TONICUM NOURY 'liet JOtent en Jem Oliebol. SINATRAN Paaschbrood Verstopte Neus? Officier eischt twintig jaar gevangenisstraf Bij moeheid en slapte,^ zenuwachtigheid en overspanning: Van der Linden's BAKKERIJEN VRIJDAG 22 MAART 1940 H A A R L E M'S DAGBLAD Het drama in de Herzogstraat Moord en brandstichting bewezen geacht. Deskundige acht verdachte verminderd toerekeningsvatbaar Ook Donderdagmiddag heeft de Haarlemsche Rechtbank zich weer langdurig met de affaire in de Herzogstraat beziggehouden. Het uitgebeide getui genverhoor, dat reeds den geheelen morgen in be slag had genomen werd voortgezet met het hooren van de schoonzuster van verdachte. Deze verklaar de, dat zij en haar man den verdachte hadden wil len helpen een motorrijwiel te koopen daar zijn gezondheid niet heelemaal in orde was. Bovendien had hij ook wel eens geklaagd, dat zijn fiets dikwijls kapot was. Het was de getuige bekend, dat ver dachte veel dronk en dan zeer driftig werd. Over de fiets had hij gezegd: Ieder oogenblik heb ik last met mijn fiets en dan heb ik een hamer noodig om mijn pedalen aan te slaan. Ook de volgende getuige, een buurvrouw waar de vrouw van den verdachte tijdens haar ziekte in huis was, wist, dat de verdachte dikwijls een hamer bij iich had. Pres.: Hoe lang kende u den verdachte? Get.: Ruim een half jaar. Pres.: Is hij wel e\ns boos geworden bij u. Get.: Nooit. Pres.: Wist u dat hij in moeilijke financieele om standigheden verkeerde? Get.: Nee. Pres.: Waarom was de vrouw van den verdachte bij u in huis? Get.: Ze was ziek. Pres.: Kreeg u daarvoor een vergoeding? Get.: Nee. Pres. tot verdachte: Hoe lang kende u de la Cbambre? Verd,: Sinds ik bij die maatschappij in betrek king was, ongeveer 2 jaar. Pres.: Sprak u hem geregeld? Verd.: Ja, zakelijk. Pres.: Heeft hij eerst met zijn vrouw bij u een bezoek gebracht? Verd.: Ja. Daarna heb ik hem weer eens bezocht. Pres.: U verdiende vast f 21 per week met incas sopremie en aanbrengprovisie. Verd.: Juist. Pres.: Hoeveel was dat ongeveer. Verd.: Dat kan ik niet precies zeggen. Ongeveer dertig a 34 gulden. Pres.: Was u nogal tevreden met uw werk? Get.: Ja, nogal. Prse.: Hoe maakte de la Chambre het? Verd.: Hij klaagde dikwijls over den slechten tijd. Pres.: De inspecteur was anders zeer over hem tevreden. Verd.: Dat geloof ik wel. Pres.: Heeft de inspecteur niet eens verteld, dat de la Ch. gezegd had, dat hij van uw afdeeling wel meer zou maken? Verd.: Dat heeft de inspecteur mij eens verteld. Pres.: Daarna was u zeker niet zoo vriendelijk jegens hem gestemd? Verd.: Ik was vrij kortaf. Pres.: Heeft de la Ch. nog niet eens fruit voor uw zieke vrouw gebracht? Verd.: Ja. Pres.: Wat ging u-den elfden Mei doen? Verd.: Ik ging informeer en hoe het met de vrouw van de la Chambre was. Ik wist dat die in het zie kenhuis een kind had gekregen. Pres.: Vroeg hij toen of u boven kwam? Verd.: Ja. Pres.: U ging hem dus feliciteeren? Verd.: Ja, waar we verder over gesproken heb ben weet ik niet meer. Wel heeft de la Ch. gede monstreerd hoe de petroleumvergassers werkten. Pres.: Heeft hij dien vergasser gevuld? Verd.: Ja, uit een groene bus, die in een kastje stond. Pres.: U had eenige maanden tevoren geld ge leend van uw zuster? Verd.: Ja. Pres.: Waarom hebt u dat gedaan? Verd.: Ik had het noodig. Pres.: Had u een afspraak met de la Chambre gemaakt om 's avonds weer terug te komen? Verd.: Nee, dat kon ik ook niet. Ik werd dikwijls 's avonds weggeroepen. Pres.: Om een uur of acht bent u langs de woning van de la Ch. gereden? Verd.: Nee, ik ben eerst naar een café gegaan. Daar heb ik eenige glazen bier