W: RADIO 'liet JOtent en Jan ötie&al. Kaasenbrood JAC.vhh WEERT IN/T EN LETTERE KERKCONCERT. DONDERDAG 21 MAART 1940 HAARLEM'S DAGBLAD In Haarlem begint de Nederlandsche Circusrevue haar tournée. De verwezenlijking van den terugkeer der oude romantiek vordert thans snel. Nederlandsche artisten op 25 April gereed hun kunnen te toonen. pANNEER alles naar wensch verloopt zal de Nederlandsche Circus-Revue, waarover wij reeds bericht hebben, op 25 April a.s. in Haarlem, waar schijnlijk in Den Hout, haar openingsvoorstel ling ho.uden, om vervolgens een 50-tal plaat sen in ons land af te reizen. Wij werden in de gelegenheid gesteld om van de jongste vorderingen van dit Nederlandsche circus- bedrijf van de heeren Giezen en van Leeuwen, zoowel wat de constructie van het houten gebouw als wal de interne organisatie, het programma en de exploitatie betreft, kennis te nemen. De bouw is door de tijdsomstandigheden in niet geringe mate vertraagd, maar wie het er voor over heeft om een kijkje aan den Z. Schalkwijkerweg te nemen kan daar het houten geraamte van het gebouw reeds kant en klaar zien staan. We geven toe; er is zeer veel fantasie voor noodig om zich aan de hand van dit geraamte een voorstelling te vormen van het resultaat. Want de uiteindelijke vorm van het gebouw lijkt ons, wanneer we de boeken met ontwerpen er op na slaan, zeer fraai. Zal de traditioneele circussfeer binnenkort dus weer herleven gaan, toch zijn er eenige essentieele verschillen met vroeger, en het ziet er naar uit dat die verschillen in het voordeel van den vorm van thans uit zullen vallen. In de eerste plaats zal de piste niet uit zand worden samengesteld. Hier komt een groote ronde cocosmat. Degenen, die straks van de loges uit de staaltjes van paarden- dressuur willen gade slaan kunnen er dus bij voor baat van verzekerd zijn dat geen stofwolken hun genieting zullen komen verstoren. Sensationeel? nummers, zooals die met wilde dieren, en ook bij voorbeeld het kanonschieten, worden niet opge voerd. De leiders van dit circus zijn van zins als het ware de essence van het circuswezen te geven, ontdaan van franje. Of zij daar in slagen zullen zal de toekomst leeren; in ieder geval is hun stre ven de aandacht waard. Zeer zeker dient voorop gesteld te worden dat het klassieke clowns trio in de piste van dit Ne derlandsche circus teruggebracht zal worden, d.w.z. de clown de luxe, de betweter, en de domme August, Men is er in geslaagd om voor de eerste twee circusrollen Nederlanders te engageeren, namelijk Nol Nabarro en den Haarlemmer Piet Groenendaal. Voor den dommen August zal een Vlaming spelen. Het volledige programma is thans samengesteld, doch uiteraard wil men niet meteen alles verklap pen. Wel kan gezegd worden dat de contracten met de artisten allemaal zijn afgesloten, zoodat de zaak wat men noemt in kannen en kruiken is. Voor 85 procent bestaat de bezetting uit Nederlandsche artisten. Voor speciale nummers, waarvoor men geen Nederlanders kon engageeren, werden bui tenlanders aangezocht. De hoofdlijn van het pro gramma bestaat uit paardrijkunst, dressuur, acro batiek en balletkunst. Wat de balletkunst betreft heeft de leiding van het circus een verrassing in petto, althans volgens haar zeggen want wij hebben ons daar nog niet van kunnen overtuigen en men zal een nieuwe balletdanseres in het circusgenre ten doop houden, wier kunde veelbe lovend schijnt te zijn. De bekende dirigent Max Tak is muzikaal advi seur van het circus, en de dirigent van het 12 man bestaande orkest zal waarschijnlijk een jonge, door hem ontdekte musicus zijn. Dit orkest zal geheel uit Nederlanders worden samengesteld. Het personeel bestaat uit 120 man, ongeveer 3200 bezoekers zullen in het transportabele