Uritsch vliegtuig op Nederlandsch gebied neergestort. Inzittenden om het leven gekomen? )en Haag meldt herlijn zegt: EEN TREINREIS IN MEXICO HET PAASCHMANDJE Paaschgedacht en. na luchtgevecht oeslel in den bodem verdwenen Boven Duitsch gebied nabij Lobith is Vrij dag een luchtgevecht geleverd, waarbij een Engelsch toestel waarschijnlijk een noodlan ding op Nederlandsch gebied heeft willen maken. Het toestel gleed echter zoo snel naar .beneden, dat het met een hevigen slag op den grond terecht kwam en diep in den bodem drong. Van de inzittenden heeft men nog geen spoor ontdekt. Reeds 'omstreeks elf uur 's morgens hadden de woners van het grensgebied bij Herwen en irdt het motorgeronk van vliegtuigen gehoord, t even later gevolgd werd door het geknetter van trailleürvuur. Het geluid verplaatste zich snel, i nam tegen 12 uur in kracht toe. Kort voor het middaguur nam men op zeer oote hoogte een vliegtuig waar. Het motorgeronk m toe en er verschenen meer vliegtuigen. De hoogte, waarop de vliegtuigen vlogen, wis- •Ide sterk, daar zij beurtelings boven elkaar ichtten te komen en dekking zochten in het ta- elijk geringe wolkendek. Toen de vliegtuigen op een hoogte van 5000 M. aren gekomen, konden bewoners van de Betuwe de Lijmers, die zich in grooten getale op de jken hadden opgesteld, getuige zijn van een he- g luchtgevecht. Het zware mitrailleurvuur overstemde het ge- nk van de motoren. Men zag de vliegtuigen kaar achtervolgen en zoo nu en dan duikvluch- n op tegenstanders verrichten, waarbij de toe dien rakelings langs elkaar vlogen. Het gevecht id ongeveer een half uur geduurd, toen een iegtuig, dat zich op aanzienlijke hoogte bevond, een vrille raakte en met een oorverdoovenden ig neerviel op de uiterwaarden van de Oude aal bij Herwen en Aerdt, welke diep onder wa- r stonden. Toen het vliegtuig neerkwam, verhief ch een enorme water- en rookzuil, uit welk atste verschijnsel men meent te moeten opma- >n, dat het toestel in brand was geschoten. Het iegtuig verdween onmiddellijk voor het grootste deelte onder water en was niet bereikbaar, zoo- t het onmogelijk was hulp te bieden aan even- eele overlevenden. Na dit schokkende voorval duurde het gevecht ig ongeveer een half uur, waarna de vliegtuigen de wolken verdwenen. De militaire autoriteiten hebben spoedig het ter- in laten afzetten en nadat een eerste onderzoek as ingesteld, is men begonnen het wrak te ber- n. Om de in den grond gedrongen deelen van t vliegtuig te voorschijn te brengen, zal men uit breide maatregelen moeten nemen. |Gisteren omtrent het middaguur is boven Duitsch bied in de buurt van de Nederlandsche grens n gevecht geleverd tusschen een Britsch vlieg- ig en een of meer Duitsche vliegtuigen. Het •itsche toestel heeft blijkbaar getracht een nood- nding te maken en is neergekomen in een stuk ïnundeerd land op Nederlandsch gebied bij •uisdijk. Het toestel is diep in den grond gedron- n. Hierdoor, zoomede door den waterstand, ordt de berging bemoeilijkt. Aangenomen moet orden, dat de inzittenden zijn omgekomen, al- ans is niet gebleken, dat zij zich met valscher- en hebben gered. Vrijdagmiddag te 12.40 uur is tijdens een op oote hoogte gevoerd luchtgevecht bij Kleef in jnland een Britsch vliegtuig neergeschoten. Het estel viel aan de overzijde van den Rijn op Ne- irlandsch grondgebied en is geheel verbrand. Twee inzittenden trachtten zich door middel van in valschermen te redden. De parachute van een nner weigerde, zoodat hij op Duitsch gebied een odelijken val maakte. De andere, wiens parachu- zich wel opende, dreef door den wind naar Ne- rlandsch territoir af. Het vliegtuig was uit het esten in Duitschland doorgedrongen. Het had H. C. Zentgraaff overleden. BATAVIA, 22 Maart (Aneta-A.N.P.). Heden- ond is, na een kortstondig ziekbed, in het Bor- meus-ziekephuis te Bandoeng overleden de •er H. C. Zentgraaff. directeur-hoofdredacteur n het dagblad „De Javabode". [)e begrafenis zal morgenmiddag plaats hebben. Zentgraaff, die 65 jaar' oud is geworden, is één in de