoo verklaarde hij verder om een spie aan te slaan op de crank van zijn fiets. Deze spie trilde herhaaldelijk los. Over deze kwestie bracht de Rotterdamsche inspecteur van politie, de heer J. V. Tas, advies uit. Hij concludeerde, dat de crank noch de spie sporen van hamerslagen droe gen. Merkwaardig waren ook de omstandigheden, die tot de arrestatie van den verdachte leidde. De jonge vrouw van den omgekomen verzekerings agent, die pas aan een kind het leven had ge schonken en in het ziekenhuis vertoefde vertelde aan de politie, dat haar man haar had verteld, dat 's avonds zijn collega bij hem op bezoek zou ko men om over zaken te spreken. Bovendien had een buurman voor het huis van De la Chambre een fiets met dubbel frame zien staan. Dit bleek de fiets van verdachte te zijn. Ook een politie-agent had de fiets gezien, en deze heeft nog nagekeken of het rijwiel wel op slot stond, hetgeen inderdaad net geval was. De recherche bracht systematisch bezoeken aan de kennissen van den heer de la Chambre. Een hunner werd gêarresteerd, doch na dat hij een alibi had getoond werd hij weer op vrije voeten gesteld. In het huis van verdachte evenwel trof men reeds dadelijk de fiets met de dubbele stang aan. De Officier van Justitie Mr. W. M .Paardekoo- per Overman heeft in de eerste plaats ten laste gelegd moord, nl. dat verdachte opzettelijk en met voorbedachten rade, althans opzettelijk P, A. F. J. de la Chambre van het leven heeft beroofd, door hem opzettelijk na kalm beraad en volgens een te voren opgemaakt plan met een hamer, dien hij voor dit doel had meegenomen, verscheidene malen krachtdadig op het hoofd te slaan, tenge volge waarvan de schedel op verschillende plaat sen is gebroken en de hersens zijn beschadigd, waarna De la Chambre kort daarna is overleden. Subsidiair legde het O.M. doodslag ten laste. Ten tweede is aan verdachte brandstichting in de woning van De la Chambre ten laste gelegd: „Door opzettelijk in de keuken van dat bovenhuis, nadat de bewoner was neergeslagen en op den vloer van de keuken lag, dien vloer, het lichaam en de kleeren van het slachtoffer en andere voor werpen met petroleum te overgieten en in brand te steken. Door dien brand ontstond levensgevaar voor een in de onder die keuken gelegen kamer zich te bed bevindend persoon en gemeen gevaar voor aan anderen dan aan verdachte toebehooren- de woningen en meubelen te duchten was. Het O.M. riep 17 getuigen op benevens drie des kundigen, nl. J. V. Tas, inspecteur van politie te Rotterdam, J. P. L. Huls, arts te Leiden en D«. C. Klein, zenuwarts te Haarlem. De verdediger mr. Francois Pauwels, riep tien getuigen décharge op, benevens den deskundige Dr. L. Coenen, zenuwarts te Haarlem. De verdachte is door Dr, Klein toerekeningsvat baar verklaard; Dr. Coenen is echter van oordeel dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar is. De zitting werd gepresideerd door Mr. E. J. W. Top. De terechtzitting. Als eerste getuige wordt gehoord, de hoofdin specteur M. Woud, chef van de justitieele afdeeling der Haarlemsche politie, die vertelde, dat een der brandweermannen hem in den bewusten nacht van 11 op 12 Mei waarin de brand in het perceel Her zogstraat 16 rd. was