gebouw de voorstellingen kunnen bijwonen. Het wagenpark bestaat uit 40 wagens, en in één dag tijds kan het geheele circusempla cement opgebouwd worden. Dit zijn eenige cijfers, die u een indruk van deze onderneming geven. En ge zult het met ons eens zijn, dat dit een belang rijke amusementsonderneming is, die de zaken niet half aanpakt. De propaganda is in handen van den heer N. M. v. d. Roer en de bekende artist Joop Geesink zal de onderneming van zijn kunden als decorateur gebruik laten maken. Op deze wijze hebben wij u een tableau de la troupe, zoowel za kelijk als artistiek, gegeven. En voor de rest is af wachten de boodschap. Afwachten tot 25 April, want dan zal Haarlem de primeur genieten van de Nederlandsche Cir cusrevue, die de oude zoo aantrekkelijke circus sfeer in een verfijnde weergave in onzen modernen tijd terug zal brengen. PHILIPS EN ERRES OOK IN HUURKOOP HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM. (Adv. ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 22 MAART Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen 8.20 Pauze of diversen 11.20 Ned. Brussel 1.20 Danmarks Radio 1.30 Deutschland sender 2.20 Danmarks Radio pl.m. 2.45 Keulen, 4.20 Fr. Brussel 4.50 Pauze 4.55 Ned. Brussel, 7.20 Fr. Brussel, 7.50 Ned. Brussel, 10.20 Pauze pl.m. 10.30 Deutschlandsender. 11.20 Pauze pl.m. 11.30 Deutsch- landsender. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 8.20 Engeland 9.20 Pauze of diversen 9.35 Engeland 10.05 Pauze of diversen 10.35 West Regional 11.50 Fr. Brussel 1.20 West Regional 3.20 Engeland 5.20 Pauze of diversen 5.35 Engeland 6.20 Parijs Radio 6.50 Beromunster, pl.m. 7.West Regional 7.20 Engeland 8.20 Diversen of Gramofoonmuziek 9.20 Beromunster, pl.m. 9.30 Londen Regional 10.05 Parijs Radio, 10.50 Pauze pl.m. 11.05 Parijs Radio. Progr. 5: 8.0Ó5.00 Diversen. 5.005.09 Scheve- ningen-Ber Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Gevarieerd programma van Zang en Muziek, verzorgd door: Negers. 1. Ho! Ho!, Paul Robeson; 2. La petite Ton- kinoise, Josephine Baker; 3. Drink to me only with thine eyes, Maxine Sullivan; 4. The blues with a feeling, Duke Ellington; 5. Lulu's back in town, Mills Brothers; 6. Wild man blues, Louis Armstrong; 7. I dream of Jeanie with the light brown hair, Maxine Sullivan; 8. Sweet and slow, Mills Brothers; 9. Misty Morning, Duke Ellington. En Europeanen. 10. Kinostar, Zarah Leander; 11 Mascerade is over, Denny Dennis; 12. Ich hab dich geliebt, Mimi Thoma; 13. Heaven can wait, The Ramblers; 14. Rhapsody in Blue, Ambrose; 15. Ich steh' im Regen, Zarah Leander; 16. Little sir echo. Vera Lynn en D. Dennis; 17. Down and out Blues, Organ, danceband, me; 18. South of the border, The Ramblers. 8.0012.00 Diversen. GROOTE HOUTSTRAAT 131 SMEDESTRAAT 7 2 VERTROUWDE NAMEN NOG NIET IN PRIJS VERHOOGD NOG STEEDS VOOR: f 5Q- VRAAGT DEMONSTRATIE TEN UWENT BETALING IN OVERLEG (Adv. ingez. Med./ Dertig jaar als schoenmaker gewerkt. Maar werd toch niet meer voor de Vestigingswet erkend! Te Haarlem.heeft zich een zonderling geval, dat met de Vestigingswet verband houdt, voox-gedaan. Een man had dertig jaar als schoenmaker zijn brood verdiend, zoodat hij in het vak vei"gi-ijsd was. Hij had zioh dus, gehooi-zaam aan het spreekwoox-d, bij zijn leest gehouden! Dat hij die onverwacht verlaten moest, was niet zijn schuld, maar alleen het ge volg van zijn gezondheidstoestand. Het was name lijk noodig dat hij ter verpleging eldei's werd opge nomen en daar het niet te verwachten was, dat dit van korten duur zou zijn, werd zijn schoenmakerij aan den kant gedaan. Eenige jaren later was de man zoover genezen, dat hij thuis kwam en natuurlijk zijn schoen makerij dacht te heropenen. Toen werd hijjechter