opmerkelijkste figuren in de Indische «ïrnalistiek en de Indische samenleving geweest. hanteerde de pen op uiterst bekwame wijze, n critiek kon fel zelfs onbarmhartig zijn, zijn Horden van hulde en lof waren welgemeend. En hij critiek oefende voelde men daarbij als ijfveer zijn liefde voor Indië, dat hij tot den »d toe, hij is ruim 65 jaar geworden, heeft ge ïnd en liefgehad. Zijn kennis van de Indische Archipel was be- inderenswaardig, zijn werkkracht geweldig; en alles was en bleef hij, de self made man, een an uit één stuk. Bakker zag militaire auto niet. Bij aanrijding levensgevaarlijk gewond. Bij het oversteken van den Rijksweg te Ede, ?lke voorrangsweg is. is Vrijdagavond de onge- er 45-jarige bakker A. van Appel uit Ede door militaire auto, welke hij niet zag, aan reden. De man liep een schedelbasisfractuur op brak een been. In zeer zorgwekkenden toe and is Van Appel naar het ziekenhuis te Arn- m vervoerd. DIEFSTAL VAN „LIEBESGABEN". Den laatsten tijd kwam het herhaaldelijk voor, t postzendingen z.g.n. „Liebesgaben voor Duitsch- ïd" uit een lokaal aan het station te Maastricht ;rden ontvreemd. Door de recherche werd een derzoek ingesteld met het resultaat dat als ver- cht van deze diefstallen werd aangehouden M. V. echtgenoote van J. Th. C. uit Heer. getracht aan de Duitsche jagers te ontkomen door naar Nederlandsch gebied te vluchten". (Te bevoegder plaatse is niets bekend van een vlieger, die met zijn parachute ongedeerd op Ne derlandsch territoir gedaald zou zijn. Red. A.N.P.) Vakkundige reparatie van alle merken stofzuigers (Adv ingez. Medj Twee dagen en twee nachten (Van onzen Amerikaanschen reiscorrespondent) Twee dagen en twee nachten hebben wij in den trein gezeten. Twee dagen en twee nachten in de eerste klas. De Mexicaansche peso staat laag ongeveer veertig Nederlandsche centen en ongeveer achttien Amerikaansche centen en ik had wat dollars en dacht: wel, dan mag ik mijzelf eens trac- teeren op eerste klas. Maar heel veel in deze wereld en in dit leven is anders dan ge het u voorstelt. Ze ker in Mexico, waar alles toch nog een beetje stof figer, een boel viezer en een hoop kapotter is dan in uw meest Mexicaansche droomen en zoo was deze Mexicaansche 1ste klasse een soort beestenstal, waar een weldoorvoede, propere en hygiënische Holland- sche koe zijn runderneus voor zou ophalen. Een nette Hollandsch'e koe spuwt ook niet. Maar de Mexicanen die van Nogales naar Gualdajara reis den spuwden heel veel en voortdurend. Het onder werp is nogal onsmakelijk; doch de plichtsgetrouwe reisbeschrijver moet het aanraken omdat het spu wen een integreerend" onderdeel van onze reis was. een permanent begeleidend verschijnsel van ons eerste-klas leven gedurende twee dagen en twee nachten. Mexicanen spuwen heel uitgebreid en zeer nadrukkelijk. Zij maken eerst zeer diepe en zeer luide geluiden en vervolgens spuwen zij met ko ninklijke verachting voor en miskenning van de kwispedoren, die kwistig op den vuilen vloer ver spreid staan. Gedurende de eerste vierentwintig uur gaat bij elk van de geluiden een rillings langs uw hygiënischen Hollandschen rug en kijkt ge boos, verontwaardigd en minachtend naar Signor-spuwer. Maar de Signor, hetzij hij een modieus gekleed ambtenaar is, hetzij een boer met een enormen stroohoed, een kleurige deken om zijn schouders en onbegrijpelijk-zwarte voeten, begrijpt uw veront waardiging niet; met de vriendelijkheid en de char- komt dat geluid weer en dan valt er weer iets tus schen twee kwispedoren. En zelfs een hygiënische Hollandsche rug verleert het rillen in vier-en-twin- tig uur. Zoo was ik na den eersten dag en den eer sten nacht aan die vieze geluiden en gewoonten ge wend. En alles in dezen eerste-klas tréin was mij vertrouwd geworden: de zwarte voeten en de geur van visch en uien, de kapotte groezelig-rood-flu- weelen banken en het stof dat millimeters dik op den vloer, op onze kleeren en koffers lag. Ik was gewend aan het huilen van ontelbare kinderen: aan het smakken van mijn ongeschoren, ongewas- schen