gedronken. Pres.: Daarna bent u naar de la Ch. gegaan? Verd.: Ja. Pres.: Waarom? U had hem toch 's morgens ge- soroken? Verd.: Ja, maar ik wilde over de adressen spreken, 's Morgens hadden we het daar niet over gehad. Pres.: U ging toen naar zijn huis? Verd.: Ja. Pres.: En hebt u toen aangebeld? Verd.: Nee, want er hing een kaartje aan de deur dat de bewoner niet thuis was. Pres.: Daarna hebt U weer eenige glazen bier ge dronken? Verd.: Ja, in een café op het Soendaplein. Pres.: Toen U wegging hebt u gezegd, dat u naar een fuifje ging? Verd.: Ja, dat was zoo maar 'n smoesje. Pres.: Wanneer hebt u bedacht, dat u nog eens naar de la Ch. kon gaan? Verd.: Toen ik buiten was gekomen. Pres.: U bent er heengegaan en hebt uw fiets naast de deur gezet. Verd.: Ja. Pres.: U bent naar boven geloopen en u had uw tasch bij zich. Verd.: Die heb ik altijd bij me. Pres.: In die tasch zat uw hamer? Verd.: Ja, die had ik de laatste zeven weken al tijd bij me. Pres.: Hoe kwam u aan dien hamer? Die had ik van mijn ouderlijk huis naar mijn wo ning in Haarlem meegebracht. Pres.: Waar zat u bij de la Ch. in de kamer. Verd. Met mijn rug naar de deur. Pres.: Was het al donker? Verd.: Het licht was op. Pres.: Was u van plan die kwestie uit te praten? Verd.: Ja. Pres. Waarover hebt u het eerst gesproken? Verd.: Over ons werk. Pres.: Wat gebeurde er toen? Pres.: Hij vroeg waarom U hem den laatsten tijd negeerde? Verd.: Toen heb ik hem de kwestie verteld, die de inspecteur van de maatschappij aan mij had gezegd. Daarop zei de la Ch.: Je liegt. Ik gaf hem toen een klap met mijn vlakke hand. Hij vloog de kamer uit en zei: ik zal je wel krijgen. Ik liep hem achterna en pakte intusschen mijn hamer uit mijn tasch die bij de trap stond. In de keuken stond de la Ch. met zijn rug tegen het aanrecht en met een scherp voorwerp in zijn rechterhand. Daarop gaf ik hem met mijn vuist een slag in zijn gezicht. Hij viel achter over op het aanrecht. Toen hij overeind kwam heb ik hem met een hamer geslagen. Hoe en waar dat weet ik niet meer. De la Ch. riep: Wat doe je nou? Pres.: Daarop hebt u hem neergeslagen? Verd.: Dat wfeet ik niet meer. Ik ben het huis uit gerend en heb een uur langs het Spaarne gedwaald. Pres.: U hebt dus niet den petroleum vergasser boven op hem gegooid? Verd.: Dat heb ik niet gedaan. Pres.: U bent later uw fiets gaan halen? Verd.: Ja. Pres.: Hebt u toen nog getracht naar binnen te komen? Verd.: Ja, maar de deur was op slot. Pres.: U hebt de bloedvlekken van den hamer verwijderd? Verd.: Ja, maar niet grondig. Pres.: Vervolgens hebt u den inspecteur van den trein gehaald? Verd.: Precies. Pres.: Hebt u ook nog van anderen geld geleend? Verd.: Jawel, dat had ik noodig voor de verple ging van mijn vrouw. Pres.: U ontkent dus, dat U brand gesticht hebt? Verd.: Absoluut, meneer de pr-esident. Pres.: Hebt u wel eens meer iemand aangevallen? Verd.: Ja, de secretaris van een sportvereeniging heb ik eens een pak slaag gegeven en een sergeant heb ik eens een klap gegeven. En met mijn eigen broer heb ik wel eens ruzie gehad. Pres.: U bent dus nogal opvliegend? Verd.: Jawel. Pres.: Dan was het toch onvoorzichtig van u om naar De la Ch. toe te gaan? Verd.: Ik heb toch nooit de bedoeling gehad om hem een pak slaag te geven. Pres.: In ieder geval was het niet verstandig om zooveel geld uit te geven. Verd.: Dat is zoo. Ik ben driftig, maar niet on eerlijk. De deskundige aan het woord. Dr. C. Klein, Zenuwarts te Haarlem, achtte den verdachte ten aanzien van de. ten laste gelegde feiten volledig toerekenbaar. Pres.: Wanneer men dus aanneemt dat hij den moord heeft gepleegd, dan