gewaar, dat in dien tusschentijd de Vestigingswet gekomen was, zoodat hij alleen zijn schoenmakerij heropenen mocht met toestemming van de Kamer van Koophandel te Haarlem. Dit college nam de Vestigingswet ter hand en constateerde dat de schoenmaker alleen weer begin nen kon als hij over voldoende bedrijfskapitaal de beschikking had. De man had dit geld niet maar Maatschappelijk Hulpbetoon was bereid daarvoor te zorgen. Toch bleek dat niet voldoende om de man weer aan het schoenmaken te krijgen. De Kamer van Koophandel besliste, dat een voorschot van Maat schappelijk Hulpbetoon niet gelijk te stellen is met de eïschen van de Vestigingswet. De schoenmaker kreeg dus geen vergunning van de Kamer van Koophandel. Het bedrijf, waai'in hij 30 jaar gewerkt had en dat hij alleen door ziekte gedwongen, tijdelijk verlaten had, bleefdus voor hem gesloten. Wij kunnen ons indenken dat de Kamers van Koophandel het in het algemeen onjuist achten, dat vergunningen vei'leend worden voor vestiging van zaken in gesloten bedi'ijven als dit zou ge schieden met voorschitten van diensten van Maat schappelijk Hulpbetoon, maar hier betrof het een bijzonder geval. De Minister de beroepsinstantie voor de be slissingen van de Kamers van Koophandel wat de Vestigingswet betreft heeft dit ingezien, want tenslotte is nu de beschikking afgekomen, dat de schoenmaker alsnog toestemming krijgt om zijn bedrijf te heropenen. Door al die bemoeïngen is intusschen veel tijd verloopen. Het is jammer dat de schoenmaker in dien tijd weer ziek geworden is en dus voorloopig van die vei-gunning nog geen gebruik kan maken. Als hij evenwel weer thuis mocht komen weet hij dat de weg voor hem geopend is om weer zijn brood te kunnen verdienen Nog een extra-tje voor de H. O. V.? De penningmeester ziet er naar uit! Ilj antwoord op wagen uit den raad heeft het college van B. en W. van Haarlem, bij de behande ling der gemeentebegrooting voor 1940, toegezegd, dat na afloop van het loopende winterseizoen nog overwogen zal worden of voor den tweeden keer nog een extra uitkeering aan de H. O. V. gedaan kan worden uit het fonds voor Kunsten en Wetenschap pen (het saldo van de Frans Halstentoonstelling). Het seizoen voor de H. O. V. is nu afgeloopen, zoodat het college binnenkort voor een beslissing staat. Natuurlijk ziet de penningmeester reeds ver langend uit, want de kas zou zoo'n extratje uitste kend kunnen gebruiken. De H. O. V. is het seizoen begonnen met een tekoi-t van 4000, dit is gedu rende het seizoen niet verminderd. Het juiste cijfer is nog niet bekend, maar het is wel te zeggen dat het iets vergroot is. De politieke gebeurtenissen en Nederland's positie in den Pacific. Causerie van den heer M. A. Cageling voor „Onze Vloot". Voor de afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" sprak Woens dagavond de heer M. A. Cageling, redacteur van het orgaan der vereeniging, over het onder werp „De actueele ontwikkeling van het we reldgebeuren en Nederland's positie in den Pacific". De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer L. J. van Rossem, die den spreker, als mede de aanwezige civiele en militaire autori teiten, hai'telijk welkom heette. De heer Cageling zeide ten aanzien van Neder land's huidige positie in het internationale bestel dat zich thans datgene wreekt, wat in het verleden verzuimd is. Nederland bezit niet die militaire sterkte te land en ter zee, die het had kunnen heb ben. Dit is een gevolg van het feit, dat in vroeger jaren de gebeurtenissen buiten het land met te ge ringe interesse zijn gevolgd. De laatste jaren is daar eenige verandering in gekomen omdat de spanning in den internationalen toestand steeds toenam en de belangrijke gebeurtenissen die achtereenvolgens