en ongemanicuurden buurman, wanneer hij met groote happen in pisangbladeren gerolde vette visch verorberde en wanneer, hij uit een groezelige flesch een hartigen slok nam om de vettigheid naar beneden te spoelen. Met een glimlach bood hij de flesch aan zijn overbuurman, die haar gulzig aan den mond zette en dan weer aan mij aanbood, waar voor ik met een even vriendelijk als nadrukkelijk en angstig „grazias, signor" bedankte. Neen, een oudere, viezere en meer vervallen eerste-klas reis had ik nog nooit gemaakt. Maar hei was leerzaam en er zijn veel erger dingen in het leven dan in een reisdeken gerold en opgevouwen op een bultige bank den nacht door te gaan met de voeten van overbuurman in uw rug en met een onharmonisch koor en onhygiënische schraap- en spuw-geluiden, dat den cadans der wielen bege leidde. Er kwam wel eens een vriendelijke moeder die haar kindje voor een oogenblik en met een vriendelijken lach op mijn schoot legde om het door mij een oogenblik te laten bewaken. En er waren den eersten nacht twee heel dikke en heel dron ken Mexicaansche meneeren, die veel lawaai maak ten en die aan iedere halte visch en uien en een hartig drankje insloegen, wat telkens weer een nieuwe golf van luchtjes en geluiden door den wa gon deed gaan. Maar waarom zult ge klagen om zulke kleinig heden? Waarom zoudt ge trachten het stof te verwijderen, wanneer dat een minuut later tóch weer in dikke wolken binnendringt in den trein, in uw mond en in uw neusgaten? Zoo bleven wij twee dagen en twee nachten in de kleeren, de schoenen, het stof, de rare geluiden en midden van zwarte voeten, huilende kinderen en vriendelijke ongeschoren mannen met breedgeran de hoeden en kleurige dekens. Overdag in de brandende hitte. 's Avonds en 's nachts in een kille kou. Dwars door het Noorden van Mexico. Een vreemde ongekende wereld. En ondanks de hobbelige banken en de viezigheid: een vreemd en groot genot. Mr. E. ELIAS (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Handelsdelegatie uit Londen in ons land terug. De regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche delegatie, die gedurende eenigen tijd te Londen heeft vertoefd, in verband met de moeilijkheden, welke door handel en scheepvaart worden ondervonden bij den aanvoer van goederen van overzee, is Vrijdag in Neder land teruggekeerd. De regeling die uit deze be sprekingen is voortgevloeid is namens de Neder landsche en de Britsche regeering geparafeerd. Elfjarige jongen onder zand bedolven en gestikt. Vrijdag waren eenige kinderen in de omgeving van de waterleiding te Katwijk aan den Rijn aan het spelen. Zij groeven een gat in den dijk, waarvan een zandstorting het gevolg was. De elf jarige zoon van de familie G. Aanhanen te Kat wijk aan den Rijn, werd bedolven. Toen voorbij gangers den jongen hadden bevrijd, bleek de dood reeds te zijn ingetreden. me, zijn volk eigen, lacht hij naar u dat z'n tanden Ide vischlucht. wit staan te blikkeren in z'n bruine gezicht en dan Zoo zaten wij twee maal vierentwintig uur te /.Wat zouden die twee uitbroeden?" Drie kwajongens selioten liclilkogels af. Drie kwajongens hebben de rijks-, gemeente- e n militaire politic in de streek rond Veghel hande^ i- vol werk bezorgd, doordat zij zich onledig hield- én met het afschieten van vuurpijlen, aldus de T eL Na een uitgebreid onderzoek, waar een gro< ite politiemacht aan deelnam, slaagde de rijks- e°„-n gemeentepolitie van Veghel er in, de hand te leg gen op drie opgeschoten jongens van dertien t«*pt zeventien jaar oud, afkomstig uit Erp. Zij werde n danig aan den tand gevoeld en bekenden, zich u it louter baldadigheid te hebben schuldig gemaal^ct aan het afschieten der „lichtkogels". Pascben! Dat zou ik willen noemen de zege praal van het licht op de duisternis. Want meer nog dan met het Kerstfeest merken we hoe lang zamerhand het licht zegeviert. Bijna zoolang de wereld bestaat is, vooral in de Noordelijke landen, deze strijd bezongen en door volk aan volk overgeleverd in mythe of