acht u hem toerekenings vatbaar. Deskundige: Ja. Als deze man driftig is dan weet hij niet wat hij doet. De deskundige houdt dan een uitvoerig betoog waarop de verdediger interrumpeert: Waarom hebt u dat matei-iaal niet in uw rapport verwerkt, u stelt ons hier voor een volkomen ver rassing Dekundige: Mag ik nog een veronderstelling uiten? Pres.: Een kan er nog wel bij Pres.: Het is een opwelling van den man ge weest en dan acht u hem niet geheel toerekenings vatbaar? Desk.: Ja. Verdediger: Dat is dus in strijd met de con clusie van uw rapport. Als er sprake zou zijn ge weest van agressie dan acht u hem verminderd toerekeningsvatbaar? Deskundige: Indien er sprake is geweest van agressie dan acht in verminderde toerekeningsvat baarheid aanwezig. De volgende deskundige was dr. L. Coenen, verdubbelt Uw energie! F. 1.50 PER FLACON - DUBBELE FLACON F. 2.25 (Adv. mgez Med.) Deze nieuwe druppels genezen opgezwollen slijmvliezen, verwijderen benauwend slijm en laten U weer vrij ademen. Tijdig gebruikt, bij li WW het eerste niezen, voorko- men zij vele verkoudheden. VtCKS (Adv Ingez. Med i zenuwarts te Haarlem, die door de verdediging was opgeroepen. Deze deskundige was van oordeel dat de verdachte niet geheel toerekeningsvatbaar was. Pres.: Acht u hem voor alle feiten verminderd toerekeningsvatbaar. Desk.: Voor alle feiten waarbij een gemoedsbe weging komt wel. Dan heeft hij geen voldoende weerstand. Officier: Van wie heeft u al die inlichtingen, die in uw rapport staan? Desk. Van familieleden, zijn broer en andere per sonen met wien hij in contact is gekomen. Naar aanleiding van de verwonding die door de hamerslagen is ontstaan ontstond zich nog een kort debat tusschen dr. Hulst en dezen deskundige. Dr. Hulst blijft er echter bij, dat het voor de ver dachte niet meer mogelijk was geweest zich op te richten Getuigen a décharge. Een 45-jarige verzekeringsagent, een collega van verdachte dus, verklaarde dat hij wel eens geholpen had aan een reparatie van de fiets van den verdachte. Getuige heeft ook gezien dat de verdachte met een hamer eenige klappen op de spie heeft gegeven. De verdachte vertelt, dat hij niet zeker weet of alles zoo gegaan is. Een zoon van den vorigen getuige, had den verdachte ev.eneens wel eens ge holpen zijn fiets te herstellen. Ook hij had ge zien, dat de verdachte met een hamer op de spie had geslagen. Ook van deze verklaring kan de verdachte niet met zekerheid zeggen, of ze juist is. De terreinknecht van een sportvereeniging, die naast den verdachte woonde had hem eveneens wel eens met een hamer op den crank van zijn fiets zien slaan. De getuige kende den verdachte als een humaan maar opvliegend mensch. Dan komt een' 30-jarige Middelburgsche bloemist voor het ge- tuigenbankje, die den beklaagde in zijn Middel- burgschen tijd heeft gekend. Hij noemde den ver dachte een goed mensch, maar 'n driftkop. Verdediger: Achtte u den verdachte in staat in koelen bloede een moord te doen Get.: Zeker niet. De volgende getuige was voorzitter van 'n sport vereeniging in Middelburg. Hij schetste den ver dachte als een impulsief man. De algemeene opinie in de vereenigirig was, dat de verdachte den moord niet met voorbedachten rade zou kunnen hebben ge pleegd. Een zuster van den verdachte vertelt dat zij hem in het begin van het vorige jaar' f 250 had geleend. Ook zij kende haar broer als een goed doch zeer impulsief- mensch. Daarna komt een broer van den verdachte ver tellen, dat hij er wel iets voor gevoeld had zijn broer te helpen een motorrijwiel te koopen. De ver dachte had tegen hem dikwijls geklaagd, dat zijn fiets