plaats vonden, daartoe wel dwongen. Zoo is Neder land thans toch in zekere mate militair en maritiem voorbereid, maar nog niet voldoende. Spreker noemde van de getroffen maatregelen het slagkrui sersplan. Echter zijn deze oorlogsbodems in de hui dige phase van den oorlog van weinig beteekenis, aangezien zij, als het plan doorgang vindt, pas in den loop van 1944 voltooid kunnen zijn. Spreker achtte de positie van Nederland in het Westen niet zonder gevaar, maar anderzijds lang niet ongunstig, daar de mogendheden een strijd over sterke linies in het Westen, waarop de Nedexiand- sche wateiiinie aansluit, zooveel mogelijk uit den weg zullen gaan. Veeleer is een uitbarsting van den strijd te wachten in Zuid Oost Europa, want het is naar spreker's meening te verwachten, dat de Duit- sche „drang" zich in die richting zal voortzetten. Een vraagstuk voor Nederland van de eerste grootte zijn de tengevolge van den lucht- en zee oorlog getroffen verbindingen met de overzeesche gewesten en andere gebieden. De Noordzee, het Kanaal en de Noordelijke Atlantische Oceaan zijn niet langer veilig voor de Nederlandsche scheep vaart. Convoyeering is slechts mogelijk binnen de territoriale wateren, daar het begeleiden van de Nederlandsche koopvaardijschepen door onze oor logsbodems daarbuiten ons voor het gevaar stelt bij den oorlog betrokken te worden. Had Neder land thans over voldoende machtsmiddelen ter zee kunnen beschikken, dan was de toestand anders ge weest. Het is daarom, naar spreker's oordeel, zaak, dat wij nu den tijd benutten om die machtsmiddelen in het leven te roepen, zoodat wij tegen den tijd dat Nederland met voedselgebrek te kampen mocht krijgen, de convoyeering ook op de „hooge zee" kunnen realiseeren. Tegen dien tijd zullen de oor logvoerende mogendheden bovendien vermoedelijk veel van haar kracht ingeboet hebben, waardoor de nieuwe machtsmiddelen ter bescherming der han delsschepen met te meer succes kunnen worden in gezet. Wat Nederland's positie aan de Pacific betreft, hier is volgens spreker nog grooter waakzaamheid geboden. Japan neemt hier zoowel maritiem als economisch een overheerschende machtspositie in. Door zijn optreden in China gedurende de laatste jaren is Japan steeds dichter tot Insulinde gena- dex-d. Door ten uitvoer legging van zijn zesjarig vlootprogram zal de macht van Japan nog toenemen. Daar de Europeesche mogendheden al haar aan dacht in het Westen noodig hebben vormen zij geen tegenwicht meer in de Pacific en evenmin kan Amerika als zoodanig fungeeren, omdat de belangen van de Ver. Staten -in- Zuid-Oost Azië niet zoo bijs ter hoog moeten worden aangeslagen en de: Vloot- bases op de Philïppijnen voor de beheersching van de Pacific van weinig beteekenis zijn. Het plan der slagkruisers achtte spreker voor het noodzakelijke evenwicht in dit deel der wereld van groot belang. Alleen reeds het bericht dat de re geering den bouw ervan overwoog, maakte aller wegen in het buitenland grooten indruk. Naar spre ker's meening bestaat er in ons land geen werkelijk groote oppositie tegeh het plan. De heer Cageling besloot met de woorden: Laat ons onze militaire en maritieme krachten versterken, stel niet uit, doe het nu. Na een woord van dank van den voorzitter, tot den spreker voor diens betoog volgde vertooning van een film, welke opgenomen is door luitenant ter zee 2de klasse C. E. baron van Asbeck. (Adv Ingez. Med.) VOOR DE KINDEREN De Dikke trilde als een espenblad en van zijn handen schoten vonken. Hij schreeuwde als een bezetene. Laat dan los, Idioot riep Krent hem toe. De Dikke probeerde het. maar zonder resul taat en steunde. 