uitgebroken, had gewaar schuwd, dat men in de keuken van het branden de perceel een lijk had gevonden. Het slachtoffer lag voorover. Het had den getuige direct getroffen, dat het slachtoffer nog een boord om had gehad. Bovendien was nog een stuk van het overhemd te zien geweest. Verdediger Mr. Pauwels: Wie had order gegeven het puin weg te ruimen? Getuige: Dat is gedaan voor men wist, dat er een misdrijf gepleegd was. Verdediger: Heeft u iets gevonden dat leek op het restant van een vouwbeen. Getuige: Nee, alles wat maar even van belang is. is naar het bureau gebracht. Verdediger: Indien de verdachte zijn geld tn een portefeuille in een binnenzak had gestopt dan zou het waarschijnlijk heelemaal verbrand zijn? Getuige: Dat durf ik niet te onderschrijven. De volgende getuige is een 50-jarlge agent van politie, die in den vroegen morgen van den 12den Mei in de Herzogstraat surveilleerde en den brand heeft ontdekt. Hij had onmiddellijk de bewoners en huurlieden gewaarschuwd. President: Hebt u nog gezien of er voor het per ceel Herzogstraat 18 een fiets stond. Get.: Nee. Officier: Hebt u hooren roepen, dat de bewoners van het brandende perceel niet thuis waren. Get.: Ja. Een 46-jarige Haarlemsche rechercheur, die om streeks vier uur in de woning was gekomen waar de brand had gewoed, had geconstateerd, dat de eigenlijke vuurhaard in de keuken was geweest. Deze getuige had den verdachte in den avond j van den 13den Mei gearresteerd en ook de fiets met het dubbele frame en eenige kleedingstukken in beslag genomen. Officier: Heeft de verdachte toegegeven, dat hij een vergasser op het lichaam van De la Chambre had geworpen? Get.: Bij zijn eerste verhoor heeft de verdachte zich een oogenblik laten gaan en gezegd, dat hij een brandende vergasser had gepakt en boven op het slachtoffer had gegooid. Later heeft hij dit weer tegengesproken. De verdachte verklaart echter, dat hij dit niet heeft gezegd. Hoofdinspecteur Woud vertelde, dat de verdachte eerst wel verklaard zou hebben, dat hij den vergasser had gegooid. Zooals echter ge zegd: later was hij op teruggekomen. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen- ivond ongeveer 19 uur: Overwegend droog, iets kouder des nachts Overdag iets zachter. Gedeeltelijk bewolkt. Matige, tijdelijk zwakke meest westelijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren Laagste hedennacht Ploogste heden F 46 F 44 F 45 Het centrum van de Oceaandepressie verandert weinig van plaats en ligt nog steeds in de nabijheid van Schotland. Het vult zich geleidelijk verder op. De laagste luchtdrukwaarde bedraagt ongeveer 1000 mb. Ook in onze omgeving neemt de luchtdrukgra- dient langzaam af. Het arctische gebied van hoogen luchtdruk over Groenland schijnt zich nog te handhaven. De be> richten van Groenland ontbreken echter heden morgen. De nieuwe depressie, welke ver in het westen op den Oceaan gemeld werd, vertoont weinig activiteit, wel deed zij op de Azoren de luchtdruk weer dalen, zoodat het gebied van hoogen luchtdruk, dat aldaar lag, thans voornamelijk over de Golf van Biskaye, Frankrijk en het westelijk deel van de Middelland- sche Zee ligt. Voorts blijft de luchtdruk nog hoog in het westelijk deel van Rusland. In de randstaten vriest het nog ongeveer 10 gra den, overigens wordt nog vorst gemeld uit het noor den van Noorwegen en Roemenië. In Hongarije kwamen geen temperaturen onder het vriespunt meer voor. In Zuid-Europa heerscht over het alge meen zacht en rustig weer. BAROMETERSTAND: Stand van gisteren 757 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 759 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN. Opticien. KI. Houtstraat 13. Telef. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Politie 11850. Brandweer 15333. Volgens de verklaring, die de verdachte toen heeft afgelegd, had hij De la Ch. in de huiskamer eerst een klap gegeven. Daarna zou deze gezegd hebben: ik zal je wel krijgen en was naar de keu ken geloopen. De verdachte was hem achterna ge gaan en had hem toen eenige klappen met den hamer gegeven. Hierop zou hij dan volgens zijn eerste verklaring den vergasser hebben gegooid. Verdachte: Als dat waar was, had ik het gezegd. De rechercheur stond met twee vuisten voor me. „Ik had gedacht, dat de hoofdinspecteur mensche lijker was, maar dat valt me nu tegen". Verdediger tot den rechercheur: Hebt u niet ge merkt, dat de verdachte zeer opgewonden was. Get.: Nee, dat is mij niet opgevallen. Verdediger: Had u hem dan misschien, een nar coticum ingegeven? Get.: U laat me lachen. Verdediger: Het is ook om te lachen. De verdachte was toen ik hem bezocht steeds een hoogst emotioneel mensch en bij dat verhoor zou hij juist kalm zijn geweest. Was u misschien opge wonden. Get.: Dat was ik niet. Hoofdinspecteur Woud, die het verhoor geleid had, verklaarde, dat. de verdachte soms zeer bewo gen was. Zoo was hij eenmaal in tranen uitgebar sten. Verdachte bewogen. Deze verklaring ontroerde den verdachte zoo, dat hij voor een oogenblik zijn zelfbeheersching, die hij tot nu toe steeds had bewaard, verloor. En kele oogenblikken later was hij zich weer volko men meester. De volgende getuige, een 32-jarige rechercheur, deelde mede, dat de verdachte bij zijn eerste ver hoor, had verklaard, dat hij in de keuken door De la Ch. met een voorwerp was bedreigd. Van te voren hadden ze ruzie gehad en toen was De la Ch. naar de keuken gegaan om thee te zetten. Daarop had hij de slagen met den hamer gegeven en toen zou het slachtoffer ruggelings zijn gevallen en gezegd hebben: „Wat doe je nou?" Een agent van politie had bij het surveilleeren de fiets met het dubbele frame gezien, die zooals later zou blijken van den verdachte was. De fiets stond in de Herzogstraat geparkeerd. Een der brandweerlieden, een 35-jarige Haarlemsche boek handelaar, was bij het begin van den brand on middellijk naar boven geloopen doch de brand was zoo fel dat men niet verder dan tot het portaal kon doordringen. Nadat de vlammen minder hevig waren had deze getuige het eerst de keuken be treden. Hij deed ook de gruwelijke ontdekking van het verkoolde lijk. Het hoofd van het slachtoffer was bedekt onder een teil. Toen de getuige tegen den brandmeester zei: „Daar ligt een lijk", had deze geantwoord: „Welnee, dat is een pop. Twee of drie vergassers. Deze getuige had twee of drie petroleumvergas- sers in de keuken gezien in de nabijheid van het lijk. Verdediger: Bij den