niet in orde was. Ook deze getuige was door den verdachte wel eens aangevallen. Requisitoir. Vervolgens -kreeg Mr. W. M. Paardekooper Overman het woord1- ypor zijn requisitoir. Spr. begon met een woord van deelneming aan de familie van het slachtoffer uit te spreken. Er zijn thans reeds ruim tien maanden verloopen nadat het anders zoo rustige Haarlem werd opgeschrikt door een ernstig misdrijf. Men mag de politie en de brandweer niet kwalijk nemen, dat ze niet onmiddellijk aan een misdrijf hebben gedacht. Integendeel. De politie komt een woord van dank toe voor de nauwkeurigheid waarmee daarna deze zaak is onderzocht. Vervolgens ging de. Officier de feiten na. Nadat de vrouw van het slachtoffer aan de politie had verteld, dat haar man 's avonds bezoek zou hebben gehad van den verdachte, stelde de politie een onderzoek in die richting in. Deze verdachte, die in het bezit is van een politiediploma weet terdege het verschil tusschen .moord en doodslag. Al zijn verklaringen moet men in dit licht bezien. Aanvankelijk ontkende de verdachte alles. Later bekent hij gedeeltelijk doch ontkent, dat hij den hamer heeft gebruikt. Later komt hij daar weer op terug en bekent dan wel met den hamer te hebben geslagen. De om standigheid dat de la Chambre een stalen brief opener in zijn handen zou hebben gehad kunnen we geheel en al buiten beschouwing laten. Een beroep op noodweer gaat niet op. De opzet tot dooden was bij den verdachte wel degelijk aan wezig. Aanvankelijk had ik de voorbedachte rade niet aangenomen omdat de verdachte zijn fiets voor de deur had laten staan. Later was spr. echter van gedachten veranderd. Het mee nemen van den hamer wijst zeker op voorbe dachten rade. De beklaagde beroept er zich nu wel op dat hij den hamer altijd bij zich had om reparaties aan zijn fiets te doen. Dit verweer VOOR DE KINDEREN Door de aanraking ondervond hij dezelfde electrische scnokken, die zich van Oliebol op hem overplantten. En hij kon net zoo min den Dikke loslaten, als de Dikke de tralies. Op eenseen rnnk geknetter en beiden vielen achterover op den grond. Door een schok was de Dikke achterover gesmeten, met het gevolg 'dat hij Krent onge veer plat drukte onder zijn gewicht. Hoepel op. kreunde Krent, ik ben geen asphaltweg.'" Mensch, houd je kalm, bibberde de Dikke nog na, daar kan ik toch zeker niets aan doen. wordt echter ontzenuwd door het onderzoek van" den deskundige inspecteur Tas uit Rotterdam. Het heele verhaal van dien hamer is een ver zinsel van verdachte. Wie zal steeds in zijn actentasch een hamer met zich meedragen? Zijn eigen vrouw wist daar niets van. De verdachte had nooit vermoed, dat deze moord uit zou ko men. Daarom heeft hij den hamer niet in het Spaarne geworpen. Verdachte heeft zich verder moed ingedronken om zijn daad te volbrengen. Bovendien heeft hij ontkend een afspraak met de la Chambre voor dien avond te hebben ge maakt. Verder had hij sinds geruimen tijd een onvriendelijke houding tegen het slachtoffer aangenomen. Ook de brandstichting achtte de Officier bewezen. Het is volgens de verklaring van de deskundigen welhaast ondenkbaar, dat men hier met een ongeluk te doen heeft gehad. Zeer waarschijnlijk heeft, de verdachte reeds voordat hij het huis verliet den brand gesticht. Ook is het mogelijk, dat hij dit pas later heeft gedaan .toen hij eerst eenigen tijd langs het Spaarne had gezworven. Het is uitgesloten, dat de la Oh. zelf den brand heeft veroorzaakt. Con- cludeerend achtte spreker moord en brandstich ting wettig bewezen. Verdachte heeft een driftige natuur en kon zich moeilijk beheerschen. Spreker requireerde