't Lijkt wel of ik vast gekleefd zit. Oei-oei, wat een schokken krijg ik toch. Help me dan toch kreunde hij. Krent keek eerst bedenkelijk, doch besloot toch maar te probeeren den Dikke van de tralies los te sjorren. Hij pakte den Dikke bij zijn arm, maar begon op hetzelfde moment met zijn vriend mee te gillen en te stampvoeten. De werkzaamheden aan het Delftsche N ij verhei dslab oratorium. Causerie van Ir. H. Gevers Woensdagavond hield de Haarlemsche Handels vereniging in haar gebouw te Haarlem een bijzon komst. De heer B. W. Lasschuit heette de aanwezi gen welkom. Ir. H. Gevers, nijverheidsconsulent te Delft, hield een causerie over „De werkzaamheden van het nijverheidslaboratorium te Delft". In 1909 kwam men ertoe van ovei'heidswege gelden uit te trekken voor een dienst tot technische voorlichting voor de nijverheid. In 1910 werd de eerste nijverheidsconsulent in dienst gesteld. Alras bleek dat één consulent niet voldoende was. Het was van het begin af aan de bedoeling dat deconsulent een vertrouwensman zou zijn. In 1913 kwamen er drie, in Den Haag, Tilburg en Deventer. Thans zijn er vier. In 1913 werd aan de nijverheidsconsulenten een bijzondere instelling toegevoegd, waar tevens ge legenheid is om machines op te stellen; het nijver heidslaboratorium. Op verschillende gebieden kan dit laboratoi'ium de consulenten helpen. Deze gebieden omvatten o.m. de volgende punten: lste. Het oprichten van nieuwe ondernemingen. 2de. De uitbreiding van bestaande ondernemingen. 3de. Bedrijfsregeling en kostprijsberekening. 4de. Advies inzake warmte- en koudevoorziening. 5de. Hulp bij keuze van krachtwerktuigen en drijfwerk. 6de. De bedrijfsinrichting, de doelmatige opstel ling van het krachtwerktuig en de arbeidswerk- tuigen. 7de. Werkwijze en recepten, het probleem van het nieuwe product. 8ste. De afzet der productif. 9de. Wettelijke bepalingen. 10de. Contracten en leveringsvoorwaarden. 11de. Kapitaal- en credietvoorziening. 12de. Bijstand als vertrouwensman. 13de. De medewerking aan andere instellingen, bijv. technologische instituten, de vereeniging voor Ned. Fabrikaat enz. 14de. De stelselmatige voorlichting aan midden- standsbedrijven enz. In het laboratorium te Delft worden ook de monstraties gehouden voor een collectieve voor lichting. Ook van het bureau voor uitvinders heeft ir. H. Gevers de leiding. Dit bureau beoordeelt of inge komen uitvindingen octrooi-aanvragen waard zijn. Per jaar komen ongeveer 700 uitvinders zich bij dit bureau aanmelden. Het cylinderonderozek omvat 26.000 cvylinders per jaar. Ook de brandblusch apparaten worden door dit laboratorium gekeurd, de benzinetanks enz. Na de pauze beantwoordde spr. vragen. op zoo n mooie wagen i'au ANESAN616 TELjqéS! (Adv. ingez. Med.) Het verhaal van steun. Richtlijnen voor het geheele land? Bij de behandeling der begrooting is in den Haar- lemschen gemeenteraad eenige maanden geleden uit voerig gesproken over het verhaal bij Maatschap pelijk Hulpbetoon. Mr. H. O. Drilsma meende, dat te Haai-lem het verhaal niet soepel genoeg wordt toegepast, waardoor ongewenschte gevolgen ont staan. Ter illustratie haalde hij o.a. aan het geval van een werkman die, na een proces dat de gemeen te aanhangig gemaakt had, veroordeeld was om ge durende. 68 jaar een gulden in de week te beta len voor steun die zijn vrouw vóór haar huwelijk genoten had. Dus meer dan levenslang! Het slot van de discussie was, dat het college van B. en W. zich bereid verklaarde de quaestie van de wijze waarop het verhaal geschiedt nog eens onder oogen te zien. Wij vernemen, dat dit thans door het college wordt gedaan. Jio vendien vernemen wij dat de quaestie van het haal thans een punt van overweging uitmaakt in de landelijke vereeniging van directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon. Het wordt als een ge mis