rechtercommissaris hebt u dat toch niet verklaard? Get.: Nee, maar nu herinner ik het me wel. Pres.: Wat denkt u van de teil die op het slacht offer lag. Get.: Ik geloof, dat die teil later naar beneden is gevallen. Een overbuurman van De la Ch. een metselaar, had 's avonds gezien, dat De la Ch. bezoek had van een man, die gekleed was in een donker pak. Het onderhoud was niet bijzonder vriendschappelijk. Het leek meer een zakelijk gesprek. De onderbuurman van het slachtoffer, een 31- jarige electrisch lasscher had zich op den bewus ten avond van den brand ongeveer half een ter ruste begeven. Hij was alleen thuis. Zij vrouw lag in het ziekenhuis. Hij was na eenigen tijd gesla pen te hebben wakker geworden en hoorde toen boven loopen. Hij hoorde meerdere dingen op den grond vallen en bovendien een vergasser branden, branden. Door het plafond heen. Plotseling was hij echter klaar wakker geworden, daar er van boven door het plafond heen een pe- troleumvergasser op zijn bed was gevallen. Bo- endien kwamen er nog meer brandende voorwer pen naar beneden. De getuige was echter niet ge troffen. Den j-uisten tijd kon deze getuige zich niet herinneren. Dan komt de 25-jarige weduwe van De la Cham bre, die thans te Amsterdam woont, voor het ge- tuigenhekje. Met zachte stem legt ze haar verkla ring af. Ze besprak soms als haar man afwezig was eenige zaken met den verdachte, doch den laatsten tijd was het haar opgevallen, dat de verd. zeer kort af en onvriendelijk was. De verdachte geraakt bij deze verklaring zeer onder den indruk. De getuige vertelt vervolgens dat haar man haar ook op den llden Mei, toen zij in het ziekenhuis lag, had bezocht. Hij had toen ook gezegd, dat de verdachte bij hem was geweest en des avonds weer zou komen. Bovendien had hij zijn collega den pe- troleumvergasser laten zien en gedemonstreerd hoe deze werkte. Als deze apparaten goed branden ma ken ze een suizend geluid. De verdachte deelde hierop mede dat hij niet dien avond met De la Ch. had afgesproken. (De zitting duurt voort.). Gediplomeerden van de Haarlemsche Ambachtsschool. Hedenmiddag vond in de Ambachtsschool te Haarlem de diploma-uitreiking voor 1940 plaats. De heer J. W. van Santen sprak de verzamelde leerlingen namens het schoolbestuur toe. De direc teur, de heer A. L. Hengeveld richtte zich eveneens met eenige welgekozen woorden tot de jongens. Daarna vond de eigenlijke diploma-uitreiking plaats. De volgende leerlingen van de ambachtsschool werden gediplomeerd. Metaalbewerkers. J. G. Beetz N. Bos (Zandvoort), G. M. Bijster, F. Geuzebroek, F. Hartman, L. de Jong, W, C. P. Kat, C. A. Koole (Haarl,meer), A. J. v. d. Linden, J. H. Meyer, E. N. Th. Muller, D, Oosterhof, J. H. M. Peeperkorn (Heemstede), E. Prins, D. de Rooy, (Heemstede), A. Serné, D, Slot, H, Soet (Hille- gom), G. J. Soomer, W. Stecher, C. Steenkist, A. v. Stormbrock, A. J. Visser (Overveen), J. A. Voerman, B. van Vueren, W. v. Wageningen (Heem stede), C. Wouterse, J. P. van Wijk, E. de Bats, J. W. Bergman, H. v, d. Bos, J. F. Catau, W. C. Droog, J: H. Emck (Bloemendaal), G. P. Heemskerk (Zandvoovt), J. F. de Jong, P. G. Kaptijn,, A. Kik kert, A. J. Klitsie, J. P. Meyer, K. Meyer, Ph. J. Rein er ie, F. Rose, E. Schaap (Zandvoort), C. L. Schoorl (Bloemendaal), H. R, Sm ink, K. Stecher, J. Verhoef. J. E. Visser, H. J. de Vries, J. J. Wijaar- da, H. J. Zegwaart (Heemstede). Automonteurs: S. J. Abspoel, H. C. Ademse, (Hillegom), J. J. M. Alders, G. C. Bluys (Zandvoort), E. A. Bodamer (Zandvoort), A. Bruinsma (Haarlemmermeer), M. P. van Duin (Bloemendaal), R. Elsenga, (Haar lemmermeer), F. A. Goyaerts, P. N. Groen, C. J. Henskes, P. J, J. v. Iersel, H. J. Jansen, H. Janus, K. Kooren (Heemstede), A. v. Laarhoven, P. A. Loerakker, J. Meyer, H, Strobel, L, Tempelman, F. Tennissen, W. T. Zwemmer (Zandvoort), A. B, v. d. Berkhof (Heemstede), F. v. Buggenum (Zand voort), L. B. Dörr, G. L, Flack (Heemstede), K. de Groot, W. Honhof, J. Keulen, J. N. Koper, P. J. Luitmg, P. J. v. Maasdam (Haarlemmermeer), J. J. v. Mourik, P. J. Neele, J. Oosten, H. P. Prenen, G. Prins (Hillegom), K. Rietvink, C. A. v. Rüler, L. v. Santen (Heemstede), J. Stapel, TT. J, M. Ver- wey, B. Vos, N. Wakker (Haarlemmerllede), H. W. Wassinlc, C. Zonneveld. Electricicns: J. Bax (Haarlemmermeer), C. T. M. Blokker (Heemstede), H, Bosch, J. W. Brandhof (Bloemen daal), J. R. Breukers (Hillegom), C. v. d. Brink; J, van Dijk, W. van Góg, E. W. Hessels, J. W. Hes sels, A. M, v. d. Heuvel (Heemstede), H. v. d, Heyden, J. W. Jansen, H. Kloek (Hillegom), C. M. v. Langeveld, G. Lenaarts, A. Moojen, J. J. Sma ling, A. A. de Vries, J. J. Wijdenes, P. J. M. v. d. Zalm, I-I. Bakkenhoven, P. Duys, G. van Ee, J. van Ee, S. v. d. Geer (Zandvoort), N. van Heems kerk, M. P. A. Hout J.. C. Lammertsma, J. F. v. d. Meyden, J. de Meyer (Overveen), H. H. Michel (Heemstede) H. Paap (Zandvoort), J. Pijl, G. Roe- lands, A. de Ruiter, C. A. Seders (Bentveld), J. Slewe, R. Snoeks, H. W. S. Stavenuiter, J. S. van Vuren, H. J. Wesseling. Timmerlieden: L. Blom, J. H. Bonset (Zandvoort), J. Fennik, K. v. d. Hout, E. A. M. Kraetzer (Bloemendaal), H. Lindeman, J. H. Opdam, J. C. M. Preyde (Heem stede), P. G. M. v. d. Putten (Heemstede), P. N. Spee, P. Steensma (Zandvoort), A. M. Vork (Zand voort), J. Boelhouwer (Bloemendaal), J. C. Booms (Heemstede). J. van Brugge, L. W. A. Colombijn (Bloemendaal), W. Hendrikse (Zandvoort), H. M. Hoed, T. J. Jongh Visscher (Heemstede), P. J. Kete laar (Bennebroek), J. H. W. v. d. MiesenJ H. J. Swart, G. Th, Taling, A. M. v. Warmerdam, A. J. Wisse (Hillegom), W. v. d. Zee (Heemstede). Meubelmakers: F. F. J. Nieuwenhof, J. J. .Roosdorp, J. A. Ruysch, J. Zwemmer (Zandvoort). Schilders: P. Barend, W. J. van Beek, J. v. d. Bos (Zand voort), P. H. Burger, P. A. van Dijk, J. C. P. Kub- binga, H. M. van Roode, J. v. d. Velden, I. Waas (Zandvoort). Van de Avondvakteekenschool werden de volgen de leerlingen gediplomeerd: Metaalbewerkers G. A. Acker, C. Boeree, Th. J. v. d. Bosch, J. J. Bouman, H. v. Eerden, P. D. Heiligers, A. J. Nij- broek, W. Oppersma, H. M. Ehmen (Hillegom), G. F. Fictoor, F, A. B. Franke, J. H. Hagemeier, P. A. de Nijs, G. Pesman, A. v. Poelje, P. v. Heerden, G. G. Kruup (Overveen) H. Steegman, Th. Verzeilberg, F. Zweers, J. Vos (Heemstede), J. P. W. Spiering Automonteurs: W. v. d. Brink (Bloemendaal) R. B. ter Bruggen, L. v. d. Hoek (Haarlemmermeer), L. V. Nicolai, J. F, ter