tenslotte een gevangenis straf voor den tijd van 20 jaar. Pleidooi. Mr. Frangois Pauwels meende, dat men deze zaak een zaak kan noemen met vele veronder stellingen maar met weinig zekerheden. Den verdachte is veel ten laste gelegd. Maar zware mishandeling met doodelijken afloop heeft hij niet in zijn dagvaarding opgenomen. En daar had de verdachte nu juist op veroordeeld kunnen worden. Het is toch onweerlegbaar aangetoond door betrouwbare getuigen, dat de beklaagde dikwijls een hamer bij zich droeg voor herstel lingen aan zijn fiets. De getuigen hadden geen enkel belang om onjuiste verklaringen af te leg gen 'Het staat vast ook volgens den deskun dige Tas dat er met den hamer op de fiets is geslagen. Men wil de zaak inkleeden in een be paald licht. De Officier ziet den verdachte als een soort roofmoordenaar. Waarom geeft de ver dachte eigenlijk niet toe, dat hij met de la Ch een afspraak heeft gemaakt? Dat was eerder in zijn voordeel dan in zijn nadeel geweest. Het eenige motief, dat in deze zaak gezocht wordt is wraakzucht. Beschouwt u toch dezen man zoo als hij is. Een sportsman. Door de natuur begif tigd met een krachtig lichaam. Deze man. die aan den eenen kant goedhartig was was daarnaast toomeloos driftig. Is het aannemelijk dat hij met voorbedachten rade gehandeld heeft? Neen, aan zijn da$d is een woordenwisseling voorafgegaan. Daardoor is de verdachte driftig geworden. In die drift heeft hij gehandeld. Er is geen misdrijf denkbaar waarbij de verdachte meer in dolle woede gehandeld heeft dan hier. Het is volmaakt onaannemelijk en psychologisch onjuist, zooals de hoofdinspecteur van politie heeft verklaard, dat de verdachte in alle kalmte gezegd zou -heb ben: ik heb een petroleumvergasser op het lichaam gegooid. Dat. de Officier nu van de ge tuigen, die zeggen dat ze den verdachte met den hamer bezig gezien hebben, zegt, dat ze zijn op gescharreld, voelt pleiter als een insinuatie. Dat de verdachte den opzet heeft gehad een moord te plegen, acht pleiter onaannemelijk. Betreft het hier nu doodslag of zware mishandeling den dood tengevolge hebbend? Dit laatste nam spreker aan. Ook de brandstichting nam pleiter niet aan. De brandhaard ontstaat op een plaats waar de petroleumvergasser gemakkelijk had kunnen neerkomen. Dat wijst dus ook niet op brand stichting. De rechtbank zal dus moeten kiezen tusschen doodslag en zware mishandeling. De Officier vraagt 20 jaar terzake van moord. De hoogste straf voor mishandeling is 10 jaar. Men tracht nu den verdachte als gevoelloos te schil deren. Toch heeft hij tegen spreker gezegd: Ik wou. dat ik in de rest van mijn leven voor de weduwe van de la. Chambre en haar kind zou kunnen werken. Deze verdachte verdient wel straf maar niet 'n straf van 20 jaar. Hem moet de zekerheid ge geven worden, dat hij nog iets van zijn leven zal kunnen maken. Met- het oog daarop verzocht spre ker de uiterste clementie. De verdachte bedankte den verdediger voor zijn pleidooi. Mijnheer de president deze daad zal mij mijn leven lang blijven drukken. Ik wou dat ik de gelegenheid had om later voor mevrouw de la Chambre en haar kind te werken. Eén ding is bij de behandeling van mijn zaak ongeschokt gebleven: mijn vertrouwen in de Nederlandsche rechtspraak. De president bepaalde de uitspraak op 4 April. Het Nederlandsche Levertraan-preparaat met den smaak èn de vitaminen van Sinaasappel, maakt u w kinderen minder vatbaar voor kouvatten en bronchitis. Flacons a 200 gram f. 1.05 bij Apothekers en Drogisten, raar.N.V. Handelsver. A. J. ten Doesschate - Zwolle (Adv ingez. Med.) Het dreigend conflict bij de