sage. Voorbeelden daarvan zijn voor het grijpen; moge ik u één in herinnering brengen uit de Noorsche mythologie. Balder, de zonnegod, zoon van Odin en Frigga, wordt bedreigd en de moeder, vreezende dat men zal trachten haar kind te dooden, laat alle voor werpen op aarde den eed afnemen, dat zij Balder niet zullen deeren. Een voorwerp wordt echter vergeten, een hulst. En uit een tak daarvan laat de god der duisternis, Loki, een pijl maken; geeft deze den blinden oorlogsgod Höder op den boog en spoort hem aan te schieten. Balder valt ge troffen neder, doch wordt op de klachten der moeder weer in het leven geroepen. Niet te verwonderen is het dan ook, dat bij vele volken der oudheid omstreeks den tijd, dat het licht duidelijk aan de winnende hand is. na- tuurfeesten werden gevierd, met vreugdevuren, zang en snarenspel. Ook zij gevoelen die vreugde over het stijgende licht; maar toch hebben we ons zeiven af te vragen: hoe staat het met het geestelijk licht in onzen tijd? Men behoeft nog niet mee te zingen in het klagend koor der pessimisten om toch te vinden, dat vele dingen op aarde anders zijn dan zij zijn moesten. Wij hebben allen onze teleurstellingen en onaangenaamheden r we zien allen voor onze oogen onrechtvaardigheden begaan en misdaden; we zien de waarheid in het gezicht geslagen; soms het recht verkracht. Iedereen predikt zelf verloochening, maar denkt bovenal aan eigen belang. Er is overal tweedracht en strijd. De volken der aarde staan, tot de tanden gewapend, altijd ge reed om de geschillen, die hen verdeelen, met de wapenen uit te vechten. Het maatschappelijk gebouw, in den loop van vele eeuwen opgetrokken, wordt bestormd en men tracht het ten val te brengen. En dat is nog niet het ergste. Want zoo zwak en wrak is dit gebouw niet, dat het zou instorten over ons hoofd als Dagon's tempel, toen Simson de pilaren brak. Maar meer dan deze beweging is te vreezen de geest der reactie, die zegt dat de vrijheid niets waard is. omdat de losbandigheid haar misbruikt. Welnu, deze dingen, deze strijd bestaan: maar het ideaal, het langzaam voorbijschrijden naar betere tijden, blijft ook bestaan. Want er zijn temidden van dien strijd moed gevende verschijnselen. Er wordt tenminste getracht zoo ziet men, onze gedachten gaan in deze dagen altijd weer terug naar den vreeselijken oorlog om tot een vreedzame oplossing te komen van de geschillen, die de volken of regeeringen verdeelen. Er zijn. er worden in alle stilte zaden gestrooid, die slechts een geschikten tijd afwachten om te ontkiemen en het aanzijn te geven aan vruchtdragende planten. En nu mogen er dwarskijkers zijn, die alles met hun adem bevriezen: stoot u er niet aan; pessi misten hebben de wereld nog nooit een stap ver der gebracht. En laat ons vooral niet bevreesd zijn als men van verschillende oorlogspartijen hoort dat eerst volkomen vernietiging geëischt wordt en meer van dergelijke hoogdravende uitingen. Voor de vredesonderhandelingen gaat altijd de groote- monden-periode uit. Dat luwt wel. Maar laat ons vooral de hoop niet laten varen. Dat is het ergste wat ons kan treffen. Zie, schrijver dezes behoort tot de ouden van dagen, maar zoo de hoop hem ontnomen werd. het ware beter voor hem niet meer tot de leven den te worden gerekend. En dat geldt voor ons allen Intusschen is het ons aller taak, de betere tijden te helpen voorbereiden door onzen naastliggen- den plicht te doen. al is die misschien van nog zoo kleine beteekenis voor het geheel. Dan zullen we blijmoedig het Paaschfeest kun nen vieren en het feest van den triomf van de zon, in de vaste overtulgine van de eindelijke zegepraal ook van het geestelijke licht. Telken jare op het Pascha herhaalt de vrome Jood den wensch tot zijn geloofsgenooten„Dit jaar in de vreemdelingschap, het volgend jaar te Jeruzalem". Zoo zou ik u allen willen toeroepen: dit jaar nog in oorlog, het volgend jaar in Vrede. Dit schijnt mij een goede Paaschwensch ora mede te eindiger HAAHLE M'S DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5