Smitten, W. J. v. d. Vlugt, G. Zuiddam, F. Antho- nisse, P. Bravenfeoer, H. F. Koopman (Bloemendaal) J. Leuven (Heemstede) J. W, v. d. Veen, C. W. N. Walbrecht, C. Werdekker, D. Vijfhuizen (Hillegom). Electriciens: C. v. Beek, J. v. d. Giessen, W. J. Klomp, H. A. J. Loogman, K. v. d. Heyde, A. Hunting, J. J. Kok (Hillegom), H. J. Kruidenberg, L, Pleging, W. Wil- deboer, J. IJlstra. Loodgieters: A. W. Elskamp, C. H. Reiber. Timmerlieden J. H. Fije, W. F. de Groot, J, F. v. d. Heyde, J. Hoekema (Bentveld) M. B. de Graaf. M. J. Heulen (Bloemendaal), S, de Jong, P. J. de Koning (Haar lemmermeer), N. J. Kooiman (Bloemendaal), H. J. Malefijt, P. H. M. Preyde (Heemstede), G. Radsma, E. S. Sewalt, N. L. Sewalt, A. A. Spook, J. G. Stan daard, (Hillegom). Meubelmakers. G. Holleman, J. Luttik, J. M. Miedema. Schilders: H. Augustin, A. L. W. v. Baaren, F. D. Baas, C. Dubbelman, G. A. Lablans, G. B. J. M. te Mar- velde (Heemstede). J. M. Pel, H. v. Schie, J. H. Vink, J. H. Waasdorp (Heemstede). Graveurs: F. Kuipers. Drukkers: A. H. Gilson, J. A. Lodder, J. Bon, C. Tib- boel. Zetters: A. E. v. d. Berg, (Santpoort), N. F. Rijntjes. Schoenmakers: L. Paardekooper, P. J. IJsselmuiden. De volgende leerlingen hebben, na liet behalen van het diploma van den 2-j. cursus, nog een jaar de school voor hetzelfde vak bezocht. Metaalbewerkers: W. v. d. Plaat (Zandvo.ort). Automonteurs: H. Kroes, J. Dooré. Timmerlieden: P. J. v. d. Berg (Overveen), B, Bippes, J. B. Breeuwer, M. Dïngemanse, H. v. Huis (Overveen), H. v. d. Wiel. N.B. De woonplaats van de leerlingen waarachter geen plaatsnaam vermeld staat, is: Haarlem. TOESTAND REDELIJK Wij -vernemen dat de toestand van de vrouw, die Dinsdagmorgen in een ernstigen toestand alleen in haar woning aan de Lange Poellaan te Haarlem werd aangetroffen en die sindsdien in het St. Elisa beth's Gasthuis wordt verpleegd, hedenmorgen vrij redelijk was. NEDERLANDSCHE VROUWEN ELECTRICITEITS VEREENIGING. De Nederlandsche Vrouwen Electriciteitsvereeni- ging afdeeling Haarlem en omstreken houdt Vrijdag 29 Maart een bijeenkomst in het P. E. N. gebouw te Bloemendaal. Mevrouw HogewindtSpruyt houdt een kookmiddag voor Indische gerechten. FrankeiTs Broodfabrieken HEEMSTEDE - HAARLEM - BLOEMENDAAL (Adv. Ingez. Med.) HAARL. VOETBALBOND. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. Woensdagmiddag zijn de wedstrijden begonnen met de ontmoeting lste II. B. S. 2 tegen Chr. Ly ceum 2 voor de afdeeling B. Het is een spannende wedstrijd gewoi'den, want de uitslag was 11. In dezen eersten wedstrijd moesten dus reeds strafschoppen de beslissing brengen. Chr. Lyceum 2 was de gelukkigste; zij komt dus a.s. Zaterdag in de tusschenronde uit, 'die te> tien uur op het terrein van Schoten begint. Chr. Lyceum 2 ontmoet dan den winnaar van de ontmoeting Gymnasium 2Dreefschool. (Deze wed strijd wordt hedenmiddag op 'het II. F. C.