Brockwaybus Mij. Directie aanvaardt voorstellen Rijksbemiddelaar. Donderdag is onder leiding van den Rijksbe middelaar in het eerste district,- mr, S. de Vries Czn., op het departement van Sociale Zaken een bespreking gehouden van partijen betrokken bij het dreigend conflict bij de Brockwaybus Maat schappij te Haarlem. Aan het slot van de bespreking deed de Rijks bemiddelaar het volgende voorstel: De loonen van de chauffeurs, monteurs en carrosseriebouwers worden verhoogd met f 1 per week. Twee met name genoemde reserve-chauffeurs zullen het hoogste loon ontvangen hetwelk voor deze categorie geldt. De directie zal nader invoering van een premie stelsel overwegen ter voorkoming van schade veroorzaakt door aanrijdingen. Wanneer de stijging van de kosten van het levensonderhoud in totaal 15% of meer zal be dragen, zullen de partijen nader in onderling overleg" treden omtrent een te verstrekken loon- compensatie. De directie van de Brockwaybus Mij. heeft dit voorstel aanvaard en is bereid de loonsverhoo- ging in te voeren met ingang van de loonweek van 17 Maart. Onder deze omstandigheden heeft de Rijksbemiddelaar den arbeidersorganisaties in overweging gegeven, den arbeiders te adviseeren niet tot staking over te gaan. BIJEENKOMST LUCHTBESCHERMING RAMPLAAN KW ARTIER. Donderdagavond 28 Maart a.s. zal in het ge bouw ,,Domit", aan het Zandvoorterpad, een bij eenkomst worden gehouden van den Luchtbe schermingsdienst voor de bewoners van het Ramplaankwartier, de Zjg. Wijk 10 b. Spreker op dien avond is de heer Meinema, vakhoofd van Vak IV der Gemeente Haarlem, waar het Ramp laankwartier onder ressorteert. Spreker zal dien avond een uiteenzetting geven over de organisatie der Luchtbescherming en de wijze waarop deze organisatie dient te werken. OPBRENGST „HOENDERLOO-COLLECTE". Men deelt ons mede dat bovengenoemde col lecte f 158.41 opgebracht heeft. eet U dit jaar natuurlijk weer, Laat het vooral lekker Paasch brood zijn. Lekker Paasch brood, lang versch blijvend en goed gevuld bakt VAN DER LINDEN Ook voor Uw Paaschbrood BAKENESSERGRACHT 71 TELEF. 13882 HAARLEM Winkels Kamperstraat 1( Da Costastraat 4| (Adv. ingez Med.) „Overstelpende vraag naar afgestudeerde ambachtsscholieren"! Aldus de directeur tijdens de diplomal uitreiking in Haarlem's Ambachtsl school. Wij komen hiermede terug op de bij de diploma uitreiking in de ambachtschool te Haarlem uitge sproken redevoeringen, waarover wij in ons Don derdagblad berichtten. In de eerste plaats spral dr. ir. Kooy de jongelui toe over de dagnijverheids school voor de luchtvaart te 's-Gravenhage, gesub sidieerd ingevolge de nijverheidsonderwijswel waar de jongelieden opgeleid kunnen worden to grond- en boordwerktuigkundige bij de luchtvaar Waar tot dusverre voor iemand, die zich na d Ambachtsschool tot mecanicien-vliegtuigmake wilde bekwamen, alleen de mogelijkheid ope stond in een of ander luchtvaartbedrijf in dei loop der jaren de noodige ervaring op te doen, is nu door deze opleiding mogelijk gemaakt doelbe wust de noodige praktische en theoretische kenni in een korter en afgerond tijdsbéstek te verwervei Hierdoor wordt derhalve in een reeds lang gevoeld behoefte voorzien. Het doel van de opleiding is technisch goed ge schoold personeel te vormen, hetwelk zoowel me den motor als alle andere vliegtuigonderdelen grondig vertrouwd is en daaraan zelfstandig repa raties kan verrichten. Voor dezen cursus komen bij voorkeur die jonge lieden in aanmerking, die een diploma Ambachts school bezitten, afdeeling smeden-bankwerkers, motorrijtuighersteller, instrumentmakers of elec- triciens, met behoorlijk