gevoeld, dat de regeering geen duidelijke aan wijzingen geeft op welke wijze het verhaal moet plaats hebben, want daardoor wordt in de hand ge werkt dat in verschillende gemeenten een van el kaar afwijkend standpunt wordt ingenomen. Er worden informaties ingewonnen, die misschien er toe zullen kunnen leiden, dat wat het verhaal be treft uniforme richtlijnen worden uitgestippeld. Wat tenslotte het geval betreft dat Mr. Di-ilsma in den raad ter sprake bracht (de man die 68 jaar lang zou moeten betalen) vernemen wij, dat binnenska mers aan een schikking met Maatschappelijk Hulp betoon gewerkt wordt. Reeds uit het antwoord van den wethouder van Armenzorg in den raad bleek destijds, dat ook de gemeente niet verwacht, dat die man 68 jaar lang zal vastzitten aan de afbetalin; van die f 3400 steun. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Univei*siteit te Amster dam tot arts mej. A. C. Jansen, Amsterdam en de heeren B. P. Visser, Amsterdam, D. H. de Wilde, Amsterdam, H. Sajet, Amsterdam, C. J. A. Bakx, Tilburg en H. B. Lodewijks, Banjermasin; ge slaagd voor het artsexamen le gedeelte mej. J. M. Jansen, Amsterdam, mej. M. C. Motshagen. Hil versum en de heeren J. L. C. Carbière, Paramaribo en J. J. Esser, Batavia; geslaagd voor het candi- daatsexamen economie de heeren G. A. Goldschme- ding, A. J. M. van Pampus en D. O. Norel; ge slaagd voor het cand. ex. theologie de heer E. Fra ter Smid; geslaagd voor het doet. ex. pharmacie mej. H. G. C. Brouwer en de heer B. J. Kliphuis. Nijverheidsonderwijs. Aan de R.-K. Huishoudschool te Leiden slaagde voor de akte N VIII (leerares koken en voedings leer) mej. A. J. C. Hustinx, IJmuiden. M.T.S. voor Bouwkunde. Aan de Amsterdamsche M.T.S. voor Bouwkunde is geslaagd voor bouwkunde J. de Kruijf, te Haar lem. i Een halve eeuw geleden Uit Ha Dagblad van 1 890. DE WESPEN-TAILLE. Nevenstaand cliché is uit een advertentie, die de I Firma N. Weill Zoon ,in de Bartel- jorisstraat 50 jaar geleden in Haar lem's Dagblad plaatste Dat was uit den tijd dat de wespen taille nog veel op gang maakte. De winkelier, die spe cialiteit in Fran- sche corsetten was, deelde ook mede, dat hij „horloge- veer-corsetten" verkocht, maar uit de illustratie kunnen wij niet opmaken wat hij daarmee be doelde! Vrouwen Vredesgang. Plaatselijk Comité Haarlem gevormd. Ter voorbereiding van den Vrouwen Vredesgj 1940 heeft zich te Haarlem een Plaatselijk Com gevormd, waarvan het dagelijksch bestuur best uit de dames: A. de PeningsGeritse, presider A. F. von Wolzagen KührBorel, secretaresse, SchoorlWiersma, 2e secretaresse, H. van Ab: Meyer, penningmeesteresse, J. van Putte—Vliela; W. G. Beun—van Dijk en C. A. J. Krom—Kunek Vooiioopige giften van belangstellenden 1 men bedenken het gaat hier om een zoo grootx mogelijke demonstratie voor een internatiom rechtsorde en een iixtex-nationale gemeenschap de basis van gerechtigheid en liefde word gaarne ingewacht op ons gironummer 350484 i name van den heer D. van Abs, Haarlem. Dc industriehaven. Men is met de werkzaamheden begonnen. Met de werkzaamheden voor het graven van industriehaven in den Waai-derpolder is thans e begin gemaakt. Het uit te graven terrein is dc bakens geheel uitgezet; bouw- en directieket staan als paal-woningen in het lage polderland groote hoeveelheden zand worden van IJmuiden aangevoerd, vooral om een vaste vloer op dat drc sige land te leggen, waarop de betonwerkzaamh den kunnen worden verricht. Plet betreft hier de uitvoering van het eerste g deelte van de industriehaven en den aanleg v ixrdustrieterrein, waarover men ongeveer lVa ja denkt te werken. Moeilijk is, dat de eenige vex'bi ding naar dit uit te graven terrein is te water, dc de haven der gem. lichtfabrieken en naar het