-terrein gespeeld). Voor de lste H. B. S. 2 was het natuurlijk wel wat sneu, dat ze op den eersten vacantiedag al af moest vallen, maar dat was nu eenmaal niet te voor komen. De uitslagen van de hedenmorgen gespeelde wed strijden zijn als volgt: Afdeeling E: Spaarneschool-Wouwermansschool 01 Frans Halsschool-J. P. Coenschool 16 Junoschool-Tetterodeschool 42 P. H. v. d. Leyschool-Crayenesterschool 21 Afdeeling D: le Centrale School II—2e H. B. S. b VI 1—0 2e Doopsg. School-Koningin Wilhelminasch. II 15 CRICKET G. M. H. CHAMBERS OVERLEDEN. Te Schiebroek is in den ouderdom van 50 jaar overleden de heer G. M. H. Chambers, die in de eerste jaren na den wereldoorlog voor V.O.C. een uitstekend bowler en batsman was. Als fiel der blonk hij minder uit, hetgeen hoofdzakelijk te wijten was aan een tijdens den oorlog opge- loopen blessure aan zijn rechterhand, aldus de N.R.Ct. In de eerste klasse van den N.C.B. scoordei Chambers 1224 runs in 118 innings met een hoog ste score van 51 terwijl hij 231 wickets nam. voor" 2833 runs. Twee malen toerde hij met de Fla mingo's in Engeland, terwijl hij later daar ook uitkwam voor R. G. Ingelse's XI. Marktberichten en besommingen. Besommingen: manden. Trawlers. 410 Cornells IJM. 15 f 4680 250 Libra IJM. 98 f 2450 130 Elie Genevieve IJM. 161f 3900 Loggers: KW. 162 f 240; KW. 73 f 1100, KW. 42 f 800. KW. 114 f 1020, KW. 154 f 790, Kotter: T. F. 4 f 400. Opgaven van Predikbeurten, die Vrijdagmiddag 6 uur niet In ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen. VRIJDAG 22 MAART haarlem In de Waalsche Kerk te Haarlem wordt heden, Donderdagavond 8 uur, een dienst gehouden (Avondmaal). Voorganger is Pasteur E. Michelin- Moreau. BROEDERGEMEENTE, Parklaan 34. 2.30: Todes- stunde des Herrn. Chorgesang. KINDERDIENST in geb. Vrijz. Herv., Vestestraat 1. 10.30: II. Luikinga. PINKSTERGEMEENTE, Nieuwe Kruisstraat 14. 8: Openbare samenk. met medewerking v. h. zangkoor ONAFH. REL. GEM., Oranjeplein 9. 8: Ds. A. R. de Jong. HERST. APOST. ZENDÏNGSGEM., Jacobijnestr. 15. 10 ën 7: Godsdienstoefening, heemstede NED. PROT. BOND, Afd. Heemstede-Bennebroek 7.30 n.m.: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, Hoogleeraar te Amsterdam. hillegom N. H. KERK. 10 en 7: Ds. Chr. Eerhard. H. Avond maal en Dankzegging. GER. KERK. 7.30: Ds. A. K. Krabbe. CHR. GER. KERK. 7: Ds. Albers, van Vlaardingen. HERST. APOST. ZENDÏNGSGEM., v. d. Endel. 18. Geen dienst, alleen dienst te I-Iaarlem. spaarndam EVANGELISATIE. 6: 71. Avondmaal. zandvoort N. H. KERK. 10' Ds. D. Tromp, Bevestiging van nieuwe lidmaten. 7Dezelfde. Bediening van het H. Avondmaal. santpoort N. H. KAPEL. 7: Ds. J. C. van Apeldoorn, v. Leiden» Bed. H. Avondmaal. GER. KERK IN H. V., Wustelaan. 8: K. v. d. Berg. ijmuiden N H. KERK, Kanaalstraat 10: Ds. L. Lagerwey» 7: Dezelfde. Bed. II. Avondmaal. BETHLEI1EMKERK, James Wattstr. 10: D. Selling. GER. KERK, Wilhelminakade. 8.15 Ds. J, Kapteyrt DOOPSGEZ. en PROT. BOND, Helmstraat 9. 7.30: Ds. Milatz. Bed. H. Avondmaal. LEGER DES HEILS, 10: Helligingsdienst. 8: Ver lossingssamenkomst. i:muiden-oost N H KERK. Goede Herderkerk. Velserduinweg 8: Ds. G. F. Callenbach, Bed. H. Avondmaal. GER. KERK. Velserduinweg. 8.15 Ds. S. E. Wesbonk HERST. APOST. ZENDÏNGSGEM., Willebrodstr. 10. Geen dienst, alleen dienst te Haarlem. ROZEKRUISERS. Stationsweg. 7.15: Tempeldienst. velsen N. H, KERK. 10: G. v. Leeuwen, hulppred. Voorber» II. Avondmaal. 7.30: Ds. H. J. Drost, Haarlem-Na Bed. H. Avondmaal. i

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2