schoolrapport. De heer J. W. van Santé, secretaris van he schoolbestuur, sprak zijn erkentelijkheid uit voo het door directeur en leeraren verrichte werk ei wènschte de leerlingen het beste toe op hun verde ren levensweg. De directeur, de heer A. L. Hengeveld herin nerde aan de moeilijke periode in den winter, ten gevolge van de militaire maatregelen, waardpo het schoolgebouw een tijdlang bezet bleef, en door de strenge vorst, die vooral de leerlinger die van verre moeten komen, parten heeft ge] speeld. Dat men erin geslaagd is het onderwijs in he algemeen "voortgang te doen vinden, is te dankei aan de medewerking van de militaire autoriteiten aan de snelle hulp, die verkregen werd van he departement van O., K. en W., aan de medewer king van het gemeentebestuur van Haarlem ei niet het minst aan de voortvarendheid van eenigi heeren van het bestuur, de heeren ir. A. G. d< Koningh, ir. P. J. van Zwieten, J. W. van Santi en C. van Willigenburg, welke zich zeer vee moeite ten dienste van het onderwijs hebben wilier getroosten. Niet minder hebben zich de leeraren en he verdere personeel dér scholen zorgen getroost on in de moeilijke dagen van het onderwijs Zoovee mogelijk terecht te doen komen. Het is juist in tijden van tegenslag, in- moeilijk dagen, dat men een goeden geest hard noodig heeft. De directeur deelde mede een overstelpende, vraag naar afgestudeerden van de scholen te hebber) ontvangen, en wenschte de jongelui daarmee geluk. Maar thans komt de moeilijkste tijd, de over gang van de school naar de practijk! Met de beste wenschen voor de toekomst besloo de heer Hengeveld zijn toespraak. Bij monde van eenige leerlingen werd de dank der scholieren voor het genoten onderwijs jegens het schoolbestuur, den directeur en de leeraren, maar ook jegens de secretaresse der directie, die de rapporten schrijft, den concierge, tot uitdruk king gebracht. Daarna werden de diploma's over handigd. „DE HAAGSCHE SPELERS" MET DE KLUCHT! „RATS, KUCH EN BOONEN". Het gezelschap „De Haagsche Spelers" te Haarlem Zondag 31 Maart in het Gem. Con certgebouw komen opvoeren de nieuwe, oor spronkelijke militaire klucht: „Rats, kuch ell boonen" met in de hoofdrol (als Hannes, de op passer) de bekende revue-komiek Siem Nieu- wenhuyzen. Verder zal in deze klucht optreden mevr. Beppie de Vries eveneens in een komi-j sche rol. POST- EN TELEGRAAFDIENST TIJDENS DE PAASCHDAGEN. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem brengt het navolgende ter algemeene kennis. Óp den len Paaschdag zal de dienst worden uit gevoerd als op Zondagen. Op den 2en Paaschdag is de openstelling van het hoofdkantoor als op Zondagen, met dien verstande, dat van 8.309.30 uur ook gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aangeteekende stukken. Op den 2en Paaschdag zal in de morgenuren één bestelling van briefpost en postpaketten worden uitgevoerd. In de briefpostbestelling zullen ook aan geteekende stukken worden opgenomen. Gelegen heid tot het afhalen van correspondentie wordt dien dag niet gegeven, uitgezonderd aan busrecht-' houders. Voorts is op dien dag de openstelling van de bij kantoren te Bloemendaal, Overveen, Heemstede en van de hulpkantoren te Bennebroek, Santpoort- dorp, Santpoort-station en Spaarndam gelijk aan; die op Zondagen. Ook in die plaatsen, alsmede te Aerdenhout vindt op dien dag één brief- en pakketpostbestelling plaats. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg, Tem peliersstraat, de postagentschappen en het post station te Vogelenzang, zijn den 2en Paaschdag ge sloten.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6