z.g „vuilrak", een doodloopend smal vaax-water ach't het terrein der Gem. Reiniging. Naar men weet wordt het graven van de hav in werkverschaffing uitgevoerd, terwijl ande werkzaamheden het karakter van werkverruimi: zullen hebben. Een aantal werklieden is al enkele dagen aan d< slag en Woensdag werd voor het eigenlijke graa werk, de eerste spade in den grond gestoken. Aan de hóordzijde van de haven der Gem. Lich fabrieken wordt, als toegang tot de industriehave een breede strook grond afgegraven om dezen b venmond belangrijk te verbreeden. MUZ1EI De muzikale voordrachten namen op het Woens dagavond in de Nieuwe Kerk gegeven „kerkcor eert" slechts een betrekkelijk klein deel van de tijdsduur in beslag, althans, indien men den ge meentezang en de voor-, tusschen- en naspele van den organist H. Lasschuit buiten rekening laa omdat die ook in den gewonen dienst voorkomëi Maar de ondertitel: „Ter Inleiding van het Paascb feest" was ten volle gemotiveerd. De gedachte aa de Lijdensweek en aan het daaropvolgende Paascb feest immers beheerschte het overgroote deel va wat dien avond gesproken en gezongen werd. Na het gezamenlijk zingen van Gez. 118, vs. en 9 en gebed hield de predikant der Gemeent een toespraak, waarin hij ten eerste zijn dan! bracht aan de solisten voor hun belangelooze mede werking, aan de propaganda-commissie der Dia konie voor haar organiseerenden arbeid en aan d Kerkvoogden voor de beschikbaax'stelling van he kerkgebouw, om vervolgens zijn woorden tot d vele toehoorders te richten, waarna de muzikal en declamatorische voordrachten een aanvan: namen. Als „declamator" betrad de heer Paul Ewald dei kansel. Maar wat deze ten gehoox-e bracht kor men ter nauwernood „declamatie" noemen. He' was een min of meer rhythmisch voorlezen vai vele, vele gedichten, een voorlezen zonder kleur zonder bezieling, zonder overtuigende kracht, doel mèt een foutieve uitspraak van de r. De titels dei gedichten heb ik genoteerd, evenzoo de meeste de: auteurs, maar het heeft geen doel, die te ver melden, want in een haast eindeloozen dreun gin| alles spoorloos voorbij. Ik herinner me slechts, da' de meeste door den heer Ewald gekozen gedichtei den Kruisdood tot onderwerp hadden en dien het zij in visionnaire, hetzij in realistische kleuren schilderden. Op een veel hooger artistiek peil dan deze „decla matie" stonden de muzikale vertolkingen. De so praanzangeres Kitty Nederkoorn had het belang rijkste aandeel daarin, en nog meer dan den avonc tevoren in de Wilhelminakex-k bekoorde nu haai frissche reine en voortreffelijk geschoolde zang, Niet de tragiek van den Goeden Vrijdag spiegelde zich daarir af: veeleer de blijheid van het Feest der Opstanding. Licht en vlug klonk de Aria „Ich folge dir gleichfalls mit freudigen Schritten" uil Bach's Johannes-Passion, vol zoet Italiaansch melos Mozar's Aria „Kommet hei-", in welker muziek elk spoor van muzikale karakteristiek aan de me lodische schoonheid opgeofferd is. Het was zeer goed, alleen schenen me de metrische- en tempo vrijheden wel eens te groot. Maar Lies Alphenaar begeleidde de zangeres volgzaam, en in Bach's Ax-ia speelde Riek Coppée de obligate vioolpartij lof waardig. Later zong Kitty Nederkoorn twee oud- Nederlandsche geestelijke liederen: het eene „Heft op mijn cruys", sober door Ant. v. d. Horst, het andere, „De tortelduive hoorde ik weenen", zeer gezocht en onnatuurlijk door W. Pijper getoonzet, doch de zang schonk in beide genot, temeer, wijl juist een tweede ellenlange „declamatie" vooraf was gegaan. Met een door den predikant uitgesproken dank zegging en het gemeenschappelijk zingen van Gez, 137, vs. 1 en 6 werd de avond besloten. K. DE JONG

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6